Brieven van een Leidanaar. De verwerping der Wet op het Hooger Onderwijs. LXII. Daar is mij in de laatste weken wat vaak gevraagd; hoo ik ovn het onderzoek naar den uitslat der herstemming tussschen de hcerwo. Bots en Paui dacht. Mijn antwoord luidde dan meestal, dat ik het onderzoek van de Oommissie uit de Provinciale Staten niet wenschte vooruit te loopeu. Drio vertrouwde mannen zullen alle biljetten opnieuw tellen en nazien, en zooals die eindelijk uitwijzen zullen wij er ons bij neerleggen. Laat ons op dat onderzoek niet vooruit- loopen Doch als men dan sommige men- eohen laten je zoo gauw niet los mij dan weder vroeg, hoe ik mij dien uitslag eigen lijk wel dacht, dan heb ik steeds gezegd, dat ik, ook na al wat ik er over gehoord had geen oogonblik heb getwijfeld aan de eer lijkheid on de goede trouw van de voorzit ters en de léden der stcmbureelen. Ik zou nooit er aan hebben kunnen den ken, dat de telling niet eerlijk toegegaan zou zijn en het veel minder hebben uitge sproken Daar is misschien wel een vergissing denkbaar, vergissen is menschelijk maar daarvoor ia dan ook controle zoowel van de zijde der leden van de stcmbureelen als van het publi-k ruimschoots toegelaten. Ik heb zelf ook al eens in een stembureel 'zitting gehad, doch de kans om fouten te maken is zoo goed als buitengesloten. En uit het enkele feit-, dat eenige kecren een verkeerde naam was afgelezen dc onder stelling op te bouwen, dat er fouten zouden gemaakt zijn, is al heel 'dwaas, dan kon men wel altijd natellen; want dat gebeurt al heel gemakkelijk. Wie daarvan de proef eens wil nemen gaat maar eens bijv. 25 keer denzclf- den naam noemen om dan eensklaps :cn andere er voor iu do plaats te stellen. Tien togen één, dat hij uit gewoonte den eersten naam nog eens weer noomt, om echter dade lijk in te zien, dat hij zich vergiste. Voor mij ste-vn de mcnschen, die in een stembu reel worden benoemd te hoog 0111 aan opzet- telijko bedriegerij te mogen denkenook al waren de hecron allen van één partij, want in dat geval zou het alleen mogelijk zijn Daarom vooral speet het mij, dat er sterke twijfel uitgesproken werd, zóó sterk, dat er bij autoriteiten tegen den uitslag der hcr- stomming protest was aangeteekend. Ik kan zooiets niet an dors noemen dan iemands eerlijkheid verdenken iemands goede trouw in twijfel trekken on dat gaat wat al te ver Toen het echior eenmaal gebeurd was en er allerlei praatjes over ongeregeldheden niet alleen gingea van mond tot mond, maar zelfs» wit op zwart werden gedrukt, torn vooral .éun persoon er als het ware op aangezien werd, dat hij fraude zou hebben gepleegd, ja toon meondo ik ook, dat men niet beter kon doen da.n door een onpartij- digo Commissie een hortelling to doen plaats hebben en ook dc stembiljetten, die van on waarde waren verklaard, nog eens te doen nazien. En ik kon mij begrijpen, dat hot „Leidsch Dagblad", dat zich om goedo rede nen niot met verkiezingen inlaat, omdat liet een onpartijdig standpunt inneemt, juist uit boginsel van onpartijdigheid sterk aandrong op een hertelling. Was het niet gebeurd, dan zou do verden king op do leden van de stcmbureelen blij ven rusten en daar zou een legende zijn bestaan gebleven, 'dat de lieer Paul ton on- reohto zitting liad als lid der Staten van Zuid-Holland. Toon eenmaal 7.00 openlijk en zoo ernstig twijfel tegen de eerlijkheid der stemopne ming waa uitgesproken, was ccn nieuw