Burgerlijke Stand. De beste reden. Uit de Rechtzaal. Gemengd Nieuws. rechterzijde or op voorbereid, dab do be slissing moest vallen, en daarom waren on geveer allen, die niet door de zitting der Provinciale Staten van Noord-Brabant wer den teruggehouden, op liet appèl. Indien do overweging, wolko ik daareven voorop stelde, do boeren Druckcr, Troelstra en de hunnen niet heeft bewogen heb ter-zijdc- leggon, nog langer, van do Grondwetsvoor stellen <yvor zijn kant to laten gaan, dan moeten er óf beloften zijn gedaan van een spoedig onderzoek, na do afdoening van de Hoogor Onderwijswet, bi dan hebben „con siderations of high policy" do voorstellers bewogen tot een zoo kalme berusting. Dit laatste is niet het minst waarschijn lijk. Voor do samenwerking van alle frac ties der linkerzijde, die in zake het kies recht „conditio sine qua non" is om al thans moreel er iets medo te bereiken, wor den nog pas de voorbereidende stappen ge daan. Do „Liberale Unie" begint zich met de quaestie bezig be houden. Binnen enkele maanden zal men dan we ten wat van die zijde is te verwachten. Het is mogelijk voor het succes van do geheele campagne beter, dat eerst van do zijde der „Liberale Unie" positie wordo genomen, alvorens de Kamer het onderwerp ter hand neemt. Komt hot, zooals men verwacht tot een „entente" tusschen do vrijzinnig- domocrat-ische en vrijzinnig-vooruitstreven de fractie (do clubs-Drucker en Borgesius), dan is er meer kans, dat ook dc oud-1 ibc- ralen zich tot medewerking zullen laten vinden, vooral wanneer inmiddels het ge vaar voor het clerlcaal bestuur door Hoo- ger Onderwijs, tariof- en andere wetten nog ie dringender de wenschelijkhei'd van een vorandoring van politiok heeft doen in het lioht treden. Er is reeds iets van verluid, dat do oud- liboralen, bij een collectiovo nota over do Grondwets-herzieningsvoorstellen van hun gevoelen zouden doen blijken in een verzoe nenden en naar hot voorstel-Drucker o. s. tocna'deronden geest. Wat hiervan echter zij dat do heoren Druckor en Troelstra bij de regeling der werkzaamheden hebben go- zwegen, heeft eenige verwondering verwekt en van meer dan één zij do ziet men alsnog naar eenigo opheldering van dit tactisch, misschien te verdedigen, doch oogenschijn- lijk niet verklaarbaar berusten uit." Het Centrum tcekent bij dezo mededee- ling aan: „Dat de oud-liberalen inderdaad sympar thie zouden koesteren voor de plannen dor hoeren Druoker c. s,, is moeilijk te geloo- ven. Wellicht, dat zij om redenen van tactiek 'den schijn aannemen, iets in dio richting to willen doen; maar voor het ovorige mag gerust als vaststaand worden beschouwd, dat de fracties der Linkerzijde thans nog evenzeer over het kiesrecht-vraagstuk ver deeld zijn, als in de dagen van Tak. Wanneer zij zich aaneensluiten, dan zal het alleen zeer tijdelijk zijn, om het „clericaal'' bestuur te verwijderen. Maar daarna Dat or aan het sluiten der gelederen ge werkt wordt, is overigens bökond en niet te bevreemden. Het is den lezers reeds gebleken uit het artikel der Provinciale Groninger Courant, waaromtrent wij in Let vorig Overzicht mc- dedeolinigen deden. In nauw verband met het bovenstaande etaat wat wij hieronder overnemen uit het Ütrechtsch Dagblad, dat, onder het hoofd: ..Tusschen twee Stoelen", zegt: Sinds jaar en dog hebbon dc sociaal- en vrijzinnig-democraten