fK 13895 Zaterdag ÏO Juni. A0. 1905. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Eerste Blad. Ofnoieele Kennisgeving. Weg, dien de stoet op den Maskerade-da g zal nemen. IDSCH PRIJS DEZER COURANTI Vooi Leiden pe» W6sk 9 Oentsi per 8 maanden i 't J f 1J0. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd i^jn t 1.30. Franco per postf 1.65. PItIJS DER ADVERTENTIËNi Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17$. Grootere letters nitar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents oontautj olk tiental woorden meer 10 Oents.- Voor het incasseeren wordt/O.Oö berekend. De Burgemeester van Leiden; Gelet op do -artt. 7 en 9 der Gemeente wet en de artt. 1 cn 3 van het Konink lijk basiuit van den 8sfccn Mei 1897, zooals het is gewijzigd bij dat van 10 Januari 1901; Brengt ter algemeene kennis, dat do ver kiezing (candidaatstclling) van elf leden van den Gemeenteraad, als vier in het eerste, vier in het tweede en drie in het derde kiesdistrict zal plaats hebben op Dinsdag 27 Juni a.s. en Jat door Burgemecstor en Wethou ders is bepaald, dat do stemming, zoo die noodig mocht t-ijken, zal geschieden op Donderdag 6 Juli a.s. en do eventueele herstemming op Vrijdag 14 Juli d.a.v. Het eerste kiesdistrict bevat de wijken I, III, IV, VII en IX en de stemdistricten I, III en IV, het tweede de wijken II, V, XI en XII cn do stemdistricten, II, V en VIII en hot dcide de wijken VI, VIII en X en de stemdistricten VI cn VII. Op den dxg der verkiezing (27 Juni) kunnen bij hem, Burgemeester, ten Raad- huize, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uron oi>gaven van candidaten worden ingeleverd. Deze opgaven moeten inhouden de na- men, de voorletters cn de woonplaatsen van de candidaten en onderteekend zijn voor dio voor het 1ste en 2de kiesdistrict door ten minste 39 en voor die voor het lilde kio3district door ten minste 26 kie zers, bevoegd tot deelneming aan de ver kiezing, waarvoor de inlevering geschiedt. De inJevoriDg der opgaven moet per soonlijk geschieden door cén of meer per sonen, die deze hebben onderteekond, ter wijl do tot invulling bestemde formulieren van deze opgaven kosteloos ter Secretarie verkrijgbaar zullen worden gesteld gedu rende 14 dagen vóór on op den dag der verkiezing. De Burgemeester voornoemd, DE RIDDER. Loiden, 10 Juni 1905. DESAKKWET. Burgemeester en Wethouders van Lei den; Gelet op art. 12 der Drankwet; Brengen ter algemeene konnis, dat door SALOMON KUKLER, wonende te Leiden, een verzoekschrift is ingediend, om vergun ning tot uitoefening van den Kleinhandel in sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in het perceel Lammermarkt No. 52. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE RIDDER, Burgemeester. VAN HEYST, Secretaris. Leiden, 10 Juni 1905. Burgemeester en Wethouders der ge meente Leiden brengen tor algemeene ken nis, dat de passago over de brug in de Oude Heerengracht b ij do hulp- stad swerf wegens herstelling, gedurende ruim één week, aanvangende Maandag 12 J u u i a.s. voor rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE RIDDER, Burgemeester. VAN HEYST, Secretaris. Leiden, 10 Juni 1905. Leiden, 10 Juni. Voor de aanstaande periodieke ge meenteraadsverkiezing alhier zijn door do .Vrijzinnige Kiesvereeniging" in haar gis teravond gehouden vergadering de volgen de heeren candidaat gesteld: lste district: Prof. mf. S. J. Fockema Andreae, (aftredend lid, die tot nu zitting had in het 2de district), mr. E. de Vries (aftredend lid) en A. L. Reimeringer. 