RIJWIELEN, Royal Windsor Stoomtram Haarlem-Leiden. lelie Dienstboden Voortzetting van den finalen Uitverkoop. No 13613 LEIDSCH DAGBLAD, MAANDAG II JULI. - TWEEDE BLAD. Anno 1901 Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. „Denkt om Reisbelasting!" Vervolg Advertentiën, MODE8. de leTdschë TUINDERS- ÖROENTENVEILING Uitzending van Diners Magazijn: Breestraat 86. VOLKSHUIS. VSfinkelhuis. BEROEMDE UAIRUERSTELLER Leiden in vroegeren tijd. Wij vestigen gaarne de aandaoht op een tentoonstelling van prenten, plaatwerken en photographieën, betrekking hebbende op Leiden van weleer, thans in de Hartevelta- eaal van ons Stedelijk Museum. Mr. J. O. Ove-rvoord© heeft deze verzameling, zoo veel mogelijk naar tijdsorde gerangschikt, en geëxposeerd met het oog op het bezoek van de leden van den Nederlandschen Oud heidkundigen Bond, doch laat do tentoon stelling nog eenige dagen voortduren ten behoeve van Leidons ingezetenen zelf, die stellig niet minder belang stellen in het verleden van de stad hunner inwoning en or waarlijk nog niet alles van weten. Ondanks de weinige bekendheid was gis teren hot bezoek zeer groot en werden de tentoongestelde plaatwerken met bijzonde re belangstelling bezichtigd. Van wat er alzoo te zien is stippen wij enkele dingen aan wat alzoo onze aandaoht trok: 't Oude Huis Lokhorst (1564), het huis van Pio- ter van Ley den, (hoekhuis B reestraat en Koorsteceg) Voorgevel Stadstimmerwerf, H. G. of Arme Weeshuis (1007). Gevel van een burgerhuis op het Rapenburg (1630). Gozioht op do Vischmarkt (1759), Gevel van hot voormalig Heilige-Gcest-Hofje, De Hoogstraat vóór den Brant in 1760. de La kenhal in den jarc 1640, Gozigt en Deschrij- vinge der Wijt vermaorde Stadt-Leyden (1647), Gozioht op do Schutterdoelen, Ge schiedkundig tafereel, voorstellende het ontzet der Stadt Leyden op 3 October 1674, Twee afbeeldingen van den Burg, verschil lende afbeeldingen van onze kerken en poorten, de Academie zooals zij herbouwd is in 1617, en om met iets uat latexen tijd te besluiten, de ruïno binnen do stad Lei den ton gevolge van het springen van het buekruitschip den 12den Januari 1807. Wij kunnoü een bezoek eeer aanbevelen. Hulde aan generaal Van Heulsz. Wanneor daartegen door den generaal geen bezwaar wordt gemaakt, stelt het co mité voor het nationaal huldeblijk zich voor, het huldeblijk te doen bestaan in het aan bieden van een borstbeeld of schilderij (de keuzo der plaats aan den generaal over latende) en liet vormen van een „Gcneraal- Van-Heutsz-fonds" met de daaraan door den generaal ie geven bestemming. Het comité meent tevens in den persoon van den gene raal Van Heutsz het geheel© Indische leger te huldigen. Bij een eventueel bezoek van den generaal aan Amsterdam zal liet huldeblijk in de hooLkfcad aangeboden worden. Het eere-comité is samengesteld als volgt: Lu it--gen. W G. F. Snijders, inspecteur dor inf., H. 0. Brandt, kol. pi. comm., oud-corom. van het instructie-bat.A. W. Cremer, hoofd-commies aan het dep. van koloniënkolonel G. J. W. Koolcmans Beij- inen te 's-GravenhageC. J. K. van Aalst, 'dir. der Ned. Han delmij.Ch. Boisscvain, hoofdredacteur van het Handelsblad" T J. v. Haren Noman, dir. der „Ned.- Ind. Handelsbank"; E. Heldring, dir. dor Kon. Nod. Stoomboot-Mij.R. van Jbennop, dir. der Cultuur-Mij. Vorstenlanden; M. Uerena, consul-generaal van Servië, B. Nicrstrasz, dir. der Holl. Stoomboot-Mij. jhr. G. C. Quarles van Ufford, dir. der N. V, Zeehavenen Kolenstation Sabang; K. F. A. van der Wal, kolonel pi. comm.; D. A Zoethout, hoofdredacteur van ,,Do Echo" te Amsterdam; J Hudig, wethouder; A. G. Kröller, lid der firma W. H. Müller; B. Ruijs, dir. der Stoomvaart-Mij. Rotterd.