Wat een inwoner van Leiden zegt. Don Haag) geon gebiuik van zijn bevoegd heid, wanneer het ae aanranding van goede zeden betreft? "Wat zien wij toch gebeuren? Franeohe tooneolgeoelschappen, in den regel 1 van middelmatig allooi, kJomen tot} ons met stukken, dio den armioozen toeschou wer het schaamrood op de wangen drijft, zoodat hlij zich gelukkig acht vrouw en dochters te hebben thuisgelato:.. In de dag bladen wordt over het stuk heengegledon, l^lechs de keurige uitvoering geroemd. Waarom dergelijke opvoeringen, die tot bederf der goede zeden leiden niet verbo- 'den? Mtu behoeft er niet heen te gaan, jxal men antwoordenmaar de katholiek behoefde ook niet te gaan naar het stuk, Waarvan hij vooruit wist, dat het hem zou ergeren. Ook hier dus meten met dubbele maat, in het ceno geval verboden, wat in het andere wordt toegestaan gevolg: ^ondermijning van het gezag. Do tooneelstukken, waarop ik liier het oog heb, komen in den regel uit Parijs, worden daar voor volle zolen opgevoerd en •door de critiok hemelhoog geprezen, zoo wel om den geest van het stuk als wegens ■do uitvoering. Onder de toon eel v ersl agge- vors ten onzent zijn er vorsohoidenen, dio zich op een hoog standpunt mcenen to 'plaatsen door de Parijsche critici, zoowol in stijl le in denkbeelden, zoo goed moge lijk na te volgen, en daarbij uit bet oogp verliezen, dat zij met onze zeden, gewoon ten en opvattingen in flagrantcn strijd goraken. Ook de in het buitenland geves tigde oor respondenten onzer groote dag bladen beijveren zich om in stijl cn denk- beelden do Fransohc critici na te bootsen en hemelen stukken op, die voor een good vaderlander ongenietbaar zijn, daarbij zijn opvatting omtrent goede zeden in het huiselijk en maaUohappelijk 'ioven op gevoe lige wijze kwetsen. Wijkt dan onzo opvat ting zoozeer af van dio onzer buren?" Misschien een Katholiek blad waarin dit te lezen staat? Tooh niet, lezer. „Senior" richt dit vermaan aan de Haagsohe autoriteiten, om toch eens scher pe oenmiur to gaan oefenen op het too- necl, inde „Groeno Am a tor- dam mor", een orgaan, dat wel niemand onzer van prcutschheid zal vordenken. Zoo min proutsch zelfs, dat in hetzelfde nummer, waarin dit vermaan voorkomt, de redactie zich de vrijheid veroorlooft om een paar breed uitgewerkte recensies ap to nomen van een paar zóó schunnige booken, dat we bier de inhoud, nooh der naam zelfs er van willen weergeven, uit vreeo, dat bij sommigen „argcloozen" het „schaamrood op do wangen" komt. Zonderlijke manieren toch van die vrij zinnigen, die eerst do autoritoiten verwij ten .,met dubbolo maat" to meton en zelf het oogenblik daarna toonen het stelsel van een „dubbele moraal" to huldigen. Intusschon is deao vermaning uit het ra dicale, half socialistische ore m do moeite van het overnemen wel waard. Prof. Wijsman over de „Drinkwatervoorziening op hel plalteland." Daartoo uitgenoodigd door do Geeou'd- hoidsoomroissio met den zotel Katwijk, trad in het gebouw „Concordia" te Rijnsburg, prof- H. P. Wijsman, uit Leiden op met een voordracht over: „De drinkwatorvoor- ziending op het platteland." Na een kort openingwoord van den te- cretaris 'der Gezondheidscommissie, dr. lueting, nam do hoogleoraar bet woord om jiis allereerst iets mede to dcelcn omtrent do grootc beteckenie van goed drinkwater. Om dewe beteckenie na te gaan moeten wij eerst weten, hoe hot water in 'de natuur voorkomt, daar samenstroomt, welke