LEIDSCH DAGBLAD. ZATERDAG 23 JULI. - VIERDE BLAD. Offleieele Kennisgeving. No. 13624 Anno 1904 van A tot Z rondwandelden en aan wiens duidelijke verklaringen wij het te danken hebben, dat wij nu niet meer als een kat in een vreemd pakhuis door Stedelijke Gasfabriek zullen loopen. Te beginnen bij de iotortenovens, waarin het gas wordt gestookt, volgden wij den loop van het gas door de mains, de scrub bers, de koeltorens, de toestellen tot afschei ding van ammoniak, de zniverkisten en de motors tot in de gashouders en weer van uit de gashouders, door de regulateurs naar het buizennet in de stad. Het is interes sant om to zien hoo overal door registree- rendo toestellen on drukmeters do noodige oontróle woidt gehouden, waardoor het mogelijk is, bij eventueele storing in hot bedrijf, direct te weten waar iets verholpon moet worden. Halverwege onze wandeling door de fa briek, hadden wij het genoegen nader ken nis te maken met den heer Keuls, inspec teur dor fahriek, en ontvingen ook van hem nog menige zeer gewaardeerde inlich ting. Hot uurtje van soheidesn was echter wel dra daarnadat deze en gene zich wat ver- fTischt had (een bad was zeer noodig) en de Voorzitter den dank der deelnemers had uitgesproken en den heer Keuls had ver zocht ook onzen dank aan don directeur dor gasfabriek te willen overbrengen, gingen allen welvoldaan huiswaarts. Vormoedelijk zullen enkele deelnemers wel gedroomd heb ben van steenkolen, rook, stof, gas, teer, am moniak, enz. Leiden, 22 Juli 1904. A. T. K. Gemengd Nieuws. De vissoherB en de weldoener. Twee Haagscho droumiseen wilden aan do Konimgin-Emma-kade uit visBchen gaan. Van een lat werd een hengel geïmproviseeid en een touwtje hadden ze ook wel. Maar hoe zo zich rekten over de brugleuning, de dobber bleef boven het water zweven. Goedig oud heertje kijkt tooneoltje la- ahend aan, schuifelt naar een winkeltje in een dwarsstraat, en komt met een touwklu- wen in den zak terug. „Jongens, willen jullie een touwtje heb ben Stentorstem van den inmiddels ter plaatse verschenen vader der jongens. „Rijko lintwurm, me jonger hebben van jou geen touwtjes noodig! Loop er meo na do galg en hang je deran op." Oud heertje, weemoedig-zwijgend, af, na denkende over do appreciatie van aangebo den diensten; sommige minzame maatschap pelijke verhoudingen; de veredeling van de volkstaalhet nut van X-stralen op som mige beurzen, om hun inhoud naar waar heid be beooideelen; de redding van ette lijke visschenleveushet medelijdon, dat een man verdient, die zoo weinig goede monschen ontmoet had..., onz, enz. Laohond werd hem inmiddels nog nage roepenHebbic je hoed op?" (Nieuwe Ci.) De plannon tot verbouw van den schouwburg te Haarlom zijn door B. en Ws. goedgekeurd. (O. E. C.) Sodorbeenigentijd is te HocL van-Holland door ec-n der marine-offioieron een station voor draadloozo telegraphic naar het systeem Haby-Arco ingericht. Hoewel dit station op zeer bescheiden schaal is ingericht, wordt het meer en meer voor de correspondentie mot schepen op zee gebruikt. Gistermiddag ontving hot op verzoek van een passeorend sohip, de Cape Ortegal, voor Zuid-Amerika bestemd, een dozijn te legrammen en zond dio door naar de be trokken personen; 's avonds werd de cor respondentie hervat met even goeden uit slag. (N. R, 0.) Een bewoner van de Maurits- straat te Rotterdam, van beroep telegraaf- beambte, moest Woensdag wegens krank zinnigheid worden overgebracht naar heb Huis van Bewaring. Vier mannen en een koetsier wilden hem in een rijtuig zetten, doch do ongelukkige verzette zich daartegen, rukte zich los en ging