Ingezonden. Buitenlandseh Overzicht. Voetbalwedsfrijd 0. V.-V. De Sporiman. GWstorcn werd op heb terrein van do Leid- eche Abhlobiek-vereoniging „De Sport- man" de rcocls eenige malen uitgesteld© wedstrijd tusschon de Overveensch© voet bal vereen iging, kampioen van den Haar- lemsohen Voetbalbond, en de L. A. V. „De Sportman" gespeeld. Onmiddellijk na den aanvang bracht O. V. V. een beaoek. aan Sportmans doel, doch het gelakte den ach ter spelers den bal naar heft O. V. V. terrein te doen verhuizon, waarvan do roöhtsbuditenspeler J. gebruik maakte om een ver schot in te zenden, het welk door O. V. V.'s doelverdediger niet word gestopt en waarvoor Sportman na ongeveer 10 minuten de leiding nam. Lang behield zij die echter niet, want O. V. V.'s linksbuitenepeler wist uit een vrijen schop, eveneens door een ver schot gelijk te ma- kon. Toen verslapte bet spel van beide par tijen en bleef de stand tot halftime 11. Na rust traden Sporbmans voorwaar teen dadelijk flink op ean bracht de midden- voorwaartsspcler S. ongeveer minuut na do hervatting door een hard schot den stand op 21. O. V. V.'s speler», waaronder vooral de linkamiddenspeler U. en de linksbuiten- speler uitkwamen, zaten echter niet stil, maar brachten eveneens verscheidene bezoe ken aan Sportman's doeLverdodigor J-, die eohter steeds „niet thuis" gaf, hierin krach tig ondersteund door zijn beide vlugge aohterspelere. Een half uur later doelpuntte Sportman nogmaals door haar mid de nvoorwaartss po- Ier S. uit een uitstekend geplaatste oentor van don linksbuitenspeler O., tot ten slotte haar linksbinnen&peler v. S., keurig door alle aohiterspelers van O. V. V. heendrijvcn- de, den doelverdediger door een keiliarden schuiver verschalkte en aldus de score tot 4 1 verhoogde. Toon kwam 't einde, begroet door de gebruikelijke three cheers", en kon „De Sportman" wederom een mooie overwinning boeken. Den «ohoi dar echter v. Z. komt een woord van lof toe voor zijn uitstekend leiden. Gouden Kruis. In den eindstrijd voor deze serie wed strijden ontmoetten elkaar „Volharding" van Amsterdam en „Ajax" van Leiden op Quick's terrein te Amsterdam, Aanvankelijk is „Ajax" do meerdere; toch gelukt het „Volharding" het eerst te doelpunten. „Ajax" weet door v. d. Laan gelijk te ma ken cn ovon voor de rust weet ze door een misverstand tusschen doelverdediger on aohterspclor de leiding te nemen. Na de rust zijn de eerste klassers de sterkeren, en weten door een strafschop gelijk tc maken. Als tijd komt is de stand nog 22. Opmer kelijk is het, dat „Volharding" twee en „Ajax" één strafschop gemist hebben, Een kwartier verlenging brengt nog geen resul- Dit is nu de 3de maal, dat de blauwgelen hot Gouden Kruis gewonnen hebben. Zoo wordt Diet {iiildiek kcriiogcn. Oneerlijke Concurrentie. Qvortuigd als men is, (Lat het tegenwoor dig voor eon eerlijk winkelier moeilijk is zrich staande to houden, kan hot niet anders zijn, dat onderstaando voor hot publiek ze ker do mooi to waard is hot to weten, om daarna eon oordeel to vollen on to doon zien, hoe mon gediend is van oneerlijkheden. Hot mcorondecJ dor lezers van het „Loidsah DagblacI" heeft vanzelf gelezen de odvertentdo, daarin voorkomende op Vrij dag 25 Maart, welke gotcekend is door den ourator mr. Joan Willem Coenraad. Aan hen is dan ook voornamelijk hot onder staande gericht, dat voorkomt in „De Ma- nufaeburior", datum 23 Maart 190-1. Ge noemd blad schrijft: „Lang niet alle deelnemers aan hot ge houden middcstandseongros te Rotterdam waren eensgezind omtront de to nemen wet telijke maatregelen tegen oneerlijke 00n- ourrontio. Is or iets voor te zeggen, dat mon don handel zoo vrij mogelijk late, toch valt hot niet to ontkennen, dat het gewenscht zou zijn, om niet te zoggen noodzakelijk, dat ©r paal en perk werd gestold