N2. 13542 Derde Blad. 16 April 1904. Elora Ho. 233. Sea Hood, Zonder ophouden kletterde buiten do re gen op het nat-glinunend plaveisel. Echt vervelend miezerig voorjaarsweertje. Frits, de student uit Leiden, zat in het ee-nigo café van het kleine Kuilenburg, waar zijn ouders woonden, en keek door de eenige spiegel ruit naar buiten, naar den tuin aan de over zij, in welken de hoornen hun takken treurig hangen lieten, dan weder naar de paar men- schen, die onder groot© parapluios zich naastten om naar huis to komen. Frits verveeld© zioh afschuwelijk. Was hij daarom voor veertien dagen met vacantio naar huis gekomen, om zijn middagen in het café dood te doen en naar den regen te kij ken? En nu moest juist vandaag de oude kapitein, met wien hij een partij schaak zou spelen, wegblijven 1 Anton, aannemen, sigaretten!" Frits blies de blauwe rookwolkjes ,in ge peins verzonken, voor zich uit. Dan greep hij lusteloos een krant. ,,'s Kijke wat er nieuws is I" Dreyfuszaak herleeft. Liefdadigheidsuit voering. Diefstal met braak. Dubbele moord. Bloemencorso te Leiden. Kleine advertenties: Gcedloopendo naai machine gcedkoop te koop aangeboden. Gouden manchetknoop verloren; de eerlijke vinder, enz., enz. „Niks voor ons, Dirk", zei hij tot zichzelf. Maar wacht, daar onderaan, dat was iets van zijn gading: Een jong meisje wenscht met een meisje van gelijken leeftijd in cor respondentie te treden. Bcschaafdo opvoe ding vereiseht. Brieven franco onder ,,Dora 233" aan het Bureau. Holal Dat was iets voor hem. Frits grinnikte. De mop was wel oud, een jong meisje op die manier bij den neus te nemen, maar toch blec. het altijd een leuke mop. Zulk een briefwisseling met een bakviscbje was juist iets, om hem de vacantiedagen in dit nest wat op te mon teren. Zijn schrift kon hij wel zóó maken, dat juffrouw „Dora 233" niet bemerkte, dat het van een mannenhand was. Anton, aannemen, hoeveel krijg je?" De regen had opgehouden e-n Frits begaf zich naar zijn kamer om het antwoord op de advertentie te schrijveneen meesterstuk, waarin hij zijn jonkvrouwelijke persoonlijk heid in de schoonste kleuren afmaalde. Als juffrouw Dora op dit prachtstuk niet in ging en aan een ander de voorkeur gaf, dan was zij zijn correspondentie heelemaal niet waard. De brief ging in zee en twee dagen lateT ontving Frits reeds het antwoord: zij zei hem dank voor het mooie epistel en ver heugde zich in het vooruitzicht de corres pondentie voort te zetten. Hoezee, overwonnen! Hij was de uitverko rene onder de vele mededingsters! Dat werd nu een drukke briefwisseling en het snuivend stoomros had menig gepar fumeerd, heerlijk geurend briefje naar de plaats van bestemming te brengen aan Do ra in Gorkum en aan Frieda in Kuilen burg. Dec en laatsten, mooien, vrouwelijken voornaam had Frits zich namelijk uitgeko zen. Na een paar dagen reeds ontving hij zelfs Dora's portret, het portret van een aller bekoorlijkst kopje met dat allerliefste mond je esn die onschuldige, groot© kinderoogen. Hij was hals-over-kop op het engel achtigo wezen verliefd en vreesde nu waarlijk do onthulling, dio toch eens zou moeten ko men. Zou Dora hem wel ooit kunnen ver geven In denzelfden brief had Dora hem ver zocht- ook „haar" portret te zenden- Frits geraakte in eenige verlegenheid. Zou hij het bedrog voortzetten? Ba! Wie A zegt, moet ook B zeggen en „tien moedige behoort de heele wereld." En hij was moedig en zond het portret zijner zuster naar Gorkum. Slechts kort nog duuirde Frits' verblijf in zijn geboortestadje. Do tijd vloog om nu. Meermalen zat hij peinzend met Dora's portret voor zich, al maar zich vermeiend in den aanblik harer schoone gelaatstrek ken. Zulk een lief schepsel bedrogen te heb ben Het was inderdaad ernstig en treurig te gelijk. En toen hij zichzelf afvroeg wpt eigenlijk uit de heele geschiedenis worden moest, toen aarzelde hij niet lang meer en gaf hij zichzelf het antwoord: Zij moet mijn vrouw worden 1 Dora was zeventien jaar oud, hij vier en twintig. Zouden zij niet een aardig paar kunnen zijn? En zonder ijdel te wezen zoo leelijk was hij nu niet, dat hij naast de