Eriovsii van een Leiiienaar. Uit de Rechtzaal. LXV. Hct is een stille tijd. „Half Leiden ia buiten", zei mijn kruidenier van morgen. „Jc kunt je zaak tegenwoordig in de zo mermaanden wel sluiten. Vroeger" de •man is al tamelijk op jaren „gingeh. al leen do professoren en andere geleerden in den vacantietijd naar buiten; thans gaan schoolmeesters, kantoorschrijvers en wie niet al „en pension." .Wie zelf geen vilLa buiten heeft, logeert in een hotel cn wien dat te veel geld kost, zoekt onderdak bij kleine burgermensohen of huurt dicht bij een strand of een bosch een leegstaand huis of kamer, neemt wat spulion mee uit eigen woning en huist daar een poosje. Het mag dan een beetje beholpen wezen, mendis dan toch builen en kan daarover Later, als het wezen moet; eens „gaan opsnijden."" „Maar acht je dat dan niet goed, na tuurlijk niet voor jo zaak, maar ook niet voor 'do menschen zelf?" vroeg ik „Och," zei hij weer, als men ordelijk cn geregeld leeft, kan men in de stad ook wel gezond blijven. Voor monschen, die zwak zijn of zenuwachtig, zou ik het niet afkeu ren, maar een gezond burgermcnsch kan er wel zonder 1 Weet jo wat het is? Niets an ders dan groot-doen, zucht tot navolging. Het staat zoo deftig tegen jo raam en als jo ccn bovenwoning betrokken hebt, op de deur te zetten: „Afwezig. Brioven cn bood schappen te bezorgen bij N. N." Maar ik zeg maar: In eon week twee of tirde buiten een kleine 100 zoek te maken, 3-m er thuis krom voor to liggen of deaj pikker, don slager en den kruidenior op hun geld to laten wachten, dat noem ik onverantwoordelijk. Do man wond zich' meer on meer op en golukkig kwam mijn vrouw om do „kruidc- mieiówaren" in ontvangst to nemen cn raak ten wo onwillekeurig op een ander chapi- tre. Maar nu ik dezen brief schrijf, voel ik toch wol, dat het heel wat meer aangekleed zou staan, wanneer ik er boven kon zetten Valkenberg, Baarn, Zandvoort, Noordwijk of Katwijk-aan-Zeo voor het minst. Nu is het papier wel gowillig, jo kunt er op schrij ven wat jo wilt, maar als eerlijk man mag ik niet anders verklaren dan dat ik ook dezen 'Brief in onzo eigen huiskamer aan onzen eigen troktafol neb geschreven. Ik hoop, dat ik er gezond onder blijven mag I Gisteren was hot mij echter benauwd ge noeg in huis on heb ik een luchtje gehapt in hot Plantsoen. Ik zag daar ccn oud man op eon bank ritten. Hij trok mijn aandacht, omdat hij verdiept zat in do lectuur van een staatje vol oijfera, zoodanig, dat zijn pijpjo was uitgegaan cn nu naast hem op de bank lei. Ik had behoefte eens naast den man te gaan ritten cn een praatje met hom aan to kmoo- i pen, „Dat lijkt me een taaie studie, al dio cij- l fers", begon ik. „Dat lijkt zoo al", zei hij, „maar voor mij leven dio cijfers." „Vorgolijkende staat van do veomarkt van 1853 tot en met 1903," stond or boven, zag ik. Do oude man vertoldo mij, dat hij bijna 40 jaren aan 'do veemarkt workzaam was fewcest; hij had haar zien opkomen en loeien. Hij hcrinnordo zioh hot jaar 1866 nog, toen do markt langen tijd was gesloten geweest wegens de veeziokto; hij wist vod lage en van hoogo prijzen te vertellen; voor cer> Leidonaar, dio belang stelt in do stad zijner inwoning, was het werkolij' de moeite waard, naar dien grijsaard te hoo- rcn. Hij had van een der hecrcn van het stad huis, die wel wisten, hoe hij bolangstolde in het marktwezen, dit staatje gekregen on hij moest het boltonnen: hij vond or vooral voor bet oogenblik veel genoegen in. Hem om dit staatje te vragen, al was het maar voor één dag, durfde ik niet. De nan kendo mij niet; ik zou het eens kun nen willen houden. Als men een veertig jaar op do markt licc.ft verkeerd, d. w. z. met duizenden om gegaan heeft, heeft men, holoas, ook geleerd nut al te veel op menschen te vertrouwen. Ik vvoeg hem daarom eenige cijfers te mo gen overschrijven en kreeg