N°. 13866 Zaterdag Mei. A°. 1905. §eze <€ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Eerste Blad. Offleieela Kennisgeving. FEUILLETON. 33e 33amieliiis'. (Wordt vervolgd*) LEIDSCH DAGBLA PRIJS DEZER COURANTI Voor Lelden per week 9 Oents; per 8 maanden I 2 1 f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd ftyn 1.30. Franco per post 9 1.65. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 10 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Gents oontant; elk tiental woorden meer 10 0ent3. - Voor het inoasseeron wordt/"0.05 berekend. EEXBSGEYRie. Voorbereidend militair onderricht. De Burgemeester der gemeente Leiden verwittigt belanghebbenden bij deze, dat zij, die het voorbereidend militair onder richt wensclien te volgen, zich daartoe vóór 1 Juli a.s. moeten aanmelden bij den Ko lonel-Commandant van het 4de regiment Infanterie alhier (in het gebouw 's-Gra- ons te in, Pieterskerkhof 6.) Vorenbedoeld onderricht wordt kosteloos 'door militaire instructeurs gegeven aan jongelieden van 10—24-jarigen leeftijd en strekt zoowel in het algemeen om hen be kend te maken mot de eenvoudigste militai re oefeningen en de voornaamste plichten ,van den soldaat als in het bijzonder om hun de kennis en de geschiktheid te ver schaffen, welke noodig zijn om te kunnen voldoen aan de eisehen van militaire bo- kwaamheid en zooveel mogelijk ook aan die van lichamelijke geoefendheid, bedoeld in artikel 104 van de Militiewet 1901, zooais zij zijn vastgesteld bij het Koninklijk be sluit van den lsten April 1902 (Stsbl. INo. 48). De Burgemeester voornoemd, DE RIDDER, Leiden, 6 Mei 1905. 'Burgemeester en Wethouders der ge meente Leiden brengen ter algemeeno kennis, dat de passage langs den Maresin- jgel, wegens het leggen eon er hoofdgaslei ding, op Maandag 8 cn Dinsdag 9 Mei a.s. voor rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE RIDDER, Burgemeester. VAN HEYST, Secretaris. Leiden, 6 Mei 1905. Leiden, 6 Mei. Eenige heeren hier ter stede hebben êen commissie gevormd om te trachten in Hen schouwburg een opvoering te verkrij gen van Schimmels bekend tooneelstuk „Hot Kind van Staat", door do officieren, in garnizoen te Haarlem, die daar mot zooveel succes werkzaam zijn geweest. Zij fetellen zich voor die opvoering te doen plaats hebben op Zaterdag 17 Jur.i, aati den vooravond dus der Maskeradefeesten. Het lijdt geen twijfel of op de binnen eeni ge dagen rond te zenden in teekenlij sten zal door Leidens ingezetenen druk ge weekend worden: de voortreffelijke uitvoe ring, door mannen van het vak ten zeerste feroemd, en de nauwe betrekking, die zal estaan tusschen deze opvoering, waarin cte jonge Willem III do hoofdpersoon is, en het onderworp der Maskerade geven alle reden om te verwachten, dat de schouw burg dien avond tot den nok gevuld zal zijn. Do prijzen zullen matig zijn en de eventueel© opbrengst zal bestemd worden ,voor het fonds van het op te richten stand beeld voor Willem III. Op Vrijdag 6 Mei maakten een aantal leden der vereeniging „Oud-leiden" met hun dames een welgeslaagden tocht naar de Koninklijke Landgoederen „Ter Horst" en „Raaphorst", daartoe door den hoogge boren heer mr. R. baron van Zuylen van Nyevelt, Jagermeester der Koningin voor do Prov. Zuid-Holland, welwillend in staat gesteld. Do secretaris van het Jachtde- partement, de heer E. E. Houbolt, strekte het gezelschap tot vriendelijken geleider. In den „Nieuwen DeyF' hield prof. dr. P. J. Blok vervolgens een boeiende voor dracht over de geschiedenis van Wasse naar en Omstreken in het algemeen en over de landgoederen in heb bijzonder. Na afloop werd een bezoek gebracht aan de plaatsen „De Pauw" en een gedeelte van „Backershagen." Heden, 6 Mei, herdenkt de heer