LEIDSCH DAGBLAD. ZATERDAG 27 FEBRUARI. VIERDE BLAD. Anno 1904. Gbelcmtercl. No. 13502 Finaneieele Kroniek. Do laats to deug der vorigo week bracht over de Parijsche Beurs een paniek, zoo hef tig, als ïu vele jaren niet ia voorgekomen. Een geweldige daling had plaats in alle fondsen, waarbij natuurlijk de meest on rustbarende geruchten opdoken, geruchten, waarin o.m. van een onvermijdelijke bot. eing tuföohcn Frankrijk on Engeland werd gesproken. De markt was zoodanig gedemo raliseerd, dat do koersen bij percenten om laag liepen, zelfs van de waarden van lan den welke met den oorlog in het geheel niets te maken hebben. Wel was het zeer opmer kelijk, dat do Europeeschc Beurzen, gedu rende de politieke verwikkelingen der laat ste maanden, zulk een onnatuurlijke kalmte aan den dag logden en slechts in Russische fondsen een teruggang van beteekenis plaats had bij de eerste oorlogshandelingen, doch ongemerkt schijnt dc spanning te Parijs sterk te zijn toegenomen, verborgen onder een schijn van onverschilligheid, tot einde lijk een zeer plotselinge uitbarsting de ge- heele markt heeft doen sidderen. En nu blijkt daarbij, dat de oorlog in het Oosten niet zoozeer de aanleiding tot de catastro phe is geweest, doch dat do overspeculatie der Parijsche markt, tot een onhoudbare hoogte opgevoerd, ten slotte door een crisis tot ontspanning moest komen, waarbij wel de oorlogsberichten dc werking verhoogden. De beschouwdnge-n uit Parijs omtrent de pa niek komen dan ook allen hierop neer, dat de plotselinge ineenstorting niet in het le ven is geroepen door omstandigheden van buiten af, doch het gevolg is van een tot de uiterste grens overlading der markt, welke reeds van langeren tijd terug dagtec- kent. De buitengewoon lage geldkoers te Parijs maakte het der speculatie mogelijk, om gedurende do laatste jaren enorme za kon op langen termijn te ondernemen, waar bij de buiten alle begrip staande rijzing der Spaansche en Turkscho waarden tot steeds omvangrijke verbintenissen moest leidon. De koers der Spaansche Buitenlandscho Schuld, welke sedert den Spaansch-Ameri- kaansohen oorlog van 443 pCt. tot 92 pCt. kon opklimmen, werd nimmer door de fi naneieele positie van Spanje gerechtvaar digd, zeilfs niet door do optimistische plan nen van den vorigen minister Yillaverde,. die in vollen ernst plannon vormde, om het Spaansolic muntwezen van het koogo goud agio to bevrijden. Doch ook deze poging in aanmerking nemende, kan moeilijk een grond worden aangegeven, waarop een gun. atigo beoordeeling der financiën van Spanje ook thans zou kunnen steunen, waarbij de politieke toestand van Spanje zelf in den laatsten tijd nu en dan redenen tot bezorgd heid heeft gegeven. Doch de Parijsche Beurs is nu eenmaal zoo sterk door don hauese- sbroom meegesleurd, dat zij niet gemakkelijk 'tot een kalme beoordeeling in staat zou be ronden worden, wol vermoedende, dat een ontnuchtering barer al te optimistische op- vatbingon haar niot dienstig zou zijn De alaTmberichton met betrekking tot mogelij ke verwikkelingen in den Russisch-Japan- schen oorlog, en als gevolg daarvan een breuk met Engeland, begonnen ten slotte tot groote opruimingen aanleiding te geven. De hierdoor veroorzaakte belangrijke da ling, waarbij de markt van eiken steun ont bloot was, als ook de meest overdreven al ar meeronde goruchten gaven ten silotte aan leiding tot algomeenc angstvorkoopen, en toon hot ,,sauvo qui* peut" niet meer wae te sluiten, word ook de krach" onvermij delijk. Niet mindcT zwaar waren de verbin tenissen der Panische markt ten opzichte dor Turkscho waarden, waarvan vooral bij dc jongste conversie enorme bodragen bij de speculatie, dus nog niet in voldoende vaste handen, zijn terecht gekomen. Dc paniek heeft ook deze fondsen en de zwa-kkore hou ders daarvan niet gespaard, doch ze medegc alouird in den maalstroom der gedemorali seerde markt, evenals zooveel andere waar- "den van verschillend karakter. Hot mag zeker als een lichtpunt worden beschouwd, dat de paniek te Parijs betrek kolijk weinig invloed op de overige Euro- peesoho markten heeft uitgeoefend, althans zokor niet in die mate, als door de enorme daling mocht worden gevreesd. Vooral viel do houding der Londönscho Beurs zeer mede, welke, hoewel zeer gereserveerd, in zeer rus- I tigo positie de loop dor dingen wilde af- i wachten. Londen heeft de wilde beweging van Parijs niet gevolgd en toonde zelfs te genover het continentaal aantal nog eenige vastheid. Ook onze Beurs bleef niet voor de nawer king van den grooten schok gespaard. De koersen van Maandag toonden dui delijk, dat do schrik ook tot ons land was doorgedrongen, althans de hoofden in de war had gebracht. Niet alleen, dat die fondsen, welke zich naar do Parijsche markt richten oen gevoe lige verlaging ondervonden, ook de andero soorten, geheel buiten de politieke sfeer gelegen, loden groote verliezen. Ondor de Staatsfondsen werden natuurlijk in de eer ste plaats Russen het hevigst getroffen, waarbij Portugeezcn en Turken een gelijk lot deelden. Do politieke omstandigheden zijn ook Portugal niet gunstig, omdat do Hegeoring ziah ook gedrongen heeft govoold om de mobilisatie van een groot aantal troe pen to gelaston, hetgeen ten slotte hot meest zal drukken op de Portugeesche schatkist, die waarlijk een dergelijke weelde niot goed kan dragen. Gunstiger zijn dan do berichten uit Turkije ton opzichte der verhouding tot Bulgarije, waaruit kan warden afgeleid, dat een horhal ing der onlusten zou zijn af gewond. Ook Spanje wordt genoodzaakt om krachtiger te zorgen voor do kustverdedi ging en aanschaffing van oorlogsmateri- eol ter betere bescherming van zijn neutrali teit, eon buitenkansje, dat op ruim 9 mil- lioen zal komen te staan, hetgeen ook al niet geschikt is oon den finanoieelen toe stand to versterken. Te betreuren is hot, dat do voorgenomen conversie der 5 pCt. Ttaliaansche rente onbepaald is moeten wor den uitgesteld, mede een gevolg der crisis, welke ook de koersen der Italiaansohe Fond sen belangrijk heeft doen dalen. Het is daar om te betreuren, omdat de reorganisatie van het gehcele Italiaansohe finantio-wezen in den laatsten tijd op zeer doortastende wijze is doorgevoerd, en zoowel do Regeoring als de crediteuren van het land zich met do cnorgioko maatregelen hadden vertrouwd ge maakt, waardoor do snelle volvoering van het grootsohe plan veel kans van slagen was gogoven De Zuidamerikaansche Staatsfondsen toonden weinig opgewektheid, do mcceto soorten gaven een kledne koorsteruggang te zien, welke echter bij Uruguay grooterc af meting hebben genomen. Ook de Japansche leening Liep terug ten gevolge van do min der gunstige resultaten der Japansche vloot bij Port-Arthur. De zilvotkoersen waren meikbaar flauwer, en dit veroorzaakte een minder gunstige stemming voor Mexico non. Opmerkelijk was