daartoe vorlof. Zoo heb ik uit dien langen staat een klein staatjo gemaakt, waarin alleen is opgeno men, wat er op do Leidscho veomarkt is aangevoerd in liet jaar 1853 on in hot jaar 1903, dus vijftig jaar later. Ik laat het hier voor de lezers van de „Brieven van een Loidonaar" afdrukken: In 1853. In 1903. Paarden on voulens 114 167 Rundoron 11,987 44,803 Kalveron 4165 6765 Scliapon 13,499 45,701 Lammeren 28,651 50,061 Varkens 70 13,990 Biggen 3990 19,666 Totaal 62,466 st. 181,193 st. Ik moet er even bijvoegen, dat het jaar 1903 over het algemeen een sleoht jaar was, ook wat don aanvoer der markt betrof, zoodat de vergelijking nog gunstiger zou zijn, als wij hot jaar 1902 haddon kunnen nomen. Do tussohcnliggendo jaron geven met eenige schommelingen, waarvan onzo Plantsoengcuoot mon behoeft toch niet al-tijd verre reizen te doen om wat te ver nomen mij de "verklaring wist te gewen, een gestadigen vooruitgang aan. Wij zien uit deze oijfore, dat, waar de aanvoer van paarden en veulena in de laatste halve eeuw niet voel is vermeerderd, dc varkensmarkt als het ware geheel is op gekomen. Do geheele aanvoer is in de laatste halve eeuw verdriedubbeld. „Haddon do menschen wel verwacht in do jaren van '50 tot '60, dat in het begin van doze eeuw er driemaal meer vee ter markt zou komen als toen?" vroeg ik aan don ouden man en hij antwoordde gulweg, dat ook hij het toon niet had kunnen ge- loovcn en aJs er in die dagen iets gedaan moest worden tot verbetering der markt, dan heette het ook toen, dat men wol de hoogte zou hebben bereikt. Niemand had in het jaar 1853 kunnen en durven voorspel len, dat de vroedschap van Leiden gedu rende do tien laatste jaren der 19de eeuw een uitbreiding in studie moest nomen en eindelijk in 1903 tot een uitbreiding zou besluiten. Do oude man, wien toch wel recht vah meepraten in dit opzicht mag gegeven wor den, meende, dat de Gemeonteraad met de- zo cijfers voor oogen nog heel wat ander* had moeten doen. Men verkrijgt nu ja ruimte genoeg voor de eerste jaren, maar al de gebreken, die de oude markt heeft, zal zij ook na de uit breiding behouden, on als over 50 jaren de aanvoer nogmaals verdriedubbeld is, en waarom zou dat niet? dan zal men toch naar buiten naar eon geheel vrij ter rein moeten gaan. Dat had men nu rcods moeten doen, meende hij. Ik kon hem daarin niet geheel gelijk go- ven, maar geloof toch, dat het wel eens goed is or op te wijzen hoe eon oud man, grijs geworden op de veemarkt, die daar heeft gezien hoe langzaam cn gestadig, doch zeker dc handel is vooruitgegaan, ook goeden moed he aft voor do toekomst. Ik zou wol wensohon, dat wij elk op ons go- bied zoo konden wezen Als daar naast ona eons een oud school meester gozoten had, die een staatje had gehad van don loop van hot onderwijs over do laatste 50 jaren, do cijfers waren wel licht nog me or verrassend geweest, hadden nog me or van vooruitgang getuigd. Do menschen cn vooral wij, monschen van dezen tijd, willen zoo graag klagen en wij zen op schaduwzijden. Het ligt zoo in on zen aard om achter ons het paradijs te zien cn het heden minder dan het verleden te aohton. Maar als wij eens terug moesten, klein en groot, naar do jaron van 1853, on vroe ger, ik bon er vast van overtuigd, dat wo weer hunkeren zouden naar de bwingtigste eeuw. Wij zijn voortuitgegaan op velerlei ge bied. Wij gaan nog vooruit! En het is ons aller taak aan dien voor uitgang to arboiden. En als het mijn lezors overkomt, zooals het mij wel eens gebeurd is, dat zij in con of moor opzichten aan dien vooruitgang mochten twijfelen, dan wensch ik hun toe, dat zij ook hot voorrecht mogon smaken eons naast zich te vinden eon man of vrouw, wion of wie do jaren dat goloof niet hob- ben kunnen ontnomen en die bewijsmate riaal heeft om bij anderen het goloof te vorsterken. De Oorlog. Over den