RF.r.T.AMT! ra AMERIKA Reusachtige afstanden. aan te merken en baron Udits niet; die beeft mij lief, evenals ik kern, en al mijn zoogenaamde buitensporigheden vindt hij verrukkelijk, omdat hij zeer beslist weet, 'dat ik niet iets zal doen, dat ongepast ia. En u hebt mij om vrouw Wegnern uitge scholden en nu zou ik mij niet kunnen verloven, met wien ik wil; maar dat laat ik mij niet welgevallen cn u zal wel zien, dat ik mijn wil doordrijf." Eindelijk stokte haar toch na dezen snel uitgebrachtcn zin de adem en zij liep boos de kamer uit. De ouders zagen haar na en lachten. ,,In orde," zei de graaf en wreef zich in de handen. „Dat mag zij evenwel niet weten." Op dien avond werd er een groot ijs- feest in het park van het Casino gehou den. Garda was met haar ouders versche nen en zij zag er betooverend uit in haar wit japonnetje, met een vermetel hermelij nen mutsje op het hoofd. Haar wangen gloeiden, en zij spoorde met haar vossenoogen haar Udits op. Ein delijk werd zij hem gewaar. Hij had, even als zij, nog geen schaatsen aangebonden, en stond aarzelend midden op het ijs, hel der beschenen door een electrische lamp. Zij snelde op hem toe en riep hem la chend toe, doch zóó, dat hij het alleen kon hooren: „Toe gauw, geef mij een kus!" En daarbij stak zij hem beide handen toe. Dat liet hij zich geen tweemaal zeggen cn ten aanschouwo van de militairen, die daar bijeen waren, liet Garda zich kussen. De verloving was dus dadelijk bekend, nog eer zij gevierd was. Het laat zich denken, dat de baron op deze nieuwste buitensporigheid der gra vin nog minder tegen had dan op de vroegere. Natuurlijk had Garda hem verteld, dat I zij op deze wijze haar ouders gedwongen jhad, hun inwilliging te geven. Maar het einde er van was, dat van nu af alle buitensporigheden der kleine een eind namen. Leo meende, dat zij niet pas- i ten voor een vrouw, die haar man op de handen droeg. En Garda geloofde hem, of schoon zij zajn logica ook niet geheel be greep. Met vijf en twintig jaar waa zij een zeer kalme, gemoedelijko vrouw, bijna een weinig pedant. Ook dit was een „wonder der liefde," waarvan de dichter zingen kan. Garda evenwel beweerde voor het gemak van allen, dat zij zich slechts veranderd had, om tegenover tante Christine in het gelijk te worden geeteld- En dat was óók een standpunt De reoLame in de Yereenigde Staten biedt een oneindige verscheidenheid. Zij is ech- i ter altijd zaakrijk en trekt de opmerkzaam- beid van het publiek, hetzij in geschriften of drukwerk, hetzij door woorden of zang j ja, zelfs de werktuigkunde, het licht, de schouwburg zijn haar van dienst. Prijkt zij rustig op de muren, zij ie ook in bewe- ging op de straat, in vlugge vaart op de wegen; zij rolt voort over de tram- en spoorweglijnen, drijft over de wateren, vliegt in de lucht Hoe zouden wij hier de dringende alomtegenwoordigheid van de ze nationale Amerikaansche godin voldoen de aantoonent Het is onmogelijk. Wij hebben ons daar om bepaald iets mede te deelen over het vertoon van naïeve, degelijke of aarcige reclame, die bij toeval veler aandacht heeft getrokken. Reclame is in Amerika als in geen land ter wereld een vast stelsel geworden. Er zijn agentschappen, wier belangrijk heid en omvang van geheel anderen aard zijn clan die der onze. Behalve het groote gemak van reclame te maken, in welk blad van de wereld ook, treft gij ook redacteu ren aan, cio de annonces opstellen naar uw smaak, hetzij op geestige, ernstige of kunstige wijze; teekenaare, die u aanplak- biljetten aanbieden van alle soort en afme- ting. Sommigen van die kunstenaars, wier talent gevoed wordt door een buitenspo rige verbeelding, verdienen jaarlijks 35000 