I 1 Half October FIIAL1 UITVERKOOP. Voortzetting Halfjaarlijksche Opruiming. Dienstbode, G. I. VAN DER BURGH, Geïllustreerde Aglaja, Geldleeningen, In liet nieuwe kwartaal worden 2 exfra-Kmderimmmers aan alle abonnees gratis aangeboden. West-Indië. LEGER DES HEILS. Commandant Th. ESTILL, „MERCUR6US". Iste Hypotheek MANTELS. 5. H. C. SUITS, een lerme WERKMEID, EINDE VAN DEN jl Maandag 12 September zal de Zaak gesloten zijn. |j is liet beste en meest practische Dames-Mode-Tijdschrift. Prijs per 3 maanden (6 nummers) /1.37Va. Bij alle Boekhandelaren zijn proefnummers verkrijgbaar. Geknipte patronen van alle in „De Bracieuse" voorkomende kleedingstukken zijn voor abonnéas voor slechts 20 Cents franco verkrijgbaar, zoomede uitgewerkte teekeningen voor de fraaie handwerken. MODE-ALBUM, bevattende 80 nieuwe modellen voor Reformdracht, zoowel Boven- als Onderkleeding, voor verschillende leeftijden, waarvan de gewone prijs 1.50 bedraagt; Koloniën. BATAVIA, 4—9 Augustus. Het „Nieuws v, d. Dag v. Ned.-Indië" meldt: Dr. Snouck Hurgronje heeft afwijzend geadviseerd op het cftnkbecld Inlanders op te leiden tot ambtenaren bij do rechterlijke macht. Te Semarang zijn drie Japanners uit Formosa afgestapt, die Java komen bezoe ken in liet belang van de suikerindustrie op hun eiland. Zij zullen trachten te weten tc komen, hoe onze suikerlords riet planten en hun fabrieken voor do bereiding van suiker inrichten. Bestaat or veel kans, dat zij in dit opzicht hun doel zullen bereiken, minder optimistisch is men gestemd om trent de resultaten van het tweede doel hun ner reis, nl. op Java aandcelcn zien te plaatsen in op Formosa op te richten sui kerfabrieken. (Loc.) Do heer A. A. Gobius, referendaris ter algcmeeno secretarie, met September toegevoegd aan prof. dr. M. Treub, is be stemd om op tc treden als secretaris van het nieuwe landbouw-dcpartement^ dat met 1 Januari in werking treedt (Bat. Nbld.) De luitenant-kolonel der infanterie A, L. Statius Muller, in garnizoen te Wel tevreden heeft wegens ziekte twee jaren verlof naar Europa gevraagd. Do officier van gezondheid der lsto klasse G. Hupkes, in garni; on te Lahat-, heeft wegens langdurigen dienst een jaar verlof naar Europa gevraagd. De tijdelijke officier van gezondheid 2de klasse dr. M. Urbanek heeft eervol ontslag uit den militairen dienst ge vraagd. Do stationschef 1st© klasse bij do staatsspoorwegen op Java, W. A. Duve- laar van Campen, heeft wegens langduri gen dienst een jaar verlof naar Europa aangevraagd, ingaande den 2den Septem ber 1904. (J.-B.) Do directeur van onderwijs, core- 'diienst en nijverheid maakt bekond, dat de cholera epidemisch voorkomt in do on- derafdeeling Balangnipa (Celebes). (B. N.) AT JEU. Het „Bat. Nbld." ontving do volgende telegrammen uit Kotta-Radja van 10 en 11 Augustus: Een patrouille in Bovon-Peusangan werd door een sterko bendo met den kle wang aangevallen. Onzerzijds zijn gesneuveld do luitenant C. C. H. Smit cn twee minderen; zwaar gewond werden vijf minderen. Zes gewe ren gingen verloren. In den vroegen morgen van 4 Augustus overviel luitenant Darlang bij Geumpang do schuilplaat*1 van Teungkoo di Tanah Miroh. Vijftien dooden vier zwaar ge wonden, vele VUtir- cn blanke wapens en munitie vielen in onzo handen. Aan onze zijden geen verliezen. Onder de dooden zijn herkend Teungkoo di Tanah Miroh, Tookoo Patjoot Ocsin, Teungkoo Lambado en Teungkoe di Kli- beuet, waardoor aan de oelamapartij een gevoelige slag is toegebracht. Bij heb nazien van paseen in gampong Samjoejniet, Lhoseumawó, werd gedood" door ©en rentjongsteek de fuselier Thomas No. 54602. Verschillende patrouilles in Pidië leg den van de benden van Tjotjitjèm en Nja Moeda neder 17 vijanden, onder wie drie onderaan voerdeis. Buitgemaakt werden acht geweren en blanke wapent'. TIMOR. Ten vervolge van vroegere berichten over de plaats gehad hebbende ongeregeldheden op heb eiland Adonare„ ia van den resident van Timor en Onderhoorighedon onder dagteekening Sagoe 4 Augustus nog hot volgend telegram ontvangen: Kwam 22 Juli to Larantoeka terug. 