- Lloyd, allen te Rotterdam; T. Spieringhs, majoor-commd. van het instr.-bataljon to Kampen. Het eore-voorzitterschap is door den luit.- gen. W. G. F. Snijders aanvaard. De namen van de leden van het uitvoo. rend comité zijn vroeger reeds meegedeeld. Uit Tilburg wordt aan het „Dagbl. van N.-Br," gemeld: Do extrartrein met generaal Van Heutsz kwam Zaterdag aan om 11.44 uur. Vele hon derden belangstellenden waren op het per ron. Bij aankomst werd het Wilhelmus gebla zen door de schutter ij muziek. De generaal werd ontvangen door burge meester en wethouders, den gemeente-secre taris, het kamerlid Arte, den heer Lommen, majoor der dd. sohutterlj en den oommisso- rls van politie. Z.Exo. werd toegesproken door den burgemeester, waarvoor de gene raal bedankte. Onder muziek en donderende hoera's stap te de generaal weder in den trein en ver trok, allen minzaam toewuivend. Generaal Van Heutsz is Zaterdag ook te Roaendaal begroet. Naar aan ,,De Tel." wordt gemeld, waren aldaar aan het sta tion aanwezig de heer Henri Bogers, waar nemend burgemeester van Rosen daal, de heer A. v. Gdlse, wethouder, en do heer Bernard Schoonheyt, president van de Ko ninklijke Harmonie ,,De Unie", die in de receptiehaal van het station, door de zorg van den stationschef, den heer Hartog, met planten en bloemen versierd, den generaal met zijn familie ontvingen. De waarnemende burgemeester Bogers 6prak den generaal toe, de muziek speelde do volksliederen. Uit Bergen-op-Zoom meldt men: Het 3de bataljon van hot 3de regiment infanterie, Zaterdagnamiddag van Hars kamp naar hier terugkeeronde, kruiste te Ravestein den trein, waarin generaal Van Heutsz reisdo. Do commandant van het ba taljon, overste v. Rijssen, liet de troepen uitstappen en de geweren presenteoren. In een korte toespraak bracht de overete den generaal hulde. Op den bepaalden tijd arriveerde de ge neraal te Nijmegen per Staatsspoor. Een groote menigte wachtte op het perron en voor het station. Opgemerkt worden de na- volgende autoriteiten: de commandanten van het garnizoen, de koloniale reserve, de schutterij, de marine-vaartuigen, de overste Van der Wedden en familieleden, die den generaal verwelkomden bij het verlaten van den trein. Een geestdriftig: leve gene raal Van Heutsz 1 werd gehoord bij den rit naar het Hotel Keizer Karei." Bij de in trede van. het Hotel boden de dochtertjes Loesje ©n Pimony van den heer Jorritema ruikers aan van frisschc rozen namens het Hotel, waarna mevr. Engers een bouquet overreikte met een welkomstgroet aan me vrouw Van Heutsz. Daarna overreikte mej. Houbolt een lauwerkrans met toepasselijke woorden. Voortschrijdende, strooiden eenige Nijmeegsche jongedames bloemen voor de voeten van den generaal en diens echtge- noote. De heer Van Heutsz zeide vriende lijk dank voor de hulde, hem daar gebracht. Op het balkon komende, werd hij ontvangen met warme hoezees. Van het Hotel wappert do Nederlandsoho vlag met het wapen van Keizer Karei. Gedurende den geheelen namiddag wer den tal van fraaie bloemstukken, telegram men en schriftelijke blijken van belangstel ling, waaronder ook van den oud-gouver neur van Atjeh, den heer Laging Tobias, aan het hotel Keizer Karei" voor gene raal Van Heutsz afgegeven. Als hoofd der gemeente heeft do waarne mende burgemeester, de heer A. B A. Quack, te vijf uren don generaal in zijn ho tel een bezoek gebracht. De luitenant-kolonel van het O.