PERSOVERZICHT. Cs Gelderlander bevatte onderstaand protest: Eerbied voor de christelijke feestdag en 1 Naar wij vernemen, bestaat er plan, den leden der over het gansche land verbrci- !do vereeniging „Volksweerbaarheid" gele genheid te geven, op a. 8. Tweeden Paasch- !dag een zelfde grooto velddienstoefening te houden als op Tweeden Kerstdag jl. heeft plaats gehad. Wij hoor en echter van andere zijde, dat, hoewel in beginsel tot een herhaling van laatstgenoemde oefening is besloten, toch do dag daarvan niet voorgoed is vastge- 'eLeld. Daarom haasten wij ons, dengenen, dio met de voorboreiding tot die oefening be- 'laot zijn, ernstig in overweging te geven, [daarvoor een anderen dag te kiezen dan ge noemden chrisbelijkcn feestdag. In hot algemeen achten wij het een be denkelijk verschijnsel, dat meer en meer de 'christelijke Zon- en feestdagen worden ure- gekozen voor allerlei bijeenkomsten, uit stapjes, wedstrijden, sportoefeningen, enz., •dio tot natuurlijk gevolg moeten hebben, (dat de deelnemers zich maar in dio gauwig- .heid van hun godsdienstplichten afmaken, wanneer do tijd daarvoor or soms niet hce- leniaal op overschiet. Wij begrijpen, dat dio dagen gekozen worden, omdat zij voor personen uit den werkenden stand do eenïgc vrije dagen zijn. ÏTvtussehen weten dezen wel vrije da gen te maken, als or het een of ander aan do hand is, waar zc van wenschcn te pro- •fiteeron: een feestje, een pleziertrein, of iets van dien aard. Dc liefhebbers of be langhebbenden zouden dus allicht ook ge legenheid woton te vindon, aan bovenbe doelde samenkomsten deel te nemen, ook al vielen dio niet1"precies op een Zon- of heiligendag. Waar het wekelijks te.rugkecrende oefe ningen geldt, zooals bijvoorbeeld die van bet Nijmeegscho Vrijwilligers-korps, dat grootondeels uit jongelui van den werken den stand bestaat, erkennen wij, dat men moeilijk anders kan dan daarvoor den Zon dag te nemen. In do week moeten die jon gelui mcestaJ van 's morgens tot 's avonds op hun werk zijn, en men moet host in hen prijzen, dat zij zich nog Opge wekt gevoelen, om zioh dos Zondags ernstig in don wapenhandel te oefenon; dat is ivrij wat beter dan biljarten, kegelen, dan sen of zelfs kaarten, waar veel jongelui onder hot genot van bier of jenever in de herberg hun Zondagen mee zoek maken. Militaire oefeningen en marschon zijn een gezonde lichaamsbeweging voor jonge man- pon zij gewennen dozen aan orde on tucht, ah rokken tot vorming van een kloek, man nelijk karakter, kwee ken een wakkeren vadvrlandsclion geest, en clragen alzoo veel bij tot verhooging dor veerkracht en weer kracht van ons volk. Waar daarbij, zooals to Nijmegen, de commandant van liet korps ernstig reke ning houdt met do godsdienstplichten van zijn manschappen, daar kan men er zich bij neerleggen al zou men het ook anders wenschcn dat do wapenoefeningen op Zondag worden gehouden. Ten zeerste zouden wij heb echter be treuren, als zachtjesaan alle grooto chris telijke feestdagen ook nog door zulke wa penoefeningen m beslag uiocsbon worden genomen. En daar schijnt het naar too te gaan. Op Tweedon Kerstdag do grooto velddienstoefening op de Stichtsche hei den, op Tweeden Paaschdag weer zoo'n sp b'golgevecht» Wat moet er op die manier van de bij zondere godsdienstigo wijding dier Chris tel ijkecfeestdagen terecht komen? Tegen een velddienstoefening op Paschon hobbon wij nog dit bijzonder bezwaar, dat velen, die op de gewone werkdagen geen ge legenheid hebben hun Paaschplichten te vervullen, daartoe van de bed do Paaschdo- gen gebruik maken. Worden nu ook die dar gen door wapenoefeningen en de rei® naai* het gevechtsterrein