A®. 1904. feze fëourant wordt dagelijks, met aitzondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Blader.. Eerste Blad. Uit de „Staatscourant." fjo, 13626 Dinsdag SO «Juli, LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANTt Toor Lelden pei week 9 OentBj per 8 meenden f 1.10. Buiten Leidon, per looper en weer agenten gereatigd tljn L80. Pranco per poet1.85. PRIJS DER ADVERTENTIES t Van 16 regeli /T.05. Iedere regel meer 0.17 J. - Grootere lettere naar plaaterulmte. - Kleine advertentiSn ran 80 woorden 40 Oenta oontant eUr tiental woorden meer 10 Gents. - Voor het lnoasseeren wordt/10.05 berekend. Plechtig en stil. Do. 26ste Juli 1904 zal een historische dag blijven. Hoden is hiot de dag, dat het stoffelijk 1 overschot van den grooten man, van den reus die de geschiedenis van strijd en smart van het Afrikaans oho volk op zijn schouders heeft gedragen, door Den Haag wordt ge- voord, naar een rustplaats, die nog niot de laatste zal zijn. Yer van het land, dat hij liefhad en hot volk, waaraan hij zijn leven wijdde, gestor ven, zal zijn gebeente thans tijdelijk komen te rusten te midden van ons van het volk, waannodo hij zich verwant gevoelde en waar- i toe hij het is een voorkeur, waarop wij iroorn inogen dragen zioh meer dan tot andoren aangetrokken gevoelde. Eon kostbaar onderpand wordt door Zuid-Afrika aan het stamverwante volk in bewaring gegeven. Nederland beseft de beteekenis en ae waarde van het in zijn volk gestelde ver trouwen. Stil en eerbiedig zal Den Haag den stoet van president Kruger door zijn stra ten zien trekken; enkelen cm der de velen, jdic don lijkwagen met ongedekten hoofde au 11 oh willen zien voorbijrijden, zullen hem ook op don langen wog naar bet kerkhof (willen volgen. En dat zal genoeg zijn. Geen betoogingen, geen drukte en dio orde wolke, bij gebrek aan omvangrijke voorbe reidende maatregelen, zichzelf aan de om- ebanders oplegt, door do wijding van wat bier gebeurt. Plechtig on stil geschiede de overbren ging van Kruger's lijk. Dit zal de gesohie- idenis aanteekenen. (N. C.) Leiden, 26 Juli. Heden weid onze gemeente vereerd met een bezoek van een 35-tal Schotsch© dames en heeren, o. w. eonige predikanten, allen leden van de Schotsche Kerk. Dit gezelschap maakt een reis door Ne derland en stolde zioh wat hot voorgenomen bezoek aan onze veste betreft, in contact met het bestuur van de ,,Yereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer" alhier, dat het eonige inlichtingen verschaf te, waarna tot het brengen van het bezoek werd besloten. De dames en heeren, wiens weg van ai het station voerde langs het beeld, opge- irioht ter nagedachtenis en hulde van den beroomdon Boeihaave, bezochten me eren- deels het Stedelijk Museum en het Univer siteitsgebouw, bezichtigden allen don steen ter herinnering aan de Pilgrim Fathers in do Pieterskerk, wijdden aandacht aan de plek, waar John Robinson hier leefde en stiorf, bi achten een bezoek aan ons Park, waar hun aandacht werd getrokken door het standbeeld en do daarvoor aangebrachte sleutels en hun aandacht gevraagd werd joor den gedenksteen aangaande het ge sprongen kluitschip, om vervolgens ons mooie stadhuis uitwendig in oogenschouw te nemen en daarna te lunchen in „In den Vergulden Turk." De tijd van het bezoek was kort: slechts Jpuim üwce uren, en