aan een con- curnontie, gebaseerd op een grove mislei ding van het publiek door gowetenlooze Bcharrelaam, den naam van winkelier of handelaar onwaardig. Nu moge men zoggen, dat het domme publiek niet beschermd bo hooft to worden, maar waar deze z,g. koop lieden zioh wenden vooral tot het kleine pu bliek door advertentie in do volksbladen cn dat publiek onmogelijk op de hoogt© kan zijn van do „trucs" van dergelijke lieden, kan men hier niet va.n domheid sprekon, wanncor het publiek er „inloopt". Maar al war© het- zoo, dat de Staat de domheid van het publiek niet behoeft to onhzion, zoo is hij vorplioht don ricölon handel to bescher men of liever do Staat moet den onriéclcn handel trachten togen te gaan. Door da-t niet te doen, door dat toe te laten, dat de leolijkssto misbruiken ongestoord kunnen voortwoekeren, maakt-de Staat zioh schuldig aan een verzuim dat veel van medeplich tigheid heeft-. Ter illustratie van boven staande, kunnon wij hier laten volgen een klein staaltjo van zulk een walgelijke, dó- loyale concurrentie, die dringond vraagt om wettelijke regeling, feitelijk op strafbe palingen. Het is bekend, dat onze rechtelijke macht hoog staat aangesohreven, dat onze rechts geleerden, waar zo optreden in hun functie als ounator in een faillissement, zioh vrij houden en, laten wij zoggen, ook moeten houden, van minwaardige praktijken Wat doet nu een Amstordamsche winkel Lr(!) in heorenoonfeotio? In een der volksbladen ad verteert deze firma! 1dat een openbare verkooping van zomer goederen zal plaat» hebben, uit hot faillissement der firma Qehr. Hondriksec, eo onderteekent deze ad vertentie met;,, De curator mr. Jean Willem Coenraad." Hot onnadenkend publiek zal nu gelooven, dat werkelijk een advocaat, cu rator in bovengenoemd faillissement, deze verkooping annonceert en een faillisse- mentaverkooping derhalve togen taxatie prijs geschiedt. Genoemde curator bestaat echter methet is een gefingeerde naam evenals het gehcclc faillissement en de naam van den failliet gefingeerd zijn. Het in dus een groote en ergerlijke misleidinggebaseerd op mis- bruikmakvng vanhoewel niet den naam van een advocaatdan toch van de quoliteit en beroepsuitoefeningtoegekend aan een Meester in de Rechten. Tegen dergelijke onwaardige praktijken moest de wet kunnen optieden en deze doen ons betreuren, dat wij hier niet hebben dc veel gesmade Duitsche (grobcr Unfug) Pa- ragrabe, die zeker hierop toepasselijk zou zijn en welker toepassing door ieder welden kende, ook buiten deze conourtrentio staan de, zou worden toegejuicht. Hadden wij echter maar reeds een krachtige verceni- ging (de algameone winkeliersvereniging is nog niet sterk genoeg), die op dorgolijke reclames het antwoord niet schuldig bleef I Onder zoo een advertentie een flinke ad vertentie gezet, waarin hot publiek op de misleiding werd attent gemaakt cn gezegd, dat èn het faillissement èn de curator ge fingeerd zijn, dat het hier slechts een on waar lokmiddel betreft dan zou dit al veel helpen, om èn het publiek to weerhou den zioh to laten misleiden èn de winkc- liere terughouden van zulke kwade prak tijken, die do grens van geoorloofde concur rentie verre overschrijden." Ais men nu nagaat dat èn de Gebr. Hen- driksen, èn de cur. Jean Willem Coen raad dezelfde zijn als in de bewuste advcr- tontio voorkomen, kan het niet anders of noodzakelijk is het men zich van deze soharrelaars moet terughouden, en zioh niet laten verleiden door hun grooto bombarie. Men zij dus gewaarschuwd en op zijn hoe de U dankend voor de verleende plaats ruimte, heb ik de eer te zijn Uw dw„ Dnr. K. Misleiding. Mijnheer de Redacteur1 Met verbazing zag ik Vrijdagavond in het „Loidech Dag-blad" de advertentie, waarbij aangekondigd werd, dat mr. Coen- raads als curator in het faillissement