N#. f3882 Donderdag 3*5 Mei. A°. 1905. (fleze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offleieele Kennisgeving. Uit de „Staatscourant." EIISCH M&BLAD PR1J8 DEZER COURANT» Voor Leiden per week 0 Oenta( per 8 maanden I I 1.10. BniteD Leiden, per iooper en waar agenten gevestigd 1.30. Franco per post1-65. PRIJS DER ADVERTENTIESs Van 10 regels ƒ1.06. Iedere regel meer f 0.17A. - Grootere letters Daar plaatsruimte. - Kleine advertentiön run 30 woorden 40 Gents oontantelk tiental woorden meer 10 Gents, - Voor het Incasseeren wordt/"0.05 berekend. VerjiJêrlnB van den Gemeenteraad van Lelden, op Dinsdag 30 üoi 1HU5, dos namiddagB te twee uren. Te behandelen onderwerp Vaststelling van het Reglement voor de werklieden, in dienst der gemeente. (121.) Leiden, 25 fóiei. De leden der Eerste Kamer zijn thans bijeengeroepen tegen Maandag 29 dezer, des namiddags te 2 uren. Baron Schimmelpenninck van der Oye van Nijenbeek, die met 1 Augustus aftreedt ais Commissaris der Koningin in Utrecht, zal, naar „Het Centrum" verneemt, zeer waarschijnlijk in dat ambt worden opge volgd door rnr. F. D. graaf Schimmelpen- ninck, oud-lid der Tweecte Kamer voor Amersfoort van 189-1 tot 1901. Op Nieuw-Eik-en-Duinen te 's-Graven- liago werd gisteren ter aarde besteld het stoffelijk overschot van prof. E. Gugel, oud- hoogleeraar aan de Polytechnische School Onder de aanwezigen bij do groeve bevond zich de oud-minister van waterstaat "Van der Sleyden ,een deputatio van „Architectu- ra" uit Amsterdam en van het hoofdbe stuur dor Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst. Uit naam der Polytechnische School sprak prof. Pekelharing een gevoel vol afscheidswoord, terwijl do heer Muyskeu den ontslapene huldigde als leeraar, mensch en vriend. Tal van bloemstukken werden op de groeve ncdergelegd. In de Kemonstrantsche Gemeente ts Haarlem dreigt een kerkelijk conflict tus- schen den predikant en de Gemeente. B«n- nenkort zal daarover een vergadering wor den gehouden. Akte-examens L. O.Gisteren zijn deze examens te Haarlem geëindigd. Van de 72 manlijke candidaten slaagden -19 of 68 pCt. van de 111 vrouwelijke slaagden 63 of bijna 67 pCt. Do volledige uitslag der akte-examens in Limburg is geweest als volgt: Geëxamineerd werden 74 manl. candidaten, van wie 44 slaagden en 99 vrouwel., van wie 74 slaagden. De heer Henri Brondgeest bericht uit Indië dat hij zelf naar Nederland komt tot het sluiten van engagementen voor een 2- de tournee door Nedcrlandsch-Indië. Te Amsterdam is benoemd tot ioeraar in de Engelse..taal aan het stedelijk gymnasium, de heer R. A. Hugcnholtz, leeraar aan het gymnasium te Leeuwarden. Do Kerkeraad der ereformcerde Kerk te Utrecht heeft gisteravond dr. H. Ph. Ingworsen, predikant te Koudekerk, aan gewezen om, na ingewonnen advies van do classis Utrecht, beroepen te worden als dienaar des Woords vanwege 'de Kerk te •Utrecht voer den missionnairen dienst op Midden-Java. Men meldt uit Apeldoorn aan ,,De N. Ct.": H. M. de Koningin cn Prins Hen dril worden 10 Juni op not Loo terug ver wacht. Tor gelegenheid van den verjaardag van EL. M. de Koningin-Moec.jr zal het Konink lijke Echtpaar 2 Augustus op Soestdijk vertoeven om daarna voor een drietal we ken, gelijk gemeld, naar Dobbin te ver trekken. De Studie-Commissie van heb „Comitë voor het oprichten van een herstellingsoord voor handels- en kantoorbedienden en handelsreizigers" heeft haar rapport uitge bracht. Zij komt o.a. tot het besluit, dat er voldoende aanleiding bestaat tot het op richten van een herstellingsoord voor han dels- en kantoorbedienden; dat het gebóuw voor pl.m. 60 personen zou moeten inge richt zijn; dat met het stichten van een herstellingsoord een som van 100,000 zal gemoeid zijn; dat, indien mocht