Aan den vooravond der verkiezing. Ingezonden. Gisteravond was dc avond voor de anti- re volutionaii a kiesvereeniging „Nederland en Oranje". Zij bad in de Stadszaal een openbare vergadering belegd, waarin als spreker was aangekondigd, da. Yan der Voort van Zijp, Hervormd predikant te Doesburg, terwijl tevens wae vermeld, dat waarschijnlijk ook dr. Th, G. den Hou ter candidaat der antirevolutionairen en kar tholieken zou optreden. Do zaal was, toen de voorzitter, did Rudolph, tegen ruim i.wart over achten do bijeenkomst mot ge bed opende, reeds geheel bezet en' liep later zelfs overvol. Ds, Rudolph deelde mede, dat ds. Van der Voort van Zijp ruim een uur zou spreken; daarna zou gelegen heid worden gegeven tot debat, ook weder Één uur, waarna de spreker zou kunnen antwoorden, en daarop hoopte men dr. Th. G. den Houter in het midden te zien, die dan een slotwoord zou spreken. Do spr., met applaus ontvangen, zeido dat liet hem een eer is hier aan den voor avond van den zoo gewichtigen verkiezings dag to mogen spreken voor den eoalitie- oandidaat. Wanneer hij tegen den afge vaardigde van Leiden zich verklaart, dan is dit niet tegen diens persoon, waarvoor hij achting koestert en eerbied heeft, maar togen diens beginsel. Dat de strijd tegen het ministerie van zoo verschillende zijde begonnen, ernstig is, meende spr. to mo gen betwijfelen. Hij haalde van verschillen de personen, die zich togen de regeoring hebben gekant, van Bronsveld af tot Troe'- stra toe, uitspraken aan om dit to bewij zen. Spr. kwam daarbij tot do antithese, reeds dadelijk opmerkende, dat dr. Brons veld vóór 30 jaren reeds heeft verklaard, dat de liberalen bezig waren van ons land een land van heidenen te maken. En mocht Kuypcr het dan niet zeggen? Dc antithese is er, zeido spr., dat zien we eiken dag. Spr. vond dit ook bewaarheid in het pro gram van den Vrijzinnig-Democratischen Bond. Hij wensehto, dat ook de Ünie-libo- ralen en vooral de oud-liberalen er zoo rond voor uitkwamen. Laat men nonoe- quent zijn en de kerk niet uitspelen en mot de kerk verdeeldheid hopen to brengen, riop spr. uit. Waarom beklaagt men zioh van vrijzinnige zijdo, dat dit ministerie het woorid Christelijk voor zioh heeft opge- eischt. Wio Christus erkent als den Chris tus heeft alleen recht op dien naam. En zoo opgevat, kunnen do vrijzinnigen daar. op geen aanspraak maken, meendo de spr. Do coalitie is volgens 8pr. hechter dan ooit. Want de fractie-Staalman en de .F ricsch© Christelijk-Historischen zullen ton slotte toch met dc Regeering meegaan. Spr. kwam nu tot den arbeid van het Christelijk Ministerie en oonstateerde, dat het heeft gedaan wat het als Christelijk Ministerie moest doen, nl. reclib en ge- 1 ij k. Daarvoor moet men het danken, om dat het ook Christelijke mannen in de ge legenheid gesteld heeft voor het Noderland- sche volk tets te kunnen doen on aan do natie hun kracht te geven. Spr. behandelde daarop do onderwijswet ten en bracht daarmede in verband de biochuito van prof. Holwerda te Leiden, die de vrijzinnigen noodig met beschaving moeten lezon. Het ging bij de Hooger-onderwijs-wet vcoral om de vrijheid van het onderwijs. Het ging zoo het bij de vrijzinnigen heette om de wetenschap, alsof de wetenschap zender meer ook niet dogmatisch was. Het is met dc H.-O.-wet als met de L.-O.- wet; men vroeg om waarborgen, hoewel men eigenlijk ook daarover de schouders ophaalt. Een ander verwijt is, dat het gaat tegen do Hervormde Kerk. Maar dat ia een on waardig argument, van de vrijzinnigheid heeft de kerk niets te verwachten. Men 'dcet in dezen goed zich te houden aan het woofd van prof. Daubanton, die blijft vertrouwen, dat-, wanneer de kerk spreekt, de Minister zal handelen. Naast de H.-O.- wet noemt Spr de L.-O.