K». 13864 üonclerclag -4L Mei. A°. 1905. feze ijCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Prentbriefkaarten. FEUILLETON. X>e Banneling. Uit de „Staatscourant" PRIJS DEZER COURANTt Voo? Leiden psr week 9 Oentsi per 8 maanden 1,10. Buiten Leiden, pex looper en waar agenten gevestigd cjjn p 1.30. Franco per post 1.65. PRIJS DER ADVERTENTIE!! Van 18 regels ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.171. Grootore letters naar plaatsruimte. - Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Gents ooatant elk tiontal woordon meer 10 Gents.-Voor het Incasseeren wordt/r0.05 berekend. Ds prentbriefkaarten zijn thans in ons iezit en in onze vestibu»e te bezichtigen. Zoolang de voorraad strekt bieden wij ze urn onze abonné's aan voor den prijs van irie cents per stuk. No. 10 is uitverkocht. Leiden, 4 Mei. Yan do Leidsche Spaarbank, opgericht Boor het Departement Leiden der Maat- Echappij tot In ut van 't Algemeen, ontvin gen wij het verslag over het jaar 1904, dat, hoewel hot kapitaal, aan do inleggers ver- Echuldigd, eenigszins is teruggegaan, weder gunstige uitkomsten kan aanwijzen. Dat de gekweekte rente over het hoofd kapitaal aanzienlijk minder is dan verleden jaar, moet voornamelijk toegeschreven wor den aan den bijna aldoor zeer lagen prolon- gatickoers, die geruimen tijd onder do 3 pOt. bleef, ja zelfs beneden do 2 pCt. daal de. Moest bij slot van bit vorig boekjaar op de Effectenrekening aanzienlijk worden af geschreven, over 1904 kon daarop, door matig kocrsherstel, ecnigc winst worden behaald. Met genoegen kan het Bestuur wijzen op een zeer aanzienlijke verbetering van het gebouw der Spaarbank. Gebrek aan voldoende licht, verscho lucht en ruimte, en aanwezigheid van zeer hinderlijke ondervloersche riolen hadden reeds lang behoefte aan verbetering doen gevoelen. Daarenboven werden op verschil- lendo plaatsen belangrijke herstellingen ver- Rischt. Om daarin be voorzien werd reeds in 1902 perceel No. 58 Oude Rijn aangekocht en toen in 1904 eon perceel aan do Hoogland- sche Kerksteeg, onmiddellijk aan de kluis grenzende, in publiekcn verkoop kwam, meenden commissarissen dio gelegenheid niot voorbij to mogen laten gaan. Aangezien dit perceel in combinatie met twee aangrenzende huisjes No. 1 en 3 afge mijnd werd, moesten zij deze drie en bloc koopen, hetgeen dan ook togen een niet to hoogen prijs geschiedde. Bij het gebouw der Spaarbank werden ge voegd: perceel 58 Oude Rijn, perceel 5 ge heel, en eon deel van perceel 3 Kerksteeg, waaruit onder directie van den architect den heer W. C. Mulder een gebouw werd opgetrokken met fraaien en flinken gevel, hét karakter der inrichting volkomen uit drukkende. Alle fouten, het oude gebouw aanklevend, zijn met den nieuwen bouw verdwenen, het geheel munt uit door degelijkheid, ruimte en doelmatige inrichting cn aan de eischen der hygiëne is voldaan. Het bestuur heeft dan ook de stellige overtuiging, dat het publiek zoowel als de beambten door deze verbouwing ten zeer ste zijn gebaat. Hoewel op de verbouwingskosten van het Spaarbankgebouw nu reeds 67 pCt. afge schreven is, gaat het Reservefonds nog vooruit met 3228.50$. De perceelen 1 en 3 Hooglandsche Kerk steeg werden gezamenlijk verbouwd tot een winkelhuis met bovenwoning, welke laatsto afzonderlijk verhuurd kan worden. Dit gebouw is verhuurd tegen een prijs, welko een voldoende rente van het daaraan bestede kapitaal oplevert. In het bestuur noch in het personeel der beambten kwam verandering. Het tegoed der inleggers bedroeg op 1 Januari ƒ2,107,824.18 tegen het vorig boek jaar 2,321,452.05; ingelegd is 796,642.81 tegen 905,935.08; aan rente bijgeschreven 59,404.36 tegen 64,707.25, samen 2,963,871.35 tegen 3,292.094.38; terugbe