daarenboven, hot gozel- Bohap reist met bagage, wat ook tijdverlies Itfpl overt. Niettegenstaande dat en door den tact Van de concioiges van Museum en Univer siteitsgebouw, den gérant, van „In den Vergulden Turk", waar alles gereed stond 'en vlug van stapel liop, en door het opvol gen niet het minst van. de wenken van „Vreemdelingenverkeer', dat ook gezorgd had voor vlug vervoer in open trams naar het station, konden do bezoekers nog heel wat bezienswaardig6 aanschouwen. Wij weten dan ook, dat zij r.eer voldaan War.m over hun bczoc!: en „Vreemdelingen verkeer", dat het hun zoo gemakkelijk maakte, dankbaar voor liaar hulp. Van hier vertrok het gezelschap, eenige „kiekjes" rijker, naar Haarlem. BU Koninklijk besluit is herbenoemd tot dijkgraaf van het hoogheemraadschap Rijnland, I provinciën Noord-Holland ©n Zuid-Holland, tnr. E. de Vries, te Leiden. Benoemd Ia tot onderwijzer aan de Ger. tjcbool te Hoogeveen de hoer H. B. Spoolder, »ihler Het verblijf alhier van het staimu- paekkorps der marine, aanvankelijk bepaald ,Van 6 tot 8 Augustus a. s., is verlengd tot 'don Oden Augustus voormiddag. De .".C.-L-n jaarlijksche examens der Neder'1;. ioonkunstvoreeniging zijn gaste ren U raven hage in het lokaal „Pulchri o:udio" voortgezet. Van de 5 oau- pidaton gedaagd voor koorgezang de d&mes Lr. A Nb kamp uit Leiden; W. O. uD^jkerman, uit 's-Grnv nhage, en D. J. Ilènze], uit Beesterzwaag. Mejuffrouw Nijkamp, alhier, is leerlinge van mejuffrouw O. Mao Gill&vry. Uit Den Haag werd van 26 Juli be rd dit: Omtrent de bijzetting van het stoffelijk oversohot van President Kiuger kan nog gemeld worden, dat behalve de naaste fa milieleden en personen uit de onmiddellijke omgeving van den oud-president '(de heer Eloff, schoonzoon., en Bredell, secretaris) en de reeds gemelde stedelijke autoriteiten, voorzoover tot dusver bekend ia in don stoet plaat» zullen nemen: dr. Lcdjds, voor malig gezant dor Zuid-Afri. Republiek, de heer Danneel, oud-vice-consul, dr. Hey- mans, Kruger's geneesheer, de Hollandsch© predikant, die te Clarens bij den president vertoefde, voorts ds. Los, uit Hilversum; terwijl dr. Fernhout, die het gebed, zal uit spreken, het hulsel op don doodenakker zal opwachten. Op uitdrukkelijken wensch van de familio, zullen de twee bedienden van don President, die hem in den laatsten tijd zijns lovena verzoigden, in don stoet volgen. Eindelijk een deputatie van 5 leden uit den atedelijkon raad van Antwerpen. Het is thans zeker, dat oud-president Stcija in een der eersto rijtuigen het hul sel grafwaarts volgen zal. an deputation, die zioh bij don stoet komen aansluiten, is hier op hot oogenblik bakeend, dat zaïllen deelnemen: een uit hot hoofdbestuur der Ned. Zuidafrikaansche Vereeniging on uit de afdeeiing Don Haag dezer Vereeniging; uit de Zuidafrikaansche Spoorwegmaatschappij te Amsterdam, een deputatie van de Nederlandsohe Oranjever- eoniging te Rotterda/i, en zeer vermoedelijk ook eonige afgevaardigden van het Alt Dcutaohen Verband te Berlijn. Do kiansecn en bloemstukken, wolkc moch ten worden aangeboden, worden aan hot Staatsspoorstation aan den rouwwagen ge hangen. Naar wij vernemen, zijn de aan de bloomen gehechte linten bestemd om later na de overbrenging van het stoffelijk over schot naar Zuid-Afrika, een plaats in het ga-ai te kiïjgen. Het voornemen