P. J. Wittmackers hoofd-conducteur bij de Hol- landsche IJzeren Spoorwegmaatschappij, den dag, waarop hij vóór 25 jaar bij ge noemde Maatschappij in dienst trad. Dat de enormo massa reizigers, die hij gedurende deze jaren vervoerd en zonder ongelukken naar hun bestemming gebracht heeft, dankbaar is, bewijzen de vele felici taties, die hij heden mocht ontvangen. Reeds vroeg in den morgen werd de ju bilaris gecomplimenteerd door den heer in specteur van het vervoer, die hem, met een toepasselijken gelukwensch, een cadeau on der couvert overhandigde. Ook door zijn collega's is deze dag niet vergeten, maar uit hen had zich een com missie gevormd, om door een blijvend aan denken dezen dag voor hem tot een waren feestdag te maken. Voor het akte-examen lager onderwijs zijn te Haarlem geslaagd de heeren J. M. van Rooyen en G. A Slootweg, beiden van Leidon. Tot het afleggen van het practisch apothekers-examen hebben zich aangemeld bij do commissie te Leiden 8, te Utrecht 13, tc Groningen geen en to Amsterdam 12 can didates Door het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland zijn als candidaten tot den Heiligen Dienst toegelaten, de heeren Bax to Zutfcn, oandidaat van Utrecht, en D. Boer, te Snelrewaard, candidaat van Lei den. Het vertrek van H. M. de Koningin- Moeder naar Soeetdijk is thans definitief vastgesteld op Dinsdag 16 dezer. Do afdealingon der Tweede Kamer bobben tot Rapportours gekozen over de wetsontwerpen betreffende de Rijksbijdrage aan 'do Garncgiestiohting in do kosten der vestiging van een gebouw ton behoove van het Hc' van Arbitrage to 's-Gravenhage en aanvulling n verhooging van Hoofdstuk IX der Staatsbegrooting voor 1905; over dat tot vorhooging on aanvulling van Hoofdstuk IX der "Staatsbegrooting voor 1905 (verbetering rivieren); over dat tot nadere Rijksbijdrage aan het polderdistrict Tiolerwaard voor do verbooging van do Waaldijken en aanvulling cn verbooging van Hoofdstuk IX der Staatsbegrooting voor 1905; zoomedo over dat tot onteige ning voor verbreeding van de Grooto Hal lstraat, enz.,, te 's-Gr^venhagje de heeren Kolkman, Yan Asoh van Wijde, Yan Was- senaer van Catwijok, Ferf en Yan Nispen tot Sevenaer, en over de wetsontwerpen tot verhooging van de begrooting van Suri name 1904 en van Hoofdstuk X der Staats begrooting 190-1; over dat tot verhooging der begrooting van Suriname 1905; over dat betreffende de beschikbaarstelling van gel Jen wegens door het Departement "van Oorlog gedane verstrekkingen voor den dienst 1905; over dat tot verhooging van Hoofdstuk YII B der Staatsbegrooting voor 1905 (expeditio van schepen to Lobit), over dat tot wijziging van Hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 190-1 en over dat tot naturalisatie van W. C. Vehmeyer e. a. do heeren v. d. Yelde, Oremer, Smeenge, Fock cn Yan Yeen. De te Delft gehouden herstemming voor twee vacatures in den gemeenteraad, voor hot 6temdiistrict II had den volgenden uitslag. Aantal kiezers 1357. Vacature aftreding 1905. Uitgebracht 1007 geldige stemmen. Hiervan verkregen de hoer C. J. M. A. S traman (kath.) 528 en de heer O. A Kramer (lib.) 479 6temmen, zoo dat gekozen is de heer O. J. M. A. Stra- man (kath.) Vacature aftreding 1907: Uitgebracht 1009 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heer O. Kruit (a.-r.) 607 en dr. A. Brester Jz. (lib.) 502 stemmen, zoodat ge kozen is de heer C. Kruit (a.