Thee E.Br^ndsma F0KSERS MAREDIJK 15 17. Centraal Apotheek. 1 Stoomtram Haarlem-Leiden. Apothekersdijk 35. - Telephoon No. 533. Gebruik PGETS-EXTRAC1 No. 13479 LE1DSCK DAGBLAD. MAANDAG t FEBRUARI. TWEEDE BLAD. Eerste Kamer. Gemengd Nieuws. Deukt om Sclioolkindmoctlin»; Stoomdrukkerij TADONIS, Wij hebben de eer onze geachte Cliën- teele te berichten, dat onze zaak 15 F e- bruari a. s. verplaatst wordt van Stillen JHijn 9 naar VEiSKOOW STOKHUYZEIi. Aanbevolen soorten van ƒ1.en 1.25 per '/a KG., extra geurig en waterhoudend Billijke prijzen. Uitsluitend tt contant. Gevestigd JACs. FLES Jr., Lood- en Zinkwerker. Heerensteeg 18. Beleefd aanbevelend. E. J. J. GBQENEVELD, Verkrijgbaar in alle buurten der stad. MagazijnBreestraat 86, Anno tüM. Wijziging der Gemeentewet. Aan do orde is het ontwerp tot wijziging van de Gemeentewet. Over die wijziging werd nog eenige discus sie gevoerd vooral teD opziohte van de eeds- quaogtie. De heer Van Boneval Faure maak te aioh daarover zóó warm, dat zijn gebuur, do heer Vcning Meinesz, uit schrik voor dee sprekers oratorische beweeglijkheid weg loop uit de bank. Do heer Van Boneval Faure zeide echter zajn stem aan dit punt niet te zullen ont houden; alleen reeds omdat er thans ten op zichte van den burgerlijken stand waarheid in de wetgeving zal worden betracht, waar door niet langer het gazag en de eerbied voor de wet zal worden ondermijnd. Wat na de eeds-quaeetie betreft, zet Spr. uiteen, dat in de Grondwet de woorden „godsdien stige gezindheid" bate ekenden: het kerkge nootschap, waartoe men behoort. Dooh in 1887 is die uitdrukking ge schrapt en is de keus tusschen eed of belof te afhankelijk gesteld eenvoudig van de per soonlijke gezindheid van hem, cue tot afleg ging daarvoor geroepen is. De Grondwet wil niet meer en kent niet meer de gods dienstige gezindheid als kerkgenoot-schap. Nu heeft de Minister beweerd, dat de Grondwet geenszins hot behoud van den ccdsdwang in den weg stond, dooh met hei vervallen van de woorden: „Overeenkomstig do godsdienstige gezindheid" in de Groud- wet, vervalt tevens het fundament voor dij bepaling in de bijzondere wetten. De Grond wet, zooals zo nu is geredigeerd, veroordeelt don eedsdwang; zoo is do wetgever dus ge bonden, de vrijheid te huldigen. Nu kan de. wetgever de zaak in status quo laten, dooh wijzigt hij een artikel, dan is hij go bonden aan den geest der Nieuwe Grondwet. Dceh nu heeft men in art. 65 dc bepaling pasklaar gemaakt aan de oude lezing van de Grondwet; juist andersom dan men had moeten doen, nu men eenmaal tot wijziging overging. Dit heoft niet veel weg van den status quo, dien de Minister heeft willen handhaven, zonder het echter te doen. Status quo beteakent: „Ik laat do zaak zooals ze is." In de zaak van de vrou- wenquaestie heeft de Minister zich gehou den aan de lijn van de Grondwet, die man non wenscht in hot bestuur van Staat, Provincie en Gemeente, doch bij de eeds- quaeetie wordt diezelfde Grondwet op zij gezet. Spr. wraakt de tegenstelling tusschen incidenteel en principieel. Ook incidenteel kan men principieel wijzigen. Dat daardoor een unioam zou ontstaan, is geen urgumenr. daar dit geheelo wetje den toets der wetge vende critdek moeilijk kan doorstaan. Maar een unicum is, dat de ambtenaren van den Burgerlijken Stand nu inzake den eed de vrijo kous hebben, terwijl