in vloeden het dan ongeschikt kunnen maken voor do consumptie cn hoe wij door doel matige verzameling en behandeling goed drinkwater kunnen verkrijgen. Wij danken allo water aan den neerslag, zooab regen, 6neeuw, dauw, enz. Dit wator komt aan de oppervlakte van do aarde, blijft daar soms 6taan om opper vlakte- of open water te vormen on zakt voor een gedeelte weg in den boclcm cn heet dan zakwater of grondwater, naarma te het mindert* diep of - ïepcr govppden wordt. Dat open water zeer gemakkelijk veront reinigd kan worden, is ieder bekend; er leven planten en dieren in en er moud^i privaten en rioten in uit. Dit werd ons aanschouwelijk voorgesteld door tchoone lichtbeelden, o.a. van een oud hoekje uit Hamburg. Is deze verontreiniging schadelijk voor do gezondheid? Ja, ten minste ze kan het zijn. Beschouwen wij eons het microscopisch beeld van een druppel water, genomen uit een stilstaandcn poeh Wij zien daarin dan con grooL. aantal levende wezentjes, bacteriën genaamd. Onder deze bacteriën zijn er, die in ons* lichaam gekomen, versohilendo ziekten kunnen doon ontstaan, zooals: cholera, typhus, dyösenteric en andere; in hot kort vole buikaandoeningen. Hoo weten we, dat het dcao bacteriën zijn, wolko dio ziekten veroorzaken Wij kunnen slechte een proef nemen, door iemand deze bacteriën in te geven en dan nagaan of hij ziek wordt. Niemand zou zich daartoe leoncn. Maar toch gebeurt dit dagelijks toevalli gerwijze, zooals spreker ons met eenigo voorbeelden aantoonde. Het meest frappante geval is wei dat van do bekende cholera-epidemie van 1892 te Hamburg. Terwijl in Hamburg tal van cholerage vallen voorkwamen, werden zij in het d aai aangrenzende Altona slechte spora disch waargenomen en dan nog meest bij menschen, van wie men wist, dat zij in Hamburg water hadden gedronken. Het bleek nu, dat do waterleiding in Hamburg besmet was met cholora-bacillen, tcrwijt deze in de uitstekend ingerichte Altonasoho leiding niet voorkwamen Wij kunnen met groote zekerheid zeggen, dat de bacterie de aanleiding van do ziekte is. Hoe staat het nu met het zakwater? Het zakwater wordt \Wrzameld in putten van gestapelde turf en gestapolden of gemetsdl- den steen. Deze putten zijn meestal gelegen in do onmiddellijke nabijheid van huizen, dus ook viak bij beerputten, riolen, mteet- vaalten, stallen, varkenshokken, enz. Slechts zei don troffen wij volkomen slui tende beerputten en riolen aan, vooral hier in onzen zachtcn bodem verzakken rioolbui zen, bij niet genoegzame voorziening, zeer spoedig, zoodat er openingen fcussohen de verschillende buizen ontstaan, dikwijls groot genoog om een doorgang to verschaf fen aan boomwortels en ratten, die er somwijlen in huizen. Doot die openingen dringen natuurlijk de vuilo stoffen in den bodem en gaan dan •gemakkelijk idoor deir d ooidringbaren wand van den waterput heen cn komen zoo in het water. Zakwaterputten dcugon dus ook niet ten- rij zij gelegen zijn, verre van den bebouw den grond waar zij niet verontreinigd kun nen worden. Dit is het gev-1 in onze dui nen. Het grondwater is beter. Dit komt ten eerste uit veel dioper grondlagen, zoodat er mindor kans is op verontreiniging van 'e oppervlakte vandaan. Ton. tweedo ia er geen beter filter dan een grondlaag, mits dezo dik gcmocg is. Hoo dit water te bereiken? Daartoe kunnen wij diepe putten graven en zorgen dat; deze op de hoogte van het zakwater waterdicht zijn, bijv. door