Brieven van een Leidenaar. Finaneieele Kroniek. Heft Schërg-kwarftet- Diegenen, di© niet tevreden zijn voor zij nok onder het allervoortreffelijkste nog weer een rangorde hebben vastgesteld, zui len zich hier voor het moeilijk probleem ge plaatst zien, wie van de drie buitenland- eche kwartetten, die hier in dezen winter opgetreden zijn, liet hoogst staat: dat der Pa-rij zonaars met Hayot aan het hoofd, de Bohemers, of deze Brussolscbo heeren met hun JDuitschen aanvoerder. Het kan niet ontkend worden, dat de Bohemers, die vroe ger onder de rondtrekkende kwartetten on betwist de eersten waren, in den laatsten töjd aau de reeels genoemde gezelschappen gevaarlijke mededingers gekregen hebben, al blijven zij ook de volste zalen trekken. In briilant, virtuoos meeslepend spel, vooral van Slavische en andere nationaal-getinte muziok mogen zij niet te overtreffen zijn, men vindt toch, dat or compositieh en bo- paalde kanten van composities zijn, die door anderen evengoed of boter ons geopen baard worden. Dit is zeker, dat, misschien voor een groot deel dooT do Bohemers, het niveau dor vertolkingen van kamermuziek merkbaar gestegen is, en wij nu alleen het allerbeste goed genoeg vinden. Tot djt allerbeste behoort zonder twijfel het Schöcrg-kwartet, dat ons gisteren een avond van groot kunstgenot geschonken heeft. Over dc beteekenis van Glasounof's com posities bestaat groot verschil van mecning. Sommigen verwijten hern oppervlakkigheid en oor de den dat bij hem uiterlijke drukte een innerlijke leegte zoekt te bedekken. An doren stellen hem zeer hoog en brengen zijn werken mot voorliefde op hun program ma's. Zeker is deze nog niet veertigjarige Rus, dio al een betrekkelijk groot getal eymphonicèn, symphoniacho gedichten, wer ken voor kamermuziek geschreven heeft, een knap on zeer begaafd componist. Ons persoonlijk kon liet gisteravond uitgevoerd kwartet niet zeer verwarmen en tot geest drift stommen. Het is wel rijk aan mooi klinkende, deels fijne, tcer-weomoodigc, deels schitterende en hartstochtelijke passa ges; hot is wol bijzonder knap in elkaar ge zet, en nooit triviaal of vervelend, maar niet veel er in maakt tooh een dieperen in druk. Zeer mogelijk is bet natuurlijk, dat grootero bekendheid met hot werk dit voor loop ig oordeel geheel zou veranderen. De uitvoering wa6 in elk geval buitengewoon mooi. Men bewondert voortdurend dc heer lijke klankschoonheid, de rust en eenheid on de allo moeilijkheden spelend overwin nende techniek van hun spol. Bij het scher zo was men letterlijk verbijsterd en over bluft. Welk een onovertreffclijke duidelijk heid, ryblimisoko nauwkeurigheid en zeker heid van samenspel bij dit geweldig snelle tempoOok het kwartet van Mozart kan niet botor gespeeld worden Het menuet hiervan was wel wat erg gerekt, maar hoe mooi is hot finale, en hoe wisten zij alle fijnheden daarvan ons to doen gevoelen 1 Het glanspunt van don avond echter was Beethoven Op. 95. In deze vertolking maak te diit heerlijk werk een diepen indruk. Evenals in Rotterdam en Den Haag het geval schijnt geweest te zijn, speelde ook hier het Sohörg-kwartot voor een zeer klein publiek- In het parterre zaten misschien nog geen hondord personen, en de andere rangen waren zoo goed als onbezet. Maar die weinige hoorders waren zeer warm ge stemd en eerden de kunstenaars door geest driftige toejuichingen. O. XLVUI. Als hot weer een weinig meeloopt, dan zitten we over een week of drie midden in dc bloemen. De bollenvelden tusschen Lei den en Haarlem wachten slechts op licü warme lentezonnetjo en een