in beslag genomen, (Lm ontstaat er gevaar, dat menig katholiek jonkman geheel verzuimt tot do H. Sacramenten te naderen. Daarom vertrouwen wij van dogenen, die deze volddionstoofening op touw zotten (wij kennen onder hen ernstige, christelijke mannen, dio zeker niet lichtvaardig over godsdienstplichten denken), dat zij voor clo eerstvolgendo oefeningen een ander tijdstip zullen weten to kiezen dan de Paaschdagen, die aan allo Christenen, goloovigo Protes tanten zoowel als Katholieken, heilig zijn. De Standaard zogt: Onzo driestar „Tegenslag" (ook in ons Persoverzicht vermeld), waa m do uitkomst dor middelen over Januari als een ern st igo bedreiging van den financioolon loop over dit jaar werd voorgesteld ,is pvcrdreven genoemd. In zooverre goven we dit toe, dat het Vcgtrekkeii van één zwaluw nog geen win ter maakt. Maar er dient dan toch op ge let-, dat ook in een vroeger tijdperk na eon lïeeks van vette jaren een reeks magere ja ren gevolgd is; dat niot één post, maar bij na alle posten minder opbrachten; dat do aan de Beurs geleden vcrliezon reeds her haaldelijk achteruitgang deden voorspol len en dat de ingetreden oorlogstoestand de vooruit-zichten niet heeft verholdord. We zijn er v aarom nog zoo zokor niet van, dat er geen cb na dc-n vloed intrad. Althaus voor de liberale pers bestaat er o. allerminst oorzaak, om dit dalen op den barometer in botcokenie te onderschat ten. Immers, der liberalen toeleg is, om zoo mogelijk het thans zittend Kabinet te ver jagen, on zolvon weer aan het roor te ko men. Zo pogen dit doel nu reeds te boreikon Boor do wet op het Hoogor Onderwijs; want valt die wet, dan valt het Kabinet; en zoo dit al in de Tweede Kamer niot gelukt, drijven ie nu reeds aan de Eerste Kamer 'de sporen in de lenden, om door te tasten. En lukt het nü niet, dan zetten ze nu reeds stoom op, om in Juni 1906 in de haven hunner begeerte binnen te vallen. Stel nu, dit gelukt hun, zullen zij dan op do uitgaven veel besnoeien kunnen Op de uitgaven, waarvoor 's Rijks kas nu reeds staat, en op de uitgaven, die voor de socia le wetten komen zullen? Natuurlijk niet-. Gaan de middelen dit jaar slecht, zoo zul len zij, als ze winnen, voor "dezelfde finan cieel© moeilijkheid staan. Nu heeft het thans zittend Kabinet een pijl op zijn boog, die in hun koker gemht wordt: Zij kunnen geen tariefsvcriiooging voorstellen, on zullen dus met een mindere inkomst en een tien millioen te rekenen hebben, niettegenstaande hot nog zeer de vraag blijft, of men er zelfs met die tien millioen komt. Doch hieruit volgt dan ook, dat zij, con form hun stelsel, de directe belasting nu reeds met een tien millioen zouden moeten verhoogen, en dat 'dit bedrag nog zou moe ten klimmen, indien do middelen achter uit bleven loopen. Laat ze, bezig aLs ze nu zijn aan hun stem- busprogram, dus vooral niet vergeten liet vooraf ook over hun financieel program eens te worden Do kiezers hebben er recht op te weten, niet alleen hoo de hceren over kiesrecht, maar ook hoo ze over de sooiale wetgeving en de verhooging van dc directe belastin gen donken. De Maasbode zegt over Ons proces- roohfc: Een uiting van jhr. mr. Do Savornin Loh- raan, tor Tweede Kamer gedaan, geeft ons aanleiding, een punt te bespreken, dat we sinds lang hadden willen aanstippen. Deze in staats- en rechtswetenschappen zeer er- vai'on jurist gaf nl. in rondo woorden to vorstaan, dat het praedicaat ,,ror." den titularis niet altoos maakt tot den meest bevoegde om een met hot justitieel beleid samenhangendo functie to vervullen. Mr. Lohman had twee ongepromoveerdc griffiers gekend, die hun werk beter vor- richtten dan alle