de burgemeester de secretarie en de ontvanger gebonden zijn. De Minister stelt in uitzicht een later om vangrijke herziening inzake de eedsquaestie, doch op die latere regeling behoefden wij Lor niet te wachten; wij hadden hier een fait acquis in de Grondwet van 1887. Daar om heeft Spr. tegen deze bepalingen ern stig bezwaar, al zal hij vóór de wet stem men, om het overwegend belang van de re geling van den Burgerlijken Stand. De heer Van der Does de Willébois zal zich bepalen tot bespreking van de regeling van den Burgerlijken Stand. Hij juicht de voorgedragen verbetering zeer toe. Daar door toch wordt gebroken met een slechten toestand, die al veel te veel is ingeworteld Hij juicht het ook toe, dat do ambtenaren van den Burgerlijken Stand niet meer uit Won van den Raad gekozen behoeven te worden. Eenig bezwaar heeft hij tegen de benoeming van ambtenaren ter secretarie, tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Aan het Dagelijksoh Bestuur zou Spr. dele gatie wallen geven, om die ambtenaren te benoemen tot hulpambtenaren van den Bur gerlijken Stand. Hij meent, dat uit de wet niet spreekt de noodzakelijkheid om bezol digde ambtenaren van den Burgerlijken Stand te hebben. De heer Van Leeuwen acht het urgent, dat in het bestuur der gemeenten verande ring worde gebracht. De Minister heeft d't denkbeeld onmogelijk geacht bij een partiee- lo herziening en Spr. geeft dat toe. Toch moot hij wijzen op de moeilijkheid om in groote steden hot Dagelijksoh Bestuur vol tallig te houden. Met uitbreiding van het aantal wethouders zal men, naar Spr.'s oordeel, het doel niet bereiken. De hier voorgestelde regeling van den Burgerlijken Stand aoht Spr. urgent en daarom zal hij er voor stemmen, maar niet minder urgent is een wijziging der samen stelling van het Dagelijksoh Bestuur en hij hoopt, dat de Regeering die in overweging zal willen nemen. De heer Van Zinnincq Berg ma nn wijst er op, dat de mogelijkheid zich kan voor doen, dat een ambtenaar ter secretarie van een kleine gemeente niet benoembaar zal zijn tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand, omdat hij bijbetrekkingen heeft die zulks verbieden. De heer Reekers zegt, dat het facultatief stellen van den politieken eed niot als voor beeld mag genomen worden voor andere ge vallen. Bij het vaststellen van suooessiere.h- ten bijv. zou waarschijnlijk ieder zich bepa len tot de belofte en niet voor do plechtig heid een eed gaan afleggen. Spr. is er na tuurlijk vcor, om het aantal eeden zooveel mogelijk te beperken. Do heer Van Roy en vindt de voorgedrag geil regeling niet zeer gelukkig en vreest, dat zij tot moeilijkheden en kasten voor do gemeentekas aanleiding zal geven. Zij i°. eigenlijk alleen goed voor groote secreta rieën. Spr. komt er tegen op, dat ook hier weer de koeten' voor een Rijkszaak gelegd worden op de^schouders der gemeenten. De Minister van Binnenlandsche Zaken wederlegt in de eerste plaats de bedenkin gen van den héér Van Boneval Faure. Was in 1846 de eed nog obligatoir, in 1887 werd zij facultatief gesteld. Volkomen waar, maar daaruit vloeit nog niet voort, dat dit op alle gevallen moet worden toegepast. Di> heer Van Boneval Faure bleef althans in gebreke do juistheid dier stelling te bewij zen en de minister betwist haar ten sterkste De redeneering van den heer Faure zou op