gulden. Lieden met een sterke verbeeldings kracht on vindingrijk vernuft zijn gezocht voor die agentschappen. Op de gevelspits' van een huis zag men een schildering, die veertig meter hoog en vijftien breed was. Het was een aanbeveling van whiskey. Zij stelde eenvouc ig een mannetje voor, dat lustig een flesch met een zeker fa brieksmerk zwaaide. Er bestaat ook een vereeniging voor publiciteit door middel van vliegers. Te New-York zag men boven de Hudson-rivier een ontzaglijken reclame-wimpel, door vlie gers opgevoerd in de lucht: het was de Standard-oil van Rockefeller, die de aan dacht van de duizenden vroeg. Het is ook aarcig de vermakelijke en zonderlinge middelen waar te nemen, door welke de Amerikanen hun klanten tot zich weten te trekken. Zoo zag men te Chicago de bar van een hotel bedekt met echte zil veren dollars! En in een hoedenwinkel lag op ieder hoofddeksel ter waarde van min stens 2.50 gld. een dollar in papier. Een drogist, die een nieuw gilt verkooht, had op een hoek van een zeer drukke straat een groot uurwerk geplaatst, waar op een handwijzer en dit opschrift: „Het is tijd om dit of dat spiorsterkend middel to gebruiken." Een ondernemer neemt bij aanbesteding aan do huizen van ratten, muizen, wand luizen, mieren, vliegen, enz. te zuiveren. Voor reclame laat hij nu een fijn karretje met schitterende kleuren en veel ruiten, waarachter zich een groote verzameling van sohadelijk gedierte vertoont, door de stad heen en weer trekken. De uitvinders van haarwater stellen zich niet tevreden, gelijk bij ons, met schoone reclameplaten, die lange haarbos sen vertoonen. Te Botton kunt gij geheel den dag een lief blond meisje voor de win kelruit zien zitten met haar prachtige ha- ren tot over den grond. Om zich niet te verroeren leest zij. Een kartonnen plaatje leert, dat deze haren 1.60 M. lang zijn on dat 't het water X is, dat ze zoo heeft doen groeien. De vele voorbijgangers houden stil, staan in verbazing en koopen dat wonder- water. Het meest verrassend voor den Europe aan is in Amerika het magazijn van den pharmacienZij noemen zich drogisten, de Duitschers uitgezonderd, die don naam van apotheker bewaren; maar in waarheid zijn de apotheken daar bazars. Op de deur leest men wel in heel kleine letters: „che micaliën", maar op een groot uithangbord fctaat in dikke letters: „Ice oreara soda." Dit is in Amerika de lekkernij bij uit nemendheid. Ze doet de oogen der meest bedeesde jonge meisjes schitteren van be geerlijkheid. De toonbank, het meest in het zicht na die van het ijs, w die van de tabak. Daar naast is de patisserie; zonder overgang komt men bij de borstels, kammen, spon sen, toiletartikelen, hier de parfumerie. Do boekverkooper neemt ook een voorname plaats in. Verder vindt men scheermessen, kwastjes, speelkaarten, sportartikelen. Het it' alhijd gemakkelijk zich postze. gels en briefkaarten te verschaffen aan do caisse, want meestal is de apotheek een bijkantoor van de posterijen. Ten laatste: men betaalt daar de maandolijksohe reke ning voor het gat. Te Chicago kan men, er een kaart ad hoe achterlatende, boeken uit de publieke bibliotheek verkrijgen en wel gratis. In het midden van de apotheek, op een tafeltje, ligt het etads-annuarium, veel' grooter te Chicago dan de Bottin van Parijs; gewoonlijk kunnen de bezoekers vrij daarover beschikken. Onlangs heeft men nochtans een tlotmachine uitgevon den, die door een twee-en-een-half-cent-stuk geopend wordt en zich automatisch sluit. Natuurlijk kan men er door de telefoon alle mogelijke ouders laten uitvoeren en waarlijkin een klein, vergeten hoekje van de apotheek bevindt zich ook een ta feltje met chemicaliën. Do advertenties