Koopt Schweizer Zijde! Scliwöizer GoLuzern, H 31 (Zwitsorland Fniilissoment Rijnlanische Bankvereeniging. Kerkelijke berichten. Buitenlandseh Overzicht. de veroordeeling van dit wetsontwerp, maar dit was zijn plicht. Spr. constateert als eindresultaat van dit debat, dat de Minister en zijn vrienden de quacstie van den cffcctus oivilis schetsen rals een onbeteekenend zaakje. Spr. be schouwt die quacstie integendeel ala van grootc beteekenis. In dit opzicht slaat hij aan de zijde van den heer Soliokking en van don heer Bos, die in zijn uitnemende rode het groote gewioht in het licht stelde. Mot zekoro kleinachting werd over het nut eener wetenschappelijke opleiding ge sproken, maar voor Staat en Maatschappij is dio wetenschappelijke opleiding onmis baar. Mot dio verklaring van do waarde van het H. O. hebben de Minister en de heer Lokman een bepaald doel en wel om aan te too non, dat de hoogleoraron aan de Vrije Universiteit alleszins bevoegd zijn om als examinatoren op te treden en aan hen ge rust kan worden ovcigelaten den cffcctus civil is toe te kennen. Maar waar het dan zulk een kleine nietsheteekenende zaak gold, hoe kon de Minister in zijn eerste rede dan zeggen, dat het peil van dit debat zoo hoog stond en een sieraad wa6 voor ons Par lement? Zou men zich dan niet eerder af vragen hoe het mogelijk was, dat ons Parle ment zich zoo lang met zoo'n onbeduiden- do zaak bezighield? Alsnu komt Spr. tot de bekwaamheid en onpartijdigheid der oxanien-eomanissiën. Dat prof. Fabius eon bekwaam man is, geoft Spr. goreedelijk toe, inaar het zal de vraag zijn of er nog twee kooglcoraren aan de Vrije Universiteit zijn, dio naast hem in een ex anion-commissie tot examineering in do roohten kunnen zitting nemen. Maar neem nu eens aan, dat die hooglcerarcn-cxa- minatoren, die wij nog niet kennen, wel be kwaam voor hun taak zijn, dan zijn wij er nog niet, dan blijft nog dc quacstie van de belijdenis. En nimmer zal took een overi gens kundig man afgewezen mogen worden om dor wille van hot geloof. Dat standpunt mag en kan Spr. niet acoopteeren, waar reeds zoo duidelijk is aangetoond, dat de Staat waarborgen moet enschen, dat de cf fcctus oivilis niet aan onwaardigen worde toegekend o-m der geloofswille. Waarom men zoo bang is voor dio dubbele examens be grijpt Spr, niet, tenzij men bevreesd is, dat die oxamens de waarde van de Vrije Uni versiteit niet zouden verhoogen. Door den heer Heemskerk werden eonigo citaten aangehaald, maar onvolledig. Had hij ze volledig aangehaald dan zou gebleken zijn, dot Kappeyno zich zeer sterk heeft verzet tegen het toekennen van den effec- tus civil ie aan bijzon lero universiteiten. Spr.'s tweede conclusie uit het debat ge trokken is, dat het nu eigenlijk een strijd geworden is om golijkheid van wapenen. Vroeger het beeld van het duifje cm den valk, is het nu goworden het beeld van don gcnmilkorfden ulmerdog. Maar wanneer dc vlerken van dat door den Minister gekoesterde duifje nog te zwak zijn om zioh uit te slaan, dan behoeft de Staat die toch niet zoo gauw mogelijk to doen aangroeien. En aan dien gemuil korfde® dog behoeven we toch niet oen nieuw stel tandon te geven. Dat kan men toch niet in billijkheid vorderen. Vervol gens doet Spr. uitkomen, dat de tegenstan ders van het ontwerp de verwerping daar van niet vorderen in het belang van de Openbare Universiteit, maar in het belang der wetenschap en besprak do pororaties van do Regeering en don heer Lohman sa men. Hot volk zal u oordeelcn, zoide do heer Lohman. Hij bedoelde zeker het kie zersvolk, maar Spr. maakt zich volstrokt niet ongerust. Want hoe zal hot volk dan moeten oordeclcn over dc eigen vrienden van den heer Lohman, do heeren De Visser en