gaan, wanneer uitdrukkelijk in de Grond wet stond, dat geen eed mag worden gevor derd van hen, drie hem niet wenschen op te leggen, maar dat staat er niet in. De mi- nistor meent dat in dit wetsontwerp het sta tua quo volkomen wordt gehandhaafd, Fr worden toch geen nieuwe eedon in de wet gebracht; maar gehandhaafd worden de eoden, die er in worden opgenomen. Er is eenvoudig een misverstand weggenomen, zon der dat aan de materie iets is veranderd. Het aanstellen van hulp a mbtenaren voor den Burgerlijken Stand achtte do minister niet wenscbelijk. De bezoldiging is faculta tief. Groote verzwaring van kosten voor dc gemeente verwacht do minister niet; mocht dit wol het geval zijn, dan zal overwogen worden of daaraan is te gemoet te komen. Het kiezen van wethouders uit leden van den Raad is een behoefte, welke niot kan worden losgelaten. De verandering van de bestuursinrichting der gemeenten is van te grooten omvang om haar nu reeds toe te zeggen. Na replieken werd het wetsontwerp goed gekeurd. Bemeenleraad van Leiderdorp. De vergadering wordt met gebed geo pend, waarna de notulen der vorige wor den gelezen en goedgekeurd. Naar aanleiding van die notulen deelt de voorzitter mede, dat de pomp aan do Doeelaan is herstelddat, naar het oor deel van B. en Ws., de lantaarn over den Hoogmadeschen weg, voor het oogonblik, goed is geplaatst en dat B. en Ws. een on derzoek hebben ingesteld naar de langs den weg geplaatste palen, hetwelk nader zal worden voortgezet. Hierna wordt mededeeling gedaan van eenige ingekomen stukkon, o.a. van een telegram van den Grootmeester van het Huis van Hare Majesteit de Koningin- Moeder, waarbij vriendelijk dank wordt betuigd voor de op den 22stcn Januari aangeboden hulde; van het proces-verbaal vaji de opneming der boeken en kas van den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt, dat op den 21sten Januari in kas was /1772.30i; van brieven van Ged. Staten ten geleide van goedgekeurde kohieren van boofdelijken omslag en schoolgeld; van het verslag van don toestand van het openbaar lager onderwijs over 1903. Vervolgens deelt de voorzitter mede, dat blijkens opgave van het hoofd der openbare school op den 15den dezer het aantal leer lingen bedroeg 152, weshalve een onderwij zer van bijstand meer moet worden aange steld. Na eenige bespreking worden B. en Ws. gemachtigd sollicitanten naar do betrek king op to roepen. In verband met de daaromtrent met het gemeentebestuur van Zoeterwoude gehou d n bespreking en gevoerde corresponden tie wordt met algemeone stemmen besloten Gedeputeeide Staten machtiging te verzoo- ken om met de gemeente Zoetorwoude een nadere regeling aan te gaan omtrent 'de toelating van kinderon uit die gemeente op de school alhier. In afwachting van die machtiging brengt de voorzitter een consept-overeen- komst ter tafel, die, na een wijziging op verzoek van den heer Moraal daarin aan gebracht, wordt vastgesteld. Hierna is aan de orde het verzoek van H, J. Fensing Jr. te Leiden, om vergunning tot het aanleggen van straten op een per ceel tuinland (van den heer Speet) aan vie Rijnkade. De vergunning wordt verleend, onder een zestal voorwaarden. Daarna wordt besloten uit den post voor Onvoorziene Uitgaven der begrooting 1903 te voldoen 16,50, wegens verterings- koston en om van den post onderhoud der brandspuiten 120 af te