Se uitslag der liersteniiuingen. Ingezonden. Burgerl. Stand van Leiden. Uit de Rechtzaal. Wat een inwoner van Leiden zegt i „Do Tijdzegt, dat het ailcsbeheer- «schend feit bij de herstemmingen isgeweeat de samenwerking over het geheele land van liberalen en socialisten. Do behaalde overwinning is naar haar oordeel in wer kelijkheid 'der socialisten overwinning. Natuurlijk, zoo schrijft het blad verder, hebben ook andere oorzaken medegewerkt» dan het broederlijk samengaan van libera len en socialisten. Een blik op do cijfers der eerste stemming, bijv. in het district Kampen, toont duidelijk aan, dat, waren niet liet groot, to gedeelte der Friesch chnatelijk-historischen bij de herstemming overgegaan op den liberaal, een uitslag als die van Woensdag onmogelijk geweest zou zijn. Ook to Leiden, Utrecht, Enkhuizen, Gouda, enz. hebben talrijke protostantscho kerkelijke groepe.i, Bronsveldianen, zooge naamde christen-democraten, enz. schuid aan de geleden nederlaag. Misschien ware dit ook hier of daar te voorkomen geweest door een eenigszins an dere vordeeling der candidaturen tusschon do onderscheiden groepen der verbondon rechterzijde... Wij, Katholieken, hebben bij deze ver kiezingen geen winst voor onszelve be geerd. Slechts to Enschedce, een district, waar van de rechterzijde geon andere partij dan do katholieke eenige kans kon hebben,' werd tegenover den socialist Van Kol con roornscho candidaat geplaatst. Onder heb oogpunt van onbaatzuchtig heid mag dei' -Ivo ons eigen gewetenson derzoek bevredigend uitvallen. Donkere stippen daarentegen waren do ontrouw van een zekor g tal der onze aan hun organi sation in een p iar districten in hot zuiden; voorts de ontrouw van sommigen van ver schillenden stand en klasse, aan do candi- d n der rc hterzijde to Amsterdam en el ders. Hoo groot dit getal is geweest valt natuurlT'r niob nauwkeurig to berekenen, dooh feit is h t, 'dat de lastercampagne tegen het Kabinet in de liberalo en socia listische pers en do ophitsingen, dag aan dag, tegen den persoon van dr. Kuyper op een grootcr of kleiner getal roornscho kie zers (ook nog van ander soort dan die, welko vóór de verkiezingen in do „N. R. Ct." kis schrij vers van ingezonden stukken aan het woord zijn geweest) niet zonder invloed zijn gebleven. Dat wij dit laatste bepaaldelijk ton zeer ste betreuren, behoeft'wel niot gezegd: het bewijst, dat er aan de politieke opvoeding van een gedeelte onzer eigen kiezers nog heel wat ontbreekt. Het „Centrum" schrijft: Het is een echte Pyrrhus-overwinning, dio door de linkerzijdo werd behaald. Het was do herstommingsroes, die zege vierde. Geon principo, geen program, geon enkel idee van staatsbeleid jaf het rioht- snoer aan. Beginselloos en stelsolloos liep men to hoop, in een woeste drift tegen het ministcrie-Kuyper. Of men te zamen zou kunnen regecren en hoo, daaraan werd niet gedacht. De Kuyper-ophobie veroor zaakte cea waren heksen-sabbath, waarbij men er slechts aan daoht te vernietigen. De Kamer moest „om", do regeering wèg, al het andere bleef buiten beschouwing. De algemccne kiesrecht-leus der socialisten en het blanco-artikel der „vrijzinnige" concentratie bleken volmaakt van dezelfde waarde (of onwaarde) to zijn. Do liberale groot-industrieelcn van Enechedeo streden met niet minder vuur voor den socialist Yan Kol, dan do Utrechtsche socialisten voor den conservatieven Itöell en Yan Kar- nebcek. Leugen en huichelarij bleek alles wat ge zegd en geschreven was omtrent do voor waarden der samenwerking. Alsof er een geheim wachtwoord gegeven waro en misschien is het wel gegeven trokken liberalen, radicalen on socialis ten voor elka idors candidaten op. Nergens bleef men in gebreke. De cijfers maken het uit met onweerlegbare