-I. leger Van der Wedden, met verlof hier te lando, is thans de gast van generaal Van Heutsz aan zijn disch. Geheel in overeenstemming met do door den generaal gewenschte kalme wijze van ontvangst, was ook diens verblijf te Nij megen. Gisteren werd een uitstapje ge maakt naar Renkum en een bezoek gebracht bij jhr. Van Brakel. Do maaltijd werd gebruikt ln het hotel Keizer Karei". Bij het vertrek naar do Residentie, dat bepaald was op hedenmorgen per extra trein van 8.8 uren, zou de muziek der kolo niale reserve zich doen hooren. De ,,Brod. Ct." verneemt, dat generaal Van Heutsz begin September te Genua wcr zal embarkeeren. ,,Het Haagsohe Vaderland" heeft een feestnummer verspreid, aan Van Heutsz tewij'd. en dat met een paar portretten van en generaal, een aantal zeer lezenswaardi ge bijdragen bevat betreffende zijn persoon en zijn werk. Zoo o.a. korte stukjes van de heeren Oremer, Pierson, Fock, Van Deven ter, Heeres, Heemskerk, Van Vlijmen en een gedichtje van prof. Van der Vlugt. Een ver dienstelijk overzicht van Van Heutsz' At- jeh-politiek wordt in een feuilleton gegeven en op de vierde pagina eenige aardige anek dotische verhalen betreffende den veldover ste en gouverneur. Colonne Van Daalen. Men seint uit Batavia aan de „N. R. 0.": „Kapitein Sohanzler ie met een compa gnie infanterie van Padang naar Singkol vertrokken om aan den bovenloop der Simpang Kiri verband te zoeken met de colonne Van Daalen." Bij dit telegram teekent het blad het volgende aan: Uit bovenstaand telegram blijkt, dat de overste Van Daalen zioh waarschijnlijk langs de Simpang Kiri (linker-SimpangJ naar de bovenstreken van het Singkelsoh© zal bewegen. Zooals reeds vroeger werd ge meld, vormt do gemelde rivier een goede verbinding met do Alaslandon. De vijandi ge bevolking in het Boven-Singkelsche zal dus wel spoedig tot rede gebiacht worden. De compagnie onder kapitein Sohanzler zal ook wel gezonden zijn om de colonne Van Daalen op haar langen en moeilijken tocht van het noodige te voorzien en o. q. van zieken on gewonden te ontlasten, die dan naar Singkol kunnen worden afge voerd. De bezetting van onzen post Singkel (76 man en 8 officieren) zal men daarvoor te zwak hebben geacht en men zal het ook niet wensohelijk hebben gevonden haar met hot oog op mogelijk eventualiteiten zwak ker te maken. Nederlandsche Opera. Naar het „Hbl." verneemt, heeft de heer David Koning thans besloten te voldoen aan het aanzoek, hem van verschillende zij den gedaan, om zioh met de hoofdleiding te belasten der Nederlandsche Opera voor het aanstaande seizoen. Dozer dagen zal van het dames- on heeien-comité, dat doze week vergadordo on zich ton doel stelt de noodige gelden bijeen te brengen voor een reserve fonds, een ciioulaire verschijnen^ waarin steun zal worden gevraagd. Het nieuwe gezelschap zal den Stadssohouwburg en hot Paleis voor Volksvlijt bespelen. Op de sta tuten der nieuwe onderneming is de Kon. bewilliging aangevraagd. ,,D e Dezer dagen kwam in Avondpost" deze advertentie voor: „Boekhouder gevraagd, van 's morgens 912 en 's middags 26 uren. Loon 250 A f 300 6 jaars. Br. fr. No. 9766, bur. Avondpost". Waarop het volgende antwoord werd in gezonden: WelEd. Geb. Heerl Do ondergeteekende, in bet bezit van di verse diploma's van Boekhouden, en thans etudeerende voor accountant, las Uw an nonce in „De