l. p. «ACE, gracieuse7 VII ROMBURGH, Tweede Meisje, f @0,300 Derde Aankondiging. Eerste Kamer. Tweede Kamer. Gemengd Nieuws. 0©Bik©i*st©@y Couranten-LeesinricMing, voor f4. WEGENS OPHEFFING DER ZAAK Zie de Étalage! Hooaewoerd 29. J. ˧B PR0NSC, De Gedeputeerde Stateii der provincie Zuid-Holland De Banneling. De Regeering heeft breedvoerig het ver- plag der Eerste Kamer beantwoord over de Onderwijsnovelle, die zij op de herhaalde lijk in de Tweede Kamer aangevoerde gron den blijft verdedigen. De Regeering betoogt, dat de overheid, partij kiezende voor de neutrale school, zich partij zou stellen tegenover de Christe lijke beginselen, wat zij niet mag doendat jle overheid het niet in de hand heeft, dat de openbare school zal houden de helft plus 1 kinderen, maar dat dit afhangt van de meerdere of mindere sympathie voor die schooldat do overheid alzoo niet heb bende tc letten op de richting van het on derwijs, zich alleen heeft te mengen in de inrichting daarvan, waarvoor ten aanzien van het bijzonder onderwijs voldoende waar. borgen zijn getroffen en ten slotte, dat, waar van meet af de vrijmaking van het bijzonder onderwijs heeft vooropgestaan, die „vrijmaking alleen te verkrijgen was door 'de bcstaansinkomsten van dit onderwijs met 2 millioen te verhoogen uit 's Rijks kas, zonder tegelijkertijd aan do gemeenten, wel ker uitgaven voor het openbaar onderwijs precies eender blijven meer te geven. Do nota 'door den heer Van den Bieson bij hot verslag gevoegd, lokt geen antwoord uit. Zij geeft uitsluitend een reeks citaten (van voorstanders der openbare school, waaruit blijkt, hoe ook zij veelszins in do gevoelens van do voorstanders van het bij zonder onderwijs deelcn. Do Regeering 8te.lt do bijeenzamcling dier citaten op prijs, als protest togen elke voorstelling, alsof do Novollo een par tij wet ware, door beginselen in wetgevend gewaad to klee- idon, dio buiten den kring van een bepaal de partij nergens beploiting konden vin den. Do Regccring is zich bewust van in deze Novelle niets to hebben voorgesteld, wat nieb bij logische consequentie voort vloeit uit het standpunt, in 1848 door do twee geniale leiders der liberale en an- ti-revolutionnairo pai-tijon tegenover do toenmalige voorstanders van geestelijken dwang ingenomon. Zij betuigt den heor Van don Bieson na deze bloemlezing haar |}ank. I n t e r n a ti o n a 1 e regeling nopons h u w o 1 ij k en v o o g J ij- Ter uitvoering van enkele bepalingen der alhier gesloten verdragon met verschillen de vreomdo mogendheden omtrent huwelijk on voogdij van wederzijdsohe onderdanen op elkanders grondgebied is een wetsont werp ingediend. Het verdrag omtrent huwelijk bepaalt, dat de onderdanen van het eene rijk, trou wende op het gebied van het andere, het bewijs moeten leveren, dat volgens de wet ten van hun eigen land niets zich tegen het huwelijk veTzet. Artikel 1 van hot thans ingediende wets ontwerp bepaalt dat voor Nederlanders hot bewijs zal bestaan In een verklaring, af to geven hetzij door den ambtenaar van den burgelijken stand hunner woonplaats, of door dien van hun laatst bekende woon plaats, hetzij door een Nederlandsch ge zant of consulair ambtenaar, al naar ge lang do betrokkene hier te lande woont of in het buitenland. Artikel 3 bepaalt uitdrukkelijk, dat hu welijken, hior te lande door diplomatieke of consulaire vertegenwoordigers van vreemde