invloed van den Oostaziatischen oorlog op hot oeconomisch leven in Rusland sohrijft de Engelscho consul te Warschau het eon en ander in zijn consulair verslag. Hij zegt, dat do oorlog een zware slag is voor allo takken der industrie, walke tot rust kwam na do crisis, die vier jaren ge leden begon. Het krediet wordt beperkt, daar men vreost, dat vele niot-grootc fir ma's "den tcgomVoordigen stond van zaken zullen voorwenden om geen betalingen te doen. De productie is aanzienlijk, kleiner Do meeste fabrieken werken slechts vier of vijf dagen van de week; vele arbeiders zijn ont slagen. Alleen in het distract Lodz zijn 40,000 arbeiders werklooo. Gratis voedsel wordt uitgereikt door stadsbesturen, wel- dadighoidsvereenigingen on private per sonen. Het plan is: door werkverschaffing do armoedo to keeren. Zoolang do oorlog duurt zal er geen ver betering komen. Doch mem gelooft alge meen, dat na het einde eon krachtige hor- leving merkbaar zal zijn, waar nu de pro ductie zoo beperkt is. Van handel op Siberië is bijna geen spra ke. De lijn wordt te veel in beslag genomen door militaire transporten. De invloed van den oorlog is weinig merkbaar in de landbouw-districteu, vooral niet in Polen en Litthauen, waar geen re- servc troep en zijn en dus geen krachten werden onttrokken. ïteuters correspondent bij den Mo-tjsen- pas heeft blijkbaar uit den mond van Ja- pansche officieren do volgende waarne mingen opgeteekend: „lo. De geregelde Europcesche troepen, die voor heb eerst do troepen vau Koeroki bestreden, zijn volstrekt niet beter dan do Siberische contingenten; 2o. de witte jassen der Russische offioie- reu maken hen tob uitstekend mikpunt; 3o. de Russen schieten in salvo's, de Ja panners elk voor zich 4o de Russen strijden in geeloten gelede ren, do Japanners in verspreide slagorde; öo. de Japanscho soldaten hebben meer initiatief en vuur dan de Russische; 6o. do Russen bedienen zioh veel meer van hun artillerie dan do Japanners. Hot resultaat van een en ander is, dat een Japansch regiment van 3 bataljons drie Russische regimenten met nog een ander re giment in reserve verslaat." De meeste dezer waarnemingen kloppen zóó geheel op hetgeen reeds vóór den oorlog over do verschillende veohtwijzc, enz. der beide tegenstanders is medegedeeld, dat men zich moet verwonderen, dat do Russen do meeste hunner fouten nog niet verbeterd hebben. Dab do officieren nog altijd wit dragen aan hun uniform, is bijna onge looflijk, wanneer men niet tevens een buitengewone achterlijkheid bij het geheele legerbestuur veronderstelt. Op het onzinnige van het schieten in salvo's en het vechten in gesloten slagorde hebben militaire des kundigen reeds bij het begin van den oor log gewezen. Dat de Russen meer van hun artillerie gebruik maken dan de Japanners^ is iets nieuws, vooral in verband met de bekende omstandigheid, dat dezen met hun artillerie veel grooter resultaten behalen. In de laatste dagen wordt in de tele grammen steeds geklaagd over de druk kende hitte op liet oorlogsterrein: veertig graden Celsius cn hooger. Generaal Koeropatkin seinde alles ge daan te hebben om het den infanteristen draaglijk te maken in die warmte. Elke compagnie heeft de beschikking gekregen over rijtuigen, waarin mantels, jassen en ransels geborgen kunnen worden. Doch de hitte is zóó hevig, dat, niettegenstaande do 'genomen maatregelen, het aantal door de zonnesteek getroffenen aanzienlijk ia Nederland—Zuid-Afrika. Te Amsterdam werd de algemeeae verga dering gehouden van aandeelhouders der Ncderlandsche Maatschappij tot handhar ving van stamverwanten-belangen in Zuid- Af rika, onder leiding van den heer J. Drost. Aan het jaarverslag van den direc teur O. Kamerlingh Onnes, ontleencn wij, dat het aandeelenkapitaal der Maatschap pij in 1903 geen verandering onderging. Het uitgegeven bedrag is geheel' intact aan wezig; 111,000 zijn bij twee onzer eerste bankinstellingen ren. begevend uitgezet. Voorstellen om het kapitaal minder veilig to beleggen waren Ook dit jaar talrijker dan die aanvragen en aanwijzigingen waarop kon worden ingegaan. Het blijft to betreu ren, dat do vele aanvragen voor een indus trieel© of handelszaak in Z.