HÏS Uit de „Staatscourant." Aeademienieuws. Kerkelijke berichten. Marktberichten. MEEL. iienZieken. Buitenlandseh Overzicht. Gemengd Nieuws. bracht. Te meer is dit te betreuren, omdat Z' zoo prachtig bloeien. De schade ia op dit 'pogenblik uog niet te bepalen. liillegom. in de gisteren gehouden jaar- lijkscne algemeene vergadering van aan deelhouders der Hillegomsche liankvereeni- gmg werd het jaarverslag over 1904 uitge bracht en de balans en winst- en verlies rekening afgesloten op 31 December 1S04, goedgekeurd. Do periodiek aftredende commissarissen, de heeren mr. H, Ph. 't Hooft en J. Schreu- ders, werden met algemeene stemmen her benoemd en verklaarden die herbenoeming te aanvaarden. Voorts werd aan 'den heer A. Kreuitor op diens verzoek ontslag verleend als directeur der vennootschap, zulks met ingang van 1 Juli a. s. en op de meest eervolle wijze en onder dankbetuiging wegens de door den heer Krouitcr aan de Dank, sedert haar oprichting, bewezen diensten. Ter voorziening in de aldus ontstane va cature werd voorts mot algemeene stemmen benoemd tot directeur de heer mr. M. T. van Helonia, niet ingang op gemelden da tum. oorhout. Volgens het Centrum" zal hot seminarie ,,Hagevekl" to Voorhout <0-, belangrijke uitbreiding ondergaan. Ge deeltelijk is die reeds tot stand gebracht cn nu zal men nog een nieuw gedeelte er bij bouwen, dat voor tweede recreatiezaal cn studiezaal dienen moet. Het steeds toe nemend getal studenten, dat binnenkort de tweehonderd waarschijnlijk ver overschrij den zal, maakte deze uitbreiding van hot schilderachtig aan 'do Haarlemsche Trek vaart gelegen seminario noodzakelijk. Voorschoten, in den tuin van den heer G. Veldhorst alhier, bevindt zich het nest van een koolmees mot elf jongen. Vi aruiontl. In de alhier gehouden ver gadering van de afd. van het Bloembollen- kweekciHgenootfschap, kwam o.m. in be spreking do afschaffing van den 5 pCt. aftrek van het bedrag der verkochte bloem bollen. Van degenen, die reeds vroeger zich verbonden niet anders te vorkoopen dan op voorwaarde dat deze aftrek niet plaats zou hebben, hadden reeds versohillenclou verkocht, daaruit blijkt, dat do handela ren ook hiertegen geen bezwaren hebben. Züüterwoudo. Bij Koninklijk besluit ia tot burgemeester dezer gemeente benoemd de heer A. A. van Gib, secretaris der ge meente. Krankzinnigengesticht „Eniiegeesl". Het achtste jaarverslag betreffende den toestand van het krankzinnigengesticht „Endegcest", loopende over het jaar 1004, mag evenals dat van het voorgaande jaar in menig opzicht gunstig worden genoemd De gezondheidstoestand van patiënten zoo wel als van personeel was over net alge meen zeor bevredigend, de ziekte- en sterf tecijfers laag, terwijl ernstige ongevallen met plaats hadden. Tekort aan Officieren van Gezondheid was de oorzaak van het niet detacheercn van een hunner aan de psychiatrische kli niek. Met Januari 1905 is weder oen offi cier van gezondheid aangewezen om zich gedurende een jaar in de psychiatrie te be kwamen. De belangstelling van psychiaters en ook van niet-medici, die zich voor de krankzin nigenverpleging intcresseeren, zoowol uit Nederland als buiten de grenzen, was vrij groot. Sommigen kwamen speciaal met het doel do nieuwe badinrichting voor gepro longeerde baden in