Marktberichten. Do Eerste Kamer heeft gisternamiddag hot wetsontwerp tot aanleg, exploitatie en gebruik van telegrafen en telephonen, na kort debat, zonder stemming aangenomen. Daarna zou aan de orde zijn: Toekenning van eubsidio uit 's Rijks schatkist voor droogmaking van plassen onder Reeuwijk en Sluipwijk, doch wegens het vergevorde uur werd de behandeling van dit wets ontwerp verdaagd tot do volgende vergade ring, die door den "Voorzitter wordt vast gesteld op Maandag 26 dezer, des avonds. Bij beschikking van den minister vaa binnonlandsche zaken, is moj. dr. J. de Jongh, te 'a-Gravemhage, tot wederopzeg ging toegelaten als privaat-docent in de fa culteit dor letteren en wijsbegeerte aan de Rijks-universiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in do kunstgeschiedenis. Blijkens door de familie uit Indië ont vangen draadboricht is dê kapitein dor in fanterie P. W. Schoffel aar Klote bevor derd tot majoor. (N. li. C.) Hr. Ms. pantserdek&chip „Zeeland" wordt op 'e Rijkswerf te Willemsoord bui ten dienst gesteld en zal spoedig eonige re paration aan romp, ketels en werktuigen ondergaan. De uitgevers van „Europa" deelen mede, dat, „Het Leeskabinet" voortaan gecombineerd met hun tijdschrift wordt uitgegeven. M. a. w., „Het Leeskabinet" bestaat niet meer en „Europa" is vergroot. De Staatscommissie van enquête omtrent het spoorwegpersoneel zal 11 dezor en vol gende dagen vergaderen om haar verslag te stellen. Gistermorgen overleed to 's Hertogen bosch plotseling, in den ouderdom van bjjna 76 jaar, jbr. mr. F. X. J. M. Verheyon, oudste raadsheer In het gerechtshof aldaar. Geboren te Den Bosch 1 Maart 1829, pro- moveorde de overledene aan de Leidsche koogeschool als doctor in de rechten op 26 jlaart 1864. By koninkiyk besluit van 17 Sept. 1857 werd jhr. mr. F. X. J. M. Verbeyen benoemd tot kantonrechter te Bergen-op-Zoom en 10 Jaar later tot rochter in de arronJissements- rechtbank te Breda, om weder 10 jaar later die botrokking to verwisselen voor rechter ln do rechtbank te 's-Hertogenbosch, tot wel ker vice-president hy werd benoemd 28 Febr. 1880. Op 28 December 1889 word de overledene benoemd tot raadsheer in het gerechtshof. (P< N.-B. Crt.) Het stoomschip „Antenor," van Singapore naar Amsterdam, passeerde 8 Jan. Prawle- point; do „Bosoekl," van Java naar Rotter dam, vertrok 8 Jan. van Havre; do „Solo" vertrok 8 Jan. van Batavia naar Rotterdam de „Kiel," van Java naur Amsterdam, pas seerde 7/8 Jan. Gibraltar; de „Voorburg" vertrok 8 Jan. van Rotterdam naar Fcrnan- dina; de „Borgedorf," van Java naar Amster dam, passeerde 8 Jan Dover; de „Oberon," van Palermo naar Aineteidam, passoerde 6 Jan. Gibraltar; do „Goneral" (thuisreis) arri- veerdo 7 Jan. te Marseille; de „Prins Hen drik," van Amsterdam naar Batavia, pas- seorde 8 Jan. Kaap Carvoeiro; de „Prinses Sophie" vertrok 7 Jan. van Batavia naar Amsterdam; do „Rotterdam," van Nleuw- York naar Rotterdam, passeerdo 8 Jan. Prawlepoint. Bodegraven. De bevolking dezer gomeente bestond op 81 Dec. 1902 uit 2174 man nen en 2284 vrouwen, te zamen 4468 per sonen. In 1903 werdon geboren 188 kin deren, als 99 jongens en 89 meisjes. Er ves tigden zich 248 mannen on 257 vrouwen, totaal 605 personen. Overleden zyn 57 man nen en 49 vrouwen, totaal 106 personen. Naar elders vertrokken 281 mannen en 236 vrou wen, totaal 466 porsoneD. De bevolking der gomoento bedroog op 31 Dec. 1903: 2233 mannen en 2846 vrouwen, te zamen 4679 zielen. Er werden 82 huweiyken gesloten. Levenloos werden aangegeven 6 kinderen. Donderdag avond trad alhier voor het Nutsdepartement in een openbare vergadering als spreker op dr. P. J. Proost, van Wor- merveer. Jammer was het, dat er slechts on- goveer 30 personon aanwezig waren, want do boeiondo rede door den heer Proost