feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. No. 13673 Maandag 19 September, A®. 1904, LEIDSCH DAG-BLAB PRIJS DEZER COURANT! Voot Leiden per week 9 Gents; per 8 maanden 2 f L10. BuiteD Leiden, per looper en waar agenten gevestigd rijn L30. Franco per post1.65. PRIJS DER IDVERTENTlËNi Van 16 regel» ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17$. - Groote-» letter» naar plaatsruimte. - Kleine advertenti§D ran 30 woorden 40 Oenta oontant j elk tiental woorden meer 70 Oents.-Voor het Inoasseeron wordt0.06 berekend. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. föuziEic-urreAVE. WU stellen thana voor onze AboDnéa wederom een muzieknummer beschikbaar en wel nummer 6 der uitgave. De inhoud daarvan is 1. BACH, „Ontwaken der loDte". 2. EGQHARD, .Heimwee". 8. LEFÉuURE, „De Kloosterklokken". 4. KETTKRER, „Goudvischje". In het nummer van aanstaanden Dins dag avond zal een bewijs worden afgedrukt, waarop dit muzieknummer alleen wordt afge- geven tegen betaling van slechts 10 Cents. Bovendien ontvangen al degenen, die zich dit nummer aanschaffen, den JLcidacli- JDagbHud-marsck gratis daarbij. Offieieele Kennisgeving. Veijidsrini van deu Eenieenieraad van Leiden, ®p Gondordag 22 Sopt, luU4, des numiddags to twee uien. Te behandelen onderwerpen lo. Benoeming van een lid van het Be stuur der Voreeniging: ,,Bo Practische Amhaehtasohool." (195) 2o. Benoeming van eon onderwijzer aan do school der 3de klasse No. 6. (202) 3o. Benoeming van een onderwijzer aan do eohool der 3de klasse No. 6. (201) do. Verzoek van mej. M. O. van Cam- pen om eervol ontslag ruls ond-erw ijzer cis aan de school dor 3do klasse No. 6. (106) üo. Verzoek van mcj. S. Winkler om eer vol ontslag als hoofd dor Meisjesschool 2do klasse. (197) Go. Verzoek van het Bestuur der Gym nastiek- en Schormvoreeniging „Excelsior" om het gebruik van het gymnastieklokaal der school in de Van-der-Werfstraat. (198) 7o. Verzoek van H. W. Straathof om te ruggave van door hem betaalde premiën aan do Rijksverzekeringsbank. (199). 8o. Verzoek van A. Th. L. A. Heijliger9 om op do bogrooting een som u-it to trek ken voor de jaarweddo van een opnieuw te benoemen torenwachter. (200) 9o. Verzoek van J. Arnoldy e. a. om vor- brcoding van den toegang tot do Rijn- en Schiekade. (182 en 203) lOo. Inlichtingen van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van het schrij ven van heb college van opperbrandmeea- tors dd. 2 September 1904. (207) llo. Verzoek van J. C. Bender om een aanstelling tot makelaar i-n meubilair en andere zaken van inboedels ©n in assuran tiën. (205) - 12o. Voorstel in zako de verplaatsing van het politic-posthuisje aan den Hoogen Rijndijk. (20-1) 13o. Voorstel in zako de plaatsing van twee houten hulppaviljoens op het terrein van het gesticht „Endogeeet." (200) Burgemeester en Wethouders der gemeen te Leiden brengen ter algemeenc kennis, dat do passage in de Pel ikaansteeg lutschen de V a n-d e r-W orf-straat endo Oudo Vest wegens het leggen eener gasleiding, op Dinsdag 20 Septem ber a. s. voor rij-en voortuigen zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE RIDDER, Burgemeester. VAN HEYST, Secretaris. L e d en, 19 September 1904. Het verzoek van de Opper- braad meester. 