LEIDSCH DAGBLAD, ZATERDAG II JUNI. - VIERDE BLAD. Anno 1904. VESUXEOEXDHEXD. FEUILLETON, De erfgename van Desmond, Gemengd Nieuws. Programma «ai Moziekoitvaeringen. No. 13588 t V Het kan gebeuren, dat op de reis of op eön verre wandeling ons plotseling een ge- ,Y^el van moeheid overvalt, de leden doen pijn. het gesprok met onzo vrienden, als zij pns vergezellen, begint is kwijnen, onze geest verliest zelfs zijn gewone helderheid en gedurig zuchten wij luide voor onszelf: „ik kan niet meer, ik wilde dat wij thuis waren." Dat ger/ool van vermoeidheid ontneemt ons allo genot van de wandeling en als wij niet spoedig kunnen uitrusten, worden we onszei ven tot een laefc. Dat zelfde gevoel kan iemand overvallen onder het werk, bij het volbrengen van Je dagtaak. O, het is iets verschrikkelijks te moeten en niet te kunnen. Ik heb medelij den mot die zwakke gestellen, die er schier altoos door worden gekweld en die na iede re inspanning van levenskrachten afgemat nederzittcn. Wel mogen wij ons opkomend geslacht voer den en opvoeden tot krachtigo mannen en vrouwen, ook naar het lichaam, en geluk kig mogen we onzen tijd prijzen, waar bij de vorming van het lichaam oefening der spieren een voorname plaats wil toegekend kien in de opvoeding. Een ceresaluut mogen v ij brengen aan gezonde, krachtwckkende sport. Doch in dienzelfden tijd dat zich de lichamelijko op- vooding een ccroplaats tracht te veroveren om beenderen en spieren sterker te maken, openbaart zioh op soms onrustbarende wijze een andore kwaal, waaruit geestelijke ver moeidheid ontstaat en waardoor dc gehcclo inwendige menseh wordt aangetast en waar voor in hot laatste stadiu i geen peluw helpt, geen rust baat. Dan is het nog erger. Laat ik u eens het beeld van zulk eeu levensmocdo teekenen. Daar hebt go een man, schijnbaar nog in do kraoht zijns levens. Hij heeft met den ernst yan hot leven kennis gemaakt. Menige roos, die in do verte vriendelijk hem tegenblonk, heeft hem, toen hij haar plukken wilde, door haar scherpe doornen gewond. Teleurstellingen griefden liem, tegenspoe den kwelden hem, zorgen en moeiten, ang sten en bezwarn drukten hem. Lieflijke stemmen van vrienden en dierbaren zwegen en het is met hem, zooals de dichter zong: ,,de reis zoo gezellig begonnen, werd somber en eenzaam moteen". Zoo heeft zioh dan een droevige trek op zijn aangc- zloht vastgezet. Hij -orbergt zich liefst voor de menschen en hij loopt groot gevaar van den moed en de veerkracht te verliezen, noo- 'dig om te blijven werken, strijden en...le ven. En dit is nog een der minst te beklagen vermoeiden van geest. Want er zijn ande ren, jonge vannen en vrouwen zelfs, die niet meer op kunnen en 'durven tegen de levensreis, nog maar zoo pas begonnen. Vroeg groot en vroeg vijs, beladen, zoo niet overladen, met heelc en halve weten- sohap, hebben zij zioh geworpen in den stroom des levens vóór hun tijd. Genoten hebben ze en geproefd van allerlei dingen, die eerst don ouderen behoorden te worden geopenbaard. En des genietens moe, begin nen ze te walgen van alles wat hot leven biedt. Zenuwziek worden zo gezonden in de een zaamheid of or nog redding voor hen te vinden is. Anderen zijn er, inderdaad krachtige na turen een tijdlang weten ze v an geen moe heid, hun 6pieren blijven krachtig, hun geest frisch. Zij zijn tot veel in staat. Maar ze stellen aan het loven steeds meerdere ei- schon en het leven aan hen. ,,Is dat die 6) Het was een eenzame plek. De dennen groeiden er tob bijna bij 't water. Zelfs geen meeuw verbrak er de stilte. Het was een bijzonder