Hf FONOEB8-BUWXEU3N holLamd-ruwielen ensela3d-rijwielen duitschland-rijwielen a GROOTE KEUZE. LAGE PRIJZEN. Magazijn te Leiden: Breestraat 86. Vervolg Advertentiën, tweejarige Stier, Ingezonden. Burgerlijke Stand. Noteering van de GRONINGER RIJWISLENFABRIEK A. FONGERS. Tapijten, Vloerzeilen, Karpetten, Linoleums, Loopers, Behangsel- V* papier. Nieuwe Ryn 83. JOHs. VAN BEMMEL Jr. Ho. 13£61 L-IDSCH DAG3LAD, «V1AAMDAC I MSI. - TWEEDS 3LAD. Anno 1905 Het Vredespaleis. Zooala wij in ons vorig nummer reeds ededeelden, is thans bij de Tweede Ka- Uier ingekomen 'n wetsontwerp, strekkende £ün de Carnegie-stichting te 's-Gravenhage pit 's Rijks schatkist een bijdrage te ver- Unen in de kosten van de vestiging van en gebouw voor het Hof van Arbitrage. ')it bedrag is 700,000. Hiervoor zal door Jle Carnegie-stichting worden aangekocht yan de maatschappij „Het Park Zorgvliet" de voor dat gebouw, met toebehooren, be- noodigde grond. Tevens is een wetsontwerp ingediend om de begrooting van Waterstaat, Handel en Nijverheid voor dit jaar met bovengenoemd bedrag te verboogen. In de Memorie van Toelichting geeft de Regeering eerst een overzicht van haar be moeiingen om het Vredespaleis hetzij in het Malieveld, hetzij in den Koekamp geplaatst te krijgen en deelt zij mede, dat het be stuur der Carnegie-stichting zich niet kon vereenigen met het den 7den Februari jl. In overweging gegeven denkbeeld om het gebouw te plaatsen op het voorste deel van .den Koekamp. Het bestuur gaf echter te kennen, dat het, ten einde de moeilijke quaestie van do keus van een voor het Vredespaleis waardig terrein tot oplossing te brengen, in onder handeling was getreden met de Maatschap pij',,Hot Park Zorgvliet", welke, nadat do eigenaardige struikelblokken, die aan het bouwen op de gronden van die Maatschap pij in den weg stonden, ten genoeg© van het bestuur der Carnegie-stichting zijn uit den weg geruimd, zich bereid heeft ver klaard 5 hectaren grond af te staan, gele gen aa-n den Scheveningschenweg, tusschen de Anna-Paulownastraat en den voormali- gen tol, voor een som van 700,000. De Memorie van Toelichting beantwoordt vervolgens verschillende opmerkingen, ge maakt in het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot goedkeuring van gronden aan den Benoordenhoutscheweg, waaruit wij nog aanteekenen, dat blijkens inlichtingen van den Ncderlandschen gezant te Washington het in de bedoeling van den beer Carnegie lag, dat in het benoodigde terrein door het Nederlandsche gouverne ment zou worden voorzien. Voorts is aan de toelichting nog het vol gende ontleend Bij en om het gebouw zal een park be- hooren aanwezig te zijn, opdat de schoone indruk niet door een weinig passende om geving zal worden gestoord. Dit denkbeeld wordt zeker op dc meest aantrekkelijke wijze verwezenlijkt door het laatst© voorste] van het bestuur der Carne gie-stichting. Natuur en kunst zullen nergens boter tot verkrijging van een passende omgeving voor het Vredespaleis kunnen samenwerken, dan op de gronden van het eeuwenoude „Zorg vliet.