-A. zóó gering zijn en omstandigheden in Z.-A. alle eco nomische verhoudingen een zoozeer specu latief karakter verleenen, dat de zeer solide werkers, die een Maatschappij als de onze alleen zich mag aantrekken, zoo moeilijk rijn uit te vinden. Het bestuur meent, dat voor het oogenblik wel naar samenwerken met anctere vereemigingen moet worden ge streefd, maar dat de zelfstandigheid der Maatschappij nog moet worden bewaard. Samenwerking geeft grooter waarborg van activiteit dan ineensmelting. Eerst als het groote veld in Z.-A. in allo richtingen is bewerkt, bestaat er misschien reden om één groot organisme te vormen. Betreurd wordt dat de Maatschappij nog met zooveel lauw heid te kampen heeft en krachtig wordt opgemerkt, om waar mogelijk de hand aan de ploeg te slaan. Voor de stichting eener eerste nationale Ambachtsschool in Z.-A. zijn sedert de vo rige vergadering de vooruitzichten eenigs- zins gunstiger geworden. Van het plan tot steun kan echter niets komen zoolang de galden voor de stichting der school niet volteekend zijn; op het oogenblik zijn vaD de bcnoodigde f 60,000 34,000 bijeen. De hoop wordt uitgesproken, dat de Maat schappij in deze zal kunnen samengaan met de Ned. Z.-A. Voreeniging. Vervolgens werden de balans, do winst en verliesrekening aan do orde gesteld. Do commissarissen stelden voor van de ge maakte winst 1200 ter beschikking te stellen van den directeur Kamerlingh On nes voor diens voorgenomen reis naar Zuid- Afrika, ten eindo daar informaties in te winnen omtrent de strekking der Ambachts school; verder 2£ pCt. op de aandcolcn uit to keeren en het restant op nieuwe reke ning te brengen. De heer Kamerlingh On nes deelde op dc vraag van den lieer Van Waalwijk mede, dat president Stoyn blij- kons correspondentie en bespreking met hom de stichting eener Ambachtssohool een der meest dringende behoeften voor Zuid- Af rika acht. Daarop werd gesloten de 1200 ter beschikking van den directeur te 6tellen. De heer Van Waalwijk stelde vervolgens voor het bedrag, dat do commissarissen voor etellen als dividend uit te keeren, to schen ken aan do Vereeniging, die zich 't bijeen brengen van 60,000 ten doel stelt voor het stichten eener Ambachtsschool in Zuid- Af rika. De heor Onnes had tegen dit amen dement bezwaar, omdat hij meende, dat de aandeden in waarde zullen dalen, wanneer nooit dividend wordt uitgekeerd. Ook de voorzitter moest het amendement-Van Waalwijk ontraden (hoewel hij er princi pieel vóór was), wijl' verschillende kleine burgers indertijd aandeelen kochten tor be legging van hun gold. Het amendement werd daarop verworpen; een tweede (van donzelfdon voorsteller), beoogende om eerst het volgend jaar over dividend to beschik ken, eveneens. Ten slotte had do verkiezing plaats van twee commissarissen in plaats van de hee- ron Drost en 0. Groll; do eerste wenschto wegens drukke werkzaamheden niet voor een herkiezing in aanmerking te komen; een besluit, waarover mr. Van der Schalk het leedwezen van commissarissen uitsprak. In do plaats van den heer Drost word daarna prof J. te Winkel als commissaris gekozen en de heer Groll werd herkozen. Voor de Haagscho rechtbank verscheen gisteren eon 18-jarig Haagsch jongmensch, beklaagd van verduistering van een rijwiel. Hij had tot Wezel con fietstocht gemaakt en daarop het rijwiel, waarvan dc banden gesprongen waren, in een grasveld gewor pen. Moj. mr. Van Dorp achtte een genees kundig onderzoek van beklaagde noodig. De rechtbank ging niet in op