Onthullingen over het Damestoilet nicus Medicus Particus Sarmaticus Ger- manicus Maximus (d. i. in het jaar 183). Thoth 25. Ik Heraclae, zoon van Sarepion, ook genaamd Leon, heb dit contract gemaakt en stem too in al do voormeldo bepalingen. Ik, Thonus, ook' genaamd Morous, zoon van Harthonus, heb dit voor hem geschre ven, daar hij des schrijvens onkundig is." Huwelijksgebruiken. 's Men teken neiging naar vormen, het geen misschien niet anders beteekent dan de overgang van den eersten mensch tot den cultuur-mensch, heeft velo gebruiken doen geboren worden, waarover we nu het hoofd schuddon en die ook aan het verdwij nen of reeds verdwenen zijn. Het is te be grijpen, dat in de eerste plaats de gewich tigste daden in 'e mensohen leven voor die vormenleer in aanmerking komen. Tal rijk en verscheiden zijn bijv. de vormeai en gebruiken bij geboorte, trouwen en dood. Onder de talrijke gebruiken, cms bij trouwplechtigheden bekend, bestaan er ze ker geen aardiger dan die in zwang zijn in Bonneval (Frankrijk.) Het is alsof men daar geraakt is tot een getbeole bloem lezing" van huwelijksgebruiken. Eerst moet de bruid in de kerk voor een beeld neerknielen, naast wrfk beeld een spinnewiel met vLas staat. Nadat ze dan driemaal het kruit' ge maakt heeft, spint ze drie strengen. JLn- tusschen rennen de jonge mannen naar huis ©n maken geroosterd brood en wijn fcüaar, wat dan door den jongste onder hen in een om den hals gebonden servet in feet telijken optocht naar het paar wordt ge dragen. Beidon moeten er van eten en dan •uit een ijzeren kroes een slok wijn nemen. Dat allee- geschiedt voor de kerkdeur na afloop van de kerkelijke trouwplechtig heid. Nu wordt een ezel voorgebracht, die een stroopop draagt. Daarachter moet de bruid gaan zitten en zoo wordt ze naar huis gereden. D© bruigom en hot trouwge- zelsohap gaan to wet. Op den drempel van het huis krijgt de bruidegom een stuk roggebrood, waarin hij met alle kracht bijt, en daarna een glas wijn. Intusschem heeft zich een der sterkst© jonge mannen met een pan gewapend en deze tracht nu den bruigom bet binnentreden te beletten en hem met de pan een roetmop op zijn g&- zicht te geven. Is de bruigom sterk en vlug genoeg om zich tegen deze aanvallen te ver zetten, dan wordt dat alt-- een goed voor teeken beschouwd. Trekt hij echter aan het kortste eind, dan moet hij zich met een band aan do deur laten vastbinden en zoo moet hij dan de aankomst van do bruid afwachten, die hem dan van zijn boeien bevrijdt. Deze heeft ook wat door te maken Zij mag bijv. niet verzuimen een be>zem, die toevallig op haar weg ligt, op te rapen. Bij den bruiloftsdisoh neemt de bruid de eer ste pflaats aan tafel in, terwijl do brui degom de gasten bedient. Eindelijk komt- een jong meisje en overhandigt de bruid een witte duif met de woorden: ,,Hct is een klein vogeltje, maar het b toch sterk. Het heeft aan zijn lichaam vleu gels als pijlen en drie mooie ringen om do oogen. Het is een klein vogeltje, pas op, dat het niet weg vliegt." Dit alles gebeurt op den eersten, eigenlijken trouwdag. Do volgende dag als er ook wordt feestge vierd is wat minder rijk aan allerlei symbolische ceremoniën. Interessant zijn ze zeker, en er zit psy chologie in ook. Een opschrift om van te schrikken, niet waar, dames? Aanstonds- zullen we er dan ook maar bijvoegen, dat onze lezeressen zich niet al te beangst behoeven to maken en met een gerust hart de volgend© regelen kunnen gaan lezen. Zij zijn alleen gericht tegen do mode-poppon, die voor haar ij delheid meer over hebben dan voor het een of ander nuttig dool; die er