daar Ln plaats van metselwerk den put van een ijzeren wand te voorzien. Daar echter het grondwater soms eerst op grPotc diepten gevonden wordt, zou zoo'n put nogal kostbaar wordenmen slaat dan in den bodom z.g. Nortonpijpen, dat zijn betrekkelijk nauwe ijzeren buizen, om aldus aan het water te komen. Eem bezwaar is dat dit water soms bo- standdeelen bevat, die, hoewel niet schade lijk voor do gezondheid, andere nadoelen hebben. Het kan ijzer bevatten, dat er een omaangonamen smaal: aan geeft, of brak of ziltig zijn. Het ijzer kunnen wij er aan onttrekken door het water tc sproeien op een cokes filter, waar het dan achterblijft. Kunjnen wij echter deze bestanddeelen niet aan het water onttrekken, dan moeten wij onzo toevlucht nomen tot regenwater. Het regenwater is op het oogenfchk, dat 't uit den hcrrfel komt, geheel zuiver, wordt dan opgevangen op een dak, waar het een weinig, doch meestal niet ernstig voront- reïnigd wordt. Vervolgons gaat het langs goten naar een ton of bak om daarin vcr- zamold te worden. Is zoo'n ton of brk boven «'om grond go- legen dan wordt allicht in den zomer het water warm en onaangenaam Ln het go- 1 ruik. Zoo'n bak moot dus in den grond gegra ven wordon, doch wij moeten dan zorg dra^- gon, dat deze goed waterdicht is, daar an- a-n diers 't vuil van dén verontreinigden bo dem er in kon komen cm onzen regen water bak dozclfdo bezwaren aankleven als den zak waterput. Maken wij dus onzen regenbak van goed waterdicht materieel, bijv. cement, be kleeden wij hem met verglaasde tegels. Wij kunnen het water voordat het in don put komt, eerst nog leiden door eon zand-, grind- of ooifilter om het te zuiveren van dak- en go^tvuil. Bij regenwater moeten wij zeer voorzich tig zijn i t do buizen onzer pompleiding. Wij mogen n.l. absoluut geen loodon bui zen gebruiken, daar dezo aanleiding zou den kunnen geven tot lood vergiftigingen. Regenwater is, zooals men zegt, zeer zacht, dat is, er zijn weinig zouten in, zoodat het water steeds in aanraking blijft met het metaal. Bij z.g. harde waters, die veel zou ten bezitten, zet zich zeer spoedig een laag je van deze zouten die zich met het lood verbinden, op den wand dor buis af, zoodat het water dan niet mcor in aanraking komt met het lood. Sprekor trok dus de conclusie; dat wij op het platteland moeten gebruiken het grondwater, door diepe putten of Nortonpijpen aan de oppervlakte gebracht; of regenwater, maar dan opgevangen in goed waterdichte putten en waarbij voor do pomplekung hét gebruik van lood ge heel vermeden wordt. Vorder waarschuwde spreker voor de idee, dat waar dikwijls vader en grootva der hetzelfde water gedronken hebben, zon der ooit er ziek van te zajn geweest, dit den zoon ook geen kwaad zou doon. Al is al die jaren h*t water niet schade lijk geweest, 't scheikundig onderzoek kan nauwkeurig uitmaken of do mogelijkheid beötaat, dat dit in het vervolg niet zoo zal wezen. Heeft nu de overheid het recht zich hier mede to bemoeien? Zeker 1 AJs ieder slechts zijn eigen drink water dronk, zou do zorg daarvoor alleen hem aangaanmaar men bedenke, dat be halve hijzelf ook nog zijn gezin en dikwijls vele andere mensohen dat wator drinkon. Niet alleen moeten wij zorgen dat ons eigenlijk drinkwater zuiver is; doch alle wator, dat in aanraking komt met onzo spijzen of dranken, bijv. voor het schoon maken van groenten of het spoolen van melkemmers, moet van deugdelijke samen