|S. WLES, adinrichtingen. j. I, €RKY(1IIT0I, Aalmarkt 25. Hoayere Burgerschool Jonpeuscli gevraagd, Een Dienstbode „DE DUIF", De helft vlugger Ingezonden. Uit de Rechtzaal. Terstond gevraagd. FEUILLETON. Opzichter, Uitzending van Diners AANBESTEDING Schilders- en Stukadoorswerk Steeds groote keuze: I üieïiwste Stoffen. Hoogheemraadsciiap Rijnland. Bijverdienste. Haarlemmerstraat 07 (naast liet Volkshuis). Geachte Redactie Met genoegen las ik dezer dagen het hoofdartikel in uw blad, inzonderheid waar u schrijft, dat hetgeen thans door de hee- ren Pel gedaan wordt (namelijk tot 12 uren Zondags hun bestellingen blijven leveren) door u wordt toegejuicht, doch dat u dit evenwel nog maar als een overgangsmaatre gel beschouwt. Het wan mij aangenaam, dat u, door uw bijzondere aandacht aan het be sluit van genoemde firma te schenken cn door dit 'te noemen een kloek besluit, dat waardeering verdient, hier door bijna alle banketbakkers in onze stad geprikkeld zult hebben om te doen gelijk Gcbr8. Pel thans deden. Het bevreemdt mij echter ton zeerste, dat waar u als Redactie u in beginsel voor algeheele Zondagsrust ook voor den banketbakker verklaart, u te vens dc bezwaren van 'de meerderheid van den Banketbakkersband deelt, terwijl uwen lezers later in oen ander artikel wordt voor gesteld, dat hot eerstdaags te behandelen wetsontwerp van Arbeidswet in het bijzon der dc algeheele Zondagsrust voor den banketbakker, ccn onmogelijkheid was. Vergun mij u ook te mogen herinneren aan een gedeelte van uw schrijven, waarin u vreest, vermoedelijk volgens onjuiste ia- gewonnen adviezen, dat (daar de meeste be stellingen op den Zondag moeten geleverd worden en de wet nu allo werk voor den banketbakker zal verbieden) de clienteele voortaan in een restaurant zal gebruiken, wat anders door een banketbakker aan huis bezorgd werd. U gevoelt met mij, dat dit motief zoo niet geheel bezijden 'de waarheid, dan toch zeer zwak is. Immers in het wets ontwerp wordt alle werk, de banketbakkerij betroffende, op Zondag verboden en mag do restaurateur ook geen banketbakkerij i i zijn keuken uitoefenen. Wel behoudt de res taurateur, met het oog op het reizend pu bliek natuurlijk het recht in huis alles te leveren, wat het koksvak aangaat, doch vol gens genoemd ontwerp mag hij beslist niets buitenshuis leveren. Wie zal zich nu voorstellen, dat, mocht het ontwerp wet worden, straks, wanneer men ecu familiefeest wil vieren, men hier voor de restauratiezaal gebruiken zal 1 Im mers niemand, waarom schrijver dezes, die ook uit eigen ervaring kan spreken, ook met u zooveel vertrouwen in de clienteele stelt, dat hij bij een eventueel in werking treden dezer wet, niet vleest, of men zal zich, uitgezonderd enkelen, die niet anders dan voor zichzelf leven, gaarne hiernaar schikken. En hij, die den banketbakker Zon dags nog steeds slaafsch tot elke levering gereed vindt, daar particulier initiatief het moeilijk maakt Zondags to sluiten, zal zich, ter wille der zoozeer begeerde Zondagsrust voor patroon en bediende,^yoor winkeljuf vrouw en loopknecht-, gaarne van enkele ge noegens onthouden. Do clienteele zal onge twijfeld de bestellingen voor den Zondag met genoegen Zaterdags ontvangen, en men zal de familie- of andere feeeten, waarvoor men bestellingen doet, en dio Zaterdags mocie- lijk voor den