zelfs- niet tegen op zien, zich d* pijnlijkste kwellingen to getroosten, als het er op aankomt de wet ten te eerbiedigen dier wereldheerscheres of met overdreven nauwgezetheid te waken over het behoud van haar lichamelijko schoonheid. Zijn er zulke dwaze maagden? Een vraag, die nauwelijks behoeft gesteld te worden. Men lacht in Europa wel om den kreupel- vorm van een Chineescho vrouwenvoet; om het hoog opgebonden haar der Japansche, welke do draagster onvermij del ijk aan hoofdpijn blootstelt; om do ingesneden lippen en zwart geverfde tanden der Ara bische vrouw, maar men vergeet, wat on - I dor do Eu rope et ah© sohoonen zei ven al verdragen wordt ter wille der mode-tyran- nie. Zelfs de meest bezadigde vrouw heeft wel eens het onaangename moeten ondervinden van te nauwe handschoenen, te krap schoen werk, te eng sluitende kleederen, te zware hoeden of frisures. Maar wat een ijdele wereld!inge al niet doet en verduurt om haar vliedende jeugd en schoonheid te be houden, grenst aan het fabelachtige en her innert aan tooneelen uit het oude heiden dom, waar een dozijn slavinnen haar meeste res omringde, om haar toilet te maken. Wat zulke dames al niet doen? Onze le zeressen moeten niet lachen 1 's Avonds te voren begint al de zorg voor het toilet van 's anderen daags; het gelaat, dat onder de inwerking der zonnestralen een weinig van zijn sneeuwige blankheid verloren heeft, wordt met het binnenste van een citroen af gewreven, met gekookt water nagewaaschcn en vervolgens onder een laagje crème Si mon gezet; de al to wijde poriën worden met dikken zoeten room gestopt en de neus met een schijfje zacht rauw kafifsvleesch be dekt: dit laatste om 't blozen van bedoeld li chaamsdeel to voorkomen. Ook de handjes worden met pommade, enz. ingewreven en de juffer gaat met glacë-handschoenen aan naar bed. Ten slotte worden reepen Engelscho pleister kruisgewijze op het voorhoofd geplakt; wat moet dienen, om de storingen, die een te levendig spel der gelaatstrekken veroorzaakt mocht hebben, van het voorhoofd te verwijderen. Yooral dit laatste geeft aan de zich ter rust© be gevende schoone het aanzien van een ver bonden student. Of ,rij echter, aldus ingepakt, fatsoen lijk slapen zal, valt te betwijfelen. Sprekon of zelfs lachen is volstrekt onmogelijk zon der do hcolo emballage uit haar verband te doen springen en do indrogende room, evenals do Engelsche pleister, veroorzaken heel wat pijn. Den anderen morgen komt de masseuze haar uit den morgensluimcr wekken, om door haar kunst de gestalte en jeugdige slankheid van haar cliënte te verzorgen. Afgemat zinkt daarna het slachtoffer weer in de rijden kussens van haar rustbed terug, nadat rij eerst eenig fruit als ont bijt genomen lieeft; een flinken maaltijd houden, bijzonder van meelspijzen, enz., mag zij volstrekt nooit, om niet te stevig te worden. De mode eischt nu eenmaal slan ke vormen. Haar gelaat wordt vervolgens van alle aanklevende wij zouden bijna zeggen vui ligheid bevrijd, met eau de lys nagewas- schen, en als dit goed in de huid gedroogd is, met fijn wit poeder bestrooid, terwijl de wenkbrauwen mot een zacht borsteltje, dat veel op een tandenschuier gelijkt, worden nagewerkt. Rood poeder wordt hiertoe niet gebezigd, ofschoon het moeilijk verklaar baar is, dat een zacht perzikiood minder be vallig zou zijn -dan een wit kalkgezicht, wan neer men toch eenmaal aan het verven is. Daarna is het de beurt van dc friscuze, die begint met het haar een rosachtig brui ne tint te geven, ten minste wanneer het van nature vaal geelblond gekleurd is. Dan toont zij haar kunst, door