oogenschouw te nemen. Zooals uit de Handelingen van don Ge meenteraad bekend is, werden twee houten hulppaviljoens ieder voor 12 vrouwelijko patiënten bijgebouwd. Iu de tweede plaats werd, na overleg met het gemeentebestuur van Leiden door Ged Staten besloten een aantal patiënten, die van medische zijde geschikt werden geacht voor gezinsverpleging, en van wier familie toestemming daartoo kon worden verkre gen, te doen overbrengen naar de krank- zinnigeukolonie te Gheci in België. In de derde plaats was het m bet alge meen belang noodig, dat Ged. Staten tijde lijk, zoolang het plaatsgebrek aanhield, de beschikking over de door vertrek of over lijden opengekomen plaatsen in alle Zuid- hullandsche gestichten in handen namen. Vandaar, dat van 1 December af van alle Jpenkomonde plaatsen onmiddellijk bericht moot worden gezonden aan Ged. Staten, die ze naar gelang der behoeften weder doen innemen. Ötcods moet echter een plaats voor één man en éón vrouw uit Loiden ter dispositie van het gemeentebestuur van Loiden blijven. In de gebouwen werd weder cenige ver betering gebracht; do voornaamste veran dering was de verbouwing van een gedeelto van het paviljoen voor onrustige vrouwen tot een inrichting voor geprolongeerde ba den. Naar aanleiding van de geleidelijk toene mende verontrcinigng van de omringende wateren van het landgoed gaf de heer De Man, ingenieur en lid van den centralen gezondheidsraad, in overweging om aan te brengen een uitloozingsopening in de sloot met gelegenheid tot overstorting van het overtolligo water een eenvoudig middel, waarmede de proef voorloopig met succes is genomen. De opbrengst der moestuinen was vrij be vredigend. De verkoop der varkens leverde netto 1380.88 op. Dc mutaties onder het verplegend perso neel waren wederom zeer talrijk. Vooral on der de verplegers, toch altijd een zeer on bestendig corps, kwamen menigvuldige wis selingen voor. Bij do examens bleek ook nu weder dat gebrek aan algemeene ontwikkeling een der redenen was, dat vele candidaten raocston worden afgewezen. Van 1 October wordt nu uoor ruej. E. Smilde onderwijzeres aan 's Rijks Werkinrichting voor vrouwen aan het personeel les gegeven in de vakken van het gewone lager onderwijs. Voor vakkennis zorgen de directeur en de geneesheor. In 1904 werden verpleegd 210 mannen en 235 vrouwen, samen 445het getal verpleeg- dagen bedroeg 136,514. Er stierven 14 man nen en 17 vrouwen, hersteld werdeD ontsla gen 16 mannen en 18 vrouwen en niet her steld 4 mannen en 5 vrouwen. Er moesten 168 aanvragen om plaatsing worden afgewe zen. Als niet krankzinnig moest na een obser- vatietijd, in overleg mot den officier van justitie worden ontslagen een chronisch alco holist, die niet in de termen voor langer verblijf kon vallen. Van de verpleegden waren 334 Protestant, 94 R-Katholiek, 3 Oud-Katholiek en 14 Israëliet. Als ontspanningen werden genoemd mu ziek, teekenen, lezen, gezelschapsspelen en wandelen. In Juli had een uitstapje naar Noordwijk plaats van 16 mannen en even zooveel vrou wen. De patiënten brachten aan het strand en in de duinen eenige heerlijke uren door. In de allereerste dagen van Jariuari werd een geanimeerd ijsfeest gehouden. De heeren G. van der Werf en Duyster Jr., te Leiden benevens de heer J. Glaseur, van