Centraal-Apotheek, Ipofhekersdijh 35. VERIODTH FRATELLI CORi J. L. Creyghton, Stoomtram Haarlem-Leiden. LOUIS B. BECBERER, Huishoudelijke en Luxe-artikelen N. FIIHRISNETHLAGE. 3 Goedkoopst adres van alle soorten Drukwerken. 2de qualiteit doux, grijs Etiquet LEIDSCH DAGBLAD, MAANDAG 19 SEPTEMBER. - TWEEDE BLAD. Overdracht van het Rectoraat aan de Leidsche Universiteit Gemengd Nieuws. Aeademienieuws. Vervolg Advertentiën. Geel Koper. Cursus en Privaatlessen. 2 Velgremmen en Freewheel, 155 Gulden. GERARD M. DEE, Bijverdienste. Stoomhandelsdrukkerij HERMAN F. A. DAMEN ZOON. No. 13673. Anno 1904. Hedennauiiddag hield prof. dr. H Ko- merlingh Onnes ia het Groot auditorium van het academie-gebouw ter gelegenheid van het overdragen der waardigheid van nechor-magniptiouB aan prof. dr. J. van leeuwen Jz. een rede, waarin hij verslag gaf van de lotgevallen der universiteit in 't afgoloopen jaar. Herinnerend dat do pu blieke opinio in hot afgeloopen jaar ziah voortdurend met het hoogei onderwijs heeft beziggehouden, waarvan hij alleen vermeld- do het feit dat bet denkbeeld om do veel zijdigheid van het openbaar hooger onder wijs uit te breiden met bijzondere leerstoe len tot rijpheid sohijnt gekomen, knoopte hij daaraan den wensah vast dat een ge lukkige uitvoering van dat denkbeeld het tot een aanwinst van onze universiteit mo ge maken. Tot het geven van een verslag geroepen, zou Spr., méér dan in andeie omstandig heden, wenschen de geschiedenis der uni versiteit te kunnen geven, een beeld van haar leven en werken te ontwerpen. Doch dit behoorlijk in een schets van één levens jaar te doen achtte hij boven zijn kracht. Vergun mij dus heden, zeide Spr., enkel op de gebruikelijke wijze verschillende ge beurtenissen uit het afgeloopen jaar in uw gedachten terug te roepen, stil te staan bij het lief on leed, dat zij ons brachten, bij hoop, welko zij wekken, en te vermelden, op welko gebreken en onvervulde wenschen sommige, op welk deel van de roeping, den werkkring cn do levensuitingen onzer uni versiteit andere ditmaal in het bijzonder do aandacRt vestigen. Wij hebben innig gedeeld in de zorgen van het Koninklijke Gezin in hot laatste voorjaar. Voor ons gingen zij gepaard met de teleur stelling, dat in dit academiejaar do gelegenheid niet openstond H. M. do Ko ningin namens den Senaat zijn eerbiedige hulde aan te bieden. Aan het hoofd onzer universiteit zion wij tot onze groote vreugde nog dezelfde cu ratoren als ten vorigen jarc. Den 31stcn Maart hebben rector en se cretaris namens den senaat onzen curator den heer Bosscha gclukgewensoht en gehul digd naar aanleiding van den 50ston ver jaardag van het dooi hem aan de Ljidscho universiteit verworven doctoraat in do wis- en natuurkunde. Op een dergelijk doo- toraat te mogen wijzen doet ieder goed, die hart heeft voor onze univeisiteit. In den strijd over bet hooger onderwijs werd de beteokenis van het doctoraat van do besten op den achtergrond gediongon. Wij echter moeten juist daarop bij voorkeur den blik gevestigd houden. Met alle kracht zul len wij er naar blijven streven, het docto raat hoog te houden en doctoren te vor men, die ons land leiden op den weg van vooi uitgang. Aan onzen kring van hoogleeraron, zoo ging Spr. voort, ontviel Gustaaf Sohlegcl'. Wij wisten, dat zijn droevig lijdon geen hoop meer liet. Hij verlangde naar den dood, die