13590 Dinsdag 14 Juni. A0. 1904. (Beze fêourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Uit de „Staatscourant." IDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oenta; per 8 maanden BniteD Leiden, per looper en waar agenten gerestigd tijn Tranco per peet f 1.10. 1.30. 1.65. PRIJS DER ADVERTENT1EN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.17$. Grootore letters naaj plaatsruimte. - Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Gents oontantelk tiental woorden meer 10 Gents. - Voor het inoasseeren wordt/"0.05 borokend. Leiden, 14 Juni. "Woensdagavond ral de heer Talma, lid der Tweede Kamer in de Stadszaal op- j treden om te spreken over den politiekcn toestand in verband met de verkiezing voor do l'rov. Staten. Naar wij vernemen, zal de heer Melchers debatteeren. De heer A. Verboog Jr., van Leiden, ia voor liet te Amsterdam en Utrecht gehou den examen ïn de Handelswetenschappen (boekhouden, handelstekenen, handelsrecht, en administratieve oontróle) vanwege de ,,Nederlandsche Academie van Accountants'' te Utrecht, geslaagd. Hij is leerling van den lieer A. H. van den Oever. Het tweedo Zomerzorg-concert had reeds onder betere omstandigheden plaats dan het eerste. De natuur was thans bijzon der gunstig voor een avond-cono>rt; het was in den tuin zelfs heerlijk on de opkomst was als gevolg daarvan ook zooveel grooter dan de vorige maal, terwijl wij bovendien vernamen, dat er sedert ook nieuwo intee- fccnaren waren bijgekomen. Van Erps staf muziekkorps beschaamde het daarin gestel de \ertrouwen ook nu niet, zoodat het we derom veel waardcering ondervond met de uitvoering van het programma, waarin eveneens vooruitgang viel op to merken. De eerst dreigende mededinging op één avond van ,,'t Posthof" met ,,'t Schoon Italië in Leiden" had niet plaats. Bijtijds was bekend geworden, dat de leden van het mandoline- en zanggczelschap Famiglia Lc- onzio di Michele, die uit Deventer moesten komen, de aansluiting met de 's middags alhior aankomenden trein hadden gemist en daardoor eerst omstreeks tien uren konden ar vi veereu. In plaats van om acht uren begon het op- 'treden daardoor dus pas even vóór halfolf om tegen kwartier over elven weer te eindi gen, daar cr geen verlenging van vergun ning was gevraagd en dus evenmin verkre gen Op het uur van sluiting vertoondo zich dan ook aan den ingang een politie agent, wiens verschijning op do bezoekers en bezoeksters blijkbaar indruk maakte. Eerbied voor de openbare macht! Het ge zelschap zelf had alzoo niet veel gelegenheid gehad zich te doesi hooren, maar toch kan gezegd worden, dat, wat het op het a giorno verlichte podium gaf, in goede aarde viel. Verschillende voordrachten werden luide toegejuicht door do niettegenstaande het gevorderde uur zeer talrijk in den tuin aan wezigen. Hedenavond en morgenmiddag treedt het gezelschap er weer op. Zooals men weet, heeft zich hier ter stede een comité gevormd, aan hetwelk is opgedragen plannen te beramen en tot een ■^waardige hulde van Leidens wereldberoem- - den burger Rembrandt Harmensz. van Rliijn Sbij gele genheid van zijn 300sten geboortedag (15 Juli 1906) te kunnen geraken. Dat uit loerend comité, bestaat uit de heeren mr. N. de Ridder, eere-voorzittermr. J. C. Overvoorde, voorzitter; dr. W. Martin, secretaris; dr. A. Brcdius, dr. C. Hofstede de Groot, en verder zooals gisteren is ge meld. De Z.