Schokking? Spr. is den heer Lohman hard gevallen, omdat hij, na zijn scherpe lxistr ij ding van het ontwerp, do linkerzijde uitnoodfigdo om or voor to stemmen. Spr. komt thans tot dc tweede rede van den heer Lohman, die zoo geheel in strijd was met da ons eerste rede, gelijk Spr. nader uiteenzet. Met allerlei argumenten heeft dc heer Lohman getracht een zwakke zaak te verdedigen, die hij in zijn eerste rede zelf aantoonde, dat niet to verdedigen was. Spr. wijst op do ingekomen adressen van tal van predikanten, waaruit blijkt, hoe wei nig recht de Minister hoeft om zijn levens beschouwing op positief Gereformeerden grondslag to noemen: de Christelijke le- veaisbcsehouwi ng. Spr. kan zich niet begrijpen, hoo de heer Lohman, die het subsidieoren van Bijzondcro Universiteiten zoo verkeerd vindt-, de linker zijde kan oproepen om niet alleen te strijden voor heb toekennen van den „effectus oivi lis", maar ook voor hot thans nog kleine subsidie, dat weldra door aanvrage om een grooter belang zal vervangen worden. Niet om partij-redenen, maar om het al gemeen belang, zal do linkerzijde tegen hot ontwerp stemmen. Do heer Nolens heeft, ook na de rede van don Ito or De Visser, don indruk behouden dat deze op het gebied dor wetensahap, al leen recht van brstaan toekent aan de empi rische methode. Spr. treedt vervolgens terug in een beschouwing over het begrip waar heid en juistheid, en betoogt, dat het er ton slotte op aankomt: willen of niet willen. Spr. constateert, dat, wat hot lot. van dit wetsontwerp ook moge wezem, de Vrije on Openbare Uni vorsitoit met het gevoerde de bat hun voordcel zullen kunnen doen. lm liet Dhiiuniilheuei'kersvak. Uit Antwerpen wordt bericht, dat op cle fabrieken van don Werklieden-Bond de 0-urigc-rirbeidsdag is ingevoerd. In het ge heel werken daar thans 1318 molens. Door het bestuur van den A.-N. D -B zal aan hot ge-meentobest-uu r van Amsterdam hot verzoek worden gericht, geduronde do uit sluiting de betrokken ouders voor hot beta len van schoolgeld voor hun kin de-ren uitstel te vcrlcenou. Op enkole soholen 1ste en 2de klasse is, naar wij vernemen, door het hoofd reeds uitstel verleend. (Het Volk). Militie-o^facieren. In do opleiding tot Militie-officier zijn belangrijke wijzigingen gebracht. Per regi ment kunnen 19 a 20 miliciens worden op geleid tot militie-officier. De vereischten voor toelating tot do adspiranten-klasse zijn dezelfde als die voor toelating tot het Re serve-kader. Het programma van hot examen voor 'den rang van militic-tweeden-luitenant is gelijk aan dat voor den vaandrigsrang bij liet wapen. De adspirant moet in 1904 vóór of zoodra mogelijk na 1 April een verbintenis aan gaan, die hem verplicht, gerekend van 15 Maart 1904, twaalf maanden onder de wa penen te blijven, waarna hij in normaal geval tot militie-officier kan worden aan gesteld. Ten aanzien van de adspiranten-militic- officier wordt geen onderscheid gemaakt tuaschen hen, rlie ter volledige en hen, die tot korte oefening bestemd of ingelijfd zijn. Hij verbindt zich voorts om na zijn be noeming tot militie-officier gedurende zijn militie-dienst onder do wapenen te komen: lo. in het jaar der benoeming of het daar op volgende jaar tusschon 1 Juli on 31 Octo ber gedurende 8 weken; 2o. daarna om het andere jaar tusschon 1 Juli en 30 September gedurende 4 weken. Na zijn overgang bij de Landweer moot hij, telkenmaio als de dienstplichtigen zij ner afdoe ling onder dc wapenen moeten komen, binnen 30 dagen vóór het tijdstip van opkomst dier dienstplichtigen geduren de 14 achtereenvolgende dagen bij een der korpsen van do infanterie een herhalings cursus doorloopen. Door deze regeling kan het voor geen on kel milicien, gelet op zijn