den 15den October een zaohte hand op hem legde. Hoe groot de boteckonis van Sehlcgol is geweest, blijkt het best uit de vele onder scheidingen, bom ten deel gevallen. Onze ambtgenoot De Groot, uie reeds eenmaal aan onze universiteit een offer bracht, heeft haai thans andermaal ten zeerste aan zich verplicht door gehoor te geven aan het verzoek van beeren ourato- ren, zich voor den door Sohlegels dood opengevallen leerstoel besohikbaar te stol len. In den nieuwen cursus zullen wij dr. Van Walsem missen. Onze hoog gewaardeerde ambtgenoot heeft gemeend een benoeming tot geneesheei-directeur van het krankzin nigengesticht ,,Meer-en-Berg" niet te mo gen afslaan. Siegcnbeek van Heukelom op to volgen was een zware taak. Dr. Van Walsem heeft 'daarbij zijn eigen weg gezocht en niet geaar zeld veel voorbereidend werk te doen, waar van de bctcekonis, vooral bij voortdurend gemis aan sommige voor zijn richting van onderwijs onmisbaie hulpmiddelen, niet tot zijn recht kon komen. Wij betreuren het, dat hij ons gaat verlaten, zeide spr. en wenschen hem in zijn nieuwen werkkring gelegenheid en tijd om zijn goede inzichten en voornemens tot volledige ontwikkeling te brengen. Na dank te hebben gebracht aan den emeritus hooglèeraar Van Bommel en voor hetgeen hij nog is voor de Alma Mates en aan prof. Van der Vlugt, nu lid der Tweede Komen, voor zijn college in de rechtsphilo- 6ophie, aprak de hoogleeraar de hoop uit, dat mr. Drucker spoedig zijn hooggewaar deerde colleges zal hervatten en juichto hij het haatedijk toe, dat de naam van Van Geer de lijst der primat-dooenten is ko men verrijken. Aan het 25-jarig professoraat van zijn ambtgenoot Muller herinnerend, werd leed wezen uitgesproken over diens voortduren de ongesteldheid. Aan di. Muller is voor dit academiejaar verlof verleend terwijl' voor 'tzelfde tijdvak dr. Th. v. Aalst wion spr. met die onder scheiding golukwensaht ter zijner ver vanging tot lector is benoemd. Wij hopen, zeide spr., dat onze ambtgenoot in een mil dere luchtstreek, gerustgesteld omtrent de behartiging van de aan hem toeven trouwde belangen, ten volle van een welverdiende rust moge genieten en in hot volgende jaar weder zijn uitnemende gaven aan onze uni versiteit zal kunnen gaan wijden. Wij brengen hem van hier een hartelijk vriend schap pelijken groet en onze beste wenschen voor zijn horstoL Een spoedig herstel wenschen wij ook on zen Nolen. De ernstige ongesteldheid, door welke onze ambtgenoot in het laatst dei vacantie werd aangogropen, heeft tot onze groote vreugde reeds vooi een toenemende beter schap plaats gemaakt, zooda.t wij mogen vertrouwen hem weldra weder goheol her steld aan het werk to zion. Vorder aanstippend het 25-jarig ambts jubileum van piof. Chantepie do la Saus- aayo en na te hebben vermeld dc namen van ambtgonooten sodort kort in den kring der hoogleer aren opgenomen, restte spr. do aangename taak den heer Oh. A. van Op- huysen als ambtgenoot welkom te heoten en aan don afgetreden lector voor de Maleischo taal, don heer Klinkert, een welverdiende lust toe te wenschen. Toen voor twee jaren mr. Van der Hoeven bij de overdracht van het rectoraat kon ver melden, dat de aanstaande Indische be- stuurs-ambten aren als studenten te Leiden zouden komen, aarzelde hij niet te vorkla- ren, dat onze univeraiteit bet zich tot een vooi recht rekende de vele