geschikte plaats, zooals Gypsy zeer goed wist, voor de werkzaamheden, die daar, in duistere, bewolkte nachten, ver richt werden. Darkc stond op heb smalle strookje 6ti and en keek naar het schoonc, trotscho gelaat in de boot. „Tegen zonsopgang ben ik in do her berg terug," zoido hij. „Staan wij op voet van oorlog, Gypsy?" „Tot aan onzen doodautwoorddc zij, de riemen weder opnemend. Hij wendde zioh om en verdween achter de rotsen. De boot schoot weder door de kreek cn verwijderde zich op de dansende golfjes. HuiswaartsDo gouden en purperen strepen waren thans geheel van het watei verdwenen. De nacht daalde 6nel neder. Het meisje, in de boot, keek strak voor zich uit, haar drift was geheel bedaard; toch had don haar oogen nog een dreigende uitdruk king behouden. Zij vervolgde haar weg over het water in de diepste stilte. Eensklaps klonk er een vreemd geluid langs het strand. Gypsy hief het hoofd op en luisterde. Daar was het weer: de luide weerkaatsing van een pistoolschot, honder den echo's wakker roepende tusschen de eenzame, steile rotsen en klippen. Gypsy man?" hoort men verwonderd vragen; „wat is hij vooruitgegaan l" En steeds hooger klimt hij, uitbreidend steeds zijn werkkriDg. Doch ook zijn weerstandsvermogen heeft grenzen. Maar hij en 'de zijnen hebben zioh een comfort gesóhapen, dat inkrimping niet meer mogelijk is. Van overleggen kon bij al die hooge le- venseischen geen sprake zijn. Hij moet zich blijven inspannen, daarop volgt overspanning, straks inzinking van krachten: hij wordt een gebroken man, le vensmoe en levenszat, beklaagd en bekla genswaard. Deze enkele voorbeelden van geestelijke vermoeidheid geven meteen de oorzaak van het kwaad. Onze tijd is te druk cn te veeleischend, wij drijven niet meer, maar worden gedre- von cn vinden geen tijd om langer eens uit te rusten en daarna kalm weer voort te gaan. Vandaar die zenuwachtige gejaagdheid, menschen van dc twintigste eeuw eigen, zioh openbarend op elk gebied des levens en in allerlei kringen der samenleving. Bij het veile goede, dat de nieuworo tijd ons schonk, is dit een zeer donkere scha duwzijde. Wij bouwen gestichten, voor kranke zie len en richten herstellingsoorden in voor zenuwpatiëntendaarmede verzachten wij het lijden, dooh nemen de oorzaken van het verschijnsel niet weg. Wij moeten beginnen met ons leven an ders in te richten. Wie een wandeling wil doen, behoort den af te leggen weg in verband met ziju krach ten te schatten, dan bespaart hij zich do zeer onaangename gewaarwording en den last 9p do reis van vermoeidheid haast niet verder te kunnen. Zoo moeten wij in het leven ook doen. We moeton onzoeischen niet te ver uitstrek ken of te hoog stellen. Dicht bij huis zijn ook wel mooie plekjes cn heerlijke verge zichten, als wij er maar oog voor hebben. Een stil, kalm, eenvoudig, desnoods ver geten leven heeft ook zijn genietingen. Wie het hoogste geluk niet vindt in eigen huis cn in eigen gemoed, mag jagen cr naar tot overspannends toe, hij vindt het niet. Dit moeten we ons zelf en andereu en vooral het opkomend geslacht leeren dat het doel van het loven niet ligt in uiter lijke dingen, maar dat wij uat te zoeken, hebben bij en in ons zelf. Wie kalm zijn levensweg gaat, zijn plicht jegens zichzelf cn. dj maatschappij vervult, do lusten des levens dankbaar geniet, do lasten met lijdzaamheid on met moed draagt-, zij zullen niet worden aangegrepen door de kwaal onzes tijde en moede worden en levenszat, maar 'de frischheid, de blijmoe digheid, do opgewektheid van den inwendi- gen mensch behouden tot aan het