Een geslaagde coöperatie. De noodzakelijkheid van hand werken. Stofgoud. RECEPT. ten tijde, dat er nog slechts weinige an dere planton in bloei zijn, met fraaie gele bloemen. In Palestina, waar van Maart of April tot October geen regen valt, ontwikkelen vole planten met den eersten regen zich eerst in den herfst, nadat zij maanden lang in den zeer hecten grond hebben gelegen. In het woesfcijnklimaat van het Heilige Land kan het plantenleven zich slechte 2 of hoogstens 3 maanden, Nov., Deo. cn Jan., ontwikkolen. De temperatuur is er dan aangenaam, doch men kan in Januari gevoelig koude dagen en bijna iedoren win tel- ecnige sneeuw verwachten. Do bittere, scherpe bol van he>t gewas, waarover boven is gesproken, werd vroe ger als „Ranix Lilio-Narcissi" als laxeer- en uitwendig als verzachtend maddol aan gewend. De best geslaagde coöperatie van Italië is die to Turijn. Deze Yereeniging heeft in de stad zelf (het is een stad van de grootte van Rotterdam) 15 winkels, 5 slachterijen, een groote worstfabriek cn 3 apotheken; bovendien nog 2 winkels bui ten de poort (de Italiaanscke steden hef fen nog accijnzen) en een filiaal te Varzo speciaal voor de arbeiders van den Sim- plontunnel. In do winkels kan ieder xoopen en ieder heeft ook aan het eind van hot jaar recht op dividend, gemiddeld 4 per cent. Ook bakt do coöperatie haar eigen brood, dagelijks 7000 kilo, met zeven ovens en vier electrische kneedmachines. Do bakkers heb ben een adhturigen arbeidsdag cn werken in luchtige, goed verlichte werkplaatsen. Toch is do prijs van hot brood een halven stuiver per kilo lager dan in de gewone bakkerijen. Eindelijk heeft de Yereeniging eigen wijnkelders, en maakt zelve den wijn, waar van de goodkoope lichte roode wordt ge leverd voor 17 oentis per liter. Een groot deel van de grondstoffen voor de apotheken wordt in een oigon chomisch- pharmaceutisoh laboratorium gefabriceerd. In do drio apotheken wordt per dag ge middeld voor 500 verkocht. Toch zijn de prijzen zóó laag, dat in de Laatste zes jaar de prijzen in de ovorigo apotheken te Tu rijn 60 percent zijn gedaald. Yoor haar leden heeft deze coöperatie niet alleen twaalf dokters, een mannelijke en drie vrouwelijke geneeskundigen uitslui tend voor vrouwen aangesteld, diie de lo den en hun gezin gratis moeten behande len, maar ze heeft ook aan de Ligurische Zee gezondheidskoloniën ingericht, waar leden, die het volgens den dokter noodig hebben, kunnen worden onder dak ge bracht. Yoor degenen, die hooge lucht noo dig hebben, worden dezon zomer ook in de bergen herstellingsoorden ingericht. Maar ook voor het geestelijk welzijn ha- rer leden zorgt de Yereeniging. Zij heeft in de stad een groot gebouw, waarin aller lei yakvereenigingen haar kantoren en ver gaderlokalen hebben. Op do overdekte bin nenplaats van dat gebouw worden volks voorstellingen gegeven, blijspelen en ope rettes, gooohelkunsten en liederavondeD. De artisten zijn grootendeels leden der Ver- eeniging zelf. Voor een dubbeltje entrée kan men zioh daar 7 a avonds vermaken. De bin nenplaats, die meer dan duizend personen kan bevatten, is steeds geheel bezet. De dronkenschap in Engeland. Niettegenstaande alle pogingen der ma- tigheidsvereenigingen, der wet en der Kerk, is de drankzucht in Engeland, vooral onder de vrouwen, lang niet afgenomen. De star tistieken wijzen integendeel op een sohrik- barende toeneming van sterfgevallen, voortspruitend uit overmatig diinken. In 1891 stierven 790 vrouwen en 1327 mannen aan delirium tremens, en in 1900: 1575 vrouwen en 2063 mannen. Het aantal 'der aan delirium