banden, die haar reeds aan Indië binden, vermeerderd te zion mot dezen nieuwen en dat zij hartelijk hoopte, dat haar medewerking ten goede zou komen aan de voor ons Indisch bestuur zoo hoogst gewichtige aangelegenheid, die daarmede in haar handen was gelegd. Hot verheugt mij, zeide spr. na dit eerste tweetal jaren er op te inogen wijzen, dat de bemoeiingen van onzo hoogosohool met de ambtenaar sstudio tot krachtigo ontwik keling zijn gekomen. Het bleek sprs. ideaal, dat de ambte naarsstudie tot een geheel' vrije academi sche studie worde opgevoerd. De plaats van onzen Rosenstein, aldus spr., is nog altijd niet wodor ingenomen. Wel is dr. E. S. van Leersum benoemd om onderwijs te geven in de geschiedenis der geneeskunde, in de pharmacodynamic en in de pharmaoognosie, doch de aangeknoop te onderhandelingen hebben nog niet tot oen beslissing geleid. Hartelijk hopen wij, dat die beslissing gunstig voor ons moge zijn. Sedeit twee jaren heeft dr. Nolen naast het geheele onderwijs in de inwendige ge neeskunde ook dat in de pharmacodynamic en pharmaoognosie verder gegeven. Dank baar is het te erkennen, dat de Regeering door de benoeming van dr. Van Leersum aan dezen toestand een einde heeft willen maken. Zij heeft onzen ambtgenoot Nolen onthoven van het onderwijs in de twee zoo- cven het laatst genoemde vakkon, op het tijdstip namelijk, waarop dr. Van Leer au m zijn ambt zal hebben aanvaard. Gewag makende van de aan hoogleer aren toegekende onderscheidingen, herinnerde spr., dat een eeredoctoraat werd verleend aan den heer Van do Sande Bakhuyzen door de universiteit Cambi idge, dat Bet Hare Majesteit behaagde spieker te benoemen tot ridder in do orde van den Nederland- schen Leeuw, de heer Blok het comman deurskruis van de Kroon van ItaJië ont ving, de oud-hoogleeiaar Kern gekozen werd tot lid van de Boheemsche Academie, de heer Lorentz en de spreker tot eereleden van de Royal Institution, de heer P. C. T. van der Hoeven tot eerelid van de Société beige d'Obstétrique et Gynaooologic. De heer Hartman verwierf een bekroning in den wedstrijd van Latijnsche poëzie; de heer Do Goeje werd uitgenoodigd lezingen te komen houden op de wereldtentoonstelling te Sh-Louis. Dat do senaat op zijn beurt verdiensten weet te waande oren, bleek uit het verlec- nen van 't doctoraal honores oausa aan dr. H. J. Krantz en dr. E. B.Kielstra. Komen de tot de lectoren, betreurde spr. het heen gaan van een kraoht als die van dr. Siert- soma en aahtte hij de benoeming van di. Lotsy tot lector in de systematische botanie een aanwinst. In het personeel der assistenten kwamen verschillende wijzigingen. Spr. bracht aan degenen, die heengingen, dank, aan wie nieuw optraden zijn beste wenschen. Een ©n ander vermeldende van do weten schappelijke hulpkrachten der Universi teit, wees spr. o.a. op het heuglijk feit, dat juist heden do heer Petit zijn 25-jarig jubi- lé als oonservatoi aan do univeraiteibabibli- otheck viert Iets mcdodeolende omtrent de gebouwon en inriahbingon, zeide spr., dat men niet gelukkig was met het verzoek om golden voor do dringend noodigo restaurabio der portettcn in de senaatskamer zich vleiend dat een hernieuwd verzoek dool zal taoffen. Dat er in de hulpmiddelen van onderwijs, de academische gebouwen en hun inrichting bijzonder veel te wenschen overblijft, is zelfs voor den leek in 't oog vallend