-"' Immers bestaat het groote voordeel, dat dit terrein oplevert- hierin,, dat het een het paleis passende boombeplanting heeft en de ligging schijnt van dien aard, dat men mag aannemen, dat zij, zoo niet alge- mcene, dan toch veel grooterc instemming zal vindeD dan het eerst gekozen terrein aan den Benoordenhoutscheweg. De Regeering is van oordeel, dat de thans voorgestelde oplossing toejuiching verdient, omdat daardoor de terreinen, op hot onverkort genot waarvan door do Haag- sche burgerij zooveel prijs schijnt te wor den gesteld, onaangetast kunnen blijven, het voor exercitie- en paradeveld van het garnizoen der Residentie zoo bij uitstek gunstige Malieveld kan blijven en het be stuur van de Carnegie-stichting, dat geacht moet worden in den geest van den milden gever te hanüclen, kan worden bevredigd. Intussclieu kan niet worden ontkend, dat deze oplossing een nog zwaarder offer van de schatkist vraagt, dan het geval zou zijn geweest, indien het terrein aan den Be noordenhoutscheweg aan de Carnegie-stich ting ware geschonken. De koopsom van de perceelen, deel uitmakende van het park „Zorgvliet", bedraagt toch f 700,000, en hoewel deze som voor 5 H.A. grond, met gebouwen, ia dit gedeelte dor Residentie Te koop voor billy ken pi ys: een beste Gioninger ras, bekioond met de Prov. premie te Zoetermeer, benevens 1 beste F:nkstier. 1470 7 Adres: C. ÖUDIJK, Moercapelle. niet hoog geaoht kan worden, zoo zal, wijl de Carnegie-stichting de uitkeering wenscht van het heele bedrag, dat voor terrein-aan koop wordt gevorderd, de uitgave door het Rijk te doen, betrekkelijk veel hooger zijn, dan ingeval het wetsontwerp, waarop het meerbedoeide Verslag betrekking heeft, be krachtigd had kunnen worden. Blijkens dat wetsontwerp zou voor de eerst beoogde schenking een bedrag van 440,000 zijn gevorderd. Toen het denkbeeld ontstond om het Vre despaleis in het Malieveld te doen verrij zen en de voorwaardelijk aangekochte per ceelen aan den Benoordenhoutscheweg in te riohten voor exerciticterrein, bleek uit een ingesteld onderzoek, dat, om deze daar voor geschiKt te maken, nog een som van 103,000 zou worden gevorderd, of te za- men 643,000. De verwezenlijking van de volledige plan nen, waardoor het mogelijk zou geweest zijn om door aankoop en inrichting van nog meer perceelen, ook de parades van het garnizoen op die terreinen te doen houden, zou waarschijnlijk een uitgave hebben ge vorderd van tusschen de 6 a 7 ton gouds. Met dit laatste bedrag zou dan het doel, dat de Regeering toen het liefst verwezen lijkt zag, nl. om voor het Vredespaleis een waardige plaats te bestemmen (het Malie veld) en een ander terrein daarvoor in ruil te hebben, volkomen geschikt voor de mi litaire doeleinden, die nu in het genoemde veld worden behartigd, volledig zijn bereikt geworden. Thans zal, voor 7 ton, voor het Vredes paleis een alleszins geschikt en waardig terrein beschikbaar komen en tevens zoo wel het Malieveld als de Koekamp in den bestaanden toestand kunnen worden gela ten. Ook tegen het denkbeeld, dat de Staat, in plaats van zelf te koopen, de daartoe benoodigde som aan de Carnegie-stichting zal schenken, kan naar het oordeel der Regeering, geen bezwaar bestaan. In het wezen der zaak wordt daardoor niets ver anderd, terwijl het met de spoedige afwik keling van deze aangelegenheid aanbeveling verdient den weg in te slaan, door het bc stuur der Carnegie-stichting aangewezen. Ten slotte deelt do Regcering nog mede, dat het kapitaal der Carn:gie-stichting zich nog in do Consignatiekas bevindt, dat do tot 31 December 1904 daarvan gekweekte rente f 154,929.60i bedraagt, dat na do uitkeering der schenking geen verdere