orn de overbrenging naar Zuid-Afrika te doen geschieden met een on zer oorlogsbodems, heeft in ruimen kring en in de eerste plaats bij de betrekkingen van den ontslapen president, veel instem ming ontmoet. Of aan hot voomemon ge volg kan worden gegeven, ia nog afhanke lijk van eonige omstandigheden. Verder werd van dcnzelfdon datum ge meld Bij den aanvang van de heden gehouden Raadsvergadering heeft de voorzitter den leden verzocht, zich met hem van hun zetels te verheffen, en deed hij mededeeling van een ingekomen officieel bericht van het overlijden van den voor maligen staats-pre sident Paul Kruger. Wij allen hier in den Raad, zei de de voorzitter, en ook dc Haag- sohe burgerij nomen innig deel in dit tref fend verlies, en wij gevoelen behoefte, onze smart uit be drukken over het heengaan van dezen grooten burger, aan wien het Neder landsohe volk niet alleen vollen eerbied verplicht is, maar die ook het levend voor beeld was van onwankelbare plichtsbetrach ting, jegens zdjn volk en zijn land tot aan het bittere einde, en van onwankelbaar ver trouwen in zijn God. De voorzitter stelde voor, in een adres van hulde en rouwbeklag van 's Raads ge voelens te doen blijken in dit verlies. Dit voorstel werd met toejuiching begroet. Tovoiis deelde do voorzitter mede, dat vel leden week een vertegenwoordiger dor fami lie Krugor zich tot B. en Ws. heeft gewend met de vraag, of de gemeente den ontsla pen staate-president een tijdelijke rust plaats binnen deze gemeente zou willen ver schaffen. Het college antwoordde, dat het der gemeente een eer en een voorrecht zou wezen, die gelegenheid te verschaffen, en reeds werd door den vertegenwoordiger met don wethouder van publieke werken geconfereerd over de aanwijzing van eon plaats op de algemeen© begraafplaats. Lit ter vernamen B. en Ws. tot i.un teleurstel ling, dat het stoffelijk overschot naar Eik en-Duinen zou worden overgebracht. Dit be sluit moeten zij eerbiedigen. Intusschen was hot voornemen van B. en Ws. het stoffelijk overschot te volgen tot aan de begraaf plaats. Met instemming werd daarop begroet een voorstel van B. en Ws. om namens den Raad eon krans te leggen op de lijkbaar. Prof. dr. H. Kamerlingh Onnes zal ale rector magnificus, vergezeld van den lsten secretaris van 'den Senaat der Rijks-univer siteit te Lelden prof. dr. A. O. Vreede, den Senaat vertegenwoordigen bij de tijdelijke bijzetting van het stoffelijk overschot van wijlen president Krugor. Tot de deputation, bij vie bijzetting van Krugers stoffelijk overschot zal ook bekoo- ron een uit de Nederlandsohe Oranje-veree niging to Rotterdam. Door Boeren vrienden uit Nijmegen werd naar 'e-Gravenhage verzonden, am te wor den neergelegd op de lijkbaar van den oud- president Kruger, een bloemstuk, uitge voerd naar het model „Keizerin Elisabeth". Het bestaat uit fraaie vredepalmen mot le lies omstrengeld en de Transvaalsoho drie kleur in rouwfloora Op de slippon leest men: „Viotus Vincam" cn „Nijmegon". Ook generaal Van Heutsz die te Nijmegon logeert, neemt aan deze huldo deel. Reuter seint uit Olarens d.d. 25 Juli: Het stoffelijk overschot van president Kru gor werd uit Olarens naar Den Haag over gebracht met den troin van 12.32, over Bar zei en Brussel. Het inwendige van den lijk wagen was versierd met bloemen en vlaggen. De kist word