ook de vrij belangrijko daling in de gewoonlijk on verander 1j ko aandeel en Duitsche Redobsbank en Pand brieven Hongaarsch Boden Credit, natuur lijk slechts een gevolg der algoraeeno paniek. Minder ongewoon is een koersverandoring bij do aandeel en WarschauWeenen, in dezo dagen echter moesten ook zij een teruggang van grootor afmeting ondervinden, hoewel do neiging in den laatsten tijd toch over bot algemeen meer benedenwaarts is ge weest. Onder do Hollandsche cn Koloniale fond sen hceraohte ook groote lusteloosheid. De mecfiten der Indische crediet-instellingen werden tegen lagere koersen verhandeld; ook hier is een tvednig vrees voor nadeel ige Invloeden van don oorlog, aanleiding tot do opruimingen, welke niet gemakkelijk kunnen worden uitgevoerd door gebrek aan voldoende vraag. Hierbij sloten zich de Ta bak-waardon aan, met niet onbelangrïjko verliezen. De afdeel ing dor Petroleum-waarden werd zeer gevoelig getroffou door omvang rijke executoriale verkoopon, voor rekening eenor in moeilijkbeden geraakts buitenland scho firma. Voornamelijk worden Schibaieffs en Rus sian Petroleum op do markt gebracht, waardoor de koereen dezer waarden belang rijk werden gedrukt, hetgeen mede van on- gunstigon invloed was op do overige soorten, waarvan sommige vrij aanzienlijk lager. In het laatst dor week kwam evenwel in deze afdceling algehcelo wijziging, zoo dat voor de meeste soorten een zeer belang rijke vooruitgang viel waar te nemen. Voornamelijk profiteerden hiervan Ko ninklijke en Russian Petroleum, ook Schibaieffs volgden do betere stemming, hoewel niot in zulk een ruime mate. De Amorikaansche spoorwegmarkt toon de nu en dan neiging tob een betere stem ming, doch zoowel Europa als het geldbe- leggend publiek, bleven^gelieel uit de markt zoodat allo pogingen om haar in betore richting to sturen, moesten mislukken. Ook do Amorikaansche speculatie heeft ech ter den moed verloreni en geeft zich geen buitengewone moeite meer om een gunsti ger houding op te wokken. De omstandighe den geven in hot geheel geen aanleiding om een spoedige belovendiging to doen ver wachten, integendeel beoefont do naderen de campagne der Presidents-vork iez ing, een ongunstigen druk. Bovendien blijft ook de zekerheid, dat bij de meeste spoorweg maatschappijen zich behoefte naar meer gold dringend doet gevoelen, een der rede nen, waarom de markt in haar terughou dendheid blijft volharden, want do omstan digheden zijn allesbehalve gunstig om het verkrijgen van een nieuw kapitaal gemak kelijk t» maken, torwij l ook al de ont- vangstcijfors der spoorwegen geen vooruit gang aantooncn. Dezo toestanden veroor zaken eer eenige ongerustheid, want de ka pitaalbehoeften der spoorwegen kunnen moeilijk ceh langdurig uitstel velen on dan zouden do directies, wanneer do kanalen tot do beurzen van het publiek werkelijk gesloten, blijken to zijn, wellicht tob hande lingen gonoodzaakt worden, welke weinig sympathie bij de aandeelhouders zouden ondervinden. Ook geeft de handelsbewe ging in Amerika weinig vooruitgang te aanschouwen, hoe wol toch ook nog van geen vermindering blijkt. Het Westen legt zich evenwel too op een buitengewoon groote aanplant van graan, ten gevolge van de zeer hooge prijzen, welke zich voor dit ar tikel merkwaardig goed hebben kunnen handhaven, en zeker niet het minst uit overweging, dat do oorlog in Oost-Azië, welke naar alle waarschijnlijkheid van