van couranten en maga zijnen zijn door de een of andere eigen aardigheid wei' in staat de aandacht te trekken en te boeien. Zoo vraagt een hor logemaker: „Wat kan een huis zijn zonder een kind en een koekoeksklok V' De heer Douglas, koopman in schoenen, verzekert u dit zonder meer: „M. Douglas is de grootste schoenmaker van de wereld." Een fabrikant van "whiskey, veel beschei dener, laat drukken: „Whitkey Wilson: Geen woord meer!" Do meest in omloop zijnde en standvas tige advertentiën zijn die van masseuzes, manicuren en waarzegsters. Het Ameri- kaaniche volk is zeer lichtgeloovig. Zoo spelon de kypsy's, sterrenwichelaars, medi ums, in al de greote steden der Vereenig- de Staten een groote rol. De dagbladen zijn vol van advertentiën voor dergelijke praktijken: „Mevrouw Graham, gypsy, be roemd door de geheele wereld, heeft^ daar zij vernam, dat er vele sceptische perso nen zijn te Denver, besloten hun de gele genheid te bieden, haar buitengewone macht te ondervinden tegen den vermin derden prijs van dén dollar. Stellig heeft zij haar gelijke niet op aarde wat betreft haar ambt als profeet en verklaarster van onzekerheid. Raadge vingen over zaken, speculatiën, liefdesge- 6chiedenisfcen. Zij zegt u met wie gij zult trouwen, hoe een man of een meisje, dat bemind wordt, te winnen is; hoe uw vij anden ten onder te brengen zijn. Gij be hoeft niet te betalen, zoo gij haar niet hooger schat dan al de anderen." Een handelsman in California wil een eigendom, een boedel verkoopen en hij vreest, dat velen door de kosten van de reie' zullen verhinderd worden te komen. Alom laat hij op de muren aanplakken, dat een extra-trein de liefhebbers naar de plaats van den verkoop zal brengen en wel gratis. Bij aankomst zullen zij ook voor niet zich aan een lunch kunnen- ver gasten. Ook wordt in de couranten bekend ge maakt hoeveel do koorknapen kunnen ver dienen in de kerken. Voor oen dienst 12 cents, voor twee 25 oents, zoodat de gedul digste knapen des Zondags zelfs 50 cents kunnen krijgen- De afstanden in het heelal zijn zóó reusachtig groot, dat het maar zelden ge lukt, er ons eenigszins een voorstelling van te maken. Een weg van 40,000 K. M., zooals de omtrek onzer aaide, lijkt ons al eindeloos. En terecht, want zelfs als deze omtrek een gebaande weg was, zou een gewoon voetganger nog ruim twee jaar lang dagelijks tien uren moeten loopen, om dien afstand af te leggen. En zelfs onze internationale sneltreinen zouden nog ze ventien etmalen achtereen, nacht en dag, moeten doorrijden, met een snelheid van 100 K. M. per uur, eer zij een weg hadden afgelegd, even lang als de aardomtrek. En toch verdwijnt, deze afstand in het niet bij dien tussohen verschillende hemel bollen in ons zonnestelsel. Wat beteekent hij immers tegenover do 150,000,000 K.M. die ons scheiden van de zon; een weg, die onder bovenvermelde omstandigheden een spoorreis zou vorderen van 171 jaar en 85 dagen. Stel u voor, dat ge in een trein, met een snelheid van 100 JLM. pev uur, dag en naoht doorrijdend, de zon te gemoet stoomt eu dan aan het ei nel van uw leven hoogstens halverwege geko men zijt. En nog is dit op verre na niet de groot ste afstand. De planeet Neptunus toch is nog 30-maal zoo ver van de zon verwijderd als wij: 4600 millioen kil om eter a Van zulke getallen duizelen wij niet eens; het zijn eenvoudig klanken voor ons. Om iets van dergelijke afstanden te begrij pen, moeten we een anderen weg inslaan. Nemen we voor de zon een bol van on geveer twee voet doorsnede, die op een vlakken grond ligt! Wij verwijderen ons van dien bol tot op een afstand van 06 I M. en laten daar een erwt vallen; deze

Leidsch Dagblad | 1905 | | pagina 12