zuidwesten- windje om zich om te tooveron in een veel kleurig blocmcn-panorama, om voor een weck of wat dit deel des londB to maken tot Holland op zijn mooist. Groot, zeer groot is dan het aantal perso nen uit alle doelen des lands, dat in onze omstreken een bezoek komt brengen. De gioote stroom van bezoekers doet echter on ze gemeente öf in het geheel niet, öf slechts kort aan. Het was daarom een goed denkbeeld van dc Lcidsche Vereeniging tot bevordering van bet Vreemdelingenverkeer om althans ecu dag of wat den stroom van bloemen- be wonderende monschen naar Loiden te trekken. Leiden is een stille, rustige stad, wij mer ken hier weinig van den polsslag van hot grootverkecr. Dat brengt zijn genoegen mee; wij voelen bier niets van die moe heid, welke een mensch kan overvallen als hij mee voortgolft door do drukke straten van een groote stad. Voor een enkelen keer echter is wat meer drukte en levendigheid wel eens goed, zo geeft wat afwisseling in het gewone dagc- lijkscho bestaan. Maar ook voor do neringdoenden is zoo'n dag van buitengewoon vertier iets begec- renswaardiga. Daar wordt wat meer dan gewoon verdiend en als er niet eens enkele zulke dagen doorloopcn dat er een extra winstje gemaakt wordt, is voor velen heel niet best. Nu is het heel gemakkelijk zoo eens eenigo buitengewone dagen in het jaar te wen- Bohen of te begeeronhet is ochter niet zoo gemakkelijk eens iets op touw te zetten, dat werkelijk kans van slagen heeft. Wij zijn in onzen tijd op het gebied van genietingen cn feestvieren ook al een beetje verwend en hebben met alles lang geen vrede. En zoo op één gebied de smaken ver- Bchillen, dan is het dit wel op het gebied van feestvieren. Nu geloof ik echter dat hot feest, het welk de Voreeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer bedacht heeft, bij elkeen in den smaak zal vallen. Aller eerst wat den dag zelf betreft. Op een ver jaardag van een vorstelijk persoon wil een feestje bij de meeste mensdien er nog be ter in dan anders. Zoo'n dag wordt en met recht hetzij in meerdere, hetzij in mindere mate, in ieder geval toch ais iets buitengewoons gehouden en als hij geheel on gemerkt voorbijgaat, is nu niet tevreden. Dat het groot voorjaarsbloemen-corso op 19 April 'gesteld werd, den dag, waarop Z. K. H. Prins Hendrik, de Gemaal van onze Koningin, verj'aart, was dus een goed begin. Dat men het feest wilde verbinden aan bloemen, was een tweede voorwaarde, die tot het welslagen moest medewerken. Het ligt in dc natuur van den menscb om van bloemen te houden. Zij spreiden haar bekoorlijkheid ten toon voor den meer ontwikkelde en meer gegoede, ze streelen niet minder het oog van dc kleinen dezer wereld. In dc waardeering voor de schoonheid der bloemen komen menschen, die overigons over smaak en kunst zeer uiteenloopend oordee- len, overeen. Eindelijk was het goed gezien, dat men dc voertuigen van onzen tijd bij uitnemend heid: rijwielen, motorrijwielen en automo bielen er in heeft betrokken. Voor bloemen versiering leenen zij zich bij uitstek. Zoo kon het wel niet anders of de sym pathie voor dit feest moest groot zijn. En 'die sympathie openbaart zich op verschil lende wijzen cn van onderscheidene kanten. Hot hoofd der gemeente, mr. De Ridder, heeft een zilveren krans aangeboden, het be stuur ontving reeds 25 medailles. In de jury voor de versieringen treedt mevrouw De Ridder, echtgonoote van den burgemeester, op als voorzitster met nog drie dames. Hot stadsbestuur bleef niet achter met zijn medewerking. Het stond gratis in ge bruik af het Yan-der-Werf-Park voor do