welsprekend' beid. Er werd een offerfeest van beginse len gehouden. En daarbij ondervond men ten overvloede nog den steun van eenige overloopers van rechts, die zich „demo craten" noemen, van een zeker aantal on tevredenen, die èlko regcering tegenover zich vindt, van ettelijke mopperaars en spolj^rekers, die altijd iets anders willen en derhalve bij voorkeur „tegen" stemmen. Zóó ging de Kamer „om". Maar wat nu I Do ,:ukorzijdo is naar onze meening ver plicht de volle verantwoordelijkheid te aanvaarden voor den toestand, dien zij ge schapen heeft. Op haar rust thans de taak het bewijs te loveren, dat zij beter kan regeeren dan do rechterzijde. Zij heeft het beloofdzij moet het nu ook toonen. De opmerking, welke zal worden ge maakt: dat de strijd vooral tegen Kuyper werd gevoerd, gaat niet op. Dr. Kuyper stond niet alleen. Het gehee le ministerie, de geheele rechterzijde, had zich met hem „solidair" verklaard. Katholieken, antirevolutionnairen en christelijk-historischen streden vóór het be houd van hot Kabinet, vóór den christelij- ken koers in dc politiek. Liberalen, vrijzinnig-democraten en so cialisten streden daartégen. De herstemmingen trokken zeer scherp de grenslijn tusschen links en rechts. En het moet dus klaar zijn voor een ieder, dat die tegenstelling niet vergeten kan worden bij hetgeen thans te doen staat en dat de groepen, die de meorder- heid behaalden, ook de ^-isis hebben op te lossen, welke het gevolg is van hun suc ces. Naar de meening van het blad kan er van een cabinet d'affaires geen sprako zijn. Want, zegt zij, al zou ook met dezelf de partijverhouding een „cabinet d'af faires" mogelijk zijn onder andore omstan digheden, zooals de zaken thans staan en na do felle anti-clericale campagne der laatsto weken, Bjkt het ons hoogst onwaar schijnlijk, dat een staatsman van linke een portefeuille zon kunnen aanbieden aan een staatsman van rechts, of dat een ka tholiek of antirevolutionnalr, hoe „gema tigd" ook, naast een grodter ol kleiner aantal liberalen achter de groene tafel zou willen plaats nemen. Aan de scheevo voorstolling, alsof de strijd enkel tegen Kuyper ging, kunnen en mogen wij geen voet geven.' De Btrijd ging tegen het gansche Kabi net, tegen den gcheelen christelijkea koers in ons openbaar levoa en voor eeö deel tegen de sociale maatregelen, welke het Kabinet had voorbereid en die nu natuur lijk weder voor geruimen tijd op zich zul len laten wachten. „De (Kafch.) Residentiebode" noemt het een ©nomstootelijke waarheid, dat de stem bus uitspraak heeft gedaan tegen 'dr. Kuy per en tegen het in hem belichaamde be ginsel. „Het karakter aldus schrijft het blad dat dit verdict draagt, onloochenbaar an t i-ole r i ca al. Daarmede is niet bedoeld: „anti-christe lijk of ook maar anii-Roomsoh", zegt de liberale pers, „maar daarmede is alleen gezegd: tegen don invloed der geestelijk heid op het openbaar leven." In hoeverre deze onderscheiding te maken volt, is een zaak, waarop wij voor het oogenblik niet willen ingaan. Wij bepalen er ons toe owee feiten vast te stellen; lo. Dat, zoo de uitspraak van do meer- derhei l bij de ot. abus anti-clericaal klin ken moge, hierdoor volstrekt niet gezegd is, dat do meerderheid van het land daar mede eensluidend denkt en voelt. Integen deel van dien, zoo men de stemmen, die in de sterk Roomscho districten op do ka tholieke oandidaten zijn uitgebracht, ver meerdert met dc stemmin, dio daar zouden zijn gegeven, indien er een ernstige tegen- candidaafc geweest was en men voegt dit cijfer bij do stemmen in bestreden distrio- ten uitgebracht, dan zou de uitspraak der stombus, zonde - enigen twijfel ten goede komen der anti-liberale meerderheid v..n de nog zitting hebbende Tweede -amor. Zoodat bij eon ste'eel van evenrodigo ver tegenwoordiging dio meerderheid zou be stendigd wezen. 