Zondag geleverd kunnen wor den, gaarne in de week gaan vieren. Met vriendelijkon dank voor de plaatsing, Hoogachtend, G. APPELO, Confiseur. Voor het kantongerecht te Leiden werd gisteren nog de volgende zaak behandeld: A. D., bleoker te Leiden, was op 27 Maart j 1, door den inspecteur van den arbeid dr. H. F. Kuyper, te 's-Gravenhage, bekeurd, omdat hij na 7 uren nog 6 vrouwen in de werkplaats bezig had. Beklaagde verklaar do dat het nog maar kwart over 7 uren was geweest cn niet half acht, ^ooals de in specteur deed voorkomen. Een der meisjes, M. M,, als gc-tuige ge hoord, verklaarde na zeven uren nog aan heb werk te zijn geweest, doch zij waren des morgens te laat gekomen en moesten nu dien tijd inhalen. Dat gebeurde wel meer: 't Wae echter niet meer dan 10 minuten en do patroon bad het niet geboden. Beklaagde, die nogal boos \vas cn door den kantonrechter niet geloofd word toen hij ze-idc dat het nog geen halfachb was ge weest, weigerde daarna verder eenige in lichting te geven. De Ambtenaar eisehte tegen hem zes geld boeten ad 5 ieder, te vervangen door 2 da-gen hechtenis. Pruttelend met een: ,,ga je gang maar 1" heengaand werd beklaagde teruggeroepen. De kantonrechter wees hem op dit z. onbehoorlijk optreden. De Ambtenaar had ook 500 boete kunnen vragen. „Nu." zeide beklaagde, „geneert je maar niet. Ze hebben mij ook al opgeslagen in de belasting." Ook in deze zaak werd de uitspraak be paald op Maandag 1G Mei. Men verneemt, dat de gevangenisstraf, waartoe do kapitein-kwartiermeester van hot N. O.-I. leger B,, met verlof hier te lande en te 's-Gravenhage woonachtig, door den krijgsraad was veroordeeld ter zake van mishandeling van de bij hem in dienst zijn- do kinderjuffrouw, naar aanleiding van een door hem ingediend request om gratie aan Hacre Majesteit de Koningin, is veran derd in een geldboete van vijf—g gulden. De Hoogo Raad behandelde gisteren het cassatieberoep van den officier van justi tie te Rotterdam tegen het vonnis der Rechtbank aldaar, waarbij een kruidenier ontslagen is van alle rechtsvervolging we gens het ten verkoop in voorraad hebben van voedingsmiddelen ondeugdelijk van sa menstelling (mosterd, waarin respectieve lijk 28 pCt. en 19 pCt. rijstmecl). Adv.-gen. jhr. mr. Rethaa.ii Macaré was met den officier van justitie van oordeel dat de Rechtbank ten onrechte verzuimd had te beslissen of de mosterd feitelijk „ondeugdelijk van samenstelling" was en die uitdrukking ten onrechte als een quali- ficatie had aangemerkt. Adv.-gen. concludeerde mitsdien tot ver nietiging van het vonnis der Rechtbank en verwijzing der zaak nao-r het gerechts hof te 's-Gravenhage. Uitspraak 6 Juni. De Hooge Raad heeft afgewezen de re- visieaanvraag van J. S. Stevens, leer ling-machinist te Meersscn, door do Recht bank te Maastricht tot 2 maanden hechte nis veroordeeld wegens het door niet te letton op de seinen doen ontstaan van een botsing Een nader onderzoek gelastte de Hoogo Raad in de zaak van P. Nijssen te IJzen- dijko, die in revisie was gekomen van een arrest van het gerechtshof te 's-Gravenha ge, waarbij hij tot 1 jaar gevangenisstraf is veroordeeld wegens meineed in de beken- do strafzaak van den landbouwer B. te Biervliet. Tegen een berucht inbreker, verdacht van diefstal van een gouden horloge uit een woning aan het Bezuidenhout te 