Geïllustreerde Agiaja, Versche Grasboter CROSTE BRANDKAST Bij No. 19 is een extra-Kindernummer aan alle abonnees gratis aangeboden. Gemengd Nieuws, J. A. Schreuder, l weder te con3ulteeren zijn. Nuttige en fraaie Handwerken. Geknipte patronen van alle in „Ge Gracieuse" voorkomende kleedingstukken zijn voor abonnees voor slechts 20 Gents franco vorkrijgbaar, zoomsde uitgewerkte teekeninyen voor do fraaie handwerken. MODE-ALBUM, bevattende 80 nieuwe modellen voor Reformdracht, zoowel Boven- als Onderkleeding, voor verschillende leeftijden, waarvan de gewone prijs/1.50 bedraagt. FEU1 LLETQN. De erfgename van Desmond. Koloniën. BATAVIA, 11 14 Juni. l>e ongeregeldheden op Flores. Nopens de ongeregeldheden, in het land schap Sikka is van den resident van Timor en Onderhoorighoden onder dagteekening van 6 dezer uit Moumorie het volgende te legram ontvangen: Ik vertrok 2ó Mei jl. met 68 gewapende pol itiedien aren, kwam via Sikka Lel a waar alles voldoende veilig, 27 's ochtends met stoomboot „Pelikaan" te Moumerio aan. Bericht verbranding pastorie en schoolgebouwen Rotting (op kaart Rotti) onjuist; slechts tijdelijk noodkerkje mot kampong Rotting 120 huizen verbrand. 27 Mei 's namiddags kwamen pastoor Ys3ol- dijk en b roede re De Groot en Hansotes te Moumerio aan, haddesi standplaats verla ten, wegens bedreigingen volk Tokka, dat voormiddags zonder succes Nita aangeval len had. Rukte 28 Mei 's ochtends naar Rot ting op, detachement politie met hulp troepen Nita achter tot bescherming pasto rie on schoolgebouwen en houtwerken voor do nieuwe kerk. Keordo 'e middags over Nita naar Moumorie terug zonder tegen stand. Oproeping naar Moumorie door bemiddeling Radja Kangoë aan Tekka ge zonden door dezen onbeschaamd beant woord. Met overige 34 afvallige Sikkasche borg-kampongs te vergeefs beproefd aanra kingen to krijgen. Pelikaan 28 Moi 's och tends vertrokken, kwam 30 Moi 's avonds met 20 politiedienaren van het grenaoorps terug. Radj i, Sikka kwam 2 Juni voormid dag met hulptroepen van zuidkust, 2 Juni 's middags uitgerukt met politie en hulp troepen. Do beoosten Rotting gelegen kampongs Baloe Wele en Halat, waar Tekka en zijn zoons steeds vertoefden en Tomo, goed ver- B.^rkt doch slecht verdedigd, genomon door hulptroepen; verbrand. Vier lijken van vijanden gevonden. Wij geen verliezen. Te Rotting overnacht. 3 Juni terug naar Moumerio. 'e Namiddags kwamen zon de lingen van Pitang, hoofd van Baloe Wele, voornaamste medestanders van Tekka, zijn onderwerping aanbieden. 4 Juni 's ochtends kwam Pitang zelf met olifantstand als teoken van onderwerping, evonzoo zendelin gen hoofd von Kode, die uit vrees voor Tekka nog niet zelf durfde komen. 4 Juni 'h middags arriveerde H. M. Mataram, 6 Juni 's oohtepds rukte hij op met landings- divisio, politie en hulptroepen naar Tekkaa eigen kampongs Hoebing en V/olomoede omstreeks 8 uur maroheern Z. O. van kust plaats Bolong Bolongbijna ongenaakbare berg, kampongs, doch niet bevestigd. Bei den verlaten, geen aanraking te krijgen met in omtrek zwervende bevolking, die enkele .schoten loste. Beide kampongs door hulptroepen ver brand. 