25 Juli mot Hr. Ms. „Mataram" en gouver- nomente-stoomschip „Pelikaan" verstoomd naar Zuidkust Adonare. 26 Juli met lan- dingsdivisic, 120 man gewapende politio en hulptroepen naar Kiwang-Ona, waar Dja riamang, neef van opperhoofd Djoega, ons met witte vlag afwachtte. Djoega gearres teerd; bij daarbij ontstanen oploop vluch tende Djariamang gewond. In volgende dagen Kiwang-Ona met 3000 beboet, waarvan 29 Juli ruim 1000 waarde ontvangen. Overige 2000 op 4 Augustus te Laran toeka te betalen, en Djariamang, naaste reohthobbende cn gunstig bekend, als hoofd Kiwang-Ona aangesteld. 30 Juli met beide schepen en politiemacht naar Sagoe ter Noordkust woonplaats Radja Adonare. 1 Augustus opgerukt naar hoofdkampong Hinga (omtrent 400 woningen) door vijand verlaten. Na eenige granaatschotcn en sal vo's landingsdivisie Hinga door hulptroe pen verbrand; 3 Augustus tot Hinga-com- plck behoorendc kampong Moeda (omtrent 00 woningen) vermee&tord. Na onverwacht hevig vuur en handgemeen gesneuveld luit. ter zee 2do klasse L. va/n der Borg en twee gewapende politiedienaren. Kampong Moe da door hulptroepen verbrand, alsmede vij andige kampong Doea. Bevolking Hinga- oomplex reeds tien jaren in verzet cn ruim van ammunitie voorzien; zal trots geleden verliezen vermoedelijk nog niet bukken c-n verdere krachtigo tegenstand zal te ver wachten zijn. Heden onderwierp zich berghoofd van mede weerspannig geweest Koli-complox, aan hetwelk 500 boete werd opgelegd. Morgen vertrek ik per „Pelikaan" over Larantoeks voor eenigen tijd naar Koe pang. Controleur Hellwig blijft met in structies op Adonare, evenzoo geheele poli tiemacht tot bescherming verschillende goed gezindo kampongs en offensief optre den tegen kleinere benden, in afwachting terugkomst „Mataram." Hr. Ms. „Moto- ram" vertrekt 5 Aug. naar Makassar tot aanvulling kolonvoorraad in afwachting or ders. CJa-va-C t Groot-rtmblcunars-exameii. De „Java-Bodo" van 11 Augustus meldt: Heden werd do uitslag van heb groot- ambbemaars-examon bekend. Van de 44 candidaten, die zich hadden aangemeld, is er óën wegens ziekte niet opgekomen en trokken zich twee terug. Van de overblij- vendo 41 candidaten slaagden er 19, te we ten in volgorde van heb behaalde aanbal punten, do heeren: J. Hardeman. T. S. Putman Cramer, M. J. Cornelius, J. R. Hartelust-, A. Agorbeek, A. J. S. M. Gaillaid, G. K. R. Agorbeek, "A. D. Via- soher, J. J. M. Th. Bech, T. C. Hartwig, T. K. A. Brodhaag, W. M. Palm, J. R. Razoux Kühr, H. J. Reuter, H. Rudeisma, A. Young, E. van der Meulen, Cn. P. T. van Maareeveen en E. T. O. Mewchaerfc. Hersteld oiireclit. Het Indische weekblad „Het Onderwijs" schrijft: „Van 'n verheugd onderwijzer zonder hoofdakte, die uitgekomen was in de mea ning, dat hij hier zou beginnen met f 150 on 50 huishuur, misleid als hij was door 'n foutieve oproeping en toen hij -xer kwam, hoorde, dat hij 't met minder zou moeten doen, ontvang ik bericht, dat de zaak naar aller genoegen geregeld is. Hij had name lijk aan den heer Ketelaar geschreven, deze heeft er den minister van ko^niën over gesproken en do