SIPKES' ™«s- Royal Windsor Boekverkooping DAKE's prima LEIDSCH DAGBLAD, DINSDAG 13 DECEMBER. TWEEDE BLAD. Tweede Kamer. POETSPOMMADE H. A. DE WIJS, Confiseur-Cuisinier. DRA IS MA VALKENBURG'S LEVERTRAAN- LEEUWARDE PIANINO. Vervolg Advertentiën. SOEP, RIJNSBURQ. BEROEMDE HAARI1ERSTELLER u i s Aambeien Aambeien No. 13745. Anno 1904. Leidsch Jaarboekje. Dezer dagen ver*oheen bij don heer A. W. Sijthoff alhier de tweede jaargang van het „Jaarboekje voor geschiedenis en oudheid kunde van Leiden en Rijnland tevens or gaan der Yereeniging Oud-Leiden" Om eerst iete van het uitwendige te zoggen: de uitgave it keurig verzorgd. In plaats van het weinig tierlijke stadswapen op don om slag van het vorig jaarboekje, waarop ook de ,.N. R. C." van 13 December 1903, overi gens vol lof, gewezen heeft-, vinden wij thans een vignet van den afgebroken molen aan het Plantsoen. Het aantal platen in den tekst is belangrijk uitgebreid en ver- boogt bijzonder de waarde van het boekje. Het poortje van de voormalige rectorswo- ping, de Burg, eoue zeer fraaie reproduc tie van een Jan Steen, voorstellende de iViaohbrug, bet Rijnlandsch Huis, anno 1597, de schilderachtige renaiseanoe-gevel' aan de Breeatraat No. 56, een dergelijke aan bot Rapenburg No. 129 Ao. 1630, de Lakenhal, het huis van prof. v. d. Vlugt, bet poortje van het Weeshuis, het huis Toylingen in de 17de eeuw, een plattegrond van het klooster Mariënpoél', het zegel van dat klooster, een familietafereel der Van Swieten's op het hoogaltaar aldaar - allies te zamen een in dordaad met liefde verzorgde collectie van schilderachtige plekjes, do meeste helaas voor goed verdwenen. Voeg hierbij fraai papier en kloeke letter en erken, dat de uitgever voor sbreeling van hot oog met vrucht heeft zorg gedragen. Thans de inhoud. Eerst worden er drie 'dooden herdacht, aan onze stad ontvallen, dr. O. J. van Ketwioh, A. P. M. vai Ootdt en 3. Kutech Lojenga. Dan volgen enkele inlichtingen omtrent besturen en op ene are inrichtingen, het jaarverslag van de \cr- eenigiing Oud-Leiden en eindelijk de kro niek, deze maal loopend van 6 November 1903 tot 4 November 1904. Wij verwachten dat onze stadgenootcn zoowel als de bewo ners van Rijnland met deze korte geschie denis van Leiden zullen zijn ingenomen. Wat in stad en dorp belangrijks geschiedde, vindt men hier met grooto nauwkeurigheid vermc£d ©n aan de dorpen ia vooral niet minder zorg besteed cLaii aan de stad. En dut de redactie don kring wijd heeft ge trokken, blijkt wel als wij b.v. op 27 April 1901 zien vermeld den uitslag van eene ge meenteraadsverkiezing heel te Aalsmeer. Wij zijn nu genaderd tot don eigenlijken inhoud, waarvan do aangenamo afwisseling al aanstoncs dankbaar worde erkend. Want naast uitvoerige, historische ven handelingen vindt do lezer hier menigo anekdote uit het leven der vaderen, bij uitnemendheid geschikt om een blik te laten slaan in het leven der voorgeslachten. En voorts: hier ia de heoi H. G. A. Obrcen, die ons ver telt van het Klooster eer Witte Nonnen, waarin later do Academie werd gevestigd, r zooals wij haar nog kennen. Uitvoeriger nog is de heer W. J. J. -O. Bijleveld -over het Nonnenklooster Mariënpoel cn zijn stichter Boudewijn van Swieten. Deskun digen zullen oog hebben voor de liefdevolle toewijding, waarmede de schrijver heeft ge put uit een groot aantal charters en anoere onuitgegeven stukken en aldus den arbeid - van Van Houssen en Römei overvloedig heeft aangevuld. Prof. P. J. Bloky wijdt enkele bladzijden aan den afgebroken mo len „De Oranjeboom" en waarsohuwt mot arast tegen den rampzaligen afbraak! us t, v*a- -door Leiaen reeds zooveel van zijn schoonheid veiloor en eindelijk geheel zal zijn ontluisterd, zoo niet do burgerij krach tiger haar stem daartegen booron laat. Het stuk van