taald ƒ866,186.61 tegen ƒ1,184,270.20; kapi taal aan de inleggers verschuldigd op 31 December ƒ2,097,684.74 tegen ƒ2,107,824.18. Het aantal inleggers bedroeg 1 Januari 11,734 togen 12,005 het jaar te voren; als nieuwe inleggers werden ingeschreven 825 tegen 855, samen 12,559 tegen 12,860. Het aantal geheel afgeloste boekjes be droeg 834 tegen 1126. Bij het einde van het jaar was het aantal deelhebbers alzoo 11,725 tegen 11,734 in 1903. Het gemiddeld tegoed der deelhebbers was 178.90$ tegen ƒ179.63 in 1903. Het aantal inlagen bedroeg 13057 tegen 14Ö34 in het vorig jaar. Het aantal terugbetalingen was 8312 te gen 9758 het vorig jaar. De hoogste totaal-inleg in één zitting be droeg 11,733.43 tegen 10.497.07 in 1903, de laagste ƒ302.41 tegen ƒ141.19. De hoogste totaal terugbetaling in één zitting 43,487.04 tegen 45.004.72; de laag ste 243.73 tegen 290.08. In den loop des jaars werd belegd: aan hypotheken 12,000, aan beleeningen en prolongatiën 803,500, samen 815,500 te gen 1,114,700 in 1903, terwijl werd afge lost: aan effecten (nom. 33,750) ƒ30.905, aan hypotheken f 100,950, aan beleeningen en prolongatiën 699,500 tegen 1,253,000, samen 831,355 tegen 1,282,500 in 1903. Het reservefonds bedroeg op 1 Januari 232,018.77; aan rente, huur enz. ontvan gen ƒ9,248.92; aan te goed batig saldo hoofdkapitaal 17,214.66, samen 258,512.35 welk bedrag te verminderen is met: administratie- en andere onkos ten, diverse afschrijvingen enz. 23,235.07$, zoodat het op 31 December alzoo bedroeg 235,277.27$. De verhouding van het reservefonds tot schuld der bank is 11,216 pCt, het vorig boekjaar 11 pCt. Het reservefonds wordt afzonderlijk be heerd, vandaar dat zoowel van het hoofd kapitaal als van het reservefonds in het verslag een balans- en winst- en verlies rekening voorkomt. Do „Staatscourant" No. 104 bevat do statuten der naamloozo vennootschap Broodfabriek „Do Zeeuw", te Leiden. Doel is het exploiteercn van vie broodbakkerij „Do Zeeuw", cn al wat daartoe dient. Duur: tot 1 Juli 1920. Kapitaal: 30,000, in aandeelen van 500, splitsbaar in ondcr- aandeelon van 50. Do Vennootschap wordt bestuurd door een directeur, onder toezicht van 3 tot 5 commissarissen. Inbreng: broodbakkensgoreedsohappen, benevens de cliënteoio, behoorendo tot een broodbakkors- affaire, en 2 huizen met bakkerij en er ven, waarvoor 5 winstaandeelen worden uitgereikt. Er zijn geplaatst en volgestort 37 gewone en 36 onderaandcolon. De overige moeten geplaatst zijn binnen 15 jaren. Do „Harmonie van "Warmond" zal in do eerste afdeeling Harmonie deelnemen aan den wedstrijd van harmonie- en fanfare- vereenigingen vanwege den ZuidholLand- sohon ix>nd dier vereniging op 1 Juni a-s. to Oud-Beierland te houden. Men meldt aan het „Hbld.uit Apeldoorn Na het Koninklijk bezoek aan Amster dam begeeft Prins Hendrik zich naar het buitenland, ter bijwoning van het huwelijk van den Kroonprins van Duitschland. H. M. de Koningin zal zich ^durende dien tijd naar Soestdijk begeven. In de deze week gehouden vergadering der Prov. Staten van Noord-itolland heeft zich het geval voorgedaan, 4at bij de keus van een lid der Eerste Kamer be langrijk meer briefjes in do bus werden ge vonden dan er leden aanwezig waren. Volgens de „Haarl. Ct." bevatte de pre sentielijst 65 namen, maar kwamen uit de stembus 73 briefjes te voorschijn, waarvan niet minder dan 12 oningevuld. Het ver moeden is dus zeer waarschijnlijk, dat aan een tiental ingevulde briefjes een blanco papiertje was blijven kleven on zoodoende onwillekeurig in de bus is gekomen. Do stemming werd hierdoor niot ongel dig, omdat de 38 stemmen, op den heer J. A. Laan (te Wormerveer) uitgebracht, toch ook de meerderheid vormde van de 73 uit do bus gekomen