op den loop. Met een geladen revolver, die hij inmid dels was gaan koopen, keerde hij terug en loste toen in zijn woning eenige schoten, waarna hij weder wegging. Omstreeks 10 uren 5s avonds keerde hij kalm in zijn wo ning terug, welke 'door do politie bewaakt we»rd. Nu gaf hij zich overhij verklaarde een revolver gekocht te hebben uit zelfver dediging. Het wapen, met 6 kogels geladen, werd ook werkelijk op hem bevonden. Hij ia thans door do politie meegenomen. Op oen laaghartige manioi heeft een boer uit Hoek, bij Terneuzen, zijn paard mishandeld. Omdat het dier weiger de eon wagon te trekken, werd een stevig touw om de tong van het beest bevestigd on daaraan zoo hevig getrokken, dat de tong woid afgerukt. Het paard moet ster ven volgens don veearts. Op de boerderij van den heer Boon in de Bergermeer, gemeente Bergen, is een geval van gewijzigde pokken gecon stateerd. De patiënt is naar Alkmaar ver voerd en opgenomen in de barak van het St.-Elizabetögeetioht aldaar. In de gemeente Schoterland is de 35-jarige ongehuwde arbeider J. B. van het hooi, waarmode eon langs den weg rij dende wagon bevracht was, op den harden kunstweg gevallen, daar de wagon kantelde door het schrikken der paarden voot het klappen der zweep van een voorbijsnellend rijtuig. Bewusteloos werd hij opgenomen, en een dokter constateerde hersenschud ding. Zijn toestand is hoogst bedenkelijk. Te Woudeend is eon vijf jarig knaapje door eigen onvoorzichtigheid on der een hooiwagen geraakt en overreden. De wielen hadden do hersenpan geheel inge drukt. Bijna onmiddellijk overleed het kind. Bij iemandto Sin t-P hildpsland heeft men, vermoedelijk uit wraakzucht, het water uit zijn nog vrij wel gevuldon regen bak onbruikbaar gemaakt, door er een hoe veelheid potroleum in te worpen. De landbouwer Woldringh, van Bedum, dio zioh Woensdagmorgen met zijn broer naar de Appingedammer paar denmarkt begaf, kwam onderweg, nabij Winneweer, tot do minder aangename ont dekking, dat hij zijn portefeuille, inhou dende een bedrag van f -100, verloren had- Een onderzoek werd ingesteld, doch tever geefs. In 'den loop van den namiddag was de stalknecht van don heer Smit, den kas telein, bij wien te Winneweer aangehouden was, echter, zoo gelukkig, hot vermiste werd den stal terug to vindon. Den heer W. werd later zijn eigendom ter hand gesteld. De eerlijke vinder ontving f 25 tot belooning. De Brueaelsohle o or r o s p ondont van het „Hbl," meldt ons: Er loopt hier een goruoht, dat de Neder- landsche regeering voornemens is een in voerrecht van acht centimes te heffen vaD klompen, die uit België naar Holland wor den verzonden. Reeds thans tracht men een adresbeweging op touw te zotten, om tot de Belgische regeering het verzoek te rich ten in Den Haag te willen proteeteeren te gen een dergelijk ontwerp, dat ongetwijfeld door represaille maatregelen in België te nemfcn, zou worden gevolgd. Hoofdzake lijk worden in do provinoion Antwerpen en Brabant klompen vervaardigd, die voor het moerende el naar Holland worden ver zonden. Het „Hbl. van Antwerpen ver telt als volgt ,,hoe men een razendo temt. Te Anderlccht moest een man, zekoro K, die zijn vrouw een messteek had toegebracht aangehouden worden. Maar de kerel had zioh opgesloten on toen de agenten kwamen, dreigde hij met den dood, al wie hem durfde naderen. Dooh de politie wist wel een middel. Zij riep een paar pompiors en dezen begonnen nu met een I'ans van de waterleiding het nieuwe fort Chabrol zoo duchtig te bespui ten, dat K. half verstikt, drie kwart ver blind en heel en al doorweekt, blij was, zioh te