go- houdon, was waard door velen gehoord te worden. Het onderworp van den spreker was karakter en karaktervorming. De spreker deed grepon in de geschiedenis en in letterkundige producten en schotste de daarin voorkomende personon van karakter en ook do personen zonder karakter. Het karakterlooze, dat in den togenwoordigen tyd veel wordt aange troffen, niet alloen by de menschen, maar ook in do kunst, schreef spreker toe aan den stoom en de machines, die ons snel uuon loven en do karaktervorming ln den weg staan. Ook het gemis aan bewondering en liet niet hebben van Idealen, het overdreven vereonigmgsleveu, hot jacht maken op amb ten en baantjes belemmeren de karakter vorming. Vei botöring hierin, verwacht spreker, zal er komen, wanneer de opvoeding in het huisgezin en in do school ln het rechte spoor wordt gobr&cht en er meer samenwerking tusschen de ouders en dj onderwyzei s zal zyu. Leiderdorp. Burgemeester en Wethouders brengen tor konnis van do lotelingen der lich ting 1904, die verlangen by de zeemilitie te dienen, dat zy zich vóór 1 Februari a. s. ter secietarie kunnen aanmelden, eiken werkdag van 10 tot 12 uur en moer in het byzonder op Donderdag den SSsten dezer des voor- middags te 11 uren. in 1903 vestigden zich ln deze gemoonte 1445 m. oq 171 vr. werden geboren W j. en 88 m. Vertrokken uit de gemeente 165 m. en 167 vr. en overleden 22 m. en 14 vr. De bevolking vermeerderde alzoo met 26 mannen, 28 vrouwon en bedroeg op 81 Deo. 1903 dientengevolge 1066 mannen en 1086 vrouwen*. De heoron L. W. van Giessen, A. van Leeuwen, L. Los, A. Spek en H. 0. van •Woerkom hebben hun benoeming tot lid dor commissie tot wering van schoolverzuim aan genomen. Noordwyh. In de jongst gehouden verga dering der commissie voor de huldebetuiging san H. M. do Koningin-Moeder werd verder beiaadslaagd over het organisoeren van een kunst-feestavond. De verschillende leden, die zich onledig hadden gehouden met besprekingen met personen en corporation, brachten hier over vorslag uit, waaruit bleek, dat op één na allen in hun pogingen geslaagd waren en de feestavond verzekerd is. De opbrengst te verkrU- gen door het aanbieden van een lyst voor deel neming, komt geheel ten bate van het Emma fonds, daar allo medewerking gratis ia aan geboden. Twee sub commission zullen zich belasten met het opmaken van het definitief program en de versiering, enz. in do zaal. Als de voorteekenen duo niet bedriogen, belooft een en ander een genotvollen avond te bezorgen. Nooru wukerliout. En zoo heeft hefc ein de van 1903 ons nog verrassingen bereid. Wie toch had vermoed, dai we binnen zoo korten tijd nog twee raadszittingen zouden hebben. Ook de zittingen zelve leverden ver rassingen. De Sittardsclie mogen vermake lijk zijn, de onze zijn het gewoonlijk niet minder, al ie het om heel andere reden. Op do eerste zitting werd het gewoonlijk zoo plochtetatig zwijgen verbroken, doordat de eerste wethouder den voorzitter durfde te oontrarieëren en voor de tweede was een on gewone belangstelling. Et was namelijk juist driemaal zooveel publiek als gewoon lijk. Daar had je allereerst ro'n vriend Janus Voor het eerst had hij geen boek af te slui ten, wist dus waarschijnlijk met z'n leegen £ijd geen raad ea vermoedende^ dat 't er spannen zou, was ie van achter z'n kachel gok omen en present. De gelukkige uitverko rene voor het gewijzigde plan van het nieu we Raadhuis, moet ook een wenk hebben ontvangen om nu toch niet te ontbroken en zoo was ik ditmaal niet heelemaal alleen. Toon de burgemeester de eerste der hier bedoelde Raadszittingen zoo boos sloot, ver moedde ik wel, dat do bui een donderbui zju zijn, maar niet, dab de Raad er bang voor zou worden. Maar hij is hceleanaal schuil gegaan. Een klein oogenblikje verkeerden we nog in