blijken, dat het benoodigde kapitaal niet ten volle or.der de kantoorbedienden bijeen te bron gen is, ter aanvulling van de ontbrekend» som een beroop op patroons en welgezinder» zou kunnen worden gedaan; dat de poti- sionsprijs niet minder dan f 1.50 per dag per persoon zal kunnen bedragen; dat geen longlijders, maar slechte zenuwlijders, her stellenden en rustoehoovenden in het her stellingsoord moeten opgenomen worden. De Gemeenteraad van Amsterdam hechtte in zijn gisternamiddag gehouden vergadering na eenige discussie zonder hoofdelijke stemming zijn goedkeuring aan. do voordracht van B. on Ws. om een cre- diet van 550,000 toe te staan voor den aanleg van oen ocintuurgasleiding van do YVastergasïabriek tot den Amsteldijk en een Krediet van 350,000 te verleenen voor de eerste werken .in verband met den bouw van een derde gasfabriek. Heeft het ,,Nbl. v. d. Bockh." onlangs niet ietwat lichtvaardig het verzoek aan onze uitgevers opgenomen om boeken te zen den voor don man van den leerstoel in het Nederlandsch" te Weencn 1 De „N. R. Ct." stelde zich die vraag na hetgeen haar correspondent to Weenen over den leerstoel" heeft bericht. En thans schrijft hij over dengecn die het onderwijs geven zou: ,,Ik ben nog eens bij den deken der litera rische faculteit met het antwoord van het ,,Nbl. v. d. B." geweest. De professor zeide zich den heer Reko wel to herinneren, maar herhaalde dat hij geen professor of doctor is maar supplent, d.w.z. ondermeester. Van een leerstoel voor het Nederlandsch was nooit sprake geweest, en dat dezo met hem daarover gesproken had was onwaar. Zijn meening was, dat men met dien quasi pro fessor voorzichtig zijn moest. Het succes onzer jonge violoncellisten in het buitenlan zegt het ,,N. v. d. D.", heeft ook ten gevolge, dat in Eet buitenland de aandacht gevestigd wordt op hun Amster- damschen leermeester. Een Engelsch violon cellist, FranciB Hill, die zelf reeds een zelf standige positie in zijn vaderland bekleedt en menigmaal met succes op concerten als solist optrad, hoorde eenigen tijd geleden Abas spelen, en vatte toen het voornemen op om zich onder leiding van diens lecrmces. ter te plaatsen.Hij is dezer dagen naar Am sterdam gekomen, waar hij nu van den heer Mossel muziek-onderwijs ontvangt hetgeen hij ongeveor een jaar hoopt voort te zetten. Zou het in de naaste toekomst met onze Neder landsche instrumentalisten gaan zoo vraagt het blad gelijk het reeds gaat met onze vocalisten! Vroeger haalden wij onze hulp uit het buitenlandtegenwoordig komt het buitenland tot ons. Do rede, waarmede mr. P. JTroelstra op don Eersten Paascbdag het congres der S.-D. A.-P. te 's-Gravenhago heeft gcopond, is onder den tit l ,,Voorwaarts Marsch door den Brochurenhandcl der S.-D. A.-P. te Amsterdam uitgegeven. Bij dezelfde uitgevers ia verschenen een „Overzicht der stemmingen in do Tweede Kamer," gedurende de jaren 19011905, benevens een aanhangsel bevattende de voornaamste stemmingen gedurende de ja ren 18971901, alphabetiscü en systematisch gerangschikt door J. E. W. Duya. Volgens het voorwoord blijkt uit deze brochure, „dat als or a joidersbelangen in het spel zijn bij de een of andere stemming, de volgorde waarin zich de bezitters tegen over do behartiging dezer belangen stelt, ongeveer steeds (en op een hoogst enkele uitzondering na) is als volgt: Roomsch-ka- tholieken, Lohmannianen, een paar oud-li beralen. Kuyperianen (behalve Staalman) de overige oud-liberalen, de Unie-liberalen, de vrijzinnig-democraten. Do sociaal-democra ten stemmen steeds voor het arbeidersbe lang." De namen zijn niet altijd nauwkeurig; de lezer zal »j.v. misschien moeite hebben in den naam vau het Kamerlid Berg, den heer van den Borch van Heemstede te herkennen. De te Doventer gehouden ledenvergade ring van de R.