dor Gobrs. Hendriksen, in lokaal Ephraim een partij hoeren- en kinderkleeding togen taxatie-prijs verkoopen zou De brutaliteit dezer vorkoopers gaat ver. Immers dezelfde misleidende wijze van hun waren aan den man brengen hebben zij eerst te Amsterdam beproefd. Naar hot weekblad „De Winkelier" en liet „Katholiek Sociaal Weekblad" toon mo- dodeelden, staat dit vast: lo. dat een mr. Jean Willem Coenraads 2o. dat de firma Ueörs. Jon. en t'r% {j. JJendriksen te Rotterdam ook niet bestaat. Deze geheel© advertentie is er dus op be rekend, om het publick op gTove wijze te misleiden. Daar de heoren vorkoopers hier nog vor der gaan dan te Amsterdam, cn er nu zelfs bijvoegen, dat hot faillissement is uitge sproken door de Rechtbank te Rotterdam, dato 11 Februari (zonder jaar), vindt do politic misschidn termen om thans eon vervolging uitte lok ken wegens het oplichting s-a r- tikel in het Wetboek van Straf recht. In elk geval kwam het mij gewenscht voor hot goede Leidsohe publiek te waar schuwen tegen deze praktijkon. Waarlijk, de concurrentie voor onze win keliers is al groot genoeg, dat dit soort van reclame-maken wel eens openlijk mag wor den afgekeurd. Mr. A. In Duitsohland is weder een onder officier veroordeeld wegens mishandeling van ondergeschikten. De man werd voor 87 vergrijpen gestraft met drie maanden gevangen isstraf Het glanspunt van keizer Wilhelma reis is zeker wel de ontmoeting tus schen don Keizer en don Koning van Italië to Napels. Bij het dejouner aan boord van de „Ho- honzollern" heeft do Koning van Italië den volgenden dronk uitgebracht: „Terwijl ik Uwe Majesteit mijn hartolij- ken groet breng, wonsch ik uiting te geven aan de vreugde, die ik gevoel, wanneer ik u torügzio. Mijn volk en ik zijn dankbaarwij beminnen in Uwo Majesteit een trouwen vriend, op wien wij kunnen rekenen. De banden, die sinds zoovele jaren zoo geluk kig onze Staten vereenigen en vorbinden met onzen gemeenschappelijken bondgenoot, waron tot dusver do krachtigste waarborg voor den Europeeschen vrede; zij moeten aldus blijven, nog versterkt door ons geloof in ons verbond on 'door de gevoelens onzer volken, die in het verleden tot elkaar go- droven werden door overeenstemming van groote nationale gebeurtenissen, en thans verbonden zijn door dezelfde adspiratiën naar een toekomst van vreedzamen vooruit gang. Ik drink op 'de gezondheid van Uwe Majesteit, do Keizerin en het geheelo kei zerlijk Huis en op het roemrijke Duitsche volk." Do Keizer antwoordde: „Na ingespannen arbeid rust komende zoeken aan de wonder- 8choonc stranden van Uwer Majesteits vader land, volg ik 0 aandrift an mijn hart, dat mij altijd evenals mijn landgenooten tot sympathie jegens het Italiaansche volk be weegt. Het denkbeeld van het Drievoudig Verbond is thans onuitwisohbaar gegrift in de ziel onzer onderdanen. Het Verbond, 'door ónzo beroemde voorgangers en het vereerdo hoofd van het Habsburgsche Huis gegrond vest, is onzen volken tot zegen en Europa tot een vasten vredesburcht geworden, on der welks beschutting de vreedzame ontwik, keling der volken altijd onafgebroken zal kunnen voortgaan. Ik verzoek Uwe Majes teit (aldus eindigde de Keizer) mij toe te staan mijn glas op te heffen, terwijl ik do schoone Italiaansche vloot aanschouw, wel ker vlag naast de onze wappert; 1 -t oog slaande op de schoone Golf van Napels, waar zooveel poëzie en geschiedkundige her inneringen van uitgaan. Ik drink op dc gezondheid van den Koning cn de Koning in van Italië; op het zoo moedige leger, dc zoo dappere vloot, on het sympathieke ita liaansche volk." Ook in do Italiaansche Kamer van Af gevaardigden werd dc heuglijke ontmoeting besproken. Santini maakte er zich tot tolk van de vergadering, door uen voorzitter te verzoeken aan Keizer Wilhelm en Koning