Raadgeving. "hinkenT Wekeljjksche Kalender. «Icrtijd Jay Gould voor zijn dochter, de gravin Oantelane, de diamanten, dio een maal aan keizerin Engénie hadden bohooTd; hij betaalde er een vorstelijk vermogen voor. Zijn zonen George en Howard erfden diens zucht naar luxe en toonden die nog ster ker. Howard Gould liet zich een jacht bou wen, dat in werkelijkheid een drijvend pa leis mag genoemd worden, en waarmede al leen dat van den keizer van Rusland kan wedijveren. Onder Gould's kleine dwaashe den moet ook nog genoemd worden do be stelling van een waaier, die versierd was met acht medaillon-schilderstukjes, waar voor hij acht dor beroemdste Amerikaan- sche schilders 600,000 dollars had betaald. „Het was een „cadeautje" voor een vrien- din des huize6." Geen spijkers in de muren. Het is een slechte, een slordige gewoonte ran huurders, de ergernis van huisbazen en de wanhoop van bohangera, cxm schilderijen, platen, spiegels, kortom alles, wat geschikt heid bezit om aan onze kamermuren gehan gen te worden, met een spijker i n den muur te bevestigen. Do gewoonte is werkelijk slecht. Moderne opvattingen van woningbe- woning hebben ze or logisoh uitgemaakt, dat in onze versierings- on gebruiksvoox-werpen meer openhartigheid moest kom on, dat een stoel slechte moest dienen om óp te zitten, een tafel om &dn te zitten, enzoovoort. Dus, redeneert deze logioa, waarom niet gehan gen, zichtbaar gehangen, wat hangen moet; een lijst aan een verborgen spijker hangt niet, maar zweeft tegen don muur. Er is een andere grief van meer estheti- schen aard tegen het spijkerslaan i x onze muren: zij. dio een spijker goed op den kop raken, zijn zeldzaam, terwijl zij, die graag zelf hameren, velen zijn; gevolg: krom- geslagen spijkers, gescheurde behangsels, muurgaten, die wel gemaskerd zijn door do daarvoor hangende wandversiering, maar daarachter toch blijven bestaan. In Engeland heeft men wat nieuws be dacht, Een spijker in den wand is het ver schrikkelijkste, wat een huisvrouw zich daar kan denken trouwens, de Engelsche huis- verhuurders verbieden het pertinent en sti- puleeren het in uw huurcontract. Men heeft in nieuwe Engelsche woonhuizen boven het plafond een koperen stang aangebracht met verschuifbare haken, daaraan komen de lijeten met schilderij, ets of plaat te han gen op do plaats, waar men maar wil? Een bezwaar zou men aanvankelijk achten het lange koord, maar aangezien dit, naar moderne logische opvattingen, volkomen den indruk van hangen aangeeft, en dit koord in kleur in overeenstemming met het behang of de lambrizeering is te kiezen, geldt dit als bezwaar niet. Trouwens er staat te genover, dat od aan veiligheid wint, want een stevig koerd is toch altijd beter dan een spijker door 1 behang zélf geslagen. Op de schilderijen-tentoonstellingen ziet men deze manier van ophangen reeds veel i toegepast. Maar nu men er bij de Engelsche wooninrichting ook mee begint, wil men er j misschien ook bij onze woningen eens een proef mee nemen. Nadeelen van drinken by het eten. Door deze slechte gewoonte wordt de eer- »te aanleiding tot het bederf der tanden ge geven. De snelle afwisseling van warmte en koude tast het glazuur aan en bevordert het hol-worden der tanden. Doch niet al leen voor de tanden, maar ook voor de maag is het drinken bij Ixet eten nadeelig. Wan- neer onmiddellijk na het gebruik van vette spijzen of sausen gedronken wordt, stolt het vet in de maag en scheidt zich van de overi ge spijzen ai. Daar nu deze gestolde vette massa soortelijk lichter is dan de overige inhoud van de maag, drijft zij bovenop, het geen ten gevolge heeft, dat de spijsverte ring wordt gestoord en daardoor maagziek ten kunnen ontstaan. Oudere moeten niet dulden, dat hun kin doren Hj hei eten drinken. Die er zich slechts ccnigc dagen van onthoudt, gevoelt er later geen behoefte toe. De kunst van hinkeD niet op twee ge dachten, maar op één been verstaan onze jonge vrienden natuurlek allen. Niet allen zullen evenwel kennen do Schotsche hinkebaan en de Gslriersche hinkebaan. En toch is het zoo aardig vooral in 't voorjaar, als het er niet te guur meer en nog niot te warm voor is over zulke banen te hinken. Daarom wenschen wy jelui er hier mede bekend te maken, in de hoop op onzo wandelingen jelui de hinkkunst op daartoe geschikte en niet voor het verkeer denkt om de vlugge fietsen l hinderlijke plaatsen vrooiyk en biy zonder ruzie to zien beoefenen. De Schotsche hinkebaan. Je kunt haar met den h^k van je laars zonder veel moeite in het zand trekken of mot kryt op een houten