-wet. Wat is ei front gemaakt voor de openbare school en dat heeft goede vruchten gedragen. Er is Spr. verzekerd, dat er nog nooit zoo veel leerlingen zijn ingeschreven voor do bij zondere tehool. Spr. noemde het laf te zeggen, dat de dominéés en de pastoors do stichters der bijzondere scholen zijn, alsof deze niet voortkwamen uit een begin sel. Trouwens, als zij dit doen, vervullen zij niets meer dan hun plicht. Dit is het treurige van den strijd, dat men dit niet wil erkennen van liberale zijde. Hebben dnn Pierson, Thorbecke en zelfs Borge- 6ius nooit gesproken vhn het recht der bijzondere school 1 Zij behandelde nu dc bezwaren, die van vrijzinnige zijde tegen de onderwijs-novclle zijn aangevoerd: schending van de pacifi catie, do grondwettige bezwaren, gemis aan waarborgen. Over het leerplan struikelt do vrijzinnige on juist in dat leerplan ligt ons beginsel, z< lo Spr. Door deze onderwijs wet wordt het bijzond' onderwijs in staat gesteld beter te kunnen concurreeren met het openbare. Dr. Kuypers ideaal is het gcheeie Nederlandse^)© volk een Christe lijke opvoeding lo geven en daarom was het recht, dat hij zcide, dat 3/3 moet worden gegeven aan de Christelijke school. Had de RbgeeriVig niets andert gegeven dan deze wet, wij zouden tevreden kuDnen zijn, zeide Spr, F,n zegt men: ja-, want gij hebt nu den buit binnen, dnn antwoordt Spr.: neen, wat wij Ivdobcn gekregen dat kwam ons wettig toe, wel hebben do liberalen altijd roof gepleegd. Spr. kwam nu tot do zedelijke belangen, zoo ze zijn behartigd door dc Regeering en dan komt hij allereerst tot do Dank wet. Toen dit ontwerp klaar was, hebben ook clo vrijzinnigen dit toegejuicht. Is de be strijding der drankzondc on6 ernst, dan danken wij ook voor deze drankwet. Spr. erkende als geheel-onthouder, dat. er groo te leemten in deze wet zijn, maar dnn juicht hij de maatregelen, die er in voor komen, van harte toe: Wanneer de verkie zingen maar achter den rug zijn, zal het. wol blijken, dat de wet nog niet zoo kwaad is Het Ministerie heeft in gereedheid ge maakt sociale wetten, paradepaarden, zegt men, maar het zullen blijken goede werk paarden te zjjn. Dat het arbeidscontract niet gegeven is, betreurt ieder Kamerlid van de rechterzijde en Spr. vroeg: ,,zou het nog niet tot stand gekomen zijn, indien de liberalen do onderwijsdebatten niet tot in het oneindige hadden gerekt? Ieder, die onbevooroordeeld de sociale wetsontwerpen aanziet, moet erkennen, dat dr. Kuyper een machtig complex van sociaal werk heeft geleverd. Spr. kwam daarna op de Taricfwet, waarmede de minister tweeërlei doel heeft: eerst om de schatkist te stijven, maar ook om de nationale welvaart te verhoogen. Het ie bittere eenzijdigheid, meent Spr., te zeggen, dat de arbeiders van do Tarief- wet de dupe zullen worden waar zij te ge lijk hooger loon zullen ontvangen. Spr. eindigde met te vragen wie van do beide eminente mannen, waarom het hier zal gaan, moet worden gekozen en wekte dan krachtig op te stemmen dr. Den Hou ter. Er volgde hier op het gesprokene dave rende toejuichingen. Er gaven zich vier debaters op. Aller eerst kreeg mevouw LorentzKaiser het wcord, die vroeg hoe Spr. daoht over het vrouwenkiesrecht, dat de vrouwen schan delijk wordt onthouden. Men mag de vrouwen niet onthouden wat haar toekomt (Applaus). Prof Druokor bracht hulde aan den vorm, waarin de spreker zijn denkbeelden heeft gegoten, doch was teleurgesteld over deD inhoud. Ook hij werd bij zijn optreden met applaus ontvangen, doch verzocht de ver gadering niet te applaudisseeren omdat dit tijd roofde van de weinige minuten, die hem zijn toeigometon. Hij critiseerde scherp wat deze regecring heeft gedaan of liever niet gedaan, besprak het po8twetje als een aanranding der vrij heid, de eigenaardige onnederlandsche han delwijze van den minister-president, zijn buitenlandscho reizen, die een gevaar kun