M«. 13875 Woensdag IT Mei. A«. 1905. @eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. I IDSCH DAG-BLAD PRIJS DEZER COURANTl Voor Lelden pei week 9 Cents per 8 maanden I J J 1.10, Bulten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd r(jn l 1.30. Trance per post I f L05. P1UJS DER ADVERTENTIENl Van 18 regels ƒ1.05. Iedere rogel meer ƒ0.17A. Grootere lottera naar plaatsruimte. Kleine advertentiön van 30 woorden 40 Cents oontant j elk tiental woorden meer 10 Cents. Voor het inoassoeren wordt 0.05 borekond. De Burgemeester en Wethouders van Leiden doen to weten, dat door den Raad dier gemeente in zijn vergadering van den 23sten Maart 1905, is vastgesteld de vol gende verordening: VERORDENING, houdende regeling van het gemeentelijk vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein in de gemeente Leiden. Art. 1. Het gemeentelijk vergunningsrecht, be doeld bij art. 20, l$téi lid der Drankwet, bedraagt 12.50 voor elke vijftig gulden huurwaarde of gedeelte daarvan, die do localiteit, waarvoor "de vergunning wordt verleend, in verband met den omvang van het bedrijf, waarvoor do vergunning strekt, kan geacht worden te bevitten, met dien verstaalde, dat het recht niet lager kan zijn dan f 25. Dit recht wordt met vijftig ten honderd verminderd voor de localitciten, waarin, blijkens door den vergunninghouder vóór de betaling van het recht aan Burgemees ter en Wethouders overgelegde schriftelij ke verklaring, geen sterke drank in het klein verkocht of geschonken zal worden ïusschon Zaterdagavond ze>3 uur en Maan dagmorgen acht uur. Art. 2. Het recht voor een bijzondere vergun ning, als bedoeld bij art. 63, 4de lid der Drankwet bedraagt 75 ten honderd van Let bedrag, in art. 1 bepaald. Art. 3. Do huurwaarde van de localiteit, waar ivoor de vergunning is verleend, wordt ge schat door Burgemeester en Wethouders, na ingewonnen 'deskundig advies. Van dio schatting wordt don vergunninghouder aanstonds kennis gegeven, onder mededee- •ling, dat hij binnen vijf dagen na ont vangst dier kennisgeving, herschatting kan aanvragen. Wordt binnen den termijn van vijf da gen geen herschatting aangevraagd, dan wordt de aanslag in liet vergunningsrecht overeenkomstig de schatting door Burge meester en Wethouders vastgesteld. Wenscht -do vergunninghouder herschat ting, dan moet hij bij zijn aanvrage een persoon aanwijzen, om bij de hersohatting als deskundige zijnerzijds op te treden. Burgemeester en Wethouders wijzen 'daarop een tweeden deskundige aan, dio niet dezelfde persoon mag zijn, die bij do eerste schatting advies heeft gegeven, ter wijl een derde deskundige zal worden bo faoemd door den ontvanger der directe belastingen, tot wiens kantoor de gemeen te behoort. Burgemeester en Wethouders, gehoord het advies dor drie deskundigen, gaan 'daarop opnieuw tot schatting over cn be palen dienovereenkomstig den aanslag in het vergunningsrecht." Art. 4. Do aanslag wordt door Burgemeester en Wethouders terstond ter kennis gebraoht van den belanghobbende, door wien daar tegen binnen veertien dagen bezwaren bij den gemeenteraad kunnen worden inge bracht. Do gemeenteraad beslist daarop zoo spoe dig mogelijk cn deelt zijn beslissing tor- stond aan den belanghebbende mee, een en ander overeenkomstig het bepaalde bij art. 21 van do Drankwet. Art. 5. De schatters moeten vóór de schatting in handen van den Burgemeester den .volgenden eed (belofte) afleggen: ,,Ik zweer (beloof), dat ik de schatting ider huurwaarde van do localitciten, waar- voor vergunning is verleend, naar mijn beste