waren er bij tegenwoordig, terwijl ook het schoolbestuur niet den ecrw. heer pastoor als hoofd met den ecrw. heer kapelaan aan wezig w.oa. Liederen werden gezongen, les sen gelezen en meer dergelijk onde.wijs aan gelegenheden gehouden, waarover men in het algemeen zeer tevreden was. Aan 118 kinderen werden prijzen uitgereikt voor hun vorderingen en wegens geen verzuim in het schooljaar, terwijl aan drie leerlingen, dio de school gingen verlaten, een derde prijs werd toegekend, wegens geen enkel verzuim gedurende hun zesjarigen school tijd. Zeer genoeglijk w~rd de dag overigens doorgebracht met komische voordrachten welke eenige kinderen van de hoogste klas se ten gohooro brachten, onder leiding van he>t betrokken hoofd der school. Do kinde ren werden op versnaperingen vergast. De ecrw. heer pastoor dankte den hoofd onderwijzer on verder personeel voor de moeite en zorgen tot het welslagen van dit feest aan den dag gelegd en voor do toe wijding, welke het personeel met betrek king tot het onderwijs heeft betoond. Dea avonds ging ieckrr voldaan huis waarts. Voorschoten. Op de kiezerslijst dezer gemeente komen voor de namen van 396 kiezers voor de Tweede Kamer en voor de Provinciale Staten en 373 kiezers voor don Gemeenteraad. Hieronder zijn 16 loonkie- aors, 2 examen-, 1 huur- en 1 spaartankkie- zer. Do overigen zijn belostingkiezcrs. Er zijn 44 kiezers voor hot eerst op de lijst ge bracht, 24 kiezers daarvan gesahrapt. We gens bedeeling werden 20, wegens wanbetar- ling 22 personen niet op do lijst geplaatst. Ten vorigen jare stonden op do lijst be halve de belastingkiezers, 8 loon- en 2 exa- menkiezers. Voordracht over Peter Benoit. De heeron Hullobroeck en Do Vos doen een kunstrei» door Noord-Nederland, (Leiden, Haar lem, Amsterdam, Plakkee, Arnhem) met het doel, don „Rubens van de muziek", Peter Benoit meer bekend te maken. Wy z(]n het Alg. Ned. Verbond, dat hot plan maakte, dankbaar voor zyn bemiddeling. Zulk een Peter-Benoit avond had gisteren in don foyer der Stadszaal plaats. Nog veel te weinig weten w(J, Hollanders, het belangryko, dat in Vlaanderen geschied Lb: Nederlands geest heeft zich van domme lijdelijkheid verheven tot een koninklijk zelf bewust bestaan; ook op muzikaal gebied is Nederland ontwaakt. Peter Benoit is de eerste Nederlander, die als musicus ook nationaal was, die een volk wist to bozielen. In hem kwam Vlaanderen tot een hooger en edeler sfeer (toch zichzolf blijvende) Benoit was voor zijn volk een heros, die het bevrijdde van de Fransche overheersching; en zlJn I reuzengestalte leoft voort in de groote schaar van bezielde leerlingen, waarvan voor ons Jan Blocx wel de best bekende is. De heer Hullebroeck, bekend toonkanstonaar (zUn muziekdrama „Aleldis" is by de Nieuwe Nedorlandsche Opera in studie) ïb ook een van Benoit's leerlingen, on wy hoorden hem mot eerbiedige vroom hoid spreken van den grooten Meester, dio boüalve als toondichter, ook als schaver voor do nieuwe Viaamsche School eerbied wist af te dwingen. Peter Benoit (1834 1901) was gedurende ©enigen tyd orkestbostuurder te Parys in het Offenbach-theaterin 1867 werd hy benoemd tot bestuurder van de Vlaamscho muziekschool te Gent, die later, onder hom, lot Koniokiyk Vlaamsch Conservatorium werd verheven. Indrukwekkend is Benoit's veelzydigheld. By schreef oratoria (Lucifer, De Schelde, Do Oorlog), cantaten (o. a. „Conscience herdacht", en de kindercantaton, waarvan het door De Geyter gedichte „De wereld in" nog onlangs In Cincinnati met grooten byval werd op gevoerd) feestzangen, tooneelmuzlek, gods dienstige werken; maar ook iu wyder kringen maakte hy zich bekend door zyn werk in volkstrant. Als oen voorbeeld