stembriefjes. Tot tijdelijk buitengewoon leeraar in' de Engelsche taal aan de Hoogere Burger school te Amersfoort, in plaats van den heer Chr. Kok, wicn op zijn verzoek eervol ontslag is verleend, ia benoemd dr. J. A. Bruins. De maatregel is van tijdelijken aard en is genomen om den heer Kok, die te Lei den benoemd is, in de gelegenheid te stel len zijn nieuwe bestemming te volgen. Naar do „N. R. Ct." verneemt, ligt het in het voornemen het militair hospi taal te Gouda op te beffen. Dat te Middel burg zou dan blijven. Tot tijdelijk leeraar aan de afdeeling B der Kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen bij het lager onderwijs te Amsterdam, om onderwijs te geven in de Nederlandsche taal, voor don cursus 1905/6, of zooveel korter als noodig mocht blijken, is benoemd dr. P. Leendertz, leeraar aan het Stedelijk Gymnasium alhier. Yan 't Kruys schrijft in de „Muziek- "bode" ,,In Groningen nam ik afscheid van mijn zangvereenigingen en leidde 26 April een programma, eindigende met Suppé's Ouver ture „Banditenstreiche" ook wel een beetje ter wille van den veelzeggenden titel l „Ik laat er behalve mijn vijanden, ook vele vrienden achter in alle kringen en met erkentelijkheid denk ik aan de vele bewij zen van sympathie, in de laatste weken ondervonden. Hetgeen echter niet wegneemt dat ik me zeer gelukkig gevoel de stad te hebben verlaten en vooral uit de „Harmo- nio" te zijn. Die „Harmonie", waar zooveel disharmonie heerscht, waar ik bijna acht jaar getuige was van eeuwig gekibbel, ge harrewar, ontevredenheid. De „Harmonie", waar de gages der orkestleden zoo schreeu wend onrechtvaardig zijn vastgesteld en waar totaal onwetende bestuursleden op muzika-al gebied bedoel ik den toon aan geven en alles beter weten dan de directeur van het orkest. De „Harmonie", waar door een goede samenwerking zooveel goeds tot stand had kunnen komen, maar waar de dissonanten regel, de consonanten uitzonde ring waren en de Kunst geheel bijzaak, de Sociëteit hoofdzaak is. Het stoomschip „Gocntoer", van Java naar Rotterdam, passeerde 3 Mei Wight; de „Oengaran", van Rotterdam naar Ba tavia, passeerde 3 Mei Ouessant; de „Prinz Regent Luitpold", van Japan en Singapore naar Amsterdam, .arriveerde 3 Mei to Antwerpen; do „Solo", van Bata via naar Rotterdam, Vertrok 3 Mei van Port-Said; do „Keemum", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 30 April Sa- gres; de „Zaanland", van Amsterdam naar Buenos-Ayres, ariveerde 1 Mei te Duin kerken; de „Statendam" vertrok 3 Mei van New-York naar Rotterdam; de „Bali", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 3 Mei te Port-Said. Alkemado. Do herijk vier maten en ge wichten zal voor gemeente plaats heb be i te Rijpwetering bij C. Zoetemelk, op 15 Mei v.rn. 8$11$ uren, te Rodofarenos- veon bij Th. Wagonaar, voor hot noorde lijk deel op 15 Mei van 25 uren en op 16 Mei van 911 uron, en voor het zuide lijk deel op 16 Mei a. s. van 1112 en 12$ 3 uren, to Oudewetering op 17 Mei a. s. van 8—12 cn 1—4$. Togen Vrijdagavond half acht is een algemcenc vergadering belegd van do Af deeling Oudewetering van het Groene Kruis. Do zeemilicien Van dor Star van de lichting 1905 is voor den dienst bij de militio afgekeurd, waardoor do houder van lotingsnommer 19 P. H. Spruyt ter inlij ving zal worden opgeroepen. Jyisse In afwijking van de adverten tie, goplaat-- 3 April, zal Vrijdagavond, 5 Mei, do heer A. Roodl. tyzen, lid der Twee- do Kamer, hier sproken in „Do Witte Zwaan", ove.' het onderwerp: „De beteekc- nis van den komenden strijd." Sassenheim. Het ziet or heden in „Con cordia" weer allerliofet uit. Do Christelij ke Vakvoreeniging „Bid en Werk" houdt-, evenals het vorigo jaar, eon tentoonstelling van afgesneden bloemen. En