do actio Voor a 1 g e- moen etomreoht op touw gezet. Van dio zijde blijkbaar mot do bedoeling, dat diie aofeio shibboleth zal worden bij de aanstaan de verkiezingen. Vanwege de „Liberale Unie" versoheen een rapport, dat zich in strekking tame lijk we) bij de vrijzinnig- en sooiaal-demo- oraitrisclhe voorstellen aansloot. Dat rapport zou worden beha-ndold in do iklesvoreenigingen on, na ontvangst van de (adviezen der kiesvereeniigingen, zou het hoofdbestuur dor „Liberale Unie" een voor. stol doen. In do kiesvereniging 's-Gravenhage' Ikooft nu die behandeling plaats gehad. Door een! der drie stellers van het rapport don heer Patijn, werd dlit werkstuk ingeleid, onder andere met de verzekering: „als al gemeen kiesrecht niet wordt verleend, zou een dior fouten begaan worden, clio zich, blijkens de geschiedenis, zoo zwaar kunnen wreken, on zal er een grove onbillijkheid bogann worden tegenover een groot deal der natie sten October weer in betrekking." Hij sprnng verschrikt op. „Hilma......" „Wdo zal dan voor ons onderhoud zor gen," sprak zij bitter, „daar jij het niet kunt?" ..Idin de inrichting voor kunstnij verheid „Ja, maar weer als teekenarc©." „Maar is dat dan werkelijk noodzake lijk?" „Zonder twijfel. We hobbon nog 1500 mark aan effecten. Daarvan moet duizend mark voor onvoorziene gevallen blijven Lig gen, zooals ziekte enz., en 500 mark reken ik voor je oonoort dezen winter." „Hoe," voor hij voort, „voor die gie rigaards zal ik nog eens spelen?" „Ik eisch het," sprak ze beslist, „on eisch ook, dab je werkt, want de ooi-zaak van jo nederlaag in Februari was jouw,., jouw luiheid." Hij liot hot hoofd zakken en mompelde wat voor zich heen. „Ja, zoide zij met bevende stem* „thans zijn we nog even ver als voor twee jaar." Zij begon te snikken. „Je hadt een rijke Vrouw moebon kiezen," „Hilma!" Paul liep op haar toe, om armde haa-r en kuste haar ontstuimig. „Wees niet dom, praat geen onzin. Het zal in orde komen... het is maar van voor bijgaan-den aard... Wanneer we elkaar maar liefhebben... Jij bent de beste, liefste vrouw op de wereld." Onder mie er beweringen van die kracht volgt don nog, dat „de liberale partij ten achteren is geraakt en dat zij haar schade moot inhalen." In één woord1, do redo beweegt zich in het bekende democratische spoor. Do voorzitter, mr. H. Goeman Borgesi us, bedankt den spreker „in hoogst waar- deerende bewoordingen" voor zijn voor dracht. En nu komt het wonderlijke. Voorgesteld zijn vier conclusies, vaag in den geest van het bekende rapport. De eer ste o. a. luidt, „dat Grondwetsherziening wesnschelijk is om te komen tot een ande re regeling van het kie3reoht en een an dere wijze van verkiezing voor de Tweede Kamer, alsmede tot een andere samen stelling van de Eerste Kamer." Men kent het woord, dat als het Holland- sohe ideaal tcekent: „alles verbeteren, zon der iets te veranderen." Als men boven staande oonolusie leest,, lijkt het wel als of dio „Literaio Unie" het oorbaar acht do spreuk om te koeren in „alles veranderen zonder iets te verte-teren." Maar het was dén h'eeren blijkbaar "nog niet vaag genoeg. „Bij bet debat bleek, dat men aan de eerste conclusie niet de beteekenis van urgentie van grondwetsherziening wensebte te zien toegekend." Wie de „men" was, die dat niet wonsehte, staat er niet bij. „Alleen aansturing op