spanning, maar ik, die m'n Pappenheimers ken, was 'm spoedig kwijh Ik fluisterde nog even tot m'n vrind Janus: „Voel jij nog ietel" Maar bij hem was 't nog niet zuiver, al veranderde het ook heel gauw. Nu liad het gerucht gegaan, dat, toen de Raad het plan tot den bouw van een nieuw Raadhuis had afgestemd, de burgemeester het terrein had overgenomen, om daarop voor zichzelf een woning te bouwen. En dat gerucht ging er gereedelijk in. Nu reeds bij herhaling aan H M. do Ko ningin is verklaard, dat hier geen geschik te woning voor hem is, ging het toch niet aan, om do nog to huur staand© eensklaps wèl geschikt te vindon, terwijl altijd maar buiten do gemeente to blijven wonen, weer niet zou zijn to rijmen met een verklaring van latere® datum en bij zekere gelegenheid aan den Raad gedaan. „Als ik zeg, dat ik aan do gemeen to gehecht ben, is dat geen hollo klank 1" Hot hart sprong bij mij en bij Janus 6tellig ook op van vreugde, toen ik van dien bouw va® des burgemees ters woning hoorde. Maar lieven help, wat sprong het gauw terug I Toen zelfs do wethouder de heer Pennings zoo weinig op do penningen dor gemeente lette, dat hij niet een® protesteerde toen woordelijk word verkjaard, dat volgens hot gewijzigde plan hot nieuwe Raadhuis do go meente „een dikke achtduizend guldon" zou kosten, had ik alweer meer dan genoeg van de komedie. Maar nog oven wil ik aantoonen, dat ook deze verklaring een valscho is. Kleinigheden varwaarloozende zal het nieuwe Raadhuis tot dusverre aan de ge meente kosten: Aan terrein 1200; Het ophoogen geschat 300; Do pomp 180; Het plan 803; Do bouw 8037Totaal f 10,620. En zouden we er dan zijn 1 Of zou voor het ameublement en een woning voor den con- ciergo nog niet minstens vier duizend gul den zijn gemooid? Door eenigo bloembollen-kweekers is alhier oen afdeeling van don Kweekersbond. gesticht. Oud-A<le. By den heer J. van der Hulst werd Donderdagavond de jaarlhksche biljart- wedatryd gehoudeo. Vier der 18 mededingers behaalden een prys, en wel:P. van der Voort, van Noordwyk, lsten prys; L. van dor Lubbe, van Leiden, 2den prys; Bunnik, van Nieuw- veen, 3den prys, en A. van der Voort, van Oud Ad®, 4den prys. Het concours werd door vele blljartlief- hobbora gadegeslagen en men was eenstommig ln den lof over het spel van velen der mede dingers. Ou do wetering. Door de IJsclub „Ijsver maak zy ons dool" werd Donderdag 11. een wedstryd georganlsoerd in het schoonryden, waaraan 8 paren deelnamen. In weerwil van den sterken wind werd er keurig gereden. De pryzen werden behaald door: M. van Heyningen en W. van Heyningen, van Den Haag, lete prys; A. J. du Pau en J. v. d. Hoorn Lz., van Roelofarendsveon, 2de prys; A. 0. Jansen en G. Vyfhuizen, van Leiderdorp, 8de prys; F. CozUn en G. M. Bouwmeester, van Oudewotering, 4de prys. Door den heer G. N. Lemmerzaal, voor zitter der club, werden de pryzen met een kleine toespraak in café „Hollandia" aan do winners uitgereikt. De uitgeschreven wedstryd in bet hardryden op Vrydag 11., door de IJsclub „Prins Hendrik der Nederlanden", is wegens den ingevallen dooi niet doorgegaan. Owdabora. Dinsdagavond 12 Januari te 7 uren hoopt in de *aal „Concordia" te Alfeo l.i. voor de anti revolutionaire propagaudaclub op te treden in eon openbare vergadering de heer N. Oosterbaan, van Doesburg, met het ondorwerp: „Sooiallsme en stolvergodiug". Er zal gelegenheid gegeven worden voor debat. De toegang is vry. Rllnsburft. Bevolking van Rynsburg op 81 December 1908. Bevolking op 31 December 1902: 1363 m. 1237 vr totaal 259CL In 1903 geboren: 63 z., 47 d., totaal 100. In de gemoonte zich gevestigd: 57 m., 59 vr. totaal 116. In 1903 overleden: 26 m., 19 vr., totaal 44. De gemeente verlaten: 26 m., 44 vr., totaal 70. Zoodat het totaal der bevolking op 31 December 1903 was 2692 zielen. Er werden 2 levenloos geboren kinderen aangegeven en 36 huweiyken gesloten. De Chr. Zangvereeniging „Excelsior" gaf deze weok in de Ned.