mogendheden gesloten, rechtsgel dig zullon zijn, wanneer de bepalingen van hot traotaat in acht zijn genomen. Artikel 5 bepaalt hetzelfde ten opzichte voor voorzieningen in de voogdij, door ver tegenwoordigers van vreemde mogendhe den getroffen. In do Memorie van Toelichting wordt o. a. aangekondigd, dat een wetsontwerp, re gelende do verbindbaarheid van verdragen voor do onderdanen zolf, in bewerking is. Minister Long heeft gisteren in het Engclsche Lagerhuis een opgave ge daan van het aantal agrarische misdrijven, die er, volgens de lijst der politie, in 1904 in -Ierland zijn voorgekomen, to weten: 28 brandstichtingen, 11 gevallen van het doo- den of verminken van vee, 124 gevallen van bedreiging, 13 van beschadiging en 12 van schieten in huizen. In 188 gevallen werd het misdrijf niet gestraft. Dozo straffeloos heid is grootendeols hot gevolg van het zwijgen van do menschèn, die konden ge tuigen. Ernstigo ongeregeldheden zijn te Barcaldo bij Bilbao, Spanje, uitgebroken ten gevolge van do uitzetting van eenigo werklieden uit hun huizen. An dere arbeiders en hun vrouwen sloten zich bij ben aan en wierpon al het huisraad uit de naburige huizen de straat op, zoodat do trams niet konden doorrijden. Daarop be gaven zo zich naar de verschillende werk plaatsen, waar ze de werklieden dwongen het werk neder te leggen. Botsingen met de politie zijn nog niet voorgekomen. Deheeren De Graaff en Bickers eerstgenoemde stadsklerk te Graaff Rei- net, laatstgenoemde de eigenaar van de plaats Kruitfonbein aldaar, die 47 jaar geleden samen op een schip van Holland kwamen, om zich in Zuid-Afrika té vesti gen, zijn nu weer samen op een schip do „Kildonan C'astle", voor een pleizier- reisje hierheen vertrokken. Dit is voor het eeret na 47 jaren, dat beide heeren een bezoek gaan brengen aan hun geboorte grond. Het Kin de r-T ehuis te Lang- laagto bij Johannesburg verzorgt nabij de 250 kinderen, meestal van ouders, die in den oorlog gesneuveld zijn en er zijn nog honderd aanzoeken om toegelaten te wor den, maar diaar is geen plek meer. De huis vader, de heor StoffRerg, is haar Europa geweest, om ondervinding op te doen en handelsverbindingen aan te gaan, waardoor de inrichting haar goederen direct kan in voeren. Zoo worden er kosten bespaard. De Deutsche Ost-Afrika-Linie" vervoert on der zekere voorwaarden die goederen kosteloos van Hamburg naar Delagoa-baai. De laatste nachtvorsten heb ben langs don Moezel veel kwaad gedaan aan do wijnstokken; in het" Ruwerdal eh aan den Scharzhofberg is de schade het grootst. Aan de Saar wees de thermometer 4fc graad onder nul aan. In het Westen van Mecklenburg hebben tuinen en aikkers veel geleden. Uit Kreuz- nacb, in de Rijnprovincie, komen ook be richten over schade in' de wijnbergen. Ambtelijk wordt gome 1 d, dat do Duitsche kapitein Siebert er in geslaagd is den 19den Mei het opperhoofd Moren- ga, een van do gevaarlijkste tegenstanders van de Duitsohers in Zuid westr Afrika, met kapitein Hans Hendrik van de Veld- schoendragers en 160 Hottentotten te ver slaan en over de Engelsche grens te drij ven. De kaffers zijn daar door de Engel sche politie ontwapend. Ook do Hererokapitcin Andreas leed bij Hudaob een nederlaag. Eén uit Berlijn gekomon kell- ner bracht eergisteren te Müncheh in de Stedelijke bank van leening een rok, dien hij blijkbaar gestoten, maar niet voldoende doorzocht