'Alvorens den Gemeenteraad dien uitslag medo to deelen van hot onderzoek, waartoe hot in de vorige gemeenteraadszitting in gekomen verzoek van de gezam enlijke op por brandmeesters B. ©n We. aanleiding ge geven heeft, mogen zij een enkele opmer king betreffende de indiening van dat verzoek zelf niet achterwege laten. Zij raeenen er nl. op te moeten wijzen, dat jdoor adressanten in deze van den gewonen weg is afgeweken en de door hen gevolgdo gedragslijn zeker geen aanbevoling ver dient. Waar do opporbrandmeesters grieven ïneenen t© hebben tegen den oommandant der brandweer, bad men mogen verwachten, üat zij deze grieven allereerst aan den Bur gemeester, ingevolge de wet als hoofd der brandweer aangewezen, zouden hebben kenbaar gemaakt. In ieder geval hadden Burgemeester en Wethouders, meer in het bijzonder met het toezicht op de brandweer belast, in deze niet mogen worden voorbij gegaan. Eerst wanneer het door den Bur gemeester of door Burgemeester en Wet- houders op hun verzoek ingesteld onder zoek hun grieven niet had vermogen weg te nomen, ware naar het innen van B. en Wa. het oogenblik daar geweest om bij den Raad op herstel dier grieven aan te drin gen. Ware deze h.i. eenig juiste weg bewan deld, deze zaak, zij zijn er van overtuigd, zou nimmer den Gemeenteraad hebben be reikt. Immers, om tot de zaak zelve te komen, het door B. en We. ingesteld onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat de geheelo grief van do opperbrandmeeeters op een misverstand berust. Do commandant heeft allerminst de bedoeling gehad een blaam te werpen op het korps der brandweer on hij heeft dat ook niet gedaan. Waar de oom mandant in zijn jaarverslag zegt, dat „het niet terstond beschikbaar zijn van benoo- digd materieel en personeel" veroorzaakte, dat de bnand zeer in omvang toenam, doelt hij allerminst op de spuiten en het daarbij behoorend personeel, maar eenig on alleen op de enkelo politie-agenten, die bij het eerste alarm met den sLangenwagen behooren uit te rukken. Dit blijkt, indien het nog noodig ware dit nader te adstru- coren, ten allen overvloede uit het door den commandant over den bewusten brand aan het college van B. en Wa. uitgebracht rap port. Zij lozen daar, dat de commandant op het gerucht van brand volgens letter A. liet alarmeeren en eerst bij de fabriek gekomen, volgens letter B. Weet men nu, dat bij alarm volgens letter A geen spui ten worden opgeroepen, maar deze eerst bij alarm B worden gewaarschuwd dan is het duidelijk dat de klacht van den comman dant niet kon bedoelen het langzaam op komen van hand- of stoomspuiten met hun personeel maar veeleer als een uiting in hot algemeen betreffende de organisatie van do brandweer moet worden aange merkt. En hiermede vervalt nagenoeg het ge- lieolo protest van adressanten, waav de ver dere inhoud van hun adres gevoeglijk als een uitvloeisel van hun hoofdgrief mag worden beschouwd. Intussohen wenschen B. en Ws. nog mode te deelen eenig en alleen evenwel, ten eindo een ©vontueelon vorkeorden indruk weg te nemen, dat ook de' modedeeling, a$j zou de commandant eerst na het verschijnen van spuit 7 op bet terrein van den brand gekomen zijn, onjuist is. B. en Ws, lezen in het door den commandant betreffende dozen brand uitgebnackt rapport, datspuit 7 evon na hem op het terrein aankwam. Blijkbaar heeft hier het geheugen den be trokken opperbrandmeeeters parten ge speeld. Ook do voorstelling, als zou de comman dant niet voldoende zorg dragen, dat het materiaal behoorlijk in orde is, is geheel ongegrond. Hier zijn het de opperbrand- meestors, die een geheel onvefdienden blaam werpen op den commandant. Im mers reeds in zijn rapport van 8 October (de brand had plaats op 23 November) deelde de. commandant B. en Ws. mede, dat spuit 8 niet in behoorlijk bruikbaren staat verkeerde en dat het aanbeveling zou verdienen, zoolang het euvel niet ver holpen was, deze spuit gekoppeld aan spuit 7 to gebruiken. Hiermede hebben B. en Ws. do verschil lende grieven van do opperbrandmecsters nader onder de oogen gezien. Voldoende kan h.i. uit hot medegedeelde blijken, dat de commandant niets minder bedoeld heeft dan den brandmeesters of het overige per soneel te verwijten, dat zij zich niet be hoorlijk van hun taak kwijten of geen voldoenden ijver aan den dag leggen. Voor do ontstemming, waarvan hefc adres