-H. Bond van afdeelingen der Nedc rlandsche Zendingsvereeniging zal Woensdagmiddag a- s. een openbare samen komst houden in „Patrimonium", alhier, waarin het onderwerp zal worden bespro ken: ..Nieuwe wegen naar het oude doel." Inleider is de zendeling C. J. Hoekendijk. Des avonds is er zendingsmeoting in de Oost-rkerk, waar sprekers zullen zijn ds. G. J. do Hoest, ds. N. H. Kuipéri, van Klaaswaal, cn de zendeling B. M. Alke- ma. Uit Den Haag wordt aan „De Tel." bericht, dat het Tweede Kamerlid de heer H. H. van Kol zioh te Voorschoten gaat vestigen. I He kiesvereenigingen „Vooruitgang" en „Rotterdam" te Rotterdam, verzoeken aan de ,,N. R. C." mede te deelen, dat wegens den te verwachten grooten toeloop van belangstellenden, de lezing van profes sor Van der Vlugt, morgen, Woensdag, niet zal gehouden worden in „Caledonia", maar in de Nutszaal" in den Opport. Onder presidium van ds. Klomp zal hedenavond te Hillcgersberg, een vergade ring gehouden worden in de groote zaal van den heer Frederiks, waarin als spre ker hoopt op te treden ds. G. Wisse te Led- den- Rott Pc Pl°°obaas bij de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen te Zutfen C H. Kamphuis wordt gesteld ter beschik king van den gouverneur van Suriname om, na aankomst aldaar, te worden be noemd tot tijdelijk ploegbaas bij de kolo niale spoorwegen ia die kolonie. H. M. de Koningin-Moeder maakt ge durende Haar verblijf in den Harz dage lijks wandelingen en rijtochten in de schoo- ne omstreken. De groote of slagschepen van het Duit- sche eskader, dat in Juli a. e. in verschil lende havens van ons land komt, zullen niefc Amsterdam bezoeken. Zij zijn bestemd voor IJmuiden. Slechts een torpedoflottille zal naar Amsterdam opstoomen. Men hoopt dat het te Nieuwediep in aanbouw zijnde gebouw der Ma/rineclub tijdig ter ontvangst der officieren gereed zal zijn. Op een der dagen zal do commandant der Vlootmacht, met do officieren van den staf te 's-Gravenbago bij den minister van marine zijn opwachting komen maken. Te Scheveningen wordt in dit seizoen evenals voor twee jaren verwacht H. K. H. prinses Victoria van Pruisen, gemalin van vorst Adolf van LippoSchaumburg. Ook van de komst van andere vorstelijke personen is sprake, maar hieromtrent be staat nog geen zekerheid. De nieuwbenoemde burgemeester van 's-Gravenhage Baron Sweerts de Landas Wyborgh, was gasteren in de Residentie en heeft bij die gelegenheid ten Raadhuizo kennis gemaakt met den waarn. burgemees ter, den heer Simons, dc wethouders en den gemeente-s?cretari8. Onder leiding van pref. mr. L. de Hartog is te 's-Gravenhage de algemeene vergadering gehouden van de Maatschappij tot Nut der Israëlieten in Nederland. Na het uitbrengen van het jaarverslag door den algemeencn secretaris, den heer M. L. van Ameringen, waaruit bleek dat de verschil lende afdeelingen bij voortduring ijverig werkzaam zijn voor de belangen van opvoe ding en onderwijs, cn nadat de financieelc rekening was goedgekeurd, werden de af tredende leden van het Hoofdbestuur her kozen. Het waren de heeren mr. B. Cohen te Groningen, prof. mr. D. Simons te Utrecht en M. L. van Ameringen tz Amster dam Een gedachtenwïsselin>g werd gevoerd over dc belangen van het Toynbee-werk, van „Pro Juventute" en van do diamant-indus trie, welke alle in de zorgen van het Hoofdbestuur en van de afdeelingen wer den aanbevolen, wat het Toynbee-werk be treft op het voetspoor van hetgeen daardoor onder dc Joodsclie bevolking van Amster dam reeds gedaan wordt. Utrecht werd aangewezen als plaats voor de volgende jaarvergadering. Zondagvoormiddag woonden H. M. de Koningin en Hr. Dr. Gemaal, met gevolg, de godsdienstoefening bij in de Herv. Kerk te Apeldoorn, onder gehoor van ds. Van Rhijn. Des namiddags werd door het Kon. Echt paar een rit over Hoog-Soeren gemaakt. H. M. bestuurde zelve het vierspan. D.) Te Utrecht is een particulier bericht ontvangen, dat do kapitein van het O.-I. leger A. R. van Dorssen, bevorderd is tot majoor. „De Middenstandbond" verneemt dat de minister van binnenlandsche zaken, dr. Kuypcr, de congres-vergadering van den Bond te Utrecht, op 29 of 30 Juni zal bij wonen, zoo Hem ten minste geen dringende regeeringszaken weerhouden. In dat laatste geval zal do minister een vertegenwoordi ger van zijnentwege afvaardigen. De luit.