stelling zijn. Hoe dikwijls is het immers niet voorge komen, dat door baarnet water do melk ge ïnfecteerd werd met de typhusbacil. Nadat de hoogleoraar de vragen van cenige Aanwezigen had beantwoord, dankte dr. Hunting spreker -voor zijn uitmuntende voordracht en hoopte, dat deze mede mocht werken om voor altijd te doen verdwijnen dat vuilo vocht, dat dikwijle iemand gebo den wordt, als hij vraagt om een frisscben .dronk* Behalve de meeste leden der Gezondheids commissie waren ter bijeenkomst vereenigd o. a. de burgemeesters van Rijnsburg, Oegstgeesb en Lisse en vele medici uit de omliggende plaatsen. RECLAMES, 12336 59 h 40 Ct. perregel. Wanneer zich hier te Leiden een geval voordoet als het volgende en wanneer een Leidcnaar in dezo courant het resultaat van haar bev inding mededeelt om do be volking van deze stad van haar ondervin ding te laten profitcoien, dan kan do echt heid daarvan niet in twijfel getrokken wor den. Mej. C. F. Kerkvliet, wonende Groen- oordstraat 20 to Leiden deelt ons medo: Se dert twaalf maanden heb ik veoï te lijden gehad door een hevige pijn in den rug on in dc lendenen, welko mij soms zelfs des nachts niet met rust liet. Ik had veel last van dui zelingen en was voortdurend erg afgemat. Mijn eetlust was zeer slecht geworden en ik voeóde, dat ik met 'den dag zwakker werd. Naar aanleiding van de gunstige be richten over Fosters Rugpijn Nierenpillen wensohto ik doze aan eon proef te onder werpen on ik moet zeggen, dat de uitwer king oven vlug als krachtig was. Er waren nog geon twee weken vcrloopcn eedort ik do pillen innam, toen ik me reeds veel krach tiger cn flinker gevoelde, terwijl dc pijn bij na gohcol verdwenen was. Om echter het kwaad geheel uit te roeien, zal' ik nog eeni- gen tijd met uw pillen welko mij reeds zooveel góed godaon hebben voortgaan. Ik, ondergeteekendo verklaar, dat het bo venstaande waar is on machtig u hot pu bliek to maken op elko wijze, die u goed dunkt. Eon kort woord gericht aan vrouwen. Velen ondor u schijnen voortdurend onge steld misschien lijdt gij aan hevige pijn in den rug, aan een kwaal, dio gelijkt op af matting, aan migraine of overspanning der zenuwen. Wectt niet to vlug in het vellen van een oordeel cn mot to zeggen, dat gij lijdt aan een der ziekten, waaraan vrou wen lijden. Een groot aantal dezer inge beelde „vrouwenziekten" zijn niets anders dan aandoeningen der nieren. Verliest niot don moed en denkt niot langer meer aan een ingebeelde kwaal; het zijn misschien uw nieren, welke in het spel' zijn. Vorzokort u, dat men u do echte Fosters Rugpijn Nierenpillen geeft-, dezelfde, die mej. Kerkvliet gehad heeft. Ze zijn to Leiden verkrijgbaar bij de hee- ren D. W. E. F. DE WAAL, Mare 56; D. M. KRUISINGA Ezn., Nieuwo Rijn 33 cn REYST KRAK, Steenstraat 41. Toezen ding geschiedt franco na ontvangst van postwissel a 1-76 voor één of 10 voor zes doozen. Brieven van een Xieidenaar. LXXIX. „In het verleden ligt het hodon" zong, Bilderdijk eens en of het nu hieraan, ligt of aan wat anders, zeker is 1-ct dab veel menschen belangstellend zijn ten opzichte van hetgeen geweest is. En ook ik bohoor tob die velenZoo snuffelde ik dezer dagen eens in een ouden ja' gang van 't „Leidsoh Dagblad," nl. van 1877. En als men nu zegt, dat alles tegenwoordig veel duurder is goworden, dan mag men wel een uit zondering maken voor deze krant. Er stond wel bovenvoor Loidon per 3 maanden 1.10, dus do prijs was