kunnen overgeven. Op het traject Triës tW co n o n zijn uit eon waggon ongeslepen diaman ten gestolen voor een waards van 80,000 kronen. De wagen moet tijdens don rit zijn opengebroken on na den diefstal weer behoorlijk dichtgeschoven. "Van de daders heeft men nog geen spoor kunnen ontdek- LANDWEER. De Burgemeester van Leiden her innert by deze, voor zooveel noodig, de alhier gevestigde, tot de lichting van 1S&S behoorende verlofgangers der mliltle te land, die niet als plaatsvervanger of nummer* erwis- selaar zijn Ingeiyid, niet behooren tot een der bereden korpsen of tot het korps Torpedisten en niet ge durende hun geheelen mllitiedienst- ttjd van den werkelljken dienst zyn ontheven, het bepaalde in art, 134 der Mlllllewet 1901, volgens hetwelk zy op 1 Augustus a. s. uaar de Land weer zullen overgaan en van dat tydstip af gebonden zullen zijn een zevenjarig-en dienst by de Land weer te volbrengen. In verband hiermede wordt den bedoelden verlofgangers nadrukke- lyk gewezen op enkele hierna te noemeu verplichtingen, welke, nage noeg overeenkomende met die, hun door d© Militiewet opgelegd, krach tens de Laudweerwct op hen zullen komen le rusten, t.w. lo. De verlofganger van d& militie be hoort zich binnen dertig dagen na den dag van zyn overgang naar de landmeer me tyn zakboekje by den Burgemeester zijner woonplaats aan te melden ten einde den hem laatstelijk by de militie vxtgtrëïkten verlofpas opnieuw te doen af teekenen. Evenzoo is hij, die als dienstplichtige bij de landweer in verlof wordt gesteldver plicht om zich binnen dertig dagen na dien waarop hem de verlofpas werd uitge reiktpersoonlijk m&t zijn zakboekje bij den burgemeester zijner woonplaats aan ie melden. In geval van verblijf in het buitenland of by vertrek daarheen kan binnen den genoemden termijn het zakboekje bij aan- geleckenden brief ter afteekening van den verlofpas worden toegezonden aan den Burgemeester der gemeente waarin de ver lofganger van de militie of de landweer het laatst woonachtig was. 2o. De verlofganger van de landweerdie zich in een andere gemeente gaat vestigen moet daarvan kennis geven aan den Bur gemeester zyner woonplaatsen is verplicht om zich binnen dertig dagen na dien waar op hij zich in de andere gemeente geves tigd heeftmet zijn verlofpas bij den Bur gemeester dier gemeente aan te melden. So. De verlof ganger der landweerdit zich gedurende langer dan een jaar bui tenslands wenscht op te houden, moet daar toe toestemming aan den Minister van Oorlog vragen. Hij, die de bovenge noemde bepalingen niet na leeft, -wordt tot den werke- lijken dienst opgeroepen en gedurende ten hoogste een maand in werkelijken dienst gehouden. Daar het In het belang der admi nistratie niet wenscheiyk Is, dat tot den laatsten dag, zyude 31 Augustas a. s., worde gewacht met de zak boekjes ln te leveren, worden de betrokken verlofgangers ultgenoo- d:gd zich vóór of uiterlijk op BB A.ugustus a. s. met hun boekjes aan te melden ter Secretarie dezer gemeente (afd. Militaire Zaken, kamer No. O). De Bnrgemcester van Leiden, DE RIDDER. Lelden, 83 Juli 1904. Vsrfirisrlng vin den Gemeenteraad van Leldin, •p Dondordag 28 Jali 1004, des namiddags to twee uren. Te behandelen onderwerpen: lo. Bcöediging en installatie van het nieuw benoemde lid van den Gemeenteraad D. van Gruting. 2o. Benoeming van een onderwijzeres aan de school der 3de klasse No. 1. (157) .FEUILLETON. De erfgename van Desmond. 