gepromoveerde griffic-rs, die hij ontmoet had. De opmerking tintelt van waarheid. Velen zullen uit hun eigen ondervinding gelijksoortige voorbeelden kunnen aanhalen. Wij hebben notariskler ken gekend, die een moeilijke regeling zon der fouten wisten tot stand tc brengen, na dat hun geëxamineerde patroons heb had den opgegevon. Wij kennen gepromoveerde gemeentc-secreta-risson, die niet eens een openbare kennisgeving behoorlijk kunnen redigeoren. En daarom voelen wo veel voor de klacht van den inzender in een Rotterdanisch han delsweekblad Mercuriiis21 Nov. 1903,) dat heb streven" naar snol en goedkoop recht hoofdzakelijk stuit op de-n eisch van gedwon gen procu reu rsstcl Ling. Waarom moet gij, die als civiele partij voor den kantonrechter, zelf uw zaak verde digen rnoogt, bij behandeling voor de recht bank een advocaat nemen? Dat .maakt eeu prooes gewoonlijk langdurig, altijd duur. Mot het gevolg, dat de minder gofortuncer- den in prooeskwesties altoos in geleidelijk nadeel staan tegenover pensonen, die over genoeg middelen beschikken om een zaak door hun advocaat sleependo te laten hou den. Waarbij dan nog komt, dat in vele zaken de deskundige vakman veel boter zijn belangen zou kunnen bepleiten dan do besto advocaat Voor den zee handel zijn in groote havende don rochtsgeleerdo specialiteiten te vindon, zgn. dispacheurs. Maar door bouwonderne mers en airchite-eten hebben wij meermalen hoo ren klagen, hoe moeilijk het is, advo caten ee-nig begrip over de kern van een tcoknisoh geschil to geven. AVijzel ven onder vonden, in drukpers-gedingenmeer clan eens, hoeveel gemakkelijker een journalist, die met de wet op het auteursrecht en do verdere wcttelijko bepalingen ralcendo dc Eeu gerucht. Do „Daily Mail", het beruchte Engelsche sen satieblad, bevatto gis teren eon merkwaardig, z(j het ook niot zeer geloofwaardig beticht. Do corro8pondont te Niu-t8chwang van go- noemd blad zou van eon uitKwang-tscheng- tscho (gelogen aan de spooriyn Port-Arthur- Cbarbin, iets ten zuiden van hot begin der tak- HJn naar Kirln) gearri veerd zondoling bobben vernomen, dat de Japan nors aan de Possiot-baal waron goland, van waar zU oprukten naar Hung- tschoen. Do Russische bezetting der laatstge noemde plaats zou reeds op de vlucht zy'n ge slagen, terwijl do Ja panners verder aan het oprukken zoudon zyn naar Klrin. Daar ter plaatse heerschto aldus de zendeling, ze- kero hoor Gillospie een paniok. Ook nog zonder de algemeeno onbetrouw baarheid van de „Daily Mail" in rekening to brengen, klinkt boven staand bericht hoogst onwaarschijnlijk. Alles wijst er op, dat de Japanners voor hun operatios te land het Phjong-jang gebied als basis zullen kiezen. Al te groote versnippering der Japansche legermacht door ön by by de Possiet-baai met groote legors Japansche strategen worden verwacht publiciteit bekend ie, die do jurisprudentie ten deze en bovendien de techniek van zijn vak kent, hoeveel gemakkelijker hijzelf zijn zaak zou kunnen voordragen en beplei ten dan de rechtsgeleerde, die van deze din gen zoo weinig op de hoogte is, en wien eer et door de betrokken partij zelf een be grip er van moet worden bijgebracht. Nu onzo wetgeving meer in het tceken der vrijheid komt, wenschcn we hierop de aandacht to vestigen. Indien men den effec- tus civili® schenkt aan promotiën, door niet van staatswege aangestelde personen toege kend, waarom dan niet evengoed het recht tot zelfverdediging voor de burgerlijke reoht^ banken gelaten aan wie daarvan gebruik willen maken Wie de voorkeur geeft aan advooaten- hulp, blijft immers altoos vrij deze in te roe pen. Waarlijk, een herziening der bepalingen, die