-Herv. Kerk haar ge wone jaariyksche uitvoering. Kon da. Van Druten, die de vergadering op de gebruikeiyke wyze opende, geen avond van kunstgenot, doch wel een aangenamen beloven, aan het eind der uilvoering kon hy echter constateeren, dat er wel degeiyk oogenblikken waren ge weest van werkeiyk kunstgenot. Zonder nog op de solo's te letten, die zeer verdlensteiyk werdon gezongen, waren er ook onder de nummers, welke het koor ten beste gaf, enkele, zooals „Pa. 42," „Bede om genade" en Jezus de Morgenster," die ons het sprekende bewys leverden, dat de zangvereeniging op den goeden weg la en onder leiding van haar directeur, den heer 0. v. Oeffelen, uitmun tende vorderingen heeft gemaakt in het af- geloopen jaar. By alle hulde, het koor go- bracht, zy echter óóne opmerking niet ten kwade geduld en dal is deze: laten toch de tenoren hun stem nog moer inbinden; daar mee zullen zy zichzelf en de Veroeniging een grooten dienst bewezen. De lezing van den heer N. Oosterbaan, schoolopziener te Doesburg, gehouden in Con cordia," heeft een groot aantal hoorders ge trokken. De inhoud dor redo „Aanval en ver weer" sloeg op den polilleken toestand van den laatsten tyd. Na een kort overzicht van de politieke geschiedenis en boteekenia der anti-rev. party, waarby spr. aanhalingen ten beste gaf uit kamerverslagen enz., uit ver- schillendo tyden en onder verschillende omstan digheden, bestreed en weerlegde hy verschil lende aanvallen op het beleid der huidige Regeerlngsparty, daarby duideiyk aan het licht brengend wat de anti-rev. party wil. Ten slotte wekte hy de aanwezigen op, voortdurend in de eene hand do truffel te houden, altyd op bouwend, maar ln de andore hand het zwaard, gereed om de aanvallen af te weren. Voorhout. Donderdag had alhier onder be stuur der Voorhoutsche IJsclub oen hard- rydery op schaatsen plaats. Zoo als altyd was deze weer byzonder ge animeerd, omdat niet alleen door Ingezetenen boven de 16 jaar (er waron er 82), maar ook zelfs door de Schoolkinderen daaraan werd deelgenomen; van deze telden wy 64 deel nemers. Hun wedstryd begon ln den morgen om- streeke 10 uren en daarby werden aardigen prysjes behaald door: Doris Langevel,d Ga. lste prfjs; P. Westerhoven late premie; Piet de Ridder 2de premie, hoewol voor de ver liezers ('t zyn kinderen) toch een douceurtje was weggelegd, en zy daarenboven allen werden onthaald op aoysmelk en krenten brood, dat dien kleuters, in aanmerking ge nomen de strenge kou, zeer ten goedo kwam. Den winners werden na afloop in het school- looaal door 't hoofd der IJsclub, den heer P. Berbóe Fz., hun pryzen uitgereikt. Daarna had de eigeniyko wedstryd van per sonen boven de 16 jaren plaats en de Voor- houters gaven daarby blyk ook opgewassen te zyn in schaatseneden tegen vreemdelingen b. v. Friezen en Groningers. Toonden laatst genoemden 't ya te kennen en de vlugheid van ryden tot een hoog pell to kunnen brengen, dat nam niet weg, dat zy door de Voorhouters zyn goslagen, want de prys van f 6 werd behaald door Th. 0. Mens, de lste premie/" 4 door 0. van der Mey en de 2de premie f 3 door M. Totteroo, terwijl bovendien aan een ieder, die naargelang by werd afgereden, toch een prUs werd uitgereikt, variöerend van f 1, f 1.25, f 1.50, f 1.75 tot f 2. Menig behoevend hulsgezin of weduwo in deze gemeente zal mei biymoedigheid aan deze hardrydery (draverij) terugdenken, daar de prys, die voor hen werd gewonnen, hun in dezen strengen winter zeer goed te stade komt. Do baan, ter lengte van 165 meter, werd op het snelst gereden in 17 seconden. Ook ons hoofd der gemeente, die zich voor dergelyke doolemdon niet