2o. Dat, zoo or bij den ongelijkmatigen strijd niettemin een anti-cloricaal vonnis aan de stembus is ontwrongeD, dit buiten kijf te wijten valt aan de zoo wisselvallige meening der zoogenaamde „kleurlooz-> mid denstof," dio zich in 1901 ten gunste der christol-jko coalitie had uitgesproken. Do drie districten van Amsterdam, Enkhui zon, Gorkurn,- Gouda, 's-< .ave:, ago I cn kririksee om van Den Helder en Kam pen, die in bijzondere omstandigheden vor keeren, niet to spreken, gaven bij do vorige stembus hun kleurlooze middenstof aan de coalitio-Kuyper en brachten die thans over op de coalitie tegen hem. Daartoe hebben verschillende oorzaken medegewerkt. Yoor een deel, ons c.achtens, niot te rechtvaardigen wrevel over de» maatregelen door de staking van 1903 noodig geworden. Yoor een ander deel meer begrijpelijke, maar toch ongegronde ontstemming over do Drankweb, die, als men haar goed wil begrijpen, veel lichter last oplegt dan uit de consequente doorvoering der in sommige opzichten hoogst oneerlijke Drankwet van den idealist modderman zou moeten voort vloeien Yoor nog een ïn. I aan de Tarief wet, die wel ingediend -\ r iar door welke oorzaken laten wij op het oogenblik rusten niet in behandeling heeft kunnen ko men. Zoodab dit ontwerp een dreigende boeman is geweest, die alleen kwaad heeft gedaan en het nut niet gebracht heeft, dat men daarmn verhopen mooht. Yoor een groot deel, ook dit ontkennen wij niet, weerzin tegen wat men de cle- ricalen noemt bij dio kleurloozo middenstof welke door pers en meeting stork is aan gewakkerd." Hot blad had liever een wat sterker meer derheid reohta of links gezien. „Wie tot de samenstelling der Regeering zal geroepen wordenhet voegt niet op hot besluit van H. M. do Koningin vooruit te loopen, al speelt ons de naam door het hoofd van von staatsman, welke zoowol in het vaderland als in ot koloniën een goeden J nk hr Maar wio ook de uitverkoreno wezen zal, voor een moeilijke ta komt hij te 6taan bij de thans gewon" i jartijverhouding." Naar het oordeel van het Tweede-Kamer lid dr. Nolens in heb kath. „Venloosch Weekblad" ligt thans de keuzo tussohen een Kabinet van de linksoho meerderheid en een „cabinet d'affaires". En dan gaat hij aldus voort: Intusschen wordt heb enorme voorberei- dingswerk der sociale wetgeving to niet godaan. Yoor do verschillende partijen en groe pen is de tijd gekomen om over do door hen aan te nomen houding na to denken. Het is verklaarbaar dat nu reeds wordi uitgezien naar de medeworking van som- sommige of alle groepen der anti-liberale coalitie. Het mag wel eens gezegd worden dat de beantwoording der vraag of de levensdraad van dit Kabinet zal worden afgesneden en hoe liet volgende zal worden samengesteld tot do competentie der Koningin behoort. Maar het komt mij voor dat er geen en kele reden bestaat voor de verschillende deelen van het anti-liberaal bondgenoot schap om elkaar in den steek te laten. Integendeel politieke cerlijkhoid vordert dat ze ook nu, en vooral nu, na de ne derlaag aan elkaar gesloten blijven. Immers wat hen bindt, bindt hen nd als vóór de verkiezingen. Naar mijn meening moeten do groepen van do anti-liberale coalitie zich vrijhouden van de smet, die hen door het, zonder voor afgaande afspraak en overeenkomst, deel nemen aan en steunen van een „cabinet d'affaires" zou bezoedelen. Dit vordert m.i. de politieke eerlijkheid. Maar ook vordert dit politiek inzicht. De eoc.