j|o 13518 Donderdag 17 laart. (§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zpn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer besteat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieele Kennisgeving. Uit de „Staatscourant," A° 1934. LEIDSCH DAGBLAD PIUJ8 DEZER COURANTl Toot Leiden pel week 9 Oents pei 8 maanden I 1.10. Buiten Leiden, per loopei en waar agenten gevestigd sijn B 1.30. Franw por post 1.66. P1UJS DEB AUVERTEKTIÊNt Van 10 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. - Kleine advertentiën van 80 woorden 40 Oenta oontant elk tiental woorden meer 10 Oenta. Voor bet laoasseeren wordt/'0.06 berekend. TerUlezing tot benoeming van (5 leden-patroons eii 5 lcdeu-werk- lledcn der Kamer Tan Arbeid ▼oor de Kouwbedrijroii te JLeideu. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien het beeluit van don Minister van Binnenlandsoho Zaken van den Öden Febr. 1904 No. 674 Afdeeling A; Brengen ter algemeeno kennis: dat de stemmingen ter verkiezing van vijf leden-patroons en vijf loden-werk lieden van do Kamor van Arbeid voor de Bouwbedrij ven, die bohooron te worden benoemd tot .vervulling van de op 27 Juni 1904 open zijnde plaateen, zullon plaate hebben op Vrijdag 18 Maart 1904 on do herstemmin gen, zoo noodig, op Maandag 28 Maart cL a. v. De stembureaux zullen zitting houden in •en der lokalen van het Raadhuis van des voormiddags 8 tot des namiddags 3 uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE RIDDER, Burgemeester. VAN HEYST, Secretaris. Leiden, 11 Februari 1904. Leiden, 17 KVBaar*t. Wy kunnen nog modedeelen, dat met inbe grip van oenige nagekomen giften do totaal opbrengst der bier ter stede gehouden inzame ling van het brongen van een bijzondere hulde aan H. M. do Koningin-Moeder heeft bedragen f 2750.95s. Na aftrek der onver mijdelijke kosten kon dientengevolge heden een bodrag van f 2668 88 aan de Hoofdcom missie te 's Gravenhage worden afgedragen. Het tweede gedeelte van het vergelijkend examen van «sollicitanten naar de met 16 Mei a.s vaoeerende betrekking van hoofd der openbare school 3do klasse No. 3 zal plaate hebben op 23, 24 en 25 Maart a.s. do3 voormiddags te 9 uren in do openbare b< liool aan do Langebrug, waarvoor ecnige dor 110 sollicitanten zijn opgeroepen. Het wetsvoorstel tot grondwetsherzie ning, ingediend door prof. Drucker en de andero vrijzinnig-democratische Kamerle den komt hoogstwaarschijnlijk binnenkort in de afdeelingen der Tweede Kamer in be handeling. Met het oog daarop zal de kies- vereemging Vooruitgang" alhier, tegen het oindo dezer maand een openbare verga- doring beleggen ter bespreking van dat ge wichtig onderwerp. Hiertoe heeft zich be reid verklaard mr. J. Limburg, van 's-Gra- venhage, dezelfde spreker, die reeds vroeger In het „Volkshuis" voor een talrijk publiek een boeidendo voordracht over „Kinderbe scherming" gehouden heeft. Gisteren herdacht de heer H. van Zoo ien zijn 25-jarig jubileum. Om 66n uur 'a namiddags werd de jubilaris met zijn ge zin en het personeel feestelijk ontvangen ten huize van notaris mr. O. H. G. Klaver- wijden, waar hem door zijn patroon na ceni- ge waardecrende woorden een prachtig gou den horloge mot inscriptie werd vereerd, terwijl ten huize van den heer Van Zoelen door genoemden heer Klaverwijden waar hij ook andere blijken van sympathie cmtving voor versiering was gezorgd. Buitendiem ontving de jubilaris tal van go- lukwenschen, zoodat hem deze dag tot een onvergetelijk en gemaakt is. Zulk een feest strekt zoowel den jubilaris als den patroon tot eer. Uit het verslag dor „Commissie tot we ring van Schoolverzuim" alhier, den Ge meenteraad aangeboden omtrent haar ver richtingen gedurende het jaar 1903 ontlee- non wij het volgende: Opgeroepon werden 213 personen voor 219 kinderen. Hierbij zijn 33 personen, die voor de tweede maal en 4, die voor de derdo maal met de Commissie in aanraking kwa men. 126 personen versohenen tor vergade ring, 56 werden aan hui9 bezocht on 31 wer den schriftelijk gewaarschuwd, te zorgen voor het schoolbezoek hunner kinderen De arboid der Commissie is in het afge- loopon jaar niet vruchteloos geweest. 