mr. dr. Ovei voorde ademt denzelfden geest. Hij sohrijft over „Bur gerlijke Bouwkunst te Leiaen" en maakt met zijn lezers eeno lange wandeling door de stad en langs haar gebouwen, hun daarbij van allerlei vertellend. Laat ons allen hopen, dat do bewoner van het pand aan de Vischbrug (bldz. 84) zal willen vol doen aan het houscho verzoek hier tot hem gericht (bldz. 86 bovenaan). Prof. L. Knappert vervolgt de geschiedenis van on ze Latijnsch© School. Deze maal behandelt hij slechts eene korte periode, maai staat dan ook te langer stil bij het onderwijs i anno 1625, waarvan hij veel belangrijks verhaalt. Do heer E. W. Moes doet ons den I apothekor en verzamelaar Ohiistiaan Por- ret uit do Maarsmanssteeg kennen en de heer H. Visser herinnert ons aan G. de Meerman. Eeno tweede studie levert prof. Blok door hier te laten afdrukken zijn voordracht over Toylingen, indertijd voor de leden van „Oud-Leiden" ter plaatse ge houden en met welk belangrijk stuk thans ook andoren kunnen kennis maken. Er zijn nog kleinere bijdragen, over Lisse, over de „ramp van Leiden", over den Hortus, ter wijl wij van de historische anekcotcn reecb gewaagden. Doch genoeg om te laten zien, dat het jaarboekje zijn lezers niet weinig biedt. Wij hopen hartelijk, aat de redactie (de heeren J. E. Heeres, W. J. J. C. Bijle veld, D. Harteveld H.C.zn., L. Knappert en J. C. Overvoorde) zoowel als de uitge ver' hun moeite mogen beloond zien door de ervaring, dat binnen en buiten Leiden velen heb boekje koopen (de prijs is f 1.60), waaraoor meteen de kans op een derden jaargang wordt verhoogd. Zitting van Maandagnamiddag. Besloten werd Woensdagavond de Mari- nobegrooting te behandelen en ook Vrijdag avond te vergaderen. Staatsbogrooting. De heer Goeman Borgesius, door gaande op het bekende beeld van den heer Kolkman nopens do reolamekaros en de paradepaarden, verklaart zich tevreden met een bescheiden plaatsje in don katte- bak. De heer Kolkman zal zich moeten be helpen met een plaats in de ouderwetsche trekschuit. Nopens de vraag, waar de liberalen het geld vandaan zullen halen voor hun hor vormingen, antwoordt do heer Borgesius doch geheel voor zich persoonlijk dat hij inderdaad met veel meegaat, wat de heer Treub heeft gezegd. Hij is noch tegen inkomstenbelasting, nóch tegen progressie in de suocessiebolasting, alleen ten opzichte van successie in do rechte lijn maakt hij eenig voorbehoud. Spreker is er ook niet tegen, dat wat meer geld wordt getrokken uit do inkomen de rechten, mits een verhooging van het tarief niet het karakter drago van proteo- tie. Wat bezuiniging betreft afsohaffing van leger en vloot is niet zoo gemakkelijk als de socialisten wel denken... Do heer Troelstra: Wij zeggen ook niet, dat dit zoo gemakkelijk is. De heer Borgesi us: Het is geheel en al onmogelijk. Onder do zaken, die hij met leedwezen in de rede van den Minister heeft gemist, behoort een antwoord op hetgeen ter zake van Transvaal en do Overijeelsoho quaeefcie is gezegd. De voornaamste prinoipieelo wetten zijn nog niet ingediend. Geschiedt dit, dan zal blijken, dat men zeer voel aan do eischon der Katholieken zal hebben too to geven. Do „gunstige" uitslag van do Provinciate verkiezingen valt alleen in Zuid-Hollacd te constateeren. Heeft de linkerzijde don Minister niet weten te „imponceren", de Minister heeft dit ook do linkerzijde niet kunnoi doen. Do heev Tydoman verdedigt de hou ding der liberalen in zake het onderwijs. Don heer Troelstra geeft hij toe, dat de liberalen geen veldheer hebben, maar heb ben do socialisten er een? Ook hebben zij, naar op het Amstordamsch congres bleek, heelemaal geen marschroute. Wat de libe ralen den arbeider geven? Geen klassen strijd, geen belofte van eeuwige gelukzalig heid, maar gezond verstand. Wat de liberalen betreft, zij