gestorven vrouwen is dus in IC jaren meer dan dubbel gestegen, en nog sterker komt deze stijging uit, als men be- <L. denkt, dat het in 1883 slechte 397 bedroeg. Deze cijfers gelden alleen vooi Engeland en Schotland. Maar in Ierland zijn zij even min zeer aanlokkelijk. In 1891 kwamen er 19 gevallen van delirium tremens met doo dlijken afloop voor cn in 1900 4=1, Onder de mannen in Ierland heeft de drankzucht niet zulke vorderingen gemaakt, want in de genoemde 10 jaren stegen de sterfgeval len ten gevolge van delirium van 112 op 140. In het algemeen krijgt men den indruk, dat vrouwen, die zich eenmaal overgegeven hebben aan dronkenschap, reddeloos vorlo- ren zijn. Dezer dagen verscheen voor een der Londenscho rechtbanken een vrouw, dio voor de 200ste maal aangeklaagd was we gens dronkenschap. Zij was reeds meermalen in „Heilanstalten" geweest, maai niets hielp, en ofsohoon haar familie aioh bereid verklaaid heeft de kosten van haar verblijf te dragen, weigeren soortgelijke inriahtin- gen haar op te nemen. Zij werd nu veroordeeld twee jaren in een venbetorings- en drankzuahtigen-ge- stioht door te brengen, maar zoowel do rech ter als do familie en do veroordeelde zelf hebben de vaste overtuiging, dat haar toe stand in dio twee jaren niet ven-beteren zal. En dit geval staat niet alleen; het kan zelfs als type genomen worden. Niet altijd echter bereiken deze vrouwen hun 200sto verooi deeling, maar or is er eens één ge weest, Jano Cakebread heette zo, die 300- maal wegens dronkenschap veroordeeld was, eer ze in een aanval van delirium stierf. Paden ewski, de beroemde musicus, schrijft over dit onderworp: Er zijn, om succes te hobben, twee onont beerlijke dingen voor allen, die van de mu ziek hun professie maken. Zonder die beide is succes even weinig te wachten clan wan neer ge zonder handen geboren waart. Deze beide dingen zijn: volharding en hard wer ken. Hot doet oi niet toe of go al liet talent ter wereld hebt, of go do muziek als een we reld binnen in u gevoelt, om in staat te zijn het te openbaren, moet ge vroeger of later u zetten tot «ie hardste soort werk. Yoor den pianist, dio vooruit wil komen, is er niet zoo iets als een arbeidsdag van acht uren; zijn aantal werkuren moet heel wat korter zijn bij de vier en twintig dan bij de acht. Er rijn heel wat roensohen, die me enen, dat een musicus, na een cursus aan een der beroemde conservatoria to hebben doorloo- pen, en zooveel te hebben geleerd als de beste onderwijzers hem kunnen leeren, op rijn lauweren kan rusten en alleen behoeft te spelen op de gewone concerten. Er is geen grootier vergissing dan die. De oplei ding van een musicus is nooit voltooid. Te eindigen met werken zou niet enkel stil stand beteekenen, maar erger. Het zou ach teruitgang, ja, algeheele ondergang rijn. Na jaren en jaren van worsteling met de technische moeilijkheden van uw instru ment, na onafgebroken werk bij nacht en dag om de stiamheid van uw vingers te overwinnen, zult ge eindelijk komen op een hoogte, dat ge bijna in staat rijt de muziek tot'uitdrukking te brengen, zooals gij ze verstaat en voelt in uw eigen ziel. Bedenk, dat ik zeg bijna, want >k geloof niet, dat eenig kunstenaar, die ooit leef de, in staat was muziek aan anderen te geven, zooals hij ze in hemzelf hoorde cd voelde. Als ge die hoogte bereikt hebt, en ge hebt uw toekomst lief, bezwijk dan ni vt voor de verzoeking, die u vertelt, dat ge nu wel' rust noodig en verdiend hebt en dat ge die zonder gevaar nemen kunt. Als ge toegeeft, als ge uzelf kunt diets ma ken, dat ge wel wat minder haid kunt werken, rijt