109 oudere, d. i. ruim de holft der opgeroepe- non, beloofden voor geregeld schoolbezoek te zullen zorgen. 6 namen de waarschuwing ter harte en zeiden, ze ernstig te zullen over wegen. 5 oudere beweerden, dat hun kinde ren ziekelijk waren en daarom de school niet konden bceoeken. Hun werd de raad gegeten, een attest aan hun geneesheer te Tragen en dat aan het betrokken Hoofd der School over te leggen. Voor 1 leerling, wiens moedor overleden en die door zijn stiefvader aan zijn lot overgelaten was, werd door de Commissie aan den Heer Schoolopziener dispensatie aangevraagd. 3 leerlingen vio len buiten do Leerplichtwet. 1 leerling had zich buitengewoon onwillig betoond. Zijn ▼ader had allee aangewend, om den jongen te doen schoolgaan, doch kon hem er niet toe dwingen. Ten einde raad was de jongen bij een baas aan het werk gezet en nu past hij op. Zeer te bejammeren is, dat ook 11 ouders zich onwillig betoonden. Do Commis sie wees lion er op, dat vele oudere evea- veel inkomsten hadden als zij en toch hun kinderen naar school zonden. Het baatte niet zij wilden hun kinderen niet meer zen den. 32 anderen vonden het zeer treurig, dat rij hun kinderen van de school moesten nemen. Zij hadden hen liever nog wat la ten leeren, doch... het groote gezin en de weinige inkomsten van den vader waren oorzaak, dat zij zioh gedwongen gevoelden, hun kinderen aan het werk te zetten. De Commissie liet hen gaan met den raad, nog eens te overleggen en rijpelijk na te denken of op geen andere wijze in het gebrek aan loon kon voorzien worden. En eindelijk wa ren er 20 zeer arme menachen, die hun nood klaagden en bepaald niet bij machte waren hun kinderen 6chool te zenden. De Commis sie begreep dit en kon niet van zich krijgen op schoolbezoek aan te dringen. Naast het verstand spreekt toch ook het hart. De enkele gevallen uitgezonderd, waar over de Commissie geen oordeel kon uit- sprokon, werd de Schoolopziener over alles zoo nauwkeurig mogelijk ingelicht. Let men op den leeftijd der kinderen, dan blijkt, dat van de 219 verzuimere 95 nog geen en 124 wol 12 jaar, of ouder waren. Bedenkt men, dat vele ouders van 12-jarige kinderen trouw schoolbezoek hebben beloofd, terwijl do overigen een arbeidskaart hebben ontvangen, dan betreurt de Commissie, dat haar wensch, uitgedrukt in haar vorig ver slag, n. 1.„De arbeidswet worde in dien zin gewijzigd, dat geen arboidskaart mag worden afgegeven aan een kind, dat nog leerplichtig is," niet is vervuld. Zeer zeker zouden dan niet- meer dan ongeveer 100 kin deren verzuim hebben gepleegd, een getal, dat voor een stad als Leidon niet groot ge noemd kon worden. Do buffetten, van den schouwburg rijn, met ingang vaai 1 Mei a s.voor den tijd van vijf jaren verpacht «w» den hoogs ton inschrijver, don heer H. A. van Ingen Scho- nau, hotel „Het Witte Huis" te Oegst- geesb. Bij het 4de regiment infanterie zullon de miliciens der lichting 1898 den 3den Augustus en die der lichting 1899 den öden September a. voor herhalingsoefeningen onder de wapenen worden geroepen. Ook dit jaar zullen wederom eonige jongelloden uit Lelden, die later lid wenschen te worden van do Ned.-Horv. Kerk te Leiden on tevens van de Yereeniging van Vrijzinnig Hervormden alhier, te Oudshoorn beiydonis afleggen. Het eindexamen der hoogere burger scholen in Zuid-Holland zal dit jaar worden gehoudon te Leiden en te Schiedam. Te Lelden voor Den Haag, Leiden en Delft; te Schiedam voor de overige plaatsen ln de provincie. Bedankt is voor het beroep naar de Ge- ref. Gem. te Oudshoorn door ds. W. W. Mcynen, to Overschie. Het hoofdbestuur der Maatschappy tot Nut van 'tAlgemoon heeft, na het niet aan nemen door de heeren J. F. L. Blankenberg en mr. H. J. van Leeuwen van hun be noeming tot lid van hot hoofdbestuur, ter voorziening In de twee vacatures, aan do departementen gezondon de volgende dubbel tallen: I. mr. J. B. Roelvink en mr. H. J. Tasman, beiden te Amsterdam II. Jhr. mr. D. O. Engelen te Zutphon en ds. S. Kutsch Lojenga te Leiden. De sohryver by den Pensioenraad voor Burgeiiyke Ambtenaren, D. Soetenk, is be vorderd tot assitent by dat college. Beroepen is bij de Ned.