ou- dorzoek noodzakelijk. Zoo hebben de Stalen van Zuid-Holland cr ook over gedacht. Zij hebben een Commis sie va. 1 drie mannen benoemd zoo onpartij dig mogelijk, waDt daarin hebben zitting een katholiek, een .anti-revolutionair cn eeD liberaal, en deze oommissio heeft de stem briefjes en allo overige stukken opgevraagd en nagezien, om daarna uitspraak to doen. Hoowel die uitspraak eerst den 19dcn van deze maand officieel bekend zal worden gemaakt, is er nu al zooveel van uitgelekt, dat onzo nieuwsgierigheid reeds bevredigd is en wij weten dat de hoer Paul als gekozen kan wordea beschouwd. Mij dunkt 'daarin moot voor- cn tegenstander van dezen can didaat zich verheugen omdat er uit blijkt, dat er door alle voorzitters en leden der stembureelen eorlijk is gedaan cn dat alle geruchten, dienaangaande versproid, op zijn zachtst genomen op misverstand hebben be rust. Hot is nog kort geleden in dc Raadzaal te Leiden uitgesproken, dat op heb gebied van geldzaken hot fatsoen de werold uit is on het vertrouwen daardoor ook. Nu, mon kan in de financieelo werold er varingen opdoen en sommigen hebbon die werk-.lijk opgedaan, om tot zulk een uit spraak te komen. Doch op hot gebied der politiek, al mag daaraan ook wel eens eon onaangenaam kantje wezen, hebben we in Nederland en vooral in Leiden nog nooit redenen gehad aan de eerlijkheid en de goede trouw to twijfelen van hen, die dooi de overheid waren aangewezen de stcmburee len uit te maken. En het moot ons verheugen, dat de uit slag van dit hernieuwd onderzoek, dat ver trouwen niet heeft geschokt, ma:-r versterkt en daarmede liet vertrouwen in de menschen 1 in hot algemeen. „Wie niet uit alles leeren wil, „Wil in 't geheel niet leeren „De hoogeschool staat nimmer stil, „Waarin wij saAm verkeeren heeft Beets eens gezongen. Zoo kan ook deze toch altijd onaangename zaak haar nut heb ben voor dc toekomst. Laten wij, als de uitslag eener stemming ons in het vervolg tegenvalt-, eens niet de schuld daarvan zoeken in bet oneerlijk doen van onzo raedemonsohen. Laten wij voordat wij althans zulk een leelijke veronderstelling uitspreken in het openbaar, ons zelf eens afvragenzou ik tot zulk een slechte daad* in staat zijn; zou ik om den man van mijn keuze op het kussen te krijgen als lid van een stembureel valsch doen l en als daarop dan het antwoord na tuurlijk ontkennend luiden moet, het ook niet gelooven van onzen tegenstander. Dat onderzoek heeft alweer geleerd, dat cr gelukkig geen reden toe bestond om den stadgenoot en medeburger zij het dan ook een politieken tegenstander van iets slechts to verdenken. En daarin kunnen alle goede Leidenaars zich verheugen. Komt het te ccnigcr tijd eens weer zoo, dat er getwijfeld wordt aan dc eerlijkheid van deze of gene, die in een stembureel zit dan zal men allicht geneigd zijn to zeggea. ,,'t zal wel weer net- zoo zijn als bij dc her stemming tusschon de heeren Bots en Paul: en er de schouders voor optrekken." En 'nu moot ik nog even terugkomen op mijn vorigen brief. Ik deelde daarin als mijn gevoelen mee, dat in de gegeven om standigheden vie burgers van Leiden aan de brievenbestellers de kermisfooi niet mochten onthouden, ook al mogen zij niet zooals an ders ons een „gelukkige kermis" tocwen- öehen. Ik stelde verder voor, dat wij onze giften klein of groot zouden brengen aan het post kantoor, omdat nu de contróle niet zoo goed zou zijn en ieder hesteller meer