Raadgeving. Stofgoud. hoofd rust, hangt, aan den muur, een éta gère. Da..rop vijf portretten. In bet midden dat van Zijne Majesteit zelf, ter rechterzijde Eduard VII en zijn gemalin, aan de linkerzijde de Tsaar en de Tsaritsa. Bit zijn de souvereinen, die de nachtrust van deai Shah bewaken. Eenvoud der Japanners. Be Japanners worden niet alleen geprezen om hun dapperheid en edelmoedigheid, maar ook om hun eenvoud en matigheid. Zij weten met weinig tevreden te zijn. Als voorbeeld daarvan geeft men het vol gende maandelijksch budget van een Japan- 8che>n werkman, die in een huisje met twee vertrekken woont en zijn vrouw, zijn moe der en twee zusters heeft te onderhouden: Huishuur f 2.40 Rijflt 14.76 Brandstof en licht 2.60 Groenten 2.40 Visch 2.40 Rijstebier (Saké) .60 Japansche saus (Soy) 1.80 Tabak —.00 Haarsnijden en kleeding 2.10 Baden 2.10 i Zakgeld GO Waschgeld 2-10 Te zamen f 34.45 De gevaarlijke Primula's. Hoe mooi Primula obcomca' en Primula chinensis, in hun zoo talrijke verscheiden heden. ook mogen zijn, zij zijn gevaarlijk en ala kamerplant totaal ongeschikt. Het is reeds lang genoeg bekend, dat door de genoemde Primula's ontstekingen veroorzaakt kunnen worden van meer of minder ernstigen aard en ook, dat sommi gen er in meerdere of mindere mate on vatbaar voor zijn. In den laatsten tijd is de kwestie van het Primula-gift weer zéér aan de otde van den dag. Wij kweeken genoeg vergiftige plhnten in kamer en tuin, en, op zichzelf, is dit niet zoo'n groot bezwaar, omdat deze vergiften alle maagvergiften zijn, die dus, wanneer men de plantendeelen maar niet eet, geen mensch hinderen zullen. Een geheel ander geval doet zich voor bij de genoemde Primula-soorten. De ge heel e plant is n. 1. behaard, een gedeelte dezer haren zijn klierharen, d. w. z. ha ren, die een vloeistof afscheiden en in de afgescheiden vloeistof bevindt zich een gemakkelijk kristalliseerende zelfstandig heid, die, met de huid in aanraking geko men, ontsteking kan veroorzaken. Terwijl de aanraking van ecu brandne tel onmiddellijke pijn veroorzaken kan, en do ontsteking direct optreedt, is dit bij het (Primula^vergift niet het geval. Het kan uren, dagen, jia zelfs weken duren eer de werking van het vergift duidebjk wordt. Dit maakt het vrij moeilijk, om de werking van het vergift na te gaan. Tal van personen hebben langs Primula-obeoni- ca-bladeren gestreken, niets gevoeld en gemeend, dat de verhalen omtrent d'eae plant, praatjes waren, of dat zij voor het vergift ongevoelig waren. Maar de opzwel ling van den vingertop, het jeuken van de Ibinnenvlakte der hand, van den pols, enz., dat na een paar weken optrad, werd aan heel andere oorzaken toegeschreven Wel is waar heeft men in absoluten alco hol een middel om het jeuken te verminde ren, doch het helpt slechts tijdelijk en al leen nog dan, wanneer men er 9poedig ge noeg bij is. Hoe jammer liet dan ook van de fraaie Primula's is, ze moeten uit de cultuur ver dwijnen. Zelfs al was het gevaar minder groot, dan nog zou men met kracht de cul tuur moeten tegengaan van planten, die de gezondheid op deze wijze benadeelen. Door ieder op het gevaar te wijzen, door geen Primula obconica of P. chinensis meer te koopen en ook door bloemisten de cultuur sterk te ontraden, zal het wellicht mogelijk zijn, de planten uit de cultuur te doen ver dwijnen. Doch dit zal wel een poosje duren. Als we ons van de hulp konden verzekeren van een zeer machtige bondgenoote, dan zou die verdwijning wellicht slechts een paar jaar noodig hebben. Maar die bondgenoote laat zich niet dwingen, waDt zij isde model Wekelijksche Kalender. Zondag. Vraagt ge af en toe uzelven Hoe oud ge nu al zijt, Dan hoort ge telkens weder: Doe voordeel met uw tijd. Maandag. Wie zich altijd voor onweerstaanbaar houdt, wordt ten laatste onuitstaanbaar. JDinsdag. De roeping der kunst is niets anders dan het streven naar het ideaal aan de hand der natuur. Woensdag. Be mensch, wien de nabijheid van de zen eens grooten mans niet in vlam zet,, is niets waard. Donderdag. Kwaad spreken doet kwaad" denken. 