0 Juni molddc zich hoofd van Kodo persoonlijk. Afvalligen hoofden zal thans tijd gegeven worden zich te onderwerpen. Ik vertrek morgen naar Koepang met Pe likaan, die lichttorens moet bezoeken, den mij vergezellend en controleur Hellwig met instructies achterlatende en kom vermoede lijk lö dozer to Moumerie terug. Mataram vertrekt vermoedelijk 10 dezer naar Mar kassar ter aanvulling kolenvoorraad en overbrenging dit telegram zoo noodig door controleur aan te vullen. Yan den oontroleur Hellwig is onder dagtcekening van 10 dezer uit Moumerie nog het volgend telegrafisch bericht ont vangen. Kort na vertrek Resident naar Koepang op 7 Juni Tekka pereocralijk alhier versche nen om zich te onderwerpen, verhoord en in voorloopige hechtenis gesteld tegelijk met zijn voornaamstcn medestander Pitang. Beiden overgebracht naar H. M. Mataram. Pastoor Engbers bericht kwaadwilligen be dreigen en hoofdplaats Sikka, verzocht om hulp. Dadelijk gezonden instructeur met vijf en twintig pradjooriha tot bescherming Sikka en Lela, 8 Juni instructeur bericht complex bergkampongs van Hokor aan zuidkust nog in verzot. Poging die te over vallen mislukt wegens bijna ongenaakbare ligging en aarzeling hulptroepen, zonder verliezen naar Sikka teruggekeerd. Noerak oudste zoon van Tekka, onderworpt zich. 9 Juni tien voornaamste kompongshoof- den kwamc i zich onderwerpen, 10 Juni alle kampongshoofden van Noord-Sikka hebben zioh onderworpen, zoodat thans alleen bampongcamplox Kokor nog in verzet, doch zonder vijandelijk netoog. Hr. Mb. Mata ram vertrekt hedenavond naar 'Makasser tor aanvulling kolenvoorraad cji overbren ging van telegrammen, keert 16 Juni naar hlor terug ten behoeve mogelijko aotio tegen Kokor, tenzij aanbieding onderwerping; alle missie-statins voldoende beveiligd. OIVIEL DEPARTEMENT. Ontslagen: op vorzoek eervol uit 's lands dienst de opziener der in- en uitvoerrechten en ac cijnzen te Saboekoe, landschap Booloongan (Zuider- en Oosterafdceling van Borneo) P. J. Pereira; met bepaling dat dit ont slag wordt gerekend 4e zijn ingegaan op 11 April 1904. Op verzoek eervol uit zijn betrekking, de benoemde stadsgeneesheer te Sem&nfog dr. F. Wijdeco.es Spaans. Benoemdbij den post- en telegraafdienst tot oommies eerste klasse en gepl. .tst te Weltevreden de ambtenaar op non-activi- toit 0. E. H. Leijdenroth, laatstelijk die betrekking bekleed hebbende. MILITAIR DEPARTEMENT. Ingetrok ken: de overplaatsing van den kapitein der art. J. U. van Loon, van de 12de compagnie art. te Batoe Djadjar naar dc 13de com pagnie (vierde compagnie vesting) art. te Batavia en overgeplaatst naar de zeven tiende compagnie (zevende compagnie ves ting) art, te Salatiga; do overplaatsing van den kap. der art. E. F. Gits, van do 19de compagnie art. tijdelijk gelegerd te Batavia naar de 12de oompagnio art. te Batoe Djadjar. Overgeplaatst: de kapitein der art. A. C. W. Jansoen, van de 17de compagnie (zeven de compagnie vesting) artillerio te Salati ga na ir dc 12do compagnie art. te Batoe Djadjar. Overgeplaatst: bij het 19de bal., de eerste luit. bij het derde depotbat. sedert bevor derd tot kapitein J. Willems; bij do troepenmacht in Atjeh ter nadere indeeling, de tweede luit. bij het tweede de potbat. J. W. Mathol; op het bureau van den geweatelijken in tendant te Soerabaia do eerst lult.