Amsterdam maakten zich verdienstelijk door den patiënten eeu avond van genot te bereiden. De toepassing der zoogenaamde geprolon geerde baden leverde een resultaat op nog boven de verwachting van den dircteur en voortgezette toepassing zal naar zijn over tuiging steeds meer de voortreffelijkheid de zer behandelingswijze van onrustige krank zinnigen aantoonon. Bij Kon. besluit is aan Gesina Fortuin, dienstbode-huishoudster bij H. Bergmann, pastoor on Roomsch-Kathohck priester te Houton (Utrecht), de eere-medaille der orde van Oranje-Nassau, in zilver toege kend. Met ingang van 1 Juli 1905, bij het 'de partement van Binnenlandsohe zaken be noemd: lo. tot oommies, J. Ph. L. H. H. P. Ganse!aar, G. L. du Saar en mr. M. I. Duparc, allen thans adjunct-oommies; 2o. tot adjunct-commies, A. H P. van Duu- ren, than3 eerste klerk. Aan C. R. Mingelen, op zijn venzoek, met ingang van 1 Juli 1905, eervol ontsDg verleend als commies bij do Algemeene Landsdrukkerij, in l„ dankbetuiging voor 'de langdurige en trouwe diensten, door hom in zijn loopbaan als werkman cal3 ambtenaar aan de Algemeene Landsdruk kerij bewezen. Do heer B Heldring, president van de Nodcrlandsclio Handelsmaatschappij to Am sterdam, bevorderd tot commandeur in do Orde van den Nederlandschen Leeuw. Benoemd: bij den grooten staf: tot com mandant der Stelling van Amsterdam, te vens bevelhebber in do 1ste militaire afd. de gcnoraal-majoor van dien staf W. F. ridder Van Rappard, commandant der Stolling van hot Hollandsch Diep on het Volkerak, tevens bevelhebber in de lilde militaire afdeoling, en zulks onder eervollo ontheffing van zijn tegenwoordige function tot generaal-majoor-commandant der Stel ling van het Hollandsch Diep en het Vol kerak, tevens bevelhebber in de lilde mi litaire afdeeling, do kolonel O. J. Vail- lant-, commandant van het 8sto regiment infanterie; bij het wapen der infanterie: tot gemeraal-majoor, do kolonel van dat wapen op non-activiteit L. Brender Brandis; bij het regiment grenadiers en jagers; tot luitenant-kolonel, de majoor R. Froger, van het korjjs; bij liet 3de re giment: tot kapitein, do eerste luitenant A. L. P. Vogel, van liet reg. grenadiers en jagers; bij het Gde regiment: tot luit.-kol. de majoor R. H, Luber, van hot korps; bij hot 8ste rcg.tot commandant van het korps, dc luit.-kol. D. do Rondo Bressor, van het 9de reg.by het 9de reg.tot ma joor, de kapitein P. J. G Schott, van den staf van het wapon, adjudant van den commandant van de Nieuwe Eollandscho Waterlinie; bij hot 10de reg.: tot majoor, do kapitein P. Giol, van het 2do regiment; tot kapitein, do eerste luitenants H. A. G. L. ia Fors, adjudant bij het 3de, en J. Vethake, van het 6de regiment; op non activiteit gesteld de luik-kolonel O. J. A. Schwarz, van het lOdo regiment infanterie; in zijn rang overgeplaatst bij het regiment grenadiers en jagors, ae majoor P. W. Webor, van het 8ete reg. infanterie, een en ander met ingang van 1 Juni 1905. Aan den met verlof in Europa aanwezi gen majoor der genie van het leger in No- dor lan<tsch-Inoië J. O. H. Fischer, met ingang op 2 Mei 1905, wegens volbrachten dienst, een eervol ontslag uit den militai ren dienst verleend, onder toekenning van pensioen. Bij beschikking van don minister van binnenlandscbo zaken