-K. kiesvereeniging heeft mr. Th. Heemskerk, reeds gesteld door de antir. kiesvereeniging „Nederland en Oranje", met groote meerderheid eveneens c&ndidaat gesteld voor de Tweede Kamer. In dc gisteravond onder leiding van mr. J. E. Evorwijn Lange gehouden jaarlijksche algemeeno vergadering der afd. Amsterdam der Zuidafrikaansche Vereeniging, kwam in behandeling de beschrijvingsbrief voor de algemeeno vorgadering der Vereeniging, Za terdag a. 8. 27 dezer aldaar te houden. Het eenige punt der agenda, dat eenige besprekmg uitlokte, was een wenBch der af- deeling Leiden, om telken jare op 10 Octo ber geboortedag van wijlen president Paul Kruger een collecte 1? gs de huizen te mogen houden ten bate van onze stam verwanten in Zuid-Afrika. De secretaris-penningmeester, de heer W. Brüchner, gaf als zijn gevoelen to kennen, dat die collecte weinig of geen succes zou hebben, en hij grondde die mooning op do moeilijkheden, welko hij had om de contri butie van f 3 van do leden te innen, maar ook op de veie opzeggingen voor het lid maatschap der Vereeniging, die ook in het afgeloopen jaar weer waren ingekomen. Hij zou daarom den afgevaardigden ter alge- meene vergadering willen opdragen tegen een dergelijk voorstel te stemmen. De voorzitter herinnerde er aan dat door Leiden slechts een wensch werd gedaan, en dat 't z. i. dus beter was den afgevaardigden in deze geen imperatief mandaat te geven, maar te doen stemmen naar bevinding. Conform werd besloten. De aftredende bestuursleden J. H. Hinsc, D. H. SchmuU, Aug. Kalff en mr. H. Ver kouteren werden als bestuursleden herkozea en tot afgevaardigden naar 3e algemeene vergadering aangewezen de heeren D. H SchmuU en W. Brüchner. De heer W J. van der Velde, commies bij de Topografische Inrichting te 's-Gra- venhage, zal Dinsdag 30 Mei den dag ber denken, waarop hij 50 jaren geleden bij die inrichting werkzaam werd gesteld. Ter gelegenheid der onthulling van het monument ter een» van wijlen generaal Van der Heyden op 3 Juni te Arnhem, zal de Koninklijke Vereeniging „Het Eere- teeken voor belangrijke Krijgsverrichtin gen" te 'a-Gravenhage bij de plechtigheid vertegenwoordigd zijn door een deputatie, bestaande uit den president en 4 bestuurs leden met banier. Het stoomschip „Madura", van Bata via naar Amsterdam, is 21 Mei Kaap Rc-ca gepasseerd; de „Potsdam'' vertrok 2-4 Mei ran New-York naar Rotterdam; de „Prinses Sophie", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 24 Mei Oucssant; de „Amsteldijk", ran Newport-News naar Am sterdam en Rotterdam, passeerde 24 Mei Bevezier; de „Kanzier" (uitreis) passeerde 23 Mei Sagres; de „Rijnland", van Buenos- Ayres naar Amsterdam, via Duinkerken, passeerde 24 Mei Oucssant; de „Zeeburg" vertrok 24 Mei van Rotterdam naar Sa vannah. Bonnebroek. Vrijdagavond, 26 Mei, hoopt alhier ds. G. Wisas Jr., van Leiden, een Christelijke voorlezing te houden in de Christelijke School. Gouda. Door de Vrijzinnig-Jemocrati- aahe kiesveneenigingen Volksbelang" te Krimpen a.d. IJeel en „Vooruitgang" te Krimpen a.d. Lek is besloten vie candida tuur jhr. mr. W. Th. C. van Doorn te steunen. H&merawonde. Een jongedoohter met name M. v. d. B., als schoonmaakster werkzaam bij den bakker P. v V., zou gistermiddag te vier uren ongeveer een emmer water scheppen uit de sloot naast de bakkorij. Nu is daar niets bijzonders in; want dat gebeurt op sommige dagen en vooral in «ie sciioonnioakpcriodo hon derden malen. Doccn koer wilde het niet goed afloopen cn Mietje duikelde met em mer en al voorover in het diepe water. Met krachteinspanning kwam de dren kelinge aan de overzijde, waar de helpende hand van Grietje van E. reeds naar haar werd uitgestoken tot redding. Dat was haar geluk, want aan die zijde was het moeilijk geweest er zonder hulp van an deren uit te komen. liillegow. De vergadering van stemge rechtigde ingelanden van den Vosse- en Weerlanerpolder, welke was bepaald op Dinsdag 30 Mei a.»