13554 Zaterda» 30 April. A". 1904. ,§eze iCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEZER COURANT: "Voor Leiden per week 9 Gents; per 3 maandenf 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per post1.85. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17A. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleino advertentiën van 30 woorden 40 Cents oontantelk tiental woorden meer 10 Cents.Voor het incasseeren wordt/'0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit VIJF Bladen. Eerste Blad. Offlcieele Kennisgeving. Vergadering van den ëemeentenad van Leiden, •p Donderdag 5 Mei 1904, des namiddags te tvree uren. Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van een Commissaris der Stads-Bank-van-Leening. (91) 2o. Benoeming van een regent van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Man nen- en Vrouwenhuis. (94) 3o. Benoeming van een lcenares belast met heb onderwijs i het teekenen aan do KweokBchool voor onderwijzers en onderwij zeressen en do Meisjesschool der 2de klasse. (96) 4o. Benoeming van een onderwijzer met verpliohto hoofdakte aan de school der 4- de klasse No. 2. (93) öo. Benoeming van een onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de school der 4- de klasse No. 2. (93) 6o. Benoeming van een onderwijzer met verpliohto hoofdakte aan do school der 4- 'de klasse No. 2. (93) 7o. Benoeming van een hoofd 'der school 3de klasse No. 3. (99) 8o. Bonoeming van een Conservator van het Stedelijk Mueeum „De Lakenhal." (100) 9o. Rekening van do Gezondheidscommis sie over do jaren 1902 en 1903. (82) lOo. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1903, van de Stads-Bank- van-leening. (92) llo. Verzoek van het Bestuur der Gymna- stiekvereeniging „Ursus" om het gebruik van hot gymnastieklokaal aan de Garen na arkib. (89) 12o. Verzoek van H. J. Hcnsing om ver gunning tct het dempen van het gedeelte ■loot langs den Hoogen Rijndijk vóór ae per- oeclen, kadastraal bekend onder Sectie M Nos. 1886/1887. (83) 13o. Verzoek van het Bestuur der afdec- ling Leiden van den Volksbond, Vereeni- ging tegen drankmisbruik, om de pachtsom voor de bodiening van het buffet in de can- fcino van het Openbaar Slachthuis te ver minderen tot 100 's jaar8. (90) 14o. erzoek van C. Baart, eervol ontsla gen stadswerkman, om het hem toegekend pensioen alsnog te bepalen op 2/3 van zijn pensioensgrondslag. (8-1) 15o. Voorstel om de kosten van verbou wing van de school aan do Oude Vest over te brengen van de begrooting voor 1903 op die voor 1904. (85) lGo. Voorstal tot wijziging van do begroo ting voor 1903 ten behoove van de betaling der premiën aan de Rijksverzekeringsbank (68) 17o. Voorstel tot verbooging op de bcgroo- ting van 1903 van den post „Overneming der terreinen van Gcbrs. van Uldcn." (87) 18o. Voorstel tot toevoeging aan de be- grooting van 1904 van een nieuwen post tot betaling van do kosten, vallende op d2 l. j de Rijkspostspaarbank gesloten geldleening ad f 500,000. (95) 19o. Voorstel tot aanvulling van do veror dening regelende do heffing van schoolgel den aan het Gymnasium, do Hoogere Bur gerschool voor jongens rn de Hoogere Bur gerschool voor meisjes. (97) 20o. Verzoek van het bestuur der vereeni ging „St.-Lucas", onderafdceling van den Ned. Roomsch-Kath. Volksbond en van de Christelijke Bouwvak-federatie, onderafiee- ling van „Patrimonium", om verhooging van het minimum-uurloon dor schilders in de bestekken van gemeentewerken. (98) 21o. Verzoek van het Bestuur van den Loidschen Bestuurdcrsbond om wijziging van art. 7 der „Bepalingen omtrent mini mum-loon en maximum-arbeidsduur" in be stekken van gemeentewerken. (98) 22o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor den bouw van een nieuwe braak- en brandvrijo kluis naast het bureau van den Gemeente-ontvanger. (88) Onze nieuwe Commissaris