-r.) De liberalen verliezen bij deze verkiezing een zetel. De Raad bestaat thans uit 11 li beralen cn 9 anti-liberalen. H. M. de Koningin-Moeder bracht gis termiddag, gelijk gemeld, een bezoek aan het Gemeente-Ziekenhuis, aan den Zuidwal te 's-Gravenhage. H. M-, die vergezeld was van freule Van de Poll on ridder Pauw van Wieldrecht, werd ontvangen door de heeren G. de Wys, president der commissie van toezicht, dr. G. H. Roessingh, directeur, en mej. A. G. Manden, adjunct-directrice van het Ziekenhuis. Het eerst werd een bezoek gebracht aan de kinderafdeeling, waar H. M. zich met veel belangstelling- allerlei de patientjes betreffende deed mededcolen. Ieder der kleine verpleegden kreeg een paar platen of een stuk speelgoed. De hoofdverpleegster, zuster Akkermans, werd aan H. M. voorgesteld. Op zaal 8 bood een meisje op haar bed H. M. een bouquet aan. 'Nu ging men den vroolijken tuin door en kwam H. M. in het nieuw gebouwde zuster huis. Het was net halfdrio en daardoor vond de hooge bezoekster de eerste afdeeling der zusters aan tafel. Na de dienüeukens oven to hebben bezich tigd, ging H. M. naar de recreatiezaal der zusetrs, waar haar een kopjo thee werd aangeboden. Ook dc leerzaal der zusters werd in oogensehouw genomen, evenals de slaapka mers der zusters. Omtrent de wijze van werken enz. der zusters deed H. M. zich eveneens met be langstelling inlichten. Door den tuin ging H. M. daarop naar de plaats waar het rijtuig gereed stond, waarin H. M. om 3 uren vertrok. De tegen 11 Mei a- s. aangekondigde opvoering van Heijermans' „Allerzielen'' in de zaal „Kunstmin" der Sociëteit „OnB Genoegen'1 te Gouda, waarvoor de Burge meester vergunning heeft verleend, gaat niet door omdat 't bestuur der Sociëteit den pachter verboden heeft dc zaal daarvoor te verhuren. Gistermiddag overleed te Amsterdam de heer J. G. Berlage, notaris aldaar. Op 52-jarigen leeftijd is aldaar ook overleden de heer H. Molenpage, 6edort 1892 notaris te Amsterdam. De overledene was ook buiten zijn ambtskringen bij velen bekend, o.m. door zijn bemoeiingen met zoilsporb en heb volksvermaak. Do roei en zeil vereeniging „Do Hoop" en do „Ver. tot veredeling van het Volksvormaak" ver liezen in hem een geacht en hulpvaardig medebestuurder. In de gisternamiddag te Rotterdam gehouden gemeenteraadszitting moest een wethouder worden benoemd ter vervanging van den overleden wothoudcr J. Drost. Bij eerste stemming werden uitgebracht 41 6temmen. Hiervan verkregen do heeren mr. J. Rombaoh 19, jhr. D. J. de Geer 11, mr. S. J. L. van Aalten Jr. 7, P. van Roasuin 1, O. van Dorp 1, on blanoo 2 stemmen. Daar geen der genoemden de volstrekte meerderheid verkregen had, moest een twee de vrije stemming plaats hebben. Wederom werden 41 stommen uitgebracht. Daarvan verkregen de heeren mr. Rombach 23, Do Geer 11, Van Aalten 3 on Van Rossum 1 stemmen, terwijl 3 stommen blanco werden uitgebracht. De heer Rombach was mits dien gekozen. Hij verklaarde zich bereid •do benoeming te aanvaarden. De gemeenteraad heeft tevens benoemd tot hoofd eener school voor gewoon lager onderwijs, den heer I. A. Tusveld te Noordwijk-Binnen on aan do school voor gewoon lager onderwijs 3do kl. No. 40 tot onderwijzer den heor P. L. Haring, te Stompwijk. Voorts werd o. a. besloten tot het bou wen van tweo bowaarscholen als een aan de Tolhuisstraat en een aan de Speelman- st/raat. Op een adres van do Handelsverecniging Rotterdam en een van J. Soetekouw e.a. waarin er op wordt aangedrongen dat de gemeente zich wegens concurrcntio dio zij particulieren daarmee aandoet, zich zal onthouden van leverantie van allo gasbo- noodigdheden binnenshuis en ook hot ver strekken van muntgasmoters zal beperken, werd besloten to antwoorden, overeenkom stig het advies van B. en Ws., dat de in voering van muntgasmoters geen afbreuk heeft gedaan aan do geleidelijke ontwikke ling van het gewone gasverbruik, zoodat diontengevolgo do particuliere fitters geen nadeel hebben ondervonden; dat voorte het fittorsbedrijf een noodzakelijk onderdeel der gasfaJbricage