had: in een 'der zakken vond de lommerdbc-ambte een brieventasch met een aanzienlijk bedrag aan bankpapier. De be ambte waarschuwde de politie, en do kell- ner werd in hechteniB genomen. Hij is in htffc bezit van becl wat inbrekersgereed- schap gevohden en men denkt, dat hij een beruohte internationale inbreker is. Naar globale schatting heeft bet feest op de Ringstrasse té Weenen en do daarmee verbonden collecte ten behoeve van do hulpbehoevende kinderen tusschen 100,000 en 160,000 kr. opgebracht. Volgens eon Reu ter-telegram uit Simla, Engelsch-Indië, wordt het aantal slachtoffers bij de aardbeving nu op een kleine twintig duizend geschat. Om de nood lijdenden te helpen schat men ten minste 75,000 pd. st. noodig te hebben. Uit Enge land is nog slechts 1200 pd. st. gezonden In Indië is 30,000 pd. st. opgehaald. Boven dien heeft Lord Kitchener voor het regiment Gurkha's, dat zoo zwaar getroffen is, in Engeland 5428 pd. st. opgehaald en in Indié 6040 pd. st. Bij de behandeling van het proces van Kaliajef, den moordenaar van den Russteohon grootvorst Sergius, hiel den zoowel do beklaagde als de verdedigers lange redevoeringen. Do moordenaar zeido o. o., dat hij niet al beschuldigde wenschte te worden aangezien, maar als een gevan gene, die in een open strijd tusschen de autocratie en bureaucratie eenerzijds en het volk anderzijds, in handen van zijn vijanden waq gevallen. Alleen het Russi sche volk en niemand anders was bevoegd zijn rechter te zijn. Do partij der sociale rovolutionnairen was als zoodanig niet terroristisch, maar zij was gedwongen haar toevlucht te nemen tot gewelddadige midde- lon, omdat de autocratie op geen andere wij ze ten val kan worden gebracht. En deze partij zou, trots alle hindernissen, zege vieren in do groote, historische taak, die ze op zich heeft genomen. ,,Fk geloof vast en zeker{" zoo eindigde Kaliajef, ,,in dc toekomstige vrijheid van het tob nieuw leven opgewekte, werkzame Russische volk. Ik ben verheugd en trotsch, dat het mij vergund zal zijn to sterven met het bewustzijn, dat ik mijn plicht heb vervuld.*" En nadat zijn doodvonnis was voorgele zen, sprak hij de volgende woorden tot de rechters: „Ik acht mij gelukkig door uw vonnis. Ik hoop, dat u zult besluiten het in het openbaar te doen voltrekken, even- zoo als ik dat van de partij der revolution- naire socialisten voltrokken heb. Leert tooh do komende revolutie vlak in het gelaat to zien." Kaliajef moet, voor hij Dindagochtend om 3 uren den strop om den hals kreeg, met luider stemme geroepen hebben: ,,Er is verteld, dat ik om vergiffenis gevraagd heb. Dat is een leugen. Ik ben getrouw aan den wil des volks, verlang geen gunst en storf blijmoedig." KaJiajef had zijn moeder laten weten, dat zij 's Keizers genade in zijn belang volstrekt niet mocht inroepen; wel was hij teg-n het doodvonnis in hooger beroep ge komen, maar dat was slechts een appèl Voor den vorm, waarin hij tartend opmerk te, dat Plehwe do Russische monarchie, maar Sergius de Russische dynastie ten ondergang had gebracht. Een koetsier te Londen heeft terecht gestaan omdat hij een van zijn me- demensohen een oog heeft uitgeslagen. De vergoeding, die daan-oor den eenoogige toekomt, is nog niet vastgesteld. Het is zoo gegaan. Een Parijscho dameskapper moest naar een dineetje en had veel haa=f Hij sprong in een rijtuig op straat. De koet sier legde de