einde toe. En moge liun leven al niet uitblinken door groote schittering, hun arbeiden zich niet kenmerken door veel rumoer, toch zullen zij zijn do voortstuwende kracht in do maat schappij, do kern, waaruit opgroeien en bloeien moot een betere wereld dan 'de onze. De vrachtrijder J. Alblas, van Naaldwijk op Delft, kwam gisteren met zijn wagen door De Lier, toen het 11-jarig zoontje van' W. Haanomaaijer, dat het blin deman-spel speelde, plotseling achter een boom te voorschijn kwam on onder den wa gen raakte. De wielen gingen den knaap over het hoofd. Toen men den jongen op nam, was hij dood. Een schedelbreuk had hem het leven benomen. Gisterochtend werd met het stoomschip „Soorabaia", van de Rotter- legde de riemen neer en hield haar oogen op het strand gevestigd. Duidelijk vernam men zware voetstappen op het schelp- en kiezelaohtige strand, vlak langs het water. Nu hielden zij stil, als wist men niet wat to doen. Duidelijk hoor de men hijgende ademhaling en even later sprong een man, als door wanhoop gedre ven, tot aan het middel iu de zee, waar hij besluiteloos bleef londstaren. Het was een reusachtige gestalte; het reeds grijzende hoofd was onbedekt het gelaat geschroeid en geblakerd. Toen hij do kleine boot in het oog kreeg, uitte hij een gesm oorden kreet en snelde er regelrecht op af. „Ga wegl" riep Gypsy. Hij gaf geen antwoord. Het geschroeide, met bloed bevlekte gelaat, staarde haar aan. Zijn adem ging moeilijk en gejaagd. Zijn lippen waren met schuim en bloed be dekt. Thans greop hij met een hand, waar op een anker getafcoueerd was, de boot vast. Gypsy sprong op. Zij was van plan zich tot het uiterste te verdedigen. „Laat los de boot!" schreeuwde zij, ter wijl zij een harer roeiriemen ophief om hem weg te slaan. „Laat los, of ik sla „Om 's Hemels wil, meisje, neem mij in of ik ben verloren," smeekte hij. Zij zwaaide de roeispaan over haar hoofd. „Wie zijt gij? Wat verlangt ge van mij? Ge zult de boot doen kantelen. Laat los, zeg ik 1" „Ik smeek u, neem me in. Ik ben uit 'de gevangenis gevlucht en de speuihonden zitten me op de hielc" Ik heb me ree 's drie lange dagen en nachten verborgen gehouden. Ik ben gewond, ik ben stervende. damsche Lloyd aan de Wilhelminakade te Rotterdam aangebracht een transport van ongeveer 20 krankzinnigen, meest herstel lenden. Om zoo noodig, hulp te verleenen, waren cenige oppassers uit Medemblik overgekomen. Deel van dit transport maak ten o.m. uit een gewezen marinedokter, een onderwijzer, een Duitecher en gewezen kolo nialen. De meeste patiënten werden door hun familieleden afgehaald en veroorzaak ten niet den minsten last. Alleen de onder wijzer moest afgezonderd in zijn hut gehou den worden, en de politie nam den Duit echer onder haar hoede. (A. JR. Ct.) Het kostbaarste boek wa- ar- echijnlijk dat een particulier ooit uitgaf, is de catalogus van de collectie schilderijen en aardewerk van den heer Walters, te Bal timore. De oplaag Yan honderd exempla ren, die aan de groote musea en bibliothe ken der geheele wereld zijn verzonden, kost te ongeveer 250,000 guldon. Te Budwois, in Bohemen, heeft men ecm reusachtigen smokkelhandel in sac charine van Duitsehland uit ontdekt. Dui zenden kilo's moeten in den laatsten tijd ter sluiks over de grens zijn gebracht. Een stoomboot is in de haven vau Queenstown in Ierland gezonken, eoni- ge oogenblibken nadat zij honderden werk lieden op een sohip had overgebracht. Het blijkt, dat de geschutpoorten, open waren gelaten on do boot, toen het werkvolk van boord ging, zoo overhelde, dat het water