feestelijkheden en draagt cr het zijne toe bij den dag tot. een waren feestdag te maken. Do scholen krijgen vacantic, een eerste voor waarde voor een aïgemeenen feestdag als deze, want wie van een bloemenfeest do j'eugd wil uitsluiten, zou daarmede blijk geven noch de jeugd noch dc bloemen te ken nen en lief to hebben. Op de Korenbeurs- brug, die door de Ycreeniging zal worden verlicht, zal een concert worden gegeven, zoodat zij, die geen toegang tot het feest terrein hadden, toch ook iets kunnen ge nieten van de muziek. Want ook op het feestterrein zal muziek zijn, terwijl hetVicr- do ons allen welbekend on welbemind den stoet 'door do stad zal vergezellen, wel ke stoet zal worden voorafgegaan door twee herauten in oud historische kleederdraeht. Wat cr al zoo gezien en bewonderd zal kunnen worden, kan en wil ik niet zeg gen. Ik schrijf geen programma voor do feestviering. Maar als racn weet, dat prij zen uitgereikt zullen worden voor de mooist versier'do automobielen, voor degeostigst versierde automobie len voor de mooist versierde on voor de guostigst Versierde rijwielen; voor de mooist versio rdo groep rij wielen, voor do mooist versierde motorrijwielen en voor dc winnaars in do Polo-wedstrijden en daarbij bedenkt, dat van allo hoeken van de provincie on daar buiten deelnemers zullen opkomen, dan be gint men zich zoo iets van een voorstelling to maken van den bloemenschat, die door Leidens straten zal trekken cn van het groot aantal vreemdelingen, dat binnen onze oude veste zal komen op den dag van 19 April a s. 's Avonds zal cr feest zijn in de Stadsge hoorzaal dat is goed, wij zijn nu eenmaal gewen'd aan een feestdag een feestavond te verbinden, maar liet zwaartepunt ligt toch in het feest van den dag. Mij dunkt voor de reine bloemenpracht, •die als een zeldzaam verschijnsel door onze straten zal golven, zal elke gecat van ruw heid en opkomende baldadigheid, die zoo graag in feesten als deze zich wil verheffen, moeten wijken en zoo zal het bloemencorso in Leiden den 19den April te houden, kun nen hebben een veredelenden invloed, omdat het zal aankweeken en opwekken het gevoel van schoonheid, dat zoo innig ia verwant aan gevoel voor het goedo en het reine. Een voorproefje van hetgeen het feest zal wezen, levert, dunkt mij, reeds de groote reclameplaat, die hier cd daar wordt aan geplakt en die, als'ik de initialen goed be grepen heb, is ontworpen en geteekend door een jeugdig stadgenoot. De plaat is smaakvol en getuigt van kunstgevoel. Ik zou mijn lezers willen aan raden ze niet zoo maar voorbij te loopen, doch haar eens goed te bezien. En nu wensch ik maar, dat zeer velen van buiten uit aan het Corso zullen deel nemen en dat de groote feestdag slagen mag. Yoor zoover menschen vers tand en men- schonhanden dit bevorderen kunnen, zal er wel niets aan mankeeren, daarop heb ik goed vertrouwenalleen van het weer blijft men bij een feest als dit afhankelijk En nu hoop ik met alle goede Leidenaars, dat 19 April 190-1 een zomersche dag mag zijn, zooals April er altijd eenigo levert. De aandacht der Beurs werd gedurende deze week weer geheel door de Amerilcaan- scho afdeoling in beslag genomen, waarvan het kooreverloop aanleiding tot groote le vendigheid gaf. Hierdoor bleef het in do overige afdeelingen der fondsenmarkt, wel ke zich tooh al niet op al te groote levendig heid kunnen beroemen, nog stiller dan ge woonlijk. Voor Hollandsche Staatsfondsen was evenwel uitgebreide vraag merkbaar, hetgeen door ccn vrij belangrijke koersver- betering werd gevolgd. Voor goed j geldbe legging kwam van de zijde van het publiek meer belangstelling, hetgeen ook bleek uit de overvloedige deelneming in de nieuwe leening dor Ncd.