gelijk aan dien van nu, maar dc krant bestond nog slechts uit éón blaadje van heel bescheiden formaat, krap zoo groot als nu het Zondagsblad al léén. Do lezore krijgen zeor zeker meer waar voor hun geld dan toen, terwijl do ad vertenties heel wat moer waard zijn dan destijds, toen do kring van lezers heel wat bescheidener was. Dit wa6 echter in 't voorbijgaan. Ik wilde alleen vertellen dat ik in het nommer van Donderdag 22 Februari 1877 <n stuk vond nog wel door een „Lcidsche Moeder" ge schreven, waarop ik heden de aandacht wensch to vestigen en dat zooals straks zal blijken in 190-1 nog „actueel" ie. Ziehier wat het geval is. In het najaar van 1870 werd te Leiden opgericht: de ver- ecniging tot ondersteuning van behoeftige kraamvrouwen, een Vereeniging die blij kens art. 1 der statuten zich ten doel stelt het ondersteunen van behoeftige kraam vrouwen, wien aan huis door con van haar loden studenten in de medicijnen assistentie is verleend en die in dc re gisters der verloskundige polikliniek zijn ingeschreven. Die ondersteuning zou bestaan in voedsel volgens een spijslijst, die jaarlijks door het bestuur in overleg met do Commissie vau Toezicht wordt vastgesteld. Eischt de w- stand dor vrouw buitengewone ondersteu ning, dan kan ook daarin worden voor zien. Voor dio jonge vore omging nu schreef een „Loidsohe Moeder" een warm gestelde aan beveling in het nummer dat ik dezer dagen opnam. Twee dagen later kwam een ander daar tegen op dit was een man die te gen de vereeniging omdat... de vereeniging vermeerdering der bevolking zou bovorde- ïen en overbevolking was blijkbaar 's mans nachtmerrie. Het bestuur der jonge ver eeniging bestreed de onjuiste opvatting van den anoniemen inzender cn later kwam do redactie in een hoofdartikel deze goede zaak nog eens aanbevolen en laat mij dadelijk het maar zeggen: de vereeniging is blijven bestaan en bestaat nog. Zij heeft in den loop der jaren veel arme moeders de eerste negen dagen met melk, eieren, bestellen, soep on rookvleesch ondersteund en ra buitengewone gevallen zelfs met wijn en haar aan warme dekking geholpen. Goede voeding ig immers voor de jonge moedci' zoo noodig. Daarop grondt zich het uitzicht van een toereikend voedsel voor haar kind, die dit in de eerste levensdagen zoo noodig heeft. Daarbij is het in een arbeidersgezin vooral van zoo hoog belang dat de jonge moeder vlug aansterkt en spoedig in staat is om dc opnieuw ver meerderde zorgen en plichten, die op haar rusten, wèer te aanvaarden. „Helaas, helaas," schreef de „Leidsche moeder", de geldelijke steun, die de zaak to beurt valt, is nog zoo gering." Of haar krachtig en welsprekend pleidooi daar veel of weinig toe heeft bijgedragen, valt niet te beslissen, zeker is het, dat do Vereeniging weldra heeft kunnen getuigen van rijken steun en veler' sympathie. Ik heb voor mij liggen hot verslag over het jaar 19001901 (het Vereenigingsjaar begint 1 October) 25 jaren na do oprich ting. Daaruit .blijkt wat ik naschreef. De in komsten bedroegen dat jaar 1910.53, de uitgaven f 1943.01^, een klein tekort dus, maar dat beteekent niots bij het- vele goede dat met die kleine 2000 is gedaan. De Vereeniging telde toen 123 gewon o leden, dio samen f 714 contribueerden, 300 buitengewone leden, dat zijn zij, oio jaar lijks minstens 3 bijdragen, en 33 dona teurs, dat zijn allen, die de Vereeniging geldolijk ondersteunen door hetzij zich te verbinden tot