No. 13526 A0 1904. feze iQourant wordt dagelijks, met uitzonde ring van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Zaterdag SC "Xaart. LEIISCH M&BLAD PRIJS DEZER COURANT» Voot Leiden p« week 9 Oentsi per 8 maanden I I f 1.10. Buiten Leiden, per loopei en waar agenten geveatigd sjjn f 1.30. Franoo per poat 1.66. PIUJ8 DER ADVERTENTIES! Van 16 regel» ƒ1.06. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere letter» naar plaatsruimte. - Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Gents contant i elk tiental woorden me6r 10 Gents.-Voor bet iacasseeren wordt 0.06 berekend. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Volksweerbaarheid. Burgemeester eu Wethouders van Leiden, Gevolg gevende aan den wensch van Zijne Excellentie den Minister van Biunenland- sche Zaken, uitgedrukt in diens circulaire van 15 Februari 1.1. aan de besturen der onderscheidene gemeenten, om, ter bevor dering van het doel, waarnaar de vereeni- ging „Volksweerbaarheid" streeft, t. w. algemeene weerbaarheid van het Jïeder- landsche Volk, zoowel op zedelijk als op lichamelijk gebied, o. a. door herhaalde afkondigingen en mededeeling in de plaat selijke bladen de jongelingschap op te wekken tot deelneming aan het voorbe reidend militair onderricht en de ouderen tot deelneming aan de schietoefeningen tot verhooging van 's lands weerkracht; Brengeu bij deze, A*oor zooveel noodig, onder de aandacht der jongelieden dezer ge meente \Tan 16 -24-jarigen leeftijd, die niet bij het leger als vrijwilliger of als milicien diencu en geen deel nemen aan het voorberei dend militair onderricht, het groote nut, dat er voor hen in gelegen is, om, voor zoover zij lichamelijk daartoe in staat zijn, dat onderricht hetwelk van Rijkswege koste loos wordt gegeven te volgen, daar het hun onder meer de gelegenheid verschaft zich in het schieten te oefenen, Avaardoor zij in staat worden gesteld om, desnoodig, mede te werken tot verdediging van 's lands onafhankelijkheid. Dringen er voorts bij de mannelijke ingezetenen dezer gemeente, hetzij zij ouder of jonger zijn dan 2-4 jaren, op aan, dat zij zich, voor zooArer zij niet reeds lid zyn cener weerbaarheidsvercenigiug, ter deelneming aan schietoefeningen bij de eene of andere zoodanige vereeniging, indien zij daartoe in de gelegenheid zijn, zullen aansluiten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE RIDDER, Burgemeester. VAN BEYST, Secretaris. Leiden, 26 Maart 1904. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien art. 8, lste alinea, der Hinderwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan P. Th. J. RA A MS en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een Zouter 1), in het perceel Burgsleeg No. 3, kad. bekend Seclie I No. 2276. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in hot „Leidsch Dagblad." Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE RIDDER, Burgemeester. VAN HEYST, Secretaris. Lelden, 25 Maart 1904. Kamers van Arbeid voor de Bouwbedrijven. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Brengen ter algemeene kennis: dat dc herstemming ter verkiezing van 5 leden-werklieden van de Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven zal plaats hebben op Maandag 28 Maart. 19 04; en dat bet stembureau zitting zal hou den in eon der lokalen van het Raadhuis van des voornriddags 8 tot des namiddags 3 uren. Voorts vestigen zij de aandacht van be langhebbenden op den inhoud van de arti kelen 17 en 18 van de Wet op de Kamers van Arbeid, luidende als volgt: Artikel 17, Het hoofd of de bestuurder van een be drijf of een onderneming, waarin personen, die op een kiezerslijst voor een Kamer van Arbeid zijn geplaatst-, arbeid verrichten in fabrieken of werkplaatsen, is verplicht te zorgen, dat ieder van deze gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren van den voor de stemming bepaalden tij.1 gelegen heid a-inde om mede te werken tot de keuze, waartoe hij