Avondpost" en heeft de eer mot de meeste bescheidenheid naar de bij U vacante betrekking als boekhouder te sollioiteeren. Mijn bekendheid met de moderne talen, zoo noodig correspondentie in 't Spaansoh, Russisch, Italiaansch en Zweedsch, zouden wellicht tot aanbeveling kunnen strekken, terwijl ik mij niet zal ontzien de brieven voor U van hot postkantoor te halen en ei naar toe te brengen. Mijn vrijen tijd zou ik voor hetzelfde salaris als reiziger kun nen benutten, zonder eenige aanspraak op provisie of reis- en verblijfkosten te maken. Borgstelling of storting tot welk bedrag ook, kan door mij gemakkelijk gestort wor den, (rente behoeft niet te worden betaald) e<n wanneer wellicht door omstandigheden het kantoor eenigszins vuil mocht gewor den zijn, verklaar ik mij gaarne bereid dit voor U te vegen of schoon te maken. Voor het door te geven salaris zal ik, indien U zulks verlangt, Uw kinderen, hun vrienden en kennissen Icq geven in het Boekhoudon, Handelsrekenen en Handels correspondentie, en mocht U meerdere diensten van mij verlangen, U zult in mij te allen tijde een nederig, gehoorzaam en welwillend dienaar vinden, want werkelijk voor een salaris ad 250 k f 300 per jaar (als boekhouder 1), waar niemand droog brood van kan eten, zal ieder U naar de oogen zien. Met de meeste hoogachting heb ik de eer te zijn, UWolEdelgeb. dw. dienaar, HONGERLIJDER, (U. D.) To Prinsenihage is hot 9-jarig zoontje van don ovorwegwachter De Boer door een sneltrein overreden en gedood. Te Renooi (Geld.) zijn de twee gebroedere Van Houten bij heb zwemmen verdronken. Zo hadden mot een paar vrienden een weddenschap aangegaan, wie het langst kon zwemmen. Toon de 18-jarige v. H. opeens in de diepte verdween en niet meer boven kwam, trachtte de 16-jarige zijn broeder te redden door te duiken, doch ook hij kwam niet meer boven. Men ver moedt, dat afmatting de oorzaak is van het ongeluk. (V. v. N.) Te Hedel (N.-Br.) zijn vier woonhuizen afgebrand, waarvan één laag was verzekerd. De oorzaak van den brand is het spelen van kinderen met vuur. Ten gevolge van niet juisten wisselstand ontspoorde Zaterdagmorgen de locomotief van den trein, die om 7.16 te Sauwerd van de richting Groningen aan komt. Aanzienlijke vertraging was de oor zaak van dit ongeval'. Persoonlijke onge lukken hadden niet plaats. Te Tornouzon da een 4 0-jarige matroos, M. genaamd, in het Kanaal ge vallen en verdronken. De man was gehuwd en laat een vrouw met U kinderen na. Een zoontje kwam juist eten aan zijn vader brengen en was alzoo getuige van het- treu rig ongeluk. Zaterdagmiddag ontstond ito Bcnnekom brand in een bosoh van W. E. J. baron v. Wareenoor. Ongeveer 2 H.A. bosch en heide word vernield terwijl 2 groo te mijten dennen takkeen bossen mede oen prooi der vlammen werden. Met groote moeite word heb vuur gestuit. De politie doot onderzoek. Omtrent den toestand van het gezin aan de God. Raamgracht te Haarlem, dat na het nuttigen van paar- denvleesch ziek is geworden, deelt de „O. H. Ct." mee, dat de vrouw eenigszins voor uitgaat en dat de toestand der kinderen bevredigend kan genoemd worden. Van overheidswege is een onderzoek inge steld. Te Emden is een uitgebreide werkstaking in de bouwvakkon uitgebro ken. Volgens de „Voas. Ztg." zijn in Zwitserland een 24-tal ongelukken bij hot boklimmmen van borgen voorgekomen, waarvan 20 met doodelijken afloop. Het ernstige karakter, dat de bet-oogingen dor broodbakkers-werksta kers te Brest hebben, is het gevolg