een jaarlijksche bijdrage van minder dan f 3 hetzij een gift ineens. Het aantal ondersteunde kraamvrouwen bedroeg 760, verstrekt werden: 6921 liters melk, 7685 eieren, 2318 porties rookvleesch, 2175 porties vleesch, 1566 porties soep, 3088 bestellen, 75 halve fleaschen wijn en 15 porties ijs. Niet minder dan 760 jonge moeders zijn daarmede in een moeilijke levensperiode verkwikt en versterkt, en in even zoovele dikwijls zeer armo gezinnen is daarmedo een blij zonnestraaltje gevallen in liet vaak zoo somber kraambed. Als wij daar goed inkomen en wij be hoeven daarvoor geen „Leidsche Moeders" te zijn dan zegenen wij den dag, waarop doze Vereniging is opgericht, dan ver heugen wij er ons in, dat zo nog bestaat en haar arbeidsveld nog telkens uitbreidt. Maar dan doen wij nog meer en gaan wij nog verder. Wij vragen ons af: doe ik er ook wat aan, doe ik er genoeg aan? En het zou mij niet verwonderen of ve len mijner lezers en lezeressen met veel of weinig middelen,zullen zoo iets van schaamt© voelen opkomen, omdat ze tot dusverre in gebreko bleven iets voor de ze goede zaak te offeren. Doch tot hun verontschuldiging zuilen ze kunnen aanvoeren, dat ze van het bestaan dier Vereeniging nauwelijks weet hadden, althans or nooit aan heiden gedacht. En daarvoor bestaat alle reden. Do Vereeniging gaat, zooals goede enge len plegen to doen, in stilte lond. Reclame- zucht is haar vreemd. Slechts tweemaal in de 20 jaren heeft zij buiten den kling ypn studenten en medici zich tot het publiek gewend, bescheiden lijk vragende om wat belangstelling. Dat eert deze instelling, maar schaadt haar financiën. De menschen komen on gaan en van wie er gaan naar een andeio plaats, bedanken voor zooverre ze lid zijn van Leidsche vcreenigingen daar allicht voor. Ook door den dood ontvallen der Vereeniging leden, wier leogc plaatsen niet zoo onmiddellijk worden aangevuld door anderen. Het gevolg daaivan is, dat ook nu we der het getal leden en donateurs is afge brokkeld, juist in een tijd, waarin de be hoeften steeds grooter worden. Ben ik goed ingelicht, dan heeft het getal kraamvrouwen, dit jaar ondcisteund, niet minder dan 1000 bedragen. Meer behoeften, minder inkomsten, dat kan niet gaan. Daarvan zou het gevolg moeten zijn: inkrimpen van de ondersteu ning. En dat zou jauimoi wezen. Want men moge wel bedenken de soort en de grootte eer ondersteuning wordt op medisch voor schrift verstrekt. Hot is hier niet: geef maai op goed geluk af, hier wordt gegeven aan wie het noodig heeft on wat zij noodig heeft. Van bezuiniging kan geen sprake zijn en dit ook hierom niet, omdat sommige leveranciers reeds beneden den gewonen verkoopsprijs aan de Vereeniging leveren, de wijn zelfs gratis geleverd wordt, zooals ook het drukwerk, dat de Vereeniging noo dig heeft. Zoo kom ik in dezen brief een beroep doen op den weldadigheidszin mijner lezers en lezeressen voor de Vereeniging ter on dersteuning voor behoeftige kraamvrouwen- Ik meen het niet beter to kunnen doen dan met de woorden in het No. van 22 Febr. 1877 van het „Leidsch Dagblad" door een „Leidsche Moedei'' daarin geschreven. Als zij nog leeft en naar ik hoop haar kinderen met God en met cere groot ge bracht heeft, dan mag ze nu nog eens mot- welgevallen haar eigen wóórden lezen en zich overtuigd houden, dat zij ook nu, bijna 28 jaren latei', #niet zullen nalaten indruk te maken. „Gij vooral" zoo schrijft ze aan het slot „gij