-Herv. Gem. te Ouderkerk aan den IJsel ds. B van der Wal, te Waddingsveen en Bloemendaal. De redactie van het „Christelijk Schoolblad" bericht ons, dat do onderhan delingen tu8schen de Commissie voor Christ. Nationaal Onderwijs en de Regee ring te Pretoria afgebroken zijn. Mevrouw Maria Van EysdenVink is gisteravond ook bij haar jubilé-voorstelling in Den Haag mot veel hartelijke sympathie gehuldigd. Zij kreeg niet minder dan 16 bloemstuk ken, waarvan haar in ieder der bedrijven van „Maria Thoresia" een gedeelte werd aangeboden, do meeste aan het slot van het tweede bedrijf, bij welke gelegenheid haar een waime ovatie door het zeer warm ge stemde en van de zetels opgestane publiek gebracht werd. Na het derde bedrijf werd de jubilare&so de laatste bloomenhuldc gebracht. Terwijl zij in de eene hand eeai krans van rozen hield, huldebetuiging van het bestuur der Haagscho afdecling van het „Tooneelver bond", en in dc aaide re een bloemstuk, voor stellende een keizerinnekroon op een bed van violen en andere bloemen, daalde plot seling uit de beide grille-loges ter weers zijden van het tooneel een haast eindelooze bloemenregen neor op dc jubilaressc. Zicht baar was zij toon bewogen en zij wierp maar kushanden op naar het publiek, terwijl weer de fanfares klonken. Aan het slot van het laatste bedrijf geen bloemen meer, maar een herhaald terugroe pen ten afscheid voor dezen avond. Do schouwburgbezoekers bleven wachten totdat het doek voor goed bleef nedergelaten. In de pauze was liet onkelen bevoorrech ten vergund de jubilaresse, al was bet ook heel even, in den artisten-foyer te compli- monteeren. Do gevierde actrice was door het enthu- aiavsto onthaal in de stad harer geboorte zichtbaar zeer getroffen. Voor het maken van een doorgaande bokading tusschen Keizersveer en het Spij kerboor langs de Noordzijde van het bene dendeel dor nieuwe rivier de Maas, onder Raamsdonk on Made on Drimmclen, behoo- ronde tot de worken voor het verloggen van don Maasmond, was gisteren het minst in geschreven door P. A. Bos, te Gorkum voor f 97,000. Er heeft in Den Haag een langdurige oonforentie plaate gehad tusschen den mi nister van waterstaat, den directeur-gene raal van landbouw en den burgemeester dear gemeente Wageningen, mr. H. F. Hesso- link van Suchtelen. De samenspreking, dio plaats had op uit- noodiging van den minister, liep uitslui tend over zaken, de Rijks-landbouwschool te Wageningen betreffende. Het Centraal Bestuur van de Par troonsvereeniging „R.-K. Gildenbond" ver gaderde gisteren te 's-G ravenhagc tot het vaststellen der agenda voor do jaarlijksche algomeene vorgadering dit jaar te Rotter dam te houden. Op deze algemccnc vergar doring zullen behandeld worden do ingeko men rapporten dor verschillende afdeelin gen van den Bond in zake Arbeidscontract on Nieuwe Arbeidswet. Beide wetsontwer pen rijn in alle afdeelingen door deskundi gen toegelicht en daarna ernstig bestu deerd. Hot Centraal Bestuur nam ook nog in overweging te behandelenorganisatie van den handeldrijven Ion middenstand. Aan do Tweede Kamer is een adres ge richt door den voorzitter cn den secretaris der vereeniging „St.-Nicolaaa", vak-af dee ling van den Ned. R.