Victor Emanuel de uitdrukking over tc brengen van de gevoelens van het Italiaan sche parlemeut, ter gelegenheid van de ge lukkige ontmoeting. Hij hoopte, dat deze voor langen tijd een periode van een roem rijken vrede ver: erde. De voorzitter herinnerde aan de banden van vriendschap en het verbond, die beide volken vereenigden, stelde de Kamer voor, in een motie haar vreugde uit te spreken over de Unie, welke door de ontmoeting e'er bcido 80uvereinen gesymboliseerd wordt, en een telegram a n den Koning te richten, waarin deze gevoelens worden uitgesproken. Dit voorstel werd bij acclamatie aangeno men. Do „Vo&sische Ztg." verneemt van haar correspondent te Stockholm: Over de vraag of men de Russisch p Oostzcevloot, die wordt uitgerust-, in plaats van door het Suez-kanaal 13,500 mij len, door de Noordelijke IJszee, 5500 zeemij- Ion ver zou zenden, heeft de meest bevoegde deskundige, dc Zweedsche minister van mar rinc Palander, die indertijd de „Vega'com- mandeerde, aan een medewerker van het Aftonbladet 1 "t volgende gezegd De minister wees op de moeilijkheden aan de kust van het Taimyr-schiereiland, die tot den 76sten breedtegraad uicsteekt. Daar vindt men ^ccn zeestroom, die het ijs voortr drijft, doch de bewegingen van het ijs wor den bepaald door den toestand van den wind. Der „Vega" gelukte het door een smal ijskanaal tc gaanzij moest gedurende den geheelen tocht peilingen doen, om niet aan den grond te geraken, en had toch maar 10 voet diepgang, terwijl de oorlogsschepen 25 tot 27 voeten diep gaan. Hierbij komt, dat er bijna onophoudelijk nevels heer- schcn, wanneer het ijs smelt Moderne oor logsschepen zijn zeer slecht geschikt voor het pool-ijs, daar zij, met uitzondering van het deel, dat door het pantser beschut wordt slechts uit dunne platen zijn gebouwd en het voorgedcclte, dat het bij een tocht door het pool-ij6 het ergst te verantwoorden heeft onbeschermd ia Palander noemde het onge rijmd, van het gebruik van ijsbrekers in het rtool-iis te spreken en had daarbij nog een die van de noordoostelijke doorvaart tracht gebruik te maken, er mede rekenen moet, vast te vriezen en te overwinteren; in die ijzeren gevaarten zouden echter de man- sohappen bevriezen. Zonder nog to spreken van do bezwaren eener verzorging van 600 tot 700 man bij een lange overwintering onder deze omstandigheden, acht admiraal Palan der do reis van een oorlogsvloot langs de noordkust van Azië het waanzinnigste plan, dat een Regeering kon willen uitvoeren. Een nota van Havas aan de Fransohe bla den zegt, dat de onderhandelingen over de vriendschappelijke schikking van verschillende quaesties tusschen Frank- rijk en Engeland op bevredigende wij ze vorderen. Gewaarschuwd wordt tegen de diJkwijls tegenstrijdige en onvolkomen be richten, welke telkens over den stand dier onderhandelingen worden verspreid. Waarschijnlijk beteckent deze nota, dat men geen waarde moet hechten aan do me dedeel ingen van sommige bladen, als zouden de onderhandelingen reeds zoo goed als vol eindigd zijn en nog vóór Paschen kunnen worden afgesloten. Uit Rome wordt geseind, dat de Fran se h e ambassadeur bij het V a t i c a a n na mens zijn Regeering een in krachtige termen gestold protest heeft ingediend tegen de woorden, door den Paus in zijn rede aan do kardinalen gebezigd ten opzichte van de an- ti-clerioalo Fransche regeerings-politiek. Dat protest van de Fransche Regeering luidt aldus: „Do uitlatingen van den H. Vader bij gelegenheid van het feest van den H. Jo seph zijn een oponlijke beoordeel ing van de Franscho staatkunde. Deze critiek is te meer onaannemelijk, omdat geen enkele der maatregelen, waarop de Paus in zijn toe spraak doelde, in strijd is met het concor daat, dat de betrekkingen regelt tusschen Frankrijk en den H. Stool. Hot is