lang- durigen aard zal worden, een groote ver mindering der graan beweging in Rusland zal veroorzaken. Hot afwisselend karakter in do houding der markt blijft in hoofdzaak too te schrij ven aan de manipulaties der speculatie- groepon, hoewel ook zij veel van hun in vloed on macht hebben zien verdwijnen bij do algemeen toegenomen lusteloosheid. Doch in dorgelijko tijden vormt do specula tie eigenlijk nog hot eenige bestanddeel, waardoor eenige levendigheid onderhou den wordt, waaraan echter hot bedenkelij ke verbonden is, dat zij, do speculatie, kon optreden en manoeuvreeren zooals zij wil, omdat zij niet bevreesd behoeft te zijn door een krachtige partij te zullen worden ge dwarsboomd. Gemengd Nieuws. Naar aanleiding van do Dinsdag door den Baad van Haarlem aangenomen melkvorordenlng zal door een 200-tal molk- verkoopor8 aldaar en uit den naasten omtrek zoo spoedig mogelijk, waarschijnlijk ln bet begin der volgende week, een groote bijeen komst worden gehouden, een protest-verga dering tegen sommige bepalingen der nieuwe verordening die het bodryf zeer zouden druk ken, b.v. die, betroffondo de verplichte keuring door een ryksvoearts in bepaald aangewezen govallen. De vraag rijst al dadelijk wie een derge lijk onderzoek, dat «eer uitgebreid zou kun nen wordeD, moet betalen. Uitdrukkelijk wordt door de belanghebbenden echter op den voor grond gesteld, dat hot denkbeeld eener contrëlo van overheidswego door ben zeer wordt toe gejuicht en dat zjj volstrekt niet beoogen een demonstratie tegen de algemeene strekking van de verordening. Het voornemen bestaat de conclusiên der vergadering ter kennis to brengen van den Raad en van het college van Gedeputeorde Stalen. (0. H. C.) De duizendste wegwijzer van den A.N.W.-B. zal worden geplaatst op den Ringdijk van den Haarlemmermeerpolder, naby de brug over de Ringvaart by 81oten. De staking aan de fabriek Onder don St.-Maarten" is gisteren geëindigd mot de uitsluiting, voor goed, van 29 man. De directeur had Donderdagavond aan don Meubelmaker8bond bericht, dat zU, die Vrijdag avond niet te werk kwamen, voor goed ge daan hadden en hoeft goen plan daarvan terug te komen, daar hy zyn optreden tegen den ontslagen werkman volkomen gemoti veerd acht. Een deel der meubelmakers, do koperslagers en bet machine-personeel werken gewoon door. Maandag zal de oerste ploeg van Amsterdamscho diamantbewerkers, ter sterkte van 800 man naar Antwerpen vertrekken. Ze zullen daar door hun kameraden eonigszins feestelijk ontvangen worden. Gisternacht werdon te Diemen twee pogingen tot inbraak godaan. Een der bewoners werd gewekt door geraas aan do voordeur, stond op en bemerkte iemand, bo zig om door middel van een looper het slot der voordeur to openen. De honden sloegen aan en do verrastoInbreker nam evorbaast do ylucht per flets. Een Nieuwo Gloeilampen-Fabriek. - Naar wy mot zekerhoid vernemen, heoft zich in concurrentie mot het onlange te Boriyn opgericht gloeilampen-syndicaat, waardoor de pryzen dor gloeilampen verdubbeld werdon, een Engelsch-Belgisch-Hollandsch consortium govormd, dat in Nederland een nieuwe gloei lampen-fabriek zal oprichten mot een maat- schappeiyk kapitaal van 6 millioen gulden. Deze fabriek zal het nieuwste biedon op dezen tak van industrie en jaariykel2& 16 millioen gloeilampen kunnen levereD. Do aanbesteding dor nieuwo gebouwen zal binnenkort plaats hobben. De fabriek zal gevestigd wordon in