nen opleveren voor ons vaderland, zijn hou ding tegenover de Koningin, ^velke houding van weinig eerbied getuigde voor do Kroon. Do Spr. van. dezen avond was al zeer spoedig tevneden waar hij vrede had met de afgcloopen wetgevende periode. Dan was de redacteur van de anti-revolutio- nairo „Nieuwe Prov. Groninger" eerlijker, die erkend heeft dat dc oogst schraal is ge weest. Debater trad daarop in een scherpe beoordeeling van de regeeringsdaden en stelde ten slotte den Spr. een aantal vragen die hij liever den afgevaardigde zelf had gedaan, indien deze, wat toch bijna overal hot geval is, op vergaderingen als deze, zelf tegenwoordig was. (Luid applaus). Dr. Pannekoek trad eveneens in een scherpe critiek op do Regeering en vroeg wat do arbeiders van het Ministerio heb ben vorkregen om tot de conclusie te ko men, dat dit minder clan niets voor de arbeiders heeft gedaan. Hij noemde onder meer daarvan do stakingswetten en wraak te de voorstelling, dat de sociaal-democra ten met de liberalen meegaan. Indien de Christelijke heeren cle vergadering, waarin Van der Goes sprak, hadden bijgewoond, zouden ze dit wel anders hebben gehoord. Ook dezo spreker werd luide toegejuicht. De heer Van den Berg stelde daarna ook hier de bekende vragen omtrent dc volks weerbaarheid. Daarop verkreeg weder ds. Van der Voort, van Zijp het woord, die uitvoerig de debaters van repliek diende, en weder herhaaldelijk door applaus werd onderbro ken. Onder zijn betoog kwam dr. Den Houter in de vergadering en werd met daverend applaus begroet. Do voorzitter, ds. Rudolph, gaf den spro ker een zachten wenk om zijn antwoord aan do debaters te bekorten, die dan ook spoedig met een krachtige opwekking om dr. Den Houter te stemmen, besloot. (Luid applaus). Dr. Den Houter begon met te zeggen, dat hij een waagstuk begon met op dit late uur nog voor zoo'n volle vergadering op te treden en vooral, nadat zoo'n welspre kend redenaar als ds. VaD dor Voort hem is voorgegaan, dien hij morgen in Arnhem veel succes toewenschte. Spreker wil noch heb liberalisme, noch heb socialisme af kammen, hij wil ook niet als een afslager al dc onderwerpen, die aan de orde zouden moeten komen, opsommen. Eon keuze to doen is ook moeilijk. Doch allereerst wil hij con woord zeggen als geneesheer en dan waarschuwen tegen al te groote overprikke ling bij verkiezingen als deze kan geven, wat aanleiding tot zenuwoverspanning is, die noodlottige gevolgen kan Hebben, al weet spreker uit ervaring, dat het hier te lande niet gaa* als in Amerika cn dat het te Leiden in het bijzonder nogal kalm toe gaat. Dat hij aarzcldo om in het openbaar op te treden, ligt ook hierin, dat hij ambto- naar is. Hij is van oordeel, dat een ambte naar in deze voorzichtigheid behoort te be trachten, al heeft het optreden van „Dc Standaard" tegen mr. Patijn spreker ge hinderd. Hij besprak vervolgens een corresponden tie uit Leiden in het dagblad „Land en Volk", waarin de schrijver zich kleineercnd tegen spreker heeft uitgelaten. Vorder zeido spreker dat hij in zake de Hooger-Onderwijs-wet staat op het stand punt van De Savornin Lobmanhij zou bezwaren hebbon ontwikkeld, maar ten slotte hebben vóór gestemd. Spr. onder schrijft in b>. - algemeen hel program vao beginselen en het program van actie der antirevolutionnairo partij. Kij is tegen vrouwenkiesrecht en alge meen kiesrecht, maar hij is voor huismans- kiesrcchfc en zou derhalve ook het kies recht willen vcrleonen aan vrouwen, die hoofden van gezinnen zijn. Het vaccinewetje acht hij niet een ge lukkig stuk wetgeving. Hij is een beslist voorstander van vaccine als voorbehoeds middel tegen de pokken, dooh ia niette min tegen vojcoinedwang. Maar het hui dige wetje is hem niet principieel genoeg. Ten slotte richtte spreker zich nog toj> de werklieden, .die niet van