-kolonel K. J. van Ravenswaaij, van Het 2de reg. veld-art., zal in de leger plaats bij Oldebroek do proeven bijwonen, te nemen door de óefeningsbatterij bewar pond met het in te voeren snelvuurvcldma- terieel. De 1ste luits. H. C. Fortanier en A. S. Vorstman, resp. van het 4de en 8ste reg. inf., leerlingen der hoogcre krijgsschool, worden 10 September gedetacheerd in de le gerplaats bij Oldebroek tot het bijwonen dor oefeningen der 4de serie vesting-art. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de Gedeputeerde Staten der pro vinciën bericht, dat de pensioenraad voor de burgerlijke ambtenaren bij het verifi- eeren der pensioensbijdragen over 1902 van het personeel der openbare lagere scholen stuit op een groot aantal verschillen, cn het blijkt, dat de bij dien raad berustende re gisters niet in overeenstemming zijn met den werkelijken toestand in bedoeld jaar. Do oorzaak hiervan ligt voornamelijk in de omstandigheid, dat nog niet van alle in 1902 plaats gehad hebbende mutatiën in het personeel der openbare lagere scholen op gave is verstrekt- Zijn alle mutatiën over 1902 door den pensioenraad bijgewerkt, dan kunnen tal van aanmerkingen op do kortingen der on derwijzers jaar wedden, die thans zouden zijn te maken, achterwege blijven, en zou daar door noodeloos werk worden voorkomen. Op verzoek van den pensioenraad heeft de minister de Gedeputeerde Staten uitge- noodigd de gemeentebesturen in hun pro vincie te verzoeken om van alle nog ni-t medegedeelde mutatiën, welke in 1902 heb ben plaats gehad, ten spoedigste opgave aan Gedeputeerde Staten te verstrekken. Bij den heer J. de Zeeuw te Dordrecht is een brochure verschenen van den heer F. H. van Leeuwen, predikant te Rijsoori, onder den titel: „Do politieke dampkring worde gezuiverd gedachen over do huidi ge staatkundige verhoudingen in Neder land." Aan het slot van de brochure is afgedrukt het program van beginselen van den „Bond van kiesvereenigingen op christelijk-histo- rischen grondslag in de provincie Fries land", van welke beginselen de schrijver een aanhanger is. De schrijver ontwikkelt uitvoerig zijn ern stige bezwaren tegen 'de politiek van het te genwoordige Kabinet. „De politieke damp kring zoo schrijft hij is zóó benau wend, dat allen, die niet gced tieren kun nen in bedorven lucht, zich huiverend af wenden van heel het staatkundig terrein." Toch mocht dit niet, betoogt hij, maar „bij welke partij dan ons staatkundig heil te zoeken?" Bij do anti-revolutionnairen blij ven gaat niet, omdat (gelijk in de brochure op verschillende gronden betoogd wordt) er tegenstrijdigheid heerscht tusscben hun program, hetwelk stolt, dat do overheid als dienaresse gehouden is tot verheerlijking van Gods naam" en den uitleg en de prak tijk van dr. Kuyper, die do praktijk van den neutralen Staat voorstaat en met Rome samengaat. Evenzoo doet de partij LohmanDe Visser. De schrijver daaren tegen wil een partij, die principieel zui ver staat cn sterk, handhavend het christe- lijk-protestantsch karakter der natie als geheel, ook in haar openbare instellingen. In de al le ree re te plaats wenscht hij daartco herstel van de „echte" theologische facul teit aan de openbare universiteiten en hij deelt mede, dat de voorstanders daarvan reeds aanvankelijk tot eenstemmige formu leering hunner eischcn cn voorstellen zijn gekomen. Hij verzoekt ten slotte, dat allen, die het in hoofdzaken met zijn gedachten (en het Frieschc Chvist.-Hist. program) eens zijn, hem hun naamkaartje of een ander bewijs van instemming zonden zullen, om de actie der commissie, op 28 April 1904 te Utrecht benoemd om pogingen in het werk te stel len ten ei lo den „Frieschen Bond van Christ.