zijn gaarne bereid, to zijner tijd do kiesrechtquaestie weer in behandeling te nemen. Overleg met den heer Van Raaltc wijst hij niet af, doch dit overleg behoeft in deze vergadering niet plaats te grijpen. (Gelach.) Do heer Van der Vlugt bespreekt allereerst 's Ministers- beswering, dat juist door de coalitie alles pais en vree was- ge worden. Zoo aardig gevonden als dit ant woord was, zoo onjuist is het. uo Minister vergat de grooto kloof in het midden, aan welks verbreeding hij niet onschuldig is. Do broedertwifcten aan de overzijdo zijn trou wens niet tot zwijgen gekomen, doch d'echts overstemd door te wijzen op de linkerzijde. Die handelwijze heoft iets homoeopathitoh, daarom voelt de Minister cr zeker iets voor, het uitdrijven van geloofshaat d<. r ge loofshaat I Die handelwijze noemde men ech ter vroeger in Bijbolsclie taal: het uitdrij ven van den duivel door Beëlzebub, het op perhoofd der duivelen. De Minister laat inderdaad geen gelegen heid ongebruikt om de bestaande tegen stellingen te versoherpen door de middel- groepen op een hoop te drijven en tc ver eenzelvigen met een der uiterste vleugels. D© krachtigste bevestiging van die klacht, bij het hooger-onderwijsdebat ook geuit, heeft de Minister geleverd door de wijze, waarop hij poogde die klacht to ontzenu wen. Alles vloeit aan do linkerzij do, niets staat daar vast, luidde. '6 Minister* bowe- ring. Maar zijn do gedachten van den mo dernen geest, die de Minister zoo verschrik kelijk vindt, dan plotseling door de libera len uitgevonden. De Minister weet wol be ter. Het zijn gedachten reeds uit den Griek- 6chen tijd. En zo zijn binds ovorgenomon door modernen zoowel a's geloovigon. Do vraag is alleen: hebben die gedaohten recht om te worden aanvaard door den modernen mensch? Spr. antwoordt beslibt: neen. Hot Darwinisme is een uitnemende werkhypo these, doch binds door andore hypouieoon overvleugeld. Dooh al was dio hypothese algemeen aanvaard, dan b'.eef nog wo vraag of onze waarde on ons wezen als mentoh daardoor wordt bepaald door onze geboor te uit lagere vormen. Die vraag is door moderne geesten, waaronder ongeloovigon, beslist ontkennend beantwoord. Velen meenen thans, dat de moderne idee bestaat in do meening, dat do hoogste le vensvragen door medici of natuurvortchors in hun laboratorium kunnen worden uitge maakt. Maar dit oppervlakkig inzicht is geenszins iniiaeront aan den modernen geest. Door dit alzoo voor te btollon, doet do Minister ons ernstig, onrecht en draagt liij koren aan op den molen van dde opper- vlakkigen (do heer Marchant: wat kan hun dat scholen I) Maar zelf* bij de rech- torzijd© moeten er nog zijn, die dit stroven van den Minister niet goedkeuren (de heer Marchant: de fatsoenilijko menachen. Spr. beroept zich op don heer De Vibser, die verklaart, dat bet Nederlandsohe volk niet te scheiden is in twee groepen van be- wust-geloovigen en ongeloovigon en dus niet billijkt do indeeling van hen, diie denken als de heer Roeesingh en Spr. bij Molceohott on Haeckel. Spr. ontkent die scherpe tegenstelling, maar wijst er op, dat perioden van go- loofshaat.een Rijk nooit tot eere hebben ge strekt. Spr. beroept zioh op liet ByzaJitijn- echc Rijk gq het twaalfjarig bestand, die donkere vlek in onze historie. Zeker ver wacht ook Spr. niet weder bloedige gods diensttwisten in ons gezegend vaderland, doch hij vraagt hoe btaat het met de partij vorming in Engeland, in Amerika? Ont breken daar de geloofstwisten, die ons hier bodroeven? Zeker niet. Stel daartogenovor Frankrijk en Spanje. Eenerzijda door den Minister steeds ge prezen landen, wier staatsgeschiedenis is opgebloeid onder de schaduw van hot Cal vinisme en anderzijds twree landen waar het Calvinisme niet heeft kunnen aarden. In do „normale" landen behcerscht het ge