uit een paar spaarzaam gegroeide voorharen en eenige strengen aan het achterhoofd een smaakvol kapsel samen te stellen, natuurlijk onder steund door een welige haartoupet, die op zichzelf al een kunststuk van frisuur mag genoemd worden en onder het Vóórhaar wordt aangebracht. Friseerijzerg van aller lei vorm brengen de golving er in en too- veren de voor hoofdlokjes te voorschijn, en ten slotte voltooit de kunstenares haar werk, door het geheel met goudblond poe der to bestuiven, om er een goudkleur aan te geven. Als zij mot haar arboid gereed is, komt haar gezellin voor de manicure, om haar zorgen aan de handen te wijden. Zij masseert en poetst, tot do sierlijke half rond jes volkomen zichtbaar rijn, en de na gels onder de rossige was glanzen, waarna zij met do schaar hun vorm in de perfectie brengt. De discretie verbiedt ons, over het verder toilet nader in bijzonderheden te treden. Een elegant kostuum wordt aangescho ten, zoo nauw mogelijk van structuur, een kleine reticule aangegespt, waarin een be poederd zakdoekje, om steeds de ge- wenschte tint te kunnen behouden. Een laatste blik in den spiegel, om de ge- heelo verschijning op te nemen, een kleine wijziging aan te brengen hier en daar, wellicht ook, om wat kar min op de bleeke lippen te wrijven, en daar gaat de ge plaagde schoone, om den eersten bezoeker te ontvangen of een morgenrijtoer te ma ken, misschien wel... om toiletaangelegen heden te bespreken. Modern Wiegeliedje. Sl^ap, kindje, slaap Daarbuiten loopt een schaap. Do koe vreet chemisch zuiver gras; Microbenvrij is flesck en glas. Slaap, kindje, slaap I Slaap, kindje, slaap I Grootpaatje was een aap. De melk is gesteriliseerd, De fleschsluiting gepatenteerd. Slaap, kindje, slaap l Slaap, kindje, alaap. Daarbuiten loopt n schaap. Als je heel zoet rijt, dan misschien Mag j© eens per weck mamaatje zien. Slaap, kindje, slaap "Vrij naar do F1. Blatter. Napoleons moeder. NapoOeon, de groot© veroveraar, moet een moeder hebben gehad, die een toon beeld van eenvoud kon genoemd worden. Signora Letizia heeft gedurende haar lang leven weinig de pen gevoerd; menige vrouw uit onzen tajd zou in voel beter stijl en met grooter uitweidingen haar levens loop verhalen; maar rij beeft aAs een goede moeder aan het hoofd van haar gezin ge- heerecht en geleid en zich kloek gehouden to midden van het verdriet, dat haar na zooveel grootheid trof. Want zooals zij zelve placht te zeggen, haar leven was eigenlijk geëindigd met den val van Napoleon. Ik huwde, zoo begint zij, op nog zeer jeug digen leeftijd met Charles Bonaparte. Hij was een knap man, zoo groot als Murat. Toen ik 32 jaren was, werd ik weduwe en Charles stierf in den ouderdom van 35 jaren, te MontpeÜlier aan maagpijn, waar over hij altijd klaagde, vooral na het eten. In mijn 19-jarig huwelijk werd ik moe der van dertien kinderen, waarvan drie op jeugdigen leeftijd stierven en twee bij hun geboorte. Toen ik huismoedor werd, wijdde ik mij geheel aan het goed beotieren van mijn huishouden en ik ging alleon uit om naar de mis te gaan. Daarenboven, vervolgt zij, was hot noo- dig, dat ik thuis was om de kinderen in toom to houden, toen rij klein waren. Mijn schoonmoeder en mijn man waren zóó zacht vc-or hen, dat rij hen bij hot minste ge schrei overlaadden met liefkoozingen. Wat mij betreft, ik was streng of toege vend, al naar het mij goeddacht. Maar ik were, gehoorzaamd en bemind door mijn kinderen, die zelfs toen zij groot waren, mij altijd in allo omstandigheden dezelfde liefde en denze^fden eerbied hebben be toond.

Leidsch Dagblad | 1904 | | pagina 11