een kiesrecht, los van census, moest als beginsel worden uit gesproken." En wat zegt nu de Voorzitter? „De Voorzitter wees er op, dat de quaestie dor urgentie niet is aangeroerd in het rapport der Unie. Op dit oogenblik is de urgentie-quaostie niet aan de orde, zoodat geconstateerd kan worden, dat door goedkeuring van de beide eerste conclusies het. beginsel alleen iets meer gepreciseerd wordt." Het komt ons voor, dat, zoo do heer Goe man Botrgesius prijs stelt op den naam van ornstig staatsman, hij gced zal doen zijn in vloed als Voorzitter van de Kiesvereend- ging 's-Gravenhage'cn van het Hoofdbe stuur der „Liberale Unie" aan te wenden, om de quaestie der urgentie van algemeen kiesrecht zoo spoedig mogelijk aan de ovdo te stellen. Het is wel een beetje wonderlijk, als dc hooggeprezen inleider, de heer Patijn, par tketisch uitroept: „Het land gaat ten groai- do als cn* geen algemeen kiesrecht komt!" En do Voorzitter dan antwoordt: „Ja, maar of invoering van algemeen kiesrecht urgent is, dddrovor hebbon wij nog niet nar gedacht; dat is op het oogenblik niet aan de orde." Dezo rolverdeeling in do „Liberale Unie" doen denken aan de bekende vleermuis-tac tiek. Kloppen do vrijzinnig- on sociaal-demo craten aan de poort, do lieer Patijn doet open, met het rapport der commissie in de hand, en zegt: „Wij zijn principieel voor algomeen kiesrecht, zie cms programma van beginselen." Kloppen do gematigden aan, de hèer Goeman Borgesius opent- cle poort en zegt: „Wij zijn or voorloopig niet voor, zie maar ons programma van urgentie." Het staat echter te voorzien, dat men op d-ön duur nècli links, nècli reohts zich door de-ze tactiek zal laten beetnemen. Het kunstje om tusschen twee stoelen to zitten, kan men een tijdlang volhouden. Maa-r op den duu-r valt men in do asch." LISSE. Geboren: Franciscus Marinus, Z. van J. C. v. d. Aart en W. Wildenburg Apollonia Wilbelmina, D. van L. v. d. Holst en E. B. van Winsen. Franciscus Wilhelmus, Z. van H. ITulsebosch en C. J. Hionkens. 0 verloden: Leven). D. van N.Steenvoorden on M. Heemskerk. Petronella Weijors, eclilg. von J. Wiggors, 75 j. Gerritje Algera 5 w. Joannes Petrus Zijlmans, weduwnaar van C. Banks, 84 j. NOORD WIJ KERM OUT. Bo val Ion: D. van den Berg geb. v. Velzon Z. P. Jansen gob. Duivenvoordo D. A. R. van Tol geb. De Vries D. RIJNSBURG. Gob or en: Jannetje Antje, D. van M. v. Delft en (J. Hogewoning. IJsbrand, Z. van J. Kromhout en M. Brussee. Willemnntje, D. van M. Zau.dbergen on A. v. Egmond. Samuel, Z van H. v. Egmond en P. Schonevold. Gehuwd: C. Brink 62 j., te Vreeswijk, weduw naar van J. v. Doldon, on C. v. Tilburg, 29 j. te Rijnsbnrg, wed. van A. de Jong. ZOETERWOUDE. Geboren: Hendrik, Z. van J. Filippo cn M. A. Ominola. Gehuwd: A. Teljeur jm. 28 j., wonende alhier, en W. H. Hellinga jd. 22 j., wonendo te Leeuwarden. Ondertrouwd: J. Versteegen jm. 26 j„ wonende alhier, en M. J. v. Leeuwen jd. 29 j., wonendo te Koudekerk. Heb as werkelijk nog als voor twee, zoo- als voor vier, zooals voor zes jarenalleen met dit onderscheid, dat Paul nu en dan een concert geeft en deelneemt aan een kleine „tournée£, welke weinig roem en weinig geld aanbrengt. Hij studeert flink voor zijn Berlijnscho concerten en staat bij de ori-tiek in goed aanzien. Hij geeft ook een paar lessen zelfs aan een rijke Ame- rikaanscbe, die 20 mark