79) Op zekeren morgen smokkelde een der waaksters een briefje bij freule Desmond binnen. Het behelsde de volgende woorden „Zoo ge van mijn hulp en bijstand ge bruik wilt maken, ge weet onder welse voorwaarden, dan hebt ge u slechts ziek te houden en ik kom dadelijk tot u. Ik heb getracht mijn hart jegens u te verharden, maar hot is mij onmogelijk." Coralie scheurde het papier aan snippers en verborg deze in een spleet van den vloer onder haar bed. Het was het eerste, wat zij weder van dr. Dene vernam. Eon paar uur later sloop juffrouw Vann zachtjes de trappen af en klopte aan de deur der spreekkamer. Zij had het ver- floheurde papier in haar hand. Haar geel- groeno oogen hadden de stukjes in hun I schuilplaats ontdekt, haar magere, tanige vingers haddon ieder snippertje zorgvuldig uit de spleet te voorschijn gehaald. Op haar kloppen opende dr. Dene de deur. De blik, dien hij op haar wierp, was koud, hard on verachtelijk, een blik, die, komende uit de oogen van een man, dien zij beminde, meer dan genoeg was oen vior.w nazend to maken. „Dóór!" zei juffrouw Vann, de snippers op den grond strooiende, ,,gc hebt aan haai geschreven I Ge hadt me beloofd u verder in geen enkel opzicht meer met haar in te laten, maar haar geheel aan mij toe te ver trouwen. Zóó houdt ge die beloften!' 3o, Benoeming van twee leden van het Bestuur der Stedelijke Werkinrichting. (150) 4o. Benoeming van een lid der Commis sie van Toedicht op het Middelbaar Onder wijs. (165) 5o. Benoeming van negen ambtenaren van den Burgerlijken Stand. (160) 6o. Verzoek van R. Jesse Rz. om eervol ontslag als Gemeente-apotheker. (168) 7o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor het betalen der kosten, gevallen op den aankoop van do bouwmanswoning „Endegeest" c. a. onder de gemeente Oegst- geeat. (161) 8o. Voorstel tot wijziging van de begroo- ting, dienst 1904, voor de uitbetaling van de jaarweddde van den Conservator van het Stedelijk Museum „De Lakenhal." (162) 9o. Verzoek van D. van Lith om vergun ning tot het maken en hebben van twee houten gebouwen op het terein aan den Morschweg, kadastraal bekend onder Sectie L Nos. 771 en 773, gemeente Leiden (163). lOo. Voorstel tot: a. vorhooging van den post voor Onvoorz. Uitgaven op de begrooting, dienst 1904; b. beschikbaarstelling van gelden voor de inrichting en meubileering der nieuwe tee kenlokalen van het Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix." (158) Ho. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor de inrichting en meubileering van de bijgebouwde lokalen aan do school der 3de klasse No. 1. (159) 12o. Voorstel tot terugbetaling aan Gebr. Van Ulden, van de door hen gemaakte koe ten voor het verbeteren van de beide toe gangen tot den overweg over Rijnstroom, aan den Hoogen Rijndijk en het Utrechtscho Jaagpad. (166) 13o. Verzoek van den concierge dor Hoo- gcre Burgerschool voor jongens om tege moetkoming in de kosten zijner vorhuizing. (164) 14o. Verzoek van de aannemers van de verbouwing van de Kweekschool voor On derwijzers om kwijtschelding van do hun opgelegde boete. (167) Bond van Technici. Afd. Leiden en Omstreken. Da vorige excuieio naar do fabneken van den heer Fiilippo was zóó in den smaak dor leden gevallen, dat het bestuur der Afdee- Ting niet aarzelde wederom een bezoek a-o-n een inrichting te brengen. Het ging nu naar de Stedelijke Gasfabriek, waar de di recteur ons welwillend toegang verleende. Eerst naar den in aanbouw rijmden gashou der op het tei rein der Gasfabriek over den Maresingel. De heer Meyn, technisch op zichter bij de Gasfabriek, gaf ons alle mo gelijke inlichtingen, helder en klaar, hoewel somtijds bijna niet verstaanbaar door het aanhoudend gei at-el der klinkmachines. Is deze