als men nu in aanmerking neemt, dat vooral de tul penbloemen ^ioor het ongunstige weder zeer goleden hebben, dan ia liet haast onbegrij pelijk hoe er op dit gebied nog zooveel schoons was bijeen te brengen. Trouwens, velen hebben hier medegewerkt en het beste beschikbaar gesteld, wat voorhanden was. Het geheel maakt een prettigen indruk en mag als goed geslaagd worden beschouwd. Verschillr _do ingezetenen o. a. de heeren Van Waveren, Kruyff, Charbon, Franken, Schipper e. a. hadden voor het decoratief hun sierplanten, dr. Metzlar een groot ge tal fleschjes geheel belangeloos in leen af gestaan, waardoor het mogelijk was een zoo schoon geheel te verkrijgen. Een woord van dank aan 'die allen voor hun vriende lijken steun cn van aanmoediging aan do S3) „Wat is dat?" riep Olfers in de grootste verrassing uit. „Mijn zelfmoord? Ik zou in de Nowa verdronken zijn?" Koloff keek hem verbaasd aan. „WLt ge daar niets van? Hebt ge dat niet met opzet zoo gedaan „Bij mijn arme ziel, ik heb geen vermoe den; maar ja, daar staat het toch, mijn hoed, mijn hoedO lieve God, hoe dank ik U voor dat wonderlijk toeval 1 Di© hoed 1 'AchDaaraan zou ik nooit gedacht hebben, j In welken toestand verkeer ik nu Ik word dus voor dood gehouden?" „Dat schijnt zoo, maar gij behoeft mij daarom niet zoo jammerlijk smeekend aan to 6taren, Oscar Gawirlowitschik herhaal )u, dat ik u niet verraden zal. Voor don drommel, houdt go mij dan voor een verra der of een politieagent? Ik zou een wild vreemden en lagen moordenaar niet aange ven, hoeveel minder dan een ouden bekende, wien men bovendien in het ergste geval slechts een daad van waanzin verwijten kan, uitgevoerd in een roes van wijn en toorn.'' „Ja, ja. Gij kunt mij gelooven; ik was niet recht bij zinnen, toen de gruwelijke daad ge- beurde", viel Olfers levendig in, terwijl hij op Koloff toeliep en hem dankend de hand schudde. „Ik weet het, d'e courant beweert het im mers zelf. Maar laat mij toch uit uw mond hooren, hoe alles gebeurd is; er moet toch iets zonderlings hebben plaats gehad 1" Olfers zuchtte smartelijk. Toen zeido hij zonder achterhoudend-.oid alles, wat hij zioh maar van het voorgovallene herinneren kon, en Koloff luisterde naar hom met grootc deelneming en oplottendheid, zonder hem door een woord of slechts door een gebaar in de rede te vallen. „Gij gelooft mij toch?" vroeg Olfere aan het slot zijner mededealiug. Koloff gaf hem andermaal de hand. „Wees onbezorgd 1" zeide hij met warmo deelneming. ,,Ik beklaag u uit het diepst mijner ziel en zal u bij uw vlucht gaarne be hulpzaam zijn. Laat eens zien, wat wij doen kunnen.Gij kunt er zeker van zijn, dat een bevel tot uw aanhouding, indien dit al uit- govaardigd is, na aangenomen te hebben, dat gij door zelfmoord een einde aan uw le ven zoudt hebben gemaakt, Blechts voor den vorm is gedaan. Bovendien is hot ook in uw voordeel, dat do politie vooreerst heel ande re zaken aan liet hoofd heeft, vooral in dit district. De ontploffing van gisteren aan de Wilija was werk-.jjk een werk der Nihilis ten." En met enkele woorden deelde Koloff zijn vriend mede, wat hij daaromtrent zoo even vornomen had. „Maar waar wildot ge dan eigenlijk heen?" vroeg hij toen. „Toch naar Duitscaland, nietwaar „Ja, zoo spoedig, als de verbinding het zal toelaten." „Hebt gij papieren?" „Neen, ui© heb ik achtergelaten, daar ik ze immers toch niet gebruiken kan. Ik zou alles willen doon, om den naam Olfors te doen vergeten, die sedert gisteren vervloekt en gehaat is." „Heel juist, maar ik meende vreemde pa pieren, waarmede gij u behelpen kunt." Olfers keek den vrager verlegen aan. „Vreemde papieren? Hoe zou ik daaraan komen? Zal men dan bij het overgaan der 'Duitsche grenzen een pas verlangen? Ik