MARE 58. MARE 58 V HEDEN GEOPEND het Zevende Filiaal HOOGENBOSCH, MARE 58. MARE 58. GEBBs. HOOGENBOSCH. FILIALEN: DEN HAAG. No. 13507. LEIDSCH DAGBLAD. VRIJDAG 4 MAART. - TWSEDH BLAD. Anno 1904 Gemengd Nieuws. Fabrielt. Wagenstraat 67. Hoofdmagazijn. De ondervinding leert, dat het uiterst moeilijk is voor lage prijzen goed schoenwerk te koopen, dat in alle op zichten aan de eischen voldoet, zijnde net, goed passend en tevens solide. Doordien wij ons Schoenwerk grootendeels zelf fabriceeren, weten wij welke grondstoffen er aan verwerkt worden, en kunnen derhalve goed werk leveren. Al ons Schoenwerk wordt vervaardigd op de nieuwste modellen, waardoor nette afwerking en pasvorm niets te wenschen overlaat. Omdat wij door grooten omzet uiterst scherp contant in- en verkoopen, kunnen wij, qualiteit in aanmerking genomen, aan elke concurrentie het hoofd bieden, en geven bovendien op eiken inkoop een bon voor korting van 2 pCt., welke bij een volgenden inkoop betaalbaar is. Wie eenmaal een proef met ons Schoenwerk neemt, die blijft er bij. Dor». Hetctg-: Prinsenstraat ISO. Don Helder: 25-uLidsrtrctctt 68, BoeliÜLorststraat 128A. Weststraat 68. Amsterdam: Haarlemmerstraat 113. Vastslslliag tsner nieuwe Tariefwei IV. Memorie van Toelichting. Par. 4 art. 4 van het wetsontwerp wordt een tot dusver in onze tariefwetgoving on bekend beginsel ingevoerd, namelijk het aan de Regeeri- j ter beschikking stellen van een middel om tegen achterstelling van onze producten in het buitenland op to komen. De samenstelling van het thans aangeboden tarief is geenszins beheerscht door *de ge dachte aan het voeren eener offensieve hanf delspolitiok. muiten beschouwing kon daar om evenzeer blijven een zoogenaamd maxi mum- en minimum-tarief, als een tarief met uitsluitend hoogo rechten, ten doel hebbende vreemde mogendheden tot het ver- leenen van tariefconccssies aan ons te nood zaken. Do rechten zooals die thans worden voorgesteld, kunnen, in vergelijking mot buitenlandsohe tarieven, matig worden ge noemd en waar aan dit tarief elko godachto aan differentieel ongunstig© behandeling van verschillende buitenlandscho producten vreemd is, mag verwacht en gevorderd worden dat ook Nederland in den vreemde, bij invoer zijner producten of van die dor koloniën, niet wordt achtergesteld bij an dere landen. Mocht dit onverhoopt toch ge schieden, dan moet der Regeering een mid del ten dienste staan om haar pogingen tot op opheffing dier achterzetting kracht bij te zetten. Een groot» mate van vrijheid van hande len behoort der Regeering hierbij te worden verleend, opdat zij naar den toestand van het oogenblik kunne beoordeelen, of too- passing van het verweermiddel noodig en wcnechelijk ia. Ook zal in ieder bijzonder geval beslist moeten worden ten aanzien van welke artikelen tijdelijk ten opzichte van eonig land rechtenverhooging zal plaats hebben, ton einde zorg to dragen dat de eigen bolangen daarbij zoo min mogelijk worden geschaad. Bij het betrekkelijk artikel is een en an- 'der nader toegelicht. Par. 5. Een raming van de vermoedelijke opbrengst der invoerrechten volgens het voorgestelde tarief, is ah bijlage A aan de ze Memorie toegevoegd. Volgens dio raming mag een totale opbrengBt worden verwacht van f 20,000,000, zoodat, vergeleken met de opbrengst dor Invoerrechten over 1903, zijn 'de f 10,626,000, op een vermeerdering km worden gerekend van pl. m. f 9,000,000. Bij de berekening van dit bedrag zijn, voor zooveel