van zyn popu lair geworden liederen werd door den heer Hullebroeck voorgezongen: „Dan zal de beiaard spelen". Een der schoonste fragmenten, die door hem ten gehoore werden gebracht, was dat uit de cantate „Conscionco herdacht" „Begraveo onder rozen do gryze bard, „Omringd van weeld'rig loover en zonneschyn „In groene hagen zingen de vogelen hem „Het liod van den eeuwigen vrede. De heer De Vos zong met grooto geest drift hot „Lied der Vlamingen": „Waar Maas en Schelde vloeien De Noordzee bruist en stormt," dat luid werd toegejuicht. "Wo vermelden nog hot plechtige, mot harmonium-begeleiding ge zongen „Onze Vader" uit het „Drama Chriali". Prof. Verdam dankte de beide zaDgere namens de Leidsche afd. van hot Algemeen Nederlandsch Verbond. Bloemencorso. Meer on meer belooft het te houden corso op 19 April een schitterenden feestdag te worden. Allerwegen ontmoet de ,,Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenver keer" de meest mogelijke medewerking; niet het minst van do zijde van het Dage- lijksch Bestuur dezer Gemeente, dat o.m. besloot de scholen op den namiddag van don feestdag te sluiten, daardoor kin deren on onderwij zere in de gelegenheid stellende van dit lentefeest te genieten, terwijl bovendien van Gemeentewege '6 avonds een concert op do verlich te Koornbeursbrug zal worden ge geven. Voegen we hier nog bij, dat in de Ge hoorzaal een avond voorbereid wordt, wel ke zoowel voor ouderen als jongeren de noodige aantrekkelijkheid zal bieden, dan golooven wij zonder overdrijving te kunnen zeggen, dat 19 April 1904 een dag zal wor den, die met gulden letters in do annalen van Leiden zal worden geboekstaafd. Na informatie is ons gebleken, dat de loopendo geruchten, als zou do stoet slechts een zeer korten weg door de stad volgen, ongegrond zijn. Behoudens nadere wij ziging zal de optocht den navolgenden weg nemen: vanaf het feestterrein (Van der-Werf-park), Steenschuur, Brecstraat, Rapenburg, Steenschuur, Hoogewoerd, Wa- tersteeg, Hooigracht, Pelikaanstraat, Haarlemmerstraat tot Paardensteeg, al waar de automobielen zich langB Steen straat en Stationsweg naar Lisse begeven en de rijwielen den tocht voortzetten langs Paardensteeg. Kort-Rapenburg, Breestraat en Steenschuur naar het feestterreindo automobielen verzamelen zich na volbrach ten rit langs de bloembollenvelden, weder tusschen Terweepark en Poelbrug en trok ken vervolgens langs Stationsweg, Steen straat, Paardensteeg, Kort-Rapen burg, Brecstraat en Steenschuur naar het feest terrein. toen bovengenoemde deskundigen hun rap port samenstelden. De Raadscommissie is reeds een heel eind met haar onderzoek gevorderd en in dit stadium achtte het departement Leiden der Maatschappij van Nijverheid het niet onge legen ook harerzijds deze quaestic te doen bespreken. Te dien einde noodigde zij den heer A. ton Bosch N. Jzn., electro-technisch inge nieur to Rotterdam, uit voor haar dit on derwerp in te leiden. De heer Ten Bosch verklaarde zich daar toe bereid n zoo hadden wij gisteravond het genoegen dezen spreker in het Nutsge- bouw te zien optreden, waar tevens ter be zichtiging gesteld waren een groot aantal toestellen, teckcningen en plaatwerken, waarmede een en ander kon worden veraan schouwelijkt, waaronder een zeer gevoelige Voltmeter voor schoolgebruik, afgestaan voor 'dit doel door de Ncdcrlandscho instru mentenfabriek te Utrecht. De belangstelling in deze bijeenkomst was vrij groot; wo merkten o. m. ook op do wet houders de heeren Juta en Korevaar, vele raadsleden, benevens den directeur der ste delijke gasfabriek, den heer Van Does- burgh. De voorzitter, de heer J. Hartevelt Az. heette de aanwezigen en vooral dc leden van