blijk geeft, was dan ook volgens B. en Ws. gee nerlei reden. En zeker zou die ontstem ming niet zulk een grooten omvang hebben aangenomen, indien het gerezen misver stand door de bemiddeling van den Bur gemeester of van het college van B. en Ws. spoediger uit den weg had kunnen worden geruimd. Daargelaten nu, of en in hoeverre blij kens do uitkomsten van een nader door B. cn Ws. in te stellen onderzoek cenige wij ziging in de bestaande organisatie der brandweer gewenscht zal blijken, meenen zij hiermede voorloopig aan de hun ver strekte opdracht to hebben voldaan. Leiden, 89 September. Ingevolge de in de Raadszitting van 25 Augustus gedane toezegging worden door B. en Ws. alsnog pogingen aangewend om de voreeniging „de Practische Ambachts school" te bewegen de door haar aan don afstand van een strook gronds naast de directeurswoning verbonden voorwaarde, betreffende de bescherming van den daar aanwezigen wilden wingerd, te laten varen. B. en Ws. ontvingen daarop een schrijven, waaruit blijkt dat de vereeniging geen be zwaar heeft, dat de Raad, indien B, en Ws. de bescherming van den wingerd niet zon der belangrijke opoffering van ruimte uit voerbaar achten, dde voorwaarde als niet gesteld beschouwt. En aangezien nu B. en We., zooals vroeger werd medegedeeld, in derdaad van oordeel zijn, dat de gewensohte afrastering een ruimte van 40 c.M. rou doen verloren gaan is dus hiermede de gestelde bezwarende voorwaarde vervallen. Dan cchtei kan ook tegen do inwilliging van het venzoek van den heer J. Arnoldy o. e. geen beswaar meer bestaan, nu geble ken is dat Gedep. Staten niet bereid zijn te bevorderen, dat de verbreeding van den toegang tot de Rijn- en Schiokade voor ro ken ig van do provincie wordt tot stand ge bracht. Mitsdien geven zij thans in overweging: lo. te besluiten, behoudens nadoio goed keuring van Ged. Staten, tot verbreeding, voor rekening van de gemeente, van den toegang tot do Rijn- en Schiekado door bij trekking van een strook gronds, gelegen naast do woning van den dirictour der Practische Ambachtsschool; 2o. to beeluiton, indien bij Gedep. Staten tegen de sub. lo. aangegeven vorbreeding geen bezwaar bestaat, tot aankoop togen den prijs van f 3 per M2, van don daar be doelden strook gronds, groot plm. GO M2. 3o. tot vaststelling van den overgeJegden staat model C, groot 550. Het bestuur van de voreeniging „De Praotische Ambachtsschool" alhiei deelt den Gemeenteraad mede, dat dr. L. H. Siertsema, wegens vertrok uit deze gemeen te, ontslag heeft genomen als bestuurslid.- Do buitengewone algemeen© ledenverga dering heeft de volgende voordracht opge maakt voor de ontstane vacature: de he eren M. 0. F. J. Coeijn en H. Paul. Overeenkomstig de Statuten wordt de Raad uitgenoodigd uit deze voordracht con be noeming te doen. Tegen inwilliging van het verzoek van mej. M. 0. van Gaanpen om, wegens haar aanstaand huwelijk, eervol ontslag uit haar betrekking van onderwijzeres aan de open bare eohool dor 3do klasse No. 6 alhier, be staat geen beswaar. Naar aanleiding van hot desbetref fend verzoek geven B. en Wa. in overwe ging aan mej. S. Winkler, op haar ver zoek, op grond van ongeschiktheid voor de verdere waarneming haror betrekking uit •hoofde van zielsgebreken, met ingang van 1 October a.8. eervol ontslag te vorlecnon uit haar betrekking van hoofd der Open bare lagore School 2do klasse voor Mersjes alhier, ondeT dankbetuiging voor de ge wichtige diensten, door baar gedurende wol haast 30 jaren in die betrekking aan de gemeente bewezen. Naar aanleiding van het ver zoek van d© gymnastiek- en sohermvoreeniging „Ex celsior" berichten B. ear Ws., dat bij Raads besluit van 21 Augustus 1902 aan die Ver- eeniging het gebruik van het gymnastiek lokaal aan de Van-der-Wcrfstraat op den Zaterdagavond werd