JAARLIJKSCHE OPRUIMING Halfjaarlijksche c Nieuwe Rijn 83. JOB. VAN Jr. tegen veel verminderde prijzen. Reclame-Wol, BOUWTERREIN, Parijsche Soezen, i 1MEUWE RIJN S3. GROOTE Stoffeerderij. Firma E C. MEERBURG M.Pz„ Wed. Pil. VAN DER HEIJDEN, S. H. C. SMITS, Het Oud-HoUandsch Huisgezin - - - der Zeventiende Eeuw - - Haarlemmerstraat hoek Donkersteeg. Gemengd Nieuws. De Hamburgsohe correspon dent van het „Hbl." meldt: Zaterdagnamiddag omstreeks 3 uren had in Bergendorf bij Hamburg een vnj ern- tftig spoorwegongeluk plaats, waarbij «en perBoon zwaar gewond en drie lioht gewond werden. De materieelo schaiie ie groot Om 2.25 verliet do niet zeer dicht bezette trein naar Schwarzenbeck, het station te Hamburg; een half uur vroeger waa oen goederentrein in dezelfde richting vertrok ken. Te Bergendorf zou deze trein op een rijspoor gerangeerd worden om 'den lokaal- trein te laten pa&seenen. Juist toen de goederentrein kort vóór Bergendorf gerangeerd werd, reed de per sonentrein, gelukkig met verminderde vaart onder hevig gekraak, in den goederentrein. De locomotief van den personentrein wierp twee goederenwagens omver, die geheel ver brijzeld werden, de derde wagen werd uit do reik geworpen en ren «au vierden wagen brak de kop pels tang. De personentrein stood plotseling met een hevigen eahok stil. Terwijl de eerste en laatste wagen onbeecha- <%d bleven, werden de beide middelste wagens in eikaar geschoven en geheel ver pletterd. Eeai ontzettend© noodkreet werd geboord; do reirigers drongen, ten leerste geschrokken, naar de portieren. Van allo rijden kwam hulp opdagen. Uit een nabijge legen fabriek werden onmiddellijk allerlei gereedschappen gebracht, om do onder den trein liggende personen to bevrijden. De vier mi1 wonden zaten in dezelfdo coupé. Drie jonge lieden werden zwaar gekwetst aan onderlijf en be enen. Do vierde passa gier trok, toen het ongeluk plaate vond, onmiddellijk beide boenen omhoog, werd echter daardoor met het achterhoofd tegen den wand geslagen, waardoor hij een zware verwonding opliep. Twee doktoren uit Bergendorf waren onmiddellijk ter plaatse. De gewonden werden op draagbaren naar Bergendorf gebracht. Naar ik verneem, is de machinist van don personentrein hier do schuldige, daar hij ondanks hot Halt aanstonds een onderzoek in. signaal", toch doorreed. De justitie stelde In Duitsohland ondervindt de scheepvaart door do aanhoudende droog te, groote nadeelen; vooral moeten de werkzaamheden in de haven to Hamburg or d© laatste dagen onder lijden, daar, ten gevolge van de aanzienlijk kleiner geworden tramsporten, de vrachtloonen buitengewoon hoog gestegen rijn. D© expe diteuren worden hierdoor in de eerste plaats getroffen; do contracten toch, afge sloten bijv. voor het vervoer van granen, be vatten geen enkole bepaling met het oog op een force majeure", zoodat zo onveranderd moeten worden nagekomen. De buitenland- eohe graanschepen liggen allo g loet, maar kunnen niet vertrekken, wegens den zeld zaam lagan waterstand. Bovendien is het transport te water naar Siberië gestremd, zoodot de aanvoer van steenkolen aanmerke lijk vertraging ondervindt; het spoor is niet in staat hierin te voorzien. Een gedwongen stilstand in do mijnen zal er het noodzake lijk gevolg van zijn, waarvan op hun beurt weer de fabrieken lasten zullen moeten dragen. In de Hwmburgeche haven is reeds een stijging van de graanprijzen aangekon digd. In tal van streken zijn stroomen en rivieren droog; massa's doode viesehen riet men er op don bodem liggen. Bosih- en hei debranden rijn er aan de orde van d&ri dag, terwijl natuurlijk de watersnood ln af gelegen provinoiën algemeen is. Men ziet