NV 13835 Av 1905. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Epn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Uit da „Staatscourant." IDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden pei week 9 OentBj per 3 maanden r, l l f LlO. Bulten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sfyi 1 1 B 1.30. Franco per post9 1.65. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels /"1.05. Iedere regel meer /"0.17A. Orootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiè'n van 30 woorden 40 Oents contant; elk tiental woorden meer 10 Oonts. Voor het inoassoeren wordt/"0.05 berokond. Leiden, 29 HSaart. Vrijdag 14 April geeft de heer Constant :van de Wall in de kloine Concertzaal een uitvoering met medewerking van do heoren 'John Chita, viool; S. van Groningen, piano, |en mejuff. Nic. van Eykon, zang, waarop composities van den heer Van de Wall zullen (worden ton gohooro gebracht, o. a. een •vrouwenkoor en Javaausche Rhapsodle on Danse uit z\jn Muziekdrama „Attima". De tegen hedenavond aangekondigde Italiaanscbo opera-voorstelling van „II Tra- viata", met Emma Nevada, gaat niet door. In 1866 werd door studenten aan de universiteit te Leiden, behoorende tot do Christelljk-Gcreformeerde Kerk, een unie opgericht, onder den naam van Hendrik de Cock." Van dezo unie nu bestaat behal ve to Leiden, ook een afdeeling aan de universiteit te Amsterdam, terwijl ook aan do Polytechnische School te Delft een af deeling opgericht zal worden. Door deze unie van studenten is beslo ten haar naaoi voortaan te doen luiden: „Unie van Gereformeerde studenten aan openbare hoogcscholen in Nederland" (So- ciotas Studiosorum Reformatorum) onder de zinspreuk: „Libertas in Veritate." De unie stelt zich thans ten doel de organisa tie van alle Gereformeerde studenten, zoo dat ook als leden aangenomen worden stu denten, lidmaten van de Ned.-Herv. Kerk. Het hoofdbestuur van de „Vereeniging tot vereenvoudiging van onze schrijf taal" heeft een op ca brief gericht aan de heeren A. Beets, P. J. Blok, G. J. Bookenoogen, M. J. «do Gooje, J. E. He eras, A. E. J. Holwcr- da, J. S. Speijer, J. Verdam en S. G. de Vries te Leiden naar aanleiding van het protest dier heeren in het Schoolblad van 14 Februari tegen het gebruiken van hun naam in een adres van liet Ned. Ond. Ge nootschap aan den minister van bïnnen- landsche zaken. In dat protest werd gezegd, dat do ver eenvoudiging van den Zuidafrikaanschcn Taalbond, waaraan door genoemde heeren hun sanctie was verleend, alleen betrekking had op de spelling en niet op de buiging en dus niet „zoo goed als geheel" overeen kwam met die der vereeniging tot vereen voudiging van onze schrijftaal. Dat komt het hoofdbestuur dier vereeniging voor on juist te zijn, aonals het in zijn open brief nader toelicht. In hun protest in het „Schoolblad'4 had den bovengenoemde heeren ook verklaard, dat sommigen van lien de voorstellen van do Vereeniging tot vereenvoudiging van onze schrijftaal omtrent buiging in strijd achten met het karakter en do wetten van de Ne- .dorlandsche taal. Het hoofdbestuur dier Vereeniging richt zich nu in het bijzonder tot de heeren, die deze bewering onderschrij ven, en vraagt, nadat het van deze bewering een gemotiveerde beschrijving geleverd heeft, of de tijd niet gekomen is, dat bedoelde heeren hun bewering met bewijzen staven. .Het hoofdbestuur is van oordeel, dat daar mede groote belangen gemoeid zijn. Van al- ■le zijden gaan uit het lager onderwijs stem men op vóór de door do genoemde Vereeni ging voorgestelde vereenvoudiging. Daarom dient te blijken of de wetenschappelijke be zwaren der bedoelde heeren onoverkomelijk zijn. Zoo ja, dan moeten de onderwijzers van hun meening teruggebracht worden. Mocht eohter blijken, dat het streven der Vereeni- t ging niet gevaarlijk is of veeleer in overeen