-maga zijnmeester J. van Weerden Poolman. MARINE-DEPARTEMENT Overge plaatst: van Hr Ms. „Gelderland" naar Hr. Ma torpedoboot „Hydra", de luit. ter zee tweede klasse G. R. Haentjens Dekker: van Hr. Ms. torpodoboot „Hydra" naar Hr. Ma „Gelderland" de luit. ter zeo tweede klasse K Zeeven. Generaal Yan Heutsz. De Gemeenteraad van Baarn is in ver band met de komst van generaal Yan Heutaz, d/io de volgende week op Soestdijk verwacht wordt, tegen morgen, Zaterdag, tot een buitengewone vergadering bijeen geroepen, ton oimde pl'anncn te beramen om den generaal feestelijk te ontvangen. CORRESPONDENTIE. Ingezonden stuk- Ken of mededeelingen, waarvan de Inzenders hun naam niot aan de Redactie bekend maken, worden ongeplaatst terzijde gelegd. De Japansche generacd Okoe. Uit het land Yan den dollar. Er gebeuren wonderlijke dingen in het land van free on the brave." St.-Louis geeft daarvan weer een prachtig voorbeeld. Een tiental jaren geleden waren de stra ten van de stad, dio tegenwoordig aller oogen op zich vestigt, electrisch verlicht. Nu staan er gaslantaarns, die een vaag licht verspreiden. Waarom? Omdat de be zittere der gasfabriek op een goeden dag een lumineus idee kregen. Zij gingen naar Eduard Butler, een man die meer dan vijf en twintig jaar het of- fioieel erkende hoofd der politieke knoei ers in den staat Missouri on speciaal van do stad St.-Louis is en bespraken de zaak mot hem Butler noemde hun een som, die noodig wae om don raad te overtuigen, dat hert eleotrischo licht moest worden af geschaft en gaalioht er voor in de plaats moest komen. En toen de som er was, ver oordeelden de stedelijke vertegenwoordi gers de electrioiteit en schaften weer gas aan. Een jaar later word, wat ook nog wel c na voorkomt een eerlijk en onbervrecsd man tot eerste prooureur-generaal van den staat gekozen. Hij bracht Butler voor 3e gezworen on wegens omkoop ing, maar er volgde vrijspraak. Maar do heer Falk, zoo heet de eerlijke man, liet rich door deze eerste nederlaag niet afsohrikkken, maar bracht nu ook de raadsleden voor 't gerecht, die in deee zaak omgekocht waren. En ziet zij werden schuldig bevonden en tot zes jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Dat be- teekent dus: Butler heeft geen mensch om gekocht, maar de leden van den raad zijn door Butler omgekooht. Nu is het merkwaardig, dat de mecsta knoeiers in de St.-Louiser politiek Duit- schers zijn. De Duiteohe eerlijkheid schijnt aan de overzij van groot» 't water nog gau wer te verdwijnen dan do Duitsche taal, dia gewoonlijk eerst in hot tweede of derde in het land geboren generatie geheel verloren gaat. Voor dertig cent gestorven. Een parapluie van een heer, die op de pier te Bromerhaven wandelde, gleed door, het latwerk in het water. Tevergeefs tracht- te men hot voorwerp er uit te halen. Toen bood de eigenaar cenige jongens een hal'va markstuk aan, als ze hem zijn parapluie teruggaven. Een timmermansjongen sprong, om dit geld te verdienen in het water, werd door den stroom meegesleept en verdronk. Pooltocht. Uit Tromsoe i de vorige week een expeditie van 36 per sonen vertrokken, die ten doel heeft den ontdekkingsreiziger Ziogler op te zoeken, wiens onderneming naar Frans-Josefsland in het vorige jaar Noorwegen beeft veria» ten. Men Ls over het lot van Ziegler geens zins ongerust, maar acht het wenscholijk! hem levensmiddelen toe te \ooren en, zoo noodig, verdere hulp te verleenen voor een tweede overwintering. Berichten uit Bordeaux