-Ind. spoor, waaruit voor de vrije inschrijvingen slechts 12 pCt. kon worden toegewezen. Te verwonderen is dit geenszins, want een rente van 4 pCt op zulk een puik papier, moest wel groote vraag uit lokken. De industrieel© waarden verkeerden over het algemeen in betere houding dan de verschillende Staatspapieren, voor de laat ste was die handel al van zeer weinig betee kenis. In de eerste plaats ondervonden Ta bak-aandeden opnieuw groote belangstel ling, waardoor do meeste soorten belangrijk in koers konden vooruitgaan. De prijzen op do jongste tabakveilingem besteed, vielen zeer mede, en liepen algemeen ver boven de taxaties. Door dit gunstig resultaat werd aan deze aandeden veel meer aandacht ge schonken dan in langen tijd het geval is ge weest cn liepen de koersen, in snelle bewe ging omhoog. Hierbij moet echter steeds in •bet oog worden gehouden, dat de eerste vei lingen gewoonlijk de hoogste prijzen opleve ren, aangezien dan de beste kwaliteiten wor den ter markt gebracht en de buiftenl&nd- 8dho koopers zioli hier naar hun gading voorzien; de latere veilingen omvatten in den regel het mindere product en leveren dan natuurlijk ook lagere prijzen op, het geen dan gewoonlijk ook niet nalaat een ongunstigen invloed op de koersen der Ta- bak-aandeden uit te oefenen. Op de snelle en krachtige rijzing wae evenwel niet anders to verwachten, dan dat gretig vian de gele genheid zou v/orden geprofiteerd om op de hooge koeirsen te verkoopen, hetgeen zooveel lager was ingekocht, en aangezien het aan bod hiorbij dadelijk zeer ruim bleek te zijn, konden de hoogste noteeringen niet gehand haafd blijven. De eentonigheid in do afdeo ling der Bank-aandeelen werd een weinig verbroken door eenlgc meerdere vraag naar aan doelen Algemeen© Consignatiebank, waarbij het gerucht werd vernomen, dat toch op een dividend van 5 pCt. zou mogen worden gerekend, hetgeen algemeen nog al gunstig werd opgenomen. Aandeelen Han del-Maatschappij waren aanhoudend goed gevraagd en konden hun koersen flink handhaven. Wester-Suiker raffinaderij daar entegen aangeboden e n dientengevolge la ger. De markt der Petroleum-waarden ver keerde in minder opgewekte houding met weinig handel, vooral deze afdeeling onder vond den invloed der concurrentie, haar door den blians levendiger handel in de Ta- bak-aandeelcn-markt aangedaan. De Schi- baieff-soorten, zoowel preferente als gewo ne, hadden bij tamelijk vaste houding, een stille markt, de koersen varieorden slechts weinig. Ernstiger daarentegen was de te ruggang der Russian Petroleum Co. Yoor Bibi-Eybat was het verloop ook minder gunstig; in den laatsten tijd worden nu en dan verontrustende berichten vernomen omtrent het toenemen van zout water in de bronnen in het Bibi-Eybat gebied, waar uit do gevolgtrekking wordt gemaakt, dat de olielaag langzamerhand uitgeput raakt. Voor aandeelen Gaboes bestond eenigo be langstelling in verband met het telegra- phisoh bericht uit Indiê ontvangen, dat de onderneming met de aflevering van olie is aangevangen en de daartoe noodige instal lation geheel gereed zijn gekomen. Do op brengst der bronnen wordt op 10,000 liter ruwe olie per dag gerekend De afdeoling der Mijnwaarden bleef tamelijk verlaten, de zaken hadden hier wederom weinig to beduiden. Slechts voor Red jarig Lebong wae de belangstelling iets levendiger, hoewol het koersverloop geen groote variaties ople verde. Do opbrengst over Februari bleef te genover die van Januari ongeveer gelijk, slechts een vermindering van 2500 aantoo- nende. Do Soemalata bericht, dat de werk zaamheden voor den afbouw der nieuw geo pende étages uitstel hebben ondervonden. Zoodra dozo gereed zijn, verwacht de inge nieur wederom toename der productie. Dit ware voor deze Maatschappij zeker te wen- schen, want do productie over Februari is weer ver van gunstig. Een grooten sprong voorwaarts maakten aandeelen Ned.