voor zich zelf dan voor het geheele korps zou ontvan gen. Er is mij echter gezegd door de bestel lers zelf, dat zij een uitstekende wijze van controle hebben gevonden, waardoor de goedgezinde burgerij evenals vorige jaren in alle gerustheid haar fooi aan de bestel- zelvon kan afdragen. Nu, dan is het ons ook goed. Menschen, wien het to veel moeite is of die vergeten hun voor den trouwen brievenbesteller be stemde fooi aan het postkantoor to bezorgen, kunnen haar dus met een gerust geweten inde hand te stoppen van hun besteller. Laat ons zorgen, dat deze mannen, die op dc kermis- en nieuwjaarsfooi rekenen als een bijslag op hun jaarwedde, niet al te veel schade van de bekende aanschrijving van den 'directeur-generaal der posterijen krijgen. Verschillende andcro bladen dan de gis teren reeds gemelde bevatten beschouwingen over het conflict-, dat tusschon het Kabinct- Kuypcr en do Eerste Kamer is ontstaan tengevolge van dc verwerping der Hooger- Onderwij8wct. „De Standaard" echter zweeg gisteren nog. Het „Handelsblad" zegt-, dat het duide lijk was, dat hot hoofddoel van hot wets ontwerp log in de begunstiging der zoogo- raaando Vrije Universiteit en dit maakte het ontwerp voor do oppositie oaaanneme lijk. Do dogmatische grondslag dor hie toi ling en do bedenking dat de Staat hot recht van ondei-zoek niet uit handen mag geven, zouden bij sommige tegenstanders wellicht geen bezwaar hebben opgeleverd. Het over wegend bezwaar lag in het ontbreken der onmisbare waarborgen voor het karakter eener universiteit. De wijze, waarop de minister Kuyper gepoogd heeft deze onge oorloofde bevoorrechting voor zijn stich ting te erlangen, verdient evenzeer afkeu ring als die poging zelve. Hij heeft die be voorrechting vastgokoppeld aan andcro wij zigingen der web, en daardoor heeft hij ge maakt, dat ook het goede, wat het ontwerp bevatte, voor onbcpaalden tijd van de baan ie, tot groote eofoade van hot land. Een an dere fout lag in de groote haast. Waarom niet de voordracht uitgesteld tot zij vol ledig ware geweest en ook een regeling van hooger handels- en landbouwonderwijs had kunnen wordon voorgesteld? Tooh zal de Minister wellicht ten slotte zijn zin krijgen. Door een ontbinding der Eerste Kamer kan hij ook van dit college een volgzame Kam or maken, die op een tweede edit-io der voordracht ja en amen zegt. Maar niet on gedaan kan hij maken do a-fdoende oritiek, die nu weder in de laatste dagen over het hoofddoel van dat ontwerp is uitgespro ken. Juist in het feit, dat do meerderheid der Eerste Kamer wist wat hot gevolg kan zijn van haar uitspraak, ligt de groote be- teekenis van haar beslissing. Dc Minister kan de Kamer naar huis zonden, met het gevolg dat een deel der meerderheid niet wederkeert; maar blijvend zal de indruk zijn van het afkeurend oordeel door zoovele gematigde, 's lands belang ernstig wikken de en wegende mannen, eenparig uitge sproken. „Do Nederlander", die de verwerping der Hooger-Onderwijswet betreurt, zegt, dat hiermee dc regeling van hot technisch hoo ger onderwijs, de bijzondere leerstoelen, de subsidies aan do vrije gymnasia van (le baan zijn, alleen omdat voor juristen en li teratoren der Yrijo Universiteit de ver plichting werd opgeheven, hun examens aan dc Rijks-Univorsdtoitcm be doen, wat in don f ai bel ijken toestand weinig zou veran derd hebben. Alleen zouden voortaan de dubbele examens vervallen zijn en hiermee de