zweep over het paard, maar het paard schrikt ergens van en weigert. De koetsier w.erkt met de teugels en do zweep. Pats, pats. Do dameskappor, die zoo'n haast heeft, kijkt uit het portier en krijgt een waai met de zweep net in zijn oog De doktoren hebben het oog niet kunnen redden; de dameskapper moet het in heb vervolg van zijn leven met een oog stellen. De koetsier is gisteren veroordeeld tot 100 franken boete door den correctionneo- len rechter- Dit wat het strafrochtelijke aangaat. Wat het burgerlijk recht betreft, is hij veroordeeld tot schadevergoeding. Het bedrag der schadevergoeding is voor- loopig gesteld op 5000 franken. Deskundi gen zullen uit te maken hebben op wolk bedrag het oog van den dameskapper moet worden geschat. Do cisch van den kapper is 100,000 franken. Dat de koetsier allicht niet in staat zal zijn zooveel gold voor zijn zweepslag t© be talen, is geen bezwaar. Do rijtuigmaat schappij is voor de schadevergoeding ver antwoordelijk gestold. ,,(N. R, Ct.") In B a r a c a 1 d o, b ij Bilbao, waar de arbeiders tot een algemeenc werk staking willen overgaan, begint het zeer onrustig te worden. Er ontstond reeds een botsing tusschen stakers cn mot-stakers, waarbij een aantal menschen werden ge wond. Groote troepenafdeeliugen zijn naar het plaatsje gezonden en tevens is er de staat van beleg afgekondigd. De spoorbaan Baracaldo—PortugaletaBilbao is door de stakers versperd. 5304 28 Gevraagd te Lisse met Augustus of eerder: een net good kunnende naaien, strlJkon en tafeldienen. Zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden. Brieven aan het Bureel van dit Blad onder No. 5614. 10 In het Notarishuis aan „Den Burcht", te Leiden, by opbod Za terdag 27 Mei 1905, by afslag Za terdag O Juni 1905, des avonds te lualfacht, ten overstaan van Mr. J. A. F. OOBRERGH, Notaris to Lelden, van de navolgende onroerende GOEDEREN, benevens van een SCHEEPSTIMMERLOODS, voor afbraak, te Leiden. 1. Hot HEERENHUIS met ERF, TUINTJE en SCHUUR, aan den Apo- thekersdyk, No. 16, groot 1 are 85 centlaren, bevattende: Gang met Marmer bevloerd, Zykamer, Slaap kamer, Binnenkamer, Koukon, waar boven Turfzoldor, Binnenplaats en Tuintje met Schuur; boven voor: Zit- on Slaapkamer; boven ach ter: drie Kamers en voorts Zolder. De Kamers zyn behangen, enkele geplafonneerd en de meeste voorzien van Stookplaatsen, Kasten en verdere gemakken. Het perceel heeft Gas- en Duinwaterleiding. Verhuurd tot 1 Aug. 1905 voor 440.— per jaar; de Boven voor- en Slaapkamer werden steeds onderverhuurd voor 800. por jaar. Te zien In de weken van veiling en afslag op Dinsdag en Woensdag van 24 uren. 2. Het WINKELHUIS, aan de Uiter8tegracht, No. 145, groot 76 cen tiaren, bevattende: Winkel, Voor- on Binnenkamer, Keukon, Plaats, Zolder en verdere gomakken. Do Kamers zyn behangen on voorzien van Kasten, Bedsteden en Stookplaatsen. In eigen gebruik. 8. Het HUIS met TUIN- of BOUW GROND, aan do Westzyde van de Kaarssenmakorstraat,No. 26, Kadaster Seotle 0, No. 9S9, groot 1 are 70 centi aren, bevatteudeVoor- en Binnen kamer, Kouken, Plaats en Tuingrond boven: Voor- en Achterkamer, Zolder en verdere gemakken. De Kamers zyn behangen en voorzien van Kasten en Stookplaatsen. In eigen gebruik geweest. Het perceel heeft Gas- en Duinwaterleiding. 