ïfcjn! partij zijn en meent, dat hij in ieder geval nog hooger bieden kan dan de heer Van det Vlugt. Spreker eindigde met op te merken, dat hij ook bij de tegenstanders veel goeds ge vonden heeft, maar om hun schild ont breekt in ieder geval het randschrift dat zijn partij er in gegrift heeft: „God re geert." De spreker werd aan het slot weder hartelijk toegejuicht, al was de vergade ring wegens het late uur al een weinig aan het verloopen. De heer Rudolph eindigde met een kort woord van dank aan sprekers en de baters, wekte nog eens tot wakker werken en stemmen voor hun pandidaat op en slcot daarna de bijeenkomst met dankge bed, waarna de vergadering tegen half- twaalf ordelijk uiteenging. „Anti et Religioni." Deze eerst in het laatst van het vorig jaar opgerichte {zapgvereeniging gjaf gas teravond in de groote zaal van „Zomer- zerg" reeds haar tweede uitvoering, na de gunstige kennismaking van de eerste maal in don foyer dor Stadszaal. Dit tweede optreden, als „zomér-uitvoering" aangekondigd, onderscheidde zich voor een gedeelte daardoor, dat do zangver- eeniging zelve thans niet het grootste aandeel er aan had. Maar wat zo gaf, was degelijk; niet alleen „Rust" en „Meilied" van Hendriks en Haydn's ,,Heil dir o Gott" en ,,Singt dem Herren", maar ook H W. Spendels „Avondgedachftef' haiar woorden van W. de Veer S. J. voor ge mengd koor, alt-solo, duet voor alt en bar riton en piano, welk werk voor de eerste maal werd uitgevoerd, het strekt den com ponist, tevens directeur der Vereeniging, tot eer on werd met welverdiende belang stelling ontvangen, dank zij zoowel de mu zikale bewerking als de vervulling van het kcorgedeelte en den solo-partijen, door mej. A. B. en den heer Spendel. Een her haling bij een volgende gelegenheid zal do waarde er van des te meer aan het licht brengen. De directeur had nog meer als taak op zich genomen; hij zong ook de aria „Renegal" van Donizetti, Loewe's ballade „Archibald Douglas" en „Nicolai's „Spiel- manslied", waarmede hij andermaal toonde welk een goed en gevoelvol solo-zanger hij is, zij het dan ook meer als bas dan als ba riton. Het instrumentale gedeelte werd voor een belangrijk deel vervuld door den heer Paul J. J. Lübcck, uit D©n Haag, die o.a, als viool-solo een „Larghetto" van Nardi- ni en drie gedeelten van Da Bériton's 7de Concert voordroeg, en wel op zulk een wijze, dat daaruit zijn virtuositeit ondubbelzinnig bleek. In zijn spel wist hij vee] uitdruk king te leggen, wat ook het geval was met zijn leerlingen J. J. P. en A. P., uit Delft, die met eon Allegro en Andante-lento van Giizmann Fils, aJsmcdo mot Aachera „Mazurka"-melodie hun meester in hun beider samenspel tot lof strekten. Den drie violisten vielen, gelijk den andoren, menig maal daverende toejuichingen ten deel. Boeiend in zijn spel was insgelijks de heer Carl Bonten, piano-leeraar aan het gymnasium te Katwijk, die Raffs ,,Ca- choucka Caprice*", Ohopins „Fantaisi© impromptu" en „Godards „Mazurka'' met veel technische vaardigheid en innigheid voordroeg op den mooi klinkenden vleugel uit Valks piano- en orgclrnagazijn alhier. Wat overigens de piano-bogeleiding] in vele nummers betreft, heeft rechtop eervol le vermelding do dam©, die zich van die taak kweet en do moeder is van de beide Delftsche jongelui P., die zij natuurlijk met voorliefde eveneens accompagneerde. Met het „Domino salvam fac Reginam nostram" werd de uitvoering besloten, welke door een vrij talrij>k publiek werd bijgewoond, want de zaal was geheel bezet. Buitenlandseh Overzieht. De Brusselsche correspondent van hot „Hbld." schrijft: De plannen van den minister-president De Smet de Naeyer tot uitbreiding van de havenwerken en de versterkingen van Ant werpen stuiten bij de clerical© meerderheid op grooteü tegenstand. De katholieke afge vaardigden en de gehuele katholieke pers hebben zich er tegen verklaard. Men ver wacht dientengevolge binnenkort een m i- nisterieele crisis. Het hoofd van het Kabinet zou zijn ambt nederleggen on vervangen worden door een afgevaardigde, die tegen het ontwerp is. Als zoodanig wordt genoemd de heer Schollaert, president van de Kamer. In tegenwoordigheid van den koning van Engeland, do Koningin en do andere vorste lijke personen is gistermiddag in de St.