en Tarbos maken melding van een aardbe ving, dio merkbaar is geweest o«ver een groot gedeelte van Midden-Frankrijk. Te Bordeaux werd dc schok gevoeld om 3.10 uur 's namiddags. Hij was zeer hevig en duurde eenige seconden. De bewoners van Tarbes cn omstreken namen de aardbeving op hetzelfde oogenblik waar. Sedert gisteren zijn alle weve rijen te Dolhain cn in de omstreken (Bel gisch-Limburg) gesloten en zijn honderden arbeiders werkeloos. Dc patroons wilden wegens do vele .spoedbestellingen den werkdag verlengen. De arbeiders weigerden echter langer dan gewoonlijk te werken en een uitsluiting was liet gevolg. Router berioht uit Manilla, dat ton gevolge van een wolkbreuk de stad San Juan dol Monte verwoest is; 200 per sonen hebben het leven verloren, terwijl do materieelc schade op 2,000,000 dollars ge schat wordt. De stortregens hielden 27 uur lang aan 18.20 per Kilo. Vied. J. STEENHAUER IONEN, Mandenmakerssleog 4 bij du Waag. PRIMA adr«8 voor ZUIVERE NATUURBOTER, Goudsctie, JLeldsche en Eclit© Edammer kaas. 6924 11 FRANS v. SCHALKWIJK, Accountant en leeraar 1. b. boekh. Lid 1ste kl. v. h. Ned. Inst. v. Ac countants, belast zloh met Inrichten, behouden en oontroleeron van alle admlnistratlön, uitbrengen van rap porten nh boeken onderzoek, enz. Kan toor: Leldscbegracht 92, Amsterdam. Telophoonn. 8682. 7009 9 LEGER DES HEILS. Zondag a. s. 16 Juli 4 aren: Bijeenhomsl In da apen lucht (Marschweg.) Zeer belangrijk. VOS en BEURSKENS. 7016 6 Arts, zal van af Zondagmorgen 17 Juli 7002 8 A. DE PHONIX, wegens sterfgeval ter overneming, nieuw 800 Gulden, slecht9 v\jf jaren gebruikt. Informaties bij den Heer MEERBURG, Nieuwe Rtfn 80. 7016 8 Opleiding voor de examen» en voor de praktik door Cursus- of Privaatlessen. 7012 10 E. C. M. A^WERDONK. BRJSES'/RAAT 157A. DE GRACIEUSE is het beste en meest practisehe öamc§-Hode-Tijdsclirift. Prijs per 3 maanden (6 nummers) 37Va. Bij alle Boekhandelaren zijn proefnummers verkrijgbaar. Do Uitgever: A. W. SIJTMOFF, te Leiden. No. 20 (tweede nummer van het nieuwe kwartaal) is versohenen. Elk nummer bevat 16 pagina's, met een groot Supplement vol knippatronen. Van het vorig kwartaal (6 nummers met 2 Kindernummers) zijn nog slechts weinig ex. verkrijgbaar. De Gracieuse geeft geregeld fraaie afbeeldingen van smaakvolle reformkostnmes voor 0 A MBS en KINDEREN. Ook op het gebied van onderkleedtng en handwerken is er geen tijdschrift, dat zulk een rijken inhoud heeft. De Gracieuse is tegenwoordig het eenige tijdschrift in groot formaat, dat 2-maal per maand verschijnt. Geen ander modejournaal geeft zulk een overvloed van patronen en allerlei practisehe hulpmiddelen, zulk een dui- dehjken en voor ieder bevattelijken tekst en heeft zulk een uitgebreiden kring van geabonneerden. EPICKf fff&SÏEVS Alle Abonnées hebben het recht, zoolang de voorraad strekt, voor 60 Ots. te bestellen het onlangs verschenen rijk geïllustreerde TWEEDE BaBal" 64) Sneller, steeds sneller gleden de beide booten voorwaarts. Do sterke eb hielp mede haar in korten tijd vear in zee to brengen. Na ongeveer een halfuur of drie kwartier zoo voortgeroeid te hebben, hoorde Gypsy een stem uit do andere boot, een spottende, meedoogenlooze stom. „Goede roisl" Dit wae alles wat haar werd toegeroepen. Toen vorflauwdo het geluid der neoncn. Zij dreef