's-Gra venhage, na dat huis te zijn binnengedron gen door verbreking van eeai glasruit, eischte het Openbaar Ministerie bij do Haagsche rechtbank 3 jaren gevangenis straf. fniernalionale conferentie van Graanhandelaren. Naar het „Hbl." verneemt, zyn door de commissie voor den graanhandel te Amster- dam, voor de op 17 Mei te Bèriyn plaats hebbende internationale conferentie van graan handelaren uit Duitschland, Nederland en Rus land tot vertegenwoordigers vaD den Amster- daraschen graanhandel benoemd haar leden J. Re\]nvaan en G. van der Horst Hzn. Staatsmijnen lil Limbtirg;. Naar wy vernomen Is aan de „Nederland- scho Maatschappij tot het verrichten van mynbouwkundlge werken" (directeur de heer J. Koster, opgedragen, het uitvoeren ten be hoeve van de staatsmijnen in Limburg van drie grondboringen in de gemeenten Amsten- rade en Heerlen an wel in vorband met het maken van een tweede staatsmyn in do nabyheld van Hoensbroek. NL. K.) TE LEIDEN. Ouders of Yoogden, die wenscben hun Kinderen of Pupillen te onder werpen aan het in Juli te houden Toeïatiiigsexiujaaeii, wordeD be leefdelijk verzocht zich vóór 11 Jnnl aan' te molden by het schoolgebouw aan de Pleterskerkgracht met opgavo van naam, voornamen, goboortedatum en adres der candidaten, en wel eiken Donderdag en Vrijdag, 's voorm. van 1012 uren. Dr. J. L. ANDREAE, 4751 18 Directeur. Die iets te vorde- "ren hebben van of ver- sclinldlgd zijn aan de nalatenschap van den Heer CL EI HL- BEWAAK, in leven particulier, ge woond hebbende te Lelden, Rijn straat No. 1, en aldaar overleden den 8don April 1904, worden ver zocht daarvan opgaaf of Ibcia- Hiig te doen ten huize van G. HIL- LENAAR, Schoolsteeg No. 4, te Lel den, vóór of 1 Juni 1904. 4764 12 een iieille Slagersjongen, intern, loeftyd 16 jaar. Br. fr. No. 385 aan M. VAN DER BEEK'a Hofboekh., Don Haag. 4772 6 Do beroemdste schoonheden der Damesworold wasschen zich met Doering's Zeep met den VII Waarom? Omdat zy do boste is voor do dageiykscbe verzorging der huid zy verlamt om zoo te zeggen ver schillende nadeeligo Invloeden, die hitte, koude en scherpe winden, scherp waschwater, blanketsel, enz. op do huid uitoefenen on haar zacht 6chuim veroorzaakt een verkwikkend gevool van welbehagen. De teint wordt helderder en de frlsscho vleesch- kleur dor jeugd wordt verhoogd, reap, zoo lang mogelijk bohouden. Vandaar dus de degeiyke raad wascht u met Vocriug's Zeep met den Uil. Prys 25 Cent. 4760 20 Gevraagd voor terstondeen bomvknndig om een klein Bouwwerk, in dc directe omgeving van Leiden, uit te vooren. Fr. Brieven Bur. van dit blad onder No. 4768. 8 voor de Bocklaoudeiij. Salaris ƒ0.00 per week. Br. Bureel van dit Blad No. 4775 6 gevraagd, om zoo spoedig mogoiyk In dienst te treden. Loon 2.50 per week. Adres: II>ïS WIT, Dohkersteeg No. 11. 4743 7 Privaatles gevraagd voor eon jong MEISJE; ln talen, rekenen, enz van eon Juf frouw, Maandag on Donderdag, van lialfelf tot IwaaSf uren. Brieven aan hot Buroel vari dit Blad onder No. 4763. 8 Breestraat 4, liij lie! Hoardeiiiile. O ASixim-Porh*. fl.— IS ,.5olm0tPr°e'- Vergrootingen naar elk Portret, 's Avwsds ua 7 «ran- gesloten. 10963 7 van al 80 C'eiils, 1.—onhooger. Beleefd aanbevelend, Wed. A. BACKS EK, Papcngracki 4L. 797 6 VAN HET dor drie Bleereuliiiizcu, in de Roodenburgerstraat, op Vrydag 13 Mei, iialfééu. 