-K. Volksbond, afdee ling Amsterdam. Adressanten zeggen met belangstelling te hebben konnis genomen van bet ontwerp- Arbeidswet, en daarbij met voldoening te hebben kunnen constatcoren, dat in dit ont werp ook zijn opgenomen bepalingen ton gunste van hen, die in winkels en magazij nen werkzaam zijn, zoowel wat betreft do jongens, meisjes cn vrouwen als de volwav aen manlijke personen. Naar hun mecning moet echter een maxi mum-werktijd van II uren voor de jeugdige personen in winkels en magazijnen beslist te lang genoemd worden en dient het uur van eindigen voor hon op uiterlijk 7 uren des namiddags te worden vastgesteld, tor- wijl een bepaalde rusttijd den werktijd zoo wel van vrouwen als van jeugdige personen dient te onderbreken. Ook zijn zij van oor dcel, dat het geven van voorschriften om trent bepaalde rusttijden, het uur van ein de van den arbeid, een bepaling van het aantal werkuren voor mannen in winkels en het vaststellen van een bepaald slui tingsuur voor winkels en magazijnen niet moet worden overgelaten aan do bevoegd heid dor gemeentebesturen, maar bij Rijks wet dient te worden geregeld. Met leedwezen hebben zij moeten consta- teeren, dat do winkels en magazijnen van de bepalingen betreffende de Zondagsrust zijn buitengesloten. Ten slotte zeggen zij, gaarne in Hoofdstuk II „Van in de leer zijnde per sonen" naast diplomcering van den gezel ook diplomeerifig van den patroon te zullen zien opgenomen, terwijl het hun wenschelijk voorkomt, dat ook aan nietileerlingen do gelegenheid moet worden gegeven het her- halingsonderwijs desverkiezende te volgen." Het oentraal bestuur van den Limburg- schen R.-K. Volksbond heeft eveneens aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin het zegt, met veel genoegen te heb ben kennis genomen van het ontwerp-Ar- beidswot, hetwelk z, i vele uitstekende be palingen bevat tot besoherming van den arboid; dat 't echter van meening is, dat dit ontwerp niet weinig zou worden verbeterd, wanneer daarin, zij het ook langs geleide- lijkon weg, door overgangsbepalingen, werd opgenomen het verbod aan vie gehuwde vrouw om arbeid te verrichten in fabrieken en werkplaateen. Het beveelt een dergelij ke wijziging dringend in de aandacht der Kamer aan. Wij vernemen dat jhr. 0. H. A. van der Wyck, oud-gouverneur-generaal van Ned.-Indiö, gisteren door H. M. de Koningin Is beöedigd als lid der Eerste Kamer. (Av.p.) Met ingang van 1 April ia benoemd tot tweeden klerk by den Centralen Raad van Beroep (Ongevallenverzekering), te Utrecht, P. Jaarsma, peponslonneeri fourior van het lste regiment vestingartillerie te Utrecht. Men 6chryft uit Heusden aan „De Tel." In den laatsten tyd duiken in de Noord- Brabantsohe pers telkens berichten op, waarin op besliste wyzs wordt gesproken, dat H. M. de Koningin dit jaar onze provincie zal be zoeken en alsdan te Heusden zal komen om de „Nieuwe Maasmond" to openen. Wy kunnon mededeelsn, dat by hot gemeentebestuur van Heusden tot nog toe niets omtrent zoodanig bezoek bekend is. De schouwburg in het Korte Voorhout te 's-Gravenhage zal einde April a.s. 100 jaar hebben bestaan. Het plan bestaat by den Raad van Beboer der Kon. Vereeniging „Het Ned. Tooneel" en by de directie der „Franscho Opera" om dit eeuwfeest op eenig6zins bUzondere wyzo te hordenken door toepasseiyke voorstellingen door de gezameniyke nrtisten van dezo bolde kunstinstellingen. Het stoomschip „Momnon" arriveerde 16 Maart van Batavia te IJmuiden; do „Ti- mor", van Amsterdam naar Batavia, arri- -veerde 16 Maart te Port-Said; do „Bali", van Amsterdam naar Batavia, is 16 Maart Gibraltar gepasseerd; de „Koning Willem I" arriveerde 16 Maart van Amsterdam te Sabang; do „Koning Willem III", van Ba tavia naar Amsterdam, is 16 Maart Kaap Roca gepasseerd; de „Prinses Sophie", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 16 Maart van Suez; de „Prins Willem V", van Pa ramaribo n. Amsterdam, vertrok 16 Mrt. van Havre; do „Maasland", van .Buenos-Ayres naar Amsterdam via Duinkerken, is 16 Maart van Corcubion vertrokken; do „Dio- med", van Ponang naar Amsterdam, pas seerde 13 Maart Sogrès; do „Malang", van Ba/tawia naar Rotterdam, arriveerde 10 Maart te