daarom de plicht van de Fransche Regeering bij Z. E. den kardinaal-staatssecretaris te pro- testeeren tegen de toespraak, waarvan zij noch den vorm, noch don inhoud kan goed keuren." De Fransche gezant bij het Vaticaan heeft, in opdracht van minister Delcaseó dit protest overhandigd aan mgr. Merry dol Val. Het stuk heeft, volgens de Temps" op het Va-tioaan een diepen in druk gemaakt, te meer, daar verschillende kardinalen de uitlatingen van den Paus zeer hebben betreurd. De Barnabieten te Parijs wei geren op bevel van de politie hnn klooster te ontruimen en hebben den toegang gebar ricadeerd. In het arsenaal to Toulon zijn be langrijke diefstallen gepleegd. De bewa king is verscherpt, en drie verdachte perso nen zijn in hechtenis genomen. Het Deensche Folketing heeft bij de behandeling in tweede lezing van het wetsontwerp op de invoering van de gee- 3 o 1 s t r a f voor misdadigors, die zich aan goweldpleging hebben schuldig gemaakt, met 54 tegen 50 stemmeD een amendement verworpen, waarin was voorgesteld, de gee- selstraf te vervangen door dwangarbeid. Het geheele wetsontwerp werd daarop aangenomen met 57 tegen 32 stemmen. Uit Londen wordt gemeld, dat in het smaadgeding betreffende de Congo- schandalen de jury den Belgischen of ficieren 500 pd. st. schadevergoeding heeft toegekend. Het hooggerechtshof verbood voor altijd den verkoop van het boek, dat de beschul digingen bevatte. De verdediger van kapi tein Burrows en den uitgever Everitt be toogde, .dat de regeering van Congo dit smaadgeding ingesteld had, ten einde zich schoon te wasschen Maar de Engelsche re geering is bezig zeide hij de Congo- schandalen te onderzoeken. De voorzitter van het Hof stond den plei ter niet toe te zeggen, dat Lord Lansdowne in het Hoogerhuis dezelfde beschuldigin gen had uitgebracht, welke Burrows' „Vloek van Midden-Afrika" behelst. De Shcffieldsche dames hebben zioh aaneengesloten om aan de nieuwe hoogeshool daar een leerstoel voor de rockten dor vrouw te stichten, welke zal worden bezet door een vrouw Van do 20,000 pd. sterl. die daarvoor noodig zijn, is een tiende gedeelte bereids bijeenge bracht. De Portugeesche Kamer van Af gevaardigden is sinds eenige dagen het too- neel van zeer rumoerige voorvallen. De laat ste zittingen moesten herhaaldelijk worden geschorst. D© financieele plannen der Re geering Bellijnen hiertoe aanleiding te geven. Op het oogenblik voert de republikeineche partij een hevigen strijd tegen de Regeering, die zij beschuldigt het land te plunderen en te berooven. Nieuwe belastingplannen heb ben groote ontevredenheid veroorzaakt, die zich niet alleen van de democraten, maar ook van de conservatieven en liberalen heeft meester gemaal Onvermijdelijk acht men daarom eerlang een ministerieele crisis. De pogingen der Regeering, met alle midde':n de begrooting van 1904 waarbij de nieuwe lasten worden opgelegd er door te krijgen, hebben de oppositie buiten het Parlement zoodanig ontstemd, dat men groote bctoogingen be raamt, bijv. het sluiten van alle winkels te Lissabon op een gegeven dag. Men hoopt aldus het ministerie te dwingen, de leiding over te geven aan de liberaal-progressisten, wier leider Lucanio de Castro reeds met een uitgebreid hervormings-program gereed staat. Er zijn er zelfs, die vreezen, dat dit het begin zal zijn voor een algemeene repu- blikcinsche beweging. Thans komt het bericht uit Lissabon, dat Rodrigo Pequito L-T benoemd tot minister van financiën in de plaats van Teixcira Souza, die afgetreden is. zaakgelastigde op last van minister Dclcas- 6é aan de Port© verklaard heeft, dat de Fransche regeering haar volkomen goedkeu ring hecht aan de voorwaarden, door de ge zanten van Oostenrijk-Hongarije en Rus land gesteld betreffende de reorganisatie der gendarmerie en de vilajets