maatschappelijke belangen, meer een ernstig bezwaar opleve ren, zich vo.or deze achtereenvolgende op leiding te verbinden. De opleiding tot militie-officier geschiedt afgescheiden van die van het overige mili tie-kader. Alle miliciens, die de verbintenis als ad- spiranfc-militie-off icier hebben aangegaan, bewonen afzondorlijk voor hen ingerichte vertrekken, kunnen aan de onderofficiers- menage deelnemen cn verrichten geen cor veeën of huishoudelijko diensten. Bij wijze van bijzondere gunst kan hem worden toegestaan, onder de voorwaarden door hun compagnie-commandant te stel len, buiten de kazerne te overnachten en het middageten to gebruiken. Zij hebben dan evenwel geen recht op brood of vergoeding voor gemis van levensmiddelen. Als tegemoetkoming in do kosten van aanschaffing van eerste uitrusting ont vangt do militie-officier bij zijn benoeming een som van 150. Ook de milicien-korporaal cn dc milicien sergeant, die in het loopende jaar zijn eer sten oefeningstijd volbrengt, en de milicien- sergeant, die in een vorig jaar zijn eersten oefeningstijd heeft volbracht, kan alsnog een verbintenis aangaan als adspirant-mi- litic-officier op eenigszins van het boven staande afwijkende voorwaarden, waarom trent de compagnie-commandanten inlich tingen verschaffen'Joch do achtereenvol gende opleiding verdient, om de bijzonde re voordeeion, die zij biedt, in de eerste plaats aanbeveling. ki:<lawi:s, h 40 Cents per regol. Men vrage stalen onzer nouveauló's in zwart, wit of gekleurd. Specialitoit: Zijd<-foulnr<L Stiinzijilc, Messalines, Loiiixiiaeg, ZwHserseli Ko«11 uaipmcI, enz. voor kos tuums en blouses, van af 60 cents per Meter. WU verkoopon direct nan particu lieren en zenden do gekozen zijden stoffen franco vracht en rechten aan huis. Zyrton stofïen-Export - Konlnkl. Hod. 1651 14 Gisternamiddag had in het café „Zomer- zorg" alhier, eon vergadering plaats van aandeelhouders on concurrente crediteuren in het faillissement der „Rijnlandscho Bankvereeniging" en van den heer Heintz in privé. Deze vergadering was bijeengeroepen door mr. J F. Dijkstra, advocaat cn pro cureur to Amsterdam, volgens een eerste oproeping namens de erven D. J. Dinge mans; volgens nadere advertentie hadden deze afgezien van het initiatief tot de bij eenkomst, maar handelde mr. Dijkstra als lasthebber van andere crediteuren. Do bijeenkomst werd door ruim 60 per sonen bijgewoond. Nadat mr. Dijkstra, die met mr. Kar stens aan de groenotafel had plaats geno men, terwijl daan-oor plaats namon de ge machtigde van den heer Heintz mr. J. O. van der Lip en ook namens crediteuren mr. De Ranitz cn mr. Fey© uit 's-Graven- hage, de bijeenkomst met een kort woord had geopend, vroeg de heer Dingemans het woord om als toeziende voogd der kin deren van mevrouw de weduwe Dingemans to verklaren, dat het hom onbekend was, dat mr. Dijkstra een opdracht had ontvan gen om namens de erven Dingemans op te treden. Mr, Dijkstra vertoonde een brief ran dr. Yarenkamp, waarin schriftelijk dio vol macht wol gegeven was, terwijl do heer Groen deze mondeling had verleend. Hij erkende, dat de familie later daarvan heeft afgezien, doch er was geen reden deze ver gadering niet te doen plaats hebben, aan gezien mcordore crediteuren hem hadden gemaohtigd. Deze zaak werd echter, als van te weinig algemeen belang, slechts terloops behandeld Aanleiding tot do bijeonroeping was de bekende circulaire van den gemachtigde mr. J. C. van der Lip, waarin de voordoo ien van het door hem aangeboden aecoord worden uiteengezet. Bij dit accoord is het volgende voorge steld: „Alles wat tot het actief van de „Rijn- l&ndsche Bankvereeniging" behoort, wordt zoo spoedig mogelijk, voorzoover het nog niet geschied is, te