betaalt en speelt bij zijne excellentie dcai generaal cn in eeni ge andere private kringen. Hilma gaat 's morgens naar het atelier en treft hem 's middags in het restaurant aan voor den gemeenschappel ijken maaltijd. Slechts 's avonds in de gezellige woning, wanneer de moede Hilma thee zet, wordt hij zich eerst recht bewust, dat hij getrouwd is. Hij dioot zich dan infcusschon allerlei verwijten, omdat hij zijn vrouw den kost laat ver dienen. Maar Hilma weet hom telkenma le tot bedaren te brengen en hij laat zich ook spoedig kalmeerenhij is over den stand der zaken in heb geheel ntet ontevre den. Hij weet, dat hij een kunstenaar is met een roemrijke toekomst, en is gelukkig, lederen dag verheugt hij er zich over, dat hij mot weduwen, die kamers verhuren, niet meer te doen behoeft te hebben. Maar onderbusschen woTdt hij in het geheel niet gewaar, dat zich om Hilma'e mond een diepe trek van lijden heeft gegroefd cn dat- zij er verouderd uitziet. ATJEH. De kapitein der marechaussee J. la Gordt DI111Ó, thans gezaghebber te Samalanga, ls benoemd tot gezaghebber over de onder- afdeeling Seulimeum. Tot civiel gezaghebber over de onderaf. Samalanga ls benoemd de kapitein der marechaussee P. A. H, Heidens, thans civ. gezaghebber te Seulimeum. („Bat. Nbld.") RECLAMES, b 40 Cents per regel. Do Hoer Gr. Schnrink zegt waarom hy in de Plnk-Pillon vertrouwen lieoft. Toen men aan den Heer G. Schurink, wagenmaker te Raalte, vroeg, waarom hy de Plnk-PIllen zoo waardeerde, antwoordde hl]: „Om de eenvoudigste reden ter wereld, omdat zy my genezen hebben en omdat zy ml] genezen hebben, toen al de andere behan delingen schipbreuk hadden geleden." Onze verslaggever kwam op zyn laatste reis ln Nederland te Raalte en hoorde aldaar van den Heer Ten Hove, kruidenier, dat er zich zeer merkwaardige gevallen van ge nezingen door de Pink-Pillen te Raalte hadden voorgedaan en onder anderen bl) den Heer Schnrink. Onze verslaggever liet dozo gelegen heid niet voorbygaan en begaf zich naar zl)n woniDg. Aldaar vernam hy van hem persoon- lyk, dat hl] twintig jaren aan de maag geleden had, en een ieder weet wat het la aan een maagziekte te HJden. Telkens na het eten had hy een ongewone uitzetting der maag, welke hem zeer deed lyden. De eetlust was gering, de spy8vertering moeiiyk, by dit alles kort ademig en hinderde hem ten zeerste tot uitoefening van zyn beroep en maakte hem lusteloos. In do dagbladen, zoo verhaalde hy aan onzen verslaggever had ik veel over de Pink-Pillen gelezen, welke in dergoiyke gevallen, als het rnyne, groote diensten hadden bewezen. Yan af de eerste doos gevoelde ik roods beterschap, dit moodigde my aan, ik zette de behandeling voort, myn krachten namen toe, met lust verricht Ik weder myn arbeid, ziedaar zyn eigen woorden en daarom waar deer ik zo zoo en kan ze een ieder ten zeerste aanbevelen. Zy zyn onovertrefieiyk tegen bloodarmoede, bleekzucht, neurasthenie, zenawzlekten, maag ziekten, algemeene zwakte, en bewyzen groote diensten by rhoumatiek en heupjicht. Prys f 1.76 por doos; f9.