uitgaven meer ten laste van den Staat zullen komen en dat naar het oordeel der Regeering het toe- keunen van rechtspersoonlijkheid aan do Carnegie-stichting niet wordt gevorderd. Gemeenteraad van Aarlanderveen. Voorzitterde Burgemeester. De heer Van Dam wordt als raadslid toegelaten. oor.:zing wordt gedaan van een missive van Gedeputeerde SL.!:©n dezer provinoie, naar aanleiding van een verzoek van den heer J. W. van dei Lee, burgemeester de zer gemeente, om tot 1 Augustus 1906 te Alfen te mogen blijven wonen. Verzocht wordt het adres ter tafel te brengen bij den Raad en aan B. en Ws. het gevoelen van die vergadering mede te deelen. Do heer Van Borssum Waalkes, in ver band met het verzoek het woord vragende, zegt, dat op zichzelf geen bezwaar bestaat dat de Burgemeester elders woont, maar het wil hem toch voorkomen, dat niet de noodige lust aanwezig is om in do gemeente te komen wonen. Zoo zijn in 'den laatsten tijd o. a. de huizen van do heeren J. E. Egberts, A. van Dam en 0. Boer te huur geweest. Spreker wil den voorzitter hierop wijzen, want do gemeentenaren zouden gaarne zien, dat do Burgemeester weer in de gemeente kwam woncrn Wel heeft de gemeente weinig Bchade van het uitwonen, ma. het is meer <te eisoh, dat de Burgemeester in zijn gemeente woont. De voorzitter zegt, dat hij getracht heeft het huis, bewoond geweest door den heer Egberts, to koopen, maar de door den eige naar gevraagde koopsom vond hij veel te hoog. Het huis van den heer Hus vond spreker te duur, en voor het huis, thans bewoond door den heer A. van Dam, werd te veel geld gevraagd. Do gemeente lijdt volstrekt geen schade door de uitwoning, want spreker betaalt hier zijn volledigen aanslag in den hoof dei ijken omslag en koopt hier alles wat hij noodig hoeft. Do lieer Waalkes zegt, dat het huis van den heer Egberts ook te huur is geweest. De Burgemeester heelt indertijd vroeg ge noeg geweten, dat do heer Egberts zou verplaatst worden en het huis open kwam. De voorzitter zegt, dat de gemeente geen schade heeft, dat hij het huis van den heer Egberts niet heeft gebuurd, want het is toch weer betrokken geworden. Hij geeft den heer Waalkes toe, 'dat hij wel wat Laat is geweest met zijn pogen om het huis van den heer Egberts te huren, maar hij heeft er inderdaad pogingen voor aan gewend. Zoodra eer1 een geschikte gelegenheid ie om een huis aan de Lage Zijde te huren, zal hij die niet voorbij laten gaan en wan neer er een flink stuk bouwgrond te koop komt, denkt hij er wel over om te bouwen. De heer Rijlaarsdam zegt, dat het huis, waarin de heer Van Dam woont, nu nog te koop is, cj al eenigen tijd te koop is aangeboden, o. a. ook aan spreker. De heer Ru ting zegt, dat de Raad de wenschelijkheid uitspreekt, dat de Burge meester zoo spoedig mogelijk in de gemeen te kome wonen. Nadat niemand meer het woord ver langt, sluit de voorzitter de discussiën en zegt, dat een uittreksel uit de notulen, dit onderwerp betreffende, aan God. Staten zal worden toegezonden. Op voorstel van B. en Ws. wordt vastge steld een vorordening als bedoeld bij art. 29 der Leerplichtwet. Het voorstel van B. en Ws. tot verbou wing der openbare school aan de Lage Zijde over te gaan, wordt na toelichting van den voorzitter in besloten vergadering aangehouden. In behandeling komt een brierf van de Gezondheidscommissie te Alfen betr©ffen*ac de