4777 9 Inlichtingen dageiyks op het werk. Men vraagt een flinke Werkvrouw, Vrydags van acht uren 's morgens tot acht uren 's avonds, van goede getuigen voorzien. Adres te bevragen nan hot Bureel van dit Blad onder No. 4762. 8 HOOIGRACHT 2S. KLEEDERK1AKERIJ. 2695 15 Üi®!aw©t8*aat 214= FABRIEK EN MAGAZIJN van Kotten, KJaSjoisÊe en Eiken WJeinJseBeca, StoeGan, Sgiaegeis, T af eSs ENZ. 4:180 16 Malt. of Noten Salontafels 12. Naeuwsiraaf K. VBJLBRIEF. Kennisgeving. DIJKQRAAF eu HOOGHEEMRA DEN \>an RIJNLAND, biengen by deze tor openbare kennis: lo. dat het gaarderboek voor het loopende jaar ter inzage van Ingo landen zal liggen van 12 tot en met 26 Mei aanstaande, en wel hot gaar derboek in zyn geheel ter Secretarie van Rynland te Leiden (op eiken werkdag van des morgens 10 tot dos middags 4 uur) en uittreksels uit het gaarderboek op de gemeente- Secretarlön van de hoofdplaatsen dor districten 2o. dat de ingelanden hun be zwaren binnen acht dagen na de ter inzage ligging, en dus uitorlyk op 3 Juni, schriftelijk en met de noodïgo bewijsstukken gestaafd, aan de Ver- eenigde Vergadering moeten hebben Ingezonden. Dykgraaf en Hoogheemraden 4761 30 van Rijnland. EGBERT DE VRIES, Dykgraaf. G. J. BISSCHOP, Socretaris. Leiden, 7 Mei 1904. Ijverige en solide Agenten gevrizagd voor Leiden en omliggende Dorpon, om voor een der oudste Maatschappijen van Levensverzekering werkzaam to zyn, tegen hooge provisie en by gebleken geschiktheid later vast salaris Franco Brieven M. J. DE ZWAAN, Regontosselaan No. 248, Den Haag. 4583 10 Sf. A. ÜE Confiseur-Cuisinier. Aalmarkt 23, ïelepKioonm. 3415. Lowering wan Déjeuners, Dsmers, Soupers, mett of zonder foajBet?es*ïng van Servies. 3154 10 ONTVANGEN.1 E©bb groot© partij EtefgesiBSBsasatoBs was? af f5.— 4773 20 Eesasg Speciaal! SïBanïeiimagazijji a98iier. De Administratie van het ■*8 ti *5» Leidseh Dagblad" belast zieh met het plaatsen I van Advertentiën in alle Bladen. 3480 30 gaat de groote scliooumaak, als men daarby gebruik maakt van bel Zeeppoeder met bet Anker. Volkomen onschadeiyk, goedkooper dan andere zoepsoorten. Vraagt Uw winkelier. Mon .denke aan do premiön; 10 zeep poederstrookjes gelden voor 1 toiletzoepstrookje. 4766 24 GÊBlt. D0BBELMA1 - Zeepfabrikanten - SUM. Schaduwen. „Ik vraag dat, omdat ik niet gaarne op eigen verantwoording een stap zou willen doen, dien do onafwysbaro noodzakeiykheld vordert, en waarvan de goed- of afkeuring niet van den zieke zelf te krygen is. Een spoedige operatie ie mjjns erachtens het eenige middel, den zieke te redden. Ik heb daarmee herhaaldelijk de beste resultaten bereikt eu hoop er ook bier alles goeds van. Ik mag wol Is waar ook myn bedenkingen niet achterwege houden. De operatie op zichzelve is niot mooiiyk of gevaariyk, en de wond zal, als alles normaal verloopt, binnen korten tyd genezen zijn; maar do gevolgen der operatie kunnen by den geringsten lichameiyken of moreelen schok onberekenbaar wezen, daar hier het zenuwstolsel oen hoofdrol speelt. Wy hebben met toevalligheden rekening te houden, en daarom wilde ik de beslissende schrede niet doon zonder voorkennis en toestemming van 's heeren Roeiers gado. En zoo de operatie niot vóór morgenavond verricht is, dan is het met den patiënt gedaan." „Uw meening, collega, stemt volkomen met myn waarnemingen overeen," antwoordde