— per 6 doozen, VerkrUgbaar by J. H. I. SnabildJ, Steiger 27, Rottordam, Hoofddopothoudér voor Nederland, en Apotheken. Franco toezending Logen postwissel. Ook ocht verkrygbaar voor Leidon on Om- strekon bU Reyst Kbak, Drogisten, Bees tenmarkt Wyk 5 No. 41, on J. H. Dijkhuis, Drogist, Hoogstraat No. 1703 54 De kantonrechter te 's-Gravenhage heeft vrijgesproken den schipper van een Sche- vemingsch visschersvaartuig, die veertien dagen geleden terechtstond ter zake, dat hij door het kiezen van een ligplaats op niet behoorlijken afstand van een Engelsch vaartuig, dat in zijn nabijheid met de vischvangst bezig was, schade zou hebben toegebracht aan de netten van dat Engel- sche schip. Voor denzelfden kantonrechter stond te recht een Scheveningsclie schipper, onder de aanklacht op de Noordzee, bij do uit oefening van de visscherij, 56 netten te heb ben gekapt (waarde ongeveer /2000) ten nadeele van een Vloardingsclien logger. Met de behandeling dezer zaak bleek ech ter, na een langdurig getuigenverhoor, dat in den bewnsten naclit een Engelscho traw ler, onbemerkt aan boord van hetVlaar- dingscho vaartuig, -in dc nabijheid van den Vlaardinger was geweest, en do mogelijk heid 'dus niet buitengesloten was, dat door de bemanning van het Engelsche schip het kappen, dat door den Scheveninger abso luut ontkend werd, gepleegd was. Het O. M. vroeg vrijspraak, waarbij bekl.'s raads man, mr. Yan Hamel, uit Rotterdam, zich aansloot. Men meldt uit 's-Gravenhage aan het „U. D.": Naar wij vernemen, is een kapitein- kwartiermeester van het leger in Nedor- landsch Oost-Indië, met verlof in Neder land en hier ter stede woonachtig, bij von nis van den krijgsraad in het 1ste arrondis sement, wegens mishandeling van do bij hem in dienstbetrekking zijnde kinderjuf frouw, veroordeeld tot 5 dagen gevangenis straf. Door den veroordeelde zou een request om gratie bij H, M. de Koningin zijn inge diend. V on) als chin g .van een werhmanslcaart. Do Vijfde Kamer der rechtbank te Am sterdam deed gisteren uitspraak in de zaak van den 18-jarigen electricien, die een werkmanskaart, afgegeven door de H. IJ.- S.-M. voor een weekabonnement 3de klasse van Amsterdam naar Haarlem en terug, vervalschte en veroordeelde hem wegens valschheid in geschrifte tot één maand ge vangenisstraf. (De eisch was 2 maanden). De beklaagde werd ontslagen van rechts vervolging ten aanzien van het mede ten laste gelegde gebruik maken van het ver- \aLschto geschrift, aangezien de overgifte der kaart aan den electricien Pupping niet als een strafbare handeling kan worden be schouwd. Mishandeling. Het- O. M., mr. Went-holt, eisch te voor de 4de Kamer der Rechtbank fce Amster dam, een maand gevangenisstraf tegen den 20-jarigen koetsier K. W. Gosen, wegens dierenmishandeling. In den nacht van JG op 17 Januari kwam hij van het Centraal Station bet Damrak oprijden, voortdurend zijn paard met de zweep tegen de flanken cn ondor den buik ranselende^ niettegen staande het in vollen draf liep. Hij bleek in beschonken toestand te hebben verkeerd. Reeds was hij twee maanden, door de politie als koetsier geschorst. Verder stond dezelfde Gosen terecht we gens mishandeling van zijn toenmalige buurvrouw, H. E. VonkDe Voos. Hij woonde indertijd in een perceel in de Wil lemstraat twee-hoog achter. De familie Vonk woonde één-hoog achter. Tusschen be klaagde en deze familie ontstond twist, van weerszijden werden er scheldwoorden ge wisseld, en op den 26sten October kwam het tot een uitbarsting. In zijn drift zou hij toen vrouw Vonk met een mes een steek in den linkerschouder hebben toegebracht. Toen de politie in do woning