van Poliéie. In verband en als vervolg op hetgeen we gisteren n.car aanleiding dor benoeming van den beer J. Groebe als commissaris van politic dezer gemeente, schreven, kun nen we thans nog mededeelen, dat hot aan tal sollicitanten, waaruit de heer Groobo do eer had gekozen to worden, zeer groot was. Daaronder waren niet minder dan 12 commissarissen van politie. De heer Groebe is een man, gevormd in de school van do practijk. Hij begon zijn loopbaan bij de politie als onbezoldigd inspecteur te Rotterdam, waartoe hij 1 November 1880 werd benoemd. Hij bleef daar tot in April 1882, toon hij als inspecteur van politie naar Deventer vertrok. Den 22sten November 1892 zag bij zich be noemd tot commissaris van politie to Zie- riksee en don 31sten Octobor 1891 verwis selde hij deze standplaats met die van Amersfoort. Onzo nieuwe commissaris, die thans 49 jaar oud is, heeft dus een vrij langen en afwisselenden dienst bij do politie achter zich. Dat bij telkens promotie heeft kun nen maken, pleit zeker voor zijn persoon on capaciteiten. De betrekking van commissaris van po litie te Amersfoort is, naar wij hoorden, niet een van do gemakkelijkste. Er ligt een groot garnizoen en ook do stad op zich zelf breidt zich sn$l uit, zoodat de bevol king reeds ver boven de 20,000 inwonors is geklommen. "Wij vernamen, dat hij door zijn kalm en bezadigd optreden en door grooto rechtvaardigheid in de stad zijner inwoning bij do burgerij en ook bij zijn on dergeschikten zeer gezien is. Wij hopen, dat deze goede berichten, door de Faam vooruitgedragon, zich mo gen bevestigen. Dan m^gen wo onze gemeen te zeker geluk wcnschen met deze benoe ming. Concurrentie. Al prijken boven de uitstallingen onzer winkeliers niet meer, als ten tijde van het oude Pomp:Ji, spreuken als „don kooper heil 1" of „gebruik het in gezondheid I" maar is menige winkelruit in onze dagen halverwege beplakt met u.-jetten van „groo to uitverkoop" of „buitengewone oprui ming", enz., op 'den aard der koopwaar zal dat toen wol even weinig of even veel van invloed zijn geweest als thans. Wo leven nu eenmaal in het tijdperk der reclame en der concurrentie op elk gebied en beido dwin gen vaak menigen winkelier, dingen te doen, waaraan hij onder normale omstandigheden niet zou denken. Toch zal hij in den regel niet het bekende „do wereld wil bedrogen zijn" in toepassing brengen, wèl wetende, dat de kocper zich spoedig op hem zou wre ken. Houders van tijdelijke uitpakkingen, die vandaag hier, morgen elders hun waar trachtten aan den man tc brengen, behoeven niet zoo nauwgezet to werk te gaan, wel e- tendc, dat menige koopzieke zich door mooie voorspiegelingen laat inpalmen en later toch geen vorhaal meer op hen heeft. Ongetwijfeld is het daarom in ieders be lang, om, alvorens zich door die voor korten tijd neorstrijkende trekvogels tot koopen t3 laten verlokken, zich eens to overtuigen of men bij winkeliers, stadgenooten niet even goed of mogelijk nog beter terecht kan. Men dient daarmee zoowel zijn eigen belang als dat zijner nedeburgers. Hoe dikwijls gebeurt het bovendien niet, dat de artikelen, die voor do ramen ge prijsd staan, van betere qualitoit zijn dan die, welke in de magazijnen tegen denzelf den prijs worden verkocht. Dat diont na tuurlijk alleen om de lieden te lokken. De uitstallingen van onzo parapluiehande- laars, enz., kunnen daarvoor tot tegenvoor beeld strekken. Eerlijko concurrentie boven al Leiden, 3® ApriS. Hoewol tegen dc beschikbaarstelling van het gymnastieklokaal aan de Garen- markt ten behoeve der gymnastiekvereeni- ging „Ursus" bij B. en Ws. geenerlei be zwaar bestaat, meenen zij toch, dat niet aan het verzoek van die vereoniging behooi t to worden voldaan, voor zoover daarin op het stellen van gunstiger condities wordt aangedrongen. Nog daargelaten, wat B. en Ws. niet nader