binnenstroomdo. Dat was de oorzaak. Do brand in de dokken toAnt- werpon is bedwongen. In het gedeelte van het Azia-dok waar de brand uitbrak, stonden een groote kruit fabriek en een houtzagerij. Daarenboven stonden laugs het dok do quarantaine-stal len van het vee, dat uit Amerika komt. Verder wordt dio aanzienlijke uitgestrekt heid, verscheidene hectaren groot, gebruikt voor stapelplaats van hout, uit alle deelen van dc wero'd te Antwerpen aangevoerd Te acht uren ongeveer werd het vuur ontdekt in een der houtstapels. Tengevol ge van do -droogte der laatste dagen was het hout zeer vatbaar voor hot vuur co voor water bij dc hand was, stond do gehoelo stapel in vlammen. Binnen een uur stond reeds twee heat iron in vlam. Aan blusschen was geen denken. De hovige wind wakkerde het vuur aan. Om elf uren besloot dc burgemeester de lo- gormacht on de gendarmerie te requireeren, niet alleen om te helpen in de bestrijding van den brand, 'doch ook om do onvoorzich tige menigte te verwijderen. De pogingon om do kruitfabriek te redden duurden 4 volle uren. 's Morgens om negen uren konden de stoomspuiten inrukken. Geruchten doen de rondo dat de oorzaak is toe te schrijven aan kwaadwilligheid. De brand heeft meer dan twintig groote houtloodsen verwoest en vorder 40,000 ku bieke motors hout, dat daarbuiten was op gestapeld. Do 1 d^en moesten met behulp van soldalen omvergehaald worden, om het vuur te stuiten. Verscheidene nieuwsgieri gen zijn zwaar gewond. Volgens het „Handclsbl. van Antwerpen", zijn de eerste ramingen van do schade, dio do brand heeft aangericht, overdreven ge weest. Men schat de schade slechts op 300.000 franken. Do Dreyf us-zaak. Er hoeft gisteren huiszoeking plaats gehad bij den luitenant-kolonel Rollin, dio vroeger ohef wag van do tweede afdeeling van het minis terie van oorlog. Er zijn vele papieren in beslag genomen. Een onderzoek, dat men tegelijkertijd wilde instellen te Nogent, waar deze officier bevelhebber is van het garnizoen van het fort, kon niet plaats bob ben, omdat de daartoe noodige toestemming van den plaatselijken commandant van Vi neen nes niet tijdig was verkregen. Uit de diamantindustrie. De strijd in de diamantindustrie te Ant werpen is ten eindo geloopen. Donder dag hebben nl. de werklieden do voorwaar den, van den heer Torwagno, gedeputeerde bij do Staten-Eamer, waarop de staking zou worden opgeheven, aangenomen met 2169 tegen. 217 stemmen en 21 ongeldig. De werkgevers vergaderden dien avond Noem mij in, of ik ben rloren 1" Zij bleef haar roeispaan over hom been zwaaien. „Uit do gevangenis ontsnapt! Lieve he. meiLaat los, schurk, en vertel me eens hoe ge daarin kwaamt?" „Ik werd van moord beschuldigd", ant woordde hij, zonder cenigo aarzeling „Van moord!" riep Gypsy uit. O, laat los. Gij zijteen gevaarlijk mensch Een moor denaar." Smeeikend stak hij i armen naar haar uit. „Ik zink I Ik zink! G, help me, red me! Mijn krachten zijn uitgeput ik kan niet meerik zink Zij boog rich over den kant van het boot je en greep hem met beide handen stevig vast. „Zijt ge schuldig of niet? Spreek! Gauw!" „Ik weet het niet," steunde hij. „Zoo, weet ge het niet!" herhaalde Gyp sy verachtelijk. „Dat is wat moois. Natuur lijk zijt ge schuldig. Gij ziet cr uit of ge nog voor geen dozijn moorden, zoudt terug schrikken. Nu, kom er dan maar in; ik ben niet bang voor u hola pas op, laat dc boot niet kantelen." Zij greep hem bij de schouders e:i hielp hem zich in de boot te hijschen. Geheel buiten adem viel hij op een der banken ne der. „Veeg eerst dat bloed van uw gezicht," zeide