watervoorziening van het Dorp. B. en Ws. adviseeren den Raad te be sluiten voorloopig nog geen maatregelen te nemen tot watervoorziening in hot dorp, omdat tot heden van de zijde der belang hebbende nimmer is aangedrongen op ver betering van het drinkwater. De heer mr. C. van der Lee kan zich met het advies niet vereenigen. Wel is waar klaagt men op het dorp niet over de slech te hoedanigheid van het drinkwater, maar dat komt, omdat men daar nog n..t heeft leeren waardeeren het groote nut van goed drinkwater, omdat men daar aan het aanwezige drinkwater is gewoon geraakt en velen met helder en gezond leidingwater nog fce weinig iu aanraking zijn geweest om het nut en het gemak op genoegzamen prijs to stellen. De heer Van der Kuijff zegt, dat men op het dorp in wateraanvoer met tank schepen niet veel heil ziet, maar dat men er prijs op zou stellen, wanneer van ge meentewege, ten dienste van het publiek, groote regenputten werden gemaakt bij de publieke gebouwen. De heer Ruting betwijfelt of er op het dorp wel belangstelling genoeg is om het water, dat met tankschepen kan worden aangevoerd van die schuiten af t© halen. De heer Van Egmond zou wel voor wa teraanvoer zijn, wanneer van bewoners van het dorp klachten over het drinkwater waren ingekomen, maar dat is tot heden nog niet geschied. De voorzitter zou bij wijze van proef het wel willen probeeren met wateraanvoer in tankschepen, waarop de heer Waalkes zich bereid verklaart een onderzoek naar de kosten in te stellen te Watergraafsmeer, waar water met tankschepen naar den watertoren wordt aangevoerd. De heer mr. C- v. d. Lee zegt, dat te Waddingsveen wateraanvoer met tanksche pen met succes geschiedt. Besloten wordt geen beslissing te nemen, maar dit punt aan te houden tot een vol gende vergadering. Ter tafel komt de rekening cn verant woording van de gasfabriek over 1904, zoo als zij door de Commissie van Beheer is ingediend met bet rapport der financisele commissie. De commissie adviseert tot voorloopige goedkeuring dier rekening en verantwoor ding. In haar rapport doet zij uitkomen, dat, hoewel het gasverbruik, blijkens de overgelegde stukken, zeer snel toeneemt en daardoor het resultaat ieder jaar beter wordt-, tot heden toch nog niet bewaarheid is geworden, wat bij den aankoop der gas fabriek is gezegd, dat de financieele resul taten zeker gunstig zouden zijn. De fabriek kostte in 190-1 aan de gemeen te ruim 1700. Overeenkomstig het advies der commissie besluit de Raad zonder discussiën de reke ning voorloopig goed te keuren. Besloten wordt tot het doeD van af- en overschrijvingen op dc begrootingen dienst 10O1 cn 1905. Op de reclames tegen aanslagen iu den Hoofdelijken Omslag wordt na gehouden zitting in comitë-generaal, gunstig be- sohikt. Bij de nu volgende hoofdelijke omvraag zegt de heer M van Muiswinkel, dat hij zich meent t© herinneren, dat indertijd aan de gemeentewerklieden is opgedragen geworden om cadavers, die in den Rijn of daarin uitkomende wijken drijven, op te visschen en te begraven. Hij vernam on langs, dat in den laatsten tijd verschillen de dieren in den Rijn hebben rondgedre ven, waarvan enkele wel acht dagen lang. Bij spreker is nu de vraag gerezen of het indertijd uitgevaardigd bevel is ingetrok ken. De voorzitter zegt, dat het bevel niet is ingetrokken. Nog eenige dagen geleden heeft hij aan den werkman Heyman