., des namiddags te b uren, iB uitgesteld tot Woensdag 31 dezer, des voormiddags te 10 uren. Tegen den arbeider C. Sch. alhier, die meermalen met de justitie kennis maakte, is wederom, thans wegens het beleedigen van een ambtenaar in do uitoefening van zijn dienst, proces-verbaal opgemaakt. Gistermiddag werd zekere Cohen, eige naar van een circus, door een steenworp zoodanig tegen een zijner beenen getrof fen, dat hij ineenzakte en niet in staat was op dat been te stuan. De politie, hiermede in kennis gestold, tracht den dader van deze balddadige han deling op te sporen. Oegstgeest. Gisteravond omstreeks halfacht kwam een vijftienjarig jong- mensch, zekere L., wonende in do Martini straat aan den Morschweg en lijdende aan toevallen, onverwacht aan zijn einde. Op het land van den heer B. aan den Morsch werkzaam zijnde, wilde hij een plank uit de sloot halen. Opeens kreeg hij een toeval, waardoor hij voorover in de sloot viel, waaruit hij kort daarna levenloos werd opgehaald. Het lijk werd op oen wa gen naar de ouderlijk© woning gebracht. Oegstgeest. De beproeving dar brand spuit van het Raadhuis zal plaats hebben Vrijdag 2 Juni en die aan de Morsch op Dinsdag 13 Juni en van de brandkroan aan de Rijnstraat op Woensdag 14 Juni, tel kens 's avonds to 7 uren. Y»sr*e!iot«n. Vao de vijf leerlingen der Rijksnormaallessen alhier, die deelgenomen hebben aan het examen voor onderwijzer of onderwijzeres, zijn er vier geslaagd, ter wijl do vier leerlingen, die dit jaar examen hebben gedaan voor de nuttige handwer ken, allon de akte in dit vak verkregen hebben. Zegwaard. Op Woensdag 31 Mei a.8. zal door het bestuur van den Palen stein- schen polder aohouw worden gedreven over de vaart langs den Zegwaard sch en weg, achter den Hoorn, langs den Schinkelweg en achter het dorp Zegwaard, zoomede over de Leidsche Wall en watering. Do door de vergadering van ingelan den van 'den Binnenwegschen polder vast gestelde rekening over 190-4 bedraagt aan ontvangsten f 7125.91, aan uitgaven 5308.35$, goed slot alzoo f 1817.55$. De be grooting voor 1906 is vastgesteld tot een bedrag van f 7195. D© omslag is evenals over 1904 bepaald op f 4.50 per Hectare. Zoetermeor. Behalve door den voorzit ter is thans ook door de heeren A. P. Verhoeff alhier en P. M. Lammens te Zeg waard eervol ontslag aangevraagd als lid van de in deze gemeente zetelende commis sie in zake de Ongevallenwet. Zwammerdam. Op Maandag 29 Mei a.s. des namiddags to halfacht, zal or in het lokaal van „De Rustende Arend" alhier, een vergadering plaat© hebben yan do Ver eeniging voor getrouw schoolbezoek te Zwammerdam." Op do agenda komt o.m. voor: Voorstel tot naamsverandering dor Vereeniging. Hot jaarlijksoh onderzoek der verlof gangers voor deze gemeente zal plaats heb ben te Bodegraven op Woenedag 14 Juni, 'dea voormiddags te haLftien. Op de definitief va*jtgesteldo kiezers lijst dezer gemeente komen do namen voor van 329 kieocra voor de Provinciale Staten en d» Tweedo Kamer (tegen 284 op de lijst van hot vorige jaar) en 268 voor den ge meenteraad. Onder het eerstgenoemde ge tal behooron 268 aoibtehalve op de lijst ge- brachten, 13 woningkiozers, 30 loonkiezers, 8 als inwonend© zoons cn 10 spaarbankkie- zera. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot griffier bij het kantongcreoht te Tilburg, mr. J. A. Th. Duynstee, thans griffier bij het kantongerecht to Eist. Aan J. W. Boshouwers, op zijn verzoek, mot ingang van 1 -Juli 1906, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Wijlre. Met ingang van 1 Juli a. s., benoemd tot opzichter der verlichting 1ste gezagvoerder aan boord van 'e Rijks lichtschip „Maas," de oplichter der verlichting 2de gezagvoor- dor aan boord van 's Rijks lichtschip „Tor- sohellingorbank", R. Onnes, en tot opzich ter dor verlichting 2de gezagvoerder «aan boord van 's Rijks lichtschip „Terschellin- gerbank, do lsto liohtwachter-stuurnxan aan boord van 's Rijks lichtschip „Haaks," J. Hoekstoin. Mot 31 dezer het bevel over Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord tijdelijk opge dragen aan den kapitein ter zee J. B. Snethlage. Afscheidscollege van prof. dr. Th. H. Mac Elllavry. Zooals wij reeds vroeger mededeelden, zal prof. dr. TK jjl. Mac Gillavry, hoog leeraar in de ziektekundo, gezondheidsleer en geneeskundige politioi aan do Universi teit alhier wegen» zeventigjarigen leeft, dit ambt aan hot einde van don acadcmi- schen cursus moeten neerleggen. Den 3dcn Juni a. s. zal de hoogleoraar don 70-jarigen leeftjjd hebben bereikt. Vo le vrienden, oud-leerlingen en leerlingen begrepen terecht, dat dit heengaan uit de rij der dienstdoende hoogloeraren en na zulk een lange en eervolle loopbaan niet onopgemerkt mocht bnjvcn. Zijn lessen hadden daarvoor op volen hunner eon diepen indruk achtergelaten co zij hadden veel meer dan alleen feitenken nis van hem voor het leven medegedragen. Zoo vormde zich een commissie, bestaande uit de heeren: W. Nolen en J. A. Korto- weg, te Leiden; Hector Troub, te Amster dam; J. F. Ph. Hers, te Oud-Beycrland; R. H. Saltet, te Amsterdam; D. J. Blok, te RotterdamN. Ph. Tendeloo, J. E. G. van Emden, P. O. T. van der Hocvcd, J. P. L. Hulst, K. S. do Graag, J. Siegen- beok van Heukelom, M. P Kingma Bolt- jes en James Adam, to Leidon, om den af tredenden hoogleeraar 'n bewijs aan to bi den van hun hoogaoh' ing en erkentelijkheid. Het denkbeeld vond nog in veel ruimer kring sympathie en hot plan rijpte, hem zijn geschilderd portret aan te bieden mot de bedoeling dat dit 'n plaats vindo in het door hem gestichte Boerhoavo-Laboratori- um. De schilder Do Joaselin de Jong, te 's-Gravenhagc, verklaarde zich bereid het portret te schilderen, doch werd, nadat hij reeds eenige schetsen had gemaakt, door een ernstige ziekte overvallen, zoo-lat het portret nog niet ie voltooid Toch werd hot afscheidscollege, heden voormiddag in 't Boorhaavo-Laboratorium gegenren, bijgewoond behalve door de leer lingen, door oud-leerlingen, vrienden en verschillende hoogleeraren in de genees kundige faculteit. Ook de roctor-magnifi- cus, prof. dr. J. van Leeuwen, woonde de plechtigheid bij. Nadat de hoogleoraar zijn afscheidswoord had uitgesproken, nam dc voorzitter van do geneeskundige faculteit van het Lcidsch Studontenkorps, de heer James Adam, woord, om namens alle leerlingen den leermeester hartelijk donk to betuigen voor het onderwijs, dat zij van hem hadden ge noten cn waarvan de herinnering bij hem steeds in eerbiedig en dankbaar aandenken zou blijven. Gaarne hadden do leerlingen zich met de oud-leerlingen vercenigd, om als een huldeblijk cn tevens als een blijven de herinnering «aan den arbeid van den hoogleeraar in 't Boerhaave-Laboratorium diens geschilderd portret hem aan te bie den. Vervolgens trad de hoogleoraar dr. W. Nolen naar voren, om namens do commis sie van lee ogen on oud-leerlingon en vrienden van Mao Gillavry, die zkb had gevormd om den scheidenden hoogleoraar diens geschilderd portret aan üo bieden, cua oi. .