4. Do SCHEEPSTfMMERLOODS, ongeveer 16 meter Jang en 6 meter breed, aan de Kaarsenmakersstraat No. 9, staande op den grond toebe- hoerende aan do gemeente Loieden, welke loods op den 30sten Juni 1905 moet zyn afgebroken en vervoerd. 6. Het HUIS en ERF, aan de 4de Binnenvestgracbt No. 13, groot 49 centlaren, bevattendeGang, Voor- en Achterkamer, Keuken en Plaats; boven: Voor- en Achterkamer, Keu kentje, Zolder en verdere gemakken. Verhuurd per week, beneden voor ƒ1.80 en boven verhuurd geweest voor f 1.95. 6107 89 De perceelen hebben Duinwater leiding. De perc. 2, 8, 4 en 5 zyn te zien daags vóór en op de dagon van veiling en afslag van 10 2 uren. Aanvaarding on betaling 8 Juli 1905, perc. 4 moet op Maandag 5 Juni 1905 worden betaald en kan dan torslond ln bezit worden genomen. Meerdere inlichtingen zyn te be komen ton kantore van voornoemden Notaris, alwaar tusaohen de veiling en den afslag op alle werkdagen van 10 2 uren verhoogiugen kunnen worden gedaan tegon genot van één vijfde der verhoogsom. Oude Rijn 98. In lezing verkrygbaarDöNiemve Rottord. Courant, Do Tele graaf, Algemeen Handels blad, Nieuws van den Dag, liet Vaderland, De Nieuwe Courant, De Tijd, De Stan daard, De Amsterdammer, Uilenspiegel. 5509 11 Groote Uitloting van 5000 ^Aandeelen Paleis voor Volks vlijt op Juni a. s., als: 1 van 50,000, 2 van 5000, 15 van IOOOf 20 van 250, enz., enz., rnlnste prya fS (geen nieten). Een beperkt aantal Aandeelen, geldig voor doze en alle volgende trekkingen, momentool nog ad fé per stuk, te bekomen by D. BOLDE, Hang b/d. Vlschmarkt te Rotterdam. Franco 5 ets. meer, onvorschillig verlangd aantal, na ontvangst postwissel, waarop vermeld Volksvlijt. 5464 20 zullon gedurende eonige dngon verschillende Ar tikelen beneden den in koopsprijs worden OPGE RUIMD. 6513 20 By vonnis der Arrondissements- Rechtbank te 's-Gravenhage van 28 Februari 1905 ls tuaschen HEN- DR1KA RIEKSEN, naaister, en JOHANNES COENRAAD BERNARD OUDERSTAL, con- ducteur-pakmeester by deMaatschappy tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, belden wonende te Leiden, ten ver zoeke van eerstgenoemde, uitgespro ken de scheiding van tafel eu bed, met al de gevolgen, by de wet bepaald. 5515 18 Do Procureur van de Eischeres, Mr. H. F. WOLFSON. Boterjanliagel. Theekransjes. Zandkoekjes. Zandwafeltjes en V anülesprits. Heerlijk versch bij 5508 13 Breestraai 97. brengen ter kennis van belangheb benden, dat, wegens het uitvoeren van herstellingswerken aan Mo- lcnaarsbrug, onder de gemeente Oudshoorn, de scheepvaart door die brug zal zijn GE STREMD, op de volgende dagen en uren a. 6 Juni a. s, van des voor middags 6 uren tot des namiddags 6 uren b. 13 en 15 Juni d. a v. van des voormiddags 9 uren tot des namiddags te 6 uren. De Gedeputeerde Stalen voornoemd PATIJN, Voorzitter. 6516 23 F. TAVENRAAT, Griffier. 's-Gravekhage den 23en Mei 1906. FEUILLETON, 56) „Dc onhandigo bakker, die daar de schuld van was, is wellicht niet meer in het loven," zoido Olfers tot zichzelven met een spottend lachen; dit brood kon immers reeds ver scheidene tientallen van jaren in een of an - der provianddepot gerust hebben. Toen be- schouwde hij het sleuteltje, zooals een cth- nograaf een of andere zeldzaamheid uit ver re landen zou gedaan hebben. Het was voor hem zooveel als een groet uit de bui tenwereld. Hij legde het voorzichtig in zijn passerdoos op ue werktafel. Den volgenden dag, toeü hij met do op lossing van con wiskundig vraagstuk bezig was, viel zijn