-dem. (P. L.) T(ak) houdt in „Do Kroniek" „een napraatje" over den uitelag der verkiezingen. Hij zegt o.a. dat het ongelukkige idee van Kuyper om zijn arbeiderspensioenwet, die zoo tegenviel, vóór de verkiezingen to publiceeren, hem „gTof kwaad" gedaan heeft. Voorts dat, wat voor regeoring er ook optreedt, het stelsel der indirecte belastingen aan hot volk in breedo kringen veel duidelijker is geworden dan het was. Eb dan zegt hij ver- dor: „En nul 'de heeren moeten het weten. De fabel dat do linkerzijdo 52 stemmen zou tellen, kan geen stand houden. Er zijn niet 52 en 48maar 48, 45 en 7. En do 48 cpat- ten vermjoedolijk uiteen; terwijl de 45 heel wat zullen te overleggen hebben, eer zo een program vin'den. Kunnen de 45 er een stuk of acht geavanceerde kerkelijken bij halen 1 zulk een ontwikkeling is in de toekomst niet onmogelijk, maar do school zit er versch tusschen, en het schijnt wel dat het nu niet zoo heel gauw kan gaan. Tenzij Kuyper plotseling over stag gaat, en weer een pak oudo plunjo wegwerpt. Maar dan zit do school hem toch in 'den weg, want als de liberalen do waarborgen tegenover het subsidie niet in het loven roepen, ver spelen zo al onmiddellijk een goed deel van hun kracht, dio ze op onderwijs en vrijhan del hebben opgehaald. Maar, er komt nog wat bij. Als Kuyper zijn rol niet als afgespeeld beschouwt, heeft hij niouwo kiezers teoodig. Yan Houten be. rekendo in Den Haag, dat als zijn wet ge heel had doorgewerkt, er, behalvo de be deelden, nog 200,000 mannen buiten het kiesrecht zouaen blijven. Zijn kiesrecht is nu, 'door do activiteit van alle partijen, bijna tot de uiterste grens van uitbreiding gekomen. En het is in zijn werking voor Kuyper slechter geweest dan bij mindere uitbreiding in 1901. Dus, de arbeiders, ook uit eigen kring, hebben hem laten vallen. Zijn „politiek fortuintje" heeft hem ge nekt. Uit het aantal stemmen in enkele districten was het zeer duidelijk dat arbei ders, 'die anders onverschillig bicven, nu een handje hebben meegeholpen, door do horinnering aan de dwangwetten en al het andore onheil dat Kuyper in 1903 heeft gestichte Onze telkens sterkere invloed dringt do burgerij om de feitelijke maatschappelijke tegenstelling ook te maken tot 'den onge- sluiordcn grondslag der regeoring. Maar de behoefte aan niouwo combinaties kan toch niet onmiddellijk worden bevredigd na deze verkiezingsactio. En het resultaat zal wel zijn een „cabinet d'affaires" De oud-liberalo pers dringt al aan op werk in de „neutrale zóne/', dat is werk waarmee alle burgerlijke partijen zich kunnen ver- conigon. Dan zijn ze meteen een paar ja ren van eenige netelige quaesties af. Maar dat duurt toch niot veel langer dan die paar jaren, de drang naar werk, waarin de belangen tegen elkaar bctson, is te groot. En tegen zulk een kabinet komt zeer nood zakelijk het kiesrecht op den voorgrond, dat in een heel andere zóne ligt. In elk geval moeten we nu niet op een volle vier jaren rekenen. Een Kamerontbinding in het voorjaar van 1907 en dan de volle actie voor de democratie, tegelijk met de Sta- ten-vorkiezingen, dat schijnt wel een moge- lijko gang van. zaken." De heer Tak voorziet geen mind or sterko oppositie van sociaal-democratischen kant tegen wat komen zal. Maar dat Kuyper weg is, is al iets; de antithese is uit de politiek on do zwarte coalitie is gebroken. Do Koningin zal nu wol de opdracht geven aan iemand, die niet in do Kamer zit en die vrij is van alle smetten van den verkie zingsstrijd, misschien wel aan den heer Cort van 'der Linden. „Hoo dat ook uitvalle, er komt een pe riode, waarin de democratische beweging voor algemeen kiesrecht door do feiten zelf zal worden uitgelokt. De liberalen kwamen tot de eerste kiesrechtuitbreiding na het eerste clcricalo ministerio. Lijfsbe houd zal hun verbieden den volkseisch lang in 'den wind te slaan. En de geslagenen zul. len er heel wat minder afkeerig van zijn dan vroeger. Het komt er nu maar op aan, do geesten wakker te maken en te houdeü. De