bedekt met de Transvaalsoho vlag, en draagt het opschrift: „Stophanus Johannes Paulus Kruger, geboren 10 Ooto- bor 1823 to Oolcsborg, overleden 14 Juli 190-1 be Olarens, in leven Staatspresident dor Zuidafrikaansche Republiek." Naar „Do N. Crt." vernemen is de heer H L. Bocrama directeur van do Am. bachtssckool' te 's-Gravonhago vrij ernstig ongesteld, hetgeen hem beeft genoodzaakt zich te ontstlaan van verdere deelneming aan hot internationaal teekon-oongree, dat met 1 Augustus to Bern wordt geopend. H. M. do onKingin on Z. K. H. Prins Hendrik zullen zoh aanst. Zaterdag te 2 u. 51 van Het Loo naar Soestdijk begeven. Met zekerheid kan worden gemeld, dat de deken van Arnhem, mgr. L. O. Dob- boiruap?>. in September na afloop van het otmen, dat in die maand plaats vindt, zijn emoritaat aanvraagt. (N. A. Ct.) Naar hot „Hbl." nader verneemt zal de gonieentebegrooting van Amsterdam voor 1905 geen belaetingvorfiooging noodig ma- kon, doch heeft mon die sluitend weten te maken door do bijdrage uit de winst der gasfabrieken opnieuw te vorhoogon en thans te brengen van 750,000 der loopon- de bcgrooting, tot 1,000,000. Bovendien zal, naar hot blad ter oore kwam, verhooging van het straatgeld wor den voorgesteld. l)o Yorstin-Moeder van Waldeck-Pyrmont met hanr zoontje zUn gisteren in plaats van van Hot Loo naar Dultschland terug te keereu, naar Den Haag vertrokken, alwaar zü nog hedon vertoefden, in rijtuig of ook wel te voet bezoeken in do stad en omatreken makende. Do Minister van Ëinnenlandsohe Zaken, dr. Kuyper, begaf zich hedenochtend von Den Haag naar Middelburg, tot het brengen van oen bezoek aan de tentoonstelling voor Kunstnijverheid aldaar. B. en Ws. van Haarlem hebben benoemd tot hoofd van het gemeentelijk bureau voor inlichtingen aan arbeldzoekenden en werk gevers den heer C. Sorgdrager aldaar. De heer J. H. Heyl, assistent hortulanus bi) 'a Lands Plantentuin te Buitenzorg, thans tot herstel zijner gezondheid te Tiel, vertrekt dezer dagen weder naar Indlë. Bij beschikking van don minister van oorlog is de kapitein der Infanterie F. H. Boissevain, gedetacheerd geweest by de landmacht in West-Indiö, weder Ingedeeld bU het leger hier te lande en wel bö het 9de reg. infanterie. Naar de ,N. R. C." verneemt, stelt ook de hoer H. Fennema te Sneek zich niet moer besohikbaar voor hot lidmaatschap dor Eerste Kamer van de Staton-Generaal. De Staten van Friesland zullen dus twee nieuwe leden moeten kiezen. Mr. F. S. van Nierop zal op 29 Juli e. k. vijf en twintig jaren achtereen lid van den gemeenteraad te Amsterdam zijn. Zijn. oollega's in dat college zijn voornemens hem ter herinnering aan dat feit een huldeblijk aan te bioden. Aangezien echter vele raads leden thans uitstcdig zijn, zal die aanbie ding nu plaat© hebben in do eerste dagen van September. Do gewone audiënties van de ministers van marine en van koloniën zullon Vrijdag 29 dezer niet plaats hebben. Het stoomschip „Itaehoe" van Java naar Amsterdam, arriveerde 25 Juli te Aden; de „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 25 Juli Oues- eant; de „Yang Taze", van Singapore naar Amsterdam, vorfcrok 23 Juli van Ooiambo; de „Rotterdam" arriveerde 21 Juli van Rotterdam te Nieuw-York; de „Prinses Bopbde" arriveerde 25 Juli van Amsterdam te Batavia; de „Ambon", van Batavia naar Amsterdam,, vertrok 24 Juli van Singapore. Hazerswoude. De Gemeenteraad zal vergaderen op Donderdag, 28 Juli a. a, dee voormiddags te 10 uren. Onderworpen ter behandeling: lo. Inge komen stukken. 