oon stad van Noord Brabant. Ala dirocteur zal optreden de heer A. Sommer, thans diroo- tour der gesyndikeordo gloeilampen-fabriek Constantis to Amsterdam. Do hoofdzetel dor maatschappy wordt ge vestigd to Amsterdam. (V. Nbl.) Gistermiddag is de löjarigo doch ter van schipper v. d. Ende, van het eleop- schip „Caecilia Maria 2", thuis behoorende to Sas-van-Gent, ter hoogte van Milllngon over boord gevallen en, in woerwil van dadeiyk lnge8teldo pogingen tot redding, in den Ryn verdronken. In het Operagebouw te Boriyn zyn als velligheldsmiddolon by brand thans op het dak boven het tooneel zes groote klep pen van 6 meter breedte aangebracht, dio langs mochanischen weg elk oogonblik geopend en gesloten kunnen worden en dionen om by brand aan den rook oen uitweg te ver schaffen. Om het gebouw zyn balkons aan gebracht, waarop 48 nooddeuron on eon aan tal vensters uitkomen en waarvan men langs 0 trappen op straat kan komen. De trappen zyn van onder door yzoron tralies afgesloten, die onkel van binnen op eenvoudige wyzo geopend kunnen worden. In do aanstaande week wordt het operagebouw weder ia gebruik genomen. Do brand te Londen, waarvan reeds werd gemeld, brak uit in een oud, vier verdiepingen hoog huis in een steegje, Duko's Hoad-passage genaamd, dat op Pa- ternostor-row uitkomt. Een politio-agent merkte heit eerst don brand op en waar schuwde onmidddollijk do bewoners. Dozen konden toern echtor niet meer do trap afda len, daar de bonodenkamore reeds geheel mot rook gevuld waren. De agent gaf hun den raad, to trachten ovor de daken dor aangrenzende huizon do vlucht te nomen- Het vuur breidde zich lntusschen met groo te snelheid uit cn toen do brandspuiten ter plaatse waren, konden zij do vlammen niet meer meester worden. In onkole oogen- blikken stond het goheelo huia in vuur; met veel geraas stortte het dak in, de ongeluk kige bewoners onder het puin verplette rend. Toen eindelijk na ruim een half uur de brandweer het vuur meestor was, ston den van het goheele gebouw nog slechte de buitenmuren overeind. Do slachtoffers, 4 vrouwen en 3 mannen, waren voor hot mee- rendeel nog zeer jong. Niet minder don 30 brandspuiten waren noodig om te voorkomen, dat het vuur ook de overige dicht opeengebouwde huizon aan tastte; toch werden een aantal aangrenzen de perceelen belangrijk beschadigd. Do J apansoho mailboot „B i n- go-Maroo" van de Nippon-Yocsen-Kaislia lijn, die to Cardiff ia binnengevallen, deelt mede, dat zij in het Kanaal is aango- varen door do Edward Windus" uit Porfc- madoc. Do botsing had plaat-s in den nacht van Maandag op Dinsdag. De Edward Windus" zonk, vijf man verdronken, slechts een jong Duitacher, Julius Mature ge naamd, kon ge rod worden. Hij geeft hot volgende verhaal van de aanvaring: ,,In don nacht van Maandag was ik op hot voor schip op wacht. Het was een zeer donkere nacht, doch niot stormachtig. Ofschoon wij zijlichten haddon, brandde ons achterlicht niot on zonder twijfel is hierdoor het onge luk veroorzaakt. Hot Japansche schip stiet met grooto kracht op het achterschip van de Edward Windus", die letterlijk in tweeën gespleten word en onmiddellijk zonk. De personen, dio zich beneden bevonden, waren reddeloos verloren. Julius Mataro en een ander ma troos Owen Jones, slaagden er in, op drij vende planken gezeten, vier uur lang in zee t» blijven. Do eèreto werd toen door heb Japansche schip gored; Jones was kort to voren