don eisch van vier maanden, door het O. M. gesteld, maar na in raadkamer te zijn geweest, gelastte zij dadelijke in-vrijheid-stelling, bij gemis aan wettig on overtuigend bewijs. De kantonrechter te 's-Gravenhage heeft den persoon, die, zonder daartoe gerech tigd te zijn, het ridderkruis 4de klasse dor Militairo Willemsorde droeg, veroordeeld tot f 6 boete. Do eisch was 20. Voor de strafkamer der rechtbank te Am sterdam stond terecht L. C. D., oud 22 jaar, gewezen kantoorbediende bij de firma De Clercq en Van Essen, beklaagd, dat hij in April, Mei en Juni valschelijk opgemaakt en onderteekend zou hebben bons of volg briefjes ten bedrage van 490500 Rijks- mark en 700 Mark, onderteekend met „Schmid en Nicrstrasz"; tevens, dat hij valschelijk onderteek end heeft eenige qui- tanties, waarop do onderteekenaar vcr- klaart ontvangen te hebben van do firma De Clercq en Van Essen verschillende be dragen, op de quitanties genoemd. Deze quitanties, ten bedrage van veertien, Hepen van ongeveer 50f 1100, te zamen uitmakende ongeveer 3000. Hij bekende volledig het hem ten laste gelegde, doch toonde ooqrenschijnlijk weinig berouw. Toen hii gearresteerd was, had de politie een geladen revolver bij hem gevon den, dio thans ter terechtzitting aanwezig was De president vroeg, wat hij met dit- wa pen had willen uitvoeren, waarop bekl. lachend ten antwoord gaf het alleen tor zelfverdediging te hebben, want hij had de gewoonte met open deuren te slapen. "Het O. M., waargenomen door mr. Besior, vorderde, zijn schuld wettig bewezen aoh- tendes twee jaar gevangenisstraf. Zijn verdediger, mr. J. O. Pekelharing, pleitte verzachtende omstandigheden. Deze wees er op, dat beklaagde gedurende tien jaar a! zijn verdiende penningen aan zijn moeder en zuster had afgestaan en feitelijk een «lachtoffer was der speculatiezucht. De provisie, die voor door hem aangebrachte speculatie-orders werd uitgekeerd, stortte hem in het ongeluk. Hij verdiende op som mige dagen veel geld, gang royaal leven en kon op een gegeven oogenblik zijn kleermaker niet betalen. Toen pleegde hij de misdrijven. die hij bekende, en moet dus voor een groot deel zijn schuld aan de omstandigheden ge weten worden. In elk geval was beklaagde geen man met misdadigen aanleg. Met aandrang vroeg pleiter dan ook een lichtere straf. Uitspraak over veertien dagen. Heden houdt de Amsterdamsclio Beurs vacaniicdag, zoodat de notee* ringen ontbreken. Arbeidstoestanden. In een opstel in „Do Controleur" deelt de lieer E. van Veen afschuwelijke bijzonder heden mede omtrent de behandeling der gehuwde arbeidsters en omtrent brutale overtredingen der Arbeidswet aan do steen fabriek „De Hoogewaard", te Heerewaar den, waarvan eigenaars zijn gebroeders De Vries, te Rossum. Ten vorigen jare gaf de heer Van Veen reeds openbaarheid aan het geen hij op die fabriek had waargenomen, zonder echter namen te noemen; maar die waarschuwing heeft niet gebaat: er is se dert geen verbetering in den toestand geko men en daarom geeft hij daaraan thans volle publiciteit. Deze fabriek is een der slechtste, zegt hij, welke hij bezocht. Niet alleen, dat er, als op do meeste steenovens, dwang werd uitgeoefend op heb raefdewerken doT in de huisjes van de far brikanten wonende vrouwen, ook was het loon er benoden het middelmatige, maar, waren de arbeiders bovendien nog „geze gend" met een gedwongen winkelnering. De zoon van den baas ia bakker te Hurwe nen, een uur afstonda van do fabriek; hij verkoopt voorts koloniale cn grutterswaren, petroleum, manufacturen, klompen en alles, wat de monschen zooaJ noodig hebben, en brengt alles per hittekar in de huisjes van zijns vaders werklieden..., dio er zelfs niet aan mogen denken elders voordeeliger in- koopen te gaan doen. Papa zorgt voor prompte betaling. In een deT ellendige huisj'es sprak ik mot een vrouw