Gypsy, „dat hindert me." Zij trok haar zakdoek uit den zak en gaf hem dien met een ernstig gezichtje. Over de boot leunende, waschte hij zich, zoo goed ep zoo kwaad het ging, de bloed droppels van het gelaat. „Zoo, dat is beter," zei Gypsy. „Ik ge- op hun. beurt om oen beslissing te ne men De heer Ooetermans leidde de verga dering. De bespreking, meldt de correspon dent van het „Hbld", was zeer vinnig, een groot deel der vergadering kwam in het krijt tegen don negen-uren-dag. Men deed opmerken, dat de nieuwe leerlingen, -die men invoeren ging, niet een vergoeding ga ven tot herstel van het evenwicht, dat ver broken werd door het inkrimpen van den arbeidsduur. Deze zienswijze werd even zoo scherp te gengesproken. Men ging vervolgens tob stemming over met gesloten briefjes. De voorstellen werden in hun geheel aan genomen met 86 stemmen tegen 69 en drie onthoudingen. Deze uitslag gaf dus feitelijk het einde der staking. De diamantbewerkers zullen nu Maandag den arboid hervatten als gevolg van de on derlinge overeenkomst met de partoons. Do Amerikaansche onderzee- eoho boot „Fulton", wordt uit Nieuw-York aan het „Berk Tagebl." geseind, bleef 12 uur 23 minuten achtereen onder water. Hiermede is do mogelijkheid aangotoond dab 300 mijten onder zee kunnen worden afge legd. Een telegram uit Görlitz meldt-, dat bij Weisswasser vier grooto bosohbranden woeden. In do richting van Spremberg staan groote uitgestrektheden bosch in brand, bovendien bij de mijn Phi lippine aan den spoorweg Weisswasser— Görlitz cn in de riohting van heb jachtslot Weisswasser. Do „Temps" meldt, dat do heer Jacques Lebaudy, „de keizer van de Saha ra" zioh thans te Brussel heeft gevestigd in de Avenue Louise, cn opdracht heeft ge geven al de onroerende goederen, dio hij in Frankrijk bezit, te verkoopon. Ook heeft hij een aigezant naar Afrika gezonden om met dc inlandsohe hoofden te onderhandelon. Om oon voorbeeld to gov en, hoe hoog do paardenfokkerij in België staat aangeschreven en hoe de bevolking be langstelt en meeleeft in dc paardensport, deelt hot „A. H." heb volgende mode: Toen onlangs do heer Eduard Guyot uit Cappellon bij Antwerpen met zijn 3-jarig paard „Argonaut" de Belgische Derby ge wonnen had, vond hij 's avonds bij zijn thuiskomst het geheele dorp in feest; aan 't station werd hij met bloemen overladen en door dc geheele bevolking, met muziek aan hot hoofd, verwelkomd. De burgemeester sprak hem in schoono be woordingen toe cn zeide, dat do roem, dion Ed. Guyot zich verworven had, ook neer- straalde op dit dorp, waar zijn paarden werden gefokt en opgevoed. Voor het in België gefokte -1-jarige paard „Bodgia" van den heer F. Brugman werd onlangs tevergeefs 40,000 fr. geboden. Een groot aantal Berlijnache winkels hebben vrijwillig besloten, gedu rende de zomermaanden tot 1 September, om acht uren 's avonds to sluiten en dit door aanplakbiljetten op do winkelramen aan het publiek medegedeeld. Alleen voor den Zaterdag maken zij een uitzondering, dan blijven de winkels zoolang open als volgens dc wet geoorloofd is. Wo'gens een ornstige crisis in do bandsolioencnnijverheid heeft een van do grootste fabrieken in Duitsehland, te Hay- nau, al haar arbeiders en looiers gedaan moeten geven. Vole gezinnon lijden honger, daar de fabriok nu al voor de tweede maal in dit jaar gesloten wordt en dientengevol ge het verbond van lederbewerker^ de werk- loozon niet meer kan ondersteunen. Dinsdag hebben te Hazebronck in Noord-Frankrijk con aantal stakers in hot weversbedrijf hun kameraden weten over te halen tot een