ondcr20oht hebben, of er ter men zouden bestaan om voor deze vereen i- ging gunstiger voorwaarden te stellen, zoo meenen zij toch dat op die wijze een antece dent zou worden gesteld, dat in do toe komst tot tal van moeilijkheden zou kun nen aanleiding geven. Te minder reden cohtor kan er zijn om in dezo van do gebruikelijke condities uf te wijken, nu immers reeds de voorwaarden, van gemeentewege aan het gebruik vau schoollokalen door particuliere vereenigin- gen verbonden, zoo billijk zijn, dat deze be zwaarlijk nog voordeeligcr kunnen worden gemaakt. Mitsdien geven B. en Ws. in overweging: aan het Bestuur der genoemde vereoniging tot wederopzeggene toe vergunning te ver- leenen om het bedoelde gymnastieklokaal te gebruiken tot het houden van oefenin gen cles Maandags- en. Donderdagsa/vond van kwart over aohten tot kwart voor tienen tegen betaling van f 10 's jaara per weke- lijksch uur en van f 5 per jaar als vergoo ding voor de kosten van vuur en licht en onder voorwaarde, dat de kosten van schoonhouden en bediening en van herstel der aan het gebouw of meubilair eventueel toegebrachte schade door de vereeniging worden vergoed en dat allo ter zake van hot gebruik gegeven of nog te geven voor schriften door haar moeten worden nage komen. Aangezien noch bij de commissie van fabricage, noch bij B. en Ws. bezwaar be staat tegen inwilliging, onder de gebrui kelijk© voorwaarden, van het desbetreffend verzoek van H. J. Hensing alhier, stellen B. cn Ws. voor aan adressant, behoudens rechten van dorden, vergunning te vorlee- ncn tot bet dempen van het gedeelte sloot langs den Hoogen Rijndijk, kadastraal be kend gemeente Leiden, Sectie M, No. 18S6/1887 voor de helft aan de gemeente en voor de andore helft aan adressant too- behoorende. B. en Ws. dealen mode, dat de districtsschoolopziener de hier volgende voordracht, opgemaakt na gehouden verge lijkend onderzoek, hoeft toegezonden voor de benoeming van hoofd der openbare school 3e klasse No. 3 alhier: lo. A. A. Caljó, onder wijzer te Dolft; 2o. P. A. Hibma, hoofd der school te Wolvega; 3o. J. Oosterkamp, onderwijzer lo klasse te 's-Gravenhago; 4o. W. P. Minderman, idem; öo. S. Postma, idem; 6o. A. C. Stoorvogel, idem; 7o. J. Dijkstra, hoofd der school te NUohasko; 8o. A. Tusveld, hoofd der school te Noordwyk- Binnon. Onder verwijzing naar het ln de Lees kamer ter inzage liggend schrijven van den districts schoolopziener met bjjgovoegdo rang lijst en inlichtingen, verzoeken B. en Ws. den Raad tot oene benoeming over te gaan. Onder overlegging van de ingekomen solllcltatiön naar de betrekking van conser vator aan het Stedelijk Museum „De Laken hal" en onder verwijzing naar het in de Leoakamor tor lüzago liggend schrijven van do Commissie voor het Museum, deelen B. en Ws. mede, dat door do commissie voor deze betrekking worden aanbevolen: lo. Mr. J. C. Overvoorde, gemeente-archivaris alhier, waarnemond conservator; en 2o. H. G. A. Obreen, to Gent. Ter vervulling der vacature, welke op 1 Juli a. s. ontstaan zal in hot college van Commissarissen der Stads-Bank van-Leoning, ten govolgo van do poriodieke aftreding van den heor G. H. Kokxhooru, is de volgende alphabotische voordracht door B. en Ws. den Raad aangeboden: lo. P. Essors; 2o. A. J. don Hollander; 3o. G. H. Kokxhoorn. Ter vervulling der vacaturo, ontstaan door liet overlijden van den heer C. J. van Kotwich, worden voor Regent van het Gerefor meerd Minne- of Arme Oudemannen- en Vrouwenhuis alhier, door regenten voorge dragen: Mr. 0. W. Slpkes en dr. A. Bests. Ton behoeve van de betaling der inge volge do Ongevallenwet aan do Rijksverzeke ringsbank verschuldigde premio, zijn op de gemeentebegrooüng voor 1903 nog goen gelden beschikbaar gesteld. Nu evenwel voor sommige verzeksrings- plichtigo bedrijven der gemeente het percentage voor de premieberekenlng is vastgesteld en do betaling der promlön over hot tijdvak van 1 Februari 1903-14 Maart 1904 heeft plaats gehad, biykt dat ten laste van het dienstjaar 1903 moot worden gebracht een som van f 357.22. B. en Ws. stellen mlstdien voor, op de begrooting van 1903 een post te brongen onder Volgnr. 