weten en zonder aanzien des per soons, overeenkomstig do wet zal verricü- ten. Zoo waarlijk helpe mij God almachtig." (Dat beloof ik). Art. 6. Do kosten van schatting en herschatting komen voor rekening van do gemeente, j Iedere schattor ontvangt voor elke schat ting een belooning van f 1. Art, 7. Indien dc vergunni ghouder bij schrifte lijke door hem onder te. kende verklaring afstand doet van do vergunning, worden iVan bet betaalde vergunningsrecht op ver- loek vaa den vergunninghouder zooveel vierden teruggegeven, als hot aantal kwar talen bedraagt, waarin van de vergunning geen gebruik wordt gemaakt Gelijke te ruggave geschiedt aan de rechtverkrijgen den, indien de vergunninghouder overlijdt en het bedrijf niet ingevolge art. 24, 2de lid der Drankwet wordt voortgezet, als mede, indien het besluit, waarbij de ver gunning is verleend, door Hare Majesteit" do Koningin ie vernietigd. Vastgesteld door den Gomeentcraad van Leiden, in zijn openbare vergadering van den 23sten Maajt 1905. Do Burgemeester, DE RIDDER. De Secretaris, VAN HEYST. Zijnde de hoffi ïg dezer belasting goed gekeurd bij Koninklijk besluit van den lOden April 1905, No. 73, waarbij tevens is aangehaald de verordening, regeleinde do invordering dier belasting van den 23sten Maart 1905. En is hiervan afkondiging geschied waar Lot behoort, den 16den Mei 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemdl DE RIDDER, Burgemeester. VAN HEYST, Secretaris, De Burgemeester on Wethouders van Leiden doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijn vergadering van den 23sten Miaart 1905, is vastgesteld de vol gende verordening: VERORDENING, regelende de invordering van het gemeen telijk vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein in dc ge meente Leiden. Art. 1. Burgemeester en Wethouders zenden da delijk na de vaststelling van hot vergun ningsrecht een opgave, houdende den naam van den vergunninghouder, de loca- litoifc, waarvoor do vergunning is verleend en het bedrag van den aanslag, aan den gemeente-ontvanger, door wien ten spoedig ste een aanslagbiljet aan den vergunning houder wordt uitgereikt. Art. 2. Do betaling van het recht geschiedt bij den gemeente-ontvanger tegen afgifte van een quitantie. Vastgesteld door den gemeenteraad van Leiden, in zijn openbare vergadering van den 23sten Maart 1905. Do Burgemeester, DE RIDDER. De Secretaris, VAN HEYST. Zijnde deze verordening aangehaald bij Koninklijk boislui't van den lOdlen April 1905, No. 73. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 16don Mei 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE RIDDER, Burgemeester. VAN HEYST, Secrètaris. Direct© Belastingen. Do Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat aan den Ontvanger der Direcet Belastingen is ter hand ge steld het kohier der Porsoneele belas ting No. 10 van den dienst 1905, exe cutoir verklaard den 13den Mei jl. en herinnert voorts den belanghebbenden aan hun verplichting om den aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. Do Burgemeester voornoemd, DE RIDDER. Leiden, den 17den Mei 1905- Leóden, 17 Mei. De R.