-Ueorges Chapcl te Windsor het liuwe- 1 ij k van prins Gustaaf Adolf van Zweden en prinses Margareta van Connaught voltrokken. Aan den Prins en de Prinses is het vol gende telegram gezonuen: Het Noorsche volk zendt U door tusschen- komst van de ondergeteekenden zijn harte lijkste gelukwenschen. Carl Berner, presi dent van den Storthing, Chr. chelsen, mi nister van staat. Aan den Koning is het volgende telegram verzonden: Het Noorsche volk zendt Uwer Majesteit door ons zijn hartelijkste gelukwenschen ter gelegenheid van het voor het Huis van Uwe Majesteit zoo gelukkige en belangrijke huwelijksfeest, dat heden wor^b gevierd. Carl Bernor, president van den Storthing, Michelsen, minister van staat. Uit Parijs komt het bericht, dat, volgens tijding uit Berlijn aan de „Teraps", men aldaar in politioke kringen 'verzekert, dat Duitsohland er in toe zri stemmen, dat de Marokkaansohe kwestie het onder worp wordt van directe onderhandelingen fcu8sohen Frankrijk en Duitsohland. Om de debatten in de Spaansche Kam or over de interpellatie-Romanones te verkorten, diende de liberale oppositie een motie in, waarin voortzetting gevraagd werd van de disoussies over *de begrooting van 1905 vóór aan die over 1906 begonnen wer<I. Een propte opgewondenheid heetrsahte in do wandelgangen in afwachting van den uitslag deri stemming. Romanone8 had bij de Regeering aange drongen om opheldering inzako het geschil tusschen Regeering en oppositie over de begrooting van 1905, welke nog door hot Kabinet-Maura was ingediend en waarvan, na do miniBterieele crisis in December 1904, nog slechts drie hoofdstukken zijn afgedaan. De minister-president, Yillaver- de, die de interpellatie had aanvaard, stolt zioh op het standpunt, dat de begroo ting vóór 1906 onverwijld behoort te wor den afgedaan. De koning van Griekenland heeft een bezoek gebracht aan het sterf huis Van Dely^nni'e, waar, hij een laatston blik op het lijk van den vermoorde sloeg. Gherakaris, de moordenaar, heeft, naar de politie ontdekt heeft, gehandeld op aanstoken van de eigenaren van een speelhuis, dat Ddyannis had laten sluiten. De eigenlijke leider van dit zaakje heeft zioh tijdig uit de voeten gemaakt. Raili of Zaimis zal Delyannis opvolgen, naar men zegt. Te Moskou heeft een vergadering van ingenieurs plaats gevonden, dio door tweehonderd personen bezocht werd. De deelnemers besloten zich op het eerst gege. ven teeken aan to sluiten bij een algemeene staking, ondernomen om politieke oog merken, waardoor het geheele economische en industrieel© leven van hot land gestremd zou worden. In het district Peterhof, bij St,-Petcrs- burg, is huiszoeking gedaan bij de geheele bevolking, en allo paspoorten zijn nog eens nagezien. Alle bedelaars op do wegen naar Tsarskoje-Selo zijn opgepakt; op die wegen wordt gedurende de volgende wqek niemand toegela m. Do schepen, die in den omtrek van het paleis van Peterhof lagen, moesten vertrekken, met uitzonde ring natuurlijk van de politie-vaartuigen. Al deze maatregelen worden genomen, om dat de Tsaar dezer dagen zijn zomerpo- leis te St.-Petersburg gaat betrekken, en nog wordt het tijdstip van de reis zorgvul dig geheim gehouden. Do Peters-urgsche correspondent van de jj/M^utiih^ meldt, dat men ejióh bngerudt maakt over de houding die de gemachtig den dor zematwo's, aangewezen om het bekend© adres aan den Tsaar aan te bieden, zullen aannemen, indien zij teleur gesteld worden in hun verwachtingen. Het gerucht, dat zij eenvoudig wegge stuurd 7. .den worden, is volgens den oorrespondent onwaar. Zes gedelegeerden zullen door den Tsaar ontvangón worden (onder hen baron Korf, gedelegeerde van St.