bevoegd is. Artikel 18. Het hoofd of de bestuurder, in het voor gaande artikel bedoeld, is verplicht te zor gen, dat in zijn fabriek of werkplaats of een plaats, waar arbeid wordt \-erricht, ge durende twee werkdagen vóór en tijdens de tot stemming bepaalde uren, op een zicht bare wijze is opgehangen een door hem on- dorteekende lijst, de uren in het voorgaande artikel bedoeld, vermeldende voor elk af zonderlijk of groepsgewijze, of voor allen gezamenlijk. Op de woorden „arbeid" en „fabrieken eu werkplaatoen" in dit en in het vorige artikel is par. 1 der Arbeidswet, met uit zondering van het laatste lid van artikel 2, toepasselijk. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE RIDDER, Burgemeester. VAN HEYST, Secretaris. Leiden, 16 Maart 1904. Leiden, 26 Maart. De Burgemeester, hoofd der gemeente-polilie, heeft eervol ontelag uit den politiedienst ver leend aan don controleur den heer F. N. van BrusBol, die door commissarissen der Stads- bank-van-Leening benoemd is tot hoofdbeambte aan hot hulpkantoor op het Utrechtscho Veer. Gisteravond had in een der lokalen van de Hoogor Burgerschool voor jongens de openbare les en het eindexamen plaats van dc leerlingen van den Rijkstuinbouw- w inter curs ub. De cursus had twee jaren ge duurd, terwijl het onderwijs gedurende dien tijd gege\-on werd door de heeren Stas- sen en Bal logo. Na de openbare les had de uitreiking plaats van de einddiploma's door den heer Claessen, Rijkstuinbouwleer- aar te Boskoop, die met een opgewekt, hartelijk woord de jongelui toesprak, hen or op wees, hoe theorie en praetijk steeds hand aan hand moeten gaan en van hoe weinig ontwikkeling en doorzicht het ge tuigt, als men van uit de hoogte neerziet op een vak, dat zoovelen mecnon te verstaan, maar waarop het spreekwoord van toepas sing is: het zijn niet allen koks, die lange messen dragen. Aan negen leerlingen werd het einddiploma toegekend. Hierna nam de voorzitter der Commissie van Toezicht, de hoor W Cramer, het woord en richtte zich tot de genoogdigden, die deze les bijwoonden, tot de Afdeeling Leiden van de Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde en tot do Tuiniers- cn Bloe- mistenA-erecniging „Door Eendracht Ver bonden", dankte hen voor hun belangstel ling, hun financieelen cn moreelen steun en wees op het groote belang van het tuin- bouwonderwijs voor Leiden cn Omstreken. Na vervolgens in hartelijke bewoordingen den heer Claessen den dank der commissie te hebben betuigd voor zijn hulp en steun, den heeren Stassen en Ballcgo voor hun ijver en toewijding bij hun onderwijs, ging hij over tot een prijsuitdceling aan die drie jongelui, welke het beste opstel hadden ingeleverd over een schoolreisje, onder leiding van hun leeraren, naar Boskoop. De prijzen bestonden uit voorworpen, voor den tuinman onmisbaar. Dc voorzitter be sloot zijn toespraak met een woord van op wekking tot zijn medeleden, terwijl hij nog mededeelde, dat er plannen bestonden om ook een teekencursus in het leven te roef- pen a-oor de beoefenaars dor tuinbouwkun de. (Jongelui, die lust gevoelen aan den ceret- volgenden tweejarigen cursus deel te ne men, die in November van dit jaar begint, of aan den eventueel op te richten teeken cursus, kunnen zich ten allen tijde tot dom heer E. Th. Witte wenden, den secretaris der Commissie, die volgaarne bereid is al le mogelijke inlichtingen te verstrekken. Nog kan worden meegedeeld, dat het onder- Avijs geheel gratis gegeven wordt met een kleine tegemoetkoming wellicht voor het tcekenonderwijs. Geslaagd zyn voor de akte nuttige hand werken de dames E. S. Verbeek en C. E Marks, beiden van Leiden, alsmede mej. M. E. Toussaint Delincée, van Koudekerk, leerlinge van mej. G. Koolhaas te Leiden. Mot don Bden April a. s. wordt de kor poraal der mariniers H. Stolk, onder intrek king z'Oner detacheering bU de Kweekschool voor Zeevaart alhier, overgeplaatst naar do IUde afdeeling Mariniers te Rotterdam. De „Staatscourant" No. 73 bevat- het Kon. bosluit van 21 Maart, houdende aan wijzing van de gemeente Leiden, als losplaats van goederen, ingevoerd met spoortreinon. H. M. de Koningin en Z. K. H. do Prins hebben gisteravond te 's-Gravenbage de godsdienstoefening ter voorbereiding tot het H. Avondmaal bijgewoond in de Groote Kerk, waar voorganger was ds. Van der Flier. De Koningin-Moeder maakte gistermiddag met de prinsessen van Bentheim een rijtoer door ScheveniDgen en langs den strand- boulovard, waar stapvoets werd gereden. De toestand van mgr. L. C. L. Eigen- raam, rector van het Maagdenhuis aan bet Spui te Amsterdam, is boterendo. Do zieke bracht den afgeloopen nacht lustig door. In vie gisteren te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der „Diamantslijperij-Maatschappij" Averd op voorstel van het bestuur met algemeene 6tcmmcn besloten, de vergadering, met hot oog op de sluiting der fabrieken, tot nar deren datum te verdagen. Een der aandeelhouders interpelleerde het bestuur over de uitbreiding, nog wel in de laatste maanden, met 70 molens, waarvan de heer Henri Polak in zijn Open Brief aan den heer Lehmans gewaagde. De heer Lehmans antwoordde namens bot bestuur, dat de heer Polak te dezen aan zien onjuiste feiten heeft medegedeeld. De laatste uitbreiding dateert van 1896, dus één jaar vóór 't leerlingbesluit. Integendeel werden in het vorig jaar een 20-tal molens gesloopt. Do heer Polak, aldus zeide spr., schijnt overigens van onze vennootschap niet veel te weten. Ook zijn verhaal omtrent de dividenden is niet juist. Immers, reeds sedert 1893 werd dooreen een -vrijwel gelijk matig -dividend van ongeveer 18 per aan deel van f 200 uitgekeerd. Wanneer men echter bedenkt, dat de aandeelen van f 500 op 200 zijn teruggebracht, dan is het jaar- lijksch rendement nauwelijks 3è pOt. Hierna is de vergadering gesloten. De „Vox Medicorum" vermeldt, dat prof. H. Zwaardemaker te Utrecht is benoemd tot eerelid van het Italiaansche Laringolisch, Oto- legisch on Rinologisch Genootschap. De correspondent van het „Hbld." to Batavia seint: „De heer De Meestei is wegens ziekse ontheven van zyn ambt van vice-president by den Raad van Indiö. De onhandige wyze, waarop de neutralitiets- bepaliDgen aan Chineezen en Inlanders zyn afgekondigd, verwekt groote onrust. Velen vertrokken naar de bovenlanden met mede neming hunner preciosa." De benoeming van een opvolger van dr. Van Deventer, te Meei enborg, zal nog geruimen tyd op zich laten wachten, omdat nog niet is uitgemaakt of het beheer over de twee gestichten aan een of aan twee directeur- geneesheeren zal worden toevertrouwd. De dezer dagen ingestelde Staatscom missie van burgeriyke en militaire leden voor de veoverzorging in de Stelling van Amster dam zal in de volgende week worden geïn stalleerd in de hoofdstad, waar de commissie tevens haar vergaderingen houden en zete len zal. Door de arr.-rechtbank te Almeloo is, ter vervulling eener rechtereplaats in dat collego, opgemaakt de navolgende alphabeti- sche lyst van aanbeveling: jhr. mr. J. A. van der Does, ambtenaar van het Openbaar Ministerie by de Kanton gerechten in het arrondissement Zutfen; mr. E. Jannink, substituut-griffier by ge melde Rechtbank, en mr. H. van der Wal, advocaat en procureur te Groningen. Naar de „Arnh. Ct." van welingelichte zyde verneemt, trachten de steenfabrikanten tot overeenstemming te komen over den ge- zameniyken aankoop van Engelsche kolen en zulks naar aanleiding van de hooge pryzen die het Duitsche syndicaat stelt. Benoemd is tot loeraar in de geschiedenis en staatsinstellingen aan de H. B.-S. te Brielle de heer J. J. van den Hoek to Pernis. Te Hilversum wordt 3 Mei een nieuwe R.