zijn, met ingang van lJuli 1905, bij hot departement van bin nenlandsohe zaken benoemd: tot eersten klerk, J. B. Verhoydt, G. Pippel, W. G. Wieringa, on J. M. Erdman, allen thans tweede klerk, on is benoemd tot tweeden klerk, F. C. E. van dor Putten, van 's-Gra- venhage. Bij beschikking van den minister van oorlog is de eorslo luitenant A. J. R. Brandt, vaü l.et 4de regiment infanterie, met ingang van 1 Juli a. s. benoemd tot commandant van do 4do compagnie hospi taalsoldaten. Lo id ou. Heden zijn alhier bevorderd tot doctor in do rechtswetenschap, na het verdedigen van Stellingen do heer C. Schel- tus, geboren te 's-Gravonhagetof doctor in de godgeleerdheid do heer G. Oorthuys, go- boren te Heer-Abtskerke, met academisch proefschrift, getiteld: „De anthropologie van Zwingli". Geslaagd is voor het oandidaats-examen in de rechten do heer P. van Foreosk Vorftteiyk bezoek aan Amsterdam. Kort na de a nkcmtsb gisternamiddag ben Paleize op den Dam werden de bal- kondc.a\u geopend en traden do Koningin en de Prins naar voren. De menigte juichte hun toe, zwaaide met hoeden en zakdoeken, 't was één gejubel, dat door de lucht galmde, krachtig en lang. H. M.'s aandacht werd op dit moment ge trokken op de steigerende huzarenpaar den, waarvan er enkele slechte met moei te in bedwang waren te houden en Zij wees Haar Gemaal op de angstige dieren, welker berijders het inspanning kostte het saluut te blijven brengen. Nog lang daarna bleof liet overvol op den Dam blijkbaar hadden velen de hoop, dat H. M. neg eenmaal zou verschij nen. Er vielen eenige kleine ongevallen voor. Een dame met een jongetje op don Dam viel flauw cn moest door de politie de hoofdwacht worden binnengedragen, tor- wijl voor het Oornmandantshuis een dame door de tram werd aangereden, gelukkig niet ernstig. Zij bezeerde zich aan een der beenen. Hare Majesteit do Koningin was bij haar komst in de hoofdstad gekleed in zalm kleurig toilet met hoed van dezelfde kleur en witte veer on een witto parasol in de hand. Prins Hendrik was gekleed in de uni form van generaal-majoor. Aan het station werd een van Harer Ma- jesteit's ordonnance-officieren, die met don koninklijken trein medegekomen was, uit den waggor g dragen en in de gereedstaan de brancard gelegd, die hem naar het mili tair hospitaal zou brengen. Het was de eerste luitenant jhr. H. A. van Reigersberg Versluys, die aanvankelijk dezo week te Amsterdam als ordonnance- officier dienst zou doen, doch zich bij een val bezeerd had, waarom zijn plaats nu ver vuld werd door den Istcn luitenant S. baron Van Heemstra. Do vader van den gekwets ten officier wachtte zijn zoon op het perron af en onder diens geleide werd hij naar het hospitaal vervoerd. In afwering van vorige jaren, toen \Io eerste audiëntie eeret 's morgens begon, werd deze reeds gistermiddag gehouden voor militai en een gedeelte der inge schreven civiele autoriteiten. Do audiënties zijn anders g .egeJu en over meer dagen verdeeld, omdat het langdurig achter el kander ontv; pgen het vcrige jaar de Vor stin zeer vermoeid hau. Aan het diner tón Hove waren gisteren, behalve do 'dagolijksche gasten, zijnde de commissaris der Koningin in Noord-Hol land, de burgemeester van Amsterdam, de commandant der stelling Amsterdam en 'de sehout-bij-uaeht, directeur