bij de ge bouwen en hulpmiddelen van het genees kundig onderwijs. Sedert gcruimen tijd heeft do faculteit van geneeskunde dan ook op verbetering en uitbreiding van het Ziekenhuis aango- dioDgcn. Met name ontbrcokt centrale ver warming on olectriscbe verlichting, zoodat d ziekenzalen nog met behulp van kachels worden verwarmd en met gas worden ver licht. Een zusterhuis ontbreekt; de pleeg- zustore slapen nog steeds op do zolderver dieping van het ziekenhuis; in onvoldoend afgeschoten hokjes zijn daar gezonde on zie ke, dag- en naohtzusteis vereenigd. Wij betreuren, zeide spr., dat bij de laat ste bogrooting de poging van Z.Exc. den minister van binnenlandsabe zaken om in den toestond verbetering te brengen, voor- loopig ffcon dool kooi treffen, on vorfcrou- won, dat do minister ©eilang zijn voorne men zoi kunnen verwezenlijken. Dat do rogeordng doordrongen ia van do beteckcnis van goede inrichtingen voor het geneeskundig onderwijs is wel gebleken bij de opening van het ziekenhuis te Gronin gen. Van de universiteit overgaande tot haar leerlingen, deelde spi. mede, dat in het ge heel zijn ingeschreven 897 studenten, terwijl het totaal in de beide voorgaande jaren 870 en 912 bedroeg. Zooals gewoonlijk is ook thans het cijfer volgons den studenten-almanak belangrijk hooges het bedroeg 1170, tegen 1102 en 1014 in do beide voorgaande jaren. Van de ingeschreven studenten behooren tot de faculteit dei godgeleerdheid 79, let teren en wijsbegeerte 94, rechtsgeleerdheid 250, geneeskunde 277, wis- en natuurkunde U7, rechtsgeleerdheid en letteren 80. Het aantal van do eerste maal ingeschre venen bedraagt 238 tegen 227 on 201 in de beide vorige jaren. Daarvan behooren tot de faculteit der godgeleerdheid 21, létteren en wijsbegeerte 41, rechtsgeleerdheid 70, geneeskunde 41, wis- en natuurkunde 30, rechtsgeleerdheid en letteren 36. Onder de ingeschrevenen zijn 74 dames tegen 72 in het vorige jaar. Het aantal pio- motiën bedroeg 69, waaronder 16 in de rechtsgeleerdheid. Het ooLlegium toonde zich één met den senaat in liefde voor do Alma Mater eo was doordrongen dat de wijze van optreden der studenten voor den bloei dei universi teit van het grootste belang is. Toch ging do groentijd niet zonder zor gen voorbij. Een der novitii werd getrof fen door een ongeval, dat wegens een sar monloop van omstandigheden voor den ge troffene ongc-ëvenredigdo govolgon had. Ge lukkig zijn deze gevolgen gaandeweg ver minderd en mag men zich vleien, dat zij woldra geheel verdwonen zullen zijn. Wij vertrouwen, zeide spr., dat, wat tot zulke ongevallen kan lei don, verder met kracht zal worden tegengegaan. Spr. blijft overtuigd, dat in do studen tenwereld een kracht leeft, die de onkelen tegen vei leidin g kan steunen en den om gang der studenten voor de universitaire vorming do gewenschte vruchten doet dra gon. Hij betreurde liet dan ook, dat do meeste Ooatindische ambtenaren spoor studenten zijn. Moge mijn opvolger, aldus eindigde spr., kunnen vermelden, dat medo ondei don invloed van een op drie jaren gebraohten leergang in den toestand, waarop ik hior gevezen hob, verbetering is gekomen, cn alle belemmeringen van don bloei van de Oostindi3cho ainbtcnaarsBtudio zijn uit don w ag geruimd I Moge vorder de inspanning der universiteit om bij do aanstaando amb tenaren een hoog besef van hun loeping te ontwikkelen, tot