weg geopend tot nog deugdelijker on wetenschappelijker studie dan tot dusver. Ware hot resultaat, wat hoogst onwaar schijnlijk i6, anders geweest, dan zou iedere Regeering zonder ecnigen omslag dc ver leende vergunning hebben kunnen intrek ken. „De Nederlander", die vindt, dat voor deze eenvoudige on billijke verbetering zóó ontzaglijk wel stof werd opgejaagd, zegt, dat hot gevolg van deze verwerping nu zal zijn, dat ook voortaan een door repetitoren afgericht jurist zelfs zonder het sckrijvon van een dissertatie bevoegd wordt verklaard om tot ambten benoemd te worden, maar dat een studie, met soriousc waarborgen omringd en imperatief eindigend in een dissertatie, onbevoegd mankt, alleen omdat de examens zijn afgenomen door bijzondere hoogleoraren. „De Nederlander" is over tuigd, dat, geheel afgescheiden van den loop der politiek, de toekomst over deze v--Winding der liberalen recht zal doen. De (antirevol.) „Stiohtsch© Crt." zegt, dat de Regeering onmogolijk kalm kan doorgaan, alsof er niets gebeurd ware. Daarvoor is het échec dat ze leed te. groot. De Eerste Kamer ontbinden en de wet opnieuw indienen bij de nieuwe Kamer, waarin de liberalen in de minderheid zul len zijn, schijnt oppervlakkig het meest voor de hand liggende middel, maar hert- blad kan niet zoggen dat het daarmede de positie in constitutioneelen zin geheel zui ver zou achten. Een Eerste Kamer-ontbin ding met het doel om eon speciaal wetsont werp er door te krijgen, heeft voor zijn gevoel iets utuitends. Juist omdat men van te voren preoies weet welke leden daardoor zullen worden getroffen. En dan vervolgt het blad: Zal een Kamer-ontbinding haar volle be- teekonis hebben dan behoort zij de beide Kamers te omvatten. Yeel meer dan in een ontbinding der Eer ste Kamer alleen, zouden vrij ons daarom kunnen vinden in een ontbinding van de beide Kamers tegelijk. Want men vorgete niot, dat de botsing, dio nu plaats had, er niet alleen een ia tusschen dc Eerste Kamer on het Kabinet, maar evenzeer eene bussokon de beide tak ken der volksvertegenwoordiging. En op dien grond zouden wij het volko men constitutioneel achten wanneer beide Staatslichamen gelijktijdig ontbonden wer den. En van de samenstelling der nieuw- gekozen Tweede Kamer zou het dan moeten aFnangen welke gedragslijn het Kabinet verder zoude hebben to volgen. Intussohen ontkennen wij allerminst dat ook aan deze gedragslijn bezwaren verbon den zijn. Een Kamerontbinding is en blijft altijd het uiterste redmiddel dat eerst ter laatste instantie mag worden aangewond „De Tijd" meent, dat het niet is aan te hemen, dat de Rogeoring in do verwerping van haar ontwerp eenvoudig zal berusten. Nog minder, dat, hetzij door het Kabinet in zijn geheel, hetzij door dr. Kuyper alleen, ook maar één oogenblik gedacht wordt aan aftreden. Zooals nog zoo pas de Staton-verkiccingon bewezen hebben, staat de meerderheid van het kiezersvolk trouw aan de zijde der Regeering; hetzelfde kan gezegd worden van de groote meerderheid der Tweedo Kamer. In de Eerste heeft do Rogearing een flinke meerdorheid, zoodra zij het zelve verkiest. Immens bij de tegen woordige samenstelling der Provinciale Starten van Zuid-Holland is het volstrekt niet twijfelachtig, of een ontbinding der Eerste Kamer heeft ten gevolge een ver plaatsing van zes stommen van links naar rechts, aangezien door de Prov. Staten van Zuid-Holland thans nog even zooveel libe ralen