Marseille; de „Solo", van Rot terdam naar Java, arriveerdo 16 Maart te Southampton; do „Themis", van Spanjo naar Amsterdam, is 15 Maart Dungeness gepasseerd; do „Voorburg", van Rotterdam naar Fornandina, passeerde 15 Maart Praw. lopoint; do,„Amsteldijk" arriveerde 15 Mrt van Rotterdam to Newport-Nows; do ,,Bo- socki" arriveerde 15 Maart van Rotterdam to Batavia; do „Goenbocr", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 16 Maart te Mar seille; de „Koningin Wilhclmina", van Am sterdam naar Batavia, is 16 Maart Ouessant gepasseerd. Hftzorswoudc-Koudokerk. Gisteravond trad do heer Kühn, van Amsterdam, op in hot Nutsdepartoment. De stukken, die hij voordroeg, waren deols van ernstigon, deels van luimigen aard. „Do Jolloman" deed ge voelige, zoo niet do gevoeligste snaren vau het hart in beweging geraken, terwijl van tijd tot tijd een laoh om de typische uit drukkingen van den ouden zeerob werd on derdrukt. Na de pauze was de strekking meer humoristisch. Vooral in „De Belgische Verkicaing" zoo was meen ik de titel toonde do heer Kühn zich oen meester in het doclameeren. De lieer C. Kortcwcg, voor zitter der Nuteafdceling was dan ook do tolk van alle aanwezigen, en or waren or ditmaal veel toen hij den spreker een har- lelijk „tot weerzien" toeriep. Nog had de voorzitter een anderen plicht te vervullen. De heer Avenarius is 35 jaren achtereen secretaris van liet departement ge weest en heeft gedurende al dien tijd heel wat gedaan, om onder allerlei omstandighe den het roer van het scheepje recht te hou den. Terwijl do heer Kortcwcg deze zaken in herinnering bracht, maakte hij melding van" een stoffelijk blijk van sympathie cn waar- decring, dat weldra in een huishoudelijke vergadering den heer Avenarius zou worden aangeboden en wonschrte hem ten slotte nog vele jaren van rijken zegen too. Dc heer Avenarius dankte in diopgevool- do bewoordingen voor dozo hulde, drukte uit, hoe het Nutstdopnrtement een zijner liefste instellingen was, daar hij geloofde, dat het „Nut van 't Algemeen", hoewel in sommige opzichten verouderd, nog altijd door zijn vele nuttige instellingen, vooral voor do lagere volksklasse, een groote zegen blijft. Hij dankte met een warmen hand druk voor het stoffelijk souvenir, dat hij een goodo plaats in zijn nieuwe woning zou ge ven en dat hem gedurig zou herinneren aan de genoeglijke avonden, die hij in do gezelli ge huishoudelijke vergadering, maar vooral in do openbare bijeenkomsten, had doorge bracht. Een algemeen applaudisecmcnt was hot onverdacht bewijs van instemming met dc woorden des voorzitters en van den se cretaris, van de sympathie der leden voor den scheidenden vriend en van de heilwcn- schen, die in valer harten nog leven voor den voortdurenden bloei en grooi dor Maat schappij tot Nut van 't Algemeen. llillegoni. Gisternacht omstreeks 12 uren, werd door den stalknecht van don hotelhouder Sistermans, aan de Hoofdstraat alhior, ontdekt, dat een hevige brand op den hooizolder was uitgebroken. De hui'sgenooten, die reeds in rust waren, werden onmiddellijk door hem gewekt, zoo dat dezen zich nog bijtijds kon don redden. In tusschen sloeg, n dc vlammen naar bui ten, waarop op het gplui der brandklok de brandweer toesnelde, aan wie het mocht ge lukken het vuur spoedig meester te worden, waardoor het hoofdgebouw en aangrenzen- do perccelen voor hot vernielend element bloven gespaard. Do stal, zoldor, keuken on con gedeelte van hot achterhuis zijn uitgebrand. Een en ander was, naar wij vernemen, hoewel laag, tegen brandschade verzekerd., Saasonbolm. Uitgaande van do Anti-re- volutionnaire Kiesvorecniging „Nederland cm Oranje" trad Woensdagavond in „Con cordia" als spreker op ds. J. L. Schou ten, uit Hazerswoude. Do vergadering werd met psalm en gebed geopend door den lieer W. Warn aar, voor zitter der kiesvorecniging. De heer Schouten legde in zijn onder werp „Politieke samenwerking" twee