loofsverschil de schtjding tusschon partij en niet; in do landen met abnormale geschio- donis bestaat die scheiding juist wel! Spr. erkent dat Christus gezegd heeft: wie Mij belijden zal voor dc menschen, dio zal Ik belijden voor mijn Vader in het Konink rijk der Hemelen. Spr. zou daartegenover zich op andere woorden van Jezus kunnen beroepen, doch doet dit juist niet, omdat die woorden hier niet thuis behooreb. Do godsdienst mag niet worden gebracht op het terrein der politiek, op de erve des Staats. KDe heer Heemskerk protesteert.) Do Minister bepleitte voorte het parallel is me tusschcn geloof en ongeloof. Hoo nu? lioort Spr. in zijn vorbeelding een vurig voorstander der „christelijke staabkundo" zeggen. Mag de Staat nog zelfs den gietor verstrekken oin do wortels van den gif boom water te goven? Maar dan wordt door die consequontie de onjuistheid bewe zen van het antithetisch uitgangspunt. De Minister verklaarde voorts een sa menwerking tusschen de beide gauches on de beide droites niet bepaald voor onmo gelijk. Ronduit moet Spr. zeggen er niets meer van te begrijpen. De Minister ging uit van het beginsel dat or een kloof gaapt tussohon geloof en ongeloof. Maar later hoo- ren wo dat als de stembus er aanleiding toe geeft, er tusschen paganisten en ongeloo- vigen van samenwerking sprako kan zijn. Of Spr. begrijpt er niets van óf die oppor tunistische staatkunde vloekt met den ri- goristischen aanhef van het belijden van God op de orve van den Staat. Do juich toon waarmede do Minister zijn rode ein digde, is sleohts gerechtvaardigd met het oog op olectorale gelukskanscn. Overigens is do positie der rechterzijde intrinsiek niet gezond. De eenheid der rechterzijde getuigt tegon haar, de ver deeldheid dor linkerzijde getuigt vóór haar, daar zij do v_rschillon niot ovor- ploistort. Ons volk wordt overstelpt mot zegeningen in den trant van. hoogcr onder wijs- on Tariofwot. Spr. betreurt dat ver warring wondt gebracht in allo verhoudin gen, doordat op alle gegronde criliek van de zijde dor Rogeoring eenvoudig wordt geantwoord: wij zijn togen de paganistenl Do heer Van Raalte betwist den heer Heemskerk, dat do linkerzijde zoo onver zoenlijk zou zijn gebleken bij de behande ling van do Hooger Onderwijswet. De vergadering werd geschorst tot gis teravond 8 uien; do algemeono beschouwin gen echter zouden eerst hedenochtend wor den voortgezet. Verg adoring van Maandag avond. Zonder debat of stemming worden aan genomen Hoofastuk I (Huis der Koningin) en Hoofdstuk II (Hoogo Collegies van Staat). Daarna vingen aan de algemeeno be raadslagingen over Hoofdstuk III (Bui- tenlandsoho Zaken.) Daarbij bracht do heer Van Nispon tot Sovonaer tor sprake do geruchten dat de Pruisischo Regeering rechten zou gar.a heffen op den Rijn ter bekostiging van den aanleg van een nieuw scheep- vaartkaaaal. Betoogende, aat die tolhef fing voor Nederland met het oog op de ooncurrentio zeer nadcclig is. Spreker vroog of onze Regeer ing officieel iets be kend is van het voornemen der Pruisische Regeering. Zoo ja, welke stappen dan ten doeo worden genomen. Nadat de heer Duymaer van Twist de lijdensgeschiedenis dor dubbele verzeke ring voor de ongevallen (in DuitschLand en tegelijk hier) had besproken on aange drongen had op spoed ten deze, besprak de heer Van der Vlugt do toetreding van Nederland tot do Bomer Conventio, waarbij hij trachtte do bezwaren daartegen door den Minister aangevoerd, to weerleg gen. Wij zijn or trotech op, dat van ons de ro- gcling van het internationaal privaat recht i3 uitgegaan en bij ons vorzokord is gebleven in de krachtige hand van Asser. Waar wij voorts wol degelijk ook mot Frankrijk eon internationalo regeling be treffende het auteursrecht hebben getrof fen, is dc vraag geoorloofd, waarom wij ong niot aansluiten