nachtelijke expeditie gericht tegen het kasteel van Torren. Zij wa ren ongeveer 5000 in getal. De autoriteiten waren echter gewaar schuwd en bij den eersten aanval op het kasteel' werden do stakers door dragonders opgewacht en op do vlucht gejaagd. De bevolking is zeer opgewonden. Do stakings-onlusten in Colo- rado. Aan een ,,Daily-Telegraph"-telc- gram uit Now-York van don 7dcn is het loof, dat hier nog ergens een flesch brande wijn moot zijn. Steef heeft er ten minste gewoonlijk een bij zich. Laat eens kijken." Op den bodem dor boot lag eon stuk zeil doek. Zij wierp hot tor zijde en waarlijk, 'daar lag een goed gevulde flesch in een hoek. „Hier, tralie-vogel," vervolgde het meisje, „het is natuurlijk smokkelwaar, daar ben ik zeker van. Ncom een slok, het zal u daar om niet minder goed doen." Hij nam do flesch van haar aan en deed een Lange teug. Gypsy had intusschen de riemen weder opgenomen en roeide verder. „Hè, dat brengt weer wat leven in een mensch," zei'do de man, do flesch eindelijk weer neerzettend. „En nu, meisje, zeg me nu eens, waar gij heen roeit?" „Naar „de Behekste Klip"," was het ant woord. „Goed Daar dicht bij is de Doodenbaai. Weet ge dat?" „Dat zou ik denkon! Op die plaats werd jaren geleden een schoone, rijke 'dame ver moord." „Juist! Nu, ik heb daar iets, dat ik eerst halen moet, eer ik het land verlaat. Zet me daar aan wal, meisje, on ik zal uw handen vullen met tweemaal zooveel als ik er hier heb." Met deze woorden haalde hij uit zijn broekzakken een handvol vreemde munten: kronen, gouden dukaten, glinsterende Spaanschc dublonen, enz. Gypsy keek er nadenkend naar. „O, ik zal u wel naar de Doodenbaai brengen," zeide zij, het hoofd schuddende, „dat is geen moeite voor mij, maar ik ver- Lang er geen geld voor te hebben. Stephen, of grootje, zouden het mij toch ontstelen Volgende ontleend over de troebelen in heb Oripple-creek-district. Bij do dynamiet»-, ontploffing aan het station Indopondenoo! werden 13 z.g. niet-georganiscerden gedood, terwijl bij de opstootjes in de straten, uie daarvan het gevolg waren, nog drie ande ren doodelijk gekwetst werden en twaalf gewond. Daarna deed do menigte een aan val op de burgerwacht-, welke was opgeroe pen om do troebelen te bedwingen en een grooto meeting van „georgouiseerden" uit een te doen gaan. De goodgozindo carespectabele bewoners van Cripple-creek gelooven, dat zij met bo- kulp dor burgerwacht-, do oproerige mijn werkers in bedwang kunnen houden, muar de straten zijn vol gewapende werklieden, en het kan ieder oogenblik tot een uitbar sting komen. Overal hoort- men dc be dreiging uiten, dat er gelyncht zal worden. Tot dusver is nog geen der soldaten go- kwetst. De gevangenis van Victor is prop vol arrestanten en nog voortdurend wor den personen in hechtenis genomen. Onder dc gedetineerden zijn ook de drie redacteurs der plaatselijke arbcidcrsb la den. Bijna alle mijnen in den omtrek zijn op laat vau de Vereeniging van Werkgevers go- sloten. Honderden aoowel georgani seerde als niet-georganiseerdo werklieden spoeden zioh naar Victor; en men vreest voor ernstige moeilijkheden, wanneer do militaire autoriteiten niet bezadigd optre den. Het uitbreken der troobelon wordt door sommigen toegeschreven aan het drijven van de radicale groep onder de georgani seerde mijnwerkers. Drio jaar lang heeft in verschillende mijn-eontra van Colorado anarchie goheersoht, cn de verrichtingen van Maandag 1.1. hebben do kroon gezet op het werk van hen, die er naar stroven Colo rado tot een propaganda-terrein voor do mijnwerkersorganisatic