200b: Premiön verschuldigd aan de Rijksverzekeringsbank" ton bedrage van f 400, te vinden door afschrijving van den post voor Onvoorziene Uitgaven, waarop nog f 2C73 beschikbaar ls en den daarop betrekking hebbenden staat, welke tevens wordt overgelegd, vast to stellen. Voor de bedrijven, waarvoor het gevaren- percentage nog niet bekend is, zal do betaling niet voor 14 September 1904 behoeven ie geschieden, zoodat dezo, ook voor zoover zy het dienstjaar 1903 betreft, ton laste van de begrooting van 1904 moet komon. Naar aanleiding van oen adres van de vereeniging „St. Lucas", onder-afdeeling van den Ned. Roomsch-Kath. Volksbond, en van do Christelijke Bouwvak-fodoratio, onder- afdeeling „Patrimonium", aan den Raad, houdende het verzoek om het minimum uurloon dor schilders in do bestokken van gemeentowerken van 18 tot 19 cents to ver- hoogon, wolk adres in handon van B. on Ws. werd gestold, adviseeron deze thans niet tot inwilliging van dit verzoek ovor te gaan, omdat huns inziens, wanneer ten gevolge dezer verhooging het normale uurloon van de schildersgezellen van 18 tot 19 cents steeg, de voordeelen voor do werklieden aan deze loonsverhooglng verbonden, niet zouden opwegen tegen do grootere workolooshoid, welke daarvan ongetwyfeld het gevolg zou zUn. Gunstig willen B. en Ws. daartegen be schikken op eon verzoek van het bestuur van den Loidschen Bostuurdersbond, om do bepalingen omtrent minimum-loon en maxi mum-arbeidsduur zoo te wyzlgen, dat voor werk, verricht tusschen 12 on 5 uur 's nachts, ook al wordt hierdoor de maximum-werktyd niet overschreden, steeds 60 pCt. boven hot uurloon wordt betaald. Biykons haar In de Leeskamer van de Raadsleden ter inzage liggend rapport is de commissie voor hot openbaar slachthuis van meonlDg, dat op de door adressant aangevoer de gronden tot inwilliging van het reeds door ons meegedeold verzoek van het Bestuur der afdeellng Leiden van den "Volksbond, Ver eoniging tegen drankmisbruik, behoort te wor den besloten. B. en Ws. kunnen zich gehoel mot dit ad vies vereenigen en geven den Raad daarom in overweging to besluiten dat de pachtsom voor de bediening van het buffot In de can- tine van het oponbaar slachthuis met ingang van 1 Mei a. 8. van f 200 tot f 100 's jsars zal worden teruggebracht en hen te machtigen do te dier zake met de vereeniging voor den tyd van 2 jaren gesloten overeenkomst dien overeenkomstig te wijzigen. Tegen don in haar hauden gestoldon staat van af- en overschryving op de be grooting der Stads-Bank-van-Leening, het dienstjaar 1903 betreffende, hoeft de Oommissie van Financiën geen bedenkingen. Zy stelt daarom voor tot goodkouring van dien staat over te gaan. Den gemeenteraad zyn de volgende voordrachten aangeboden voor do benoeming van drie onderwyzers met verplichte hoofd akte aan de Openbare School der 4e klasso Ne. 2, tor vervulling van de vacatures, ont staan door do benoeming van den heer J. Verwey do Winter tot onderwyzor plaatsver vangend hoofd aan do school 3e klasse No. 1 en van de heeron D. C. Schuit en H. Lauten bach tot onderwUzers met verplichte hoofdakte resp. aan do scholen 3e klasso No. 1 en 3e klasse No. 4. Voor de eorate vacature: lo. A. R. H. Kammlnga, onderwUzer te Winschoten; 2o. G. Vermeulon, onderwyzor te Koog a/d. Zaan 8o. D. do Jong, onderwyzor to Lelden. Voor de twoedo vacaturo: lo. G. Ver meulen, onderwyzor te Koog a/d. Zaan. 2o. D. de Jong, ondorwyzor te Leiden; 3o. 0. W. Huibregtseu, onderwyzor to Vrooswyk. Voor de derdo vacaturo: lo. D. do Jong, onderwyzor to Leidon; 