en commandant der Marine te Amsterdam, de vier wet houders dezer gemeente genoodigd. Gisteren is do eerowacht voor het ko ninklijk paleis betrokken door mariniers °n matrozen, onder commando van den luit. ter zee lsto klasse Dc Leur, terwijl tevens daarbij ingedeeld waren de luit. ter zee 2do klasse Prillovitz en de lste luit. der mariniers De Cocq van Leeuwen. Een bijzondere cn vroolijke drukte heoft zich den geheeleD dag te Amsterdam ge handhaafd in de café's en op strekt. In den omtrek van den Dam vooral bleef het tot Iaat in den avond levendig. Blijkens do stampvolle hotels zijn ook vele laDdgenooten voor do KToninginneweek naar Amsterdam gekomen. Hedon was dc geheelo ochtend bestemd voor de audiënties; om 10 uren voor civiele autoriteiten en daarna, alsook des middags om l uur, voor commissies. Bij do audiëntie aan corporaties wees de Voorzitter der Kamer van Koophandel op den vooruitgang van Amsterdam, doch hij meende, dat de hoogo belastingen dien bloei tegenhouden. Om halfvijf komen do hofrijtuigen voor; dan wordt een bezoek gebracht aan de ten toonstelling van „Arti", waarheen langs het Rokin gereden wordt. Na het bezoek aan deze tentoonstelling, waarvoor oen halfuur gerekend wordt, volgt een rijtoer langsRo- kin, Spui, Kalvorstraat, Sophiaplein, Nieu we Doelenstraat, Kloveniersburgwal (even zijde), Nieuwmarkt, Geldorschökade (oneven zijdö), Prins Hendrikkade, Binnenkant, Kalkmarkt, Prins Hendrikkade, Marte laarsgracht, N. Z. Voorburgwal, Mozes- en Aaronstraat, Dam. Te 7 uren vangt het diner aan, waarbij aanzitten leden van Gedeputeerde Staten. De gebruikelijke muziekuitvoeringen na het betrekken dor wacht vóór het Paleis blijven dit jaar achterwege, aangezien dit voor H. M., in vorband met de audiënties, hinderlijk is. Om deze redon zal op die tijden ook het carillon niet spelen. De eerewacht wordt nu wol begeleid door do muziek, maar deze trekt onmiddellijk weer af. Toch zullen de muziekuitvoeringen niet achterwege blijven, zij worden nu in den namiddag gehouden. Heden heeft de muziekuitvoering plaats van halfvijf tot halfzes, door de kapel van het 7de regiment infanterie. H. M. do Koningin-Moeder arriveert he denmiddag met don trein van u. 28 uit Soestdijk. Leiden. Ger. Kerk B (op do Heeren gracht), Zondag 28 Mei, des morgens te 10 uren en dee avonds te 5 uran, ds. G. Wisse Jr. Bodegraven. In de Ned.-Herv. Germ alhfer treedt Zondagmorgen op ds. Wou ters, van Ter-Aar; des avonds de heer Chr, Muller. In do Luthersche Gemeente zal Zondag morgen de dienst vervuld worden door ds. J L. F. de Meyere, van Amersfoort. Zoetorwoude. Voorschootecheweg, Steenen Muur, Zondagavond halfzeven, ds. K. P. Datema. Lelden, 20 Mei. Tsr markt warden beden aan- Saraard: Stiaran 118 stilles 66 a ƒ340. Kalf- on [eikkoeien 115 stuks ƒ181 a ƒ290. Varekoeien 92 atuka ƒ97 a ƒ166. Yatta Oasen an Koeien 236 atnka ƒ167 a ƒ320. (Jraskalraran 66 stuka t76 a ƒ110. Kalveren (ratio) 70 atuka 42 a 84, alreren (magere) 118 atuka" ƒ6.— a 14.—. Hamels (ratto) atuka a Hamols (magere) etuks a Schapen (vette) 366 atuka ƒ24.— a 82.Schapen (weide) 662 stuks 20.a ƒ27.Lammeren (magere) 10681 atuka 9.a 16.Varkens (magere) 203 iluki ƒ16.a 46.