van de veroordeeling van enkele stakere, die een bakkerij hadden geplunderd, tot gevange nisstraf voor den tijd van drie tot zee maanden. Bij wijze van protest tegen deze vonnissen waren plakkaten aangeplakt. Duizonden stakere verzamelden zioh op de pleinen. De gendarmerie chargeerde met de blanke sabel. De treopen worden gegooid met stectnen en flcesohen. De prefect van Finisterre en kolonel Astafort werden ge wond. De betoogere schoten, welk vuur door de gendarme© beantwoord werd. Tot onderdrukking van de opstootjes moesten 150 bereden gendarmes en 500 man infanterie ontboden worden. Behalve een aantal burgers zijn 17 soldaten en 12 gen darmes gewond. Er zijn 29 menschen in hechtenis genomen. De stad wordt door de militairen bezet gehouden. Te Boryslaw bij Drokobysz, in GaJicië, hebben allo arbeiders in het petroleum-bodrijf. ecu van neer groote be- teekenis in dat land, het werk gee taakt. De voornaamste eisch ie invoering van den acht-uren-dag. Ter voorkoming van onge regeldheden is een detachement troepen naar het etaking^gebied gezonden. Een apionnin. Onlangs if te Apricalo op baar villa een vrouw door haar man, steenhouwer Bellomo, vermoord, die als internationale spion onder den naam von Oontessa dolla Torre een groote rol heeft gespeeld. Vooral den Japanners moeb zij veel be richten geleverd hebben. Zij was in St.- "Petoraburg heel goed thuis en had veel re laties met hooggeplaatste officieren van don generalen staf. In het begin van den oorlog was zij in Port-Arthur goed bekend mot den zoon van den gouverneur van Pe tersburg, die daar in garnizoen was. Later, is zij toen naar St.-Petersburg getrokken» waar zij zeer gezien was en groote feesten gaf. Zij was een bijzonder mooie vrouw on wist van de Russische officieren belangrij ke strategische geheimen te woton te komen eoodat zij langs een omweg nog tot kort voor Makaroff's dood grooto depeolies naar Japan kon zenden. Haar tarief was ndot goedkoop; eJÜ woord kostte dor Japan6ohe regeer ing 1000 franken. Van het verongelukte Deen-. 6cho stoomschip „Norge" is weder ten dor booten aangekomen te Thorshaven (Faro© Eilanden), met 19 schipbreukelingen, nl. 11 paaag'iers, 8 man dor equipages onder wie do 2de stuurman en 1 kind. Dit is do 5de boot van de 7, dio goed on wel to water ge laten werden. Tot dusverre zijn van do op varenden in hot geheel 165 gered. Hot stoomschip „Tjaldur" ia op order der reederij van de „Norge" van Leith naar Thorshaven vertrokken om do schipbreuke lingen van daar naar Koponhagon te bron gen In de gevangenis te Kalisch (P o- len), waar thans een groot aantal politieke overtreder zijn opgesloten, zijn, naar men berioht, ergerlijke tooncelon afgespeeld. Ongeveer 300 beschonken soldaten drongen in de cellen door on mishandelden do ge vangenen op allerlei wijze. Zij sloegen hen hevig, braken oenigon een paar ribbon, ar men of boenen stuk, brachten voreoheidenen bajonetsteken toe cn stak on enkelen de oogen uit. Niet minder dan 63 slachtoffers dor woes telingen moeeten naar het hospitaal worden gebracht. Programma van Muziekuitvoeringen. Z0MERZ0RG. Dinsdag 12 Juli, te halfaoht door bet Stafmuziekkorps van bet 4de Regiment Infanterie. Directeur: de heer W. van Erp. Eerste afdeeling: No. 1. ,Der Zaubor dor Montur1*» Mavach, Ziehrer: 2, Ouverture „Zehn Mlldohefl nod Kein Mann (arr. W. van Erp), Von Suppéj 8. Fantasie Ubor Schumnoisohe Liedor, Mnnn; 4. .Les Erimoyes", Divertissement. Massenet. Tweede afdoeliug: No. 