opge dragen eenige cadavers te begraven. De heer Ruting zegt, dat vroeger voor het begraven van doode beesten aan den wegwerker een belooning van /0-10 werd toegekend voor ieder opgevischt dood beest. Die maatregel is ingetrokken en het komt hem verstandig voor de belooning weer in te voeren. De voorzitter kan zich met het herstellen van de belooning niet vereenigen, omdat hij het loon van de werklieden voldoende vindt. Dezen hebben tijd genoeg om de doode beesten op te visschen en te begra ven. Hij verzoekt den leden, om, wanneer zij weer klachten hebben over het niet spoedig begraven der doode beesten, zich onmid dellijk tot bom te wenden, waarna hij maat regelen zal nemen tot spoedige verwijde ring. Hierna wordt de vergadering gesloten. Gemeenteraad van leiderdorp. dat de Lage Rijnd'.k, van de Spanjaards tot de Kalkbrug, in den laiUten tijd wede* in ongunstigen toestand versoe't. De voorzitter zegt, dat bij herhaling ha* gemeentebestuur van Leiden dat niet hol onderhoud is belast, togen betaling van con jaarlijksche som uit de gemeentekas li aangezocht een afdoende verbetering- aau be brongen en wel door het leggen van een paardenspoor. Het is hem onbegrijpelijk dat men daar- toe niet overgaat, wijl, zonder twijfel, hol financieel belang van Leiden zou worden gebaat door oen aanzienlijke besparing der onderhoudskosten. Bij de binnenkort te houden schouw zal aan dit wegs^ declte alle aandacht worden gesohonken. D© heer Van der Stoe] vraagt inlichtin- nen omtrent het onderhoud van het overig deel van den Lagen Rijndijk, welke worden verstrekt. Daarna wordt d© vergadering gesloten. De vergadering, die door den voorzitter, don heer G. van dor Vulk Bonman, on zes leden werd bijgewoond, Werd met gebed geopend, waarna de notulen der vorige wer den gelezen en goedgekeurd. Afwezig is do heer J- Moraal. Mededeeling werd o. a. go- daan van het proces-verbaal der opneming van de boeken en kas van den gemeente ontvanger, waaruit blijkt dat op G April LI. in kas was en moest zijn 1683.19i; en van een brief van burgemeester en wethou ders van Zoeterwoude, houdende mededee ling dat het voorstel tot het, voor gemeen sohappelijke rekening, aansohaffen van een brancard in dc eerstvolgende raadsvergade ring ter tafel zal worden gebracht. Met algemeene stemmen wordt daarna be sloten den post: „druk- en bindwerk1' dor begrooting 1904 to verboogen met f 46. De voorzitter legt hierna over het verslag van den toestand der gemeente over 1901, waaruit hij eenige medcdeelingen doet en hetwolk voor de leden ter lezing zal worden nedergelegd. Vervolgens wordt tot een bedrag van 40 vastgesteld bet kohier van het schoolgeld over het 1ste kwartaal 1905. De vergadering wordt hierna veranderd in een mot gesloten deuren. Na heropening doet de voorzitter de go- wone rondvraag. Do heer Boot vestigt er de aandacht op, M ij n hoer de Redacteur! Vriendelijk verzoek ik u aan mij een klei ne plaatsruimte in uw velgelezen dagblad af te staan. Bij voorbaat mijn dank. In aanvulling van hetgeen uw correspon dent schreef in uw Dagblad van Z itcrdog 22 April over de te houden bloembolIcnvei- ling te Noordwijkerhout, wil ik dnaromtr nt nog iets mcdedeelen. Toen ik namelijk bij den organisccrder der veiling kwam, om mijn tulpen-bloem bollen voor die veiling op te geven, raadde deze mij ten sterkste aan om mij daarvan terug