stemming met de tegenwoordigo taalweten schap, dan hoopt het hoofdbestuur te kun nen rekenen op de medewerking van bedoel de heeren, wanneer 't bij do Regeering aan dringt op de toelating van de vereenvoudig de schrijftaal in cte school, in de overtuiging dat daardoor een groote hinderpaal voor een werkelijk ontwikkelend taalonderwijs zou worden weggenomen. H. M. de Koningin-Moeder heeft Haar voornemen te kennen gegeven het feestcon- oert der Koninklijke zangvercenigïng „Cc- oilia" te 's-GravenEage, ter gelegenheid van haar 75-jarig bestaan op 14 April a. s. met Haar tegenwoordigheid te zullen vereeren. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins Lobben het bestuur dier zang vereeniging be richt, dat zij wegens uitstedigheid tot hun leedwezen verhinderd zijn dit fccstooncert bij te wonen. Het gedenkteeken, dat voor Hare Ma jesteit de Koningin-Moeder op het Regen- tesseplein te 's-Gravenhage wordt opgericht, nadert zijn voltooiing. De fundeering is gereed en de dezer dagen aangevoerde stuk ken van hef. monument zijn reeds gedeeltelijk opgesteld. In verband met den naderenden dag der onthullingsplechtigheid is thans het geheel j Regen tees ep 1 c in door een houten schutting omgeven. >»De N. O." kan thans mededeelen, dat ae onderhandelingen tusschen de maat schappij „Zorgvliet" en de bouwgrond- maatschappij „Duinoord" omtrent de plaatsing van het Vredespaleis op een ter rein, behoorende tot het park „Zorgvliet" geëindigd zijn, en dat zij tusschen beide maatschappijen gevoerd zijn op de meest bevredigende en coulante wijze; van een geldelijk bedrag aan „Duinoord" uit te Ëeeren is geen sprake geweest. Er is thans volledige overeenstemming verkregen, zoodat van den kant van „Duinoord" zich niets meer verzet tegen het welslagen van do onderhandelingen dor maatschappij „Zorgvliet" met het bestuur der Carnegie- stichting over den afstand van een deel van het park voor de plaatsing van het Vredespaleis. Tevens verneemt het blad, dat voor noemd bestuur en de maatschappij „Zorg vliet" tot overeenstemming zijn gekomen omtrent de overdracht van het deel van het park, waarin besloten zijn het voorma- lige paleis „Buitenrust" met annexe ge bouwen en tuinen, aan het begin van den Ouden Scheveningschen Weg, benoorden den stoomtramweg tot ongeveer aan den Vijver tegenover „Bronovo." De koopsom van dat terrein, groot pl.m. 5^ H.A., beloopt ongeveer 600.000. Als dit plan tot stand komt, d.w.z. als de Staten-Generaal daaraan goedkeuring verleenen, zal tevens een sehoone gelegen heid bestaan om op 't drukke kruispunt aan 't begin van den Scheveningschen Weg een zeer gewenschte verruiming tot stand te brengen. De katholieke wereld dor hoofdstad heeft een zwaar verlies geleden: haar deken, mgr. A. G. Schweitzer, is, gelijk gemeld, gistermorgen half zee zacht en kalm ontsla pen. De slag is niet onverwacht gekomende overledene was reeds «enigen tijd aan het ziekbed gekluisterd ten gevolge van een lij den, dat men hoopte te sluiten door een ope ratie. Helaas verergerde zijn toestand in de laatste dagen dermate, dat de geneeskundi gen van do operatie moesten afzien daar do lijder er te zwak voor was/ Mgr. Schweitzer was' den 22 Nov. 1833 to Rotterdam geboren. Hij genoot zijn eerste hooger onderricht aan het gymnasium te Ge- mert. Vervolgens studeerde hij te Voorhout en te Warmond, waarna hij den 15clcn Aug. 1858, dus op nog geen 25-jarigen leeftijd, tot priester werd gewijd. Na korten tijd als kapelaan te Heemstede werkzaam te zijn geweest, word de overle dene 21 Sept. 1861 benoemd tot sub.-regent van het klein-seminarie Hageveld waar hij acht jaren verbleef. Vervolgens was hij werk zaam als pastoor te 't Zand, Noord-Zijpc en al-s deken en pastoor van Schagen. Den öden September 1877 werd mgr.