is en het zeer bepaald strijdig mot het algemeen belang en de veiligheid zoude zijn, indien do gasfabriek, daartoe geroepen, geen hulp verleende. Ingekomen is een voorstel om een kre diet van f 158,600 toe te staan voor omleg ging van het 23ste dijkvak onder voormalig Charlois cn eenige daarmede verband hou dende werken. Wij vernemen, dat de gravin douai rière Van Lynden van Sandenburg, geb. ba ronesse Van Boetzelaer, haar ambt van grootmeesteres bij de Koningin-Moeder heeft neergelegd. Zij zal voortaan den titel van grootmeesteres-titulair voeren. („Vad.") 83) Hoor 1 daar klonk buiten de elec- trische signaalklok: bimbang, bimbang, bimbang. Dat kondigde de aankomst yan een trein aan. Toen bemerkte hij èenige beweging en hoopte bij, dat men zich zijner zou herinneren. Waarlijk, daar ,.werd do deur geopend; de wachtmeester trad binnen, gevolgd door een gendarme, die Olfers zijn kleederen toewierp. Deze waren echter in een vreeeelijken toestand; overal was do voering gescheurd en men 'scheen zolfs de naden losgetornd te hebben om te zien of daartusschen ook iets ver dachts te vinden was. Olfers begreep niets yan dat alles en keek den wachtmeester yerbaasd aan, als wist bij niet, wat hij met dat vernielde gewaad zou beginnen. „Nu, vooruit, aankleeden 1" snauwde men hem toe. „Denk je soms, dat we hier tijd tot wachten hebben, totdat het jou belieftV' De onbeschofte toon van dien man liet Olfers radeü, wat hem te wachten stond. Hij trok zijn kleeren aan. Toen wachtte hij, dat men hem zijn schoeisel gaf, maar ;h'j ontving slechts zijn hoed of liever enkel het vilt daarvan, want de voering en het leder ontbraken; ja, de rand was er zelfs afgetrokken. »,En de laarzen?" waagde hij te vragen. „Wat laarzen? Die zijn natuurlijk stuk gesneden en wij kunnen je geen andere versohaffen. Je zult barrevoets loopen, jij schoft, en wat komt het er ook op aan?" „Waarheen?" riep Olfers, ontsteld en ge troffen door zulk een onteerendc behande ling. „Dat zal je wel zien. Maak nu maar voort, daar is reeds 'de trein." Inderdaad reed op hetzelfde oogenblik een trein voor het station. Olfers had echter geen tijd om uit hot raam te kijken, want zijn aandacht word door een ander godruisch vlan het sissen van de looomotief gewekt; het was hot gerinkel van een bos sleutels in zijn nabijheid. Hij keek om, en zag den wacht meester, die nu in den zak van zijn uni formjas greep. In hot volgend oogenblik stootte Olfers een korten gil uit. Dat waren handboeien 1 Instinctmatig hief hij de ar men omhoog, om zich tegen het aandoen van die smadelijke boeien te verzetten. Maar wat gaf hem die beweging tegenover zes krachtige banden Eerst kreeg hij een stoot tegen de borst, die hem deed terug- tuimelen; toen rukte men hem de handen naar beneden en hield ze vast, tot de wachtmeester de koude ijzers om zijn pols gewrichten gesloten had. „Vooruit l" Een stoot met de kolf van het geweer in zijn rug ondersteunde het barsch bevel, en Olfere stapte door do zaal naar buiten op het perron, barrevoets, in lompen en ketenen, geëscorteerd door drie gendarmen als een voorwerp van schuwe nieuwsgierig heid voor het publiek. Men besteeg met hem een ledigen goederenwagen. Olfers ademde reeds een weinig ruimer, toen hij zag, dat hij do eenige gevangene was; hij had reeds gevreesd in deze geïmproviseer de rollende gevangeniscel een gezelschap van de ergste boeven en landloopers te zul len vinden. Hij was, zelfs in dit oogenblik nog, de hoog beschaafde man, wiens zenu wen voor elke ruwe aanraking gevoelig zijn. Spoedig bemerkte hij, dat hij weder den weg aflegde, dien hij des voormiddaga gekomen was. Toen begon de honger hem te plagen, maar zijn bewakers stoorden zioh niet aan zijn verlangen. In Wilna stapte men uit. Olfers was in koortsachtige spanning. Zou men verder gaan, naar Swensjany, om St.