worden afgevaardigd. Doze zeldzaam voorkomen do omstandig heidhet bezit van de meerderheid in een provinciale vergadering, welke een aan zienlijk getal tegenstanders naar do Eerste Kamer afvaardigt maakt de Regeering sterk. Maar er zouden redenen kunnen zijn om niet zijne volle kracht aan te wenden. Zoo zou er voor de Regeering aanleiding kun nen bestaan, om geduld te oefenen, indien er gegronde reden bestond, om te verwach ten, dat de periodieke verkiezing van Eer ste Kamerleden volgend jaar langs den na tuurlijken, geleidelijken weg de meerder heid aan haar zijde zou brengon. Dooh or treden volgend jaar in Zuid-Hoiland slechts '.vee liberalen af, zoodat in dit geval uit stel niet baton kan. Nog zou dc Regeering met een nieuw, op enkele punten gewijzigd, ontwerp kunnen komen. De houding deer liberalen echter belooft aan dit middel uiterst, weinig succes. Hot middel, door den heer Lohman aan gewezen het verleenon van het radicaal van meester in de rechten, enz. uitsluitend aan een speciale staatscommissie zou „Do Tijd" in de gegeven omstandigheden niet durven aanbevelen, want zij gelooft, dat een nieuw ontwerp, ingericht volgens dit denkbeeld van den lieer Lobman, veel stemmen van vrienden der Regeering in de Tweede Ka-mer zou missen en daardoor froot gevaar zou loopen het niot eens tot de lerst© Kamer te brengen. Het een dus niet, en het ander niot, maar wat dan wel Wij kunnen zegt „De Tijd" heb oog niet sluiten voor de waarschijnlijkheid, dat de Regeering tot toepassing van het voor haar zelve hoogst onp.angename middel van ontbinding dor Eerste Kamer, als het eenig overblijvende zal gedwongen worden. Van harte 7Aillen wij ons verheugen indien de schranderheid van onzen premier en zijn ambtgenooten nog een andoren uitweg weet te ontdekken. Dooh' lierhaald dient tegen over sommige, reeds nu ingebrachte beden kingen, dat, indien hot thans tot een ont binding dor Eerste Kamer mocht komen, do Regeering en hoor vrienden de verant woordelijkheid voor do toepassing van dit-, in andere omstandigheden geweldigo, soms zelfs revolutionaire middel, met gerust hart kunnen aanvaarden. Het middel werd hun door de liberale meerderheid der Eerste Kamer zelve als het wa-ro opgedwongen. Eerste plicht van ons tegenwoordig Kabinet is de heerschappij der christelijke beginse len in het landsbestuur te handhaven; te genover dezen hoogeren plicht komen be- s.h.uwingen van lagere orde, hoewel ook haar waarde bezittende, niet in a-anmer- king. Hert. katholieke hoofdorgaan eindigt- met de verantwoordelijkheid voor een cventueeQe ontbinding op de liberalen te schuiven. ,,Het Centrum" schrijft: Zij. die reeds dagen lang met zekere drift het verlangen hebben te kennen gegeven, dat' onze Senaat onmiddellijk zal worden naar huis gezonden, miskennen wel eenigs zins den ernst van dit middel en van den toestand. Dat wij doa uitslag der stemming be treuren, spreekt vanzelf; en zeer zeker heeft de Regee-ring het in haar maoht en bezit zij ook het recht, om door middel van ontbin ding een nieuwe Kamer te doen samenstel len. Mon moet hierbij echter niet alleen letten op de afgestemde voordracht, maar tevens rekening houden met den politieken toe stand in het algemeen. Een dringende noodzakelijkheid, dat de H.-O.