—. Varken» (rotte) atuka a per KG. Varkona (biggen) 422 etuks 1 7.a ƒ15.Paarden stuk a Venlens atuk a Bokken of Goiton atuka a Tor markt aangevoerd 616 runderen, 188 kal voren, 928 achapon, 10681 lammeren, 203 varkens, 422 biggen, paard, veulen, bokken of geiten. Ter wekelijkache Kaasmarkt aangeroerd 131 partyen. Besteed werd voor Goudsche Kaas van ƒ18.tot ƒ26.—, Derby-Kaaa van tet Leidsohe Kaas do 160 KG. 61.tet 66.Edammer Kaaa 2de qual. tot Aan de Stadswaag gewogen 121 partyon, 4978 ataks, wegendo 32347 K.G. btouua, 26 Mei. Kaas. Aangevoerd 182 partijen, handel tiauw, late qual. ƒ24.a 25.60, 2de qual. 20.a ƒ23.Noord-Holl. a Boter. Aangevoerd 1370 st. van KG., handel vrijwel. Prya dor Goe- ƒ1.10 a ƒ1.20; wei- ƒ0.90 a 1.-. Vee Melkvee, redel. aanvoer, handel en prijzen staande. Vette Varkens redel, aanvoer, handel vrijwel, 24 a 26 c. per ft kilo. Biggen voor Enge land met weinig aanvoer, handel red., 20a21 c. per i kilo. Magere biggen goede aanvoer, handel vrijwel, 1.30 a 1.80 per week. Vette Schapen geen beteekenis. Lammeren met goede aanvoer, handel matig, 10.a - 14.Nuchtere Kalveren eenige aanvoer, handel matig, 8 a 10. Fokkalveren 8 a ƒ16. A. e. Woensdag wegens feestdag weokmarkt. iloorn, 26 Mei. Kms. Aangevoerd 148 partijen, wegende 48109 K.G. Prya: Kleine f 29.commiaaio ƒ26.60. Middelbare Helft, 26 Mei. Boter. Aangevoerd 17,660 KG., als: 842/8 en 81/16 v. Eerste soort ƒ61. tweede soort 48.—, derdo soort 43. Utrecht, 26 Mei. Op do kaasmarkt waren hoden aangovoerd 166 wagen9, te zamen wegende 332U0 kflo. De pryzon waren: la'o qual. ƒ22.a 24 60, 2de qual. ƒ19.— a ƒ21.—, zwaardere a per 60 kilo. Handel matig. ^cliieünm, 26 Mei. .Noteering vau de Ueurs- commi88ieMoutwyn 10.per HL. Zonder fust en zonder belasting. Spooling ƒ0.90 per ketel. Noteonng van de Makelaars: Moutwijn 10.60, Jenover 14.60, Amsterd. proef 16. Noteering Distillaleurabond: Moutwyn ƒ10.60, Jenever f 14 60, Amsterd. proef 16.—. Zutl'en, 26 Mei. Eieren ƒ3.a ƒ3.60 per 100 et. Boter per kg. 0.84 a ƒ1.02. Varkenavl. per Ned. pond CO a 70, per kg. 40 a 48, diio dood 64 a 60, versche Hammen a en Kalveren 46 a 38 o. per kg. Weerbericht viam Ü0 Mei. Volgen» opgsv® ran hot Aïot. luetituat te Utroeht. Hoogste barometerstand 767, te Chemnitz. Laagste 758 te Haparanda. Verwachting: Zwakke zuidelijke tot zuid oostelijken wind. Bewolkte lucht. Waar schijnlijk droog weer. Warmer. BECIiAXflES, h 40 Ceuts por rogel. 4671 7 Volgens een bericht van de „Petit Bleu" zou Mgr. Rutten, bisschop van Luik, aan d<3 geestelijken van zijn bisdom opgedragen hebben, in don preekstoel de huisvaders op het hart te drukken, niet naar de ten- toonstelling van Luik te gaan met hun kinderen. Het reine kindergemoed zou daar kunnen worden bezoedeld dooi eenige vooretellingen. Hot Kamerlid Warocqué heeft tot den Minister van schoone kunsten een vraag gericht over het wegnemen van het beeld houwwerk van Lambeaux. Denkelijk zal de Minister daar a.a. Dinsdag op antwoorden. De Duitsche Keizer zal, naar men te Parijs verzekert, de officieren van het gezantschap, dat de Fransche Regee ring bij het h u w o 1 ij k van Aen Kroon prins zal vertegenwoordigen, uitnoodigeu hun verblijf te verlengen, ten einde de le- goroefoningen, die na de bruiloft zulleD plaats hebben, bij te wonen. Uit Wiesbaden wordt gemeld, dat de Keizerin geen laat meer heeft van de gevolgen