-Petersburg tc bereiken, of had hij reeds de plaats zijner voorloopige bestem ming bereikt? Men bracht hem weder in een wachtlokaal, tot de gevangenwagen kwam, die hem naar hot politiebureau moest brengen. Olfere had dus tijd genoeg om de afwisselende indrukken in zich op tc nemen en daarover na to denken. Het was voor hem een uitgemaakte zaak, dat men hem als den moordenaar van graaf Ludeskoy gearresteerd had en hij had nu slechts nog één enkelen wensch, in dit oogenblik nog hot schavot te mogen beklim men om zijn daad te boeten, ten einde zoodoende te ontkomen aan een langdurig proces voor het gerecht tc St.-Petersburg, aan de getuigenissen der clubleden en aan het wederzien van Strómholt en dieos dochter Elli. Ja, Ellil De gedachte aan haar greep hem plotseling zóó hevig aan, dat hij heete tranen in zijn oogen voelde opkomen. Arm meisje 1 Wat zou zij lijden als zij voor het gerecht tegenover hem zou moeten staan 1 Zij had zóó edel ©n liefdevol jegens hem gehandeld, dat alleen 'ie gedach te daaraan hem in hot diepst van zijn ellende steunde en troootto. En nu zou zij moeten vernemen, 'dat hij gearresteerd was. Nu zou zij de onverdiende schande moeten dragen, zich in het publieik yoor ierecht- In „Hotel Den Ouden Doelen'' te 's-Gravenhag» worden tegen don Hdon de zer verwacht do heeren mr. Fromageot en Ambrose Halford, agenten resp. van Frank rijk cn Engeland in het geschil lusscliou Japan en drie Europe :ho Mogendheden over een bclastingquaestie, voor het Hof van Arbitrage. Do gewone audiënties van do minis ters van justitio cn waterstaat zullen dö volgende week niet plaats hebben. Door den kerkeraad der Ned.-Hcrv. Gemeente t© Amsterdam is als godsdienst onderwijzer bij do Ned.-Herv. Gemecnto aldaar, ter voorziening in do vacature, ontstaan door het overlijden van den heor K. Jacobs, benoemd de heer W. van der Voen, te Haarlemmermeer, die deze benoe ming aannam en tot organist aan de Nicu- wo Kerk de heer A. W. Rijp, organist to 's-Gravenhage. Do afdeeling der Koninklijke Academio van Wetenschappen bestemd voor do taal-, letter-, geschiedkundigo cn wijsgeerigo wo- tenschappen, zal Maandag 8 dezer to 12 uren in het gebouw der Academio (Trippenhuis) haar gewone vergadering houden. Bijdragen zullen dan worden geleverd ovef „Het Tübingscho handschrift van „Ons Heren Passie" door Prof. Verdam en over „Paolo-Sarpi cn Constantijn Huygcns", door mr. H. do Beaufort. In een to Almcloo gehouden vergade ring der Roomsch-Katholieke Kiesvcrccni- ging „Ons Recht" is mr. P. J. M. A albe r tv (aftredend lid) opnieuw candidaat gesteld. Do volgende week vergadert do Ccntralo Roomsch-Katholiekc kicsvereeniging. To Nijmegen overleed plotseling in den' oudordom van 82 jaar de gepensionncerdo kolonel officier van gezondheid dr. P. G, Berends. De minister van binnenlandscho zaken brengt in de „Stct." (No. 106) ter kennis van belanghebbenden, dat in den loop dof maanden Juni cn Juli o.k. gelegenheid zat worden gegeven tot het afleggen der examens, ter verkrijging van een getuig schrift als apothekersbediende. Zij zullen worden afgenomen te Breda op Maandag 5 Juni e.k. cn te Groningen op Woensdag 7 Juni e.k,, en volgende dagen. Do minister van koloniën brengt ter kennis dat voor veertien studenten in de geneeskun de aan een der Nederlandscho Universitei ten de gelegenheid bestaat, om tusschen 1 Augustus e.k. en ultimo Juli 1906, in oplei ding te worden gonomen voor de betrekking van officier van gezondheid £de klasse bij hot leger in Nedcrlandsch-Indie, onder ge not van een subsidie van 4000. Men zie bij zonderheden in do „Stct." No. 106. Met ingang