- Schweitzer be noemd tot pastoor der paroohio van de H. Catharina, te Amsterdam en volgde in Oct. 1897 don vorigen deken van Amsterdam, mgr. Poppen, als zood'.nig op. Aan tal van liefdadige en paedagogische instellingen heeft do overledene zijn krach ten gewijd. Zoo heeft hij krachtig gesteund de totstandkoming van het O. L. Vrouwe gasthuis, was hij li .1 van de schoolcommissie van do Sint-Vincentius-verecniging, regent van het „Gesticht van Liefdadigheid" en president van een der afdeelingen van de „Vereeniging van den Allerheiligsten Ver losser", terwijl hij zitting had in het be stuur der R.-K. Ziekenverpleging. In 1902 vierde mgr. Sohweitzcr zijn 25-j'a- rig jubileum als pastoor, waarbij hij vele blijken van belangstelling ontving en H. M. de Koningin hem tot ridder in do orde van den Nederlandachen Leeuw benoemde. De wethouder van financiën te 's-Gra- venhage, de heer Simons, zal aan het einde dezer week in het belang zijner gewondheid ongeveer een maand naar het buitenland gaan. „Land en Volk" betwist de mededee- ling van „Het Vaderland", dat de heer von Weckhorlin niet meer aan liet departement van buitenlandsche zaken werkzaam zou we nen. Wo hebben hem schrijfb het blad er dezer dagen werkzaam gezien en zouden eer gelooven, dat zijn invloed vermeerderd dan wel verminderd is. Het bezoek van Koningin en Prins aan Rotterdam is gisteren in goede orde afgeloopen. Drommen mensehen waren op been en alle schepen cp de rivier waren met vlaggen versierd. De Koningin en v Prins zijn gisterna middag op het vastgestelde tijdstip, on geveer 6 uren in 'de Residentie teiugge- keerd. Haio Majesteit droeg vele bloemstukken. Van het station, waar velen ter begroe ting aanwezig waren, werd weder langs Wagenstraat, Veenestraat, Hoogstiaat en Noordeinde naar het Paleis gereden. De afgetreden minister van buiten- andsche zaken baion Mei vil van Lynden is gistermiddag naar Genua vertrokken. Uitgeleide gedaan 'door 'n zeer groot aantal marine-, 'ege - en burgerlijke auto riteiten, aanvaardde gistermiddag om 3 uren de schout-bij-nacht Kouwen berg zijn reis van Den Haag naar Ned.-Indië, waar' hij als commandant van de zeemacht zal optreden. O.m. ws do minister Ellis op het perron aanwezig. H<>t stoffelijk overschot van dr. Bleek rode zal Vrijdag op „Eik en Duinen" tor aarde worden besteld, om II uien van het sterfhuis. Onder' voorzitterschap van dr. A. Borgman, van Enschedee, had te Utrecht een goed bezochte gecombineerde vergadc- ïing plaats van het Genootschap van Leer aren van Nederlandscho Gymnasiën en van do Vereeniging van Leeraron aan inrich tingen van Middelbaar Onderwijs ter be spreking van de aanhangige wetsvoorstellen ten aanzien van het Lager Onderwijs. De heeren G. Bockstein cn H. W. J. A. Schook lichtten do wetsvoorstellen toe. Na eenige discussie werd hierna in stem ming gebracht en niet enkele redactiewijzi gingen met algemeene stemmen aangeno men een door het bestuur dei gecombineer de vergadering voorgesteld^ motie. In deze motie wordt uitgodrnkt dat, in dien de, aanhangige wetenovello op het La ger Onderwijs wordt aangenomen, het aan tal scholen met een, Wee of drie leerkrach ten zal vermeerderen, dat daardoor het peil van het Lager, zoowel als van heb Gymna siaal cn Middelbaar Onderwijs aanmerkelijk zal dalen cn dus groote schade zal worden toegebracht aan heb onderwijs van ons volk in zijn geheel, om welke rodenen de ver gadering hoopt, dat de Volksvertegenwoor diging het betrokken wetsontwerp niet zal aannemen. Do minister van oorlog heeft bepaald, dat op Zon- en feestdagen do tenue voor allo militairen beneden don rang van offi cier is, zooals voor de groote tenue is be paald, mot uitzondering, dat do schako niet van de pompon, do kopi en do talpa niet van de pluim, de kolbak ui'et van pluim, snoeren cn zak worden voorzien, terwijl bij het regiment grenadiers en ja gers de vangsnoeren op de