minister, inziende hoe on billijk heb zou zijn onderwijzers dupe te doen zijn van 'n vergissing, aan 't ministe rie gemaakt, heeft bepaald, dat de negen onderwijzers, uitgekomen ten gevolge van de verkeerde oproeping in de Staatscou rant, 't traktement zullen genieten, dat hun eerst toegezegd was. „Men moot den minister hulde brengen voor deze daad van rechtvaardigheid1. „En nu de andere onderwijzers zonder hoofdakte"? Er zijn er heusch zooveel niet. Zouden die ook niet wat verhooging mo gen hebben Voor hen wordt 't minimumlij den nu dubbel hard." CIVIEL DEPARTEMENT. Benoemd: tot assitont-resident van Billiton, de assis tent-resident van Painan Sumatra's West kust) P. L. Ch. Loseur. Ont© lagen: op verzoek met ingang van 10 Aug. 1901, eervol uit 's Landsdienst de onderopzichter eerste kl. bij de cxploi- tatio van staatsspoorwegen op Java H. A. L. Robert; met ingang van 15 Aug. 1904, eervol uit zijn betrekking de resident van Pekalon- gan H. E. Steinmetz; wordende met de centrale leading der tor zake in te stellen gowostolijko onderzoekingen die hoofdamb tenaar met ingang van dien datum in zijn hoedanigheid van voorzitter der hoofdcom missie voor het onderzoek naar de oorzaken van de mindere welvaart der inlandscho be volking op Java en Madoera met uitzon dering van de vorstenlanden en de particu liere landerijen, belast cn hem Batavia als standplaats aangewezen. Bepaald: mot ingang van 15 Aug. 1904, dat de hoofdambtenaar H. E. Stein metz voornoemd bij de volvoering der uit do vorenbedoelde opdracht voortspruitende werkzaamheden zal worden bijgestaan door den als lid tevens secretaris der voormelde hoofdcommissie werkzaam gestelden contro leur bij het binnenlandsch bestuur op Java en Madoera b la suite A. J. W. Harloff, wien de hoofdplaats Batavia als stand plaats wordt aangewezen. Bonoemd: tot opzichter eerste klasse to Soomenop bij den zoutaanmaak in do residentie Madoora; de opzichter der 2de kl. te Tjapak cn Mangoenan, afdeel ing P.v mekasan C. B. Rundborg. Tijdelijk belast: met de waarne ming der betrekking van leeraar in de moderne talen, meer in het bijzonder der Ned. taal- on letterkundo bij de afdeeling hoogero burgersohool van het gymnasium Willem III te Bataiva, de benoemde onder wijzer tweede kl. bij heb openbaar Euro pe esch lager onderwijs 0. B. Voids. Tijdelijk gesteld: met ingang van 1 Sopt. 1904 ter beschikking van den di recteur van 's Lande Plantentuin ton ein de belast te worden met werkzaamheden in verband met de voorgenomen oprichting van ee>n departement van Landbouw, de re ferendaris ter algemcene secretarie A. A. Gobius. Nadar verlengd: met een gelijk tijdvak of zooveel korter als zal blijken voldoende te zijn, de termijn van zes maan den waarvoor de ambtenaar G. W. de Graaff ter beschikking van den voorzitter der landraden te Kediri en Ngandjoek is gesteld ben einde met griffierswerkzaam heden bij die rechtbanken te worden be last. Gesteld: voor den verderen duur van den bij het besluit van 30 Maart 1904 be doelden termijn ter beschikking van den landraad te Soorabaia ten einde met grif fierswerkzaamheden bij dao rechtbank te worden belast, R. Th. Kouthoofd, thans tor beschikking van den voorzitter van de landraden te Pamekasan cn Samp&ng. Voor den verderen duur van den bij het besluit van 30 Moi 1904 bedoelden ter mijn ter beschikking van den voorzitter van de landraden te Pamekasan en Sam- pang, ten einde met griffierswerkzaamhe den bij die rechtbanken te worden belast H. J. W. Coelen, thans ter beschikking van den voorzitter van den landraad tc Soorabaia. Bij heb