gashouder voltooid, dan zal hij nog enkele meters hooger zijn dan de schoor steen van het Slaohthuis, welke dicht in de nabijheid staat. Het wordt dus een kolos saal gevaarte, solide en degelijk bewerkt naar de nieuwste vindingen op het gebied van gashouderbouw. Ook het samenvoegen der verschillende bouwdëelon geschiedt op de nieuwste wijze; saamgoperste lucht toch, op een spanning van ongeveer 7 atm., drijft klmkmaohmes, boren en hijschwerktuigen; de klinknagels worden verhit in oventjes, waarin gecomprimeerde lucht vermengd met olie wordt gespoten. Verbazend snel gaat met deze hulpmiddelen het werk van de hand. Een behoorlijken indruk van de afmetingen van den gashouder kregen wij oohtor pas nadat wij door een heel nauwe opening, waarin enkele deelnemers bijna bleven steken, binnen in de kuip waren ge komen. Schumann van Scheven ingèn kon er gemakkelijk zijn voorstellingen in geven. Ik meen, dat dit kuipje maar zoo even 11,000 kub, M. water kan bevatten. Nadat de verschillende deelnemers weer goed en wel buiten de kuip waren geko men en nog enkele onderdeden van den gashouder hadden bezichtigd, gingen wij in optocht naar de eigenlijke gasfabriek. De heer Meyn droeg ons nu over oen den heer Gerritsen, baas op de Gasfabriek, onder wiens leiding wij de geheele fabriek ,,En natuurlijk hebt gij de stukjes nauw keurig gepast en iu elkaar gelegd om te kunnen lezen wat ik geschreven had, aiet waar, beminnelijk schepsel V' zeide de dok ter spottend. „Ja, dat heb ik gedaan, maar dio valsche witte kat is me te slim af geweest. De woorden zijn met een pennemes uitgekrabd en doorgestoken zooals ge zelf zien kunt." „Ik ben freule Desmond waarlijk zeer verplicht", antwoordde de dokter, zijn bezoekster lomp den rug toekeerend. Zij kon het niet langer verdragen. Een paar schreden voorwaarts doende, greep zij hem ruw bij den schouder. Felix 1" siste zij. Felix, ik kan het niet langer verdragen. Wilt ge mij tot wanhoop drijven?" „W&t kunt ge niet langer verdragen?" vroeg hij. „Uw verachting, uw koelheid, uw haat. Zoo was het niet eer zij hier kwam. Gij waart nooit bijzonder vriendelijk, maar gij haattet mij toch niet. Heanelsche goed heid, heb ik mijzelf nog niet genoeg ver nederd? Wat wilt, wat verlangt ge nog meer van mij, Felix?" Zonder eenig modelijden staarde hij haar kool aan. ,,Ik zal u zeggen wat ik wil en verlang. Ik wensch, dat gij freule Desmond weder aan mijn zorg overgeeft; ik verlang, dat gij zelf u niet meor met haar bemoeit, zoo lang zij nog op „De Rust" zal zijn." Do oogen van juffrouw Vann schoten vuur. „Verrader", gilde zij", ge wilt zeker onge stoord verder gaan met die verliefde hof makerij Verrader O, hoe haat ik mijzelf, omdat ik u niet kan haten I" „Dat laat me vrij wel onverschillig", antwoordde dr. Dene. „Ge zijt in mijn macht", hijgde zij „ik kan u voor altijd van haar scheiden. Edn enkel woord aan kolonel Desmond en de grap is voor goed uit." „En van datzelfde oogenblik af ziet ge mij ook nooit weder; denk daaraan." Zij snakte naar adem. „Wreed Wreed I" „En liefje, hoor eens, nog een enkel woordje in vertrouwen. Er wordt dikwijls gewaarschuwd tegen blinden, die blinden leiden maar het is nog veel gevaarlijker, wanneer krankzinnigen belast zijn met het toezicht over niet-krankzinnigen. In deze onbegrijpelijke zucht naar wraak op freule Desmond, in dezen alles overweldigenden hartstocht, dien ge jegens mij aan den dag legt, mijn lieve hoofdverpleegster, zie ik geen haat, geen liefdo, maar echte, ware krankzinnigheid. Als allea naar recht ging, juffrouw Vann, dan zoudt gij op dit oogen blik