gewone wijzo aan do schako zullen worden gedragen. Dezelfde minister, hot wenschelijk ach tende, dat de gevallen, waarin geen aan- brengpremiën worden toegekend, nader worden beperkt, heeft bepaald, dat voor het aanbrengen van hen, die uit hoofde van een vroeger tegen hen gewezen vonnis, niet dan met machtiging van den minister van oorlog als vrijwilliger voor den kolonialen militairen dienst mogen worden aangenomen, voort aan wel een aanbrengpremie mag worden toegekend. De gewone audiëntie van den minis ter van oorlog, die van don minister van financiën en die van den minister van mar rine zullen deze week niet plaats hebben. Het stoomschip „Soembawa", van Amsterdam naar Batavia, is 27 Maart Kaap Blanc gepasseerd; de „Glaucus" ar riveerde 28 Maart van Singapore te Am sterdam; de „Foldmarschall" (thuisreis) arriveerde 26 Maart te Las Palmas; de „Gouverneur" (uitreis) passeerde 26 Mrt. Dover; de „Prins der Nederlanden", van Paramaribo naar Amsterdam, passeerde 25 Maart Ponta Ferrarla (St.-Michaels); de „Prinz-Regcnt" (uitrek) passeerde 26 Maart Port-Said; de „Gaelic", van Bata- via naar Amsterdam, passeerde 28 Maart Prawlepoint; do „Gedé", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 28 Maart to Mar seille; de Kaiser" (uitreis) arriveerde 27 Maart te Mombassa; de „Koning Willem II", van Batavia naar Amsterdam, pas seerde 23 Maart Gibraltar; do „Koning Willem III", van Amsterdam naar Bata via, arriveerde 27 Maart te Porfc-Said; de „Malang" arriveerde 28 Maart van Rot terdam te Padang; de „Madura" arriveer de 28 Maart van Amsterdam te Batavia; de „Oengaran", van Batavia naar Rotter dam, vertrok 28 Maart van Port-Said; de „Tantalus", van Amsterdam naar Java^ vertrok 25 Maart van Liverpool. Alfon. Op Maandagavond 10 April a.s. heeft er in het hotel „St.-Joris" al hier een openbare lezing plaats, uitge schreven door de afdeelingen Aifen e-a. van „Volksonderwijs" en „Bond van Ned. onderwijzers." Als spreker' zal optreden do heer G. A. Vorstcrman van Oyen, te Aardenburg, met het onderwerp: „Openbaar of bijzonder onderwijs?" De toegang is vrij en er zal gelegenheid tot debat worden gegeven. Dit belooft voor voor- en tegenstanders van de openbare school een belangrijke verga dering te worden. Zwaramerdnm. Gisteravond had er in het lokaal van „De Rustende Arend" een huis houdelijke vergadering plaats van het de partement /"-ammeidamAarlanderveen van de „Maatschappij tot Nut van 't Alge meen". Do rekening en verantwoording van de Nutssp aar bank dienstjaar 1904, wend goedgekeurd. We releveeren hieruit de volgende cijfers: Inbreng 17,749.13; te ruggegeven f 21,007.67; te goed aan 553 in leggers met bijgesohieven rente f 29,272.22; reservefonds 29.373.82 bezit in effecten 48,295-01; bezit ïn hypotheken en gemeenteleeningen 76,367-50; rente te goed in kas /4303.82J. Tob Commis saris der Spaarbank werd herkozen: ds. Van Oorde; tot afgevaardigden na. r de Algemeene Vergadering te Amsterdam ge kozen de heeren: G. B. Foituyn en J. A. Hoogendijk; tot commissie belast met het nazien der Bewaarschoolrckening werd her kozen de commissie van het vorige jaar. Besloten werd nog ten slotte de aanschaf fing van een 50-tal exemplaren van de onderwijs-brochure van Do Vletter, waar in opgekomen wordt voor het goed recht dei Openbare School. Volgens do plaatselijke verordening op het openhaar onderwijs worden nieuw ingeschreven leerlingen op do openb. school No. 1 toegelaten met ingang van Zaterdag 1 April a.s. Zij, die van cüo onderwijs ge bruik wenschen te maken, kunnen zich tot dien datum vervoegen ter gemeente secretarie of tot het betrokken Hoofd der School. 