-Ind. Exploitatie-Mij waarvoor geen bepaald motief tot de buitenwereld doordrong, al leen viel het op, dat deze aandeden aanhou dend voor eenzelfde zijde gevraagd bleven. Europeesoh© Staatsfondsen bloven de ge heel© week nagenoeg zonder eonigen handeL Hierbij vormden Russen slechts een uitzon dering. Do meeste soorten hiervan onder vonden gestadige, dikwijls vrij bolangrijko verbetering. Deze gunstige houding is in hoofdzaak het gevolg van dc op de Parijsche markt opnieuw ingetreden hausse-bewe ging. Do Beurs aldaar heeft zich met het denkbeeld van don Russisch-Japanschen oor log reeds geheel vertrouwd gemaakt, te meer nog, daar in den laatsten tijd gewichtige gebeurtenissen zijn uitgebleven, waardoor voor het oogenblik de belangstelling merk baar is verflauwd. Voorts heeft de algemee- ne opinie bij voorbaat de overwinning aan Rusland toegekend en deze omstandigheden hebben de gunstige houding te Parijs voor Russische waarden doen versterken. Daaren boven heeft hot optimisme der Fransohe markt opnieuw steun gevonden in de steeds overvloedig ruime geldmarkt en do specula tie beeft hierdoor haar hausae-beweging krachtig kunnen volhouden, hierbij ver schillende Staatsfondsen tot haar doel uit kiezende. Achteraf is gebleken, dat, als een verklaarbaar gevolg der jongste crisis, de contramine nog aanzienlijke verplichtingen voor haar rekening had, en zij nu door de vrij onverwacht ingetreden rijzing genood zaakt werd ten spoedigste tot dekking daar van over te gaan. Hierin mag de verkla ring gevonden worden van de scherpe rij zing der Spaansche en Turksclie fondsen in do laatste weken, welke te meer de aandacht had getrokken, omdat geen motieven bekend waren, waardoor een zoo aanzienlijke koers- verheffing zou kunnen worden gewettigd- Dak overigens de Spaansche waarden door do speculatie in bescherming werden geno men, geschiedde zeker niet op gTond van overwegingen ten opzichte van den politie- ken toestand en wegens achteruitzetting van het hervormingsplan voor de Valuta, in dertijd door minister Villager de met zoo veel bekwaamheid opgebouwd. Dc ingrijpen de wijziging van diens ontwerp, door de te- gonwoordige regeering, heeft algemeen te leurstelling opgewekt, want de middelen door hem aangewezen om de Valuta van Spanje krachtig te verbeteren, berustten op den invoer van goud langs logischen weg, waarvoor door hom verschillende middelen waren aangewezen, een leening gebaseerd op de opbrengst der Akoaden-kwikzilver mijnen, de betaling der douanerechten in goud en eventueel een burtenlandsche amor- tisable leening. De weg voor Valuta-verbete ring door het tegenwoordige ministerie in geslagen, draagt than6 alleen aan de Bank van Spanje op deze regeling tot stand te brongen, met dit groot verschil, dat" zij meer langs kunstraat igen weg zal geschie den, door een geforceerd handhaven der wisselkoersen. Deze maatregel wordt vrij al gemeen aigekeurd, omdat de wisselkoersen zich niet naar willekeur door een financieel instituut zullen laten regelen, en bovendien de Bank van Spanje nu ook het voor dc cir culatie benoodigde goud uit eigen middelen zal moeten