Binnenlandsch Bestuur op de be zittingen buiten Java cn Madoera. Verplaatst: naar de assistent-residentie Zuid Nieuw Guinea, de controleur J. 0. van der Meulen, thans geplaatst in do re sidentie Ternate. naar de residentie Telmate en öndetr- hoorigheden de benoemde controleur J. H. Riem, thans geplaatst in de residentie Me- nado. Bepaald: dat geplaatst blijft in de re sidentie Benkoelen de benoemde controleur J. F. Oudkerk Pool in do residentie Oostkust van Sumatra, de benoemde controleur P. F. J. Karthaus. in het gouvernement Sumatra's Westkust;, de benoemde controleur H. W. Stap. MILITAIR DEPARTEMENT. Verleend: wegens langdurigen dienst een jaar verlof naar Europa aan den eersten luitenant der infanterie D. Bakker. Gesteld: met ingang van 10 Augustus 1904 op Jzfijn verzoek op non-activiteit buiten bezwaar van den lande voor den tijd /an zes maanden, of zooveel langer dan in ver band met de gelegenheid tot herplaatsing in actieven dienst noodig zal zijn, do censbe luit. der inf. F. M. L. Horsting. Bevorderd bij bet wapen der inf. tot luit. kol', de majoors K. van der Maaten en A. L. Statius Muller; tot majoor, de kap. C .Smith; tot kapitein, de eerste luits. D. van Geuns, gedetacheerd in Nederland, M. van der Vliet; P. J. de Gruytor on J. H. G. Wicher8. Overgeplaatst: bij hot eerste dop o tb at. de ouderluitenant bij het garaizoensbat. van Sumatra's Oostkust (mobiele troepen macht tor Atjeh's Oostkust was) geëvacu eerd naar Batavia on ter nadere indeeling overgeplaatst bij het subsistentenkader F. O. Korinth; bij het 19do bat. de eerste luit. bij het 14do bat. J. van Holst Pclle- kaan; bij het 20ste bat. de eerste luit. adjudant bij het 19de bat., gedetacheerd bij het sub sistentenkader te Batavia A. J. Ensiuk. bij het 9de bat. de eerste luitenant ad judant bii het 20ste bah H. J. van Zij 11 do Jong. CURASAO, 19 Augustus. H©t jubileum van mgr. Van Baars, dio van de 25 jaren sedert zijn priesterwijding, ruim 23 in deze kolonie doorbracht, de laatste jaren als Apostolisch Vicaris van Curasao, is feestelijk gevierd volgons het vooraf vastgesteld programma en groot was de deelneming van de Katholieke be volking in het feest. Ook van de zijde van de ingezetenen, niet tot de Katholieke Kerk behoorende, ont brak het den jubilaris niet aan blijken van hoogachting en waardeer ing. Hr. Ms. „Kortenaer", op jl. Vrijdag van Bonaire alhier aangekomen, is op Maandag naar La Guyara vertrokken. In de zitting van den Kolonialen Raad werden aangenomen: drie ontwerp-verorde- ningen, bevattende wijzigingen in de rech terlijke organisatie en een ontwerp-veror- dening, houdende wijziging en aanvulling van het Wetboek van Strafvordering Oud-president Steyn. Volgens can berioht in de Duitsaho „Staatsburgerzeitung" zou de oud-presi dent van den Oranje-Vrijstaat voornemens zijn weldra ons land te verlaten om over Londen naar Bloemfontein terug te keeren en viaar zijn vroegere praktijk als advocaat te hervatten. 't „Hbl." schrijft in verband hiermede: „Naar aanleiding van diit bericht bega ven wij ons naar Baarn, ten einde te tiach ten of do hteer Steyn, die op dit oogonblik aldaar tooffc, ons omtrent de juistheid van dit berioht zou willen inlichten. Hoewol de oud-president met het oog op zijn gezondheidstoestand geen enkelen jour nalist tot een interview toelaat, verklaarde hij zioh, nadat wij hom door zijn secretaris hot dool van ons bezoek hadden doen ken baar maken, bereid ons oven te ontvangen. De oud-president stond, toen wij bij hem werden toegelaten, gereed om een wande ling te maken. Gekleed in lange zwaite