nadenkende blik toevallig weder op dit sierlijke sleuteltje. Onwillekeu rig dacht hij er aan, door welke zonderlin ge grillen van het toeval dit voorwerp in zijn handen kon gekomen zijn. Vervolgens ergerde hij zich, dat hij zich over deze nie tige beuzeling het hoofd brak, daar hij toch werken wilde. Hij maakte zich van dat gedachtenspel los en ging met nieuwo vlijt aan zijn berekening. Maar lang duurde het het niet, of weder hield zijn pen op; zijn oogen zochten onwillekeurig den sleutel tusschen de andere dingen in dc doos en eindelijk greep hij er naar, om hem eens van alle kanten te bekijken. Hij wreef hem op do mouw van zijn gevangenispak blank, trad naar het raam en onderzocht de con- structie van het ding, alsof het de groot ste merkwaardigheid betrof. Waarlijk, hij lachte zichzelven uit bij dit dwazo doen, maar hij was nu eenmaal verstrooid bij zijn werk geworden en in allen geval, zelde hij toen tot zichzelven met een zwaarmoedig zuchten, zou hij in dit nutteloos tijdverdrijf eenigo afwisseling vinden voor zijn onver- moeiden ijver. Het einde van den kleinen sleutel was hol, doch dio ruimte was gevuld met brood kruimels. Olfers nam een passer en begon met een geduld en een zorg, alsof hij het gewichtigste werk onder handen nam, deze holte te ledigen. Eensklaps trok hij er met de punt in plaats van het verwachte stuk je deeg een zeer fijn rolletje papier uit, niet langer dan een holvon centimeter. Nu werd zijn ijver tot verder onderzoek meer dan verdubbeld. Met het einde van den passer rolde Olfers het papiertje open. Het had nauwelijks de breedte van een nagel van den duim, maar een kunstige pen was het toch gelukt op dezo geringe ruimte twee re gels te zetten. Olfers moet ze dicht onder de oogen brengen, om do haarfijne letters te kunnen ontcijferen. A, dat was Engelsch: „The thing, which this key is opening, appcares later''; dat wil zeggen: Het voor werp, dat door dezen sleutel geopend wordt, volgt later. Hij slaakte een gil van onbeschrijflijke verrassing. Was het moge lijk? Had hij goed gelezen? En nogmaals onderzooht hij het merk waardige 8dhrift en vertaalde heb woord voor woord, alsof hij zdjn kennis der En gelsche taal niet volkomen vertrouwde. Als een bliksemstraal kw'am hem eens klaps de herinnering aan het oogenblik voor den geest, toen hem tijdens zijn ar restatie te Wilna een der beide Nihilisten voor den officier Van justitie insgelijks in heb Engelsch een waarschuwing had toegefluisterd', die voor den vermeenden partijgenoot bestemd was. „Het is om to lachen," zeide hij dadelijk daarop. „Laat u niet voor den gek hou den door uw wonderlijke fantasie." Hij kon zich nieb voorstellen, dat de inhoud v'an dit briefjo hem betrof of dat hot eenigo bcteekenis Lad. Een gril des toevals had hem 'don sleutel doen toeko men, maar het voorworp, dat er mee ge opend moest worden, zou misschien nim mer in zijn tyanden komen, of hod reeds do Hemel weet welke bestemming bereikt. Het verstandigst) was in elk geval er vol strekt nieb verder aan te denken. Hij scheurde het papiortje in stukken en wierp den sleutel weder in de passerdoos, doch haalde hem er dadelijk weder uit. Hij kon hem immers altijd bewaren, al v>are het slechts als een rariteit. Hij ver borg hem dus tusschen het leder van een zijner schoenen. Hoewel goed verborgen, kon hij tooh niet nalaten, voortdurend aan dien Bleutel te