niot meer in staat zich langer op to houden, verdronken. Als kortoro verbindingsweg van Turijn on Milaan naar don Simplon- 6poorweg, is dezer dagen een nieuwe lijn geopond, die van Arona waar ook een nieuwe zijtak uit Turijn uitkomt langs do Westkust van het Lago Maggiore o.a. door 11 tunnels naar Domo d'Ossola voert. Ovor do Toco is een grooto brug gelegd. Do nieuwe lijn loopt grootendeels door een prachtige streek. Woensdagnacht is dc weverij van den heer Deraux to Verviers afge brand. Do oorzaak van don, brand is nog onbokeaid. Eon groot aantal arbeiders zijn nu zonder werk. De schade bedraagt naar voorloop ige schatting 250,000 fr. Gisteren is to Par ij s het 15de slachtoffer van den brand op do boulevard Sébastopol, een jong meisje, in het Hótel- Dieu overleden. Ovor do jongste aardbevingen in Italië wordt nog het volgende gemeld: Een telegram uit Aquila moldt, dat hevigo aardsohokkingon belangrijke schade heb ben veroorzaakt te Magliano du Marei (in do Abruzzen gelegen). De karabiniors moesten hun kazerne, die zoor beschadigd was, ter willo van de veiligheid verlaten. Behalve dezo kazerne zijn de voornaamste kerk en een groot aantal huizoD gedeelte lijk verwoest. Do autoriteiten hebben alle gebouwen, die dreigden in te storten, doen afbreken. Nog grooter ia de schade in hot nabijgelegen dorp Rosciolo aangebracht. Er hoorscht een strenge koude. Men heeft eenige troepen naar do geteisterdo strokon gezonden om dc*n inwoners hulp te bieden. Ovoral worden tenten opgericht. Gister morgen horhaalden do schokken zich in Avezzani, Rocca di Papa cn Vclletri. gaoflonhelm. Do burgemoostor dozor gc- moente heeft oen raadsvergadering ultgo- achrovon op 2 Maart dos avonds to halfacht. Onderworpen tor behandeling zyn: lo. Inge- komen stukken. 2o. Vaststelling kohier schoolgelden lste kwartaal 1904. 3o. Vor- koop van schoolbankoo. 4o. Aanschaffing leormlddolon oponbaro lagere school. 5o. Comptabiliteit 1903. 6o. Tydeiyko geldloo- nlng ter voorziening in de behoofte aan kas- gold. 7o. Wyziging politio-verordoning. 8o. Oredietaanvrage f 1600 voor oprichting ziekenbarak. 9o. Bonooming comml6öio bezwaarschriften Hoofd, omslag 1904. lOo. Idsm stembureel vorkiozing loden Provincialo Staten. Do lotellngen dor lichting 1904 R. van der Slot, W. A. Zuiderwfik, J. J. Elstgoast, P. van der Voort on A. van der Loodo zullen Dinsdag 1 Maart a. 8. voor den dienst dor nationale militie, te Lolden wordon ingoiyfd. Voorhout. Meldden wy gisteren, dat aan W. D. T. van Werkhoven als bode van den Hoogewegpolder een gratificatie werd ver leend, ook gisteren word hom als biyk van waardeorlng door ingelanden van den Zand- j slootpolder een gratlflcatlo' ad f 25 verstrekt wegens trouwe plichtsbetrachting gedurendo 25 jaren. F EUILLETON. 11) Hoe good deed haar zyn gullen lach 1 En door hot onstuimig verlangen gedreven, dezen lach steeds weer te liooren, werd zy zelve vroollJkor; hy vertelde haar van het onder richt by Harden, schilderde den origineolon man op do koddigste wyzo on zy wachtto zich wel te verradon, hoo goed zfi den moester kende. Af en toe dansten zy ook en de tyd vloog om. Het was even voor halftwaalf. Dadelykj na middernacht zou het ontmaskeren plaats vin den. Om hen heen had de vroolykheid en uit gelatenheid haar hoogste punt bereikt, en zy werden meermalen gestoord. „Kom," zeide Hellmers, „ik zal u een plaatsje toonen, waar gy niet door iederen dwaas kunt lastig gevallen wordon." Hy trok haar arm door don zyne en voerde haar door het bonte gewemel in de zaal en do beide aangrenzende vertrokken in een door een rooskleurige lamp verlichte kamer, welke slechts door een portière werd afgesloten. De leeskamer van het casino, waarin nu al de werken van dichters en denkers een be- .