nog voort, maar dat geluid verwij derde zich meer en meer. Flauwor, steeds flauwer, steeds verder verwijderd, tot zij mots meer hoorde. Doodscho stilt© omring de haar, alleen do wind floot over het wa ter, totdat eindelijk een hard© vlaag haar de jas van hot hoofd woei. Toen kon zij zien. Ver in het oosten verscheen de maan in haar laatst© kwartier, juist van achter een wolk. Rondom haar do zee, niets dan d© grauwe, eenzame zee. Vor, ver achter haar een paar lichten op het reeds mijlen ver verwijdercfo strand; ver achter haar een kleine, zwarte vlek op het water, een boot met twee menschcn er in, op den terug- wog naar de kust. Daar waren haar moor denaars en hier was zij: alleen. De onbarm hartige hemel boven haar, de meedoogenloo- zo zeo rondom haar, zijzelf alleen in een kleine nofcedop van een boot, gekneveld, een prop in don mond, zonder riemen, alleen door de eb medegevoerd, verder, steeds ver der van het strand weg. XXIV. Steef Darke nam de kaars uit grootje's hand en klom d© Ladder af, in het leeuwe riksneet. Onmiddellijk daarop hoorde de oudo vrouw van uit do diept© een gehuil als van een wild beest. Do smokkelaar ronde als een waanzinnige door don kelder rond. „Ze is wegl" brulde hij. Jezebel 1 Jeze bel 1 Ze is weg I" „Weg?" horbEiald© grootje. „Onmogelijk jongen, dat kan niet 1 In baar schrik klau terde rij ook de Ladder af cn hielp hem zooken. Alle balen en tonnen werden ver schoven en van haar plaats gezet. Ten laat ste kwamen rij bij de kleine, lage deur in den muur en dadelijk zwoor Stephen bij kris en bij kras, dat de meid daardoor ont snapt moest zijn. „Go hebt de deur niet gesloten, feeks, tang, ondier, dat ge rijtl" raasde hij; „zij hoeft dozen uitgang op de een of andere manier gevonden en is ervan doorgegaan." „En de deur boven in de gang 'dan?" zei grootje, bevond en sidderond van angst. Ze moet daar dan toch ook door gegaan zijn en ge hebt zelf gezegd, dat die geslo ton was, toen gij daar straks dien kant naar beneden wildet gaan." „Die was geslotenverstaat ge mij Die was dicht I Zij hield baar misschien wel zelf van binnen vast. Daar wil ik op zwo ren. Zij kan nog geen tien minuten weg zijn. Kom, vooruit! Ik zal boven over de klippen gaan zoeken en gij beneden langs het strand. Wat moot er van ons worden, oIb zij weg is?" „Oraddock rit juist in de gelagkamer." zei grootje. „Zeg hem ,dat hij ook helpt zoeken. Ze is in ieder geval uw vrouw. Ze kunnen haar niet van u wegnemen." Nadat zij zich van Craddook's medewer king on hulp verzekerd hadden, begaven zij zich naar buiten. Er was echter reeds te veel tijd verloren gegaan. Gypsy bevond zich reeds ver weg in de open zee, bet drie tal kwam onverrichterzake in dc herberg te rug. Ze is weg, voorgoed weg I" schreeuw de Stephen; „er is nergens het minste of geringst© spoor van haar te ontdekken. Wat moeten wo nu toch beginnen?" „Ik goloof, dat ik het beste doe met naar do kreek te gaan," zei Craddock. „Ze hebben daar handen noodig om de goede ren te lossen. Als de meid weg is, dan is ze weg en is er niets meer aan t© doen." „Dat bon ik volstrekt nog niet met u eens," mompelde Stephen tusschen de tan den „De kreek on do hoele rommel mag voor mijn part vannacht naar de maan loopon. Ik geef het nog niet op. Zeg hun maar, dat ze niet op mij moeten wachten. Ik denk