2de district: S. de Boer Az., mr. A. J. Fokker, H. Paul (aftredend lid) en dr. H. J Zwiers. Voor het 3de districb weid de samen stolling aan het bestuur uit de overige voorloopige candidaten overgelaten. Dil plaatste daarop de heeren J. Roem, W. F. Verhey van Wijk en H. Paul. Eerstgenoem de had zich voorwaardelijk beschikbaar gesteld als er voor 't 3de district geen an dere candidaat was; de tweede leende eveneens zijn naa-m voor dit district, of schoon hij, wegens overwegende redenen, voor een hernieuwing van het mandaat in een der andere districten had bedankt, en d-ï heer Paul, die reeds in het tweede dis trict is gecandideerd werd er op geplaatst om het drietal compleet te hebben. Van de medeaftredende loden dr. E. F. van Dissel en dr. Th. W. van Lidth de Jcude was insgelijks bericht ontvangen dat zij voor een verder lidmaatsohap van den Raad bedankten. Van de voorloopig bij den algemeenen voorzitter der vereenigng opgegeven candi daten hadden bovendien bedankt de heeren J. van Beveren, J. Botermans, Abr. Corte, mr. H. L. Drucker, mr. O. W. Sipkes, prof. mr. P. A. Tichelaar, J. Th. C. Viruly ea J. C. Zaalberg, terwijl van den heer W van Rossum du Chattel wegens uitste- digheid geen bericht was ontvangen. De schrijver van het Zaterdag a. s. hier ter stede door eenige Haarlemsche officieren op te voeren tooneelspel ,,Het Kind van Staat', de bejaarde H. J. Schim mel, heeft, naar vrij vernemen, den tekst van het stuk geheel herzien ten behoeve dezer opvoering, die ook'in dit opzicht zoo wel als in dat van decoratie en monteenng een verrassenden indruk belooft te maken. Alle zorg wordt besteed aan alles wat de goede opvoering kan bevorderen. Van het dramatisch tafereel zelfs is bij den heer C. A. J. van Dishoeck te Bussum thans de tweede, door den schrijver her ziene druk, verschenen. De typographische uitvoering is duidelijk en net, zoodat dit een aanbeveling te meer is om zich dit tooneelwerk aan te schaffen. Bij den heer A. W. Sijthoff te Leideu i3 verschenen „Geschiedenis der Universi- teils-bibliotheek te Leidon", door den heer P C. Molbuysen, conservator van hand schriften bij die bibliotheek. Ze is versierd met 21 afbeeldingen, waaronder in- en uitwendige voorstellin gen van het gebouw uit den eersten, den latoren en den tegenwoordigen tijd, ook van het Faliede Bagijnhof in 1578, ter plaatse waar dc beroemdo inrichting staat, welko afbeeldingen het werk op aanschouwelijke wijze versieren en des te aantrekkelijker maken. Tegenover den titel prijkt 't portret van Janus Dousa Sr., don eersten bibliothecaris van genoemde Bibliotheek. In het voorbericht zegt do schrijver: Het is niet de eerste maal, dat een ge schiedenis der Lcidsche Bibliotheek ge schreven wordt, Siegenbeek wijdde er in het tweede deel zijner Geschiedenis der Leidsche Hoogeachool een uitvoerig hoofd stuk aan; Schotel gaf een 40 jaar geleden eer. verdienstelijke monographic; Suringar en Rogge gaven kortere beschrijvingen. Toch geloof ik, dat er plaats is voor een nieuwe geschiedenis dier instelling, cn geef daarom deze schets, die in h.et Tijd schrift voor Boek- en Bibliotheekwezen II, 1904 verschenen is, hier opnieuw uit, van bijlagen voorzien cn in uitgebreider vorm, dan de boperkte ruimte van een tijdschrift toelaat. Van den arbeid mijner voorgangers heb ik dankbaar gebruik gemaakt, doch tevens do geschreven bronnen opnieuw met de meeste zorg nagezien. Vooral was het mij een groot voorrecht dat Curatoren mij toegang tot hun archief verleenden; ik voel mij verplicht hun E.G.A. daarvoor mijn oprechten dank te betuigen, en ook hun secretaris mr. J. E. Boddaert te danken voor do groote welwillendheid, waarmede hij mij bij mijn onderzoekingen geholpen heeft. Dr. De Vries heeft mij een grooten dienst gedaan, dat hij 'de proeven heeft willen doorzien, waardoor vele punten beter tot hun recht zijn gekomen en op tallooze plaatsen interessante bijzonderheden kon den toegevoegd worden. Het is mij een aangename plicht hem hiervoor mijn dank te betuigen. Gisteravond vergaderde in het gebouw van den R.-K. Volksbond de afdeeling Lei den en Omstreken van de Dioc.-Vcrccniging voor R.