toegestaan, alleen on der voorwaarde, dat de kosten van vuur en licht, schoonhouden en bediening dooi haar zouden worden vergoed, maar zonder dat voor het gebruik van het lokaal zelf eooigo vergoeding werd bedongen. Het komt B. en Ws. intuaschon voor, dat op het thans ingediende verzoek om ook iodoreü Woensdagavond van 810 uren van het lokaal gobruik te mogen maken, over eenkomstig den in den laatsten tijd meer algemeen gevolgden regel, alleen dan een gunstige beschikking zal behooien te wor den genomen, indien ook voor het gebruik der zaal de gewone vergoeding zal worden br^ald. t verbinden van een adspirantonafdee ling aan de vereeniging maakt een tweede oefoningsavond noodzakelijk. Door de heeren J. Bots en H. Bots alhier word B. en Ws. verzookt tot de ver plaatsing van het politieposthuisje aan de Hoogewoerdspoort over te gaan in verband met de door hen vooi gen omen bebouwing van het open stuk grond aan den Hocgcn Rijndijk, naast de remisse van de paarden tram. B. en Ws. antwoordden daarop, in overleg met het hoofd der politie, dat zij bereid waren de verplaatsing van dat huisje te bevorderen, bijaldien de kosten dier ver plaatsing, dooi do Commissie van fabrica ge geraamd op f 400, door adressanten wer den gedragen. Die kosten waren daarom zoo hoog, omdat slechts één plaats in'de geheele omgeving, met het oog op do belangen van den politiedienst, voor de verplaatsing in aanmerking kon komen en juist aan de plaatsing aldoor bijzondere kosten waren verbonden. Adressanten deelden B. en Ws. daaiop medo, dat zij bereid waren die kosten te dragen. Bedoelde plaats nu is do sloot aan de overzijde naast het toegangsbruggetje tot den Zoeterwoudschen singel. Deze sloot be hoort in eigendom aan de gemeente en kan dus met 's Raads goedkeuring worden over- bouwd. Mitsdien geven B. en Ws. in overweging hen to machtigen tot de verplaatsing van het politiehuisje naar de hier bedoelde plaats ovei te gaan. Naar aanleiding van een verzoek aan den Raad gedaan door den heer J. 0. Ben der, alhier, om aangesteld te worden tot makelaar, geven B. en Ws. dit college in overweging dit adres in hun handen te stellen ter afdoening. B. en Ws. toch tcha- ren zich geheel aan de zijde van prof. mr. Oppenhcii.i (Gemeenterecht I pag. 729) cn mr. H. Vos (Weekblad van de Burgerlijke Administratie van 28 November 1903), die don Raad tot benoeming van makelaars on bevoegd achten. Tor vervanging van mr. E. C. Wiers- mo, dio verzocht had voor een herbenoe ming et in aan: ing te komen, is mr. H. F. Wolfson, wonende Oude Singel 2 alhier, gekozen tot secretaris van do vóór eon paar maanden opgetreden nieuwe Ka mer van Arbeid voor de bouwbedrijven te dozer stede. Aangezien B. en Wa. gebleken is, dat de vroegere pachter van het reinhouden der gemeente in die gedeelten, welke vroeger tot Zooterwoude en Leidei dorp behoorden, als zoodanig een bedrog van 13.82 aan de Rijksverzekeringsbank heeft moeten betalen voor de verzekering zijner werkliedon, go- ven B. en Ws. den gemeenteraad, overeen komstig de vroeger gonoanon beslissingen, in overweging hen te machtigen aan H. B. Straathof een bodiag van 6.01 to resti- tueoren. Nadat verleden jaar het voorstel van B. en Ws. om tot opheffing van de betrek king van stads boren wachter over to gaan, door don gomccnteraod met zoo ovorweJdi- gende meerderheid werd aangenomen, kan thans zckei van B. en Wa. geen gunstig praeadvies verwacht worden op hot onlangs ingediende verzoek van den heer A. Th. L. A. Heijligera, namens het Leidaolve Studen tenkorps gedaan, om deze betrekking thans weder in hot loven te roepen. Hoezeer zij dan ook de goede bedooling, waarvan het adres blijk geeft, waardeeren en al lichten zij gaarne een woord van lof aan het adres van die studenten, die ter wille van het behoud van een hun