bij do Berner Unie. De oplossing dier vraag ziob Spr. in art. 5 dor Bomer Conventie betreffende het vertaalrecht. Bij een aantal onzer boek handelaars cn sommige kleino uitgevers bestaat verzet tegen die bepaling, omdat er zooveel meer in dan uit het Nederlandsch wordt vertaald en wij geen cadoaux mootcn geven aan de andere landen bij de Berner Conventie aangesloten. Spr. heeft van dit beroep op het algemeen belang nooit ken nis genomen dan met groot leedwezen. Laat het waar zijn, dat wij behoefte hebben aan zooveel buitcnlandsch vertaalwerk. Is dan ons nationaal belang bij aansluiting niets! Worden wo door onzo abstentie niet een aanfluitiïjg voor het buitenland? Hinder lijk contrasteert die houding mot onzo hou-r ding op het gebied van het in .eraationaal privaatrecht. Wij zijn fier er op, dat Den Haag is gekozen als i laats dor Vredescon ferentie, als zotol van het Hof van Arbi trage. We gaan er groot op dat Nederland zijn plaats gaat hernemen in de rij dor na. tiën. Maar zoodra dij fierheid ons een of fer gaat kosten, houden wo do hand op do beurs. Spr. zou bijna gaan twijfelen aan onzo intern ationalo geestdrift. Spr. verdedigt onze aansluiting ook mot het oog op de rechten van den auteur op een deel der opbrengst van zijn geschrif ten. Er is heel wat gechicaneerd over het begrip „geestelijk oigendom". Maar Spr. komt er tegen op dat de gedachte, eenmaal vorspreid, gemeen goed is geworden in dien zin, dat een ander zich er door zon mogen verrijken. Wie een boek koopt, krijgt daardoor liefc recht om het te lezen of aan een ander te goven, dooh niet ver krijgt hij reohtcn op den geestelijken inhoud. Men beweert dat wie vertaalt, een zelfstan digen geestelijken arbeid verricht, dooh ziet over het hoofd dat tooh reeds onzo Auteurs wet het vertalingsrecht regelt, zij het ook op bonopenor wijze dan do Bomec Conven. tie. Een deel van do vertaling blijft geest van den geest van den schrijver. Dc Minis ter herzie dus nog eens zijn standpunt in- zako de Bomer Conventie. Do heer Van Bylandt sprak doa wensok uit, dat onze Regeering zal mee werken tot pogingen om Venezuela te be- wegon arbitrage-vei dragon to sluiten mot andere Mogendheden en voorte do Kamer spoedig overeenkomsten ter goedkeuring zal voordragen betreffende den handel in meisjes. Ook deze 6prekcr besprak do quaestio der Rijntolion, evenals do heer Van Karncboek, die de zaak wonschto over to laten aan de wijsheid cn het beleid der Regeer ing, maar die meende, dat do Kamer de Regeering kon steunon door in hot licht te stollen, dat geen tol Ion op den Rijn kunnen woraen geheven zonder too- stemming van Nederland. Do heer Van Idsinga betreurde, dat de Rcgoeiing heeft voorgesteld een wijzi ging van do begrooting betreffende den consulaircn dienst in Zuid-Afrika, waar door z. i. de Minister zelf aan de zaak een doodsteek heeft toegebracht. Spreker vroeg vorder inlichtingen omtront don inhoud der voorstellen betreffende het consulaat wezen in het algemeen, en betroffendo do positie van den tot Eerste Kamerlid geko zen gezant to Stockholm. Nadat do heer Mol oho rs had aange drongen op steun in gold aan schipbreu kelingen door Nodcrlandsoho consulaire ambtenaren in den vreemde, drong do lieer Fock aan om bij Duitschland krachtig aan to dringen op wegneming der grieven van Ncderlandaclic belanghebbenden tegon do schade, die in gesloten tijd aan onzo zalrnvisscherij wordt toegebracht en ver klaarde de hoor Van Raalto met ver trouwen de voorstellen to zullen afwachten betreffende do reoiganisatio van het oon- sulaabwozon. Dc heer Pom po van Meerder- voort achtte do toetreding van Neder land tot do Bomer Convontio cpn cisch. van billijkheid, waarna do Minister van Buitenlands oho Zaken de verschillende sprekers beantwoordde. Hij verklaarde, officieel