2o. Verordening horha- liogscxnderwije. 3o. Suppletoir kohier hoofdelij ken omslag. 4o. Kohier school geld 1904. 5o. Verpachting tol Gemeene- weg. Go. Af- en overschrijving dienst 1904. ^-7a Aanbieding rekening 1903. 8o. Aan koop van een schouw. 9o. Toezicht zie- konbarak, enz. lOo. Wijziging instructie van den wegwerker. Noordwflk. In een gisteren ten raad- huize gehouden slotvergadering der com missie, indertijd bijeengekomen tot het brengen van oen hulde aan H. M. de Ko ningin-Moeder op 22 Januari 11. werd door de penningmeesters iekoning en verant woording gedaan. Uit hun vorslagon bleek, dat het concert op 22 Januari netto had opgebracht 146.89; de collecte te Noord- wijk-Binnen 94.63, en do collecte tc Noord- wijk aan Zee 20.52, zoodat aan den al ge- me enon penningmeester kon afgedragen worden 262.04. Daarna werd door den burgemeester, voorzitter, ondor dankbetuiging de oommis sie ontbonden verklaard. Tegen a. a Woensdag 's avonds 8 uur is, zooals do vorige week bepaald werd, eon raadsvergadering uitgeschreven tor behan deling van het ontwerp-verordoning, rege lende de volkshuisvesting ingevolge artikel 1 dor Woningwet. Verder zijn nog op de agenda geplaatst: Voordracht zotteis-belas ting en Verzoek om afschrijving hoofdelij- kon omslag. Kon. Besluiten. Benoemd met ingang van 1 Augustus bij hoE wapen der infanterie: bij bet 2do reg. tot majoor de kap. J. 0. H. A. Quaok, va<n het ödo reg.bij het 3de reg. tot kap. de eerste luitenant W. O. T. ter Beek, van het 6de reg; bij hot 9do reg. tot kap. de eerste luitenant H. O. Forta- nior, van het 10de reg. Voor den tijd van vijf jaren, gerekend van 7 Juli 1S04, bij het personeel van den ge- nceok. dienst der landmacht tot reserve-of ficier van gezondheid 2de kl. do heor H. van der Hoeven, arts. Met ingang van 27 Juli tot eersten lui tenant bij het wapen dor Lnf.bij het 1ste reg- de tweede luitenants W. J. Arriöns, C. E. Stolk, J. J, Hoogoboom en J. A, ten Ca. te, allen van het korps; bij het 2do reg. de tweede luitenant J. J. Quadokker, van hot korps; bij liet 8de reg. do tweede lui tenants J. Kamphuis Suormondt, van hot 10de reg. en J. T. Heina, G. H. O. W. van der Nagel en J, E, Stok, allen van het korps; bij het 4de reg. de tweede luitenants C. W. ton Brink en A. Rietveld, beidon van bot korps; bij het öde reg. de twecdo luitenants F. J. 0. baron van Hardonbrook van Ammerstol, L, J. de Wolf cn D. J. Gorter, allen van het korps; bij het 6de reg. de tweede luitenant F. G. H. M. Steen- borghe, van het korps; bij hot 7do regiment do tweede luit. H. J. van dor Tak, van het korps; bij het 9de reg. do tweede luitenant J. M. van der Made van het koips; bij hot lOdo reg. de tweede luit F. J. Nix, van het korps; bij het wapen der cavaler! bij liet late rog. huzaren de tweede luitenants H. L. E. G. J. Werner, F. J. J. baron Van Heemstra-, L. H. A. Crommelin on A. Spiéo allen van hot korps; bij het 3do rigomont huzaren de tweede luitenant A. Diomont, van het korps; bij het 3de regiment huza ren de tweede luit A. H. W. van Blijen- burgh, van het korps; bij het wapen der artillerie: bij het 2de regiment vesting-ar- tillerie