vooral, jeugdige ouders, die bij de weegschaal, waarop gij uw dierbaren zuigeling neerlegt, elkander dankbaar en trotsch de vermeerdering uwer ouder vreugd aanwijst, dio toch in do eerste le vensmaanden van het kind alleen door het welig gedijen bepaald woidt, gij vooral, zeg ik, denkt er eens aan, hoeveel van de jeugdige modehurgertjes uwer kinderen bij zulk een proef in letterlijken zin te licht bevonden zouden worden, ja, allengs tot onkenbare wurmpjes wegkrimpen, grooten- deels doordat hun moeders gebrek leden. Helpt en steunt, gij, allen, aie het kunt, ook weer in dezo goede zaak! Elke gift, klein of groot, wordt met blijdsohap ont vangen en, wat nog beter is, ontwijfelbaar goed besteed. Zoo daaraan nog twijfel mo gelijk was, zouden de namen van hen, dio als commissie van toezicht de zaak adhae- sie en moreelen steun geven, dien twijfel geheel wegnemen. Moge het aan ons, bur gers en vooral aan u, welvarende (1) mid denklasse, niet to wijten zijn als deze stich ting niet mocht bloeien, maar dragen wij blijmoedig het onze aan, wij allen, die nog_. iets geven kunnen, dankbaar erkennende» dat het ook in dezen heel wat gelukkiger; is te geven can t© ontvangen." Ik heb hieraan niets toe te voegen dani alleen dat naar ik vernomen heb, binnen kort door het bestuur der Vereeniging cir«< culaires om steun bij verschillende ingeze tenen zullen rondgezonden worden. Mogen velen bereid zijn tot helpen I. (l) Dit woord niet voor mijn rekening. Men moet bedenken, dat dit in 1877 is ge schreven. Onzo middenklasse zal echter ook nu nog wel een goede zaak kunnen steu nen. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. Voorzitter do burgemeester. Afwezig do heeren Bultman en 't Hooft. Do notulen; der vorige vergadering werden goedgekeurd. Kennis werd genomen van een stel inge komen stukken en de mededeeling dat C. van der Laan is benoemd tot zetter van) 's Rijks directe belastingen. Voor notificatio werd aangenomen een: schrijven van den heer C. Bos waarin hij bedankt als Raadslid. Vastgesteld werden de bestekken vooi heti aansteken der lantaarns, voor het onder houd der scholen en onderwijzerswoningen, en voor het onderhoudswerk van het Raad huis, alles in 1905. Vastgesteld werd een ontwerp-besluit tot heffing van vergunningsrecht, mot veror dening op de invordering, alsmede bet suppletoir kohier van do hondenbelasting, dienst 1904, tot een bedrag van ƒ9. Op daartoo gedaan verzoek werd aan" mej. M. G. do Bruijn eervol ontslag ver leend als onderwijzeres aan school 11, in gang 1 Januari a.s. Alsvoien aan P. M. Labrijn als hoofd van school 10; ingang 1 Januari as. Toegestaan werd het verzoek van H. d© Jong, hoofd van school 6, om overplaat sing naar school 10. Bonoemd werden: tot onderwijzer aan dó school No. 1 de heer P. de Boer te HaaP* lom (No. 1 der voordracht); tot onderwijze res aan de sohool No. 7 moj. J. H. Verge net te Leeuwarden (No. 1 der voordracht); tot onderwijzeres aan de school No. 11 moj. I. M. N. L. van Limborgh te Haarlemmer meer (No. 3 der voordracht), allen met infunctietreding 1 Januari 1905; tot le den van het Burgeilijk Armbestuur de hee ren A. Colijn, G. B. 