niets te weten van eenig voornemen der Duitecho Regecring om tollen to heffen. Hij meent echter, dat wij volkomen gewaarborgd zijn door do Rijn vaartakte, die zonder onzo toef- «temming niot gewijzigd kan worden. Mot do dubbelo ongevallenverzekering wordt zooveel mogelijk spoed gemaakt. Do Minitter handhaafde zijn standpunt in zake onze nietetoctrcding tot do Bcrner- oonventio. In zake den meisjeshandel zal de Kamer eerlang een ontwerp bereiken. Ton aanzien van do Zuid-Afrikaansoho quaestio, do Minister bracht de quacttio geeft prachtlgen langduren den glan9. Trots voor de Dames I Gemak voor do Dienstboden I Spaart geldt Spaart tijdl Vraagt het by Uw leverancier 11 L. DAKE ZOON, v|h. Damrak, AMSTERDAM. By inlevering van 12 doksel- tjes of by aankoop in eene van 12 doosjes, ontvangt U een stuk prima Toiletzeep van DOBBEL- MANN cadeau. 12123 83 Voor toilet en huishouding. De scheikundig zuivere Kelzor-Borax is het me*st natuurlijke, hot zachtste en gezondst* middel om do HCboonheld der buld te bevorderen Keizer-Borax maakt het water zacht geneest eene ruwe en onznivoro huid on maakt zo zacht en blank. In de huishouding dient ze tegelijkertijd voor dt meest verschillende relnlglnflsdoaleindon on is on bekend good hulsmiddel. Slechtsi echt In rood cirlonnen 4 10, 20 L 50 et. met volledige gobruikr k aanwijzing. Faalt nooit. Specialiteit van do Firma Helnrich Mack, ulm a./D," T* n LDe Administratie van het „Leidsch Dagblad" belast zich met het plaatsen van Advertentiën in alle Bladen. Aalmurkt 23. Tclcpliooun. 315. Levering van Déjeuners, Diners, Soupers, met of zonder bijlevering van Servies. 3154 10 9008 19 GJCVRAAGD: een gebruikte Plaulno. Brieven met prysopgaaf aan het Bureel v. d. BI. No. 12205. 5 dagelijks verkrijgbaar it 20 Cents per portie. 6902 6 JPapenstraat 4. Hierbij worden degenen, die tot de bijeenkomst in „Concordia" op morgeu, (.Woensdagsavond, zijn uitgc- noodigd, aangespoord deze vergadering bij te vronen. 12212 8 cc OH>tiN 2 Gebruikt do ROYAL WINDSOR die aan de gr^ze haren de natuurlyke klour on'schoonhoid der Jeugd wedor teruggeeft zy gaat den val dor haren tegen en doet de roof vordwilnen. Zy is do ELNTGEllAAKHEKSTELLER welke bekroond la. Onverwachte uitkomsten. Steeds bloolender verkoop. - Op do ilacons de woor- den ROYAL WINDSOR olschen. Bovlndlzlch by do Kappere-Kuukv-ikoopers in beelo on I halve ilacons.Entropót 2S, nucfEnghun,Parits. 1 hranco toozondlng op aanvraag van hot Pros- poe us, bijzonderheden en getuigschrift on bo- vaitenae. 6181 •'O Ycrki iigbaax by do Firma KNAAP A H V VAN HOORN, Opvolger, Breeslraat 118, Lelden. UITWENDIGE 9901 6 verdwynen spoedig door het middel Probatn m", verkrygbaar f 1.30 by D. M. KRUISINGA, N. Ryn. te Utrecht, 15—20 December. 12009 44 „De Sticbtscbe Boekhandel", (Firma's GEBRS. KOEZIJNSE en v. d. STAL en GROENEWEGEN) te Utrecht, Oudegracht T.Z. 107, b/d. Smeebrug, zal den 13den Dec, en volgende dagen, tolkens des avonds te halfzeven, verkoopen: de Bibliotheken, afkomstig van een Emeritus predikant, een Directeur eener muziekschool on andere verzamelaars, bevat tende zeer vele gezochte worken van Godgeleerdheid en Kerkge schiedenis, waarby veel van Oudere Schrijvers, veel Stichtelijke IiCCinnr, een uitmuntende verzameling Algem. eii Yaderl. Geschie denis, Aardrijkskunde, Plaatsbeschrijving, Land- en Volken kunde, Penningkunde; Nederlandsohe-, Fransclie-, Dnitsche- en Fugclscke Taal- en Letterkunde, waarby zoor vele fonkel nieuwe exemplaren en Prachtwerken, voorts Muziek en werken over Muziek, Latijusche-, Grleksche- en Maleisclie Taal- en Letterkunde, Rechtswetenschap en een keurige verzameling Natuur-, Genees-, Plant- en Dierkunde, waarby zeer kostbare werken. De Catalogus wordt op aanvrage gratis toegezonden.

Leidsch Dagblad | 1904 | | pagina 5