het stadsbestuur hartelijk welkom, waarna hij het woord gaf aan den spreker. Deze begon met te zeggen, dat het hem een vercerende en een aangename taak was in Leiden te mogen optreden, de stad waar zooveel was ontdekt op het gebied van de electriciteits-leer en waar hij gaarne aan de toepassing der clectro-tecbDiek een steen tje wilde bijdragen. Zijn onderwerp for muleerde hij aldus: de kosten en de voor deden van de oprichting van een gemeen telijk oentraal-8tation te Leiden voor par ticulieren en de gemeente. Allereerst stelde spr. de vraag: wat is electriciteit en hoo gedraagt zij zich ten opzichte van andere ons bekende stoffen? De pogingen om de „Al" te lichten en naar oen havon te sloepen zyn mislukt. Men sal thans trachton door middel van duikers te bergen, wat er van het schip te bergen valt. De duikers, die het schip onderzochten en het van alle kanten beklopten, om te vernemen, of er nog iemand vau do be manning in leven wns, vonden later elf lyken binnen in de boot Naar gemeld wordt, zouden do manschappen eon korten doodastiyd heb ben gehad. De gezonken Engelsche onderzeesche boot. Uit de „Staatscourant." Bij Koninklijk besluit is benoemd tot no taris binnen het arrondissement 's-Graven- hage, ter standplaats 's-Gravenhage, J. H. Bos oh, ca ndidaat- notaris aldaar. Benoomd tot notaris binnen het arr. Leeu warden, ter standplaats Veenwouden, ge meente Dantumadeel, D. B 1 o e me r s, can- didaat-notaris te Doesburgh. A. L. de Groot, majoor-oommandanb der dionstdoondo schutterij te Kampen, be noemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. Voor don tijd van drie jaren, belast met het gezondheidsonderzoek op van uit zco te Brouwershaven aankomen do schepen, L. D. Ornstoin, arts aldaar. Benoemd: tot ontvanger der registratie en domeinen te Gouda, G. L. Brouwer, thans ontvangor bij dat dienstvak te On- derdendam; tot ontvanger der registratie en domeinen to Rhenen, J. H. W. Soo- t e r s, thans ontvanger bij dat dienstvak te Enkhuizen. Met ingang van April, benoemd tot ad junct-directeur bij den dienst dor telegra phic, 0. of C. J. de Witte, thans com mies der telegraphic 1ste klasse. De met verlof in Europa aanwezige ka pitein der genio van het leger in Ncder- landsch-Indiö, jhr. E. C. Si berg, tor za- ke van lichaamsgebreken, met ingang van 1 April, eorvol uit den militairen dienst ontslagen, mot toekenning van pensioen. Bij ministerieele beeohikking zijn, met ingang van 1 April, benoemd tot assistent bij het hoofdbestuur der posterijen en tele graphic, I. de V r i es en A. J. D ij k e r, en tot vasten knecht E. F. de Maat, thans tijdelijk bij gemeld hoofdbeebuur werkzaam. wereld Aeademienieuws. Lolden.. Heden zyn alhier bevorderd tot doctor In do rechtswetenschap na het ver dedigen van Stellingen de heer N. P. C. van Wyk, geboren te Brlelle, en de hoor P. J. L. Hatting, geboron te Dordrecht. Leiden. Geslaagd zijn: voor het candi- daats-exam/n in de rechtswetenschap de heer L. J. Pieters; voor het vioctoraal-cxa- mon in de rechtswetenschap de heer O. van Bockel. Utrecht. Bevorderd is tot doctor in de rechtswetenschap op proefschrift: Plaats en tijd van lossing vit zeeschepen, voorna melijk in verband met de rechtspraak," vie heer H .0. van Blommestcin, geb. te Char- lois. G r o ni n g e n. Bevorderd is op Stellin gen tot doctor in de rechtswetenschappon dc hcor E. J. Thomassen a Thuessink van der Hoop van Slochtcron, gob. to Slochte- ten. Weerbericht Tan 23 Ma: rt* (Yolgona opgavon van liot Kon. Ncd. MoL Iu :i. uut.) Verwachting. Matige noordoiyke wind. Zwaar bewolkte lucht. Kouder tempera tuur. Een Electrische Centrale te Leiden. Sedert eenigo jaren is de vraag naar de