gelde gemaakt en de nog niet betaalde vorderingen geïnd. Na af trek van faillissementskosten, boedel- en bevoorrechte schulden worden de voorradi ge contanten onder de schuldeischera ponds-pondsgewijze verdeeld, alles dus, als ware de boedel insolvent. De crediteuren geven finale kwijting, behoudens hun rech ten in het faillissement van Heintz privé. „Verder is in het faillissement van F. F. W. Heintz privé het volgende accoord aangeboden „Hetgeen behoort tot het actief van dit faillissement wordt ook zoodra mogelijk te- gelde gemaakt, als bij insolventie. Bij het bedrag, waaruit dan dit actief zal blijken te bestaan, wordt dan gevoegd een som van f 2 0,0 0 0, en de aldus verkrege- ne baten worden na aftrek der faillisse- mentskosten, boedel- en bevoorrechte schul den onder de crediteuren ponds-pondsge- wijzo verdeeld, die den gefailleerde finaio kwijting geven. Met de liquidatie, zoowel wat betreft -do commanditaire vennoot schap de „Rijnlandsche Bankvereeniging" als den boedel van Heintz privé worden bc last de curatoren in het faillissement mrs. Goudsmit en Sipkes, in wier handen ge noom do som van f 20,000 gestort zal wor den". Het was vooral de toelichting, waartegen, mr. Dijkstra zich richtte. Hij trachtte aan te toonen, dat ten onrechte daarin dc schijn wordt gegeven, dat den crediteuren door de door derden beschikbaar gestelde f 20,000 6 pCt. meer zal worden uitbetaald, torwijl een stijging van ruim 40 pCt. tot 46 pCt. inderdaad slechts een verhooging van 3 pCt. der vordering wordt aangeboden. Door dit luttel bedrag wordt bij aanneming van het accoord elk reoht prijsgegeven om labor ecauig verhaal voor het ontbrekende op den heer Heintz uit te oefenen, waarom hij den sohuldeischere ried het acooord niet aan te nemen. Als Hoofd. Collecteur der Staatsloterij, welk ambt de heer Heintz na aanneming van zijn acooord, volgens Spr., ongetwij feld zal kunnen behouden, wordt door hem ongeveer f 6000 por jaar verdiend. Spr. wilde nu onder deze reserve het ac coord aanvaarden, dat daarin worde opge nomen dat door don heer Heintz hiervan jaarlijks de helft aan zijn schuldeischers zal worden betaald. In dat geval zouden deze in den loop der jaren een aanzienlijk b. drag hunner vorderingen nog krijgen on latere uit- keoringen niet afhangen van de willekeur en het billijkheidsgevoel van den gefailleer de, maar een verplichting zijn. Do wijze, waarop dit zou kunnen geschieden, werd nader door den Spr. uiteengezet Mr. Van der Lip bestreed de door mr. Dijksta. gegeven voorstelling uitvoerig. Het was volgons hom nog volstekt niet zeker, dat do heer Hionu ook bjj aaneming van het accoord zijn collccteurschap zou behouden, waarvan de zuivere verdienste niet f 6000, maar ongeveer 4000 bedroeg, het geen crediteuren op de vergadering van a. s. Maandag in het gebouw dor Baagsche rechtbank van curatoren zelf officieel zul len vernemen. Dit kon Spr. als gemachtigde wel verkla renindien do door mr. Dijkstra gewilde reserve word gemaakt, zou de familie de f 20,000 niet storten. Verder wees hij er op, dal een bepaling, zooals mr. Dijkstra in het acooord wil op genomen zien, onmogelijk is, omdat deze het gevolg zal hebben, dat de lieer Heintz het col! ccteurscbap ve rliest. Mr. De Ranitz cn mr. Feyo steunden het betoog van mr. Van der Lip, de eerste pleitte mede op het goed hart der credi teuren. Ook uit de crediteuren lieten zich stem men vóór en tcgon hoo ren en niet altijd 05 een voor don gefailleerd vleiende wijze. Het ging er soms wel eens warm toe. Door een der aanwezigen werd voorge steld het bij te passen bedrag te verdubbe len, waarbij zich mr. Dijkstra ook kon necr- leggen; niet alzoo mr. Van der Lip, die meende geon zekerheid te hebben, dat