schuld van den val van hel Kabinel. „Do (antirev.) Standaard" schrijft: Bij het terugzien op don verloren stem busstrijd heeft men ook do hand in eigen boezem te steken. Wij zullen dit niet vezuimen. Vooraf echter dienen enkele feiten ge constateerd. Het eerste is, dat de Staalmannianen voor ons Enkhuizen deden teloor gaan. Ons aftredend lid haalde op löVuni 4582 stemmen. Er waren 9319 geldige stemmen uitgebracht. Do volstrekte meerderheid was alzoo 4660. Alzoo kwam do heer Sluis er 78 te kort. Staalman steldo zich als tegencandidaat, natuurlijk vooraf wetende, dat het hier op enkele stemmen hing. Hij kreeg er 109 stemmen. Waren deze stemmen op deh heer Sluis gegaan, zoo waro deze terstond gekozen ge weest. Bij de herstemming bleef de heer Sluis 104, stemmen in mindorheid. Staalman dreef toen zijn volgelingen op Borgesius. Ware het omgekeerd gegaan, zoo ware Sluis zelfs nog bij herstemming gekozen met 200 honderd stemmen meer derheid. Enkhuizen ging alzoo teloor door do Christendemocraten. Het tweede feit is, dat Kampen bij her stemming gewonnen had kunnen worden, indien do stemmen op 16 Juni op mr. Schokking uitgebracht, waren overgegaan. Onze candidaat had op 16 Juni 2360, op mr. Schokking waren 1043 stemmen uitge bracht. Bij do herstemming had dit kunuen geven 3409. Het bleef staan op 3122. Een verschil van 287. Zoo kwam de liberaal Reijne er met 3210 stemmen, terwijl hij anders door onzen candidaat met zijn 3408 stemmen zou ge slagen zijn. Het derde feit is, dat Leiden gewonnen zou zijn geweest, zoo niet een orthodox predikant de stemmen op Plug uitge bracht, op Yan der Vlugt had" verzet. Den Houter kreeg 2707 stemmen op 28 Juni, Yan der Vlugt had er 203 meei, en op Plug waren den 16den Juni 294 stemmen uitgebrachte Ook deze cijfers spreken. In Utrecht dreef men van die zijde het zelfde spel. Alzoo wijzen de cijfers het uit, dat, zoo men de liberalen aan eigen kracht had overgelaten, do uitslag zou geweest zijn 52 rechts tegen 48 links. Do val van het Kabinet komt alzoo, wat deze stembus gegevens betreft, voor reke ning van deze dissentieerendo groepen. Hierbij zij geheel in het midden gelaten, of er met name in Kampen van meetaf niet anders had kunnen gemanoeuvreerd zijn. Daarover later. Maar vast staat, dat, gelijk het nu een maal bij de herstemming stond, do over winning aan het Kabinet zou zijn geweest, indien bedoelde personen niet de zware verantwoordelijkheid op zich hadden gela den, van liever het Kabinet te laten vallen, dan dat zij hunnerzijds opgekomen weerzin onderdrukten. Stemmen uit het Buitenland. Do „Köln. Ztg." acht het vooral van he- teekenis dat bij de herstemming hier te lande op 28 Juni de vrijzinnige groepen zich zoo nauw hebben aangesloten. Dat kan zegt het blad voor de aanstaande Kamerverkiezingen in België een voorbeeld ter navolging worden. Do politieko betec- konis van de verkiezingen in Nederland is overigens zegt de „Kölnische" „dat de openbare meening zich tegen de ook in Duitschland vaak gehoorde, dwaze onderscheiding van „christenen" en „hei denen" uitgesproken heeft en dat de pro tectionistische plannen van het thans tot aftreden gedwongen kabinet verijdeld zijn." De „Frankfurter Ztg." zegt: „Do partij der Kuyperiaanscho anti revolutionnairen brokkelde af van 24 tot 15 stemmen, waaruit blijkt, hoezeer men in Holland ontevreden was,met het Kuype- riaansche kerkelijke regime. „In het feit, dat alle groote steden, als Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Leiden en Haarlem liberaal stem den is evenzeer een afkeer van het kerke lijke regime als van de voorgenomen pro tectionistische Tariefwet te zien. Zooveel is zeker, dat het nieuwe Ministerie de Ta riefwet in haar tegenwoordigen vorm niet zal overnemen." De „Petit