vloer of op steenen, zooals ze hier verkleind is afgebeeld. Waar de sterretjes gotee- kend zijn, gaan de spelers staaD; het lot beslist wie begint. Als binkeblokje neem je een etuk steen, een blokje hout of iets dergelijks. Wie begint gooit dit in no. 1, hinkt er in en met den hin kenden voet moet hy het blokje er weer uit hinken en hinkt er dan zelf ook uit. Buiten de hinkebaan mag hy op twee voeten staan, evenals In alle even nummers. Nu gooit hy het blokje in 2, hinkt daarheen en stoot met den hinkenden voet bet blokje naar 1 en dan 6r uit. Nu mikt hy in 8, hinkt door 1 en 2 naar 3 en hinkt het blokje weer van 3 naar 2, van 2 naar 1, enz. Zoo gaat hy door tot 12. Torwyi hy tot dusver het blokje telkens door alle nummers heeft teruggehlnkt, moet hy het van 12 ineens terughinken over 1. Is hem dit gelukt, dan heeft hy 12 en begint de tweede speler. Men kan nu afspreken, dat wie het eerst 86 of 48 heeft, hot spel ge wonnen heeft. De volgende regelen moeten by hot spel nog in acht worden genomen. Wanneer 6 bereikt is (en omgekeerd wan neer 8 is bereikt), moet do speler den kruis- sprong maken, d. w. z. na 5 moet by te geiyk in 6 en 7 één voet zetten en dan verder hinken. Ten tweede: Wie op een streep trapt of wie het hinkeblok op een streep gooit of hinkt, moet zyn beurt aan den volgenden speler afstaan. Wie, behalve op de even nummere en in het kruis, met beide voeten op den grond komt, moet ook zyn bourt afstaan. De Geldersche hinkebaan. Deze baan is eenvoudiger en begint met het kruis. Dezelfue regelen gelden, maar de telling geschiedt anders. Wanneer het heele spel af- gehlnkt is, moet de speler alle hokjes doorloopen met het hinkeblokje op den rech tervoet. Hy moet dan natuur- lyk zeer voorzichtig stappen en vooral by het kruis op passen; anders valt desteen er af en moet de tweede speler beginnen. Heeft hy zoo de 10 nummers heen- en teruggeloopen. dan komt hot moeiiyk8te: met het hinke blok op het hoofd moet de speler alle nummers afloopen, ook met vorming van het kruis. Wie doze drie kunstatuk- volbracht, is „hinkebaas". CORRESPONDENTIE. H.In het volgend Zondag tblad Naken zondop vuur. Een merkwaardige uitvinding ia in Enge land gedaan Tot dusverre was het den toe rist, den sportman of den soldaat onmoge lijk in het open veld warm eten te hebben, tenzij hij gelegenheid had een vuur aan te leggen, welke gelegenheid menigmaal ont breekt; maar deze uitvinding nn bedoelt het mogelijk te maken soep, geconserveerde groenten of andere spijzen te warmen, loa der dat men door, onder welken vorm ook, vuur bij noodig beeft. De Oalorit-maai- schappij beeft verschillende eoorten van voedsel in blikken in den handel gebracht, waarbij de bus een dubbelen bodem beeft, wolke met een chemisch mengsel is gevuld. Men heeft nu slechts een opening in dien bodera te maken, de bus in koud water te zetten en binnen tien minuten ifl bet voed sel tot gebruik gereed en zoo warm of bet paa uit de keuken kwam. Zondag. Slechte dan, wanneer de rechtvaardiger toenemen, gedijt het land, en i ""ere bekee ring is een belangrijke «schrede op den weg tot oplossing van de sociale kwestie. Iffanndag. Wie iemand zijn zelfvertrouwen, op welke wijze dan ook, ontrooft, pleegt een zedelij ken moord. Leven is openbaring van kracht, terwijl moed en zelfvertrouwen van kracht de bronnen zijn. Dinsdag. Oude men8chen zijn vaak nog tan meer nuï dan de jeugd wil gelooven. Wanneer twee oude oogen zich sluiten, wordt daar door soms een groote verandering in een fa milie teweeggebracht. Woensdag. Nederigheid, als eerste en laatste vrooht der hoogere liefde, wordt nauwelijks andere dan uit moeilijke beproevingeo geboren; zij wordt er door gevoed eo tot rijpbedd go- braoht. Donderdag. Te veel bande®, slecht werk. Vrijdag. Wie den boom verzorgt, houdt ook den tak in bet oog. Zaterdag. Levenskracht cn gezondheid worden niet door stilzitten verkregen. Zomersproeten. Een dochter van een onxer Abonnós vood on« het volgende schrijven W clcd-cU. H eer I Zeer gaarne zou ik hebben, dat U in een Uwer Zondagsbladen een vraag stelde of een Uwer lezers misschien ook een Reoept wist voor bet verwijderen van somersproe ten. In afwachting verblijf ik met hoogach ting: Een dochter van een Uwer Abonnét." Wijzelven bezitten zulk een Recept niet. Onze lezers, die er wel een rijk zijn, zullen ons en inzonderheid de vragende dame zeer verplichten het ons te zenden. Wij zul len het dan in ons Zondagsblad doen afdruk ken Dat haar stem niet zij dio eonor roe pende in de woestijn 1

Leidsch Dagblad | 1904 | | pagina 11