-K. jongensschool geopend, die omvat een ko8telooze school, een tusschenschool en een burgerschool. Het onderwys wordt gegeven door broeders-onderwyzers. Door het provinciaal kerkbestuur van Noord Holland is aan dr. Laurlllard, prodikant by de Herv. Gemeente te Amsterdam, en aan ds. J. D. C. Koch, predikant by de Herv. Gemeente te Egmond o/d. Hoef, op hun ver zoek een eervol emeritaat verleend met in gang van 1 Juli. (Kerk. U.) Fransche kloosterzusters zyn door aan koop eigenaressen geworden van eenigo huizen te Maastricht, waarin een klooster tot voort durende aanbidding (adoration perpótuelle) zal zal worden gevestigd. Te Valkenberg hebben Fransche klooster lingen het voormalige hotel „Palanka" aan gekocht, om dit in een klooster te herscheppen, en paters zyn in onderhandeling over den aankoop van hot Instituut „Reimans" aldaar. Door de arr. rechtbank te Zwollo is, ter vervulling eener vacature van rechter in dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische lyst van aanbeveling: mr. F. O. van der Dussen, kantonrechter te Kampen mr. A. J. van Slooten, substituut-griffier by gemeld collego. on mr. E. L. Umbgrove, rechter in de arron- dissements-rechtbank te Alkmaar. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Woensdag 30 Maart niet plaats hebben. Het stoomschip „Bali", aran Amster dam naar Batavia, vertrok 25 Maart van Suez; de „Harburg", van Java naar Amster dam, vertrok 25 Maart van Tollickerry; de „Prasident" (uitreis) passeerde 23 Maart Bovesier; de „Seydlite", van Singapore naar Amsterdam, passeerde 24 Maart Suez; de „Timor", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 25 Maart Perim; de Ambon", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 25 Maart Bouzarea; de „Flores", van Am sterdam naar BataAÜa, passeerde 25 Maart Ouessant. Alfen. In de gisteravond gehouden verga dering van de afdeeling Alfen, Oudsboorn en Aarlanderveen van de Hollandscbe Maatschappy van Landbouw werd het programma vast gesteld voor de driedaagsche landbouwtentoon stelling in Augustus a. s. alhier te houden. Aan pryzen wordt uitgeloofd f 1900. Staande de vergadering werd door alle aan wezigen geteekend op de lyst voor bydragen in de kosten der tentoonstelling voor een bedrag van 1100. Alkcmade. De vastgestelde kiezerslijst voor 1904/1905 bevat 797 namen, tegen 748 van die voor 1903/1904. De voor volledige oefening bestemde lotelingen der lichting 1904 zijn als volgt ingelijfd: D. G. v. d. Voort, P. W. Pouw, P. J. Straathof, T. v. cL Lip, H. Witteman bij het 3de bat. grenadiers en jagers te VGravenhagc; A. C. Bleijswijk, H. v. d. Broek bij 4de rcg. infanterie te Lei den; L. J. Vlugt bij do pan tee r f ort- art. 2do oomp. te IJmuiden; T. C. de Graai bij het 4de rog. Aesting-art. 7de oomp. te Den Helder, en E. van der Zwet bij de zeemi iitie. Bodegraven. Donderdagavond hield het Nutsdepartement Bodegraven zyn laatste open bare vergadering in dit seizoen. De zaal was propvol met toehoorders, die van de voor drachten van den hoer en movrouw Schwab weD8chten te genieten. Een p*ar genotvolle uren hebben zy dan ook doorgebracht met het luisteren naar de kunst in het zeggen en uitbeelden van deze twee artisten. Zooals te verwachten was, werden do blyspelletjes „Op straat gezet" en „Een buweiyk uit liefde" door hen beiden meesteriyk gespoeld. By de ern stige voordrachten kwam het talont van mevrouAV Schwab vooral uit in een fragment uit Mulatuli's „Vorstenschool," dat zy zoo schoon weergaf, en dat van den heer Schwab in het zeggen van een paar gedichten van Ada Negri. Dinsdag 29 Maart, des avonds te S uren, zal er in do Luthorsche kerk, alhier, oen uitvoering gegeven worden van gewyde mu ziek door de heeren A. J. Laffréo, orgel, C. C. Schregel, viool. J. D. van Ramshoret, zang. Het programma belooft iets goeds. De alhier wel bekende bekwaamheid van den heor Laffrée en het groote succes, dat do heer Van Ramshorst by een vroegere gelegen heid in Bodegraven behaalde, zyn roeds waar borgen voor een schoone uitvoering. Op verzoek van de bakkersgezellen aan hun patroons hebben deze besloten op den aanstaanden tweedon Paaschdag niet te bak ken, nog bezorgen. Onze dorpsgenooten, die den