oprichting eener elcctriciteitsfabriek in de ze gemeente aan de ordo: Wij zijn echter in Leiden voorzichtig en plegen niet ovor het ijs van één nacht te gaan. Reeds in 1901 werd door twee deskundigen op 'dit gebied, de heeren N. W. van Doesburgh, directeur dor Stedelijke Gasfabriek, en H. Doyer, electrisch ingenieur te Delft, een op breede wetenschappelijke basis opgebouwd rapport aan den gemeenteraad uitgebraoht, waarin de levensvatbaarheid van een electrische centraio Yoor onze gemeente op vorschillen- vic gronden werd aangetoond. Toch bleef de zaak gcruimon tijd rusten, totdat op voor stel van B. en Ws. aan het einde van het vorige jaar ecu raadscommissie werd be noemd, om nogmaals een onderzoek in te stellen in die gemeenten, waarin men reeds in het bezit van een electriciteitsfabriek ia B. en Ws. gevoolen blijkbaar veel voor de oprichting, te meer nu thans door een be langrijke prijsvermindering op dit gebied, de oprichtingskosten aanmerkelijk lager kunnen worden geraamd dan indertijd, Hij gaf de voorstelling dat aether", die alio lichamen doordringt, heb- zolfde is als electriciteit en dat de electri sche stroom is de stroomende beweging van de aether deeltjes en dat er dus een kracht moet zijn die dezen aether in beweging brengt. Een drukverschil moet er zijn, zal er iets bewegen. Dit drukverschil wordt in do electriciteitsleer spanningsverschil of kortweg Bpcnning genoemd. Deze is de oor zaak, dat de electriciteit in beweging komt. Zij wordt gemeten met een eenheid, uic don naam \an ,,volt" draagt. Do stroc nsterkt© wor^u uitgedrukt in eenheden Amperes" genaamd, en is do hoe veelheid eloctrioibeit, die por seconde door een geleider wordt verplaatst. De weer stand, dien do electrischo stroom bij zijn doorgang van verschillende stoffen onder vindt, wordt uitgedrukt in eenheden, die den naam van ,,Ohm" dragen. Met een voorbeeld toonde Spr. aan, hoe de hoeveel heid electriciteit, die per seconde door den geleider gaat, grooter wordt naarmate do spanning hooger en de weerstand kleiner wordt. Een eenvoudige proef leerde dat er tweemaal zooveel spanning noodig is, om een electrischen stroom over een tweern ial zoo langen weg to verplaatsen cn dat dus de spanning, die noodig is, afhangt van den weerstand en van de lengte van den weg. Spr herinnerde er aan, dat in een electrisch centraal-station geen electriciteit wordt op gewekt zooals velen meenen, doch alleen de electrische spanning. De toestellen, die de electriciteit voortbewegen, worden dyna mo's genoemd. Spr. had een kleine dyna mo bij zich, die hij met de hand in beweging bracht, terwijl de reods genoemde Voltmeter aanwees dat reeds een enkele omwenteling van het zoogenaamde anker effect had. Spr. legde hierbij uit, hoe het komt, dat door de rondwenteling van het z. g. anker in de dynamo een electrische stroom in den geleider ontstaat. Hij vertelde, dat door een magneet dc krachtlijnen uitgezonden worden naar alle richtingenom dit duidelijk te maken, had hij ijzervijlsel gestrooid op stukken karton, waaronder hij een magneet had gehouden. Door nn een bundel geleiuuraden door deze krachtlijnen te bewegen ontstaat in dien bundel draden een olectr. stroom, zoodat een dynamo een eleotriciteit-bewegende kracht bezit. Nadat spr. een résumé van het door hem behandelde,, had gegeven, werd pauze gehou den, waarin gelegenheid was om inlichtin- gon te ontvangen nopens de tentoongestelde toestellen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. In het tweede deel zijner rede behandelde de heer Ten Bosch 'do vraag of een centraal station voor electrischo stroomlcvering hier levensvatbaarheid zou hebben. Er kunnen tweeërlei motieven tot de op