schrijven en over te schrijven ƒ42 op 'dien voor druk- en bindwerk cn 78 op dien voor kosten van verpleging van arme krankzinnigen. Tot- led van het bureel van stemopne ming voor j verkiezing van leden der Provinciale Staten in 1904 worden be noemd de hceren J. Boot en S. J. van der Stoel en tot 3de lid de heer T. Rijnsbur ger, terwijl de overige leden tot plaatsver vangers worden aangewezen. Bij do gebruikelijke rondvraag vestigt de heer Moraal do aandacht op den minder goeden groei van een heg, die een tweetal jaren geleden op de begraafplaats is aan gebracht; op verzoek van B. en Ws. neemt hij op zich een grondig onderzoek in te stellen cn, zoo mogelijk, middelen te hera men tot verbetering. De heer Boot vraagt en verkrijgt inlich tingen omtrent een nabij den Lagen Rijn dijk geplaatst tuinschuurtje, waarna de vergadering wordt gesloten. C-So'ul. friij. van Landbouw. In de jongste vergadering van 't hoofd bestuur der lloll. maatschappij van Land bouw werden de voorjaarskeuringen be paald op 8 Februari te Amsterdam en op 15 Februari te Rotterdam, Aan do afdeeling Enkhuizen zal voor de tentoonstelling, dio tusschen 6 on 10 Sept. a.8. zal gehouden worden ter gelegenheid van do algemeene vergauering der Maat schappij (die op 7 Sept. wordt bepaald) de gewone bijdrage vanwego do Maatschap pij toegezegd worden, terwijl do leden van het hoofdbestuur persoonlijk uitlovingen beschikbaar stellen. Van den Minister van Waterstaat was ingekomen de mededeeling, dat aan direc teuren van het Rijkslandbouwproefstation te Hoorn cn het Rijkszuivelstation to Lei den is opgedragen gedurende hot loopende jaar een onderzoek in te stollen naar het verband, dat bestaat tusschen het vetge halte van kaas en dat van do melk waar uit zij gemaakt ia. Om dit onderzoek te doen slagen, acht do Minister hot aan te bevelen, dat de zuivol- oonsulenten der Maatschappij van Noord- Holland en Zuid-Holland respectievelijk den directeur van bedoeld proefstation en dien van het zuivelstation 'daarbij behulp zaam zijn, ten einde hun de medewerking van een voldoend aanhad zuivelbereiders to bezorgen en dezen de noodige instruc- tién to geven, waarom hij verzocht 'den zui- velconsulenten daartoe do noodige op dracht te doen. Het hoofdbestuur zal hier aan gevolg geven. Tot voorzitter der Commissie voor do Wetsherziening, dio dit jaar moot geschie den, werd benoemd de voorzitter der Maat schappij, tot plaatsvervanger de 2de voor zitter, de he.r jhr. R. J. J. Repelaer. De herziening is een periodieke. Wijz'glng in de Hoogeronderwijswet. De faculteit der wis- on natuurkunde aan de Rijks-universiteit to Groningen heeft een schrijven gericht aan den minis ter van binnenlandsche zaken, om haar al- geheele instemming te betuigen met het adres, dat door de overeenkomstige facul teit der universiteit te Amsterdam in De cember van het vorige jaar aan den Mi nister is verzonden. De faculteit to Gronin gen verklaart eveneons, dat naar haar meening art. 82 dor bestaande Wet op hot Middelbaar Onderwijs niot onveranderd be hoort to worden overgenomen in het den llden Maart 1903 ingediende wetsontwerp tot aanvulling en wijziging der Wet op het Hoogor Onderwijs. Dit art. 82 geeft aan ingenieurs de on derwijsbevoegdheid aan 6cholen voor M.O. in de „technische wetenschappen". De fa culteit te Amsterdam wees op de naar