opbrengen, een maatregel zeker niet in het belang van handel en industrie. Gunstiger indruk wordt verkregen om trent den toestand der Turksclie financiën, door het aan de Raad van Administratie uitgebracht verslag over het dienstjaar 1903/1904. Daaruit is gebleken dat niet al leen de ontvangsten voor den dienst der Schuld in do laatste jaren toenemende zijn en vooral over 1803/1904 een belangrijke toe name ia te constateer©n, doch dat ook een ruim oversohot is verkregen. In het geheel was voor den dienst der Schuld, een bedrag van 2,491,000 Turksclie Pondén ingekomen, terwijl voor dc gepriviligeerde en geünifi ceerde Schuld benevens voor do Turkscho Loten een totaal bedrag vercisoht wordt van 2,157,347 T. P., een surplus gevende van ruim 334,000 T P. Op zichzelf geven deze cijfers zeker een be moedigenden indruk, doch hieraan wordt wej vrat afbreuk gedaan, door de jongste berich ten omtrent het hoogst nijpend geldgebrek in de Turkschc schatkist, welke de Begee ring noodzaakt om zelfs geringe bedragen, op allerlei manieren bij elkaar te scharre len, ten einde in de dringendste behoeften te voorzien. Zuidamerikaansche Staatsfondsen bleven bij zeer weinig handel, toch in een goede stemming, waarbij Brazilianen nog het meest konden profiteered In Argentijnen ging to weinig om, zoodat de vaste houding niet in de koersen tot uitdrukking kon ko men. Peruanen bleven in zeer willige stem ming, ten gevolge van de onafgebroken aan- koopen voor Londen. Japan brokkelde gedu rig af en gaf ten slotte een niet onbelang rijke koersval te zien. Hierin komt mis schien de meoning tot uitdrukking, dat de kansen voor Rusland hooger worden ge taxeerd dan dio voor Japan. In het volledig jaarverslag der Steel-trust over 1903, thans verschenen, wordt natuur- lijk nog eens herhaald wat reeds bekend is, alleen blijkt daaruit een verbetering der fi naneieele positie, doordat de vlottende schuld thans ruim voldoende door kasmid delen is gedekt. Omtrent don gang van za ken worden in den laatsten tijd geen bijzon derheden vernomen. Slechts dezer dagen werd gemeld, dat Pittsburgsche financiers met preferente Steel-aandeelen ruim ter markt waren, op grond van verwachtingen, dat de resultaten over Maart onbevredigend zouden uitvallen. Zelden heoft do Amerikaansche markt een meer bovreemdond verloop gehad, dan in de laatste tweo weken. Twee gebeurtenissen van groote beteekenis hebben haar voor een oogenblik in hevige beroering gebracht doch daarop is niet alleen een plotseling herstel, doch ook een krachtige verbetering gevolgd. De afloop van het Northern Securities pro ces had nauwelijks aangevangen haar uit werking te doen gelden, toen het bericht, dat do katoenspeculant Sully zijn betalin gen had gestaakt, opnieuw de markt in lie vige beroering bracht, waarvan vooral op katoenbeurs de wilde uitwerking zonder voorbeeld was. De eerste gedachte was, dat do markt zou worden overstelpt met fond- son, doch deze gevreesde overstrooming bleef, morkwaardig genoeg, geheel uit, en toen do Beure bemerkte, dat dit onheil on verwacht gunstig, zonder groote stoornis aan haar voorbijging, was dit een sein tot een oven snelle als krachtige rijzing Waar door deze beweging kon worden verklaard, werd niet volkomen duidelijk. Voor een deel zal de oorzaak hiervoor wel te vinden zijn geweest in de overweging dat, nu de markt zonder groote gtoornis deze schok had door staan, met het verdwijnen van Sully van hot tooneel, een zeer krachtige zuivering hacl plaats gegrepen en de gelegenheid voor een opwaartsche beweging thans gunstig werd