de gezondheidsraad. „Het zal dus het beste zyn, dat gy bepaalt, om hoe laat wy morgen tot de operatie zullen overgaan. Ik zal vóór dien tyd mevrouw Rosier van de noodzakeiykheld daarvan overtuigen, tenzy zy zelf er de voor- kour „Neen, neon," viol de professor haastig in de rede. „Het biyft by uw voorslag. Ik zal om éón uur liier aankomen. Tot weerziens dus 1" VI. Toen professor Marbach den volgenden middag do villa Resler kwam voorrydon, werd hy door twee bedienden eerbiedig ontvangen. De oudste, een reeds bejaard man, berichtta, dat mevrouw hom in het salon naast do ziekenkamer verwachtte. Professor Marbach drukte de hand op het hart, toen hy de met een zachton looper bedekte marmeren trap beklom. „Zoo, is mevrouw aangekomen?" vroeg by. „Vanmorgen reeds," luidde het antwoord. „Mjjnheer de dokter ontving baar en had toon een lang gesprok mot mevrouw. Daarna moest onder zyn leiding alles in de ziekenkamer in orde gebracht worden. Maai' opeens word de gezondheidsraad een uur geleden by eon plotseling ernstig ziek geworden badgast ge roepen; hy liet evenwel de boodschap achter, dat by bepaald om twee uur weer terug zou wezon." Onwillekeurig vertraagde professor Marbach zyn schreden. Alleen te zyn mot Magda by de eerste ontmoeting, dat bad hy niot ver wacht. Zou zy hem herkennen?" „Is u de beroemde man, die myn lieven papa weer gezond zal maken? U doet het, nietwaar? Dan zal Ik u ook liefhebben." Marbach wendde zich om by bet zilveren geluid der kinderstem, die in zyn oor klonk. Een allerliefst klein melsjo stond vóór hem, in een wit kleedje mot oen hemelsblauwe ceintuur; de blonde, loshangende baren golfden om het rooskleurig gezichtje, dat op een ander gezicht geleek, hetwelk sinds de dagen zyner kindsheid niet uit zyn ziel verdwenen was tot op dit oogenbllk. „Hot dochtertje des huizes," verklaarde de oude dionaar, „onze lieve kleine Magda." De professor tilde hot kind omhoog. Vor- trouweiyk sloeg de kleine haar hand om den hals van den man, die haar zoo vreemd aan keek met die ernstige, donkore oogen, waarin oen oneindige mate van gemoedelijkheid schoen te liggen. „Ik ben een zwak. werktuig in de hand van den Almachtigon Vader in den Hemel „Magda," sprak hy bewogen. „Bid Hem, dat Hy iny helpe en myn hand zegen en leiding geve 1" Het kind knikle, alsof zy dat alles begreep, en toen de professor haar weer had neer gezet, bleef zo kalm by de trap staan en keek e'en vroemden man na, die thans, door den bediende voorgegaan, de bovenverdieping bereikte. Zyn geleider opende do deur van bet salon: „De heer professorI Morbach." De aldus aangediende trad over den drempel, en do deur viel achter hem dicht.. De vrouw des huizes kwam den verwachten gast te gemoet. Ja, deze aanvallig voorname ver schoning in baar simpel grys gewaad, hetryko haar hoog opgestoken en eenvoudig gevloch- ton, dat was nog de Magda van vroeger, doch voller, meor gerypt, en zonderling, de lichte wolk, die den beschouwer van het portret was opgevallen, vertoonde zich ook op het gelaat van het origineel. „De gezondheidsraad dr. Kerber heeft my reeds onderricht van de groote welwillendheid, maar tevens van de noodlottige uitspraak van een der voornaamste vertegenwoordigers der geneeskundige wetenschap, heer professor," nam mevrouw Resler hot woord. „Ontvang myn innigsten