dierbare traditie zich zelfs geldelijke offers zouden wonsahen te getroosten, kunnen B. en Ws. toch niet anders, dan den Raad een afwij zende beschikking op het verzoek van don heer Heijligere in overweging geven. Tor vervulling van do vacature van ondei wijzer aan de openbare school der 3de klasse No. 5, welke zal ontstaan door het mot ingang van 16 October a s. verleend eervol ontslag aan don heer J. Tommo, is de volgende voordracht opgemaakt; lo. W. Wolda, onderwijzer te Winschoten; 2o. J. de Groot, onderwijzer te Delft; 3o. W. Sten der, onderwijzer t© Katwijk aan Zee. Vooi de benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school der 3do kl. No. 6, in verband met do uitbreiding van het onderwijs aan doze school tot do 12de klasse, wordt de volgende voordracht aan geboden: lo. J. de Groot, onderwijzer te Delft; 2o. W. Wolda, onderwijzer te Win schoten; 3o. W. Stender, on dm wijzer te Katwijk aan Zee. Ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan hield de afdeoling Leiden en Om atreken van den Nederlandscheu Roomsch- Katholieken Volksbond in haar gebouw aan het Rapenburg No. 10, hoek Lango brug, gister namiddag om één uur een bui tengewone vergadering. Vooraf hadden alle afdeelingsieden zich vereonigd in de Hartebrugskcrk, waar door den eerw pater H. A. van Kessel, te vens geestelijk adviseur der afdceling, een H. Mis werd opgedragen en door het man nenkoor „Sh-Caecilia" onder directie van den heer Corns. A. Bonton werden uitge voerd het „Veni Creator" van Beitjes, Ecce panis" van Van Paoschen, „O üa- lutaris'' van Gounod en „Laudato Domi- num" van Corns. A. Bonben. Lang voordat deze plechtigheid was af- geloopen, was het op de Haarlemmerstraat vóór de kerk, waar een gedeelte door de politie was afgezet, zoo vol van nieuwsgie rigen, dat de passage achter de vrijgehou den ruimte eenigen tijd gestremd was, zoo dat de van de zijde der Hartebrug komen- do voetgangers op aanraden der politie hun verderen weg maar langs den. Stillen Rijn moesten nemen. Na afloop van de godsdienstige wijding der feestviering, werd in optocht met de banieren der verschillende onderaf deelin gen ©n met de muziek van het harmonie korps St.-Gregorius", directeur de heer L. van Ocffelt, getrokken naar het gebouw aan het Rapenburg, overal gevolgd of om stuwd door een groote menigte, daartoe bovendien uitgelokt door het fraaie, zonni ge weder. In hot gebouw waren versieringen aan gebracht in tweekleurig dundoek langp den geheolen wand, nl. geel en wit, terwijl van do eene zijde naar het tooncel zich bevond een tropee in dezelfde kleuren met de bus te van Z. H den Paus, en aan do andere zijde een in de nationale kleuren en oranje met de buste van H. M. do Koningin. Ook waren daar twee plantengroepen opgesteld, zoomede langs de wanden de hoofd- en on- derafdeelingsbanieren. Nadat do leden binnen waren klonken or van de muziek fanfaree bij het binnen komen van pater Van Kcsscl, pater Er- man en andore geestelijken van hier en el ders. De leden, ook de aanwezige dames, ston den toen op. Alvorens het samenzijn met gebed te ope- neu, verzocht de voorzitter, de heer W. de la Rivièro, zoo min mogelijk te willen roo- ken, omdat dit voor zangers cn sprekers vrij hinderlijk is. Vervolgens riep hij den eerw, paters Er- man en Van Kc63el, laatstgenoemde als geestelijk adviseur, den heer Aoiborso, als rechtskundig advieoui, den heer Passtoor® als vertegenwoordiger van hot hoofdbestuur van den Algemeenen Bond, zoomede allen verderen aanwezigen een hartelijk welkom toe, om daarop in korte trekken na te gaan de geschiedenis der afdeoling vanaf haar oprichting, den 17den September 1894, tot nu, gedui enden welken tijd zij nioh steeds heeft uitgebreid, zoodat zij thans is een groote boom met zich overal uit spreidende takken en de