heil strekken van de O os- te. reche volken, over welko Nederland do lei ding tot zich heeft getrokken en aan welke bot tot onafwijsbaren plicht hoeft, materi- ecle en intellectueelc verheffing to brengen! Zoo naast eigen plichtbesef nog iets Leiden kan aanvuren bij het vervullen van zijn taak in dozen, dan is hot zeker de weten schap, dat, gelijk de audiëntie ten palcizo te Amstoidam in 1903 aan de deputatie uit den senaat mocht bewijzen, hot oog van H. M. onze geëerbiedigde Koningin met be langstelling op deze laatste uitbroidiDg van Loidens werkkring govcstigd is. Mot hartelijkon dank voor den van al'o zijden ontvangen steun, droeg spr. daarna de waardigheid van recfcoi magnificus aan zijn ambtgenoot Van Leeuwen over. Zijn: „SaJve Rectoi enz. 1" werd mot een warm applaus bezegeld. Hof van Arbitrage. Do eerste zitting van hot Scheidsgerecht van het Parmanuait Hof van Arbitrage in hot geschil tusechen Japan eonerzijds. Frankrijk, Engeland on Duitsohland ander zijds, betreffende een belastingquaestio, zal uiterlijk 28 November in Den Haag go- houden worden. Do zaak, waarom hot gaat, komt in hot kort op bet vol/fondo neer: Door Japan zjjn eertijds aan vorBohillendo mogendheden landocnocssiön uitgegeven, in nobijhoid van havens, enz. De oudste bobrek kingen met Japan had wei Nederland, dat in vroegere eeuwen zijn vlag heeft zion wap peren op het eiland Dociina. Krachtens het oude beginsel dor exterritorialiteit waren deee ooDoessiën geheel belastingvrij, terwijl van de verleende oonooosiën eeuwigdurende contracten waren opgemaakt. Intusschcn ia de Japansahe rogeering, sinds het geheolo landsbestuur volgens Wee- te reohe begrippen is gemoderniseerd, be gonnen belasting te heffen van do gebouwen, die zich thans op die verschillende oonoos- siën bevinden, aangezien h.i. zulks door do bedoelde eeuwigdurende oontractcn geens zins wordt belet. Togen deze zware belastingheffing komen thans de drie bovengenoomdo Europeosehe mogondhedan in verzet. Ofschoon zulks niet formeel is gestipu leerd, is het tooh als zeker te beschouwen, dat do andere mogendheden, wier belang bij dit geschil is betrokken, omdat zij ook indertijd zulke concession van Japan heb ben verkregen, o. a. Nederland cn dc Vor- eenigdo Staten van Noord-Amerika, zich bij do uitspraak in dit geschil zullen nc- dorleggen. Door Japan is tot arbiter in deze quaes- tio benoemd do Japansche gezant te Pa rijs Ichiro Motono, door Frankrijk, Enge land en Duitschland prof. Louis Renault te Parijs, terwijl dezen tot dordoao arbiter, tevens voorzitter, hebben gekozen G. Gram, gouverneur dor provincie Ham ar, in Noorwegen. Door de Japansche regeering ia aange zocht om als haar vertegenwoordiger en raadsman in dit geschil op te treden Ba ron Desoamps, Belgisch Minister van Staat en arbiter voor dat land in hot Ar bitragehof. Uit Nunspoot wordt aan do ,,Zw. Ct." gemeld: Een boerenarbeider uit Vierhouten, die van zijn werk huiswaarts keerde, vond aan den overweg bij het station Nunspcet oen goederentrein staan, dio hom noodzaakte daar to wachten. Eenigen tijd daar vor- toefd hebbende en niet bemorkende, dat er aanstalten voor het vertrek van don trein gemaakt werden begon bom dit te vervelen en besloot l.ij zijn weg te vervol gen, door onder ^den trein door te krui pen. Toen hij aan dat voornemen uitvoe ring gaf en halverwege juist onder