richting aanleiding goven. De eei ite, de zucht om metden tijd mee te gaan, ton ein de ook elec' ische verlichting in de straten to hebben en daarin niet achterte staan bij andere gemeenten werd door hem als „fi- nanoieelo misdaad" veroordeeld. Anders wordt het, wanneer men de rede neering volgt, dat door het bezit van een centrale overal op eenvoudige wijze licht, maar vooral arbeidsvermogen is te brengen. Spr. zette voorts uiteen, wat een electro-mo tor is, toonde aan dat deze slechts een rond draaiende beweging maakt, dat geraas uit gesloten is, hinder eveneens, buislcidingen onnoodig zijn, dat overal een dergelijk werktuig kan worden geplaatst cn dat mo toren zijn to verkrijgen van 1/2B tot 1000 pk. (paardenkracht), terwijl de bediening en 't onderhoud allereenvoudigst zijn en de prijs zeer matig kan worden genoemd. Uitvoerig stond spr. stil bij dc toepassing dor kleine motoren van minder dan 1 pk. Hij deelde mede, dat men door een centrale op goedkoope wijze de brandweer kan in richten en do straat kan reinigen, kortom, dat het bezit van een electrischo centrale een geheele omwenteling te weeg kan bren gen in dc stedelijke- nijverheid, die daar door tot bloei kan komen. Do fout van vele stations is, dat zij zich niet genoeg toeleggen op het leveren van ar beidsvermogen, waardoor van de machines geen voldoen gebruik wor..- gemaakt. Zijn er veel kleine motoren, bijv. 500 van 0.5 pk. ioder, dan zal het hoogst zelden voorkomen, dat meer dan 125 pk. tegelijk in werking zijn, zoodat de centrale dan machines van die grootte genoeg zou hebben, terwijl toch 250 pk., zijn aangesloten. De meer aan eens geopperde vrees, dat een bloeiende gasfabriek, zooals te Leiden bestaat, de oprichting eener centrale in den weg zou staan cn omgekeerd, werd door spr. met vele voorbeelden uit plaatsen in het binnen- en buitenland weersproken. De Duitsche „Verein. für Gaz- und Wasser- fachmanner", constateerde daaromtrent, dat de concurrentie tusschen gas en electri citeit niet was een strijd om het bestaan, doch dat dc vermeende tegenstander waB gebleken een bevorderaar der gasbelangen te zijn en dat de gasindustrie uit de ver meerderde behoefte aan licht en kracht rij kelijk voordeel zal trekken. Aan de hand van verschillende berekeningen vergeleek spr. do jaarlijkache onkosten van electro-mo- toren, stoommachines en petroleum-moto- ren, daarbij echter opmerkende, dat voor Leiden do berekening wol iets anders wordt dan voor het algemeon, uithoofde van den lagen prijs, 5 ets., die hier het gas kost. Toch bleef vooral voor kleinere olectro-mo- toren het voordeel op verschillende punten groot. Eindelijk kwam spr. tot de rentabiliteit van een centrale. De aanlegkosten werden door hem begroot op 300- a 320-duizend gulden; de jaarlijkscho uitgaven op f 36,000 terwijl hij de jaarlijkscho opbrengst aan vankelijk schatte op 40,000, zoodat reeds onmiddellijk een direote winst van 4000 kan worden verwacht. Hooger werden ech ter de indirecte voordoelen geschat, zich openbarend in verhoogden bloei der ge meente. Gewaarschuwd werd tegen een weelderige inrichting; eenvoudigheid en degelijkheid mooten de etrBte eiBchon zijn, terwijl aan bet hoofd een welonderlcgd, ijverig man be hoort te staan. Ten slotte verklaarde spr. uit een begrij pelijk egoïsme niets te hebben medegedeeld over do inrichting van een oentraal-st-ation zelf. Hij hoopte nl. gelegenheid te hebben do leden van het departement bij de algc- meene vergadering der Maatschappij ver moedelijk op 16 Juni a. a. to Rotterdam aan de electrischo fabrieken weer te zien, waar van do bezichtiging door autoriteiten is toe gestaan. Een warm applaus viel aan het slot den spreker voor zijn belangrijke voordracht ten deel. Do heer Juta maakte gebruik van de gele genheid vragen en opmerkingen to doen en werd op welwillende wijze door den heer Ten Bosch beantwoord. De voorzitter was do tolk der aanwezigen, toen hij den spr. in hartelijke bewoordingen voor de rede bedankte. Gemeenteraad van Kondekerk. f 2138 961 em de boeken ia orde werden b»| vonden. 