-Hist. kiesvereenigingen" (welker vertegen'woordiger in do Kamer dr. Schok king is) uit te breiden over ook andere provincies. Er is een vergadering voor het a s. najaar beraamd, waar alles zal be sproken worden wat in verband staat met het Frieschc (eventueel te wijzigen) pro gram en met den staatkundigen toestand van onze dagen. De luitenants ter zee der 1ste klasse J. A. A. C. ridder van Rappard en A. W graaf van Hogcndorp worden met 25 Juni a.s. eervol ontheven, respectievlijk van het bevel over Hr. Ms. riviervaartuig „Morva" en kanonneerboot „Bulder", eerstgenoemde wordt alsdan geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis en laatst genoemde belast met het bevel over genoemd riviervaartuig, rol wachtschip te Helle voetsluis. Do luitenant ter zee der 2de klasse B. Kruys wordt met 25 Juni a-s. gedetacheerd bij het Departement van Marine en toege voegd aan den chef der afdeeling Hydro- graph ie. Hr. Ms. pantserschepen „Do Ruyter" en „Hertog Hendrik", respectievelijk onder bevel van dc kapiteins ter zee A. O. van der Sando Lacoste en A. H. Hoekwater zijn 13 dezer van Leith vertrokken ter voortzet ting van de oefeningsreis. Het stoomschip „Kediri", van Rotter dam naar Java, vertrok 12 Juni van Suez; do „Koningin Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 13 Juni Dun- genoss; do „Lawoe", van Rotterdam naar Java, passeerde 11 Juni Kaap Bon; de „Socmbawa", van Amsterdam naar Bata via, vertrok 12 Juni van La Pallice; do „Sonneberg", van Batavia naar Amster dam arriveerde 10 Juni te Singapore; de „Tantalus" van Java naar Amsterdam, passeerde 11 Juni Suez; de „Bali", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 13 Juni van Port-Said; dc „Timor", van Batavia naar Amsterdam, paseorde 13 Juni Gibral tar; de „Ardjoeno", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 12 Juni te Southamp ton; de „Bergedorf," van Java naar Am sterdam, vertrok 11 Juni van Marseille; do „König" (thuisreis) vertrok 10 Juni van Zanzibar; de „Koningin-Regentes", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 13 Juni van Perim; de „Rijndam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 12 Juni Scill'y; do „Rijnland" vertrok 12 Juni van Buenos- Ayres naar Duinkerken en Amsterdam; de „Voorburg" vertrok 11 Juni van Savannah naar Rotterdam; de „Zaanland", van Am sterdam naar Buenos- Ay res, vertrok 12 Juni van Duinkerken. Hazerswoude. Gisteravond maakte de nieuwe omnibus kennis met de ingezetenen onzer gemeente e® we gelooven niet te veel te beweren, -al a we zeggen, dat die kennis making aan beide kanten is meegevallen. Do eerste passagier zoo iets behoort aan de vergetelheid ontrukt te worden was do heer Stadhouder, die niet nalaten kon zijn tuinliefhebberij te laten varen en in het voorbijrijdende vervoermiddel, dat door zijn glanzend en smaakvol uiterlijk tot instap pen uitnoodigt, plaats te nemen en mee te rijden naar hot dorp. Terwijl hij zoo „hee lemaal alleen" door de heldere ruiten kijkt, hoort hij muzikale tonen weerklinken. Mu ziek, dat was juist iets voor den heer Stad houder. „Mijnheer De Jong zoo heet ge lijk men weet de ondernemer van den omni- busdienst vindt u het goed, wat wc mot een beetje muziek een proefrit door dc go- meente houden?" Ecnigc jongelui, die toe vallig aan het repeteeren waren, namen na tuurlijk gaarne do uitnoodiging aan en stapten in. Door andere jongelieden op een sukkeldrafje vergezeld, ging het nu door dc geheole Dorpstraat en overal ontsloten zich de deuren en kwamen 'do bewoners naar buiten. Nog een rit; maar nu met heeren en dames werd gedaan en we mogen den heer De Jong en Hazerswoude feliciteeren mot dat rijtuig en met die onderneming. Hot rijdt niet, maar het glijdt langs do straat. Geen schokje voelt men en toch gaat hot er goed van door. Bovendien zit men op zachte kussens cn geniet volop van 'de schoo- ne vergezichten, dio onze wegen aanbieden. Wij twijfelen er niet