en vroeg haar oE zo word gedwongen te werkqn op de fabriek. „Als we het niet doen, dan motte wo den oven af, meneer I" luidde het antwoord. „Gebeurt het wel eens, dat iemand van de fabriek wordt gezet?" vroeg ik verder. „Daar mot ot nou net weer een af!" „Zoo?Waarom?" „Ze wou niet opzette." „Moet ze vandaag nog vertrekken?" „Nee, dat kan ze niet, wat ze is nog te stumperig." „Dus, begrijp ik het goed, dan k o n ze niet opzetten wegens haar toestand?" „Zij koa niet, meneer 1" De vrouw, die me dit meedeelde, verkeer- do eveneens in dezo „gezegende" positie, cn ik vroeg haar „Wordt je dan in uw omstandigheden niet ontzien?" „Kun je bcgrijpe, meneer, je mot net zoolang vort, als jo eenigszins kunt." In het doen werken „tot den laatet&n dag" steekt echter nog geen arbeidswet-overtre ding. Erger wordt het echter, wanneer men weet, dat deze vrouwen dikwijls 'e nachts om 12 uur uit het bed worden genaaid ou? direct te gaan werken. Do economie van het steenbakkersbedrijf spoort *den fabri kant of in zijn naam den baas aan tot dezo onwettige handeling. Het geval zit zoo: Met een weer als dezen zomer drogen de steenen snel. Die vandaag gevormd en in de steenplaatsen worden neergezet, kun nen morgen reeds worden opgezet. Wat echter 'b Zaterdags wordt gevormd, moet tot *8 Maandags blijven liggen, en het is alsdan, dat de baas, vreezend voor con on verwachte regenbui, die een paar honderd gulden schade kon veroorzaken, direct na het verstrijken van den heiligen Zondag aan de deuren der opzetebers tingelt, ze aan sporend tot den arbeid. En de mannen, die overdag zeer zwaar werk moeten verrichten^ worden mede opgepord en gedwongen hun vrouwen, zusters, dochterB of vrijsters te heipon. Een werkman van 'deze fabriek schrijft mij o. a. ,,'s Maandagsnachta, zóó het twaalf uur is, moeten wij er uit, om in die dooie plaats de steenon op te gaan zetten. Gij kunt be grijpen, dat ik daar nogal fel op ben, als het eiken dag hetzelfde is: aanpakken of doodvallen. Graag zag ik er een eind aan, maar daar ik stellig vermeen, dat hier de politie 'de hand is gestopt, is er geen sprake van komen kijken, en wij kunnen er zelf niets tegen beginnen, want dan is ons werk gemaakt." Week aan week wordt daar dus de Ar beidswet overtreden, en... niemand komt er om het te beletten. Er is te Heerewaarden toch ook een Ar beidsinspectie, die nn toch wel niet meer werkeloos blijven zal, vooral, indien andere bladen ons voorbeeld volgen cn aan deze Bchandllijko feiten publiciteit geven. UITLOTINGEN. 21-pCt. Brnaselsche loten van 1886 a fr. 100. Betaalbaar 2 J»d. 1905. Getrokken aerieSn: 818, 2918, 7668, 8783, 9724, 9768. 9826, 12180, 18251, 14519, 14642, 14761, 16476, 17800, 18292, 18552, 20296 20368, 20954, 21503, 21979, 22067, 22409, 22652, 28221, 29063, 29885, 80247, 84254, 35206, 86831, 87080, 37139, 87399, 87769, 88312, 39312, 41265, 45077, 45818, 45982, 46011, 47186, 47948, 48841, 49827, 50000, 50699, 50897, 55898, 66905, 57130, 59584, 62320, 62778, 63003, 69646, 71281, 73279, 73844. 74006, 75817, 77682, 77785, 79450, 80051, 81744, 83381, 84591, 857B8, 87228, 88882, 88499, 89294, 92839, 94820, 95085, 95107, 97691, 97602, 97664, 98082, 99669, 99895, 100020, 100072, 101047, 102300, 105626, 107892, 110147, 111670, 113011, 114732. Hoofdprüaen: eerie 49827 no. 10 fr. 100.000; s. 73344 n. 21 fr. 2500; a. 45077 n. 20 lr. 1000; a. 84591 a. 5 fr. 500; a 102300 n. 20 fr. 500. a ,:918 n. 1 21 en 23; a 20368 n. 16; s. 2206T n. 8; a 22662 n. 1; a 23221 n. 12; e. 29063 n. 13; s. 87769 n. 8; a 41265 n. 25; a. 47186 n. 5; a 49827 n. 22; a 77682 n. 18; a 79450 n. 8; a 89294 n. 21; a 94820 n. 7; a 97591 n. 23; a 99669 22; a 102300 n. 18; a 105626 n. 4| a 105626 n. 16 «Ik fr. 15a De overige nammere in bovenstaande aerieSa vervat, zyn betaalbaar met fr. 110 elk.

Leidsch Dagblad | 1904 | | pagina 6