de tweede luitenants U. J. W. Rol- danus cn G. Doorman, beiden van het korps; bij het 3de reg. vesting-artillerie de tweede luitenants J. F. Quanjer, H. J. J. M. Koremans en M. W. do Wit, allen van het korps; bij het 4de reg. vestingartillerie de tweedo luit. L. L. E. Ornstein, N. P. A. du Quesne van Bruchem on J. S. 0. Rink, allon van het korps, voorlaatetgenoemdo ad judant bij dat korps; bij de instructie-com pagnie, do tweede luit. H. J. van Veen, van die compagnie; bij het wapon dor ge nie: bij den staf van heb wapen, do twee de luitenant W. H. Cool, van dion staf; bij het reg. genietroepen de tweede luit A. H. op ten Nooit, P. A. Mindorhoud, F. G. M. Burg on F. A. Vaillant, allon van het korps. Tot tweeden luitenant: a. bij hot wapen der inf.mj het lsto regiment de cadets G van Rossom, A. P. van Volthuysen en W. Schutte; bij het 2de reg. do cadet 3 J G. Hareinakor en H. J. van. Steensel gezegd van der Aa; bij het 8de reg., do cadets W. B. O. van Tongeren, J. J. T. Hey en F. Plankeol; bij het öde ieg., do cadets P. N. van Bavel en L. D. Keus; bij het 6de reg., de oadeta W. M. F. E. P. do Jager en A. R. van den Bent; bij het 7de reg., de cadet A. G. J. Hollweg; bij het 8ste rog., de oadet J. S. Barbas; bij het 9de reg., de cadet W. A. Slioher; bij het 10de reg., do cadets ihr. J. H. Backer, P. Weys en jhr. A. D. Laman Tripb. bij het wapen dor oav. bij hot 1ste reg. huzaren, de cadets R. Wil son en W. L. van Wel deren baron Rengers; bij het 2de reg. hu*., do cadeta jhr. L. 0. de Villeneuve, J. J. M. de Waal eh O. H. Labouèhère: o. bij het wapen der artillerie: bij het 1ste iegimont veld-artillerie, de car deta jhr. F. W. L. de Beaufort cn J. Door man; bij hot 2de reg. veld-art., de cadet® M. G. Higly en L. R. Doorman; bij het lste reg. vcsk-arb-, de cadet E- P- J- va-n den Berg van Laparoea; bij het 2de reg. vest.- art., de cadeta H. J. Karol L. J. do Decker en F. van Twisk; bij het 3de rog. vest.-art, de cadets H. F. H. O. 0. A. von Fieytag Drnbbe, O. do Jongh, P. J. A. Bartels en G. W. Boxmanbij het 4de reg. vest.-artillerie, de cadets G. H. Schou ten, J. A. Mussert, P. A. Brouwer en E. W. G. van Olden; d. bij het wapen dor ga- nio: bij hot rog. genietroepen, do cadets P. W. Scharroo, J. 0. van Reenon, J. A. Kat. tenbusch, A. T. van Dappeien cn S. O. Sporrij, allen horkomstig van de Konink lijke Militaire Academie. Tot tweeden luitenant: a. bij hot wapon dor inf. van het leger in Nod.-IndiÖ de oa- dete: R. M. van Mourik, G. P. de Neve, H. Koot, A. van Zuiden, L. O. A. Aoinolt, G. Bongore, J. W. Klay, A. Freudenborg, J. A. van Holsdingen, P. W. M. Weber, 0. F. J. Papo, J. A. Sonius, D. Slijboom, G. J. Siebuigh, H. O. Greutz Lechleitncr, M. R. Loze, E. Tydeman, V. Iteig Heine, D. de Jongh, J. J. 'do Vries, A. A. Strciff, J. J. N. van Ree, R. T Schiedoman, J. J. Bo- rondsen, W. W. B. Drooglcover, A. M. W. van Roncsse, A. H. T. van Es, F. Kroon, P. 0. C. do Vos, J. F F. Goto, W. Weasel, F. H. Gude, R. P. R. van Riemsdijk, L. J. Jochem, R. W. Roelants; b. bij hot wapon dor cavalerie van hot leger in Ned.-Indië, do cadets: W. Storm van Leouwon, P. O. Oolthoff on W. J. baron van Hccckeron van Mol coateno. bij het wapon dei art. van het leger in Nod.