dat zo het voor één keertje wel eens zont1 r mij klaar kunnen spelen." De beide mannen gingen olk huns weegs. Craddook begaf zich naar het rendez vous der smokkelaars en Stephen richtte rijn 6ohreden opnieuw naar het strand, waar zijn boot lag. Hij wilde eens langs 'de kust heen en weer varen en kijken of er daar niet» te rien was. Bij de landingsplaat» gekomen, wachtte hom echter een nieuwe, onverwacht© teleurstelling. Zijn boot was verdwenen. Natuurlijk moest de meid haar genomen hebben, dacht hij bij zichzelf, maar aan... de riemen had hij zelf bij zich. Yan waar had zij andere riemen gekregen en hoe had ze zioh zóó spoedig kunne-n ver wijderen, dat er thans niets meer van haar te bespeuren was? Hij begon te veronder stellen, dat ze reeds langer uit de herberg verdwenen was dan dat hij eerst dacht. Het onbegrijpelijke van het geval bracht mijn heer Darko geheel van streek. Hij huurde een andere boot en begaf zich op goed ge luk op het water, nu her-, dan derwaarts roeiende, maar alles tevergeefs. Toen hij ton laatsto onverrichterzake in de herberg terugkwam, zag hij, dat de mannen mot de smokkelwaren er reeds voor hem aange komen waren. „Niets gevonden, jongen?" vroeg grootjo Darke bevend. „Neen. Wie is er dan vanavond nog meer geweest behalve de bende?" „Niemand, niemand, behalve kolonel Desmond. Hij heeft even, staande aan, het buffet een enkel glaasje gedronken. Hij was hier juist na zonsondergang, maar ging da delijk weer wog." „Zoo, zool" Kolonel Desmond 1" riep Stephen. „Ahal" En hierop begaf hij zich bij de anderen. Allen waren reeds druk aan het werk. Zwijgend, bij het spookachtig licht hunner lantarens. „Hebt ge haar gevonden, kameraad?" riep Craddock, van beneden uit den kelder. „Om u tc dienen," antwoordde Darke. Op hetzelfde oogenblik viel zijn oog op een man, die, togen den muur geleund, stond te wach ten tot er meerdere balen naar omlaag zou den komen. Hij had dien man nooit te vo ren gezien. Het was een forschgebouwde kerel in ruwe zeemanskleeding^ met zwaar, ongekamd haar en een door de zon donker bruin gekleurd gelaat. Steef keek hem door dringend en achterdochtig aan. „Wie is die kerel?" gromde hij. „Hoe iet wereld komt die hier?" Eensklaps plaatste David Dom zich tus schen beiden in. „'t Ia mijn neefje Phil, herinnert gij u Phil niet meer? Hij is drie jaar op zee ge weest. Ge hebt hem toch vroeger wel bij mij gezien Smalley was niet bij de kreek cn gij waart er ook niet. Wij kwamen handen te kort en daarom ben ik zoo vrij geweest Phil aan hot werk te zetten." „Dus gij staat voor hem in, hé?" zei Steef knorrig. „Natuurlijk 1" „Dat is u ook geradenWaarom waa Smalley er niet? Speelt hij valsch spel? Neem me niet kwalijk, kameraad, maar wat is dat voor een lint en boe komt gij er aan vervolgde hij, zich tot den vreemdeling wen dende, die, met neergeslagen oogen, bezig was een lint rondom zijn vingers te win den. „Ik 'denk, dat het een of andere vrouwe lijke opschik is," antwoordde de man zon- d het hoofd op te heffen. Hij had helder blauwe oogen cn scheen gegronde redenen te hebbon, waarom hij ze liever niet opsloeg. Ik vond het daarginds bij die ton liggen. Oraddock zegt, dat er een vrouw hier in den kelder geweest ishet heeft zeker aan haar toebehoord." (Wordt vtrtolgd.)

Leidsch Dagblad | 1904 | | pagina 6