^piegolend bestaan leiden, wyi de mensch- iieid zich aan de hansworstery overgegeven en de wysheid afgezworen heeft. Het was een gezellig, klein vertrek, vol bloe men on boeken, met onder groote hooge plan ten in beide hoeken uitnoodlgonde plekjes en toch draalde de gedaante van het verlangen Op den drempel, ja, zy maakte eon beweging alsof zU wilde vluchten; maar met een haas tigen greep hield hy haar hand vast. „Vertrouwt gy my niet?" vroeg hy schorp. Zy haalde diep adem. Zyn blik rustto plotse li Dg gebiedend en somber vragend op haar. „Ik vertrouw u," zoide zy kalm, zyn blik fier beantwoordend, waarop zy zich naar den divan onder de palmengroep liet geleiden. Uit de verte, gedempt klonk de muziek uit de zaal tot hier door, Id dit vertrek heerschte vreedzame stilte. Zy had het hoofd tegen den rug van den divan gedr.uk t, haar houding drukte uitputting uit. Terwyi zy eenige secon den de oogon sloot, zeide zy zacht, als in een droom: „Spoedig is de tyd om; als de klok twaalf slaat, begint myn omzwerving opnieuw. Slechte weinige oogenblikken zyn my nog vergund voor hetgeen ik u heb te zeggen, ik wil u een sprookje vertellen." Het kwam hem voor alsof eon yskoude hand naar zyn hart greep, toen zy van schei den sprak. Waarom nam hy haar niet in zyn armen en trok haar hot masker af? Hy voelde, dat zyn geheele leven voortaan een voort durend zoeken naar haar zou zyn, als zy hem nu onbekend verliet. Hy voelde zyn zelf- beheorsching vordwynen zyn blik viel op liet achterover liggend hoofd met den doornonkrans, de geheele jeugdige gedaante drukto verborgen leed uit do hartatochte- ïyke gedachte was plotseling vervlogen, maar een drukkend gevoel beklemde zyn borst, oen vaag vermoeden rees by hem op, dat een somber noodlot boven dit liefelijke wezen zweefde. Zy sloeg de oogen nu vol tot hem op en keek hem met een zonderlingen blik aan. „Hoort gy gaarno sprookjes vertellen?" „Spreek," zeide hy, „en ik zal naar u lui steren, hoe lang gy ook spreekt." Zy liet den mooion arm op een der roode kussens ruston en begroef haar hand in de donkere haarmassa's, on terwyi haar oogen onafgewond op hem waren gevestigd, begon zy met een zachte, droomige 6tem te ver tellen. „Het gebeurde eens,' dat Polyhymnia, do goddeiyko een oproeping dood aan allen, die zich aan haar dienst hadden gewyd; zy moesten voor haar troon verschenen en de snaren der instrumenten bespelen, welke zy met hun kunst beheerschton. En hy, die als overwinnaar uit dezen wedstryd te voorschyn kwam, zou door haar hand gekroond en door haar god- deiyke lippen gekust worden. Nu stroomden allen toe, dio hun leven aan Polyhymnia had den gewyd en gaven haar van het rykste en beste. De viool zong in haar zachtste tonen, de cello klaagde en snikte, over do toetsen van den vleugel bruiste het als een onweer- storm on suisde hot vervolgens weer zacht als een wiegelied, hot orgel liet zyn plechtigste klanken booren, en de trompetten schetterden jubelende fanfares, zoodat do gevlougeldo lief dengoden, die Polyhymnia omgavon, een en al verrukking waren. Maar de goddeiyke zeide: „Waar biyft myn kosteiykst instrument, do menscbeiyke stom?" Nu kwamen scharen zangers toe6troomen en ieder zong zooals hy nog nooit had gezongon en over het gelaat der godin gleed af en toe een goedkeurend lachje, maar de lauwerkrans in haar schoot bleef onaangeroerd. Nu verscheen plotseling nog een, stralend al6 een Meimorgen en in het oog den zegepralenden blik van het genie. En zyn stem klonk als loeuwerikengezang en zuiver als zilveren klokken; de anderen bogen zich allen voor hem en Polyhymnia's gelaat straalde, maar ook nu nog bleef de lauwer krans in haar schoot onaangeroerd. Zy wendde zich tot de hooge gestalte der waarheid, die als scheidsrechtster mede was genoodigd en vroeg „Spreek, zuster, is zyn hart my in heiligo geestvervoering toegedaan?" „Dat is hot!" zeide de waarheid. „Is zyn strovon een edol stroven en brengt zyn liod don zonneschyn in het menschenhart „Het maakt hot vrooiyk en welgemoed." „Toovert zyn gezang oon traan van ont roering in 't oog." Nu liet do waarheid ernstig het hoofd zinken. „Hy is een door God begenadigd zanger, een kind van het geluk, maar aan zyn lied ontbreekt de wyding van de smart." Hy maakte een haastige beweging on mom pelde: „Dat is het, wat ook Klaussen bodoelde, myn geluk Is myn ongeluk." „Wilt go booren, wat de waarheid verder zeide?" „Jal" De waarheid zeide vorder: „In zyn ziel rusten schatten van melodieën, zelfgevondene, maar hy slaat geen acht op deze schatten, deze scheppende kracht, die hom oon God heeft gogoven en dat ia zonde!" Hy greep haastig haar beide handen. „Hoe weet gy dat?"' stamelde hy. „Gy geeft my bittere artseny, maar gy hebt misschien geiyk, ik ben by zweeg en stoof driftig op, toen zyn blik op de deur viel. Tus8chen de portière was de gestalte van een non verschonen, die een vermanenden blik op Gerda wierp en daarop haastig weer verdween. „Wie was die non? Roods in de zaal was zy voortdurend in onze nabyhoid. Wat wil j zy van u?" „Zy behoort by my, zy is myn zuster." „De ontzegging, do zuster van het ver langen?" „Komt u dat zoo vreemd voor, gy zoon van het geluk? En toch, hoe dikwyis wandelen boidon hand in hand door bet leven." „Zy moost echter uit uw buurt biyven," zeido hy somber. „Gy zyt niot voor ontzeggen geachapon." „Vindt u?" vroeg zy op een toon, die hom tot in de ziel trof. 0, gy," fluisterde hy vol vurigohartstochto- ïyke toedorheid, gy behoort Immers my tooi" Zy hoefde en zat daarna onbeweogiyk, als met oen ruk trok hy zyn masker af en nu zag zy zyn mooi, geliefd, zonnig golaat, dat zy reeds zoo lang vurJg gewenscht bad to zien. Hot stond echtor diep ernstig en in do oogon lag een nieuwe, vroemde uitdrukking. „Ik heb u vorschrikt, vergeef my; maar ik kan niet anders, ik moet jo zeggen, wat al op my instormt sinds ik u zag, u hoordo spreken." Nu sprong zy met oon half gosmoorden kreet van angst op on trachtte tovorgoofs hem haar handen te onttrokken. Ovor baar gelaat gleod een uitdrukking van schrik, by moenda haar te begrypen. „Gy denkt tooh nietmaar neen, gy zeldet immers, dat gy my kont, en dus kunt gy niot gelooven, dat een don Juan by u eon avontuur zoekt." Met een zachto beweging trok hy haar naast zich op den divan. „Kyk, het Lb wonderiyk mot my gogaan. Het geluk vervolgde my letteriyk. Ook de vrouwen hebben my verwend, ik bezat echter een talisman en wol de herinnoring aan myn moeder." (Wordi irrvolgd

Leidsch Dagblad | 1904 | | pagina 19