aan, of de „bus" zal er ingaan en dat doet hij vast en zeker, als wij van onzen kant er zooveel mogelijk in gaan. Retourtjes voor een week zijn nu ook te krijgen. Dat is een groote verbetering. Dat de heer S. zich tegenover de muzikanten niet onbetuigd liet, behoeft geen betoog. Hillegom. Dc grondwerker H. den Dun nen, verblijf houdende in de polder keet van H. de Jong, aan de Leidsche straat al hier, werd gistermorgen omstreeks 6 uren, toen hij aan den arbeid zou gaan plotseling zoo hevig ongesteld, dat de dood binnen weinige oogenblikken daarop volgde. On- noodig te zeggen, dat dit plotselinge* sterf geval onder do overigo aanwezige werklie den, waaronder twee zoons van den over ledene waren, groote ontsteltenis veroor zaakte, te meer daar de man als een ijve rig en oppassend werkman bekend en ge acht was Do Hillegomsoho Harmonie-kapel zal aanstaanden Donderdagavond in haar tent op den Houttuin voor dc tweede maal in dit seizoen een openbare uitvoering goven. Gisteravond trad alhier op ds. Wisse, van Leiden, met een rede over ,,De beteeke- nis der a. s. Statenverkiezing, ter verde diging van de candid aten Van Hoeken on mr. Kersteais Do zaal liep vol. Sprekers rede werd met luid applaus beantwoord. Een weinig debat vond plaats, waarbij do Tariefwet nog nader werd toegelicht. Met een kraohtigo opwekking om bij do a. 8. verkiezing het „ongeloof" eenparig te be strijden, besloot spr. zijn toespraken. Koudekerk. Het leesgezelschap „Tot Nut on Genoegen" te KoudekerkHazers woude (Rijndijk) zal a. 8. Donderdagavond een vergadering houden ten huize van mej. de wed. C. van Egmond, alhier. Punten zijnBoekvcrkooping on benoeming be stuurslid. Oudshoorm. Aan de echrtgonoote van den milicien C. P. Z. zal can vergoeding wor- - den toegekend ten bedrage van f 0.80 voor elkeu dag, dat genoemde dienstplichtige in dit jaar ingevolge art. 111 der Militiewet 1901 onder dc wapenen zal zijn. De rekening van den Gnophooksehen polder in 1903 bedraagt in ontvangst f 1296.64, in uitgaaf f 848.45i, batig saldo f 448.18$. Valkenburg. Tegen 3 Augustus 1804 worden in werkelijken dienst opgeroepen do miliciens der lichting 1898; H. Ouwer- eloot en D. van Dijk, behoorende tot het 4de reg. inf., in garnizoen te Leiden. En tegen 5 September 1904 de miliciens der lichting 1899: W. Peet en Joh. van Steyn, ingedeeld bij het reg. grenadiers en jagers in garnizoen te 's-Gravenhage. Zwammerdam. Zaterdag-middag jl. trof het huisgezin van den groenlonhandelaar Z., wonende in het naburige godeelto der gemeente Alfon oen droevig verlies. Een vlorjarig jongetje uit dit gezin geraakte in den Rjjn en verdronk. Ten gevolgo van een voorbij varend© boot voerde de golfslag het dronko- lingetje tot dicht bU de woning van een der omwonende buren, alwaar het lijkje uit het water opgehaald werd. Het telephoonkantoor is in do afge- loopen week verplaatst raar het perceel WlJk A No. 94,. bewoond door de Gezusters Wientje8, die thans met dezen tak van communaal vorkoer zijn bela3t. Daartoe zijn eenigo nieuwe telegraphische verbindingen aangebracht. Zegwaard-Zoetormeer. Gisteravond waren twee kindoren, een van 7 en een van 3 jaren aan het spelen, toen het jongste in een moddersloot viel. Het oudste liep ver schrikt naar huis, doch zou te laat gekomen zijn, toen toevallig een buurvrouw bij de sloot kwam en de kleine zag liggen. Het kind was reeds bewusteloos. Na het op den kant gehaald te hebben mocht het, met hulp van den dokter, gelukken de levens geesten weder op te wekken. Heden, Dinsdagavond, zal hier voor de liberalo partij als spreker optreden de heer Roodhuizen van Enkhuizen, secretaris der „Liberale Unio" en Woensdagavond voor do A.