-K. onderwijzers in het bisdom Haarlem. Een groot gedeelte van den tijd werd besteed aan de bespreking van den Beschrijvingsbrief voor de algemeene ver gadering op 29 dezer te Amsterdam. Na dat tot afgevaardigden naar die vergadering gekozen waren, van sectie A (hoofden) de heeren Van Douveren, van Oegstgeest. Düncker, van Hazerswoude en Haanap pel, van Noordwijk, van sectie B (onder wijzers) de heeren Breuring, Van der Krogt en Van der Meer, allen van Leiden, bracht de heer Maal verslag uit van een vergade ring, gehouden met andere Vereenigingen, te zamen vormende een afdeeling van de Commissie voor Vacantiekoloniën. Daar in de vorige algemeene vergadering de afd. Leiden en Omstreken aangewezen wasvoor het nazien der rekening, werden in een commissie ad hoe hiervoor gekozen de hee ren Haanappel, Van der Krogt en Verwey, te Noordwijk, waarna dc vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten werd. De heer L. W. W. Vogelensang, vroe ger docent aan het gymnasium en leeraar aan de Kweekschool alhier, is door de gou verneur-generaal van Nederlandsch-Indiö, bij aankomst aldaar, benoemd tot leeraar in de Engelsche taal en letterkunde bij de hoogere burgerschool te Semarang, daartoe ter beschikking gesteld van genoemden gou verneur-generaal. Donderdagavond sprak ds. Rudolph te Tienhoven en Vrijdagavond te Groot- Ammers over „het kernpunt van den stem busstrijd". Tebat was er niet. Enkele vra gers werden door Spr. alzoo beantwoord, dat zij van de dupliek, waartoe gelegen heid geboden werd, afzagen. Z. K. H. de Prins arriveerde gister ochtend te 8.05 uur uit Duitschland te Amersfoort, opgewacht door de Koningin met gevolg. Per rijtuig vertrok men naar Soestdijk, waar do vorsteCjko familie te 9 uren aankwam, op het bordes begroet door de Koningin-Moeder. De „Delftsche Ct." meldt: Door de vereeniging „Woonhuis Lambert van Meer- ten" worden pogingon aangewend, dit ge bouw over te dragen aan de Technische Hoogeschool. Bij den gemeenteraad is door de vereeniging een adres ingediend tot het verkrijgen van een geldelijke bijdrage, die de schenking der vereeniging mogelijk ml maken. De bedoeling met deze schenking zal zijn in het gebouw een technisch kunstmuseum te stichten, behoorende tot de Delftsche Hoogeschool. In het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem, zijn in de zaal der antieke afgietsels als nieuwe aanwinsten twee beel den geplaatst. Het eeno is de Artemis, waarvan het oorspronkelijke beeld, dat uit het laat-Romeinsche tijdperk stamt, doch in Archaischen stijl is, in Pompeji is gevon den. Het andere is de zoogenaamde Diana van Gabië, genoemd naar de plaats waar heb marmeren beeld, dat thans in het Louvre is geplaatst, in 1792 gevonden is; het wordt eveneens gehouden voor een nimf van Arte- mis. Overeenkomstig het reeds door den voorzitter te kennen gegeven voornemen, Is do Eerste Kamer tegen Dinsdag 13 dezer, des avonds te halfnegen, bijeengeroepen. Blijkens een telegram van <ïen gouver neur-generaal van Nederlandsch-Indië, van 9 Juni 1905, wordt de gouvrnements-koffie- oogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 88,000 pikols. („Sts.-Ct.") Gedurende het verblijf van Hunne Keizerlijke Hoogheden Prins en Prinses Aiisugawa van Japan in Nederland, wor den door H. M. de Koningin toegevoegd aan Prins Arisugawa Haar adjudant de kapitein graaf Du Monceau en aan Prin ses Arisugawa Haar kamerheer jhr. Van den Bosch. Van dr M. Greshoff ontvingen wij de ter drukkerij „Yada1' te Wageningen ver schenen brochure „Geen saccharine xri dc huishouding", uitgegeven door den An ti Suikeraccijns Bond, waarin schrijver het steeds toenemend gebruik van saccha rine bespreekt, wijzend op het schadelijke van dit product. Talrijke onderzoekers heb ben tegen den slechten invloed van saccha rine op do spijsvertering gewaarschuwd, ook in het buitenland. In Duitschland mag saccharine volgens de Süsstoff-Gesetz van 1902 alleen in de apotheken verkocht wor den; in Belgic mag het artikel slechts voor medicinaal gebruik ingevoerd worden, eveneens in Frankrijk, Spanje, Oostenrijk- Hongarije, Servië, Griekenland, Rusland, Japan e, a. landen, waar de invoer van saccharine voor ander dan geneeskundig gebruik met hooge boeten gestraft wordt. Dringend is noodig, zegt schrijver verder, bescherming tegen de saccharine, dio niets met suiker heeft uit te staan, en dat het gebruik er van alleen door den arts voor geschreven wordt. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem is gistermiddag te Haarlem teruggekeerd. Door dr. J. Th. de Visser werd dezer dagen de vorstelijke gift ontvangen van 4000 van den heer Van B., ten behoeve der diaconie der Ned.-Herv. gemeente te Am sterdam. De heer J. O. J. Drucker te Londen, de eigenaar der prachtige verzameling schilde rijen van J. Maris, Mauve, enz., die thans in bruikleen zijn gegeven aan het Rijksmu seum to Amsterdam, is benoemd tot eerelid van de maatschappij „Arti et Amicitiao" en heeft deze benoeming aanvaard. Een ver diende hulde van onze schilders aan een man, die hun kunst begrijpt en naar waar de weet te schatten en bovendien oub land genoeg liefheeft om ons te laten genieten van zijn Kunstschatten. („Hbld.") Te Nijmegen is overleden de oud-offi- cicr der artillerie O.-I. leger H. E. Visscher, op den leeftijd van 31 jaren. Naar de „N. R. C." verneemt, heeft de commissio voor de Nederlandsche opgra vingen besloten eerst in 1906 het werk te Argos voort te zetten. Het slotbedrijf in de kwestie der lichtfabrieken te Groningen wordt eerst daags in den gemeenteraad aldaar afge speeld. Zooals men weet, besloot de Raad do bedrijven gas en electrïciteit voortaan te scheiden. Als een gevolg daarvan heb ben B. en We. een voordracht ingediend om genoemde takken van dienst geheel te 9?aciden en elk b drijf afzonderlijk tc be- heoren. Aan het h- van het gasbedrijf wordt gestold een directeur op een salaris van f 3500 tot f 4000, terwijl onder hem zal staan een adjunct-directeur op een salaris van 1200 tot f 1600. Wat de elcctricitcit betreft, de beide titularissen aan het hoofd daarvan zullen respectievelijk f 3000 tot f 4000 en f 1200 tot 1600 genieten. De administratie voor de beide bedrijven zal gevoerd worden door een boekhouder, die een salaris zal krijgen van 1600 lob f 2400. Do Raadscommissie voor de fa brieken zal bepalen, welk gedeelte van het salaris ten laste van elk der bedrijven zul komen. De benoeming en het ontslag der funo- tionnarissen berustten bij den Raad. De a.oadsoommiesio ontwierp instructiën, ten deole aan 'de bestaande ontleend. De beer Paycn8, de tegenwoordige directeur der fabrieken, wordt voortaan alleen directeur der gasfabriek. De gas fa riek te Groningen, die zoo uitstekend rendeert, 1 jeft het vorige jaar een winst afgeworpen van f 106.415.70. B. en Ws. vinden daarin aanleiding om voor te stellen den prijs van het gas te verminderen en op cent per kubicken Meter te brengen, dien van het muntgas op Gi cent. Dit is toch nog hooger 'dan te Leiden. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is, mot ingang van den dag, waarop hij na 30 Juni 1905 zijn betrekking zal aanvaarden, benoemd tot di recteur-geneesheer der klinieken voor chi rurgie, obstetric en gynaecologie aan de Rijks-universiteit te Utrecht, de heer J. L C. Wodtman, arts, te Noordgouwe. Het stoomschip „Noordam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 9 Juni Lizard; do „Zaanland'' arriveerde 8 Juni van Amsterdam te Buenos-Ayres; do „Koningin Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 9 Juni Kaap Roca; de „Herzog" (thuisreis) arriveerde 8 Juni te Lissabon; de „Malangj', van Batavia naar Rotterdam, passeerde 9 Juni Kaap del Armi; do „Kaisow", van Singapore naar Amsterdam, passeerde 9 Juni Wight; de „Oranje" vertrok 8 Juni van Batavia naar Amsterdam; do „Flora" arriveerde 9 Juni van Alicante te Barcelona; de „Jason" van Singapore naar Amsterdam, arriveerde 9 Juni te Suez. iLo&rlemmormoer. Het aantal kiezers voor de Tweede Kamer bedraagt in deze gemeente in hot lste, 2de, 3de, 4do, 5de, 