straks anderen dit bedrag niet nogmaals wilden verdubbelen. Na herhaalde besprekingen bood mr. Dijkstra een tweetal volmachten ter teeke- ning aan: de eerste, waarbij men zich ont trok aan de door mr. Van der Lip gege ven volmacht, de tweede inhoudende, dat men mr. Dijkstra als zijn gemachtigde koos. Mr. Van der Lip verzette zich tegen deze wijze van doenvan teekoning merkten we dan ook niets, hoewel con enkele der aanwe zigen staande de vergadering de aan mr. Van der Lip gegeven machtiging wéder in trok. Hierna stelde mr. Dijkstra do vraag aan de orde of niet commissarissen aansprake lijk kondon worden gesteld voor het door hen gevoerd wanbeheer, waarvan de namen werden genoemd In een uitvoerig juridisch betoog trachtte hij aan te toonen, dat in de eerste plaats aandeelhouders en ook op grond van artt. 1401, 1402 en 1403 B. W. crediteuren met kans van slagen een actie konden instellen tegen commissarissen, wes halve hij bij een mogelijk accoord ook deze reserve zou wonschen te maken. Mr. De Ranitz, die, namens crediteuren, hierop nog even het woord voerde, achtte de aangevoerde bewijzen niet steekhoudend en meende met volle vrijmoedigheid aan crediteuren hieromtrent elke illusie te mo gen ontnemen. Mr. Karstens en mr. Dijk stra hielden hun meening staande. De gemachtigde mr. J. C. van der Lip 1 verklaarde op een vraag van een der aan wezigen nog, dat wol in het accoord zou kunnen worden opgenomen, dat, de heer Heintz zich moreel verpliohtte later al le crediteuren te voldoen. Waren de gemoederen bij de verschillen de besprekingen nogal eens warm gewor den, de temporatuur werd in het eivolle zaaltje langzamerhand van dien aard, dat het ook uit gezondheidsoogpunt een ware verademing was, toen de deuren opengin gen en men de frisscho lucht, die nooit failleert, met volle teugen kon inademen. Jnridlsclic dissertaties. In Nederland heeft men het schrijven va® dissertaties ter verkrijging van heb docto raat in de beide rechten afgesohaft uit Duitschland komt het bericht, dat daar nu op dit punt overeenstemming ia verkregen tusschon alle universiteiten: ook de Hei- delbergscho universiteit heeft nu het schrij ven van een dissertatie voor juristen ver plicht gesteld. Hb/d Leiden. Gereformeerde kork B (Heeren gracht). Zondag 6 Maart a. s. 's morgens te 10 uren, en 'a avonds te 5 uren ds. G. Wisse Jr. Politie. Op Vrijdag 19 Februari jl. is van de vee markt alhier oen varken verwijderd, dat ziekto- vorschljnselen vertoonde. Den rechthebbende wordt verzocht zich aan het Commissariaat van Politie te ver voegen. do nieuwe commandant van Port-Arthur. To An werpen had gisteravond de aan gekondigde vergadering der diamantbe werkers plaats onder voorzitterschap van den heer Romeo. De heer Grocsser was niet tegenwoordig, want eerst tegen het einde dezer week mag hij naar België te- rugkeeren. De heer Romeo dan hield een lange rede Hij ontkende, dat de diamantbewerkers dc fabrieken hebben afgehuurd; het zijn de on tevreden fabrikanten, die dit deden. Op dit oogenblik werken meer dan duizend arbeiders. Van af morgen, zei hij, wordt dc negen-uren-dag ingevoerd. Deze mededeel ing van den heer Romeo werd met applaus begroet Do heer Romeo predikte voorts den vre de en zeidc, dat misschien het oogenblik ge komen js om met de patroons tot een min zame schikking te geraken. Dc werk- en nij- verhei'dsraad is daarvoor de geschiktste weg. De aanwezigen bosloton niet toe te geven, noch in de leerlingenquaestie, noch wat be treft den negen-urcn-dag, zoolang het hoofd bestuur het sein tot het hervatten van het werk nog niet gegeven heeft. Het wetsontwerp tot uitbreiding van het kiesrecht voor den Beierschen Landdag heeft in de Tweede Kamer te Miinchon de