2o. C. W. Hulbregtson, onderwyzor to Vrooswyk; 8o. D. Valkema, onderwyzor te Dleron. In de gemeenteraadsvergadering van den 14den April 1904 werd tot leorares in het teekonen aan do Kweekschool voor Ondor- wyzera en Onderwyzorossen on do Meisjes school 2de klasse benoemd mej. C. C.Heydanus, loorares aan een kostschool te Buesum. Mej. Hoydauua heeft echter kennis gegeven, dat zy, wegens familie omstandigheden, dio benoeming mot kan aannemen. In verband hiermede is thans, tor vervul ling der bostaande vacature, de volgendo voordracht opgoinaakt: lo. Mej. W. H.Dollóe, onderwyzeres aan oen oponbaro school to Rotterdam; 2o. Mej. M. 0. Bleoker, leorares in het teekonen te Amstordam; 3o. Mej. J. C. Schultz, leeraros in het tookonen te Leeuwarden. Ten behoeve van den aankoop der staal- gronden c. a. van Gebr. Van Uiden, ondor Leiderdorp, werd by Raadsbesluit van don lOden December 1903 de begrooting van dat jaar verhoogd met f 20,000, zynde hot bedrag, by art. 44 dor vroegere verpachtingsvoor- waarden van het rolnhouden der gemeente voor do overnoming bepaald. Vermits ovenwei voor de overdrachtskosten ten bedrago van f 650, welko ten laste van de gemeonto komen, op do begrooting geen gelden boschlkbaar zyn, zal do bogrootings- post Volgnr. 221: „Overneming dor torrelnen van Gebr. Van Uldon" alsnog met oon bo- drag van f 660 mooten worden verhoogd. Deze kosten zullen, zooaU gebruikelijk ls, uit dezelfde middelen als dio waaruit do koopsom werd bestreden, d. i. uit geldleening, bohooron te worden gevonden. De heer J. Schaap Hz., hoofd der Chr. school aan do Hooigracht, alhior, is door den Minister van Marine benoemd tot lid der Commissie, dio in dit jaar belast wordt met het afnemen van het toelatingsexamen voor de opleiding van adspirant-machinlston te Hellevoetsluis. Gisteravond werd in oen der lokalen van do Muziekschool do jaariykscho vergade ring gehouden der leden van do Maatschappy ▼oor Toonkunst te Lelden. Door den Secretaris werd het verslag uit gebracht over het 69sto maatschappeiyk Jaar. De rekoningen on verantwoordingon over hot afgeloopen Jaar werdon goedgokourd. Tengevolge van de periodieke aftreding van mr. O. W. Sipke3 word als commissaris ge kozen de heer D. Jaeger. Als ledsn der commissie tot nazien der rekoning over het loopend jaar weiden bo- noemd de heoren R. Eekhout, F. Gordon en 0. T. Steffelaar. Do voorzitter deelde nog mede dat door commissarissen ls besloten te storten ln het Plano-reservefonds f 200 on een zelfde bedrag in do voorzorgskas voor hot onderwyzend personeel. Voor dc feestviering ter herdenking van het 60-jarig bestaan der School voor Gereformeerd Onderwijs aan do Hooi gracht, Dinsdag 3 Mei, 's avonds te half- acht in do zaal Noordeindo te Leiden, is hot volgende programma samengesteld: 1. Gezang door do geheele vergadering, (Ps. 103 1.) 2. Opening mot gebed en toe spraak door den voorzitter dor feestcommis sie, den heer G. Mulder. 3. Feestcantate door een koor van oud-lccrlingcn, onder leiding van den heer S. Eringa. (Muziek en woorden van don dirigent.) 4. „Iets uit de geschiedenis dor school" door het hoofd der school, don heer J. Schaap Hz. 5. Fcestmarseh voor orgel cn piano. (Door...G. Aanbieding van do feestgave van het Comitó van oud-lcorlin- gèn. (Door don voorzitter van het Comitó, den heer G. O. Donnor.) 7. Jubcl-ouvcr- turo van Webeof. Pauze. 8. Solo on koor uit „Do Schepping" van Haydu. (Door bet zangkoor.9. Feestgroeten. 10. Fcstspiel (Voor piano en violen). 11. Varia. 