9 Vrijdag. Wanneer het hart het begrip vooruit- vliegt, bespaart het veel moeite aan het oordeel. Zaterdag. Noem mensch een wezen toet reden begaafd, maar beweer niet, dat hij altijd een redelijk wezen is. Het rooken van chrysanthemumbladeren werd onlangs 'oor een Engelschen officier van gezondheid aanbevolen als een aan genaam en onschadelijk genotmiddel ter vervanging van tabak." Het bekende En- gelsdhe geneeskundige blad ,,The> Lancet', maakte daarna melding van een lijder aan dyspepsie, die genezen werd door bet roo ken van chrysanthemum-blaren. Be man h^d vijftien jaren lang geleden aan hevige en veelvulige aanvallen van epilepsie (val lende ziekte), veroorzaakt door chronische dyspepsie (slechte spijsvertering). Maar nadat hij in Januari 1L zijn eerste pijpen chrysanthemumbladeren had gerookt, begon hij al iets beter te worden, en thans is hij al zoo ver, dat hij eiken dag een halfuur knn wandelen zonder stok, en dat 'hij zes nachten van 'de zeven slaapt, in plaats vim, zooala vroeger, 1 van de vier. Als het feit nog verder bevestigd wordt, zal er zeker veel vraag komen naar chrysanthemen. De bloembladeren moeten roet caocara-bast worden vermengd. BtDNDEROOGEN. Sterretjes in 's levens nachten, Held're kinderoogj es, Tein, Dikwijls heeft mij troost geschonken Uw zachte, blauwe schijn. Dikwijls heeft in droeve stonden Uw glans het wee verzacht; Bat de diep verslagen ziele Vulde eu in vertwijfeling bracht. Hemolsoh wondervolle oogen, Baal' uw stralen in mijn hart. Mijne liefde zal u loonen. Voor dien balsem voor mijn smart. Naar het Duitsch. Hortensia., Beter door zwijgen berouw te krijgen dan door veel spreken een vuur te ontsteken. Ca ts. De waarheid is de eerste grondvoor waarde van eiken geestelijken invloed en is daardoor de eerste grondvoorwaarde der opvoeding. Tolsto Het geven heeft geen verdienste, tenzij hij, die geeft, ziehselven daardoor ont- rieft. Larochefoucauld. RECEPT. Rystesoep met kreeft. 125 gram beste rijst wordt goed uitge zocht, gewasachen en met een liter vleesch- nat en zout goed gaar gekookt. Bij bet op doen raspt men wat notemuskaat in de soep en legt er stukjes gaar gekookte kreeft in. ALLEËLEL „Heb ik u gisteravond op dat feestten buwedijk gevraagd?" „Lieve hemel I Neen. Hoe komt a er bijl" „Ja, ziet u, ik was wat opgewonden en dan doe ik altijd domme dingen 1" „Ik zie, dat je geadverteerd hebt voor een ezel," zei een bemoeiziek en praatgraag buitenman tot zijn buur. „Ja," antwoordde de buurman, die niet veel tijd had; „maar ik bedoel er een met vier pootem" Nauwkeurig. Dokter (tot een oude Herin, die hij op den weg tegenkomt) „Wel, Sanne, heeft het middel bij je man geholpen? Is hij weer goed ter been?" Boerin: „Neem, dokter, hij hinkt nog." Dokter: „Altijd?" Boerin: „Neen, alleen als hij loopt." Bij 'de aardrijkskunde spreekt een onder wijzer over Emmerik. Jan die meestal zit te suffen schiet uit zijn slof en deelt mede: „Daar ben ik naar toe geweest, meneer." De onderwijzer, begeerig van Jams on verwachte belangstelling gebruik te maken, vraagt: „Zoo Jam, en waarmee heb je toen ge reisd V' „Met me grootmoeder, memeer." Onderwijzer ontmoedigd. „Anma, kijk mijn ééne schoen er eens uitzien „Gunst, mijnheer, daar heb ik bij vergis sing den anderen tweemaal gepoetst." Bediende: „Mijnheer, er is iemand in den winkel, die weten wil of deze fla nellen krimpen." Patroon: „Passen ze hem?" Bediende: „Neem, ze zijn hem te groot." Patroon: „Dan krimpen ze." Zoo eenvoudig mogelijk. On derwijzer te O. tot de kinderen: „Jullie verwisselt al - .J gisteren met morgen. Let nu eens goed opEergisteren was gisteren gisteren of eergisteren vandaag; gisteren was eergisteren morgen of gisteren vandaagvandaag was eergisteren overmor gen of gisteren morgen en is morgen giste ren of overmorgen eergisteren; morgen is overmorgen gisteren en was gisteren over morgen; overmorgen is morgen morgen of overmorgen vandaag. Hierbij is toch geen vergissing mogelijk!" Heer: (die een „blindeman" iets wil geven, tot diens zoontje): „Wel, ventje, en hoe lang is je vader blind?' Jong on: „Yan achten des ochtends tot des avonds zes, meneer."

Leidsch Dagblad | 1905 | | pagina 14