5. Ouverture „La Vie poor le Czar", Glinka; 6. „Kroningslieder", Walzer, Strauss; 7. a. Air du Habat Mater, Rossini; b. Mazurka BrilUnte, arr. J. Vink, Liext; 8. Fantasie op Van Beethoven's „Fidelio", Vink. Nos. 1 en 5 oersto uitvoering op „Zomorzorg". HILLEQOM. Getrouwd: B. Kieft on A* Mooyekind. J. Nederstigt en E. J. Lammere* Bevallen: L. E. Klinkenberg geb. Andiffred D. M. Telkamp geb. Van Leeuwen D. P. Waasdorp peb. Van den Berg D. A. A. Markman geb. Van Reuwijk D. A. Noppen geb. Hoek Z. Overloden: 0. V. van Houten 1 m. LISSE. Ondertrouwd: Petrus van Djjk en Maria Lemmers. Gehuwd: Maurits van Tol en Maria Balkenende. Geboren: Gerritje, D. van L. Algera en 0.' M. Faas. Jacobus Gorardus, Z. van G. J. van Ketteren en A. Beijk. Bruinis, Z, van G. Raven- borst on A. v. d. Es8enburg. Cornelia D. van M. van der Vlugt en C. 0. Prins. Overleden: Anthonie Kruiswijk, echtg, van J. Zuilhoff, 74 J. RIJNSBURG. Geboren: Aafje en Johannea» D. en Z. van B. Heemskerk en J. v. d. Zwart. voor in en buiten Amsfc. gevraagd, tegen hoog loon, direct of tegen Aug. Centraal-ISur. „Concordia", 0. Z. Voorburgwal 147 bi) de Dam straat, Amsterdam. 6854 8 In een nette burgerzaak te Alfen Oudshoorn, wordt gevraagd, legen Augustus a. s.een FLINKE T WEE DE-M ODISTE. Zondags gesloten. 6824 9 Franco Bileven Postkantoor, E. M. O., Oudshoorn. zal van af Maandag ll Juli, in plaats van drie dagen in de week, lederen namiddag om 4 nren aanvangen (behalve Zaterdags). 6871 12 ZE0T EET VOORT1 Nam .ns het Bestuur, G. D0EVE, Voorzitter. W. BINK, Secretaris. van af 80 Cents, 1.— en hooger. Beleefd aanbevelend, Wed. A. BACKER, Papengracht 4. 797 6 6062 28 Schoenenmagazijn „De Kroon". Daar wij nog eenige honderden paren prachtige Cliroom Heeren Rijg en Knoopbottlne8 in kosp hebben, zullen die worden opgeruimd van f 0.50 voor f 4.00. Dames Chroom Knooplaarzen van f 5.50 voor f 4.25. Witte en Grijze Dames Wandelschoenen van f 1.75 voor f 1.25. Zie de Etalage. 6876 80 Haarl.str. 73 b. Eaarl.str. 73 b. Gt-oedkoopste en g'erieüij kete Reisgelegenheid. Van LEIDEN naar 0EGSTGEE3T SASSENHEIM LISSE, HILLEQOM, BENNEBR0EK, HEEMSTEDE of HAARLEM 30 S5 Conpouboelijes, verkrijgbaar gesteld bij de Goederen. Agenten, geTen roor korte afstanden reel besparing. 8874 26 lste KI. 2de KI. 15 Cents, lij Cent. 30 HASSELMAN PANDER, Lelden, Iloogewoerd. Gedurende Juli belangrijke Prijsvermindering van alle Tapijten, Gordijnstoffen, Linoleums, Matten, enz. Grootste voorraad te dezer stede. COMPLETE MEUBILEERING. 6818 24 Magazijnen geopend van 's morg. 6 uren tot 'sav. 8 uren. Verkrijgbaar in alle buurten der stad. 8188 80 Tegen 1 Sept. a. s. te huur, op netten stand: eon flluk Win kelhuis, voor" alle zaken geschikt. De huur wordt voor het grootst» gedeelte door onderhuur gedekt. Te bevragen: Nleuwsteeg 12, Lelden. 6805 8 DE Gebruikt do ROYAL WIND80R, dio aan de gijjzo haren do natuurlflko klour on «choonheid der jeugd wedor teruggeeft. Zfl gaat don val dor naren togon on dool de roof vordw^nen. ZU ls do EENIGE HAARHER8TELLER, wolko bekroond la. Onverwachto uitkomsten. Stoeda bloolonder verkoop. Op do flacons do woor- don ROYAL WIND80R etscbon. Bovlndtzich bU de Kappers-Reuk vei koopora ln beelo on halve flacons. EntropóL S3, ruKTEnghicn. Parba, Franco toezonding op aanvraag van hot Pros- pectus, byxonderneden on gotulgachrlfton be vattende. 6181 29 Verkrijgbaar by do Firma KNAAP, A. H. 0. VAN HOORN, Opvolger, Broe$lraal 118, Loldon.

Leidsch Dagblad | 1904 | | pagina 5