Saloniki, Monaatir en Kossano. De zaakgelastigde voegde hieraan toe, dat hij volgens zijn in struction de eischen der beide gezanten krachtig moest ondersteunen. Omtrent den opstand der Albanee- zon komt een verblijdend bericht: Dc Al- baneesche opstandelingen zijn verzoend, uiteen- en naar huis gegaan I In April a. s. zal in Transvaal een volkstolli ng worden gehouden. Wan- necr-doze goed cn wèl afgeloopen is, denkt de Transvaalsche regeering een aanvang te maken met het instellen van door het pu bliek gekozen districtsraden (Divi sional Councils). Over de bevoegdheid van die raden heeft de lt.-gouverneur zich nog niet uitgelaten. Enkel is het bekend, dat ze vooral bestemd zullen zijn om de buiten-dis tricten in nauwer aanraking met de centra le regccnng te brengen en ingericht zullen worden naar het model der bestaande ste delijke raden. De bedoeling is waarschijnlijk de kolonie langzamerhand voor zelfbestuur en een ge kozen parlement voor te bereiden. Wanneer bij de verkiezing der districtsraden mocht blijken, dat de pro-Britsche elementen de overhand hebben, dan staat de kans op een spoedig verleenen van zelfbestuur waar schijnlijk goed .Anders zal de Regeering nog wel een poosje willen wachten totdat het werk der verbritsching betere vorderingen gemaakt heeft. „De Volksstem", hoewel zij het verleenen van uitgebreider rechten aan de bevolking goedkeurt, kan zich toch niet geheel vereen i- gen met het beginsel van decentralisatie* dat in het plan van Lawley doorschemert. Voor een uitgebreid, zeer dun bevolkt land als Transvaal, acht zij deoentralisatie niet goed. Eenvoud van bestuur, dat is het, wa-tl Transvaal noodig heeft. De buitendistricten, bewoond door een weinig talrijke territo riale aristocratie, verlangen minde- naar plaatselijke autonomie dan naar een een voudig cn intelligent centraal bestuur, ge controleerd door een gekozen parlement. En het blad besluit: Een degelijke Landdrost in onze buiten districten, met een paar ijverige klerken en roet een oplettend en verstandig centraal- kantoor te Pretoria, zal, voor de eerste tien of twintig jaren het verlangen naar „Divi sional Councils" bij het publiek sluimerend houden. Wij lezen in „De Z.-Afrik. Post:" Commandant Van Dam zal, onder Ben Viljoen, de leiding hebben van de Boeren, die op de tentoonstelling van Sfc.- Lou is voorstellingen zullen geven uit den onafhankelijkheidsoorlog. Van Dam is van geboorte Hollander. Hij was de aanvoerder van dc Johannesburg politie in den slag bij Nicholson's nek, waar, na een hevig gevecht, ongeveer 1000 Engelsehen werden gevangen genomen. Later in den oorlog werd hij, in Swazieland, voor de tweede maal gebles seerd en krijgsgevangen gemaakt. Van Dam heeft in Johannesburg 6teeds de achting ge noten zijner landgenooten. D, „Standard" verneemt uio Tientsin wat de voornaamste bepalingen zijn van dc over eenkomst, waarop koelies voor den Rand worden aangeworven. Daarin komt voor: 10 uur werk per "dag; loon 25 shilling in de maand, met keuze om stukwerk te ver richten, waarbij 50 shilling per maand kan verdiend worden; op Zondagen en Chinee- sche feestdagen is de arbeid vrijwillig en wordt afzonderlijk betaald; de patroons zorgen voor schrijvers, kappers, kleeren en tabak tegen den prijs, die te Tiëntsin be taald wordt; schadevergoeding voor de fa milie ingeval van overlijden of invaliditeit; in geval van overlijden zal het lijk, als d6 familie het verlangt, kosteloos naar China overgebracht worden. Verder wordt het rantsoen vastgesteld. Van het meekomen van het gezin spreekt dit telegram niet. Een deputatie van het congres van missi onarissen heeft staat88eoretarifl Hay verzocht, bij den Congo-stuat in ver zet te komen tegen de daar 'door Belgen be dreven wreedheden en voor de bescherming van den eigendom