van haar val; ambtelijke berichten over haar toestand zullen niet meer uitge geven worden. De Duitsche ambassade, zoo wordt uit Fez gemeld, woonde het feest te Hacdia bij. Graaf Tattenbach deelde mede, das Duitsche financiërs geneigd zijn aan Marokko een belangrijke leening te ver strekken tegen een lagen koers. In antwoord op de vraag van den leider der oppositie Campbell Banncrrnan, om in het Engelsche Lagerhuis do discussie te openen over de voorgestelde motie van afkeuring, zeide minister Bal four, dat do beer Bannerman niet geant woord had op het beroep, dat de minister op 23 Mei op hem deed Ik moet don waar borg hebben, dat tooueelen, die ons verne deren, niet herhaald worden. (Toejuichin gen.) De oppositie roept: „Zij hebben u vernederd." De beer Bannerman verklaarde, dat het incident van Maandag te wijten was aan da fout van minister Balfour, die bet ge wone parlementaire gebruik niet volgde. Hij weigerde eenigen waarborg te geven. Minister Balfour zeide, dat de Regeering voorstelde dezelfde gedragslijn te volgen als Maandag tegenover de motie van af keuring. Na een verder warm debat wees do heer Bannerman er op, dat bij de be raadslaging over de motie van afkeuring ds aDdere ministers redelijkerwijze konden spreken voor Balfour. Er was dus geen no den, dat de leden deu gebruikelijk en weg zouden verlaten, tenzij de heer Balfour hiertoe aanleiding gaf. Minister Balfour verklaarde daarop, nu de heer Bannorman waarborg had gege ven voor een betamelijke discussie Dins dag de discussie te zullen aanvaarden. Dit persoonlijke debat tusschen den lei der der oppositie en'den eerste-minister wekte groote beweging, omdat een dergelijk debat zonder voorbeeld is. Volgens de Engelsche bladen legt de" J apansche pers zich zonder verzet neer bij de uitspraak van het Haag- sche Hofin het bekende belasting-ge schil. Veertig Franschen zijn op uitnoodi- ging van de Vereeniging, dio de goede be trekkingen tusschen Engeland en Frank-, rijk onderhoudt, voor een week te Londen op bezoek. Minister Baltour heeft hen in het Parlementsgebouw verwelkomd.^ In de Italiaansche Kamer diende de minister van posterijen en telegrafie Mo- relli Gualterotti een ontwerp in tot herzie ning van het posttarief. De Kamer beraadslaagde over het ont werp betreffende ee financieele maatrege len, noodig met het oog op de liquidatie dei spoorwegmaatschappijen en de staatsexploi tatie van spoorwegen. De minister van de schatkist Carcano zette uiteen, hoe hij met voorzichtigheid gebruik wil maken van de Kern toegestane middelen voor de afdoening der schuldbrieven van de spoorwegen en hoe hij met de spoorwegmaatschappijen, met emissiehuizen en met dc spaarbank dio aan de Regeering allen mogelijken steun verleenen tot een overeenkomst ïs gekomen. Na een korte beraadslaging nam de Ka mer alle artikelen van het ontwerp aan. Te P e 81 h heet het, dat graaf Ti sza in het begin der volgende week zijn langge- wenscht ontslag ten deel zal vallen. De rest van zijn kabinet blijt aan en een der overblijvenden zal het presidentschap voe ren. De moord op den gouverneur van Bakoe, prins Nakasjidze, schijnt meer een wraakoefening te zijn dan een bepaald politieke misdaad, in verband staande met de revolutionnaire beweging in Rusland. De onlusten, die