15o6ograY©n. |Na gunstig advies van het hoofd der school i3 W. van der Valk, leerling der openbare school A, alhier, zon der oxamen toegelaten tot de zoo goed be tond staande Utrechtscho Ambachtsschool, om daar te worden opgeleid voor machi nist-bankwerker. Nog steeds is de Maatschappij „Hu- dor" voor onze aanstaande waterleiding aan liet proefboren in Buitenkerk. Men is op dit oogenblik op een diepte van vijftig meters gekomen. Drie analysen van water, op verschillende diepte, zijn reeds gedaan. Ds. J. G. Verhoef f, predikant bij de Ned.-Herv. Gemeente, alhier, zal a.s. Zondagmiddag zijn afscheidspreek houden. Do kerk zal zeker vol belangstellenden loopen om do laatste godsdienstoefening bij te wonen geleid door den algemeen beminden leeraar, die langer dan 'n halve eeuw met de meeste toewijding zijn ambt. als predikant heeft vervuld. Nog jaren welverdiende rust worden den edelen grijsaard na het nederleggen van zijn ambt zeker door alle gomeentenaren toege- wenscht. Hazorswouüe. Do openbare les zal in do gom.school op heb Dorp gehouden worden op Maandag 3 April a.s., des v ïormiddags to 10 uren. Ouders cn belangstellen den, wien het onderwijs van dc kinderen onzes volks, van uw kindoren ter harte gaat, toont, dat gij geen enkele gelegenheid verzuimt, om van die belangstelling blijk te geven. Vaders en moeders niet alleen, maar ook grooto broers en zusters en zij, die nog geen kinderen op de school hebben of die er niet hebben, worden op die openbare les verwacht. Voorschoten. Wederom is alhier een tuberculeus rund door het Rijk overgeno men. Dit is het 2do geval, dat zich hier voordoet. Wel gaven nog enkele landbou wers runderen a-an, maar deoc bleken of niet aan tuberculose te lijden of reeds in een to ver gevorderd stadium te verkeeren om nog vervoerbaar te zijn. Over het algemeen zien do landbouwers alhier terecht het voordeel in, dat in dc overneming door het Rijk is gologen. Sassenhoim. Gisternamiddag zijn in hot Wijo, voor den ingang van de Sassenhei- mcroloot twee nieuwo bakens gelegd. De bloembollenvelden kleuren reeds prachtig. Het zachte weder en do regen der laatste dagen hebben veel goed gedaan. Zon dag a. s. zal bepaald wel d e drukke dag zijn. Leïdscüie Schcuivtburg. „Ein Auslïag ia den Weltenraum." Reeds sedeit eenige dagen prijkten bo vengenoemde woorden op do biljetten der onderscheidene aanplakborden hier ter stede en bovendien weiden huis aan huis papieren rondgebracht, vermeldende al het schoono en aantrekkelijke, dat ons te zien en te hooren zou gegeven worden. Gisteravond had de eerste voorstelling plaats voor een vrij talrijk en zeer' belang stellend publiek in parterre en baignoire. Op het tooneel was een scL^rm geplaatst, 5 bij 5, waai op do verschillende beelden werden geprojecteerd. Do heer Heltmann, physieus uit Hamburg, zat voor op het tooneel en scheen van daaruit zelf 'de beel den op het doek te brengen, althans ik meendo hem, al sprekende de glazen te den verwisselen. Van 8 uren tot bijna halfelf hield de heer Heltmann het publick bezig door tal van fraaie lichtbeelden, verduidelijkt 'door zijn voordracht. In vier afdeelingen was het programma gesplitst. Eerst de verschijn selen der zon... Niet alleen de schitterende middernachtzon op Spitsbergen werd ons vertoond, maar spreker hield ons bezig met- zonnevlekken, geheele en gedeeltelijke zons verduisteringen, waarbij uitvoerig gespre ken word over de verduistering van 23 Mei 1900, in duidelijke beelden tevens op het doek gebraoht. Langer hield de heer Heltmann ons bezig mot do gesteldheid der maan. Prachtige maanlandschappon werden ons vertoond met bergen en vlakten cn kraters cn werd tevens de theorie omtrent hot aanwezig zijn van organisch leven besproken. Na do pauze werden nndero bekendo pla neten vertoond, Mercurius, Venus, Aarde, Maïs. Bij deze laatste planeet hield spreker, zich iets langer op, om naar aanleiding van do daar bestaande kanalen tc spreken over do thoorio der bewoonbaarheid, ook Saturnus mot zijn ringen werd ons in ver schillende verhoudingen