leden heden trotach met banieren en muziek door Leidens stra ten konden trekken van de kerk naar dit gebouw. Voor alle ondcrofdeelingen toch i» er roden tot groote dankbaarheid en iu dc eerste plaats is daarvoor erken tol ij khoid verschuldigd aan pator Van Kcs6©1, wien als geestelijk adviseur van de opriohbing af allo huldo werd gebracht, evenals dank aan do donateurs, donatrices, don rechts kundigen en geneeskundigen adviseuis en den leden, welken laatsten hij op het hart drukt© om op denzelfden weg te blijven voortgaan in het bestrijden van den meer ©d meer toonomenden rovolutionnairen geest, trots do beschimpingen, dio zij in de werkplaatsen m och ben ondervinden en de toevoegingen, dat zij aan den leiband der geestelijken loopen. Hun rlieht is te blijven ijveren voor God en Kerk, Voistin en Land. Nadat hierop daverende toejuichingen en fanfare© waren gevolgd, las do secreta ris, de beer H J van Kerkhoff, eenige te legrammen en brieven van gel ukwenschen voor, o.a één van een stadgenoot uit Lom- dea, één van hot bestuur der Harmon is „St.-Gregorius" mot aanbieding van een nieuw geoomponeerden fecetmarsch (welke op het avondfeest zou worden uitgevoerd), één van het metaalwerkoregi 1de met aan bieding van consoles tot steun van heiligen beelden o-a Allen wedijverden bovendien in het brengen van hulde aan patei Van Kes- ael. Door den voorzitter werd erkentelijkheid betuigd voor de aangeboden geschenken. Vervolgens werd door de zangvereeniging „St.-Ca©cilia" hot Bondslied gedongen, waarop volgde een orkestnummer van de Haimonie en doar weer op door het man nenkoor „Sonnetten op den Paus", gedicht van mgr. dr. H. J. A. M. Sohaepman, voor soli en koor, geoomponcerd door mgr. prof. M. J. A. Lans. De uitvoering daarvan werd met alle aandacht gevolgd on maakte veel indruk, zoowel door de mooie en uitdruk kingsvolle vertolking van den heer W. J. van Unen van den tenor en van don hear J. Smit van de bariton-solo's, als van dö schoone koren. Vermeld dient ook do piano-begeleiding van den heer J. van der Wilk, zoodat con en ander den directeur, den heer Bon ten, eveneens tot groote eer strekte. Alsnu kwam aan hot woord pater Er- man dio de eigenlijke fccstrodo zou hou den, Hij wees op het waardigo openings woord van den voorzitter, dio hem de taak om ieder afzonderlijk, dio zich ver dient tolijk tegenover de afdeoling had ge maakt, afzonderlijk toe te spreken. Spr. bleef dus nu over, omdat dö voorzitter dit zelf niet kon doen, de aangename taak hem en allen leden niet het feest ge luk te wenechen. Dat deed hij met een te rugblik op do geschiedenis dor Vereeniging en haar arbeid op allerlei gebied. De nf- deeling is nu niet alleen eca groote boom, maar zelfs een sterke eik geworden, dis stormen kan trotyeeren, dank den voortdu- renden ijver van den gecttcl' :on adviseur, die eindelijk bij alle vakkon, welke er reeds vertegenwoordigd zijn ook heeft zien tot stand komen een &ocialen cursus. Spr. i3 daarmede zóó ingenomen en dit ver heugde hem zóó, dat hij er aanleiding in vond tot het onderwerp van hot vorder ge deelte zijner rede. In het begin zijner beachouwingcn voer de spr zijn gehoor in gedachten terug naar, do grijze oudheid tot het eenmaal zoo trot» ache en later vervallen Romoinscho rijk oni vervolgons een blik te slaan op do socials en godsdienstige toestanden in later* eeuwen, om eindelijk komen tot do onze, waarin zich een vorschijnsel voordoet wat vroeger niet zoo het geval was.. Immertf het ongeloof neemt schrikbarend too, jongens en msisjea bijv. van 16 h, 18 jaftï houden er geen bcjijdcnis meer op na, het moest zijn die van hun ongeloof. De d igbladen zijn tegenwoordig vol me*, lokmiddelen van verderfelijke theaterstuk ken en van soireéa en muziekuitvoeringen

Leidsch Dagblad | 1904 | | pagina 1