geoordeeld. Later bleek echter, dat de grond voor de zeer willige stemming wel voornamelijk was gelegen in de verdere ont wikkeling der Northern Securities aangele genheid. De verschillende aandeelsoorten, welke het onderpand der Northern Securi ties Co. uitmaken, worden algemeen geacht een hoogenen koers waard te zijn dan in den koers der aandeelen N. Sec. zelve, werd uit gedrukt, en nu een terugkeer dier onder - pand-aandeelon tot de open markt voor de deur staat, werd de hoogere appreciatie dier waarden, een krachtige aanleiding tot groote koersverheffing. Het meest profl. teerden daarvan de aandeelen Union Paci- fio, Northern Pac., en Great Northern. De ze beweging ging echter vergezeld van ge ruchten, waarvan de kern inhield, dat tus schen do spoorwegmagnaten een strijd zou zijn ontstaan om zich van de verschillende waarden meester te maken ten einde zich de contröle over de voornaamste systemen te kunnen verzekeren. De berichten uit New- York deden, wol iets van dien aard vermoe den, on het sohijnt wol dat de Union Pac. het voorname dool was, waarom de strijd liep. Do groote invloed, welke de Union bij do Northern Pac., Great Northern, en de Chicago Burlington uitoefent, is in het ge heel niet overeenkomstig de belangen van Morgan Hill, en nu werd de plotselinge rijzing «der Union toegeschreven aan aan- koopen door Morgan c.s. ten einde daar door de markt dor Union in de combinatie, te verzwakken. Dezelfde bedoeling werd toe geschreven aan de omvangrijke aankoopen in aandeelen Southern Pac., cn andere soorten. Het levendig optreden der groote belanghebbenden, deed de niet geheel onge gronde vreee ontstaan voor een herhaling van de dolle rijzing, welke het voorjaar van 1901, met de daarop gevolgde „krach", zoo berucht hebben gemaald, welke toen uit der gelijke motieven is voortgesproten. De her innering aan die periode en haar gevolgen, ligt nog zoo diep in het geheugen, dat de mogelijkheid van een kleine herhalÏDg daar van, de Beure opnieuw wantrouwend heeft gemaakt en tot groote voorzichtigheid heeft aangespoord, en aangezien het publiek hier door in zijn reeds ge ruimen tijd bewaarde gereserveerde houding wordt versterkt, heoft de jongste rijzing slechte dit gevolg gehad, dat uit alle oorden werd geprofiteerd van. de gelegenheid om goede winsten te maken. Het uitblijven van krachtige steun was dan ook oorzaak, dat even spoedig als de rijzing waa ontstaan, ook de reactie intrad, welke voor het oogenblik ale een wellicht niet overbodige veiligheidsklep op de markt heeft gewerkt. Gemeenteraad van Qudsheorn. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heeren Wer- nink en Clant. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en goedgekeurd. Mededceling geschiedt eener missive van Ged. Staten, waarbij goedgekeurd wordt teruggezonden het Raadsbesluit, tot verhoo- giug der begrooting 1904. Voor kennisgeving aangenomen. Geschiedt voorlezing van het ingekomen verslag der Commissie tot wering van school verzuim over 1903, dat eveneens voor ken nisgeving wordt aangenomen. Overgelegd wordt een verslag omtrent den toestand en 'de exploitatie der gasfabriek. Daar alle raadsleden een exemplaar heb ben ontvangen, wordt het voor notificatie aangenomen. Een verzoek van het bestuur der Naai en Verstelschool om ook voor het loopende jaar een f.ubsidie te mogen ontvangen, wordt voor advies gesteld in handen van B. en Ws. Worden benoemd tot leden van het stem- bureel de heeren Van der Kloot Meyburg en Clunt, de heer Yan Yoorthuysen tot con troleerend lid en de overige heeren tot