mogelijk, tot grondslag geno men de cijfers aangevende den in voor van het jaar 1902, en is dus de vermeerdering van den invoer, waarop de uitkomsten vn-> het dienstjaar 1903 wijzen, buiten bereke ning gelaten, en zulks in verband mot de mogelijkheid dat, ten gevolge der hoogore rechten, de invoer van 6ommige artikelen eenige vermindering zal toonen. Waar de statistiek geen grondslag voor raming bood, is ook bij de schatting, door het betrachten van groot» matigheid, met die mogelijkheid rekening gehouden. Ten einde het onderzoek van de voor dracht te vergemakkelijken, wordt als bijla ge B. overgelegd een vergelijkend overzicht van het voorgestelde en het bestaande ta rief van invoerrechten W etsontwerp Do voornaamste artikelen zijn de volgen de: Artikel 1. Van de goederen tot gebruik of verbruik ingevoerd, wordt een invoer recht geheven overeenkomstig het bij deze wet behoorendo tarief. Artikel 2. Goederen, niet in het bij art. 1 bedoeld tarief genoemd, worden voor de toepassing van dat tarief, naar hun aard of hun bestemming onder een der daarin genoemde posten gerangschikt. Ajrtikel 3. De rangschikking in het vorig artikel bedoeld geschiedt door de in het dor de lid van dit artikel bedoelde tariefcom missie. Do aangever, die geen genoegen neemt met het belasten door do administratie der invoerrechten van de door hem ingevoerde goederen volgens eenigen tariefpost, kan do beslissing inroepen van de tariefcommis- sio, welke bepaald onder welken post van het tarief het ingevoerde behoort te worden gebracht. De tariefcommissie bestaat uit vijf leden, waarvan één, tevens voorzitter, wordt be noemd door One, één door elk der arron- dissements-rechtbanken te Amsterdam en te Rotterdam en één door elk dor Kamers van Koophandel en Fabrieken in die gemeen ten. Op gelijken voet wordt voor elk dor leden een plaatsvervanger benoemd. Om do vijf jaren treedt een deel der leden on hun plaatsvervangers af volgens door Ons to geven voorschriften. De aftredenden zijn opnieuw benoem baar. De voorzitter en zijn plaatsvervanger kunnen door Ons, de overige leden en hun plaatsvervangers kunnen door het College, dat hen benoemde, bij een met redenen om kleed besluit, worden ontslagen. Do commissie kan zich door deskundigen doen voorlichten. Zij beslist bij meerderheid van stemmen. Wordt geen meerderheid verkregen, dan be slist de voorzitter. De commissie geeft gemotiveerde beslui ten. Zij doet geen uitspraak, tenzij de voor zitter of zijn plaatsvervanger en twee der leden of hun plaatsvervangers aanwezig zijn. De belooningen aan do leden en aan de plaatsvervangende leden der commissie toe te kennen, do vergoedingen wegens door hen te maken kosten en de belooningen der deskundigen, die de commissie hebbea voor gelicht, worden door Ons goregeld. De verdere uitvoering van dit artikel beeft plaata bij algemeenen maatregel van bestuur. Hotplaatselijk drankwetcomi- to to Al fen a/d. Rijn heeft besloten een mee ting te houden en twee sprekers van ver schillende politieke richting uit te noocligen een spreekbeurt te vervullen. Een inbreker aangehouden. Het onderzoek, ingestold naar de bij den hoer Kuyt te Haarlem gepleegde inbraak heeft thans, zegt do ,,0. H. O." vrij wel de zekerheid gegeven dat de gearresteerde, die naar het Huis van Bewaring te Haarlem is overgebracht, werkelijk de dader is. ,,Zijn naam is Piet Brugman. Hij woon de bij zijn moeder in do Bloedstraat to Am sterdam. Bij onderzoek bleek, dat Brugman, behal