van 1 Soptcrabor, is bcnoorad tot lceraar bij het Koninklijk Conservato rium voor Muziek ,de heor Karei Tcxtor, te 's-Gravenhage. („St.") Alkemade. In dit seizoen zal door de Roelofareudvecnscho Wielrijdersverconiging „Het stalen Ros" eon olubtoeht worden gehouden, waaraan zooveel mogelijk alle le<len worden uitgenoodigd deel te nemen. Deze clubtocht zal worden gehouden op Zondag 7 Mei a. y. en zal do route nemen: WoubruggeOudshoornLeimuiJen. Do plaats van samenkomst is als gewoon lijk bij den heer J. v. d. Geect nam. 2 u. bank als zijn bruid to verklaren, te moeten bekennen, dat zij hem geholpen had in zijn vlucht. En toen nam hij een heldhaftig be sluit. Niet lajiger meer mooht hij aan zich- zplven en zijn vernedering denken. Het gold nu niet do schande van zijn hoofd af to wenden, voor hem zou alles slechts straf en vergelding zijn maar haar, de reine, do engelachtige, van do dreigondo schande te bevrijden, dat had bij in zijn hand, al waren zijn liauden nu oek in zwa ro booien geslagen. Wat was daartoe slechts noodig] Een muur om zioh den schedel te verpletteren, een sterk touw of een scherf van de waterkruik in zijn cel om zich do polsaderen to openen. En zie, deze gejach te versterkte hem wonderbaar. Zoooven had hij nog orcr honger ge klaagd, over do onvriendelijke behandeling van den kant zijner bewakers en ziohzelven bij eiken stap als hot ware met modelijden beschouwd. En nu was het alsof dat besluit hom opeens don af te leggen weg in volle klaarheid had aangewezen. Hy kwam tot het inzicht, dat hij tot op dit oogenblik enkel om eigen welzijn was bezorgd geweest, dat hij slechts voor zijn oigen ik gevreesd had. Nu was hij verloren, vernietigd, maar hij had toch nog jegens een ander eeu plioht to vervullen. En dat was het, wat hom staande hield cn hem een trots inboezemde die geheel verschillend was van dien, waarmede hij tot nu toe de vermeende voorrechten van den beschaafden en good gezeten man had beschouwd. Het overige van' don dag en-den ganschen nacht moest hij in een nauwe cel bijna zon der lucht en licht doorbrengen, zonder voed sel met geboeide handen, zonder een andere ligplaats dan 'den vochtigen, kouden grond. Had men geen tijd om hem to vor- hooren of wilde men hom kwellen? JJ ij wist inderdaad nog niet, dat dit een wel berekend systeem was om hem gedwee te maken. Eindelijk ging de deur vi.i zijn ker ker open en een tot aan <L- tendon toe ge wapend soldaat baalde hom or uit on dreef hem met ruwe vuist voor zich uit. Het was morgen. Er lagen zestien uren tusschen zijn gevangenneming cn het tegenwoordige oogenblik, maa - O meende rceda meer dan het dubbele van dien ijjd in het ake lige, nioddcraohtige kerkerhol doorgebracht to hebben. De honger en een razen do dorst putten hem bijna geheel uit; hij gcloofdo iu het volgende oogenblik te moeten ster ven. Maar gelukkig hield zijn zedelijke kracht hem staande en die hielp hem o >k zijn 1 iohamelijke kracht behouden, in zoo verre, ,da.t hij volkomen meester over zijn denken bleef. Hij werd in een klein bureau j gebracht. Daar zat niemand dan vlo Isprav», nik van Wilna. Deze liet hem naderbij ko-1 mem en keek hein aan met een paar oogen, die tot in bot binnenste van zijn ziel sche nen te willen doordringen, „Wij weten al Jew," zeido hij toen met een gebaar, dat den gtvangene eiken troost cn elke hoop ontnomen moest. „Gij kunt uw lot slechts door een volledige bekente nis verbeteren." Olfers haalde diep adem. Hij was reed* van plan toe te geven, dat hij do gezochte moordenaar waa, en daarbij hot verzoek tei voegen, dat men hem n: aar zoo spoedig mogelijk zou veroordelen toen zijn oog viel op dc voorwerpen uio voor den Ispravnii^ lagen.

Leidsch Dagblad | 1905 | | pagina 1