dan ook overal met verlangen naar regen uit. Te Kopenhagen zijn por stoom schip „Tjaldur" elf man van de 19 geredden van de „Norgo" aangebracht. Onder hen bevond zich do eerste stuurman van hot vergane schip, dio met do boot, waarin de 19 schipbreukelingen waren opgenomen, acht dagen op den oceaan rondzwalkte, vóórdat do boob door een Noorschon schoe ner word opgemerkt. Gedurende dien tijd stonden de monschen een onbeschrijfelijke ellende uit; de meesten hunnor waren geheel naakt, zonder eenige dekking of be schutting, voedsel waa tn zóó goringe hoe. veelheid aan boord, dat men dem tweeden dag reeds niet meer te eton had. Bovendien heerechte er menigmaal hoogloopende oo- eemigheid onder de opvarenden; gelukkig wist do stuurman don vrede telkens weer te herstellenmen had eerbied voor rijn bekwaamheden als schipper, wetende dat de boot van rijn hand afhankelijk waa. Meer malen zag men vreemde sohopon, doch hot mocht nooit gelukken de aandacht der be manning te trekken. Hoo hoog de nood ton slotte steeg, kam blijken uit het feit, dat mom rich als wolven wierp op een plank in zee, waaraan zich schelpdieren hadden vast. geaot. Do uitputting was dan ook zóó erg, da4i de mannen niet meer in staat waren de riemen to hanteoron. Van dozo 19 man moeten voorloop ig ooty acht poreomen in hot hospitaal blijven heÉ herstelling van de doorgestane ontheiing. =J LU van Restanten Tapijten, Loopers, Vloerzeilen, Vitrages, Meubelstoffen en Behangselpapier. Al deze Restanten zullen tegen buitengewoon lage prijzen worden opgeruimd. De nog voorhanden groote voorraad Karpetten in alle maten en qualiteiten wordt eveneens spotgoedkoop opgeruimd, alsmede Fantasie-kleedjes, Tafelkleeden, Matten, enz. Gedurende de Opruiming zullen alle Restanten Tapijten en Vloerzeilen gratis worden gemaakt en gelegen. 7142 09 Behangerij Te koop gevraagd te Lelden of in de nabijheid: een groot aan vaarwater, geschikt tot het bouwen van een Fabriek. Er. met duidelyko opgaaf waar gelegen en prya worden ingewacht aan het Bureel van dit Blad onder No. 7140. 11 Inkoop van Goud, Zilver, enz.j legen de Hoogste Waarde bij 4942 12 I F. WESSEL, Haarlemmerstraat 120, recht over de Donk er steeg. »T--c Breestraat 150, Leiden, koopt en verkoopt Effecten, wisselt Coupons en vreemd geld, neemt geld déposlto, geeft geld op onderpand van Effecten, opent Rekenlng- Conrant. 6760 12 Incasseert Wissels op Bin nen* en Bollenland. Gedurends de Kermis week da- goiyka versch verkrijgbaar. Tevens de Echte Engelsche Boter» Cake, zeer fijne Chocolade- Batons, Vanille-BA tons, enz., enz. Aanbevelend Janvossensteeg 88. goedkoop en sterk, 25 Cent per knot. 67£ CJk P©r 8 knotten. Uitsluitend to bekomen by 2119 18 hoek Paardensteeg. Iedere knot is voorzien van étiquette on prijs. A. W. SIJTIIOFF, te Lelden, heeft uitgegeven en by alle Boekhandelaren verkrygbaar gesteld: BESCHREVEN DOOR Dr. O. D. J. SCHOTEL. Tweede, verbeterde en geïllustreerde uitgave door Br. H. C. ROGGE, Oud-Hoogloeraar aan de Universiteit te Amsterdam. WJJZE VAN UITGAVB. Het Oud-Hollandsch Huisgezin der Zeventiende Eeuw besohreven door Dr. G. D. J. SOHOTEL, zal verschynen in 6 afleveringen elk van vpl druks ln groot 8°. formaat, ryk golllustreerd. De prys per aflevering ia 0.60. Men verbindt zich voor het geheels werk N.B. Het Magazijn is tot 15 September 's avonds na 9 uren gesloten en des Zondags geheel gesloten. 7141 22 FEUILLETON. De erfgename van Desmond. 