van beklaag de kwam, was do beklaagde bezig met het mes in het schot der kamer t© prikken, on der de woorden: „Als ik 'm treffen kan, heb ik er 20 jaar voor over." (Die 'm was de man van de vrouw, die hij zou gestoken hebben.) Do beklaagde herinnert zich niet of hij de vrouw gestoken heeft, zoo driftig was hij. De heer O. J. van Ledden Hulse bosch, die het meB onderzocht, vond or bloedsporen aan. Wegens afwezigheid van een paar getui gen werd de behandeling dezer zaak uitge steld. Koloniën. BATAVIA, 15 21 Januari. De „Dell Courant" bericht, dat door den resident van Sumatra's Oostkust aan de be heerders van de ondernemingon verschillende vragen ter beantwoording zyn voorgelegd, om de Regeering op de hoogte te brengen van den indruk, dien het onderzook van mr. Rhomrev by de Javaansche en Chineesche koelies hoeft nagelaten en van den geest, die thans onder hen heerscht. CIVIEL DEPARTEMENT. Ontslagen: op verzoek eervol uit 's lands dienst, de eerste oommies bij den aanleg van staats spoorwegen, gedetacheerd bij den exploita tiedienst J. H. Marmot,. Benoemd: tot predikant bij de Pro- testantsche gemeente to Amboina, de pre dikant bij de Protestantsche gemeente te Bandjermasin J. C. van Hoeve; tot griffier van den landraad to Neira (Ambodna) de griffier van den landraad te Ponorogo (Madioen) L. J. van der Stiraaten. Ontheven: met ingang van den dag waarop dc benoemde predikant bij de Pro- testantsche gemeente te Amboina J. C. van Hoeve zijn dienst aldaar zal hebben aan vaard, eervol van de hem opgedragen waarneming van den dienst bij het Ma- leiscb sprekend gedeelte dier gemeente, de hiilppirediker ten dienste der inlandsche ohristen-gemeente te Wonreli (eiland Kis ser residentie Amboina) A. van der Lin- don. Verleend: wegons ziekte een tweeja rig verlof naar Europa, aan het lid van den Raad van Justitie te Soerabaia, mr. A. J. C. E. van Heycop ten Ham, en aan den secretaris der residentie Zuider- en Oosterafdscling van Borneo F D. Vorst man, met bepaling, dat laatstgenoemde zijn betrekking zal nederleggen op 2 Febru ari 1904, Ontslagen: op verzoek wegens ziek te eervol uit zijn betrekking, de commies der dorde klasso bij den post- en telegraaf dienst A. Broers. Verleend: wegens ziekte één jaar ver lof naar Euorpa, aan den controleur bij het Bininenlandsoh Bestuur op Java cn Ma- door a H. A. Voet. Ontslagen: uit *s lands dienst, de gewezen controleur bij het Binnonlandsch Bestuur op Java on Madoera, C. Ch. A M. W. V. Haye. MILITAIR DEPARTEMENT. Bij aan komst geplaatst: bij het eerste bat. de tweede luit. uit Nederland verwacht wordende, zijnde bestemd voor den dienst hier te lande G, P. van der Waart van Gu- lik: bij het rechterlialf zevende bat., de twee de luit. uit Nederland verwacht wordende, zijnde bestemd voor den dienst hier te lan de J. Engelbert van Bevervoorde; bij het reserve-bat., de ondorluit. van verlof uit Nederland terug verwacht wor dende J. H. Schei beier. Overgeplaatst: bij het garnizoens bat. van Palemhang de onderluit. bij het achtste bat. W. R. O. de Tkouars; bij het gamizoensbat. der Westerafdee- ling van Borneo, de eerste luit. bij het eer ste depotbat. W. H. O. Bloemhard; bij het eerste depotbat., de kap. bij het vijfde bat. G. J. Timmer bij het garnizoensbat. van Sumatra Oostkust (mobiele troepenmacht ter At- jeh's Oostkust) de tweede