onnoodigc monopoliën geven aan advo caten en notarissen, zou de snelle en deug delijke rechteoefening in ons land slecht® ten goede kunnen komen. De formaliteiten- winkel zou er misschien on dor lijden; maar het rechtsbewustzijn dee volks ware er mee gebaat. RECLAMES, h 40 Cents per regel. Nieuwe brieven van vrouwen. Wij hebben een groot aantal brieven van vrouwen voor ons. D© inhoud dezer brieven bewijst ruimschoots 'do benaming „zwakke geslacht", welke aan het vrouwelijk ge slacht gegeven wordt. Al de onderteekenaar- stors dezer brieven klagen aan bloedarmoe de, scheele hoofdpijn en maagkwalen gele den to hebben. Allen verheugen zich ook door de Pink-Pillen genezen te zijn gewor den. Ziehier een dezer brieven. Do vrouw van J. v. d. Eist, koopman te Pynacker, (Z.-Holl.), was gedurende lan gen tijd lijdende aan een slechte spijsverte ring, voortkomende uit bloedarmoede en zenuwstoringen, ton gevolge daarvan hoofd pijn, lusteloosheid, koude voeten en pijnen in do zijdo en rug. Thans, na het gebruik van eenige doozon Pink-Pillen ben ik geheel on al hersteld on kunt u naar goedvinden mijn verklaring publicecren. Wij zouden verscheidene kolommen van een dagblad vol kunnen zetten met lofspra- ken en dan zouden wij nog slechts een ge ring gedeelte noemen met het oog op de grooto hoeveelheid,' die wij dagelijks ont vangen. De Pink-Pillen zijn uitstekend voor alle verzwakte personen. Zij worden aan jonge moisjes en volwassen vroüwen, die steeds een hernieuwing van hét bloed, alsmede een versterking der zenuwen noodig hebbon, aanbovolon. Do vrouwen op kritieken leef tijd gekomen, die do Pink-Pillen gebruiken, zullen dit tijdperk van hun leven, clat ge vaarlijk is, zonder gevaren door komen. Zij zijn onovortrcffelijk tegen bloedarmoede, neurasténic, maagziekten, rhcumatiok, al- gemeone zwakte, flauwten, scheele hoofd pijn, duizeligheden en oorsuizingen. Prys 1.75 por doos /"9.— per 0 doozon. Verkrygbnar b(j J. H. I. Snabii.iiï, Stolgor 27, Rotterdam, Hoofddopolhoudor voor Nederland, en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook oclit vorkrygbaar voor Lolden en Om- stroken l>y Reyst Sc Krak, Drogisten, Beos- tenmarkt Wyk 5 No. 41, on J. H. Dijkhuis, Drogist, Hoogstraat No. 5. 1964 51 KATWIJK. Geboren: Grietjo, D. van II. Sohaap en P. Kulk. Cornelia Clasina, D. van N. Parlovliot en G. de Best. Dirk,. Z. van W. de Jong en A. Zwaan. Overledon: Cornelia, 9 nr., D. van W. Pronk on N. vnn der Nagel. STOMP WIJK. Bo vallen: A. M. Olsthoorn geb. Van Dyk D. J. Waajjor geb. Vau Santen 1. Z. Overleden: A. J. Luiten M. 53 j.f echtgon. van H. Petera. M. Verberg M. 49 j.r echtgon. van C. Jauson. VEÜR. Bo vallen: E. A. Hiop geb. Vau Hoinmgen D. M. van Bobomon geo. Van Wjjk Z. C. Vieveon geb. Turk 1. Z. schiereiland Kwantoeng, èn aan do Yaloe, èn llend te werk gaan, kan bezwaariyk van de In „S2ud5es in VoQksikracht" is als No. V opgenomen „Doel, streven en grenzen der vakbeweging van onzen tijd" door H. Spiekman. De schrijver heeft in zijn studie eer3t oorsprong en karakter dor vakvoreeniging beschreven, die hij noemt „een voortdurend verband van loon arbeiders, klassegenooten, welke zich, om het doel: verbetering van arbeids- en levens voorwaarden naar alle zijden en zonder be paalden grens, gemakkelijker te bereiken, uit organisatorisch belang naar de verschil lende beroepen en bedrijven samenvoegen." Vervolgens gaat hij haar function na, waarbij hij onderzoekt hoo zij invloed kan oefenen op de arbeidsmarkt ten gunste der arbeiders; arbeidsbeurzen, reisondersteu- ning, ondersteuning bij werkloosheid aan stipt, om dan te komen tot den strijd voor betere