ve in de woning zijner moeder, ook wel ver blijf hield in een soort winkeltje of werk plaats, waar hij zich onledig heette te hou den met reparation van verschillenden aard en tevens het beroep van „koopman in alles" uitoefende. Het onderzoek in dit werkplaatsje inge steld, heeft een verrassend resultaat opge leverd. In een rooden zakdoek gebonden, zijn er nl. zestig der gestolen horloges ge vonden. Het vermoeden ligt nu voor dc hand, dac Brugman de inbraak alleen heeft gepleegd. Hij is Zaterdagsavonds waarschijnlijk per fiets naar Haarlem gekomen heelt inge broken... do horloges in een zakdook ge knoopt en is 's nachts por rijwiel weer naar Amsterdam teruggekeerd. Het kastje, waarin dc horloges waren ge borgen, is teruggevonden onder eenige bal ken bij de Zomervaart te Haarlem, waar de inbreker waarschijnlijk zijn fiets tijdens „het verrichten van zijn werk" heeft neer gezet. Had Brugman medeplichtigen ge had, dan zou -? 1 dezen, nadat hij gearres teerd was, ongetwijfeld wel gezorgd hebben, dat do buit in veiligheid was gebracht. Do \erdachto heeft tot nog toe ontkend. Hij hield strak en stijf vol, dat hij 19 hor loges had gekocht van twee onbekende hee- ren, maar nu bovendien deze zestig horloges in zijn „werkplaatsje" zijn gevonden, be gint de zaak er voor hem bijzonder leclijk uit te zien." Togen dc tabaksbelasting. Naar do „N. R. C." verneemt heeft dc to Eotterdam bestaande commissie tot bestrij ding van eon verhooging der belasting op tabak gisteren geconfereerd met de Amster- damsoho commissie, ton einde to beramen, welke stappen zullen gedaan worden tot be reiking van het beoogde dool. Vorder hoeft de provinciale oommissic van vereenigdc tabaksfabrikanten in Zuid- Holland en Zeeland reeds te Rotterdam ver gaderd, ton einde tot nauwere aansluiting aan de genoemde Rottordamscbo commissie to komen. Te Moortoldonk bij Putto (N.- B.) is de 72-jarige wethouder J. v. G. in een diepo sloot gevallen en verdronken. De man was sterk bijziende. Als „waar gobourd" vertelt „Dc Standaard": De aanspreker van een Friesch dorp moest een doodgeboren kind aanzeg gen. Nu is het do gewoonte dat hij, als hij 't overlijden van iemand aanzegt, zwarte en bij 't mededeelen eener geboorte, witte hand schoenen draagt. Hij stond nu echter voor beide gevallen en om zioh uit de vorlegcn- hoid te redden, dood bij nu aan de eene hand een zwarten en aan do andere een witten handschoen. Naar men verneemt is door eon Engelsoho maatschappij aan do Kon. Maat schappij „De Schelde" te Vlissingon de bouw opgedragen van twee kop po rzand zui gers. (F. C.) Dat iomand zijn oigen groot var der kan worden, wordt bevestigd door een geval, hetwelk zioh te SHedrecht heeft voor gedaan. Jaren geleden is zekere G. V. al daar getrouwd met een 25 jaar oudere we duwe ,die een dochter had. Later trouwde deze dochter en kreeg op haar beurt een dochter, en nu is deze laatste Zaterdag on dertrouwd met genoemde G. V., dao voor eenige jaren van zijn vrouw wettig geschei den is. G. V. gaat al zoo met zijn kleindoch ter trouwen en wordt zijn eigen grootvader. Een onder gevolg van zijn nieuw huwelijk is, dat zijn eerste vrouw zijn grootmoeder wordt. Verdere oombinabiee kan de lezer zelf ma ken, zogt dc ,,N. R. C.". In Edervecn bij Voonondaal woont do boomkweeker L., die voor eonogon tijd enkele jonge boompjes leverde aan den landbouwer L. Deze beweerde dat het gele verde niet deugde, schoon hij het behield, on weigordo betaling. De boomkweeker