niet de bewaakster mijner patiënten, maar één van hen zijn." Een stuiptrekking van angst, vrees, haat en razernij verwrong haar vaal gelaat. „Wat meent ge daarmee?" gilde zij let terlijk uit. „Lk meen. dat het niet voorzichtig van u is, om mij tot het uiterste te drijven, mijn beste schat. Ik ken ook zoo iets als haat. De zakon kunnen zoo niet blijven voortgaan. Als wij elkander niet langer op vriendfichappelijken voet kunnen ont moeten, dan is hot als vijanden." Coralie had de snippertjes papier niet vermist en tot haar verwondering kwam er den gansohen dag en avond niemand meer naar haar kijiken. Den anderen mor gen vroeg verscheen juffrouw Vann, valer dan ooit, in do ooi. Tot haar verbazing vond zij de gevangene, zeer tegen haar ge woonte, nog te bed. Juffrouw Vann keek haar dreigend aan. Zij zag doodsbleek Do gToote violetkleuri ge oogen staarden doelloos voor zich uit, do smalle handen glooiden. Zij lag meer in een verdooving dan in een rustigon slaap. Zelfs do scherpe stem van juffrouw Vann kon haar ternauwernood doen ont waken. „Ik ben ziek. Laat mij mot rust," zeidc zij eindelijk, het blcekc gezichtje naar den muur keerend. „Sta op!" antwoordde juffrouw Vann, gij houdt u ziek om een reden te hebben dr. Dene hier bij u te laten komenDat was 'dus zeker het plannetje, dat hij u in zijn briefje voorstelde! Denkt ge, dat ik gek ben en dit alles niet begrijp?" Maar Coral ie'8 ziekte was niet gehui cheld, het was treurige waarheid. Men kon er zich niet in vergissen, wanneer men het bleeko, schoone meisje aanzag. Toch bleef juffrouw Vann onverbiddelijk. „Als zij dood gaat, des te beter," mom pelde zij bij zichzelf, „maar hij zal haar niet komen bezoeken 1" Met deze woorden liet zij de ongelukkige aan haar lot over en sloot de deur achter zich dicht. Intusschen besloot dr. Dene tot een wanhopigen 3tap. Toen het middag werd, zonder dat hij iets van Coralie hoordo, re antwoord op zijn briefje van den vongen dag, zond hij een der dienstboden naar haar oei, met verzoek of zij beneden bij den dok ter wilde komen dineeren. „Inderdaadriep hij, terwijl hij drif tig en in het grootste ongeduld, zijn kamer keu. Eenige treinbeambtou werden in ver hoor genomen. Vooruitstrevende I al anders. De inlandscho onderwijzer te Padang 8idempoean, Soetan Kesajanganheeft zijn ontslag verzocht en verkrogon, ten einde in vereeniging met- den gewezen inlandschon onderwijzer te Padang, Bagincla Djamaloo- din, de volgende maand scheep to gaan naar Europa- Bij beiden is do leorgierighoid dormato opgewekt, dat zij besloten hebben in Hol land op eigen kosten hun studiën te gaan voortzetten. (De Pad.) To Southsea is eergisteren d« houten pier bijna geheel afgebrand. Door do hitte der laatste woken brandde hot houtwerk verbazend en verschillende per sonen, die zich in het paviljoen op het oin- de van hot wandolhoofd bevonden, werden met moeite go red. Voor twee personen, dis door do vlammen waren afgesneden van land, moest een kotter van do kustwacht van wal stoken om ze nog juist te redden; hun kleoren waren reeds geschroeid. Dui zenden woonden hot schouwspel bij. Do pier was 500 voet lang on in 1879 ge bouwd. De brand, dio vermoedelijk door hot onvoorzichtig weggooien van oen bran- dendo «igaar of cigarette ie ontstaan, heeft een 6ohado van duizenden ponden aange richt. Luchtschoopvaait. - U i t N e w. York komt het bericht van een nieuwe uit vinding op luchtvaartkundig gebied doof don ingenieur John Holland, don uitvin der der onderzees oho booten. John Holland is op hot oogonblik iu zijn fabi iek to Jersey City beadg de laatste