jas, don hoogen bood op liet hoofd, een blauwe bril op, verrees zijn reusachtige figuur voor ons. Vriendelijk stak hij ons 'de hand toe, die wij eerbiedig drukten. Onze eerste vraag was: boe de heer Steyn het maakte, waarop hij antwoordde dat hij ateecb in beterschap toeneemt. Hoewol zijn arm hem nog niet geheel ten dienste is, ge voelde hij zich zeer wel; hij is echter nog steeds onder behandeling van prof. Wink ler. En wat nu betreft het berioht in hot bo vengenoemde Duitsche blad, do heer Steyn zeide dat van een wèldra terugkeeren naar Zuid-Afrika geen sprake is. Wanneer het advies van prof. Winkler zich daartegen niet verzet, is bij echter wèl voornemens naar Zuid-Afrika toiug te keeren, vermoe delijk in den loop de maand Januari e.k. Evenwel, geenszins met het doel om zich te Bloemfontein te vestigen als advocaat, doch eenvoudig om rustig te gaan loven op do bezittingen die hij alsnog in don voormali- gen Oranje-Vrijstaat heeft." Zondag a. s. II September worden de bijeenkomsten geleid door hoofdleidor in Nederland. Ook om 4 u. aan den Morschweg in do open lucht, waar toegestaan is, dat de Zang mot Muziek begeleid wordt. Laat niemand dit verzuimen. 8651 12 T. VOS, Hapt. met H2 borgen, zonder Levens verzekering. 7986 17 Iste en 2de Hypotheken, met voldoende overwaarde. Billijke voorwaarden en gemakke lijke aflossing. Inlichtingen: Kantoor van Vaste Goederon, enz. Hauritsstraat 139. Interc. Tolophoon 3768- ROTTERDAM. Kantooruren: O 3 uren. A 4'A pCt. tot 4l/j pCt. rente. Verzekering voor schade Brand en Inbraak. Levensverzekering. Lijfrente. Kantoor: BERTLING, Gr. Houtstraat 99A, Haarlem. 7820 10 Eon R.-K. JUFFROUW gevraagd, extern, op de hoogte van hot Vak en het Knippen van Kostuumrokken. Franco Brieven met opgaaf van leeftijd, waar ln betrekking geweest en wan neer In betrekking kunnondo treden onder nummer 8694 Bureel van dit Blad. 10 DER 8709 40 Volgende week LAATSTE WEEK dep Opruiming, zullen ook eenige Wollen Goederen tegen spotprijzen worden aangeboden. hoek Paardensteeg. Gevraagd, terstond, bU Mevr* VAN If ATTÜM, NoordwUk-Binnon met de wasch bekend, tegen hoog loon, en een net Tweede-Meisje van omstreeks 17 jaren, tegen 15 October. 8657 8 Met N o vember wordt gevraagd: een nette een burgerpot kun nende koken en ge negen huiswerk te verrichten. Loon f 110 met verhooging, be nevens waschgeld en verval. Brieven onder lett. M bij S. J. BOMEST, Boek- en Papierhan del, Leiden, Visch- markt 18. 8597 23 Van af Dinsdag 13 September zullen alle Itestanten van NAJAARS- en WINTERGOKDEREN tegen belangrijk verminderde prijzen in den verkoop worden gebracht. «obm GRACI De Uitgever: A. W. SIJTHOFF, te Lolden.' No. 1 (eerste nummer van den nieuwen jaargang) met vele Herfst- en Winterkostumes is ter perse. Elk nummer bevat 16 pagina's, met een groot Supplement vol knippatronen. I>e Gracieuse geeft geregeld fraaie afbeeldingen van smaakvolle reformUostumes voor DAMES en KINDEREN. Ook op het gebied van onderlxleeiling en handwerken is er geen tijdschrift, dat zulk een rijken inhoud heeft. X>e Graciease is tegenwoordig het eenige tijdschrift in groot formaat, dat 2-maal per maand verschijnt. Geen ander modejournaal geeft zulk een overvloed van patronen en allerlei practische hulpmiddelen, zulk een dui- deliiken en voor ieder bevattel;jken tekst en heeft zulk een uitgebreiden kring van geabonneerden. SI CPU BI RH Alle Abonnées hebben het recht, zoolang de voorraad strekt, voor eo Ots. te bestellen het onlangs verschenen rijk geïllustreerde TWEEDE (ICr Ulllll"

Leidsch Dagblad | 1904 | | pagina 14