levensvoorwaarden, waarbij de werk staking ter sprake komt. Ook wijst hij op de quaestie van het onaantastbare gezag 'der patroons in de fabriek en werkplaats. En dan komt hij tot het standpunt der vak- vereenigingen, waarbij hij wel zegt, dat een vakvei eenigi ng niet n o o d z a k e 1 ij k tot een dor politieke partijen moet bchooren, ook dus niet socialistisch behoeft te zijn, maar om later to verklaren „En om dezelfde reden als waarom de vakorganisatie in gezonde verhouding, dus op den 'duur, niet kan vormen een onder deel en een aanhangsel eener burgerlijke politieke partij, om diezelfde reden staat de vakvereeniging, uit haar aard en krach tens haar taak als organisatie der loonar beiders, het dichtst bij de sociaal-democra tie, ook dan, wanneer zij zelf niet uitge sproken sociaal-democratisch is. Want alles wat de vakvereeniging wil bereikenlots verbetering in allo opzichten, organisatie 'dor loonarbeiders, solidariteit jegens elkan der tegenover de patroons, inzicht in de productie-verhouding, bevordering der ar beidswetgeving, enz., enz., dit alles ligt ge heel in de lijn cm in het raam van het stre ven, nu reeds, der sociaal-democratie. D&óc- om juist, omdat hun beider streven zoozeer parallel loopt, kan dikwijls hun taak en hun optreden zoo mocil k uit elkaar gehou den worden, en worden zij, volstrekt niet altijd opzettelijk, met elkander verward." En heb slotwoord luidt: „Ik heb me hier slechts tot de belangrijk ste resultaten en gevolgen van het vakver- eenigingsleven bepaald, die voor iedereen, dio niet bevooroordeeld is, waarneembaar zijn. Voor hem, die in den huidigen toe- Btand: een in alle opzichten minderwaardi ge arbeidersklasse en een superieure, abso luut heorschende ondernemersklasse, een eeuwige en door hoogero machten gewilde maatschappijvorm ziet, is dit alles géén vooruitgang. Al zullen zij de arbeiders wel een behoorlijk loon gunnen, hun onderwor penheid en hun ondergeschiktheid aan wat de ondernemers wenschen, ia volgens hen goed on mag n ie t worden aangetast. „Maar wie den maatschappclijken voor uitgang alleen d&n erkent, wanneer' vóór alles do massa van do loonarbeiders haar levenspeil verhoogt, stoffelijk, zedelijk en verstandelijk; wanneer dio massa, die zoo oneindig veel to kort komt, neer aandeel krijgt in den vooruitgang, hij zal in de vakbeweging moeten OTkeimen een machtige hefboom voor dien maatschappclijken voor uitgang, die ben slotte heel het gemeen schapsleven opvoert en ten goede komt." OORLOG. De Russische kozakken. Men kan wel vooruit zeggen, dat men in den tegenwoordigen oorlog, bij dc krijgs verrichtingen te velde, veel zal hoorcn van aanvallen van zwermen Russische kozakken op do flanken en aeliterwaartscho ver bindingen van de Japansche strijdmacht. Generaal Lenewitsj ,dc nieuwe opperbevel hebber van het leger en Mandsjoerije, moet niet minder dan 15,000 kozakken tot zijn be schikking hebben. Dit zijn voornamelijk de Siberische, de Transbaikalsche en Amocr- scho kozakken-regimepten, do Ocssoeri- ruiterbrigade en de tweede en derde ban van deze ruiter-af deelingen, te samen 107 sotniën. Do kozakkenlegers zijn vanouds de voor hoed© van Rusland bij zijn veroveringstock- ten in Azië geweest. Dc kozak staat bekend als een met buitengewoon scherpe zintuigen begaafd soldaat, een vermetel ruiter en voortreffelijk schutter. Hij is uiterst be scheiden in zijn eischen, bovendien dapper en tuk op buit, wat zijn stoutmoedigheid neg verhoogt. Hij vecht zoowol te paard als te voot, met lans, sabel en geweer, en een aantal regimenten hebben bovendien een uitstekende rijdende artillerie bij zich (dio do Japanners geheel