hand te leggen aan eon luchtvaartuig, dab alochte 26 Eng. pondon zal wegon dat heb toeren in do luoht gomakkolijkcr zal makon dan wiel rijden. Do heer Holland zou gezogd hebben, dat hij niet den moed heeft op een rijwiel te rijden, dooh dat hij wel zondor eonigon angst rijn luchtschip zal beproeven. (A. E To Osnabröck hebben allo ilj- fcuigkootsiers hot werk neergelegd, omdat do patroons wedgoidon hun loon te vorhoo- gen. Do stakers stellen alles in het work om hot goheeel verkeer in de stad te doen stilstaan. Haaien op do kust. Kapt. J. Campbell van hot zooeven van Londen bin. nengekomen stoomschip „Tern" i apporteert Eng. Z. W. van IJmuiden te zijn gepas seerd 5 haai on van 5 ft 6 voot longtc. Dit ter waarschuwing van zrwemmors langs do kust. E Inhctdorpjo Mitterolang, na bij Tnnsbrück, zijn gisteren 32 arbeiderswo ningen een prooi dor vlammen geworden. De brand ontstond doordat kindoren met lu cifers op een hooizolder speelden. Wegens gebrek aan water konden de spuiten niets tegen de geweldige vuurzee uitrichten. Een kind kwam in de vlammen om, To Gonóvc heeft de j'ustitio twee berggidsen in hechtenis doen nemen, wolk feit algemeen verwondering wekt, daar beide personen zcor gezien waren bij do be volking, niet het minst om hun bekendheid met tal van gevaarlijke hoogten en passen in hot gebergte, wat hun een reputatie had doen krijgen bij de vreemdelingen en bezoe kers van het land, dio veelal uitsluitend hot geleide van dèzo gidsen verkozen. Omtrent do aanleiding hunner arrestaties is hot vol gende bekend geworden: Eenige jaren gele den trokken de heide gidsen met een En- golsch bezockor het gebergte in, doch wel dra kwamen zij zonder dem vreemdeling te rug, die naar hot heette, zich tegen hun raad in op een zijpad begeven had on zijn onvoorzichtigheid mot den dood moest boe ten, daar hij in oen afgrond was gevallen en verpletterd. Werkelijk werd zijn lijk la ter gevonden, en het voorgevallene spoedig vergeten. De vorige week liet een dor gid sen zich echter ontvullcn, dat de vreemde ling niet door eigen onvoorzichtigheid was omgekomen, maar door hen beroofd en dnnr- na vermoord was geworden. De justitie kwam dit ter ooro en gelastte een onder zoek; bij oen streng verhoor vielen beiden door de mand en bekenden, wat natuurlijk hun arrestatie ten gevolge had. op on neer liep, „wat moet ze deze dagen geleden hebben, overgeleverd aan do go- nadc van haar beul Het zal wel genoeg ge weest zijn om een ijzeren wil te breken. Zij zal nu wel naar mij luisteren!" Do 'dienstbode kwam terug met de bood- sohap, dat de deur op slot was. Dokter Deno haalde ccn tweeden sloutcl te voorschijn ©n haastte zichzelf naar bo- von. „Dat wijf heeft weer kwaad in den zin," mompelde hij. „Ik ben gek geweest, dat ik haar zoolang do zweep in handon gelaten heb. Ik had beter gedaan met haar in een dwangbuis to sluiten." Hij vond Coralie nog steeds te bed lig gend, het doodelijk bleekc, fijno gezichtje opwaarts, het goudblonde haar in wanorde over het kussen. Met van triomf schitte rende oogen boog 'Je dokter zich over haar heen. „Dus wilt gij eindelijk buigen?" fluister de hij. „Gij houdt u dus ziek, zooals ik u gevraagd heb. Wreed van mij, om u een oogenblik te laten wachten, maar ik wist niet Eensklaps zweeg de dokter. Dit was geen ge-huicholde, geen voorgewende ziekte. De ze vale, lijkkleurige tint, dio onregelmati ge ademhaling; die vreemde, starende blik in de schoone oogen. Met een kreet, van woede en smart nam hij haar op en liep mot haar de oei uit. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1904 | | pagina 15