ge verloren. De rust. is niet voor u; ontspanning is niet voor u; ge kunt juist zooveel slaap nemen, dat ge niet bezwijkt; maar ge moet werken, werken, werken Het 'doet er niet toe, waar ge rijt, of ge reist of ergens logeert: uw weik moet ge steeds meevoeren. Op de stoomboot over den oceaan neemt ge uw instrument mee. Zeeziek? Welnoen, niet voor u; het voor recht om zeeziek to wezen behoort tot dc la gere bezigheden. Ik geloof niet, dat het mogelijk is om harder to werken dan ik doe en altoos gedaan heb en moet doen, maar als iemand mij kon toonen, hoc ik nog harder zou kunnen werken, zonder er bij neer te val len, ik zou met genoegen naar hem luiste ren en mijn voordeel doen met zijn raad. Maar al is dat zoo, toch kan ik dikwijls, om niob te zeggen eiken dag, voor mijn piano ritten, zonder ooit aan eten of drinken te denken, zeven, acht uren lang. en ze rijn om voordat ik het weet. Ik beschouw de onaf gebroken aandacht bij mijn werk als den voornaamsten grond slag van mijn succes. Openbaar verbod in Engeland- Do Engelsche burger laat zich niet graag toespreken op een toon van bevel. De Lon den echo Graaf sohaparaad houdt hiermee rekening, en in plaats van de ruwe waar schuwing: ,,,Op straffe van... verboden" leest men in de Londenscho parken het be leefde verzoek aan het publiek, de boomen en struiken, 'die het eigendom der burgers rijn, te willen beschutten. Nog beleefder is men in de City, waar men in een oud kerkhof, dat nu als tuin open staat, aangeplakt vindt: „Men wordt zeer vriendelijk verzocht papier en afval alsjeblieft niet in den tuin neer te gooien." Óp hot platteland vindt men dikwijls zeer zeldzame waarschuwingen en aankondigin gen. Zoo is bijvoorbeeld in Middlesex nog tegenwoordig een brug met de aankondi ging, dat degene, die haar beschadigt, zich schuldig maakt aan een staatsmisdaad en voor zdjn keele leven uit het land verban nen zal worden. Aantrekkelijk is het district Oheshurst, dat een park bezit, „het paradijs" ge noemd. Voor eenigen tijd werd in een zit ting van den gemeenteraad besloten een wegwijzer aan te brengen. „Openbare weg wijzer naar liet Paradijs". Wel meende een nauwgezet lid van den Raad, dat men het publiek niet op dwaalwegen vooicn moest, maar hij werd overschreeuwd en nu lie eft Oheshurst zijn eigen weg naar het para dijs, dien het grootmoedig voor de geheele wereld openstelt. Het bezit van schatten en het beklceden der hoogste waardigheden rijn onmachtig de kwellingen des geestes to onderdrukken en gemoedsbezwaren wijken niet, al is men omringd van vei guide lambrizeoringen. H o rati us. De slechte luim is een insect, dat rijn eieren legt in do poppen onzer grootste vreugde. Jean P aul., Niet als een pijl bereikt men het doel, maar als een plant. D© agave begint niet roet do zon, maar met de aarde, tot rij blad na blad loswindt en eindelijk met haar stengel stijgt naar de zon en haar stralen in haar bloem luchter opvangt, C. Yosmaer. Macaroni met poulet. Men kookt een pond kalfBpoulot, iaiwarm water opgezet mot een weinig zout, een uur lang; men kan er ook een stukje foe lie bij doen. Dan wordt et bijgevoegd een half pond macaroni in stukken van een vinger lang, en kookt het nog een uur. Vervolgens doet men er klcdne gehaktbal letjes bij, die even in de koekenpan gaar gebakken zijn. Men legt de macaroni met het vleesch en gehakt in een schotel, om mee op to dienen, en bindt den bouillon meteen lepel bloem cn twee eieren, wat notemuskaat en gestampte foelie, giet die saus over alles heen en laat het nog even doortrekken.

Leidsch Dagblad | 1904 | | pagina 11