-Indië, do cadeta: M. Boerstra, J. H. Wesseling, B. A. Driolsma, A. J. W. Vorstor, W. O. F. Meijer, J. Dor- maar, J. H. Döbkon, D. A. Stoplian, F. L. H. Dessauvagio en H. van Dorsscrd. bij hot wapen dor gonio van het leger in Ned.- Indië de cadets: S. van Ertcr,W. F. van Vliet, W. N. A. van Es on W. R. H. van Aaldoren, allen afkomstig van do Kon. MiL Academie. Eervol ontslag uit don militairen dion at verleend aan: lo. den luit.-kol. F. W. Wove, van hot 2de reg. inf., met ingang van 1 Aug., op zijn aanvrago, ondor toekonnixig van pensioen cn liet bedrag van bet pen sioen vastgesteld op f 1707 'b jaars. Voider is aaai den luit,-kolonel Wove voornoemd, mede mot ingang van 1 Aug. do rang van kolonel vorlecmd; 2o. don eersten luitenant N. A. O. Pcn- nink, adjudant, bij liet 1ste reg. infanterie, op het door hem gedaan verzoek 3o. don eerston luit. dei inf. J. A. Gay- mans, thans op nou-activitoit, op bot daar toe door hem gedaan verzoek. Benoemd, met ingang van 1 Augustus, tot surnumerair van het kadaster: G. Rit meester, to Maastricht, on L. W. Romijn, to Amstcidarn. Tot lector in do faculteit der letieron on wijsbegeerte aan do Rijksuniversiteit te Utrecht, tot het geven van onderwijs in de algomecno geschiedenis dor middeleeuwen, do diplomatiek, do palaeographie on aarv- verwante hulpwetenschappen der geschiede nis, dr. O Opermann, to Keulen. De toestand der gemeente Leiden over 1903. In het laatst van Juli verschijnt gewoon lijk het verslag van don toestand dor go- mee nto Leiden van het voorgaande jaar, door B. cn Ws. 'don Gemeente aangeboden. Dib verslag heeft een neiging zich steeds uit te zetten. Hot nu verschenen boekdeel is al woor vrij wat dikker dan het vorige. Hot eigenlijk verslag beslaat 292 bladzij den tegen 265 in 1902. Onder do talrijke bijlagen, die achter hot verslag ingevoegd zijn, treffen wo voor het eerst aan: versla gen omtrent hot Sanatorium Rhijngccsty van 'do toekenschool der Afdeoling Leiden van don R.-K. Volksbond, van do Gezond heids-commissie en van den Directeur van hot Gemeentelijk Slachthuis. Het verslag 1>:it ;t i!- n loop der be volking over het jaar 1903 mee te deeletm, Daaruit blijkt weer de geringe aanwas onzer, stad. Do bevolking klom van 65,117 tob 55,470, 't aantal inwonors vermoei derde du® slechte met 353. Er vertrokken uit do ge meente 3829, er vestigd- n zich 3417, of mm- dor 412. Het aantal geboorten bedroeg 1631 tegen 866 sterfgevallen. Toch was heb aantal geborenen 19 minder dan in 1902 on het aantal overledenen 44 meer. Vergelijkt men de sterfte per 1000 inwonors van 'de laatste 10 jaren, dan bemerkt men mot eonige schommeling verbetering. In 1894 was het 19.4, thans 16.35 per 1000 inwo ners. Het aantal ter bewoning h .stemde pcr- ceolen bedroog bij hot einde van bet jaar 1903 10678: 172 percoelen werden in den loop van het jaar bijgebouwd, terwijl 15 porceelen werden afgebroken of door ver bouwing vorvielen. Verdeeld naar de godsdienstige gezind ten vindon we 3&187 Ned.-Hervormden, 14819 Room8oh-Katholieken, Gereformeerds kerk A, B en 0 te «urnen 3600, Evangelisch- Luthersflhen 879, Remonstranten *776, Doopsgezinden 401, Fransch of Waalsch Hervormden 407, Ned. Israëlieten 380, Hor- stolvi Evangel isch-Lutherschen 217, Oud- Roomscken 44, Panfcugeeeoh Israëlieten 8 en tot geen gezindte boboorende 1452. Hot hoofdstuk, dat handelt over de ve^-

Leidsch Dagblad | 1904 | | pagina 1