-K Kies vereen iging te Leiden heeft in do gisteravond gehouden vergade ring den candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer van de anti-revolution- nairen, dr. Th. G. den Houter, ook als den candidaat der Roomsch-Katholieken ge proclameerd. Men verzoekt "ons te willen melden, dat a.s. Vrijdagavond; 19 Mei, om halfnegen weder een vergadering zal gehouden worden van verplegers en verpleegsters uit de ver schillende gestichten en inrichtingen te de zer stede en omstreken, tot het stichten van een af deeling van den Christc- lijken Bond van Ziekenverpleging- Voor enkele weken is een dergelijke samen komst belegd, waarop in beginsel werd besloten tot de oprichting van zulk een af- deeling, thans zal dezo zaak nader haar be slag krijgen. De vergadering zal worden gehoudon in het kerkgebouw van de Geref Kerk (B) op de Heerengracht, daartoe welwillend door den Kerkeraad afgestaan terwijl ds. G. Wisse Jr. de samenkomst zal leiden. Do vergadering is toegankelijk voor alle verplegers en verpleegsters, die met het omschreven doel instemmen. Voor opvoering van ,,Het kind van Staat" zijn, blijkens advertentie, alleen nog kaarten voor het parterre te verkrij gen. Evang.-Luth. Kerk. Drietal: te Weesp, ds. C. A. Evelein, emeritus-predi kant van Leiden; ds. J. A, Rust te Utrecht, en J. O. Schroder te Culemborg. H. M. do Koningin zal zich bij de plechtige onthulling van het monument voor wijlen luitenant-generaal Van der Heyden te Arnhem, op 3 Juni a. s., doen vertegen woordigen door den adjudant van H. M., den majoor graaf Schimmelpenninck. Tijdens het a. s. verblijf van Z. K. H. den Prins der Nederlanden te Amsterdam, zullen van dionst zijn de beide adjudanten, kapitein jonkheer Van Suchtelen van de Haare en de luitenant ter zee 1ste klasse jonkheer Hooft Graafland. Bij de plechtige onthulling van het mo nument voor wijlen den luitepant-gcneraal K. van der Heyden, den 3den Juni a. 8. te Arnhem, zal Z. K. H. de Prins der Ne derlanden zich doen vertegenwoordigen door den adjudant-kapitein jonkheer Van Such telen van do Haare. Door dc afdeeling Zuid-Holland van den Ned. Boud van Gemeente-ambtenaren zijn in haar jongste vergadering, te Dor drecht gehouden, benoem- tot afgevaardig de en plaatsvorv. afgevaardigde ter Bondsvergadering op 1 Juni te 's-Graven- hage, do heeren E. do Groot te Noordwijk cn J. A. H de Voort te 's-Gravenhage. Een voorstel van do I onderafdeeling ,,de Maasstreek" om to trachten voor gemeen te-ambtenaren een Tijen Zaterdagmiddag te krijgen, werd verworpen. H. M. de Koningin-Moeder heeft gis terochtend te 8.35 per D.-trein der Staats spoor de residentie verlaten, om eerst den lijkdienst v i Haar Grootmeesteresse gra vin Van Lijnden van Sandenburg te San- denburg bij te wonen en daarna Haar ge woon zomerverblijf op Soestdijk te vestigen. H. M. was in rouwgewaad, en werd verge zeld door de freules v. d. Poll en Van lt- tersum, jhr. De Ranitz (in ambtsgewaad) en jhr. Van Tets- H. M. werd uitgeleide gedaan door den waarnemend gouverneur der residentio, generaal jhr. v. d. Goes, en den burgemees ter baron Sweerts. Bij den lijkdienst werd do dienst op het kasteel Sandenburg geleid door ds. Knott- nerus uit Den Haag. Het stoffelijk overschot werd daarna bijgezet in het familiegraf. Bij deze plech tigheid werd H. M. de Koningin verte genwoordigd door baron Bentinck, opper stalmeester, Z K. H. de Prins door ad judant jhr. Van Suchtelen van de Hacro en H. M. de Koningin-Mqeder door den grootmeester jhr. De Ranitz. Aan den grafkelder hield 'ds. Knottne- du3 een lijkrede. De zoon van do overlede ne, graaf Van Lynden, bedankte de hooge vertegenwoordigers on allo belangstellen den. De Koningin-Moeder kwam gisterna middag tc 1 u. 55 aan dc halte Soestdijk c opgewacht door de burgemeesters van Baarn en Soest, benevens Graaf Sohimmelponninck vah Baarn. In de jongste vergadering der 'Centrale commissie voo* de Statistiek herdacht clo waarnemende voorzitter, prof. mr. H. B. Greven den