don trein was gekomen, kwam deze in bewo ging. Gelukkig bad hij nu de tegenwoor digheid van geest, vlok op zijn buik te gaan liggen. De trv i ging toen over hem heen, zonder dat hij eenig letsel kreeg. Hij had, toen do laatste waggms over hem heen gingen, vreeeelijk benauwdo oogon- blikkon gehad en alle mooi te moeten ttan- wonden e u te blijven liggen, daar oen soort van zuiging hem telkens, zoo 't hom voorkwam van den grond oplichtte. Te Tiol is gevankelijk binn on- gebracht een persom uit Zuilichom, ver dacht van het helen van op de rivier go- fctolen graan. Dit graan was afkomstig uit do to Zalt-Bommel aangehouden gela den schuit, waarvan de opvarenden wL*cn te ontsnappen. Men meent thans voldoen de aanwijzingen omtrent deze vervoor- dors te zullen verkrijgen. To Langerak (Z-H.) ia do bak kerij mot woonhuis van den heer Van der Woerden tot den grond afgebrand. Bijna niets is gered gowo. Ion. Alles wus vorzo- kordL Vr ij dagavond brandden to Mantinge nabij Weeterbork twee boerdo- rijon of; de oen bewoond door W. Peeks, eigenaar Thijn, on andere door J. Kinds, eigenaar L. Bazuin. Men verdiept zich in gissingen omtrent het ontstaan van dezen bnand. Bij Peeks h alles verbrand, bohalvo do lovendo havo, met uitzondering van 30 schapen on 10 varkens, en bij Kinda oven eens, behalve 7 schapen on 1 it. Do huizon zijn vorzekord bij do Onder linge Maatschappij en bij de Bataafsche on do inboedel van W. Peeks bij d£ Utrochtecho. Eenigo Duitscho soldaten met het ttoomochip ,,Rhcin" uit Ooet- Azië torugkcercnd worden door een dol Ion Chineeschen hond gebotcn toen zij van uit Tsingtou een uitstapje landwaarts in maakten. Niettegenstaande do inspuiting met het serum van Pasteur werden drio van hen door hondsdolheid aangetast. Een genas, do tweede word te Singapore begra ven on do derde sprong in vollo zee over boord. Het Engelaoho oorlogosohip Shearwater" is, volgens een in Britsch' Columbiö ontvangen bericht, op <1© kust van Alaska gestrand. Amsterdam: Dr. R. H, Woltjor, be noemd hoogleeraar in de literarische fa culteit der Vrijo Universiteit, zal Vrijdag 23 Sept., des middags te 2 uren, tor aan vaarding van zijn ambt, een inaugurale oratio uitsproken in bet Gebouw voor don Werkenden Stand. in fijn gepolijst Rood en 6892 16 Aalmarkt 25. LEERASES in Handtecketien en Perspectief. Akte I.. o. en M. O. Eind-diploma Rijks-Normaal S. v. T. te Amsterd.m. 8864 1 2 Noordeindeplein 2a. 7826 20 De Administratie van het „Leidseh Dagblad" belast zich met het plaatsen van Advertentiën In alle Bladen. Verkrijghaar in alle buurten der stad3j83 so 8667 15 Brcestraat 28. Voor een sinds jaren bestaande en mst veel succes werkendo Ver- eenlglng tot het verkrijgen van huis houdelijke goederen tegen wekellJk- sche contributie worden eerlijke Agenten en Colporteurs ge vraagd. Br fr. lett. K. C. Alg. Adr.-Bur. ALTA VAN NÜGTEREN, Beursstraat 17, Amsterdam. 8818 11 Goedkoopste en geriel l i j leste Reisgelegenheid. Van LEI L) JEN naar 1ste KI. 2de KI. OEGSTGEEST 15 Cents. Cent. SASSENHEIM 25 331 LISSE, HILLEGOM, BENNEBR0EK, HEEMSTEDE of JHAARLEM IÏO 35 Couponboekjes, verkrijgbaar gesteld by de Goederen- Agenten, geven voor korte atstandoii veel besparing. 8874 26 Hoogewoerd 55. Teleph. Interc. 363» f f 1.12 /2 per Iiiterfiesch a, contant bulten flesch. Verkrijgbaar bij 0894 SS

Leidsch Dagblad | 1904 | | pagina 5