te trekken, omdat er een paar prin cipalen op mij zoo gebelgd waren, dat zij beslist niet duldden, dat ik mede zou vei len, en zij er de minno uitdrukking bij ge daan hadden, dat, zoo ik tocb medo zou veilen, zij den koopers zoud.n verzoeken geen bloembollen bij mij te koopen. Zulke en dergelijke handelingen noemt men dan nog bewij en van christelijko naastenliefde. Dat ik mij direct terugtrok cn niet van zulke bewijzen van naastenliefde houd, zal iedereen direct begrijpen Zoo ook dac. - met mij de heer J v. d. Borg Tz. er over, die plannen had gemaakt zijn geheelc kraam bloembollen te laten veilen, doch bij bet hooren van dit betoog direct zeide ook niet te zullen vei Ion, en zijn bloembollen aan mij uit do hand ver kocht. Iodereon zal wel begrijpen, dat wij, Noordwijkorhouters, groot gaan op zulke voormannen zulke voorstanders dor naas tenliefde, en daarom dan ook, heeren, mijn dank. Gaat door met, zulke onedele hande lingen en gij zult er door wereldberoemd worden. U, Mijnheer de Redacteur, nogmaals mijn vriendelijken dank voor de verleende plaats ruimte. N. M. Noordwijkerhout, 2941905 WARMOND. Geboren: Gerardus Arnoldus, Z. van Theodoras van Kempen on Cornelia Detore. Jacobus, Z. van Hendrik Roest eu JohaDna Margaretha vno Ruiten. Gehuwd: Jan Clemens on Anna Maria van Leeuwen. Leouardua Uendricua van dor Goest on Petronelln Cathaiina Immerzeol. Petrus Wilhelmus van Ste(jn en Holena Claeinn van dor Geest. 0 vorledon: Gernrda van der Vooren, 36 j., eohtgonoote vau Martinus Kortekaos. Sara Ondshoorn 39 j. ZOETERWOUDE. Gob or on: Johunna Maria, D. van Th. v. d. Hoeven en G. Scholtou. Ondertrouwd: M. Belt jm. 30 j. wonouds to Stompw(jk, en A. 0. van der Pool jd. 2G j., alhior. J. v. Noort jm. 25 j., te Oegstgeeit, on A. M. Hoogoveen jd. '20 i., alhier. T. Zaal jm. '22 j. en J. Vonk jd. 18 j., boiden alhior wonendo. P. W. v. d. Salm jm. 88 j., alhier, en A. Rijkeiyk- buizen jd. '29 j., te Woubrugge. H. Oudshoorn im. 21 j., to Leiden, en R. van der Reek jd. 18 wonendo alhier. J. v. d. Hoeven jm. 26 j., wonende alhier, en B. de Groot jd. 24 j., te Voorhout. Overleden: Levenl. D. van J Leek on M. v. Vliet Levenl. Z. van A. de Jong on C E. HoffmaD. C. E. Hoffman, 34 j., geh. met A. de JoDg. De Administratie van het „Leidsch Dagblad" belast zich met het plaatsen van Advertentiën in alle Bladen. seoi. voor Dames: voor Heeren: 4514 90 f 193. f 178. f837.-; fSJO.-. f883.-; f868.-; fl32.-| 1105.-. Voor Dames: f 79.—. Voor Heerom f 75,—. Voor Dames: f89.—. Voor Heerem f85.—. Engeland-Heer en-Hij wiel met Vrijwiel en twee Hemmen f 95. Du5tschland-Heeren-R3]wie! compleet met Spatschermen f 68.—. Mevrouw GOOSZEN, Plant soen 51, (tegenover de Fontein), vraagt tegen Augustus: eon «20 1 flinke Dienstbode, P. G. en van poede getuigen voorzien. Zich aan te melden 's avonds na zeven uur. Vereeniging „Oud-Leiden." Uitzending van Diners De deolnomers aan don tocht op Vrijdag 5 Mol worden er aan herinuerJ, dat op do landgoedoren geen rjjwielen worden toe gelaten. 4589 7 van af 80 Geut#, f 1.— hooger. Beleeld aanbevelend, Wed. A. BACKER, 1'apeuKraclii -I. 796 7 Ontvangen: de nieuwe dessins in Cocos in aüe breedten. Vitrage, Window, Holland in alle Kleu ren voor Holgordijnen. Gordijnstoffen, Tafelkleeden. a 11 a soorten Matten,Kleedjes,enz. Beleeld aanbevelend: 4426 99

Leidsch Dagblad | 1905 | | pagina 5