-wet nu terstond, of binnen den kortst mogelijken tij'd, wordt aangenomen, is er niet. Dat de wet er mettertijd komen zal, lijdt geen twijfel. En haar prestige, alsmede het prestige der Regeering, zal er zeker niet bij verliezen, wanneer zij, na nog eens door de Tweede Kamer te zijn gesanctionneerd, opnieuw don Senatoren ter goedkeuring wordt aangeboden. Na gezegd te hebben, dat het votum dei- Eerste Kamer een fout is, diie zich te zwaarder wreken zal naarmate de Regee- niiig met te meer beleid weet te handelen, eindigt het blad aldus: Wellicht bestaan or voor haar termen om te toonen, dat zij beter het karakter der Eerst© Kamer weet hoog te houden, dan de meerderheid dier Kamer zelve. Wij hebben af te wachten. Slechts lijkt het ons onjuist, de ontbin ding der Eerste Kamer als do éénig moge lijke oplossing dor ontstane moeilijkheid voor te stellen, golijk door sommige bladen is geschied. Eon andore uitkomst lijkt ons wol dege lijk mogelijk, zonder het prestige der Re- gcering t© krenken noch aan den goeden loop van zaken bedenkelijko afbreuk te doen. Do „Nieuwe Arnh. Ct." zou uit een par tijstandpunt ontbinding wonsehen. Een ontbinding, ook al staat het vast dat de liberale meerderheid verloren gaat, zal aan do Hoogor-Ondorwijs-wet zoozeer het karak ter verleenon van eon partijweb, dat ieder volgend liberaal Kabinet gerechtigd zal zijn, haar in te trokken. Bovendien zal de positie van hot „christelijk" Kabinet er bedenkelijk door wordon verzwakt. In het belang des lands echter, dat niet gebaat wordt door een voortzotbing van den ter onzaliger ure opgowekten godsdienst strijd, zou het blad de. ontbinding betreu ren. Reeds is or ondor de vaisoho leuze: Yóór of tegen Christusverdeeldheid ge noeg gezaaid, on in stede van toenemende verbittering, waro pacificatie gewonscht. De „Middelburgsohe Ct." zegt: De best© oplossing zou zijn dat de Minis ter bij de Tweede Kamer hetzelfde ontwerp weer indiende zondor den zooveel aanstoot gevonden effectus oivilus voor de vrijo univorsiteiten. Maar het ia de vraag of de Regeering dien weg kiezen wal, omdat er zoovele, haar diorbaro belangen bij deze quaestio zijn be trokken, en of zij dit nog doon kan nu zij cn haar partijgen oorten de godsdienstige hartstochten zoo hebben opgezweept. Als zij echter werkelijk het belang van het hooger onderwijs op heb oog heeft, zonder nevenbedoelingen, dan zal zij aldus moeten handelen. Het oordeel van „De Hollander" luidt: „De liberale heeren van ons Hoogerhuis hadden dan den trourigon moed om van hun hooge positie, die ze in den Staat inne men, af te dalen om de lage liberalistische politiek te dienen. „Zij, no^ eens weer, hebben het gewaagd het meerder deel van de natie een kaakslag te geven, haar heiligste overtuiging te be- spotten, en hot oude liberale uitsluitings systeem (hot „modern clericalisme", zou mr. Yan Houten zoggen) nog een keer bot te vieren. 't Zij de regeer ing ze dan nu aanstonds zal naar huis zenden, of de executie nog wat uitstellen, heipon zal het niot. „Het liberalisme zal ook deze politiek duur betalen. „Want de stroom van ons volksleven vloeit in maiasa door de bedding der chris telijke, der bloot christelijke, niet specifiek gereformeerde beginselen immers die van heb recht voor elke levensovertuiging, en is niet te koeren." De „Zutf. Ct.", die aantoont, dat do re- georrng de macht heeft de Eerste Kamer to ontbinden, wijst er op, dat over de wenschelijkhoid en rechtmatigheid der u i t- o 0 f e n i n g van de macht onder do eigen geestverwanten van de regeering verschil lend wordt gedacht. Stolt