luit. bij het zes de bat. A, Pimentel bij het fwecde depotbat. de eerste luit. bij het eerste bataïllon W. Filet; bij het 19de bat. do eerste luit. bij het gamizoensbat. van Sumatra, Oostkust (mobiele troepenmacht ter Atjeh's Oost kust) T. K. Roque. bij het derde depot.bat. de tweede luit. bij het 19de bat. G. J. Bode; bij do troepenmacht in Atjeli ter nadere indeeling, de tweede luit. bij het 17de bat. P. A. F, Blom; bij het garnizoensbat. van Palcmbangr de kapitein bij het elfde bjit. J. H. Dib- betz Ingetrokken: zijn overplaatsing bij het garnizcensbat. van Palembang, de ka- pitedn bij het eerste-depotbat. E. A. A. van Heekeren. Overgeplaatst: van Willem I naar At joh en zulks met intrekking zijner over plaatsing naar Moeara Teweh, de officier van gezondheid der tweede klasse O. J. Prins^-varKWillem I naar Meen ra Tovreh '""de'officier van~gSzondheid tweede klasse T W. Puma. Geplaatst: bij aankomst uit Neder land de tweede luit. der art. J. H. Th. Ye- lu bij de vierde compagnie art. (vierde bergbatterijen) te Koeta Radja: de tweede lult. der art. Ch. R. Visser bij do tweede oompagnie art. te Babang; de tweede luit. der art. W. O. Oostveea bij do tiende compagnie art. (derde veld- batterij) te Willem I de tweede luit. der art. A. Bax bij do derde compagnie art. (derde bergbatterij) te Soerabaia, Krijgswetenschappen. De vergadering der Vereeniging ter b&« oefening van krijgswetenschappen te 's-Grar- venhage bood gisteravond een geheel ande ren aanblik 'dan onder gewone omstandig heden. Thans toch was, in tegenstelling met gewone omstandigheden, de burgerklee- ding uitzondering, daar, ten gevolge van het aangekondigde bezoek van Z. K. H, den Prins der Nederlanden, bijna alle aan- wezigo officieren in klein tenue tegenwoor dig waren. De voorzitter, generaal-majoor L. de Vla ming, deelde, alvorens 'de Prjns ter verga dering kwam, mede, dat het diens uitdruk-c kelijko wensch was, dat de bijeenkomst haart gewone verloop zou hebbon. Precies te 8 uren verscheen Z. K. H. in generaals-uniform, vergezeld van zijn adju dant, ter vergadering, drukte den aan wei- zigen generaals do hand en groette de aan wezigen, liet zich den spreker van den avond, den kapitein der artillerie O. J. M., Collette, voorstellen en nam zitting naast den voorzitter, waarna de kapitein Collette dadelijk zijn voordracht begon: „De to^< passing van do electriciteit bij het leger"^ De Prins gaf aanstonds door eigen voor beeld aan de vergadering het kameraad schappelijk karakter, dat de bijeenkomsten van „Krijgswetenschap" kenmerkt. Het verbod tot rooken was hiermede opgeheven. Te Amsterdam, te Rotterdam en ln Den Haag, ten kantore van den direc teur dor „Staatscourant" (Landsdrukkerij) zyn kosteloos te bekomen facsimiles van Italiaan- sc-he bankbiljetten, die 30 Juni 1904 vorjaard en dus waardeloos zullen zyn. De „Nieuwe Courant" hoeft zich een exem plaar van die nadrukken aangeschaft en kan de Nederlanders, die zooveel gelukkiger zyn om heusche Italiaansche banknoten te bezit ten, wel aanraden ter vergeiyklng oen stel van deze papierengoldnabootsingon aan te vragen. De tamelijk grove uitvoering van deze na bootsingen verstoort onmiddeliyk elke illusie om er zich op de een of andere manier be- driegiyk mode te verryken. Bovendien is in duideiyk sprekende lettors het woord annulate* (nietig) over