dank Zy verstomde. Schier angstvallig vragend rustte het oog der jouge vrouw op de gelaats trekken van den professor, die slechte met inspanning van al zyn zielskracht zyn eigen aandoeningen onderdrukte. Toon kwam bot aar- zolend en mot afgebroken woorden over baar lippen: „Ik weet niet, of een golykenia my bedriegt; het Is my, alsof gy voor my geen vreemde zyt." „Ik ben geen vreemde voor u, Magda Resler," antwoordde de professor, en de klank zyner stem verried zyn gemoedsbeweging. „Aan bet huis der Berners, aan uw vader heb Ik dier bare herinneringen te danken aan den tyd der jeugd, dien wU gemeensobappeiyk mochten beleven. De naam, dien ik thans vo$r, is een bewys van dankbaarheid jegens een vader lijken weldoenor. Vroeger noemde ik my Ewald Gronau." „Ewaldl" kwam het over Magda's lippen, terwyi zy op den dichtstbyzynden stoel neer viel. Haar borst zwoegde van krampachtig snikken. De professor trad nader en vatte met zachten druk haar hand. „Magda," sprak hy met zyn ernstige, welluidende stem, „veroorloof my nog eenmaal in dezen plechtlgen stond den lieven, onvergetelyken naam uit te spreken, maar laat my daarna hier niets anders zyn dan de geneesheer, die trachten wil voor de echtgo- noote don gemaal, voor het kind den vader te redden en te behouden." Magda wendde haar in tranen badende oogen naar den spreker. „Gy zyt goed en edel ge- ïyk altyd, Ewald," zeide zy zacht. „Ja, gy hebt geiyk, het verleden met zyn herinnerin gen moet achter ons liggen. Zeg my slechts óón zaak: „Waarom hieldt gy u toch met opzet verborgen en verdwenen voor ons, die het toch zoo van harte goed mötu meenden? Hoe dlkwyis heeft myn vader pogingen aan gewend om uw spoor te ontdekken, hoe vaak heeft myn gemaal den wensch gekoesterd u behulpzaam te zyn, en ik zelfZy hield op. Misschien voeldet gy zelve, waarom ik elke brug achter my afbrak," viel de professor, haar te hulp komend, in de rede. „Tn dien nacht, toen uw verlovingsfeest gevierd werdj ontrukte do vaderlijke vriend, van wfon ik straks gewaagde, my aan de wanhoop. Het was professor Marbach, dien gy u zeker nog wel, door zyn naam als „zonderling" herinnert. Aan zyn zyde ondernam ik lange roizon, die my steeds door zyn wetenschap en zyn wereld konnis vruchten opleverden; onder zyn leiding voltooide ik ook myn studiën, overeenkomstig zyn wensch als zoon zijns barton, erfgenaam van z(jn aanzieniyk vermogen en zyn naam, totdat myn diorbar© tweede vader vóór om streeks een jaar de eeuwige rust inging. En ik meende hem niet beter te kunnen bedanken voor alles, wat by aan my gedaan had, dan door zyn naam in eere te houden by de maDnen der wetenschap en aan de ïydens- sponde van tallooze zieken." „Ik wist bet," sprak Magda zacht, „een groot, een edel man moest gy worden." „Ik ben een mensch en aan mensclieiyke zwakheden onderworpen als de minste," her nam Ewald afwerend en ging toen voort: „Vóór de gezondheidsraad terugkomt, wilde ik gaarne de toebereidselen nagaan, die myn collega verricht heeft, en tevens den patiënt nog eens ongestoord gadeslaan. En nu nog een vraag: Gelooft gy, dat uw gemaal, in dien hy in staat was zyn gevoelen mede te deelen, zyn toestemming geven zou tot een operatie, waarvan de afloop in elk geval niet geheel ongevaarlijk ia?" Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1904 | | pagina 6