haar meoning onjuiste interpretatie hieraan ge geven, en betoogde, dat het ingenieursdi ploma met voldoonde geacht kan worden om hieraan te verbinden do onderwijsbe voegdheid voor wiskunde, natuurkunde of scheikunde. De faculteit te Groningen ver ecnigt zich geheel met de daarvoor aange voerde gronden. Do ,,Nod. Sport" bericht, dat het bestuur van do renbaan to Wocstduin on een 15-tal trouwe bezookers van dio baan tot de dirootio dor Holl. IJzeren Spoorweg- Mij. hot verzoek hebben gerioht, in hot a,s. seizoen don extra troin van Den Haag (en Leiden) naar Woeatduin en terug te laten loopen van en naar Rotterdam. Te Rotterdam brak Zaterdag nacht cxm halfeen brand uit in do siga renfabriek van P. Berkhout, Sophlastraat 61. Sorteorkamer, magazijn en bergplaats, alles gelijkvloers, branddo njgenoog uit, terwijl het pakhuis, waarin pakken tabak, alleen waterschade bekwam. Vermoedelijk is do brand ontstaan in de aorteerkamor, dio Zaterdag halfnegcn door het personeel ver laten wae. Om half twee was de brand door drie spui ten gebluscht. Verzekering dokt do schade. Naar do ,,N. R. C." verneomt, is aan dr. A. Lant, gemeente-scheikundige voor het onderzoek der voodingsiniddelen to Rotterdam, in verband met de aldaar heerschcndo typhus, opgedragen in enkele plattelandsgemeenten, van waar aanzienlij ke hoeveelheden melk daar ter stodo wor den aangevoerd, een onderzoek in te stel len. Do burgemcestor van Rhoon heeft een „Bekendmaking" op verschillende plaat son in zijn gemeente doen aanplakken, waarin hij de ingezetenen waarschuwt bij een bezoek te Rotterdam de noodige voor zorgsmaatregelen to nomen. Don ingeze tenen dor gomeonto Rhoon zolvcn worit in die bekendmaking aangeraden, melk en drinkwater te kokon. Aan do verwondingen, opge daan bij een val ran een stolling op de werf vaxi dc firma Rijkco Oo., in de Doklaan, to Rotterdam, is do scheepmaker R. van E. in zijn woning aan do Gouwstraat, waar heen hij j 1. Dinsdag, na het ongeluk ver voerd word, overleden. Omtrent de voorloop ig e sursé- onoe van betaling van de firma Wilhelm Schroder to Amsterdam, wordt in „Unitas" medegedeeld, dat do door do deskundigen na onderzoek verkregen resultaten zeer be duidend afwijken van de opgaven en staten, die door do firma Wilhelm Sohródor aan de rechtbank zijn volstrekt geworden. Uit do vroeger medegedeelde gespecificeerde uit voerige staten van baton en schulden was op to maken, dat do toestand was als volgt: baton 1,203,639.67, schulden 1,180,979.41, batig saldo ƒ27,969.53. Thans blijkt do toe stand geheel andean to wezen, zijnde or, in plaate van een batig saldo, een tekort van niet minder dan £17,571.01. Zaterdagavond word in het Pa. lois voor Volksvlijt te Amsterdam dc tweede vergadering van den „Algemeenen Neder- landsohen Diomantbewerkerabond" gehou den, ter bespreking dor leerrvgeling. Zij had hetzelfde vorloop als die van Donder dagavond. Ook nu trad weder do heer H. Polak, bondsvoorzitter, als inleider op, en ook ditmaal voerde geen der aanwezigen op positie togen do door hot hoofdbestuur voor- gestolde resolutie. Het resultaat was dat bleken tc zijn uit gebracht: Donderdag 2913 stommen voor, 146 begon on 12 blanco, Zatord: g 1932 stem men voor, 118 togen on 13 bl neo. Dat is dus totaal 4815 stemmen voor de resolutie, 264 togen en 25 blanco, te zamen 5131 stem men. Dit besluit