Bleu" doet nog eens uitkomen, „dat de overwonnene van den dag de heer Kuyper is en zijn regime van onverdraag zaam clericaal conservatisme. Misschien zal de calvinistische Staatsman in de op positie zich herinnoren, dat hij vroeger democraat was en hervormingen oischto, die hij ^orgat voor te stellen toen hij aan het bewind was." In een artikel over de ministerieelo cri sis in Nederland in 'Je „Tempe" wordt gezegd, dat minister Kuyper, dio begaafd is met buitengewone eigenschappen, zoowel wat geest als wat energie betreft, langen tijd met grond heeft kunnen aannemen, 'dab do fortuin hem gunstig zou blijven. De verdeeldheid onder dc liberalen be werkte 'de overwinning van Kuyper, hun hereeniging was liet begin van zijn vaL Nu is de vraag hoo lang deze eensgezind heid zal duren en of de scheuring onder de liboralen, onder een kabinet-Borgesius, zal plaats maken voor blijvende eensge zindheid. Dit zou te wenschen zijn in het belang van Nederland, dat reeds zoo lang zucht onder de versnippering in die partij. Geachte Rodactiel In mijn ingezonden stuk over do molen wieken zijn de figuurtjes, die ik er, ter verduidelijking, bij geteekend had, onge lukkigerwijze omgewisseld: „Ovor kruis" is (zoo moeten de wie ken niet staan) en „over hök" X (2°° moeten de wieken wel staan). Onder dankbetuiging voor deze zeer noo- dige verbetering, gaarne, Uw. dw. J. B. YAN LOENEN. Leiden, 4 Juli 1905. Eorste huwelijksafkondiging van 2 Juli. A. E. llabraken jm. 22 j. en J. C. Sasburg jd. 21 j. A. J. v. d. Yen jm. 24 j. en C. Langezanl jd. 22 j. J. W. Driessen jm. 27 j. en J. A. Hartwijk jd. 23 j. A. N Kiebeek jm. 24 j. en M. C. S. Bodry jd. 27 j. C. de Laaf jm. 41 j. on J. Metselaar jd. 32 j. J. D. Sohuller ini. 23 j. en M. Boeznnrd jd. 23 j. W. J. Metselaar jm. 28 j. en M. S. Zirkzeo jd. 27 j. W. Vermey jm. 24 j. cu M. C. M. Zindel jd. 20 j. C. J. Hel eman jm. 27 j. en C. C. Ankerna jd. 28 j. J. IJ. II. liorgeiding jm. 25 j. en AI. W. van Dia jd. 24 j. G. J. W. Koolemana Beynen w. 57 j. on L. F. Fock jd. 37 j. Programma van Muziekuitvoeringen. MUSIS SACRUM, Donderdag, 6 Juli. te nekt ureD, door liet Stafmuziokkorps van het4do UegimeDt Infanterie. Directeur: de heer W. yan Ei p. Eerste afdeeling: No. 1. Deutsohe Reiohs Adler Marsck; 2. Ouverture „Le Trompette de Air. le Princo", Bazin; 3. Glühwürmcheu Idyll a. d- Operette „Lysistrata", Lincke; 4. Erinnernng au „Taonhliusei", AVaguer; 5. Fantasie van de Opéra „Rigoletlo", Veidi. Tweede afdeeling: No. 6. Ungariïcbe Lustspiel Ouverture, Këkr- Béla; 7. Zv.ei Ungaiische Melodiön, Kleinmichel; 8. Espana NValzer, Waldteufel; 9. Fantasie van deOpéia,he Barbier debóvillo",RossiniVanErp. Nos. 1, 3 on 7 eerste uitvoering op .Mums Sacrum". Door den officier van justitie bjj de Haagsche rechtbank is hooger beroep aan- geteekend van het vonnis der rechtbank, waarbij P. J. van Eyk, zich noemende „bo- heerend vennoot van de Leidsche Land bouwbank" werd vrijgesproken van de hem ten laste gelegde verduistering van een groot aantal effecten, dio hij door verschil lende financieele operatiën onder zich had. De commissionnair J. Wilkens, "in Den Haag, heeft cassatie aangeteekend van het arrest van het gerechtshof te 's-Gravenha- ge, waarbij hij tot jaar gevangenisstraf is veroordeeld wegens verduistering van een hem uit Duitschland toegezonden, doch voor een firma van denzelfden naam te Antwerpen bestemde chèque. De rechtbank te Almeloo veroordeelde gisteren J. de R. te Enschedce wegens ver duistering en bedrieglijke bankbreuk tot een gevangenisstraf van l£ jaar met bevel tot onmiddellijke inhechtenisneming. Do eisch was 2 jaar. RE€LA1HES, A 40 Cents per regel. Wanneer zich hier to Leiden een geval voordoet als het volgende en wanneer een Leidsche in