74) „Monsieur lo capitaine," zeide zij, den titel gebruikende, waarmede zij 'de matrozen hem steeds hoorde aanspreken, „misschien doet u heb zonder opzet, maar u beleedigt mij grof. Indien u mij ooit weder dergelijke dingen zegt, vraag ik dadelijk mijn boot terug en ga weer op het water drijven. Ik wil niet met u naar Frankrijk gaan, ik spring liever over boord. En maak nu, dat gij wegkomt, en kom in het vervolg niet zoo 'dicht bij mij." Met een boosaardigen draai aan zijn kne vel gekoorzaamdo hij haar. Gypsy Darke keok weder over het einde- loozo watervlak. Ook dien dag geen schip. Toen het duister begon te worden, ging zij naar beneden, waar zij den kapitein in de kajuit vond zitten, kaarten en kompassen raadplegende, Toen zij binnentrad, stond hij op, boog diep en verwijderde zich. Niet lang daarna hoorde Gypsy leven boven zich, op het dek. Zij hoorde do beman ning heen en weer loopen en toen een roe pen van den kapitein door den scheepsroe per. Zij haastte zich naar de deur der kajuit. Zij trok, rukte, duwde, alles tevergeefs. Menard had haar opgesloten. Zij riep, zij smeekte, zij beukte op het hout met beide handenniemand kwam haar verlossen. Eensklaps drong do waarheid tot haar door, zij snelde naar het kleine venster. En ja, daar in de onmiddellijke nabijheid, sag zij een schip met volle zeilen voorbijgaan, met de rood en blauwe Amerikaansohe vlag lustig aan den mast wapperende. Een Amerikoansoh schip 1 Een schip, dat huiswaarts keerde 1 Heet© tranon sprongen te voorschijn, toen rij den koopvaarder zich verder en verder zag verwijderen, tot hij ten laatste uit het' gezicht verdween. In haar woede en teleurstelling begon zij op nieuw op de deur te beuken, en om bevrij ding te roepen. Mijnheer de kapitein kwam ten laatste zelf opendoen. „Gij hebt mij bedrogenfl" riep Gypsy,, met van drift fonkelende oogen. „Gij hebt uw belofte verbroken. Gij hebt een Gohip van mijn eigen land gepraaid, hebt het voorbij laten gaan en hebt mij niet gewaarschuwd 1" „Maar, mademoiselle waarom windt gij u zoo op Hebt gij het 6chip dus gezien Het spijt mij vreeselijk, natuurlijk zijt gij zeer teleurgesteld, maar men wilde niet stoppon om passagiers aan boord to ne men." „Monsieur de kapitein, ik vrees, dat gij liegt. U doet beter met mij do waarheid te zeggen en or rond voor uit te komen, dat iets dergelijkB nooit geszegd is geworden." „Welnu, als g© 't dan weten wilt, neen, ik heb heel niet ovor u gesprokenantwoordde de kapitein luchthartig, „om de eenvoudige reden, dat ik u niet wil laten gaan eer wij goed en wel in Frankrijk aangekomen rijn. Gij moet niet denken, sohoone Amerikaan sohe, dat ik van plan ben u zoo spoedig reeds aan een ander af te staan. Gij gaat met mij mede naar mijn landik zal u daar leeren vergeten alles, wat gij achtergelaten hebt. Geen vrouw, mot zulke oogen als gij, ia van steen cd van ijs. Pardon, petite, ik bob u etn meen u te houden ook I" ïlij verliet de kajuit on sloot de deur we der achter zich dicht, Gypsy alleen latende, om op haar gemak over alles na te denken. Het scheen haar lot te zijn, om van het eene gevaar in hot anderq te geraken. Hoo zou zij thans ooit in Amerika terugkomenV Wat moest zij aanvangen met dezen groo- ten, bruinon Jules Menard? XXVIII. Do „Amalia" vervolgde haar reis. Dag Bij dag verstreek en nog steeds keek Gypsy tevergeefs uit naar een zeil. Somtijds ont dekte men or een, ver, zeer ver verwijderd, aan den horizon, maar nooit kwamen zo zoo dicht bij, dat men seinen kon. Dagelijks werd de uitdrukking in do oogen van monsieur le capitaine hartstoch telijker, dagelijks werd hij brutaler. „Mademoiselle, gij wacht en hoopt tever geefs", zeide hij op zekeren dag. „Meer on meer naderen wij mijn eigen laniWanneer we eenmaal daar zijn, zijt ge geheel in mijn macht. Gij hebt geen geld, geen vrienden, niets en niemand dan mij I Is het u niet gonoeg, dat