12 Slotwoord door don voorzit ter der Gcf. School vereeniging ds. R. J. W« Rudolph. Het tekort van do Vereeniging voor Christelijk onderwijs aan on- en minvermo genden alhier is tlmns ruimsohoota door giften gedokt. Lyst van de brlsvon en brlefkaarton, aan hot postkantoor alhier en de daaronder behoo- rende hulpkantoren ter post bezorgd, in de tweede helft der maand April, welke wogen® onbekendheid van de geadresseerden nlot zyn kunnen worden uitgereikt: Brieven. O. Lion, Alfcn. Movr. Bruin, J. J. Schutte, J. O. van Vonetie, A. Koo nekoop, Moj. W. van dor Horst, Amster dam, E. van Dolden, Van Oosten, 's-Gro- venhage, Moj. G. do Jong, Hillegom, Mej. Rauwerva, Leeuwarden, Mej. M. Hassel- bach, Leiden, Administatio Limburger Koorior, Roermond, Mej. J. ter Moulen Cremont, Zwolle. Bricfkaarton. Mej. M. Apallius, Alkmaar, Mej. J. Dobbenga, W. F. v. d.' Blom, Amsterdam, F. Ligtvoet, 's-Graven hago, Mej. D. Tcckman, O. J. Pfaffor, J, Teeuw, Van Leeuwen, Leiden, H. Pichotj H. Hofkamp, Haarlem, Mej. J. Bijl, J. H, Hinsing, F. Stubterhoim, Wed. Vortncy, Rotterdam, J. Visser, Utrecht, A. G. v. d, Waals Mej. W. Baarslag! Uit het Buitenland terugontvangen. Briovon. Mad. Mycr, MeDton, Mad. X} Zelchcct, Paus, Gunolach, Bingen Briefkaarten. J. v. d. Zeeuw, Wies- baden. By gelogonheid van bet 12I/J-jarig bo- staan der Hoogere Krygsschool vereenigen zich hoden (Zaterdag) avond oon honderd twintig-tal röunisten, dio hotzy als dlrectour, als leoraar of als loorling aan die Inrichting verbondon waren of nog zyn, aan een kameraad- ■chappeiyken raaaltyd in „Restaurant Royal" te 's-Qravenhage. Nu de Koningin haar boiotk. aan Am sterdam hooft vordaagd, heeft ook do Koningin*' Moedor haar voor de volgendo woek voorge nomen komst ln do hoofdstad ultgestold. H. M. de Koningin-Moeder bracht giste ren eon bozoek aan de kliniek van het „Roo- de Kruis" te 's Graronhage. Do Vorstoiyke bezoekster werd aan den Ingang ontvangen en rondgoleid door de dames van het Bestuur en mej. G. J. Beynen, directrice. H. M., dio ongoveor een uur in hot gobouw verwyido, bozichtigdo do gehoelo inrichting. Niet zonder eenigen luister werd del honderdste verjaardag van den Koninklij4 ken Hollandsohon Sohouwburg te 's-Gra* venliago gisteravond gevierd, al waren uieti allo plaatsen bezet, aangezien dezo voor-V stelling buiten abonnement gegeven word. Hot program was goheel en al ccn f eest program, tot welks uitvoerig het Ncdcr-I landsch Tooncol en dc Fransoho Opera cenJ drachtig samenwerkten. Eerst 't Fran schei Operagezelschap mot „La Vestale" (180-1),! gedirigeerd door den heor Leoocq, waarna! Rika Hopper van do „Koninklijke" dezelf de dichterlijke aanspraak voordroeg, dio do overgrootvaders en -moeders van 't nu aanwezige publick in 1801 hoorden en dio gedicht werd door J. Iromcrzecl' Jr. Juf frouw Hopper kreeg bloemen voor haai* voordracht, waarin zij grooto wamto wist te leggen. Daarna danste 't ballctkorps van do Opera een toegejuicht zinrijk ballet' „Lo Temps"; met den Kalion cn Pyrrha' van Willem Bildordijk, door mej. Anna Klaaasen, den heer Ko van Dijk cn Emma Morel, oindigdo het eerste deel, 't klassieke deed als 't ware. Heb moderne werd geopend met eon door velen als 't glanspunt van den avond bo-' sohouwdo dialoog, vervaardigd door Nar dus, den Haagsohen Nieuwjaarsdichter eö zijn compagnon, een bekend Haagsch jour nalist, voorgedragen door mevrouw Van KorlaarVan Dam en den heer Kreeft. Het was eon komisch historisch overzicht van do achter ons liggende Schouwburg- en Kunstcouw. Vroolijk en geestig sloeg do revue er bij 't publiek geweldig in. Do ar- t is ten werden 6-maal toruggorocpcn. Er werd onder meer eon gontle hint in gegeven aan een anti-revolutionnair Raadslid, dat do tegenwoordige kunst socialistisch had genoemd. Zulk een „roode kunst" maakto Kreeft aanschouwelijk door van top tot teen in 't rood te verschijnen. Het verdere deel van het program be stond uit brokstukken uit Opera's. Van do leden van den Raad van Behoor van het „Noderlandsoh Tooncel" vit Am sterdam woonden do voorstelling bij d« heoren Van Loghom en Gompertz. Het publiek was van begin tot eind en thousiast.

Leidsch Dagblad | 1904 | | pagina 1