de facsimiles gedrukt. Hoogstens kan dezo of gene Janus Tulp zyn salon er moe behangen en loenen deze bladen zich ook uitstekend tot het uithalen van de een of andere grap. Zoo liet een be ambte aan een der departomenten van Alge meen Bestuur zyn collega's de mooie bank- biljetten zien en vertelde tevens met oen milllonnair8-alr, dat by van een verren bloed verwant op Corsica '50,000 franken geörfd had. Groote vreugde in de gangpaden en voorhallen van het departement. De plotseling ryk geworden beambte zou een schitterend feest geven, tevens om afscheid te nemen van zyn collega's daar hy nu den dienst dacht te verlaten. Het sloeg zoo in, dat onmiddeliyk een aantal requesten in zee gingen om in zyn plaats te mogen komen. Toen don gewaandon mitlionnair dat ter ooro kwam, haastte hy zich aan de grap een einde te maken en het feest voor onbepaalden tyd te verdagen. Een verpleegde voor de eer sta maal te Veenhuizen, vroeg per brief het hom toekomende achterstallige loon als beambte van de Zuidafnkaansche spoorwegmaatschappy in Transvaal en ontving spoedig daarop een som van ongeveer f 472, waarmee by met goeden wil, by expiratie van tyd, weer in de Haatsckappy kan gaan werken. Een dief aangehouden. In een logement op de Boerenvlschmarkt te Rotterdam is aangehouden de 24-jarige J. de B„ uiti Bodegraven, die verdacht wordt zioh In Sep tember jl. te hebben Bchuldig gemaakt aan verduistering van een bedrag van f 300, welk geld hem door zyn patroons was ter hand gestold om een spoorweg-abonnement te nemen. Dit geld verteorde by in Bussum by de wed rennen en vervolgens ontweek hy naar Engeland. Na zyn aanhouding bleek bovendion. dat hy ook nog twee maanden gevangenisstraf moest ondergaan wegens verduistering. Te Hengeloo (Ov.) brak brand uit in de li keur stok ex-ij en minera*lwater- fabriok van den heer Brunger. Het heele perceel brandde uit. Verzekering dekt de schade. Te Hapert (N. Br.) ls de hoeve van de wed. Soontiena mot den geheelen Inboedel door brand vernield. Vior koeien, één vaars, é4n paard, twee kalveren en één geit zyn omgekomen. Alles was verzekerd, bohalve het vee. Hoog water. Wegens over- strooming van don spoorweg is hot personen vervoer op hot traject Harenberg Baak der stoomtram Zutfen—Emmerik gestaakt. Aan liet Katervoer ie, wegens hoogen wa terstand, de overtocht per pont gestremd. De overtocht beeft per rooibeot plaats. Uit Wagenlngen: Het water biyft wassende,' Al wat binnen de dyken stond, vras reeda ondergeloopen, dus ls hot etygon slechts op de peilschaal aan het Leksvoer to xlen. Een kerk geplunderd. Naar uit Santander gemold wordt, ls de kerk van de beroemde, uit de 11de eeuw dagtoekende Colegiata van Santillano del Mar, geheel leeg geplunderd. De dlevon zouden nlot minder dan 41*4 kilogram gouden en ziboron voor werpen bobben medegenomen, welke niet alleen een groote stoffeiyke waarde hebben^ maar als kunstwerken en oudheden onschat baar zyn. De dieven schynen mot ean automobiel gevlucht te zyn. Merkwaardig genoeg is geen enkele deur opengebroken. Men vreest dat de dieven de onschatbare kunstwerken zullen smelten, om de sporen van hun diefstal te doen verdwynen. Gendarmen zyn naar al de plaatsen van den omtrek gezonden en overal heoft men telegraphiech bevolen elke verdachte automobiel aan te houden.

Leidsch Dagblad | 1904 | | pagina 6