en al missen.) Dank zij deze eigensohappep, zijn do kozakken- troepen voortreffelijk geschikt voor de guerreilla, die zij, vrij van elke verbinding met het eigen leger en zij i basis, in den rug en in de flanken van den vijand moc-tcn ✓ocren. Aan do Japansche ruiterij, aio zelfs door Engelsche vrienden van Japan als hoogst middelmatig wordt beschreven, zal het dus zeer moeilijk vallen, om in de vlakte van Mandsjoerije togen do kozakken stand te houden. De waarde van de kozakken-legers zou echter vooral blijken, al® dc Japanners in een beslissenden slag door de Russen ver slagen en tot don terugtocht gedwongen wer den. Hoe verder de plaats waar deze slag werd geslagen, van de zee verwijderd is, zooveel te noodlottiger zouden de aanvallen van do kozakkon kunnen worden. De Russische generaal Tsirpieki, tegen woordig bevelhebber van een korps in Toer- kestan, die in 1900 bij do expeditie naar Pe king ook 4000 Japanners onder zijn bevolen had, schildert de Japanners af als buiten gewoon stoutmoedig on dapper, maar zij zouden, volgens hem, ovenals allo Aziaten, buitengewoon gemakkelijk gedemoraliseerd worden door den kleinsten tegenslag en dan vatbaar zijn voor een wilde paniek. Het Japansche leger heeft bovendien weinig er varing van een oorlog, want de militaire wandeling in 1894 en 1895 door Korea en langs de kust van de Golf van Liao-tong is niet goed als een veldtocht te beschouwen. Het leger heeft geeai veteranen in zijn gele deren, die de jonge soldaten een voorbeeld kunnen geven, em 't heeft eindelijk ook geen in den oorlog ervaren generaals en officie ren. De Japanners, die hun studies aan de militaire scholen te Parijs en Berlijn vol bracht hebben, mogen geniale theoretici en strategen aan do groene tafel zijn, den oor log naar Europeesche begrippen kennen zij niet. Zulk een leger is, als het een neder laag lijdt, en in een paniek geraakt, verlo ren, al® zijn aftocht door een flinke ruite rij belemmerd wordt. Niet® werkt zoo uit puttend op een terugtrekkend leger als voortdurende aanvallen in de flank door den vervolgenden vijand. Het lot, dat de „grande armée" van Napoleon I in 1812 in de ijzige vlakten van Rusland getroffen heeft, is algemeen bekend. Van alle kanten, overdag en 's nachte, door kozakken om zwermd, zonder rust noch duur, zijn van de 400,000 man, die het groote leger bij het be gin van de vijandelijkheden telde, nauwe lijks 200,000 aan do Weichs©.-linie aange komen. Vele duizenden lijken van menschen en paarden en oologsmatcrieel van allerlei soort wezen den weg aan dien het vluch tend leger van Napoleon had afgelegd. Een beslissende tegenslag van de Japan ners in het binnonland van Mandsjoerije gesteld altijd, dat zij zich daar wagen zou dergelijke gevolgen kunnen hebben, als de Russen ten minste goed geleid en hun ervaringen van 1812 niet vergeten zijn. Dan zouden echter de Japannors, evenals de Franschen 92 jaren geleden, minder over wonnen worden door de Russische wapens dan door de „ruimte", welke een beslis sende rol in eiken oorlog 6peelt. Heeft Japan door zyn snellen aanval het volkonrecht geschonden? De Russische regee ring beweert dit. De bekende hoogleeraar in het staats- en volkenrecht prof. Jellineck is het evenwel niet met haar eens. Blykens een verslag, dat do „N. R. Ct" aan de „Heidolborgor Ztg." ontloent, heeft prof. Jellineck op een van zyn laatste colleges over „liet begin van den oorlog" betoogd, dat de vroeger gebruikeiyke oorlogsverklarin gen (door fetialon, herauten, gedrukte plak katen) die tot doel hadden den anderen Staat kond te doeD, dat hy aangevallen werd, tegenwoordig niet meer noodzakolyk zyn, en