schoonheid zijner vriendin een vreeselijk contrast zou vormen. Dat was het doel, dat hij bereiken moest: zij moest zijn vrouw worden I Hij deelde haar mede, dat hij binnen en kele dagen naar Gorkum zou komen en zich reeds verheugde in het vooruitzicht, haar eindelijk eens persoonlijk te leeren konncn. En Dora schreef daarop, dat zij Zaterdag om drie uren, 's namiddags, aan den ri vierkant zou zijn, niet ver van de aanleg plaats der Dordtsche booten. En als zeker herken ningsteeken zou zij eenige korenbloe men op de borst dragen. Frits was al een paar uur in Gorkum en bereidde zich voor op de ontmoeting. Halfdrie was het al. Snel dus naar den rivierkant! Of de overwinning óf smadelij ke nederlaag. Het hart klopte hem al in de keel. Zulk een beklemd gevoel was hem vol komen vreemd. Vreedzaam kabbelde de Merwede voort, tusschen frisch groene oevers haar weg zoe kend; daarginds pluimde rook eener stoom boot en van de overzijde kwam het bruine zeil eener tjalk aan laveeren, zongeplekt in den prachtigen lentedag. MoedMoed 1 Eenige minuten voor drieën. Nog niets te zien. Zou zij zich niet aan de afspraak gehouden hebben? Maar neon, daar hoor de hij achter zich voetstappen. Zij kwam. En zich omkeerend, ontwaarde hij de lij vige gestalte van zijn vriend Otto, den can- didaat in de medicijnen, in zijn knoopsgat een paar bloemen. Frits was sprakeloos van schrik. De eer ste woorden, die hij stamelde, waren: „Do ra. jij?' En Otto verging het evenzooi. „Frieda? Frits?" Dan volgde do opheldering. Otto Had de zelfde grap uit willen halen als Frits. „Dat kan ik jo niet vergeven, Otto. Ik ben tot over mijn ooron verliefd. En wie is dan die engel, wier portret je me gezon den hebt? Is het misschien een wezen van vleosch en bloed?" „Ja, natuurlijk, zij is de bruid van mijn broeder." „Bruid?! Ook dat nog??" c A/\/\/V/\AryN U kunt mij gelooven of niet, maar ik ver tel u do waarheidik had een vrouw lief van ganscher harte en ik zal heel mijn le ven aan haar blijven denken, al zag ik nooit iets meer van haar dan haar hoed, drijvende op do golven van do Middelland-1 sch© Zee. Waar het gebeurde? Hoe de vrouw heette? Wat doet het er toé? Het was tegen zonsondergang, dat ik den hoed zag drijven, als een vreemde, lovende bloemhet was een witte hoed, gemaakt van fijne, doorschijnende stof, opgemaakt met luchtigo kant, waarvan de draden glinster- den. Op een avond zag ik hem voor het eerst; 1 den volgenden avond weer, toen nog eens; want ik kwam eiken dag terug om te kij ken. Als ik wat vroeg was, zag ik hem te voorschijn komen van achter een groep jon ge pijnboomen, die vlak aan zee stonden. Geheimzinnig gleed hij over het water, als een zwaan. Hij kwam uit een villa, die ver borgen stond achter de boomen. Soms be spiedde ik hem, als hij hot pad afkwam, dat van do villa naar beneden leidde, naar de zee. Ik zag den hoed, niets dan don hoed boven een hoogo, dichte haag, waar hij naar eigen believen scheen voort te zweven als een groot© vlinder over de bloesems van do oleanders. Ik vond een mystiek genot in bet Volgen van dien hoed; ik was juist in een stemming voor een ideale verliefdheid op een vrouw, wier uiterlijke verschijning mij even onbe kend was als haar ziel. Maar de hoed had mij van den eersten aanblik getroffen als iets bijzonder teers en fijns, en daar vrou wen zoo dikwijls haar kfecron kiezen naar haar karakter, dacht ik mij onder dien wit ten hoed een teer, slank figuurtje, met een gevoelige ziel, te gevoelig mogelijk. En ik vroeg mijzelf af: Zou er geluk zijn onder dien hoed? De vlakke stralen van de ondergaande zon wierpen een tooveraehtig licht op die be- valligo voreeniging van te ere stoffen. Als hij to lang verwijlde op het water, na somber wordend, of te ver afdreef op do bedrieglijke golven, riep niemand waarschu wend van de villa; geen vriendelijke stern werd vernomen. Zij was een eenzame I En ik, bescheiden verborgen in mijn schuilhoek, waar ik niets zag dan haar hoed, voelde tusschen de onbekende c-n mij dien geheimzinnigen band, welke ontstaat, als men dc eenzaamheid deelt.

Leidsch Dagblad | 1904 | | pagina 9