2o. Den uitslag van de gehouden aanbal steding voor de reparatie aan de Hoogc-rnS waardschebrug; zijnde dit werk aan deaf laagston inschrijver, den heer J. Jongeneel,! voor do som van f 137.50 gegund. 3o. Verslag van de bevindingen en hands. I lingen der gezondheidscommissie over De<xl 1902 en bet kalenderjaar 1903. Dit verslag zal bij de leden cïrculeeren. Alsnu wordt aan de orde gesteld: Voorstel-Dor rep aal betreffende 803 rijksuitkeering. De voorzitter meent in den geest van I den heer Dorrepaal te handelen om ditl voorstel, dat in vorige vergadering werd 1 uitgesteld, in stemming te brengen. Opdat de Raad in deze geheel op de hoog. te zij, wenscht de voorzitter nog eenige me- dedeolingen te doen in geheime vergadering. De vergadering wordt daarop veranderd in een met gesloten deuren. Na heropening der vergadering wordt het vooratel-Dorrepaal in stemming gebrachi en verworpen met 3 tegen 2 stommen. Vooi stemden de heeren Dorrepaal en Qualm. De beide wethouders onthielden zich van mo dostommen. Daarna wordt overgegaan tot de benoe- ming van een hoofd der openbare lagere school, ten gevolge van het aan den heer D. G. Avcnariua, met ingang van 1 Mei s. verleend eervol ontslag en waartoe door B. on Ws. en den districtsschoolopzie ner is ingediend de volgende alphabetischo voordracht: 1. M. Evers, hoofd der O. L. school te Drempt; 2. M. Koning, onderwij zer aan een O. L. school te Rotterdam; 3. J. Nijland, hoofd der O. L. school te Pa- pek op; 4, J. M. Pos, hoofd eoner O. L. school te Bleiswijk5. J. J. Sip kous, onder wijzer aan een O. L. school te Woerden, H. Weneink, hoofd der O. L. school to Aalten. Bij opening der briefjes blijkt, dat op d-m heer J. M. Pos zijn uitgebracht 6 stom men, terwijl de heer H. Wonsink 1 stem verkreeg. Mitsdien is met ingang van 1 Mei a. s. tot hoofd der openbare lagero school dezer gemeente benoemd do heer J. M. Pos, zulks op de bij verordening van 31 Oct./30 Dec. 1901 aan deze betrekking verbonden jaarwedde en vrije woning. Vervolgens wordt overgegaan tot stem ming ter benoeming van een lid van bet Algemeen Armbestuur, ten gevolge van het overlijden van den heer P. de Graaf. Bij opening der briefjes blijkt, dat op den heer F. Hoogendom alhier zijn uitge braoht 6 stommen, terwijl de heer Corts 1 stem verkreeg. De heer F. Hoogendam ia derhalve benoemd. De voorzitter stelt aan de orde: Benoeming stembureel voor de verkiezing van loden van de Provinciale Staten. Tot loden worden benoemd de hecresn Q, v. Eg mond met 6 stommen (1 stem werd uit gebracht op den heer Oppelaar) en C. M. Oppelaar met 5 stemmen (tie heeren Blonk on Qualm verkregen ioder 1 stom). Overgaande tot benoeming van een lid bedoeld bij Art. 9 der Wet, verkregen de heeron Qualm 3, Blonk 2 en Dorrepaal stommen. Bij tweede stemming verkreeg de heer Qualm 4, terwijl de heeren Dorrepnal cn Blonk respectievelijk 2 en 1 stom verkre gen. De benoemden, in de vergadering te genwoordig, verklaren de benoeming aan te nomen. De overige leden dor vergadering worden als plaatsvervangers aangewezen. Ten slotte wordt nog besloten tot het doen van eenige af- en overschrijvingen op de begrootïng 1903 en 1904. Bij d© gewone rondvraag vraagt en ver krijgt do heer Reyneveld eenige inlichtin gen betreffende het door hem ingediend voorstel tot