volgens de Grondwet vereisch- tc meerderheid van twee-derden niet kun nen halen. De Regeering heeft intusschen aangekon digd, dat zij in de volgende zitting met een wetsontwerp zal komen betreffende een an- dero indeel ing van do kiesdistricten. Keizer Wilhelm moet voornemens zijn op zijn kruistocht in de Middcllan'd- sche Zee een ontmoeting te hebben met den Amcrikaanschen admiraal Evans. De laat ste gaat binnenkort met zijn vlaggeschip „Kentucky" van Hongkong over Suez naar New-York en zal vermoedelijk dan den Kei zer in het oostelijke gedeelte van dc Middel- landsche Zee aantreffen. De Keizer moet ook den wensch te kennen hebben gegeven, om de „Kentucky" to bezichtigen. Het „Berliner Tageblatt" maakt melding van ee® gerucht uit Deensche hofkringen, volgens hetwelk het bewerken "van een toe nadering en verzoening tusschen het Duitsche keizerlijke huis on don hertog van Cumberland niet zoo onwaarschijnlijk meer wordt geacht. Vooral in de verloving van den groothertog van Mecklenburg met een Cumbërlandscho prinses en in het verschijnen van hertog Ernst August op een bal van den Duitschen gezant to Weenen ziet men aanwijzingen voor een verzoening. Men zou zelfs een ont moeting tusschen den Keizer en den Her tog zonder land verwachten bij gelegenheid van do bruiloft van den groothertog van Mecklenburg. De gezant van Zweden en Noorwegen te Berlijn, graaf Taube, heeft een dankbe tuiging voor de door Duitschland be toonde hulp na den brand te Aalesund gepubliceerd, waarin hij er op wijst, hoe op voorstel van hun Keizer de Duitschers alles gedaan hebben, wat hun mogelijk was om den nood van de ongelukkige bevolking van Aalesund te leenigen. Dit optreden heeft in het Noorden eon diepen indruk gemaakt. TJit naam van den Koning van Zweden en Noorwegen brengt de gezant aan allen, die hulp verstrekten zijn inni- gen dank. De Italiaansche Kamer van Afge vaardigden heeft het wetsontwerp aangeno men, dat aan vrouwen, die in de rechtsgol eerdhei d gestudeerd en haar examen afgelegd hebben, vergunt haar beroep uit te oefenen. De censuur op telegrammen voor het buitenland schijnt in Madrid zeer streng te zijn. De correspondent van het „Berl„ Tageblatt" deelt mede, dat een door hem aan dit blad afgezonden telegram eenvou dig werd ingehouden, omdat men het eerst voor alle zekerheid wilde vertalen. Zoodra dit den journalist ter oore kwam, begaf hij zich naar het ministerie van bin- nenlandsche zaken, waar hij de telegram men zelf vertaalde, om daarna van den chef van do politieke afdeeling do zekerheid te krijgen, dat het telegram zoo spo ïg mo gelijk zou verzonden worden. De chef van het telegraafbureau was echter niet over te halen, het telegram, dat vóór die dor, andere dagbladcorrespondenten was aange boden, vroeger te verzenden. Men tracht deze oensuur te verbergen door op de tele grammen niet het uur van aangifte, doch' dat va® de afzending aan te geven. Daar bij komt nog, dat elk oogenblik de telegra- phische verbinding verbroken is. Voortdurend worden in de bladen geruch- ten verspreid, als zou de Rumeenschei regeer ing bezig zijn het leger te mobili- seeren. De „Agence Roumaine" blijft ze echter met klem tegenspreken, zeggende, dat er slechts sprake is van de gewone jaarlijksche oproeping, overplaatsing en het met verlof gaan der recruten. Bij gelegenheid van het Beiramfecst en de viering van Vorst Ferdinand's geboor tedag zijn er tusschen Turkije's gebieder cn Bulgarije's Vorst hartelijke telegrammen ge-r wisseld. Een hoopvol teeke® Ook de berichten, die de civiele agenten over den toestand in Macedonië der Porte toezenden, luiden eveneens bemoedigend. Het is te verwachten, zegt de „N. Fr. Pr." er van, dat de r u s fc in dit voorjaar