overleden voorzitter mr. A. Kerdijk, en werden de nieuwbenoemde le den mrs. N. S. Picrson, J. W. S. A. Ver steeg, C. Th. van Deventer en J. P. A. Laman de Vries als leden geïnstalleerd, de eerste tevens als voorzitter. H. M. de Koningin zal a. s. Donder dag ten Paleize Het Loo ontvangen den heer J. Papiniu, ter overhandiging van zijn terugroepingsbrievcn als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Ru- menië bij het Nederlandsche Hof. Tot directeur der Nutsspaarbank to 's-Gravenhage is benoemd de heer H. W. Bosch, candidaat-notaris. (,,Vad.") Aan „L Residentiebode" is het vol gende ontleend: Onder goedkeuring en onder zeer warme aanbeveling van Zijne Doorluchtige Hoog waardigheid Mgr. A. J. Gallier, bisschop van Haarlem, is opgericht een „Sint-Augus- tinus-Verceniging" tot onderlingo verzeke ring van Roomsch-Katkolicko priesters. De directie resideert te -imsterdam. De Vereeniging heeft ten doel elkander stoffelijk te steunen, óroor het stichten van een wederkeerige verzekerings maatschappij meteen drievoudig Fonds: Fonds A verzekert aan R.-K." priesters, die door eervol ontslag buiten bediening ge raken,,een toelage", waardoor een passend levensonderhoud mogelijk wordt Fonds B verzekert aan R.-K. priesters, die door ziekte tijdelijk verhinderd worden hun geestelijke bediening waar te nemen: ,,een tegemoetkoming". Fonds C verzekert aan R.-K. priesters op gevorderden leeftijd ,,een lijfrente". Het doel van fonds A en B tracht de Ver eeniging te bereiken door een betrekkelijk geringe, jaarlijksche contributie en door schenkingen en testamentaire beschikkin gen, het doel van fonds C door hot storten van een bepaalde som. Van de firma O. F. Roos en Co.. te Amsterdam, ontvangen wij wederom een oatalogus, die met een aantal reproducties versierd, onz% aandacht vestigen komt op de belangrijke verkooping van Moderno Schilderijen en Aquarellen, afkomstig uit de nalatenschappen van Baron G. v. Baar- le van Romunde en W. P. Candel, die on der haar directie, op Dinsdag 23 en Woens dag 24 a. b., in ,,Do Brakke Grond" te Am sterdam, zal plaats hebben. Reeds dadelijk wordt door de afbeeldingen onze aandacht getrokken naar een fraai interieur van C. Bisschop, een frisch bosch van Do Bock, een grootscb Alpentafercel oor Calame, een fraaien herfst van Du Chattel, ccn ge zicht op Amsterdam, vol ruimte cn licht, door Hobbe Smith, een zeer briljant of schoon schetsmatig behandeld werk van Ja cob Maris, een wijde zee door Mesdag, een zeer gevoelig werk van Neuhuys, een fraai Hollandsch polderlandschap door Scbicd- ges, enz.ook verder treffen wij vel be kende meesters aan, als: Allebé, Apol, Artz, Bauer, Blommers, Bosboom, Gabriel, Kamerlingh Onnes, Kever, Klinkenberg, Mauve, Poggcnbeek, Roelofs, Sadée, Wcis- senbruch, en anderen, benevens een ruimer aantal aardigo lanuschappen met vee van Candel, kunstschilder, overleden to 's-Gra venhage. Wij kunnen dan ook voorspellen, dat een bezoek aan „De Brakke Grond" go- bracht, op de kijkdagen van Zaterdag, Zon dag gn Maandag a. s., den kunstliefheb bers niet zal tegenvallenzij zullen daar zeer veel fraais en schoons vinden, mis schien meer dan op menige tentoonstelling van den laatstcn tijd. Naar ,,Het Centrum" mededeelt, hoeft het Staatstoezicht op de Volksgezondheid f 1000 aan den Minister aangevraagd voor een bacteriologisch onderzoek naar do be smettelijke ccrebrospinaal-meningitis waar van onlangs een geval in Limburg is voor gekomen. Ter vervulling der vacature van leer aar in de Engelsche taal aan het Stedelijk Gymnasium te Amsterdam worden door curatoren aanbevolen de heeren: R. A. Eu- genholtz, leeraar aan het gymnasium to Leeuwarden; W. de Hoog Azn., leeraar aan de H. B.