-leermeester dank te zeggen voor do uitnemende wijzo, waarop hij onderwijs had gegoven. Dat onderwijs toch kenmerk te zich steeda niet alleen door kornachu zakelijkheid, maar ook door scherpte van betoog on zegging En zoo zoude dan ook niet alleon de inhoud van hetgeen door den le^. r werd medegedeeld, voor zijn leerlingen behouden blijven, maar vooral ook do degolijkc critische geest bierbij hun vorder lovon tot voortdurendo leering blij ven en tot een voorbeeld zijn. Vervolgens werd het album aangeboden, bevattende de nameu van allen, dio aan het huldeblijk haddon bijgedragen, samen ruim 200. Het geschilderd p rtrct, kon, zoo«als ven is vermeld, nog niet worden aangebo den. Thans kon slechts een „voorstudie" van den schilder gescnooken worden, dio echter op welsprekende wijze getuigenis gaf van des schilders talent ©u do verwachting rechtvaardigt, dat het portret zelf een kunstwerk zal zijn en eon sprekende gelij kenis van don hoogleoraar aal aanbieden. Prof. Mac Gillavry dankte mot ccnigo hartelijke woorden, waarna nog andoren hem toespraken of hem de hand drukten, waarmede dezo eenvoudige, maar niettemin indrukwekkende plechtigheid eindigde. De officier van den heer Roodliliyien. Do „Standaard" deelt mede „van vor- trouwbare zijde" het volgeudo vernomen te hebben Aan het loyale aanbod van dc redactie dor „Walchersche Courant" om de gege vens betreffende do vermeende promotie van een officier in verband met den doop van drie zijner kinderen, ook ten dienste van den heer Roodhuyzen beschik baar te stellen, is door cteu heer Roodhuyzen geen gevolg gegeven. Dc zaak is door het departement van Oor log ernstig onderzocht, terwijl do redactie der „Walcherecho Courant" officieel daiik is betuigd voor do verstrekte inlichtingen, welke geheel conform do waarheid blekcu. De doop van deze kinderen ia geschied op verzoek van den wijkpredikant als gevolg van horderlijk bezoek en werk Do modedoelingeri van don hoer Roodhuy zen moeten naar allo waarschijnlijkheid op sociëteitepraatjee berusten. In elk geval staat hot vast dat het door de „Walcher sche Courant" bedoeld© feit het juiato is, waarvoor do gegevens besliste waa orgen geven cn dus hot medcgedeeldo op d- mee ting te Edam, waar do hoer Ro< dhuyzen optrad, als zou d© doop in betrekkingteian mot oen eventueele promotie als... borrel praat kan worden aang.-duid. Ëxanien gcmcento-Mccrotari*. Aan het mondeling examen, dat gisteren vanwege do Nederlandsche Vereeniging voor gemeentebelangen te 's-Gravenliage werd afgenomen, namen 15 candidaten deel. Het diploma werd aan 14 hunner u 'ge- reikt, te weten aan do heeren C. Bergman, te Voorhout; J. M. Sanders, te Helmond; F. do Vries, te Amsterdam; J. Walch, te Zaandam; J. F. J. Wolhout, to Heiuk oe- zand; M. A. van der Wee, te Kaatsheuvel; A G. Werraenbol, te Prinsenhag-; W. Wientjes, te Gemoudc; J. Winters, te Ha ren; M. H. v. d. Wolde, te Elburg; W- Wortel, te Kwadijk; B. «I. Zonne\ *11:, te Ebt; A van der Zwaan, te Rotterdar en J. Zuidema, te Sappemeer. Ongevallenwet. De vraag, of do ritueclc beosten.snijding, bij do Israëlieten gebruikelijk, een verzeko- ringjpliohtig bedrijf in den zin der Onge vallenwet 1901 is, hoeft het bestuur 'der Rijksverzekeringsbank in ontkennenden zin beantwoord. Wereldtentoonstelling te Luik. Jonge meisjes worden zeer dringend en op goede gronden gowaarschuwd zich nieb naar Luik te begeven om daar een betrek king op do Tentoonstelling of daarbuiten te aanvaarden, zonder voorafgaand deugdelijk onderzoek. Reeds zijn verschillende meisje» op advertenties in Nederlandsche bladen naar Luik gelokt, bedrogen uitgekomen, daar do aangeboden betrekking niet bestond of allesbehalve aanbevelenswaardig was. Wie vertrouwbare inlichtingen begeert, wende zich tot het Nationaal Bu reau van Informatie, Noord er- straat 2 0, te Ams terdam, oDlang» door de verschillende veroenigingen in Ne derland, die zich bescherming van minder jarigen ten doel stellen, opgericht. Door dit nationaal bureau worden derge lijke inlichtingen gaarne kosteloos verstrekt.

Leidsch Dagblad | 1905 | | pagina 1