bakkersgezellen zeker ook gaarne eens een vryen dag gunnen, zullen dit besluit van de patroons toejuichen. KatwUk. De voorloop ig vastgestelde lijst der kiezers in deze gemeente bevat 109-1 namen van kiezers voor de Tweede Kamer, 1091 voor do Provinciale Staten en 1012 aroor don Gemeenteraad. Van welingelichte zijde vernomen wo, dat spoedig een aanvang zal worden gemaakt mot het leggen van den kabel voor de ge- meente-telephoon alhier, en dat dc werk zaamheden alsdan met spoed zullen worden voortgezet, zoodat 1 Moi het net in exploi tatie kan worden genomen. In verband met de intercommunale aansluiting zal ook het Rijks post- en telegraafkantoor inwendig verbouwd worden, Avaardoor ook bel inter communale net alsdan spoedig kan aangeslo ten worden. Katwyk aan den Ryn. Do afdeeling Katwijk der Algomeeno Vereeniging ter be vordering van de Bloembollencultuur, hield deze weck een vergadering, waarin 4 nieuwe leden als Lid-leerling werden aangonomen. In de plaats van den lieer G. D. du Rieu, die naar Voorburg was vortokken, werd tot secretaris benoemd do heer H. Eerdbcek, candidaat-notaris alhier. Algemeen was men van meening niet te moeten medegaan met het voorstel van hot hoofdbestuur om do groote 5-jaarlijkscho tentoonstelling in 1905 te houden, gelijk to doen plaats hebben met liet te veld in bloei staan der hyacinten; liever zag men den ge wonen datum gehandhaafd cm achtte het zelfs boter wanneer de tentoonstelling oen weck vroeger werd gehouden. Werd besloten bet gewijzigde voorstel der afdeeling Rijnsburg in zake presentie-gel- don weder te ondersteunen. Tot afgevaardigden tor algemeene verga dering werden gekozen do heeren C. Was senaar Sr. en G. v. d. Does. Vervolgens werd besloten den heer G. D. du Rieu als blijk van erkentelijkheid een plaatwerk aan te bicden. Ten slotte werden eenige zeer keurige planten onder do leden verloot. Katwyk-aan-Zee.Donderdagavond \'erga- derde in Hotel „De ZAvaan" de Vorecniging voor Bloembollencultuur en Landbouwbe langen to Katwijk-aan-Zee. Na opening door den voorzitter werden de notulen onveranderd goedgekeurd. Er hadden zich geen niouwo leden aange meld, zoodat punt één van de agenda bal lotage van nieuwe leden verviel. Alsnu kwam aan de orde de bespreking en opgave van nummers voor groene a'ei- ling. Besloten werd dienaangaande a. s. Don derdag eon a-ergadering te houden van prin cipalen Onder de ingekomen stukken behoorde o.a. een schrijven van den commissi on n air den heer Siemonsbergen, te Amsterdam, waarbij bericht werd, dat het commissieloon voor leden van deze Vereeniging zeer ver minderd werd, terwijl hij tevens een niet onaanzienlijk bedrag toezond tot betaling a-an niet teruggekomen manden en zakken, welk bedrag aan de leden iverd uitbetaald. Bij opening van de vragenbus bleek tc zijn ingezonden een „missive van een „vooruit strevend lid", waarin voorgesteld werd, do wonsohclijkkeid en mogelijkheid te overwe gen tot het houden van een tentoonstelling Aan afgesneden bloemen, en over to gaan tot hot kiezen van een commissie van 4 le ien (later tot 6 uitgebreid) om gezamenlijk met het bestuur deze zaak te regelen Hot a'ooratel vond al dadelijk veel bijval, vooral toen één der leden f 25 stortto als te gemoetkoming in do kosten, en velen het bestuur verzekerden van hun finanoieelen steun. 43 leden gaven zich \-oorloopig als inzen ders op. Bepaald word nog dat alle inzen dingen, die voor een bekroning in aanmer king wenschen te komen, zelf gekweekt ge was moeten zijn, dat echter tor versiering ook a-an andere kweekers mag ingezonden worden. Door den heer v. Leeuwen word nog a-oor- gesteld, een reserve uit de kas te stellen tot meerdere grondvesting der plannen, hetgeen werd aangenomen. Na verkoop van de loten dor niet-aanAve- zigon werd overgegaan tot do a-crioting van 13 fraaie prijzen, waarna do A-ergadering, die door 82 leden bezooht was, werd gesloten. In do afgeloopen week brachten li bommen