denkon. Van af dit oogen blik was dit voorwerp het doelwit van al zijn gedachten. Het brood, dat hij kreeg, werd nu telkens t4an het nauwkeurigste onderzoek onderworp dner moolit nog eens zulk een briefje iln veiiboïgon zijn, en zoo dikwijls zijn deur openging om- den cipier of een der inspecteorendo com missarissen binnen to laten, klopte zijn hart van bange verwachting, dat iemand het voorwerp zou binnenbrengen, vlat door dezen sleutel moest geopend worden. Het hielp niet, of zijn verstand hem de argu menten voorhield, waarmede hij zijn dwaze verbeeldingskracht meende tot rust te kun nen brengen, zijn grillige fantasie liet zich niet bedwingen en spiegelde hem de belachelijkste vrwachtingen voor. Hij moest er eindelijk wel too komen met zi zeiven een overeenkomst te sluiten. „Goed," zeide hij, „nemen wij aan, dat wij hier met een geheim te doen hebben doch wio bewijst mij, dat juist ik het ben, wien dezo sleutel moest gezonden worden En bovendien, hoe was het mogelijk, dat hij in mijn bezit kwam? Dit kon slechts ge beuren door middel vjan een der beambten, cn waarschijnlijk door een, die onlangs met het nieuwe transport van verbanhenon uit Fj urnen is aangekomen. Bestaat er dus werkelijk een voorwerp, dat door dezen sleutel moet geopend worden, dan zal mij dit eerst in lianden komen bij alankomst van een nieuw escorte. Dezo escorten komen echter in dezen tijd van het jaar gewoonlijk met tussohenruimten van vier of zes weken aan; zoo lang dus moet ik mij in het gevel schikken on wachten, tot er iets nieuws zal gebeuren Do volgende «lagen wjliren voor hem zeer pijnlijk; do tdjd scheen hom langzamer dan ooit voorbij te gaan. Hij bevond zich ineen onophoudelijke spanning, voortdurend wankelende tusschen do onmogelijksto ver wachtingen on de meest volstrekte hope loosheid. Eindelijk in het bogin van April hoorde bij weder hot gedruisoh, dat de komst van een nieuw transport aankon digde; de gesmoorde kreten, waarmede de ze ongelukkigen hun kerker begroetten, het wapengekletter en de toornige vloeken van gendarmen en opzichters. Nu stegen Oscars verwachtingen weder hooger. In de volgendo twee nachten sliep hij nauwelijks een geheel uur achtereen door, en wanneer hij do wolbekende sleutels vfan den wachter aan zijn deur hoorde rammelen, da-n durf- do hij nauwelijks ademhalen. Den 'dorden dag kwam er een opzichter in zijn cel, die met het laatste transport scheen medegekomen te zijn. Hij sprak den gevangene ruw aan en vroeg hem Daar zijn nummer, ï.isof hij dit bij deu aan van van zijn dienst in dit nicuwerwctscho Sparta van zijn chefs niet zou vernomen hebben. Toen monsterde hij den gevangene en diens kleeding, die op vele plaatsend gescheurd en versleten was. „Jij, smeerlap, waarom vraag je geen nieuwo jas? Do jouwe verrot immers reeds bijna aan je lijf." Olfers antwoordde bedeesd, dat luj reeds meermalen zulk een verzoek gewaagd ha'i, maar dat hot steeds öf kortaf geweigerd öf mot een belofte, die niet vervuld werd, was uitgesteld. „Nu, ik zal er voor zorgen* dat jo nog vandaag andere kleedcren: krijgt. Ik duld in mijn afdeeliDg zoo'n vui ligheid niet." Olfers was den man voor deze belofte, hoo onvriendelijk ook gegeven, oprecht dankbaar. En waarlijk, vice avonds werd hem met zijn portie brood een pak kleeren door dc klep van zijn celdeur toegeworpen» (Wordt rervotgd.)

Leidsch Dagblad | 1905 | | pagina 6