-8. te Assen, en H. J, van der Noordaa, leeraar aan het gymnasium to Gorkum. Wegens zijn benoeming tot kerkelijk hoogieeraar aan de Groningscho universi teit is dr. A. J. Th. Jonker Hz i. voorno- rnens om op Zondag 18 Juni a. s. afscheid te nemen van do Ned.-Hierv. Gom. te Heem stede. Sedert 19 Januari 1902 bediende dr. Jonker aldaar het Evangelie, In een gisteren to Groningen gehouden vergadering van kerkvoogden bij do Ned.- Herv. Gemeenten in de provincie Gronin gen, waarvan het doel was te protesteeren tegen de invoering van het algemeen regle ment op de organisatio van het beheer der kerkelijke goederen cn fondsen in do ge meenten der Ned.-Herv. Kerk is, naar do ,,Prov. Gron. Ct." mededeelt bij acclamatie de volgende motie aangenomen: ,,Do vergadering ontkent do noodzakelijk heid van een nauwer verband tuaschen do verschillende colleges van bestuur en be- beer; is dus niet gediend van een synodaal reglement op het beheer; verzekert, dat bij invoering van het reglement op het beheer, door de Synode op 22 Augustus 1901 vast gesteld, zeer ernstig verzet te wachten is; en verzoekt der Synode beleefd maar drin gend dit reglement terug te nemen cn de beheersquaestie" verder te laten ruètcn". Do heer Leon. C. Bouman heeft om ge zondheidsredenen bedankt als directeur der afdeeling Arnhem van do Mjj. voor Toonkunst. Benoemd is tot directrice der Indus trie- en Huishoudschool te Amersfoort mej H. M. S. J. do Holl, leerares aan de Huis houdschool, Laan van Meerdervoort, te '6-Gravenhage. No. 38 van de blaadjes der Vereeniging „Het Vrije Ruilverkeer" heeft tot opschrift: „Een les uit Amerika. (Wat Amerikaansche protectionisten denken over de werking van beschermende rechten)." Het bevat mede- deelingen, voorkomende in het rapport der verleden jaar in Amerika van regerings wege benoemde commissie, die tot taak had een onderzoek in te stellen naar de oorza ken van achteruitgang van den scheepsbouw en de 6cheop' aart der Vcreenigdo Staten. Bij den uitgever W. Versluys tc Am sterdam is verschenen een Verkiezings-ca- hier, te gebruiken bij de verkiezingen voor do Tweede Kamer der Staten-Generaal op de dagen van candidaatstemming, stemming en herstemming. Men vindt er in de honderd districten, met opgave van do aftredende leden en hun partijen, benevens do stemmencijferB, door rechterzijde en linkerzijde behaald bij de verkiezingen van 1888, 1891, 1897 en 1901 en het aantal kiezers volgens de kiezerslijs ton van 1901. Daarnevens staan dan tabelion, waarop men dc resultaten kan invullen. Do door den samensteller twijfelachtig geachte districten zijn met vette letters gedrukt. Het lijkt een handig en bruikbaar bockjo, al wordt opgemerkt, dat het opnemen van do getallen van vóór 1897 wegens van do nicuwo Kieswot van 1S96 vau weing waardo, is. Ook bicdon do vijf regels, achtor eiken districtsnaam opengelaten voor het invul len dor namen van candidaten, zeker niet voor alle districten voldoende ruimte. Bij Kon. besluit is bonocinu tot ridder in de Orde van den Ncderlandschen Leeuw dr. H. P. N. Muller, lid der commissie, be last met hot afnemen der coosulairo exa mens; is clr. L. do Blieck, onder-directeur van het abattoir te Nijmegen, benoomd tot bac terioloog aan de Rijksserumin rich ting to Rotterdam is nan den lsten luitenant W. C, van der Volde, van hot 10de reg. inf., op het daar toe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend is bepaald, dat do commissio voor aanne ming voor adelborst 2de kl., 3de afd. bij hot Kon. Instituut voor do Marine to Willems oord in dit jaar zal zijn samengesteld als volgt liJ, tevens voorzitter: do kapitein ter zee W. J. de Bruyno, commandant van hot Koninklijk Instituut voornoemd; leden: do kapitein ter zee F. O. E. L. Koster, do luitenant ter zee 1ste kl. S. F. Nolst Tro- nitó, dr. J. Campert, inspecteur van hot middelbaar onderwijs, G. J. juuys, direc teur dor hoogere burgerschool met 5-jarigon cursus te Amersfoort; secretaris rle luit. ter zeo 1ste klasse S. do Ranitz. Het kiescollege dor Ned.-Herv. Go meente te Rotterdam hoeft gisteravond voor de vacature-dr. J. Lammorts van Buc- ren, het volgende drietal samengesteld: dr. H M. van Nes, te 's-Gravenhage; ds. H. J. Montijn J.Czn., te Haarlem; on dr. E. J. W. Posthumus Moyes, te 's-Gravenhage. Daar het Nationaal Zendingsfcest dit jaar in do provincie Noord-Holland, to Velzon, woruc gehouden, zal het provinciale Noord-Hollandscho Zendingsfeest ditmaal achterwoge blijven, en voor het eerst weder plaats hebben in den zomer v.n 1900. Dc kapitein der art. G. Macs, sedert Mei 1901 op non-activiteit, heeft eervol ont slag gevraagd. De 1ste luit.-kwartiorm. J. H. Buuch Gcortscma, van het 4uc reg. vesting-art., wordt 1 Juni godetachccrd bij het reg. gron. en jagers De kapiteins F. C. L. Ovink en H. J. Gasille, beiden van het 3do rog. inf., rosp. van het 5de cn lste bataljon, hebben van bataljon geruild. De off. van gez. lste klasse dr. K. van Roon, van het O.-I. leger, mot verlof hier te lande, zal 17 Juni naar O.-I. terugkcercn. Het stoomschip „Flores", van Amster dam naar Batavia, passeerde 16 Mei Pan- telleria; de „Herzog" (thuisreis) vertrok lfl Mei van Zanzibar; de „Koningin-Regentes" van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 16 Mei te Suez; de „Potsdam" arriveerde 18^ Mei van Rotterdam te Nieuw-York; do, „Pyrrhus", van Java naar Amsterdam, is 16 Mei Suez gepasseerd; de „Amstelland" arriveerde 15 Moi van Amsterdam te Buo- nos-Ayres; de „Kronprinz"' (uitreis) ver trok 11 Mei van Marseille; de „Oopack", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 15 Mei van Marseille; de „Borgedorf", van Java naar Amsterdam, vertrok 14 Moi van Marseille; do „Foldmadschall" (uitreis) ver trok 13 Mei van Kaapstad; de ,„Java", van Batavia naar Amsterdam, is 16 Mei Dungcness gepasseerd; dc „Kiel", van Java naar Amsterdam, vertro.%. 14 Mei van Telli-f chery; de „Koning Willem I", van Amster dam naar Batavia, arriveerde 16 Mei te Genua; do „Koning Willem III" vertrok 15 Mei van Srtbang naar Amsterdam; de „Ophir", van Batavia naar Rott. vertrok 15 Mei van Peiim; de „Prins Willem III", van West-lndië naar Amsterdam, is 10 Mei Dungeness gepasseerd. Bodegraven. Dinsdag zijn bij den bur gemeester» dozcr gemeente ingeleverd do namen 'der volgende candidaten voor lid van den gemcc.-' -ran-1: P. Brunt P.Jz., H. N. A. Treericks cn O. van Muiswin-' kei Sr. Do stemming zal plaats hebben 25 Mei. Donderdag 18 Mei, des morgens tc, half twaalf, zal onze gebeente bezocht wor-( den door den Commissaris der Koningin van deze provincie. In onze gemeente is Ihans een rijks- ontsmcttïflgsovejj gevestigd. Do oven i3 niet alleen bestemd voor goederen, door een ziekte besmet, doch ook voor tapijten, enz. Do uitslag van do op Din'sdag al- ki:r gehouden publieke veiling ten over staan van notaris Fuhri Snethlagc, was als volgt: peroeol 1 drie woonhuizen, 2700, 0. B. Batelaan; perceel 2, 2 wo-

Leidsch Dagblad | 1905 | | pagina 1