in Februari op verschillende plaatsen van den Kaukasus, voornamelijk in Batoem, Tiflis en Bakoe plaats hadden, droegen in de allereerste plaats het karak ter van vijandelijkheden tusschen stammen van verschillend ras en geloof. Te Bakoe kwamen op 20 Februari bloedi ge slachtingen voor tusschen Armeniërs en Mohamedanen. De vechtpartijen duurden eenig© dagen, de straten waren met lijken bodekt, geheele gezinnen werdeu uitgemoord en elk bedrijf stond Btil. Opmerkelijk was daarbij, dat politie en militairen de din gen maar lieten gaan en niet optraden. Er lieten zich dan ook velo stemmen hooren, dio den gouverneur voor de gepleegde gru welen verantwoordelijk stelden, omdat hij de slachting rustig had aangezien en poli tie en Kozakken zelfs verboden zou hebben, weorloozen, die ten offer vielen aan de woede der menigte, te helpen. Officieel werd verklaard dat militairen en politie te zwak waren om de orde te herstellen en dat de gevraagde versterkingen te laat kwamen. Het is nu lang niet onwaarschijnlijk dat de moordenaar door den aanslag op den gouverneur de slachting van zijn familiele den of stamgenooten heeft willen wreken. De vroegere burgemeester van Bakoe No- vikof heeft in het blad „Samarkand" dezer dagen aan den thans vermoorden gouver neur een open brief gericht, waarin hij de zen onomwonden voor de gruwelen in Ba koe in Februari verantwoordelijk stelt en' feiten noemt, waaruit blijkt, dat de gouver neur niet alleen niets deed om de gruvelen tegon te gaan, maar zelfs de om hulp smee kenden terugstiet. „Gij zijt," heet het in den brief, „slechter dan Kaïn, want Kaïn doodde slechts een broeder, u echter kleeft het bloed van hon derden uwer broeders aan uw handen... uw naam zal tot in alle eeuwigheid ver acht zijn." Een telegram uit Caracas meldt, dat president Gastro kwijtschelding van straf verleend heeft aan alle personen, die om staatkundige redenen het land moesten verlaten, en aan 1600 politieke gevangenen. Onder de inrichtingen, waar op Leidens ingezetenen prat gaan, behoort zeer z~ker „'t Poothof. 't Zij men de inrichting binnentreedt van ai den Stationsweg of van den Marc el ijk, altijd vindt men er een frisch, opge wekt buitenleven. Menigeen is geneigd den naam „Posfc- hof' te verbasteren tot „Sporthof", welke naam zeer zeker in verband met do vele takken van ojjen-luoht-sport, die daar be oefend worden, niet ongepast zou zijn. Behalve de vele verbeteringen aan wegen en plantsoenen, is gedurende 't wintersei zoen aangelegd een prachtig Hockty-veld, dat waarschijnlijk zijn weerga in Neder land niet vin'dt. Bieden de sportterrein on gelegenheid, de' borst te verruimen en de spieren H stelen, de tuin van ,,'t Posthof" noodt de bezoe kers om onder het lommer van het geboom te van de vermoeienissen uit te ruston of na volbrachte dagtaak den zenuwen de noodige rust en ontspanning te geven. Naar wij vernamen, bestaat bij de diroo- tio van ,,'t Posthof" het voornomen om, gedurende het zomerseizoennaaüt de wel bekende ur-Kapel een bonte rij van ar- tisten to doen optreden. Verder verwijzen wij voor meer bijzonderheden na.»r de an nonce in dit blad- Er is heden een aanvang ge maakt met de werkzaamheden tot plaitsiiig van ©en. hnng^ schutting om het ongcoruikL

Leidsch Dagblad | 1905 | | pagina 2