plaatsvervangers. Allen verklaren hun benoeming aan te ne men. Geschiedt voorlezing van het rapport der finaneieele commissie betreffende het on derzoek van de rekening der gasfabriek over 1903. De Voorzitter merkt op, dat aan hot rapport een voorstel tot goedkeuring ont breekt en noodigt de commissie uit het rap port alsnog aan te vullen- Bij monde van den heer Van Vliet deelt deze namens de Commissie mede, dat het rapport niet an ders is gesteld, omdat de bij de rekening bc- hooronde bescheiden niet aan de oommissie zijn overgelegd. Na eenigo bespreking wordt het rapport aangevuld en tot goedkeuring geadviseerd, waartoe wordt besloten. Komt aan de orde een voorstel tot het aangaan eener leening van ƒ6000 tot ver sterking van het bedrijfskapitaal der gas fabriek. De Voorzitter deelt mede, dat de gevoerde onderhandelingen tot het volgen de resultaat hebben geleid, nl.: B. en Ws. stellen den Raad voor dit bedrag to leenen bij do Maatschappij voor Gemeente-krediet tot den koers van 100 pCt. en tegen een jaarlijksche rente van 4 pCt., betaalbaar in half jaarlijksche termijnen op 1 April en en 1 Oct. en met jaarlijksche aflossingen, aanvangende in 1909, groot het eerste jaar ten minste /200, daarna elk jaar ten min ste 300 met dien verstande, dat, indien in eenig jaar meer wordt afgelost van dat meerdere 10 pCt. extra moet betaald wor den. Komen aan do orde eenige concept-be sluiten betreffende de begrootingen van 1903 en 1901, als: a. tot verhooging van de gemeente-begroo ting dienst 1903 met 18,450; b. tot verhooging van de gemeento-begroo" ting dienst 1904 met 5160; c. tot het doen van af- en overschrijving op de begrooting van 1903 tot een bedrag van ƒ257 d. tot het doen van betalingen uit den post van Onvoorziene Uitgaven 'dienst 1904 tot een bedrag van 30,20. Na toelichting aldus besloten. Vervolgens komen aan de orde een drietal besluiten van het Algemeen Armbestuur, als: a. tot verbooging van de begrooting 1903 met ƒ500; b. tot het voldoen van een bedrag van f 12 39 uit den post van onvoorziene uitga ven dienst 1903; o. tot het doen van af- en overschrijving op de begrooting 1903 tot een bedrag van 292. 15j, welke alle worden goedgekeurd. Bij de rondvraag wijst de heer Van Voorthuijsen op de ondoelmatige wijze, waarop \le vuilnis wordt opgehaald. Dit ge schiedt met een kruiwagen, waardoor bij eenigen wind veel asch wegstuift. Vervanging van den kruiwagen door een overdekten wagen zou hij een groote verbe tering achten. D© Voorzitter belooft deze aangelegenheid onder de aandacht van B. en Ws. te zullen brengen. Hierna b1 uiting der vergadering. NIEUWKOOP. Bevallen: C. Vianen gob. Vsn der Laan Z. F. Woelden geb. Verschut Z. M. v. Elk geb. De Jong Z. Overledon: C. Kranenborg, echtg. van N. v. d. Berg, 68 j. C. N. v. d. Weyden Z. Ij. C- Boef. wedn. van W. van Dienen, 70 j A. van Wieringen jd. 83 j. J. Kwakkenbosch Z. 15 j. OUDSHOORN. Ba vallen: C. W. de Roos geb. Van Eikelenburg D- Overleden: M. Meerloo, hoisvr. van C. van Tilburg, 52 j. J. Stapper Z. 14 d. J. M. VeenendaBl. wedn. van E. J. Cator, 78 j. Gehuwd: H. Tabernée jm. en J. Oudshoorn jd. RE EU WIJK Bevallen: A. J. Boere geb. Matze D. M. Mulder geb. Van Rooyen D. Overleden: A. Verhoef 2 m. R. Goed hart 31 j. A. Vermeulen 29 j. W. Stolwijk 57 j. RIJNZATERWOUDE. Bevallen: W. M. Loderus geb. Kaak D. Overleden: J. Kuipers, echtg. van J. Struin hot. 67 j. ST0MPWIJK. Bevallen: 0. VerUen gek De Haan Z. L. Goeman geb. Van der Meer S. Overleden: P. C. Mulder Z. 4 m. A. d. Via V. 87 j., weduwe J. Proper.

Leidsch Dagblad | 1904 | | pagina 20