-Petersburg, maar het tijdstip voor de ontvangst ia nog niet vastgesteld. Do ge delegeerden hebben echter nog niet beslo ten zioh bij deze voorwaarde neer te leg- leggen. Voorts deelt de oorrespondent me- do, dat do Tsaar, volgens afspraak met de ministers, in den volgenden geest zal antwoorden: De Keizer begrijpt, dat de voorzitters der zemstwo's, onder den invloed der go. beurtenissen buitenslands, in een opge wonden stemming verkeere-n, maar juist daarom kan men er niet aan denken, aan vertegenwoordigers van zekero groepen toe te staan, een beslissing te nemen over oorlog of vrede, want zulk een beslissing moet zoo kalm mogelijk overwogen wor den. Wat de nationale vergadering betreft, belooft do Keizer, zioh daarmede ernstig bezig to houden, gelijk hij in den laatston tijd trouwens voortdurend gedaan heeft. Terwijl de Temps" uit Ruslancb hoofd stad verneemt, dat Rusland Den Haag aanneemt als plaats voor de onder handelingen, wordt officieel uit Washington medegedeeld, dat Wash ington gekozen is als plaats daarvoor. Grootvorst Alexis heeft zijn ontslag gevraagd als admiraal. Een keizerlijke dagorder ontheft hem op zijn verzoek van de functies van hoofd der vloot en van het departement van marine, met handhaving in zijn waardigheid van admiraal en generaal-adjudant. Het heeft er allen schijn va.i, dat de J apannerB een aanvallende be weging voorbereiden. Maarschalk Oyama zou een wenk hebben ontvangen, dat wat meer werkzaamheid verwacht werd en der halve zou hij voornemens zijn, den Russen een nieuwen slag te leveren. Zooals reeds dezer dagen gemeld werd is zijn tegenwoor dige positie van dien aard, dat hij gereed is om dien nieuwen veldslag te beginnen. Vijf Japansche legers opereoren gezamen lijk en begonnen reeds do Russen uit hun vooruitgeschoven stellingen te verdrijven naar de hoofdposities van Linjewitsj. D© Japhnners zijn reeds twaalf kilometers van ^enghwa, in welke plaats de Russische hoofdkwartieren gevestigd waren: deze zijn echter reeds noordelijk overgebracht. Naar men verwacht, zou d© aanstaande slag bij Goent-sjoeling plaats hebben, van waar do Russische posities zich uitstrekken noordelijk naar Kirin en de Mongoolsche grens. Generaal Linjewitsj heeft 408,000 man en 1400 kanonnen, maarschalk Oyama 080,000 man en 1700 kanonnen. Reeds trokken de Russen zich terug uit hun stellingen, zuidoostelijk van Xlritf, waarheen generaal Kawamoera oprukte. Op den uitersteD vleugel strijdt generaal Nogi tegen de voorhoeden van generaal Mistchen- ko. Generaal Nodzoe en generaal Koeroki vormen het centrum, respectievelijk rechts en links van den spoorweg, terwijl generaal Okoe opereert tegen de Russische linkerflank onder generaals Rennenkampf en Samsonof. Op den Russisohen linkervleugel schijnt op het oogenblik het meest gestreden te wor den. Het is alsof èn Oyama èn Linjewitsj, dio beiden voor het voortzetten van den oorlog zijn, zoo vlug mogelijk den nieuwen groo« ten slag willen beginnen, eer de vredeson derhandelingen hen wellicht tot werkeloos heid doemen. Een telegram uit St.