hoofdgedachten, namelijk lo. do roeping tot deelneming aan de politiek en 2o. do roeping om politieko samenwerking te zoo ken. Spreker deed uitkomen dat lfct voor don Christen een roeping was om aan poli tiek to doen, hetgeen hij staafde doof vor- schoideno aanhalingen uit het Oude en Nieuwe Testament. H'j toonde aan, dat vele Christenen de politiek schuwden cn wel op grond van de Schrift, iets dat zijns inziens bij een goede Sehriftuitlcgging totaal on juist is, daar uit de Schrift niets to halen is wat tegen overheid cn politiek gekant is en hot in de politiek niet anders gaat dan om do cor van God. De anti-revolution mirc partij is een par tij, dio in do minderheid is, en dio, wil zij haar doel bereiken, politiokc samenwerking moet verkrijgen met een of meer andero partijen. Die politieke samenwerking staat als het ware tusschen dc maatschappelijke en kerkelijke samenwerking. Het is een sa menwerking, die ton doel heeft als één man ter stembus te gaan, -ziold met hetzelfde ideaal. Genoemde samenwerking kan gaan zoo wel met do Room schrn, als Liberalen, Christelijk-Historischcn en Vrijzinnig-de mocraten. Om dit 1- bewijzen vestigde spr. dc aandacht op hot samengaan dor Anti-rc- volufionnaircn en Liberalen bij het tot stand komen der Kieswet van minister Tak van Poortvliet. In do allereerste plants ligt het op onzon weg om bij verkiezingen, hetzij voor den ge meenteraad of voor dc Provinciale Staten cn Tweede Kamér samen to gaan met do Roomschen en Christelijk-Historischen. Wel zijn do kerkelijke verschillen tusschen genoomdo partijen enorm groot, maar men moet hier slechte rekening houden met do praetischo politiek, die alzoo een tegenhan ger wordt van do partij des ongeloofs. Voor dio samenwerking zal een krachtigo bond gevormd worden tegenover het drei gend spook der revolutie, dat overal het hoofd opsteekt cn het vaderland ten onder zal brengen. Veol is er in genoemde partij en, waarbij hetzelfde wordt betracht cn wat lijnrecht staat tegenover de partij des on geloofs. Het Woord des Hoeren moet de krijgsba nier zijn, waaronder dc samenwerken do partijen aanstonds ten strijde moeten trek ken om een blijvend resultaat te verkrijgen. Nadat do gelegenheid was gegeven om van gedachten te wisselen met den spreker, maar waar geen gebruik van werd gemaakt, sloot clc voorzitter do vergadering en gin gen dc aanwezigen, nadat ds. Thijs een dankzegging had gehouden, uiteen. By Kon. besluit is, mot ingang van 25 dezer, benoemd tot kantonrechtor-plnatsver- vanger in hot kanton Stoenwyk, M. A. H. M, Stro Ink, burgemeostor der gomoente Oldo- markt. Benoemd tot kantonrechter te Rotterdam (tweede kanton), mr. W. M. Reepmaker, thans kantonrechter-plaatsvervanger in het derdo kanton, advocaat en procureur aldasr. W. Hz. van K e u 1 o n, bootsman te West Terecholling, in dienst van de Noord on Zuidhollandacho Reddlngmaatschappy, be noemd tot brooder in de orde van den Noder- landschon Leeuw. Hooger Onderwijs en Chr. Roeping. Gisteravond trad in do zaal Noordeinde voor een zeer talrijk publiek van Christelijk ken huizo ds. G. Wisse Jr. op met hot onder werp „Hooger Onderwijs en Christelijke Roeping", dat hij op de hom eigene pakken de wijze behandelde, waardoor hij met gro> te aandacht werd gevolgd. Spr. begon met to zoggen, dat door de jongste Kamerdebatten in elk geval ook di.b goede is verkregen, dat ons volk meer dan tot dusverre in do zaak van bet Hooger On derwijs bolaDg gaat stellen. Do gansche quaestic is principieel samen te vatten in doze bewoordingen: Het geloof hetwelk het ongeloof er op na houdt, wordto met den grootschen naam van wetenschap gesierd, terwijl de wetenschap door hot ge loof beoefend a priori als minder waardig wordt goaoht en men dan ook gelijkheid van rechten en vrijheid van beweging op onbil lijke wijze ontoegt. En dat zelfs door man nen die als verzocnlijkcn geacht worden.

Leidsch Dagblad | 1904 | | pagina 1