zij zich op het standpunt van mr. Van Houten, die dezer dagen betoogde, dat het een zeer exoeptioneelo maatrogel moet blijven om door ontbinding overeenstem ming te krijgen tusschen Eerste en Tweede Kamer, dan Kal de regeering niet ontbin den. Zoo neen, dan doet zij het wel „Maar ook andere redenon, overwegin gen van praotrischie politiek en van partij belang kunnen den doorslag geven voor haar beslissing. „Het eeresaluut brengend aan de vi-ijzin- nige leden der Eerste Kamer, waobten wij af, wat volgen zal." Het „Utrechtsoh Dagblad" laat zich o. m. volgenderwijs uit: „De liberale meerderheid der Eerste Ka mer heeft zich niet laten intimideeren door de dreigementen in de pers der rechterzijde. Waardig cn naar haar heilige overtuiging zonder te letten op het zwaard van Damo cles, dat in den vorm van „ontbinding" boven haar hoofd was gehangen, heeft zij haar plicht gedaan door zich tegen een wetsontwerp to verklaren, dat zij niet in 's lands bolang achtte, een wetsontwerp dat al te duidelijk de sporen droeg van partij-bevoordeeling, door aan de Kuyper- 6che Vrije Universiteit de rechten te vor- leenen, die de Openbare Universiteiten bezitten, zonder daaraan de waarborgen t^ verbinden, voor de richtige uitoefening van die rechten gevorderd." „Do Maasbode", die over de beslissing dcrl/ Eerste Kamer zegt, dat de „oude, hooghal*^ tige liberale partij met dit eindvotum de J hardnekkige oampagne tegen een der groote. ste en meest onbetwistbare vrijheden dey» Christenen, besloten heeft", heeft deze slot-1 zinnetjes: „De regeering, 'die in het voorjaar 1903 met zoo rustige kracht voor haar beginsel wist te strijden, dat zij het monster der re volutie in het eind aan haar zegekar zag ge bonden, ze zal zich met niot minder kracht) weten te verheffen en te handhaven tegen.-.' over hen, die misschien meer deftig, maar zeker even dreigend zich trachten te vein zetten tegen onze vrijheid en ons recht. „Aan het beleid der regeering, rec'ds me-, nigmaa! in heete strijdvuren beproefd en gestaald, zal ons Christenvolk deze quaesf- tieuze zaak gaarne en met het volste ver trouwen overlaten, „Wat zij zich voorstelt te doen, achten wij welgedaan." De „Arnhemsche Ct." besluit haar Kar- mcroverzicht met de volgende woorden: „En dr. Kuyper mocht aan het slot zijner rede met veel emphase beweren dat het de linkerzijde meer tot eer© had gestrekt in dien zij, als in 1848 bij de Grondwetsher ziening, toen de vrijheid van onderwijs werd gedecreteerd, thans eendrachtig met de reohterzijdo had samengewerkt om ook op hot gebied van het hooger onderwijs paci- ficatie tot stand te brengen, wij cc ren' het in de Eerste Kamor 'dat haar linkers zijde, voor dreigement noch lokkende soph is- tiek bezwijkend, geen compromis heeft aan gewild, dat haar inderdaad gecompromit' teerd zou hebben, doch het ontwerp nuchter en welberaden getoetst heeft aan het lands? bolang en déüraan alleen Dat thans veel nationale tijd zonder nut is verlóren, met den heer Rengers betreuren wij het ten zeerste, maar met hem worpen wij tevens de volle verantwoordelijkheid daarvoor op heb hoofd van het Kabinet en zijn medestan ders, die bij de „onzienlijke dingen" de zod dringend noodige voorziening in waarachti ge behoefte des volks ten achter stelden „Door ontbinding dor Kamer met de daaruit voortspruitende nieuwe stremming der parlementaire werkzaamheden zou op deze politiek van godzalige verwaarloozing