-Petersburg aan dé Matin" zegt echter, dat men in goed-in- gelichte kringen van oordeel is, dal gedu rende de vredesonderhandelingen geen wa penstilstand zal worden gesloten. WelccL Heer, Naar aanleiding van hot ingezonden stuk je, voorkomend© In uw blad van Woensdag 1.1., deel ik als eigenaar van het landgoed „Welgelegen" te Valkenburg Ued. mede, dat bedoelde ooievaar, door, welk toedoen is mij onbekend, van zijn pijnlijke en lastige klem bevrijd is. Beleefd dankend voor de mij toegestane plaatsruimte Ued. dw. D. J. C. SPEET. Gemengd Nieuws. Men schrijft ons uit 's-G raven- hage, Verkiezingsdag 1905: D© Haagsche hemel is der verkiezing gun stig geweest. Schaatsenrijden, wiclrijden, tennisspelen, wandelen, filosofeeren, alles vereischt een bepaald soort van weer en al die hande lingen kennen een eigen soort van weer do voorkeur toe. Zoo ook het stemmen. Heden, 10 Juni 1905, was een voor den Haagschen hemel uitgezochte dag om te stemmen en zie, dezelfde dag was door do overheid uitgezocht! Bij de opening van de stembureelen' schreide het uitspansel zachte, stille tranen, zonder toorn, zonder woede. [Te Leiden barBtte echter omstreeks zes uren zwaar Qnweer los Zij, dio zioh de weelde kunnen veroorlo- ven, alleen bij gunstig weer het huis te ver laten, behoefden niet weg te blijven van de stembus uit hoofde van „hondenweer"; honden en kiezers, men mooht ze zonder ge wetenswroeging het huis uitjagen, maar aan den anderen kant was het weer niet mooi genoeg om alles naar Scheveningcn te drijven, zoodra de gewone werkzaamheden den kiezer niet moer aan bureau of werk plaats bondon. Ook toen de regen ophield,, bleef de luoht dreigend en ernstig, stem mend tot ernstig© gedachten, stemmend tob 8temmen en tot stemmingswerk'. En er werd in do morgenuren dan ook' tamelijk druk gestemd, tusschen 8 en 9 urea vormden zioh grooto files van kiezers) waardoor het werk van de ijverigen werd verlicht, dio meer dan hun burgorplicht vervullen door ook anderen daartoe aan t© manen. In den morgen toch moet men wachten tot de kiezer op eigen been en komt stem* men, eerst in den namiddag wordt het' zaak, de gapingen in de lijsten te doen aanvullen uoor overreding en door den gang naar de stembuB te vergemakkelijken met dé aanbieding van een rijtuig. Voor de talrijke, over de stad verspreide inlichtingenbureaux echter begon het werk, tegelijk met de opening van dc bussen. De leden van deze bureaux werden niet, gespaard. „Wil even een van de heeren naar A. loopen? Hij wil op X. stemmen, maar ia misschien wel te winnen voor Y". Vaak kwam zulk een verzoek voor en... werd er aan vodaan, w© weten niet met welken uitslag. Niet steeds is aan het inwilligen van het verzoek zóóveel omslag verbonden, maar toch werd bij meer dan óén bureau geant-. woord op vragen als deze: „Een oud-liberaal is dat ook nü nog libe raal?" „Mag ik niet op Van Houten stemmen? Waarom niet?" „Is De Visser een goeie?" „Wat willen ze toch met een blanco-ar- kel „Als ik niet stem, kunnen ze me dan wat doen?" „Weet u ook, wie de meeste stemmen' heeft?" (Deze heer wae een kleinzoon va den president der kicsvereeniging van Stel lendijk). „Wie van do o an di daten is voor do be lasting? Dien moet ik niet hebben." In tegenstelling met dezen laatsten in lichtingenvrager kunnen we melding maken van eenige kiezers, die tegelijk met het uit brengen van hun stem htm belasting wilden betaen en van anderen, die hun gequiteerd belastingbiljet hadden meegebracht. Legio waren de verkiezingsaardigheden, dio circuleerden. Noemen we de aller- flauwste. „Heb je gehoord van de kolossale vergis sing op het stadhuis?" „Ja ze hebben in district II maar vier oandidaten op het biljet gezet en er zijn ec toch negen. „Natuurlijk. Reken maar uit: Dolk één, De Visser twee, Gerhard drie cn Six is zes,, dus samen negen 1" Geen tijd voor moppen hadden de ijverige controleurs en „op teekenaars" van aé stemmende kiezers, waabij sommigen nog kwellingen moesten verduren aio dio waar toe wijlen Tantalus was veroordeeld. We bedoelen de vrouwelijke politici, die uren, lang 't schoone hoofd gebogen hielden over d© lijsten in de stemlokalen. Men kon haar aanzien hoe zij, de gour van het kiesge- braad zoo in volle teugen opsnuivende^ gaarne mee zouden willen proeven 1

Leidsch Dagblad | 1905 | | pagina 2