ik u bemin, dat ik uw slaaf wil zijn Ik weet wel waarom gij naar Ame rika terug wilt, ik heb het geheim wol ge raden: gij hebt daar uw hart achtergelaten." Somber vragend keek hij haar aan. Zij stond op, plaatste rich vlak voor hem en zag hem verachtelijk en onbevreesd in de oogen. „Ja, monsieur le capitaine," zeide zij spottend, „u hebt het geraden „Daar is een echtgenoot, dien ge niet be mint en een minnaar, dien gij teeder lief- hebt. Toen gij bewusteloos aan boord ge bracht werd, en ik mij over u beenboog, mompelde gij in uw ijlen twee namenma demoiselle. Heeds toen wist ik wie do bemin de en wie de gehate was. N'importe, het kan mij niets schelen. U zultgeon van beiden ooit terugzien." „Dus u zijt voornemens mij, tegen mijn wil, mede naar Havre to nomen? 1 Monsieur 1e capitaine, van dit oogonblik af bon ik u volstrekt geen dankbaarheid meer verschul digd. Wat wilt ge daar mot mij doen 1 Ik zr. 1 wel iemand vinden, die mijn taal verstaat en wion ik alles vertellen kan. U kunt mo toch tegen mijn wil niet bij u houden." Dreigend boog hij zich over haar heen. „Mademoiselle, ik heb dit alles reeds goed overdacht; maar ik weet een schuilplaats, waar ik u veilig vorborgon kan. Wat do zee mij in de armen geworpon heeft, dat be houd ik. Hier noch in Frankrijk zult u mij verlaten 1" Hij trad op haar toe, als wil do hij haar in zijn armen sluiten. Driftig duwde zij hem ter zijde en snelde do fciap af naar boneden. Hij volgde haar. Gypsy, hom achter zich hoorende, vlood als de wind do kajuit binnon. Zij sloeg de deur in zijn gezicht toe en draaide den sleu tel in heb slot om. Toem Menard merkte, dat de deur gesloten waa, uiue hij een krach ti- gen vloek, maar kon toon niet andors doen dan terugkeeren. Wat moest Gypsy beginnen? Do hulp dei bemanning inroepen? Onmogelijk 1 In de eerste plaats verston don zij geen woord Engelsch; en daarenboven had Gypsy ge noeg gezien van de discipline aan boord dor „Amalia", om er zeker van te r':n, dat men nooit iota zou doen, dat niet met cio wenschen en bevelen van don kapitein strookte. Treurig staarde Gypsy door het kajuitsraampje naar buiten. Het werd nacht. Do zon was reeds lanjy achter een koperkleurige wolkbank onder gegaan. De zco was spiegelgLad. Do „Ainalia" had allo zeilen bijge/et, maar geen windje vulde zo. Een wild b©. sluit kwam bij haar op. Zij wilde haar boot terug zien te krijgen en zich \yeer, op goed, goluk, op het water laten drijven, hopende op uitkomst gedurende den nacht. Zij wilde liever al de in het bootje uitgestane ellende nogmaals doorleven, dan nog langer in Ju-, les Menard's macht te blijven. Maar hoo zou zo haar boot uit krijgen?. Er was altijd een wacht op dek, dio haar noodzakelijk zien moest, zelfs als monsieur lc oapitaino zoo vriendelijk was om toevallig niet zelf to voorschijn to komen. Zij bezat niets, totaal niets, waardoor zij den ccn of ander zou kunnen omkoopen, en toch, niet tegenstaande al deze bezwaren, was Gypsy vast besloten kaar plan te wagen. Juist was zij dit met zichzelf wins, toen „Monsieur" weder aan de deur rammelde „Mademoiselle", riop hij fluisterend, „als go mij niet opendoet, trap ik de deur in. „Gij kunt doen, wat ge wilt", antwoordde Gypsy, „maar ik doo niet open." „Mademoiselle, waarom blijft go zoef wreed, zoo hardvochtig? Ik bemin u!" „Maak, dat go wegkomt I" scbrcemvdqt Gypsy, „ik had beter gedaan met in mijn! bootte sterven, ellendige Fransoos „Mademoiselle, gij hebt uw man niet liefl als het ten minste waar is, dat gc er cel hebt, waar ik aan begin te twijfelen. El wat dien minnaar aangaat, dien monsieu; Arthur V' (Wordt vervolgd.}

Leidsch Dagblad | 1904 | | pagina 7