't Hooft, J. Biemonc', W. Biesheuvel, C. van der Spek cn T. C. Los, respectievelijk voor de wijken 7, 16, 17, 21, 23 en 24, welke genoemde heeren aan dc beurt van aftreding waren. Op verzoek werd aan den heer C. Bos af ch rij ving verleend van hoofdolijken om slag, ten bedrage van 7.621 voor 2 twaalf de gedeelten. Bij de gewone rondvraag werden door enkele ledén nog inlichtingen gevraagd over deze of gene aangelegenheid, en door! den voorzitter gegeven. Hierop word co vergadering gesloten. Knzcrues le 's-GrareuIiage. De Minister van Oorlog deelt in zyn Be- grootlngsantwoord mede, dat voor zooverre hem bekend is, er geen kans bestaat en hy het zelf niet mogelijk acht, dat de Haagsche kazernes, zonder geldelijk bezwaar voor de schatkist, naar den buitenkant van de ge meente zouden kunnen worden verplaatst. Voor het Departement van Oorlog bestaat er, ook daarom, geen aanleiding, ten aanzien van zulk een verplaatsing, het initiatief to nemen. Opening van onderhandelingen zou moeten uitgaan van de gemeente 's Qravenhage, dio grootendoels eigenares is vande terreinen met de daarop staande militaire gebouwen. Deze z(jn by den Slaat kosteloos in gebruik tot tyd en wyle een en ander voor militairs doeleinden niet meer noodig is, als wanneer de gemeente er de beschikking over rerkrilgt. Eenig voorstel ter zake la eveawel van dio gemeente by den Minister niet ingekomen. BILLEG0M. Bevallen: Tb. Buckens geb, Yan üeumsn D. J. Does geb. Werdier Z. A. Vreeken geb. Scheller Z. M. C. NVeijorsgeb. Stroombergen D. (J. Bakker geb. Van Bago D. M. Mulder geb. Loinraerse Z. LEIDERDORP. Geboren: Johannes, Z. van P. W. Bon en J. de Bruin. Cornelia IJendrika, D. van P. Huisman en S. M. Nieuweuburg LISSE. Geboren: Margaretba Maria, D. vin J. M. Aartman en M. J. Hoogeveen. Jacoba Johanns, D. van C. v. d. Splinter en J. P. v. d. Laan. Petras Franciscus, Z. van H. van Rooyen en C. M. Wildenburg. Martinus, Z. vnu G. Leuven en C. v. d. Horst. Maria Jacoba Catbarina, D. van C. Langeveld en C. B. Witteman. Overleden: Arie Balkenende m Levenl. Z. von M. Weyers en D. C. Audillred. NOORDWIJK. Geboren: Jan, Z. van N van Duin en J. Hoek. Marjjtie, D. van C. van Duin on M. van Koon. Jacobus Petrus, Z. van W. Pescbier en A. J- van der Post Johanna Afra, D. van J. de Lange en G. van Kan. Petronella, D. van J. Smit eu N. vau den Burg. Grietio Jacobs, D. van J. van Heelen en K. Vooys. Adrianua Comeli6, Z van P. Zuidhoek en J. do Kidder. Lena, D. vau N. van Duin en J. v. d« Deijl. Ondertrouwd: Arie van der Wiel 45 j. en Maartje Hoek 27 1. Getrouwd: Johannes Roos 28 j. te Scheve- ningen, en Neeltje Hoek 22 j. Overleden: Een levenloos kind van het mannelijk geslacht vau J. van Beelen en K. Vooys. NOORD WIJ KKRHOUT. Bevallen: C. M.. v. d. Burg geb. Buacliman D. A. v. d. Klnauw geb. Sprokkeleuburg Z. NIEUWKOOP. B e v a 11 e n: P. Slingerland geb. De Pater Z. M. Pieterse geb. Verklei] D. R. van Koekei geb. v. Hoorn 2 D. Overleden: K. Wittebol, echtg. van A. Spruit, 74 j. M. Kersbergen, geh. niet A. v. Veen, S'2 j. RIJNSBURG. Geboren: Ewout en Gerrit, zoons van N. van Egraond en M. Unasnoot. Ondertrouwd: A. de Jtyjg, te Lisse, 24 j.# en C. Hogewoning, 26 j., te Lisse. M. de Kluyver, 83 j., wed. van P. de Jong, te Oegstgeest, en Jannetje Kraan, 26 j., te Rijneburg. STOMP WIJ K. Ondertrouwd: C. F. W. van der Weyden jm. 22 j. en C. M. Kleingeld ^Bevallen: C. W. Roozenburg geb- Samwel Z. F. Binnendijk geb. Van der Burg D. Overleden: A. van den Berg M. 60 j., eebtgen. van M. C. Dissersant. C. v. d. Burg Z. 2 ra. ZOETERWOUDE. Geboren: Margareth» Cornelia, D. van W. Hoogzaad en M. Zijp. O v e r 1 e d e nA. M. van Gils, V., ongehuwd, 61

Leidsch Dagblad | 1904 | | pagina 6