cm dc inhoud der resolutie zul len officieel ter kennis der Amstcrdam- sche J uweliors-Vereen i ging" wo.dcn ge bracht. Dc Antworpscho diamantbewerkers heb ben Vrijdag mot 1320 tegen 180 stemmen (en eenige blanoo stembriefjes) b sloten leerjongens in hun werkplaatsen toe te la- ton, indien de patroons van hun zijde er in toestemmen, don arbeidsdag op 9 uren te brengen. By een van do grootstori rogia* ten te Amsterdam kwam dozer dagen een burgermannetje eenlgszins bedremmeld vrauon of hy ook indium verkocht. Verbazing van den bediende, die zich echter goed houdt en, met hst verzoek even te wachten, naar ach'er gaat, naar het bureau van den patroon. Ne een oogenblik komt hy terug met het ge wichtigste gezicht van do wereld: „Niet voorradig, mynheer, maar wo kun nen 't wel voor u bestollen. Maar mag ik u er op opmerkzaam maken, dal het zoowat f 90,000 het gram kost. Hoeveol wenscht* u te hebben?" Friemelend aan oen knoop van zyn ietwat kale overjas, antwoordde het mannetje: „Och, Ik dacht voor eon dubbeltje." Do bediende had moeite zyn air van ge wichtigheid te bewaren. Burgerlijke Stand. LEIDERDORP Overlodon: Levenloos aan gegeven kiüd van Tjjs Bakker en Luieke Kootstra. Si'OMPWIlK. Uevalleu: F. Dol leboom goh. v. d. Moer D. U. A. Klouien geb. ICassels E. Al. Al. van Rijswyk geb. v. Kuijk D Overlodeu: J. L. Suykorlund Z. 7 m. H. Al. van Dommelen D. 3 w. L. C. Dollebootn Z. 16 m. VALKEN' DURG. 0 eb or on: Johannes, Z. van Abraham Oosioiiee on Alida van Egniond. ZOETERWOUDE. Geboren: Adiuuia Cor- no.in. D van 0. v. d. Lioovon en M. v. Velzon. Cornelia Johanna, D. van C. do Langon en C. J. Valk. Picter June, Z. van J. v. Konijnenburg en G. Rynebuig'-r. Johanna Mnua, i>. van A.. C. W Viei bergen on P. P. M Poulain. Alur- tinus Gorardus Johannes, Z. van A. Pijnnker on O. C. Vreeburg. Johanna Helonu Geerlruido. D. van Ph v. d. Aluut en Joh. Lagerherg. Ovorledon: Johanna Alaria Humuie, o., 17 j., wonende Ie Nieuwkoop. ZEGWAARD. Geboren: Jacoba Adriana, D. van J. van den liook en A. J. Dogterom. Ovorledeu: Levenloos anDgegoven kind van hel vrouw, geslacht vnu 11. Houtman en Al. LJennik ke. Ondertrouwd: P. Westhoek 22 j. en Th. Reuneker 21 j. ZÜETERMEEIt. Geboren: Arontje, D. van K. do Graal!en iBlyleven.Helena Margaretha, D. van H. Hoogland ou N. Aloleman. f^ara Cornelia. D. van N. vau der Volden ou J. Blijloven. Overleden: Marinus Dos, 76 j., weiir. vai A. Droekhuijzen. Xu do Nted. XVerlitiir. zijn opgonomcu i DATÜM. DAGEN. Tolw para. Kin- I jj* «laran S 1 H 24 Jan. Zondag 58 20 84 25 Muaodag 74 22 DO 20 Dinsdag 76 20 102 27 Woanndag. 84 32 lid *8 Doodardug - 83 32 115 29 Vrydag 82 32 114 30 Zatardag 70 27 «02 LEIDEH-LBSSE. 1054 30 6018 18 Goedkoopste en g-erieüijkste.Reisgelegenheid. Van ijiiiDEUN naar 1ste KI. 2de KL 0EGSTGEE3T is Cent-s. Cent. SA.SSENHEIM Sö LISSE, HILLEGOM, BENNEBROEK, HEEMSTEDE of HAARLEM 30 Couponboekjes, verkrijgbaar gesteld bij de Goederen- Agenten, geven voor korte alslanden veel besparing. 8874 26 1040 20 AANLEG VAN WATERLEIDING. L De Administratie van het „Leidsch Dagblad" belast zich met het plaatsen van Advertenüën in alle Bladen. met den UIL. Tegen inlevering van TIEN DEKSELTJES kan mei GRATIS zijn Portret laten maken in het PtlOTOGKAPH1SCH ATELIER van den Heer 521 80 Stationsweg 13, Leiden. 3183 30

Leidsch Dagblad | 1904 | | pagina 5