en van de rechten van de zendelingen zorg te dragen. Hay verlangde een schriftelijk verslag, maar voegde er bij, dat hij een inmenging ten gunste van de in boorlingon niet kon waarborgen, daar de Vercenigde 8taten niet behoorden tot de mede-onderteekenaars van het Congo-trao- taat. De deputatie verzocht vervolgens pre sident Roosevelt om zijn bijstand. Deze cischte ook opgave van bijzonderheden en beloofde, die dan zorgvuldig te sullen over wegen. I>e Oorlog. Nieuwe aanval op Port-Arthur. Wederom hebben de Japanners getracht de haven van Port-Arthur te versperren om zoowel do vloot, die er ligt, onbruik baar te maken als om het ook anderen oor» logsschepen onmogelijk te maken de haven binnen te vallen. Na een kort telegram, dat ons alleen van het plaats gehad feit in kennis stelde, kro gen wij uitvoeriger telegrammen, die wij hier achtereenvolgens laten volgen. Eersto telegram. Vioc-admiraal Makarow zendt uit Port- Arthur het volgende ambtelijk telegram aan don Tsaar, d.d. 27 Maart: Heden om twee uren in den morgen heeft de vijand een tweede poging gewaagd om don ingang van de binnenhaven te versper ren. Hij zond vier grooto koopva -dijboo- ten, begeleid door zes torpedobooten, ui© op don ingang van de haven afkwamen. Toen de vijandelijke schepen waren opge merkt, dank zij de zoeklichten, dienden sjj aanstonds tot mikpunt van de kanonnen UU1 Luiu^.<v,,b Kriniski, do commandant van de wachthebbende tor pedoboot „Silni", wierp zich op den vijand en een torpedo vernielde den voorsteven van do Japanscho stoomboot, die vooraan ging. Deze richtte zich toen naar rechts en twee anderen volgden, mot dat gevolg, dat allo drie zich in reohteche richting van den toegang der haven verwijderden en strandden De derde zette koers naar links on leed eveneens schipbreuk buiten do vaar geul. De „Silni" begon tegen de zes vijande lijke torpodobooten te vechten. Yan de op varenden werden een ingenieur en zes ma trozen gedood, luitenant Kriniski en twaalf matrozen gewond. De tweede po ging van de Japanners om den toegang tot Port-Arthur te versperren, is dus mi» lukt, de toegang tot do haven blijft vol komen vrij. Tweede Telegram. De opperbevelhebber Alexejeff seint uft Mukden aan den Tsaar: „Bij den aanval van de torpedoboot „Sil ni" op de vijandelijke schepen werd do schoorsteen en de machine van de torpedo boot „Silni" beschadigd. De boot dreei dientengevolge in de nabijheid van dea „gouden berg" aan land, vanwaar hij ech ter later weder vlot is geworden. Het getal dooden on gewonden op do „Silni" is nog niet bekend. Tegen 5 u. 35 m. 'des morgens bemerkt» men ten zuiden van Port-Arthur vijande lijke torpedobooten, waarop onze batterijen begonnen te vuren. Tegen zes uren verscheen hot vijandelij ke oskader aan den horizon; om halfze ven opende ook de batterij op het schierei land Tigerschwanz het vuur, terwijl oni eskader de haven verliet met dc „Bajan",. de „Novik" cn 'de „Askold" vooraan, die eveneens vuurden, waarmede zij eoh ter spoedig ophielden door den grootoa afstand, waarop de vijandelijke schepen zich bevonden. Om 9 u. 15 m. stelden zich onze schepen in linie op de reede op, terwijl het Japan- sche eskader zich verwijderde, blijkbaai om een gevecht te ontwijken. Tegen 10 uren was het aan den horizon verdwenen." Derde Telegram. Vice-admiraal Makarow seint nader aan den Keizer: „Ik kan U melden, dat de vijand terug- getrokken is, waarop de vloot in de haven! terugkeerde. De torpedoboot „Silni", die ten gevolg» der beschadiging door het vijandelijk vuur: des nachts op een zandbank is geloopen,; 1 werd vlot, dank zij de energie der beman-', ning, en is de haven binnengeloopen. Do commandant Krinitzky is licht go-j wond aan den arm, maar heeft zyn post l niet verlaten. 1

Leidsch Dagblad | 1904 | | pagina 2