wel omdat thans de eene Staat den anderon niet kan overrompelen. „Een Staat is heden ten dago over de mili taire maatregelen en troepenbewegingen van oen andoren door do pers on den verspio- dingsdienst zeer good ingelicht. Steeds moet echter aan do eerste oorlogsdaad het afbreken van do diplomatieke botrekkingen voor. gaan. De Russen zelf hebbon in 1877 de Turksche grens overschreden zonder oorlogsverklaring! Formeelo oorlogsverklarin gen kunnen eventueel volgen op het begin van do vyandeiykhoden. Ook is eon tus- 8chenstadium tusschon den voorwaardeiyken vorm van een oorlogsverklaring: het, ultimatum en het begin van de vyandeiyk- heden niet noodig. Alleen moet de wil tot den oorlog duideiyk, ondubbelzinnig aanwezig zyn. Vorder moet de Staat van den oorlog kennis geven aan zyn eigen onderdanen en. ook den oorlog tegenover derde mogendheden coD8tateeren, omdat slechts dan de pllchton van do onzydigen gelden. Japan heeft zich dus, naar de meening van prof. Jelllnock, volstrekt niet schuldig ge maakt aan een handeling, welke lndruischt togen hot volkenrecht. lliüegom. Door de afdeoling Hillegom van de Ned. Vereonlging tot afschaffing van alcohol houdende dranken was 25 F'obr. eeno open bare vergadering uitgeschreven. De zaal was tameiyk good bezot, veol dames waren aan wezig. Do heer Rompelman, voorzitter der afdeeling, heette den dames en heeren, alsook het bestuur van het R.-K. Kruisverbond, uit- gonoodigd, harteiyk welkom in „One Huis" on stelde den zeereorw. hoer ds. MontUn aan de vergaderden voor. Deze had tot onderwerp zyner rede: „De nieuwe Drankwet, het groote vraagstuk van den togenwoordigen tyd." De eerw. spreker had een ülnk duideiyk stemgeluid en werd goed gevolgd. Spreker zei o. a.Wy geheelonthouders stryden niot tegen de caféhouders, maar tegen de ontzet tende kwaal, die ons volk houdt neergedrukt, dat is togon hot alcoholisme. Ons volk ia dwaas, wat brengt ons de al cohol, niets goeds noch op zodoiyk, noch op lichamelyk gebied. Wy geheelonthouders zyn wyzer, maar 90 percent van het Nederlandsche volk nog niet. De productie gaat voort om zyn ellendo ondor het volk te brongen. 80 millioen wordt jaariyks weggegooid, ja werden ze maar weggegooid, maar neon, ze worden besteed om ons volk te vergifiigen. 160 dui zend huisgezinnen zouden elke week met 10 gulden konden onderhouden worden. Do Drankwet van 1881 heoft niet veol ge baat. Het ging als met eon boer, die veel last had van muizen en het muizengat stopte met een kachelpyp, het muizengat werd wel kleiner, maar bleef toch ©en gat en het baatte dus niet. Spreker hoopte, dat ln de nieuwe Drankwet vooral de zwakken, d. i. de kinde ren en jongens beneden do 18 Jaar beschermd werden. Hulde bracht spreker aan de Neder landsche onderwyzer8, die zoo goed begrypen, om kinderen nu reeds het verderfeiyke van alcohol te leeren inzien. Alleen in Amsterdam teekenden ruim 1600 openbaro onderwyzors op de iyst van het Uitvoerend Drankwet-Comité. Wy moeten hebben een nuchter volk, een volk dat tot denken in staat is. Sluit u allen aan, gy drankbeatrydersl Het gaat om de beveiliging van onze klDdorenhet gaat ona om meer levensgeluk voor talloos velon; het gaat om grooter veiligheid van onze maat- schappy, om hooger welvaart voor de minst bedeelden. Een warm applaus vlei spreker ten deel voor zyn flinke en duideiyke rede. De heer Rompelman bedankte den zeer- eerw. heer Montyn voor aQne duideiyke en leerzame lozing. 122° Oeatl.v Greenwich- 1260 Overzichtskaart van het oorlogsterrtin aan de Yaloe rivier. Charbin hoofdkwarlior dor Russon. Soeul hoofdkwartier der Japanners.

Leidsch Dagblad | 1904 | | pagina 20