alhier hun vangst in afslag met een besomming loopende van 36 -10 tot f 117.80. Tong bracht op ƒ0.20 tot 0.60, griet f 1.25 tot 1.50 per stuk, tarbot werd niet aangevoerd. Schol f 6 50, braad 5.50, schar f 3.50 per mand. Leiderdorp. Do burgemeester van Leider dorp maakt bekend dat het kohier der per- soneele bolasting, dienst 1904, No. 1 is Invorder baar verklaard en tot dat einde aan de Ryke- ontvanger te Leiden b.g. is toegozonden. De hoofdsom bedraagt ƒ35 4 8 4 25, de 30 opceuten voor de gemeente f 1064.485. De lotoling dozer gemeente der lichting 1898 M. Warnaar, is in workeiyken dienst opgeroepen tegen den 18den April a. s. en behoort zich dien dag aan te melden by hot korps torpedisten te Brielle. By do gisteron plaats gehad hebbende tentoonstelling van toekeningen, vervaardigd door leerlingen van do Ambacbtsteokenschool, werdon toegekend pryzen aanJacob Los, A. Verpleeg, B. van Mill, W. van Oostorom, K. Spek, C. van Voorbergen, S. Schalkorn A, Boer, L. van Egmond en C. Moraal. Noordwyk. Do afdeeling Katwijk en Omstreken von den Bond van Ned. ondcrw. had Donderdagavond in het „Hof van Hol land" alhier, een openbare vergadering be legd, waarin do heer Th. M. Ketelaar, lid dor Tweede Kamer, een lezing zou houden over „Het goed recht der oponba.ro school." De zaal was meer dan gevuld, toen de heer C. Enncs, van Noordwijk, voorzitter, den talrijken aanwezigen van hier on uit den omtrek, onder welke de schoolopziener in hot arrondissement Alkcmade, het welkom toeriep on de redenen uiteenzette, waarom deze a-crgadering was uitgeschreven. Zo gold nl. als een protest tegen de woorden, waar mede ds. G. Postma, van Voorburg, onlangs in een mede alhier gehouden openbare ver gadering van de anti-revolutionnaire kies- voreeniging do openbare school had aange raden in zijn lezing over „De lijdende be ginselen van het tegenwoordige ministerie." De gewraakte woorden werden aangetrof fen in een verslag van „De Noordwijkcr" en in een uitdrukking, dio do voorzitter woordelijk meende te kunnen weergeven, dat „de openbare school den strijd aanging^ togen, bijbel, kerk on historie." Do heor Postma, uitgenoodigd do vergadering bij te wonen, had geschreven verhinderd te zijn. Alsnu betrad de heer Ketelaar don kathe der en verdedigde in een flink uitgespro ken rode, dc openbare school, daarbij voor al deze twee tegenwerpingen bestrijdendde neutrale school is nadeelig aroor de leer lingen, en de neutrale school is eigenlijk niet neutraal (meer). Spreker, die zich ge heel van politieke besohouwingen onthield, ging de geschiedenis van het onderwijs se dert de laatst© drie eeuwen na en trachtte te betoogen, hoe de school, die tijdens de republiek openbaar-christelijk was, om streeks den Franschen tijd meer on meer het neutrale karakter verkreeg, dat door de bemoeiingen van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en daarna in de school wet van 1806 er aan werd toegekend. Do verschil lende latere wetten nagaande, ont wikkelde spreker zijn stellingen verder en bleef, niettegenstaande hoe langer hoe meer vrije scholen werden opgericht, de openbare school de ware volksschool noemen. Eerlijk bekende spreker, dat hij de bijzondere school gaarne recht van bestaan wilde toekennen getuige zijn medewerking in het verkrij gen der subsidiën maar de openbare school was z. i. ook op paedagogisch gebied de school, omdat aldaar geen tijd aan leer stellig godsdienstig onderwijs wordt be steed. Dat de openbare school eigenlijk niet neutraal is, bestreed spreker, waar hij op kwam tegen de beschuldiging, dat de open bare onderwijzer, buiten de school optre dende, de bespreking of verdediging van zijn politieke overtuiging. hier ook in de school zou overbrengen. Die beschuldi ging overtreding van de neutraliteit of van art. 33 was slechts in eon zeer enkel geval bewezen. Dat de openbare onderwijzer ijvert voor sohoolklecding en -voeding of

Leidsch Dagblad | 1904 | | pagina 1