der volksbelangen de kroon gezet worden." Gedeputeerde Staten achten verhoog ing der promie voor stieren kou ring met 60, gelijk in overweging is gegeven door de commissie van onderzoek van het reglement ter bevordering van de veefokkerij niet noodig cn geven Prov. Staten in overweging zich met hun voorstel te verccnigen. Uit de memorie van antwoord van Gede puteerde Staten op het afdcelingsverslag betreffende de begrootingen voor 1905, enz., blijkt dat Ged. Staten geen bezwaar hebben de boursnotcoring voor de provinciale obli gaties der lecning van f 3,255,000 te doen vervallen. De beteekenis van het veer Rozenburg- Maassluis is na de opening der brug te Spijkeniss© een andere dan vroeger en zal nog belangrijk verminderen, wanneer straks Yoorne en Putten en Goeree en Overflakkce door stoomtramwegen met den vasten wal verbonden zijn. Van exploitatie van het veer door de provincie kan slechts tijdelijk om opportuniteitsredenen sprake zijn. Van verder© verlaging van het tarief kan geen sprake zijn, tenzij Rozen- burg een evenredig deel zal dragen in het tekort dor exploitatie, waartoe de raad) dier gemeente wel niet geneigd zal zijn. In het bestek zullen voorschriften worden ge-; geven omtrent het getal, den diensttijd en; de bezoldiging van het personeel. De ra ming der kosten is zeer globaal. Omtrent de redenen der overschrijding met f 2600 van den post voor reconstructie! van den weg Hillegersbcrg-Bergschcnhoek wordt naar een vroeger schrijven van Gede puteerden verwezen. De onderhandelingen met Leiden omtrent de scheepvaartverbetering zijn nog niet gef eindigd Dat enkele leden meenen, dat steeds meer de noodzakelijkheid blijkt de rectificatie der i Kronjme Gouwe te staken, bevreemdt Ged. 1 Staten, nu allo daarvoor noodige werken, voorzoover die niet wachten moeten tot dó i voltooiing van den bouw der nieuwe spoor- 1 wegbrug, aanbesteed zijn Waarschijnlijk zal een groot deel van het thans uitgetrokken bedrag eerst in 1906 kunnen worden ver,- werkt, omdat de voltooiing van de spoor- wegbrug niet wel reeds in 1905 te vcrwach- ten is. Verbreeding van dc brug te Boskoop is op zichzelve gewonscht, doch moest op j grond van de aanzienlijke kosten, daarvoor gevorderd, achterwege blijven. Tot voltooiing van de lijn GoudaSchoon hoven heeft de tramwegmaatschappij nog 419,000 noodig. Wil zij een faillissement i voorkomen, dan zal zij overeenkomstig het denkbeeld van den minister van waterstaat hiorvoor een preferente geldleening moeten 1 sluiten. De spoorweg behoeft eerst op 18 Juli 1905 voltooid te zijn. De voorwaarden waaronder voor den aanlog van een tram lijn een renteloos voorschot wordt verleend, worden telkens door do Prov. Staten vast gesteld. Die betreffende do Westlandschc Stoomtramwegmaatschappij zijn door de Staten nog niet vastgesteld. De uitvoering van den tramaanleg is intussohen in voor- bereiding en spoedig hoopt men met de ont eigeningsprocedures te kunnen aanvangen. Ged. Staten voegen bij hun antwoord ccn ontwerp-beeluit tot het opnemen van gelden in de jaren 19041906 tot een maximum' van 1,600,000, rentende hoogstens pCt., af te lossen uiterlijk 1 Januari 1907. WOUBRUGGE. Bevallen: M. C. Serine geb". Nieuweveen D, M. P. Noordam geb. Yan der E{jk Z. A. 0. H. Overvliet geb. Balewjjn Z. M. E. van Leer sum geb. Van der Breggen D. Overle-den: J. 'lAmie 80 j., wedn. van M. Zandvliet.

Leidsch Dagblad | 1904 | | pagina 14