-R. Kiesvoreeniging do heer Duymaer van Twist te Gouda, lid van do Tweedo Kamer. Bij Kon. besluit is benoemd tob 2den lui- tenant-commandant van 't „Weorbanrhoids- korpe Leerdam" te Leerdam, H. Buis. Dr. F. K. A. Rombaoh, te Rotterdam, benoemd tot ridder in do orde van don Nodorlandsclion Leeuw, zoomedo mr. O. E. Aohtorborg, inspecteur der registratie en domeinen van de late klasse bij het de partement van financiën. Tijdelijk benoemd tot adjunct-ingenieur dor mijnen J. G. Bousquet, mijninge nieur, te Hilversum. De gewone audiënties van de ministers van waterstaat, van justitie, van financiën, van oorlog, van marine en van koloniën zullen deze week niet plaate hebben. Voor 't vak van scheepsbouw bij 't marino- otablissement te Soorabaia wordt verlangd een ingenieur met de beide diploma's van scheepsbouwkundig ingenieur en werktuig kundig ingenieur, bedoeld bij do artikelen 63 en 6*1 dor wet van 2 Mei 1863 (Neder - landsoh Staatsblad No. 50). Zij, ddo het bewijs leveren, dat zij prao- tisohe ervaring hebben opgedaan op bet ge bied van scheepsbouw en werktuigkunde, hebben do voorkeur. (Voor verdere bijzon derheden wordt verwezen naar do Staatsct. No. 137). De minister van koloniën brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat voor twaalf gediplomeerde Nederlandscho artsen de ge legenheid bestaat om, voor den tijd van vijf jaren, to worden benoemd tot tijdelijk officier van gezondheid der 2de klasse bij het leger in Nedenandsoh-Indac. (Voor de voorwaarden zie men de Staatsct. No. 137). Do minister van marine brengt ter kon nis dat, met ingang van 1 September 1904, drie plaatsen als adjunct-ingenieur dor ma rine op een jaarwedde van f 1500 worden opengesteld. (Zie de Staatscourant No. 137). Ex. Hoofdakte L. O. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft met wijziging van zijn beschikking van 27 Mei jl. bij beschikking van 7 Juni jl„ bepaald, dat het schriftelijk gedeelte van het examen ter verkrijging van do akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer of hoofdonderwijzeres over het jaar 1904 zal plaats hebben op 30 Juni 1904. VSaamsch Kunst-Aardewerk. Wij mensohon houden van afwisseling. D.t geldt voor elk levensgebied, ook vooi dat der kunst Zoo begrijpt het ook de „Leidsche Kunstvoreeniging." In den korten tijd, dat zij in het beaifc is van een eigen kunstzaal, heeft zij we ten te zorgen voor een gepaste afwisseling. Wij hebben cr mooie plaatwerken gezien, schilderijen van oude en nieuwo meesters bewonderd, beeldhouw- en pleisterwerk is er tentoongesteld en thans opent zij haar deuren aan de Laaigobrug voor liefhebbers van aardewerk. „Céramiquc de Courtrai", pottenbakkora- kunst van Kortrijk (België) wordt ons in groote verscheidenheid van vormen en kleu ren voorgesteld. Het is inderdaad een mooie verzameling die men er bijeenziet. Bloempotten, melkkannen, vazen, bustes, o. a. een mooie kop van Micbiel Adriaanez. do Ruyter en Beethoven met sprekende trekken. Forsoh zijn de lijnen, frisch de kleuren en kracht spreekt er uit den vorm van de ze voorwerpen. Zij trekken ons aan door hun eenvoud. Zij zien er zoo geheel anders uit dan het aardewerk, zooals wij het gewoon rijn te zien en te gebruiken en mogen ze ons op het eerste gezicht nog een beetjo vreemd voorkomen, als wij er een poosje op zien, gaafc cr een stille bekoring van uit. Wij zou den er wel een of meer voorwerpen van in ons bezit willen hebben: ccn bloemen- vaas, een stel vazen op den schoorsteenman tel, een melkkan misschien. Maar zal deze of gene misschien zeg gen het zal wel iets zijn voor de rijken* die niet weten hoe ze hun woningen zullen inrichten andere dan gewone mensohen en daarom mooie dingen voor geld koop en an ders dan gewone dingen. Laat ik mijn medeburgers, di zco moch ten denken en daarom ook maar niet naar do tentoonstelling van dit Ylaamsch aar dewerk gaan, even zeggen, dat rij het min hebbon. Deze voorwerpen rijn inderdaad goed-

Leidsch Dagblad | 1904 | | pagina 1