te maken. Van 1890 tot 1893 heeft het Cripplc-crcek- district zioh van een vreedzame vccranoh ontwikkeld tot een rumoerig en bedrijvig mijngebie-d. Nog onlangs heeft- do plaatselij ke coroner do statistiek gepubliceerd, waar uit blijkt, dat geehirendo (lo laalsto vijf ja ren in het Cripple-ereeik-district gemiddeld om do 5 dagen een moord werd gepleegd. Z0MEKZ0RG. M*»ndag 18 Juni, te bulftoht. door hot Stafmuziekkorps van het 1de Regiment Infanterie. Directeur: de heer \V. von Erp. Eerste afdeoliug: No. 1. Hoch uud Deutsch Meistor, Marsch, Eitl; 2. Ouverture La fille du Rogimont", Donizetti; 3. Norwegischor KUnsller-Carnavnl, nrr. W. van Erp, Svendson 4. Fantaisie vnn do Opera „De llorbergprinses", Blocko. Tweede afdeeling: No. 5. Rokoczij, Ouverture, Kólor Bóla; 6. Luna- Walzer n. d. Oporotlo „Frau Luua", Linko; 7. /Zwei Lieder obno Worto" (No. 4 und 9), arr. W. vau Erp, Mendelasohu; 8. „La Conté de Granada", Fantaisie Moresque, Chnpi. Zoeterwouile. Gisteren vierden de kinde ren onzer beide R.-E. Parochialo schok a nun jaarlijksch feest. Allo kleinen, op huu Zondagsch uitgedost, gaan des morgens eerst ter kerk, alwaar ecu plechtige H. Mis voor de onderwijzers, schoolgaande kinde ren, ouders en weldoeners wordt opgedra gen, en vermaken zich voorts op de scholen, zelve, alwaar hun allorlei versnaperingen worden aangeboden. Reeds dagen te voren verlangen de kinderen naar dit feest; hun vroolijkhoid cn uitgelatenheid, zoo eigen aan hun leeftijd, viert dan mede feest, tot dat allon ten slotte voldaan huiswaarts keo- ron. Do lotolingcn dezer gemeente der lich ting 1899 W. v. Leeuwen, M, vanderLely on G. v. 'd. Poel zijn tegen 5 September n. s. in workelijken dienst opgeroepen. Aan do echtgenoote van den lotcling dezer gemeente N. v. d. Stol, die voor her- ha li ngsoof on ingooi moet opkomen, is bij be schikking van den minister van oorlog een vergoeding toegekend van /0.75 per dag, gedurenden don tijd, dien haar man in wor kelijken dienst moet doorbrengen. Do collecte voor het fonds tot aanmoo- diging en ondersteuning van den Gcwa- penden Dienst zal do volgende week langa de huizen der ingezetenen worden gehou den. cn dan zou ik moeten zeggen hoe ik er aan kwam, cn dat zou nade igc gevolgen voor u kunnen hebben." Hij stak het geld weder in zijn zak, ter wijl hij do rocister doordringend aankeek. Tot nog toe had hij niet veel notitie van haar genomen. Thans echter keek hij haar zoo Lang aan, dat haar oogen begonnen to flikkeren. „Go zult mij nu wel kennen, als go mij later nog eens terugziet," zeide zij spottend. „Ja, ja," antwoordde hij. Beiden keken ovor het watervlak en bei den zagen, tegelijkertijd iets, wat tot nog too aan hun aandacht was ontgaaneon groote, zwarte vlek op de ;xc, niet meer dan eon honderd meters achter hen, die als een doofvogel op hen afschoot. Het was ccn mot mannen gevulde boot. „Leg stil, daarl" riep ccn donderende stem. „O," mompelde do vluchteling tusschen de tanden, „daar heb jï ze!" „Er ligt nog een roeispaan in do boot!' riep Gypsy. „Gauw! Neem die! Sla flink uit. Wie zijn die kerels, daar achter ons?" „Desmond. Vervloekt I En zijn bloedhon den." „Kolonel Desmond, van het kasteel?" „Dezelfde." Zij roeide uit al haar macht. Hij trachtte haar te helpen, maar Let was hem onmo gelijk. Hij was als verlamd. Zijn tandon klapperden in zijn mond, do grootste wan hoop stond op zijn gelaat te lezen. Het was duidelijk, dat hij geheel gebroken was. Daar floot een kogel rakelings Langs huü ooren. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1904 | | pagina 15