heb toch gehoord, dab de Duitsche beambten in dit opzicht niet zoo streng zijn als de onze." „O, van do Duitsche politie hebt gij voor eerst ook niets te vreezen maar wel van de Russische. Wees er zeker van, dat de ramp aan de spoorwegbrug, die gisteren in do luoht vloog, op uw verdere reis een nood- lottigen invloed zal hebben. Wie in de eerst volgende dagen Rusland zal willen verlaten, kan er zeker van zijn, dat hij aan een der Russische grensstations aan een streng on derzoek zal onderworpen zijn. Begrijpt ge dat niet? Men zaJ toch 'de vluchtende nihi listische misdadigers overal willen opspo ren." „O, mijn Hemel 1" Koloff liep weder eenige malen heen en weer, greep toen in den zak van zijn jas cn haalde een in een courant gewikkeld pakje to voorschijn, waaruit hij een dun boekje nam. „Daar, neem dit, Oscar Gawirlo witsch 1 Het is een pas op mijn naam gesteld en voor twee jaren geldig. Slechts eenmaal heb ik hem gebruikt, in den vorigen herfst, toen ik v,/rst Murawin op een :eis in het buitenland vergezelde. „En gij?" „Ik heb dezen pas voorloopig niet noo dig. Lk ga vooreerst naai Moskou, waar ik mij een nieuw bercj zal kiezen. Steek hem maar oü u. Gij moet geen tijd méér verlie zen dan gij reedra verloren hebtl De paa zal u goeie diensten bewijzenwij zijn ta melijk van denzelfdon leeftijd, dus de per soonsbeschrijving kan evenzeer u als mij gelden." „Gij maakt u daarmede tot mijn redder, mijn weldoenor 1 Hoo moet ik u daarvoor danken?" stameldo Olfers ontroerd'. Vereeniging, vinde hior een plaats. Ga zij op don ingeslagen wog voort, brengo zij ons nog menigmaal veel schoons onder oogen en vinde haar stroven steeds waad" deering cn steun. Voorschoten. Gisteren herdacht de heor J. du Pree den ag, waarop hij vóór 25 jaar geplaatst werd bij de Kon. Nod. Fa briek der Lcercn Van Kempen cn Zonen» alhier. Bij zijn aankomst des morgens, op de fa briek feestelijk begroet door de lonen van het muvaekgozcdanhap „iBenvenuto", ont brak het don geachtea jubilaris ook in den loop van den dag niot aan blijken van er kentelijkheid cn toegenegenheid, waaronder ook stoffelijke, zoo van do zijde dor pa troons als van hot personeel. Moge hot hom nog tal van jaren vergund wordon, zijn toewijd jg cn bekwaamheid te geven aan do bearbeiding der edele me talen. „Volstrekt geen dank," antwoordde Ko loff op een toon, die deed hooren, dat ook hij zeer bewogen was. „Laten wjj olkandcr nu niet met overtollige dingen ophouden Gij moet nu trachten langs den naasten weg over de grenzen to komen. Ga naar beneden in de herberg, neem een verster king en draag u als do meest onbezorgde van alle reizigers. Gij kunt zelfs in het vreenidolingenbock t kenen, als Gregor Dimitrijewitsch Koloff; dat zal den kaste lein in hot geloof versterken, dat hij in u met een ordelievend staatsburger te doen heeft. Daarbij neemt gij de gelegenheid waar zonder in het oog vallende haast naar een rijtuig tot Wilna om to zien, want ik vrees, dat er' nog meer dan een dag zal voorbijgaan, eer het spoorwegverkeer daar heen zal geregeld zijn Binnen een paar uren zijt gij per rijtuig to Wilna en daar bereikt gij nog wel den middagtrein, die over Kowno, Wirballcn en Eydtkunen naar Koningsbergen gaat." „Ik herhaal u mijn onuitsprekelijken dank 1" „Yolsterkt niet; zwijg daarvan nu. Do tijd dringt. Leef wèl en reis gelukkig! Ga nu heen. Ik ga 'den anderen kant uit, want het is in allen gevalle beter, dat men ons niet bij elkander ziet en men geen vermoe den er van krijgt, dat wij iets met elkander to maken hebben." Zij schudden elkander nog eenmaal de hand; toen drong Koloff zijn beschermeling naai buiten en bleef nog een poosje in het kamertje achter. Toen hij tien minuten la- tor weder in de gelagkamer