t» zien gegeven.. Kometen, meteoren werden vertoond, zij allen „Kinder der Sonne". Eindelijk verder afgelegen storrobeeldcn de Groote Bec do Stier, do Kreeft, heti Ram, do Melkweg en cindiiijk do z.g. novcl- vlokken, wier licht millioenen jaren noodig zou hebben om tot nzo aardo to komen. Het was een hoogst interessante avond, vooral voor hen, dio wel eens iets van dezë dingen gehoord hebben en de mensch wordti bij dat alles doordrongen van zijn nietig heid tegenover dat onmetelijk 1u lal. Van har to wenschen vr!j den heer Helt mann een groote opkomst too op Donder- Bjj Kon. besluit is aan Solomon Jamei Weinberg vergunning verleend do genees kunst uit to oefenen op Nederlandscho zee schepen, mot uitzondering van oorlogs vaartuigen, onder voorwaarde dab hij do wettelijke bepalingen omtrent do uitoefe ning de geneeskunst in Nederland stipto- lijk nakomc. Benoemd, met ingang van 2 April 1905, bij het wapen dor infanterie: bij het lsto regiment, tot kapitein, do eerste luitenant N. W. Blom, adjudant bij het Ddo regiment, en bij het 10de regiment, tot eersten luite nant, do tweede luitenant E. N. L. Quadek- kcr, van hot korps. Met ingang van 16 April 1905, benoemd tot directeur van het post- en telegraaf kantoor te Renkum, G. Boins, thans in gelijke betrekking te Weert. Met ingang van 1 April 1.905, benoemd tot vasten knecht ter directie van dc Rijks postspaarbank, G. van do Logt, thans tij delijk aldaar werkzaam. Met ingang van 1 April 1905, aan dcri directeur van heb post- en telegraafkan toor te Meppol, H Croesc, als zoodanig,, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend. Gemeentcraad van Katwijk. (Vervolg van het vorig nummer). In de voortgezette behandeling van heti voorstel van B. en Ws. tot het maken van eon ligplaats voor haring te Katwijk aan Zee, verklaart do heer D. Ouwehand Azn. het zeer toe to juichen, dat B. cu Ws. don' reedors willen te gemoet komen. Maar hij vreest, dat er groote bezwaren aan ver bondon zullen zijn, voornamelijk wat heti lossen betreft. Do voorzitter zegt, dat het als een proef moet worden beschouwd. Blijken de bezwa ren gering, dan kan aan uitbreiding wor den gedacht. Veel geld zal het niet koe* ten. Do heer D. W. Ouwehand denkt ook,- dat met het oog op do plaats 't gcwensch-» te gevolg niet zal worden verkregen. Wanneer de reeders, to wier behocv* B. en Ws. het willen doen, do ligplaats niet begeeren, dan trekken zij hot voorstel weer in, zegt de voorzitter. Do heer D. Ouwehand Azn. zou willon vragen of do doorvaart kon bespoedigd worden; in dat geval zou hij deze veran dering ten minste willen nalaten. De heer Van Mels refereert zich aan het gezegde van den voorzitter, indien de ree ders er zelf geen voordeel in zien, laat men' dan de zaak uitstellen. De particulieren zullen toch altijd last hebben van deze ligplaats. De heer R. Ouwehand zegt nog, dat^ wanneer cr langs de geheele lengte geeif schoei ing aangebracht wordt, cr dan wei nig gebruik van gemaakt zal worden. De heer N. Parlcvliet gelooft, dat d« heeren de zaak verkeerd inzien. Do han del geschiedt thans snel. Maar dat karf weer veranderen en dan hebben de meeste reeders geen ruimte genoeg. Do heer D. W. Ouwehand blijft er alleen een quaestie van besparing van rijloon ir< zien. Uit het oogpunt van zuinigheid zon hij voorshands dc zaak laten blijven zooal® ze is. Dc lieer N. Parlevliet zou daar met me® kunnen gaan, als B. en Ws. dan maar bo_ palen, dat de reeders binnen 2 dagen hun' haring afhalen. Do voorzitter beantwoordt de verschil-j lende sprekers. Hjj zou cr toch voor zijxS de proef te nemen. De kosten zijn niel] hoog cn het verharden zal een latere b®* strating ten goede komen. Do heer Van Mels doet eindelijk hel1 voorstel het plan in te trekken; dat gaal/ echter den heer D. Ouwehand te ver.

Leidsch Dagblad | 1905 | | pagina 1