niet verstoord zal worden. Ook het werk van de commissie voor de reorganisatie der gendarmerie vordert flink Nog twee zittingen ten gevolge van het Beiramfeest verdaagd en de of ficieren vertrekken naar Maoedonië. Melden we ten slotte nog, dat ook de i rib de betreffende den terugkeer van Maoedo- niërs weldra zal uitgevaardigd worden, dan zou men op grond van al deze gunstige tij dingen kunnen zeggen, dat alles in orde is., In Servië is de opruiming onder dë koningsmoordenaars begonnen. De zoo® van den minister-president, luitenant Groeitsch, een der hoofden van de samenzwering en tot dusverre ordonnans-officier van koning Peter, heeft zijn ontslag gekregen. Gaat het aan dezen militair met een schaap te vorgelijken, dan kon wel een a van toepassing worden het spreekwoord van het ééno schaap, dat, over de® dam zijnde, door meer collega's wordt gevolgd. In den Kaukasus moet een opstand dreigen. Leelijk voor Rusland I De garni zoen e® in die streken zullen dan ook wor den versterkt. E> c Oorlog. Bij gebrek aan nieuws uit Oost-Azië wordt Port-Arthur aangegrepen als het voornaamste punt van beschouwing. En ala men leest wat van verschillende zijden wordt opgemerkt, komt men eorst tot het besluit, dat men vreest, dat Rusland dit be langrijke punt niet houden zal, en daarna tot de conclusie, dat Rusland en de vrien den va® dit Rijk een eventueel verlies der vesting niet alleen niet betreuren zouden, maar zelfs heilzaam achten voor het Tsa renrijk. En dan wordt Port-Arthur vergele- ke® met Sebastopol, dat vijftig jaren gele den viel en aldus geredeneerd: Zulk een nederlaag in Oost-Azië zal een heilzainen invloed uitoefenen op de binnenlandsche toestanden in Rusland; het verlies van Port-Arthur zal voor do ontwikkeling van de Russische beschaving een even groote ge schiedkundige bcteekenis hebben als de overgave, van Sebastopol. Dus: Valt Port- Arthur, juicht, Russische patriotten I Zulk een verlies leidt tot de overwinning. Dan volgen de berichten of liever da praatjes over Port-Arthur: Er ie oproer in vie vesting. Zou er geen eten genoeg zijn, nu do versterkingen toe vloeien Er zitten daar een paar duizend Chinee- zen e® die mogen niet weg voor den opper bevelhebber. Oude en zwakke personen, vrouwen en kinderen mogen, ja moete® er uit. De vloot ligt in de binnenhaven. Do blokkade ia nagenoeg volkomen. Do Japanners deden (voor de hoeveelste maal?) een landing op Liau-toeng, in 't groot nu, em zullen Port-Arthur te land in sluiten. Maar we moeten niet aan Port-Arthur blijven hangen, want, gebeurde viaar in de laatste dagen feitelijk niets, to land heeft wel wat plaats gehad, dat, al ie hot geon veldslag, tooh de aandacht verdient. Reuter tooh eeint van gisteren uit Tokio dat de Russen namen de telegraafkantoren van Anjoe en Yeng-pieng. Zij zetten den gouverneur van het district gevangen en nar men do officiecle bescheiden in beslag. Verder zullen 'de Russen daar wel niet veel méér uitrichten, want hun macht bij Anjoe telt slechte ongeveer veertig man en een dadelijke zuid waartoe he beweging wordt niet verwacht. De sterkte der Russen bij Antoeng He- draagt ongeveer 2000 man. Hun hoofd macht is saamgetrokken bij Liao-jang. Men verwacht geen ernstige ontmoeting ten zui den va® do Yaloe, maar gelooft, dat d« Russen de Yaloe zullen maken tot de ver dedigingslinie tegen do oprukkende Japan ners. De Japanners zijn nog een 200 K. M. van de Yaloe verwijderd en de weg, die vóót hen ligt, ia zeer slecht. De Russen moeten aan beide oevers der rivier sterke stellingen bezet hebben. Hnn getal wordt selfs op 25,000 man geschat, terwijl tien regimenten bereden infanterie waarschijnlijk bet legerkorps van gene-

Leidsch Dagblad | 1904 | | pagina 2