riep daarom de hulp van een deurwaarder en spoedig daarop kreeg hij de uitnoodiging van zijn cliënt om het geld, dat hem toekwam te daens huize te ontvangen. Nauwelijks was'hij echter in hot woonver trek, .of de boer sloot allo deuren, bond do kamerdeur met een touw vast on greep een knuppel, waarmede hij zijn in do val gelok te leverancier te lijf wilde. Doze was edi tor niet vervaard en in do worsteling, die nu aanving, dolfde de boer het onderspit. Op zijn moordgeschreeuw kwamen de huis- genooten, die zich vooraf hadden verwij - dord, tocloopen met de buren, doch zij kon den geen hulp verleenen, daar alle deuren waren afgesloten. Teen dc boomkweeker vrijen aftodit had bedongen, opende hij do voordeur. Hij was echter verplicht zioh bij een doktor te laten verbinden, terwijl do boer zooveel gekregen had, dat bij naar bed moest. Do verwoesting in het woonvertrek was daarbij zeor groot. Dadelijk na dit ge beurde is de echuld van don boer bij don deurwaarder betaald. Verongolukte sohopon. V o 1- gens „Bureau Veritas" zijn in de maand Januari verongelukt 68 zeiltchepcn en 2-t stoomschepen aJa: Zeilschepen15 Amerikaanschc, 1 Deensoh, 1 Duitsch, 22 Engolsche, 6 Frnnsoho, 1 Grieksch, 5 Italiaansehc, 9 Noorsche, 2 Rus sische, 1 Turksch, 3 Zwocdsche en 2 Argen. tijnscho. Stoomschepen: 1 Amcrikaansoh, 1 Duitsch, 18 Engelsoho, 1 Fransch, 1 Italiaansoh, 2 Noorsehc. In deze cijfers zijn begrepen 1 zeil- en 2 stoomschepen, die aJs verloren worden be schouwd wegens gemis aan tijding. De moord te Frankfort. Bru no Gross, do kruier, dio zich vrijwillig bij do politio kwam aanmelden, moet bij zijn verhoor voor den rechter van instructie tegenstrijdige verklaringen hebben afgelegd. Wel kon hij bewijzen, dat hij reeds vóór den moord in hot bozit van een gixx»to som gelde was, maar van waar hij dit geld had, is niot opgehelderd. Daar het hom niet gelukte zijn alibi behoorlijk to bewijzen, ia hij in voorloopige hechtenis gehouden. De politio zet inmiddels haar onderzoek voort. Een telegram uit Würzburg meldt, dat do oiiflsto firmant van een groote bankinstelling daar ter plaatse zelfmoord gepleegd heeft en vervolgens naar eon krankzinnigengesticht overgebracht is. Hoo het met zijn zaken staat, weet mon nog niot, maar men hoopt dat in olk goval do fami lie do verplichtingen der instelling zal na komen. Do Keulsoho doktorswerksta. king zal vorschoidfenc processen tot nasleop hebben. De doktere van buiten af hebben mcoivndccls rechtsvorderingen ingediend to gen do ziekenfondsen over cle naleving van do gesloten contracten, terwijl de zieken fondsen daarvoor weer in rechte do regeo- ring verantwoordelijk stollen. Vier doktere hebben intussabem genoegen genomen met een afkoopsom van 7000 tot 12000 mk. ÜITLOTINQEN. Loten der etad Woenon van 1874 k kr. '200. Trekking van 1 Maart 1904. Betaalbaar 1 Juni 1904. Getrokken sorieön: 232, 275. '286. 333, 686, 740, 821, 1156, 1165, 1201, 1202, 1299. 1767, 1809, 2384, 2533. 2637. 2653, 2743, 2746 en 2811. Hoofdprijzen: kr. 400,000 s. 286 n. 28: kr. 40,000 s. 2384 n. 5; kr. 10.000 s. 1156 n. 69; elk kr. '2000; a. 282 n. 66, a 232 n. 68, s. 740 n. 70, s. 1156 n 91. 8. 2637 n. 85; elk kr. 500; 8. '286 n. 18, s '286 n. 67, 0. 333 n. 58, s. 333 n. 81, s. 740 n. 91. s. 1165 n. 67, e. 1201 n. 11, y. 1202 n. 23. s. 1202 n. 48, 8. 2384 n. 11, 8. '2533 u. 99, 2743 n. 67. DER Eerste Eleetrisehe Schoenenfabriek VAN 2184 438 Minzaam aanbevelend:

Leidsch Dagblad | 1904 | | pagina 5