6de, 7de, 8ste, 9de en 10de stemdistrict res pectievelijk 158, 544, 147, 178, 521, 292, 103, 422, 122, 397, te zamen 2884; en in de res- sorteerendo gemeenten Heemstede, Benne- broek, Hillegom, Lisse, Alkemade, Leimui- den, Uithoorn, Aalsmeer, Nieuwer Amstol en Sloter met respectievelijk 751, 189, 1152, 868,*683, 285, 405, 868, 838, 994, te zamen 7233; alzoo een gezamenlijk aantal kiezers van 10117. De ter inlijving opgeroepen, doch ach tergebleven loteling dezer gemeente 0. I., die zich in Duitschland bevindt, was tot heden niet in staat zich te Haarlem bij Ge deputeerde Staten aan te melden, daar hij de reis naar hier niet kan bekostigen. Hem zal nu het noodige reisgeld worden ver strekt. Een verzoek van J. B., om overname van 1 en een verzoek van G. V., om over name van 4 runderen, die lijdende zijn aan tuberculose, zijn ingewilligd. Een dergelijk verzoek van J. S. is van de hand gc vezen. Voor de betrekking van onderwijzer met verplichte hoofdakte aan school No. 5 alhier, hebben zich slechts 2 sollicitanten aangemeld. Herhaalde oproeping is gedaan. In het gezin van Grootenboer in deze gemeente komt een geval voor van rood vonk. Satwyk. Door het St.-Willibrords- Gymnasium alhier ia vergunning gevraagd tot het in werking stellen van een gasmo tor van Ij H. P., ten dienste van het on derwijs in 'de natuur- cn scheikunde. In September a.e. zullen als Raadslid aftreden de heeren P. Aandewiel, L. A. van Mek, D. Ouwohand Az. en O. Wasse naar. De ohr.-i--3torische kiesvereeniging te Katwijk aan s«._.ug candidaat den heer Jb. Gesink en N. Haasnoot Az; terwijl de anti.-revolutionairo kiesvereeniging aldaar met groot© meerderheid van stemmen alle aftredenden opnieuw stelde. Leiderdorp. De burgemeester maakt bekend, dat do secretarie der gemeente op Maandag, 12 dezer (2dcn Pinksterdag) gesloten zal zijn. Aangiften voor den burgerlijken stand die niet uitgesteld kunnen worden zullen tusschen 8£ cn 9 uren des morgens worden aangenomen. Leiinuiden. W. J. Iluijsck, candidaat der Liberalen in het kiesdistrict Haarlem mermeer, zal Wcrnsdaga-ond 7 uren alhier voor de kiezers optreden in de openbare school. Toegang vrij en debat gewenscht. Voor de bewonor» der straton, waar de stoet langt zal komen, verheugt het ons don weg te kunnen medodeelen en w(J hebben dien uit vertrouwbare bron omdat dit nog oen aansporing mogo zl)n, hetzy voor ver- tierlDg, hetzb voor verlichting. De bewoners van den Witten Singel hobbon succes met hun verzoekschrift. Workoiyk en dit wel voor het allereerst zal de stoot den geheelen Witten Singel nemen. Op oen warmen dag wellicht een vorademlng voor alle deelnemers 1 Het komt ons voor, dat men dit jaar eon flinke wandeling maakt; ziet hlor de route: Academie, Rapenburg W.z., Breestraat, Hoogewoerd, Rijnstraat, Utrechtsche Veer, Heerengracht, Haarlemmerstraat, Morschstraat, Boerhavestraat, Steenstraat, l'aardcnsteeg, Rapenburg O.z., Steenschuur, Breestraat, Ivort-Rapenburg, Bloemmarkt, Aalmarkt, Visckmarkt, Korenbeurs, Burgsteeg, Nieuwstraat, Hooglandsche Kerkgrackt, Haarlemmerstraat, Hartebrug, Stille Rijn, Apothekersdijk, Borstelbrug, Kort-Rapenburg, Breestraat, Papenstraat, Langebrug, Pieterskerkgracht, Bocht van Guinea, Nieuws teeg, Feestterrein. Kleine Pauze. Feestterrein, Rapenburg O.z., Noordeindsbrug, Noordeinde, Haagbrug, Witte Singel, Doezastraat, Nieuwsteeg, Zonneveldsteeg, Langebrug, Rapenburg O.z., Kort-Rapenburg, Paardensteeg, Turfmarkt, Oude Singel, Bakkerssteeg (Pelikaanstraat), Hooigracht, Nieuwe Rijn, Korenbrugsteeg, Breestraat, Papenstraat, Papengracht, Houtstraat,' Rapenburg W.z.," Feestterrein. Des Avondsi Feestterrein, Nieuwsteegbrug, Steenschuur, Breestraat, Korenbrugsteeg, Vischmarkt, Aalmarkt, Bloemmarkt, Kort-Rapenburg, Paardensteeg, Haarlemmerstraat, Bakkerssteeg (Pelikaanstraat), Hooigracht, Nieuwe Rijn, Korenbrugsteeg, Breestraat, Rapenburg W.z., Academie.

Leidsch Dagblad | 1905 | | pagina 1