kwam, om zijn vertering te betalen, hoorde hij nog hoe Olfers bij den kastelein onderzoek deed om op de beste manier te Wilna te komen. Ko loff schonk hem echter geen oplettendheid, Bij Kon. besluit zijn benoemd tot com mies der posterijen en tclegrafio 4do klaaso, L. A. J. Verpalen cn P. J. Jonker, beidon thans ndspirant-commics dor posterijen cn telegrafie. Bevorderd: tot hoofdcommies dor tclegra fio P. H. G. Budko, H. Tjebbes, P. C. Uit- tenbogaard, W. G. Bertram Jr., B. Kramer, allen thans commies der telegrafie van do lstc klassetot commies der telegrafie van de lstc klasse, W. F. J. M. van do Wak ker, F. de Konink, A. H. M. Dicporink, F. G. Loder, J. M. M. Bitter, allen thans commies der telegrafie 2de klasso. Met ingang van 1 Augustus bot aan den ingenieur 1ste klasse van den rijkswater staat W. K. Behrons verleende verlof, op zijn verzoek, verlengd met den tijd van 5 jaren. Aan D. J. Mevius, mcosterknecht bij do firma Aug. Zr venboom en Zoon, borstelfa brikanten to Amsterdam, de eerc-mcdaille der orde van Oranje-Nassau in zilver cn aan Willielmina Imdahl, dienstbode bij me vrouw do douairière L. Magnao do Horn, geboren jonkvrouw Petit d'Oudenborgh, to Horn, de eerc-mcdaillo dcrzclfde orde in brons toegekend. Do gewoe. audiënties van do minis ters van marine en l'nnenlandsche znkon zullen reep. Vrijdag en Zaterdag niot plaats hebbon. De minister van binnenlandsche zaken brengt in do „8t.-Ct." (No. 10-1) ter ken nis van haar, dio tot den cursus, welke aanvangt in het begin van September van dit jaar, als in- of uitwonend leerling op een der rijkskweekscholen voor vroedvrouwen wenschen te worden toegelaten, dab er eer lang gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van een toelatingsexamen. Het programma is opgenomen in de „St.- Ct." van heden. „Staatscourant" No. 104 bevat do bij Kon. besluit vastgestelde nieuwe bijzonde re voorwaarden voor benoembaarheid tot technisch ambtenaar in den rang van ad- spirantehoutvester, houtvester en do hoo gere rangen bij het boschwezen in Nedor- landsch-Indië, en de regelen betreffende behandelde hem als een volkomen vreemde en maakte voor zichzelven gebruik van do drukte om het huis to verlaten, alvorens iemand hem nog naar zijn zaken vragen kon. In het geharrewar van gisteren cn van heden dacht men er vooreerst niet aan tegenover al die toevallige reizigers, de anders zoo streng gehandhaafde politie verordeningen uit to voeren. Zoo kwam hij ongestoord weg, zonder een valschen naam te moeten opgeven. Zonder dralen be gaf hij zich op weg naar het station, om daar te onderzoeken hoe hij naar Moskou kon komen. In het ergsto geval had hij besloten naar Dunaburg terug to rijden, om van daar de lijn over Witebsk naar do tweede Russische hoofdstad to nemen. V. Koloff legde den weg met een lichten, vroolijkcn stap af, alsof de vriendschaps dienst, dien hij Olfers bewezen had, hem in aangenamer stemming had gebracht. Het bewustzijn van deze menschliovcnde daad verdreef in het vriendelijko morgen licht de gewetenswroeging, die hem den ganschen nacht do rust benomen had. Gis teren nog verraadde zijn geheole uiterlijk den man, dio zedelijk schipbreuk had gele den, doch nu toonde zijn yastc, mannelijke houding, dat nieuwe hoop hem bezielde, de hoop, een ander, geregeld braai leven te kunnen beginnen, cn dit gelukkige vertrou wen kleurde zijn wangen frisscher, straal de uit zijn oogen en gaf ziin gelaat, dat sedert maanden slechts verbittering en wanhoop had te kennen gegeven, op een maal iets aantrekkelijk schoons. Hij was voor het oogcmblik vergeten, boe hij in het bezit der geldsommen gekomen was, waar mede hij St-Pctersburg verlaten had. (Plordi vervolgd

Leidsch Dagblad | 1905 | | pagina 1