schoolgeldverhoogïng. Do heer Qualm wijst op den toestand, waarin het voetpad bij de dokterswoning verkeert. Dc voorziter deelt mede, dat de datumf voor de schouw dit jaar vroog is gesteld en alzoo spoedig verbetering te verwachten ia. Niets meer te behandelen zijnde en nie mand meer het woord verlangende, sluit (te voorzitter do vergadering. Voorzitter do Burgemeester, do heer J. C. van Voorbhuysen. Tegenwoordig allo leden. De voorzitter opent do vergadering, waar na do notulen der vorige vergadering wor den gelezen en onveranderd goedgekeurd. Wordt tor tafel gebracht en gelezen: lo. Kennisgeving van den heer N. P. Sleg- tenhoret alhier, dat hij do benoeming van lid van het Alg. Armbestuur aanneemt. 2o. Kennisgeving van do heeren D. G. Avenarius, J. v. d. Berg, A. Goomans, N P. Slegtenhorst on W. Wille, dat zij hun benoeming van lid van do Commissie tot wering van schoolverzuim aannemen. 3o. Missive van Ged, Staten dezer provin cie houdende terugzending van het goedge keurd suppletoir kohier van den hoofdolij- ken omslag over 1903 en het kohier school geld 4de kwartaal 1903; Missive van idem, houdende mededeeling dat berust wordt in het besluit van don Raad dezer gemeente, waarbij voor den dienst van 1904 aan bet Alg. Armbestuur een subsidie van /750 is toegekend. 5o. Missive van idem, houdende terugzen ding van goedgekeurde raadsbesluiten tot het doen van af- en overschrijving op de bogroobing van 1903. 6o. Verslag van do Commissie tot wering van schoolverzuim over 1803. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 7o. Verzoek van den heer C. Kraan al hier om terugbetaling van schoolgeld over 1903. Wordt besloten dit verzoek in te wil ligen. 8o. Verzoek van den heer D. Reyneveld, lid van den gemeenteraad, om een voor stel te mogen doen tot verinooging van het schoolgeld op de openbare lagere school. Wordt gerenvoyeerd naar Burgemeester en Wethouders. Daarna deedt de voorzitter mede: lo. Het proces-verbaal van do opneming der boeken en kas 31 Dcc. 1903, waaruit blijkt dat in kas was een bedrag van Een uicuwe dyuAmietuanalag. Gistermorgen omstreeks vijf uren is bij Luik een nieuwe dynamietaanslag beproefd, ditmaal echter zonder noodlottig resultaat. De aanslag gebeurde te St.-Nioolaas, een voorstad van Luik. Omtrent dozen aanslag moldt het „HblcL v. Antw.": Een mijnwerker, Muller genaamd, kwam van zijn werk terug, foon hij, door de rue de Tillcur gaande, op den vensterrichel gelijk vloers, van het huis van den politiecommis saris Binet een doos zag staan van don- zelfden vorm als die, welke verleden week ontplofte op do Montagne Saïnte-Wai- burgo. Muller belde, wekte den commissaris en 6telde hem op de hoogte van wat er gaande was. Do heer Binet verwittigde onmiddellijk zijn echtgenoot© en den heer Lagasse, did bij hom in huis woont, griffier van het vro- dorecht. Hij belde al zijn buren, die ijlingB hurt woning verlieten. De commissaris vroeg ook onmiddellijk verschillende politieagenten om de orde io de straat to handhaven. De heer Lagasse bond daarna een zeer lang koord om de doos, zette haar voor zichtig op den grond en men trok haar op een afstand naar een open plek. Gedurende deze handeling is de glazen buis, die verscheidene centimetere buiten de doos uitstak, gebroken en een groenachtig vocht is over den grond weggevloeid. Op de open plek wer 1 het toestel onder zocht. Het i8 een houten zwart gevernist© dooe, 20 centimeters lang, 15 breed en 30 hoog. Zij woog circa 10 kilogram. Alle voe gen zijn hermetisch gesloten. Het binnemgedeelte is in twee vakken on derverdeeld. Er bevindt zich in de leeg© ruimte, ge laten door de buis, een groenachtig poeder^

Leidsch Dagblad | 1904 | | pagina 2