deze courant het resultaat van haar bevinding mededeelt om de be volking van \iezo stad van haar ondervin ding te laten profiteert en, dan kan de echt heid daarvan niet in twijfel getrokken wor- den. Mej. 0. F. Kerkvliet, wonende Groen- oordstraat 20 te Leiden deelt ons medeSe dert twaalf maanden heb ik veel' te lijden gehad van een hevige pijn in den rug en in 'de lendenen, welko mij soms zelfs des nachts niet met rust liet. Ik had veel last van dui zelingen en was voortdurend erg afgemat. Mijn eetlust was zeer slecht geworden on ik voeóde, dat ik met den dag zwakker werd. Naar aanleiding van de gunstige be richten over Fosters Rugpijn Nierenpillen wensahto ik deze aan een proef to onder werpen en ik moet zeggen, dat de uitwer king even vlug als krachtig was. Er waren nog geen twee weken verloopen sedert ik do pillen innam, toen ik me reeds veel krach tiger en flinker gevoelde, terwijl de pijn bij na geheol verdwenen was. Om editor het kwaad geheel uit te roeien, zal' ik nog ceni- gen tijd met uw pillen welke mij reeds zooveel goed gedaan hebben voortgaan. Ik, ondergeteetende verklaar, dat het bo venstaande waar is en machtig u het pu bliek te maken op elke wijze, die u goed dunkt. Een kort woord gericht aan vrouwen. Vol en onder u schijnen voortdurend onge steld misschien glijdt gij aan hevige pijn in den rug, aan een kwaal, die gelijkt op af matting, aan migraine of overspanning der zenuwen. Weett niet te vlug in het vellen van een oordeel en met te zeggen, dat gij lijdt aan een der ziekten, waaraan vrou wen lijden. Een groot aantal dezer inge beelde „vrouwenziekten" zijn niets anders dan aandoeningen vlor nioron. Verliest niet den moed en denkt niót langer meer aan een ingebeelde kwaal; het zijn misschien uw nieren, welke in het spel zijn. Verzeker u, viat men u de echte Foster's Rugpijn Nierenpillen geeft, dezelfde, dio moj. Kerkvliet gehad heeft. Zij zijn te te Leiden verkrijgbaar bij do Heeren D. W. E. F. DE "WAAL, re 50, D. M. KRUI- 8INGA Ezn., Nieuwe Rijn 33, en REYST KRAK, Steenstraat 41. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van postwis sel h. /1.75 voor éón of 10 voor zes doozen 143 00 Celebes* Do correspondent to Batavia van de „N. K 0." seint: „Loewoo woigerde onzen eisch." Het blad toekent hierbij het volgende aan: Loowoe is een rijkje op Oelebes, geallieerd met Boni. Verwacht Werd, dat Loewoo ge- meene zaak met Boni zou maken. Daarom zijn waarschijnlijk ook aan Loewoo de noo- digo eischen gesteld om zeker van zijn hou ding te zijn. Uit de weigering der inwilli ging blijkt, dat de geruchten omtrent do houding van Loewoo juist zijn. Het is te venvachten, dat Wadjo, een ander rijkje in Celebes, eveneens de zijd© van Boni zal kiezen. Uit Indië. Blijkens uit Indië ontvangen telegrafi sche berichten, zijn, sedert jongst© mededeeüngon dienaangaande, in de Neder- landsche Staatscourant van 4/5 Juni 1905, No. 130, bij de krijgsverrichtingen: a. in Atjeh en Onderhoorigheden. verdronken de sergeant L. Boor (No* 49532); zwaar gewond en sedert overleden de ser geant J. A. Hoste (No. 58115) zwaar gewond de 2de luitenant eer in fanterie W. Y. Rhemrev en dc fuselier H., Yenoma (No. 60728), en licht gewond, de lste luitenant der in fanterie B. W. A. Koopman; b. op Oelebes: bij een actie tot bezetting van Pare-Pare, licht gewond de sergeant J. H. Braskamp (No. 54594/4920); voorts werd in Atj^a de geniesoldaat K< F- van Biljouw (No. 56143)bij een mietontploffing zwaar gewond. (Stsct.) ïnde Hted. WerltLnr. zijn opgenomen: DATUM. DAGEN. Yolw. para. Kln- daran. e H 26 Juni. Zondag 27 7 84 26 Maardag 47 11 68 27 Dinadng 46 G 61 28 Woonedag. 49 13 62 29 Dondordivg 61 13 64 30 Yrjjdof 60 12 62 1 JnH. Zatordag 45 10 65

Leidsch Dagblad | 1905 | | pagina 6