onbetuigd laat, vereerde de feesteiykheid, door eon tyd lang persoonlijk daarby tegenwoordig te zyn. Waddingsveen. Alhier werd door de IJs club een ïingiydory op do kleine Putten ge houden, waaraan 23 paren deelnamen. De damespryzen en premies werden gewonnen door do dames Alblas, Van der Berg on Van Rooyen, terwyi de heeronpryzen werden be ha ild door de heeren Kreupeling, Kolkman en Alblas. Pryzen en premiön bestonden uit luxe-artikelen. Het bestuur der „Volkskiesvereeniging" had aan den Raad een adres gericht, om in de bestekken der gemeentewerken bepalingen op te nomen, regelende het loon der ver schillende werklieden, waarby hot bestuur te kennen gaf het loon voor vakarbeiders op 16 cent en voor grondwerkers op 14 cent per uur te bepalen. De Raad heeft hot adres ter zyde gelegd, omdat het niet kwam van een wettig bestaand lichaam met een onderwerp tot hun bepaalden werkkring behoorende. In de Donderdag 11. gehouden vorgade- ring der commissie tot wonng van school verzuim is in de plaats van den heer C. Jon genburger, die zyn taak aan een ander weri8chte over te dragen, als voorzitter be noemd de heer C. C. Regt. Tot secretaris werd herkozen de heer H. van Drimmelon. De geheel nieuw opgerichte openbare school aan het dorp ia in gebruik genomen. Het gebouw zlot er keurig uit en munt uit door sioriykheid en doelmatigheid. Warmond. De heer C. Fray, stationchef alhior, mocht den dag herdenken dat hy 25 jaren ln dienst was der Holl. IJz. Spoor wog- Maatschappy. Het ontbrak don jubilaris dien dag niet aan blyken vau belangstelling, zoo wol van de ingezetenen dezer gemeente als van de Maatschappy. De inspecteur van vervoer kwam hem zelf namens de directie fellciteeren en overhan digde hem een gesloten enveloppe, door het personeel van het Station alhier werd hem een fraaie fauteuil aangeboden. Lang zal deze dag den jubilaris wel in herinnering biy*en. Woubrugg». De houder ven het lotings- Dommer 7, in beroep tegen de uitspraak van den Militieraad, la door Gedep. Staten voor den dienst der nat. militie ongeschikt bevon den. Het vastgestelde aandeel dezer gemeente voor de lichting 1904 is 5 voor lange, 2 voor korte oefeningen, weshalve zullen houders van nummers 1 6 en 8 worden opgeroepen. De luitenant, belast met de hoofdleiding der voorbereidende militaire oefeningen ln deze gemeente, hield Donderdagavond jj. op de schietbaan der schietvereeniging „Oranje" een examen onder de leden dier veroeniging, waarvan er drie, met lof, slaagden. Bloemencorso. Het bloemencorso voor automobielen en rywielen ln April te houden in den tyd, dat de hyacinten oin Leiden in bloei zyn, zal, Indien mogeiyk, op Prins Hendrik's verjaardag (19 April) worden gehouden. Reeds ontving het bestuur tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer van den Alg. Ned. Wielrydsrs-Bond een toezegging van een flinke subsidie, benevens van verguld-zilveren en zilveren medailles. Ook de Automobiel-club deed toezegging tot beschikbaarstelling van verguld-zilveren eu 2ilveren medailles. Drank wei-actie. Gieteravond werd een groote openbare ver gadering gehouden In de Stadsgehoorzaal, belegd door het plaatseiyk Drankwet-Comité, bestaande uit vertegenwoordigers van de Gereformeerde Veroeniging voor Drankbestry- dlng, de afdeelingen Leiden der Ned. Veroeni ging tot Afsch. van Alcoholh. Dranken, den Ned. Studenten Anti Alcoholbond, het Kruis- verbond, den Volksbond, Vereenlging tot be- Btrydlng van drankmisbruik, en de Leidsche Werkl. Geheelonth.-Vereenlging. De vergade ring, die zeer druk bezocht was, werd ge presideerd door ds. R. J. W. Rudolph. Deze opende de byeenkomst te ruim 8 uren en bogon zichzelf te fellciteeren met het voorrecht zulk een vergadering to mogen lelden. Voor zich zag hy een goed gevulde zaal, wat op de sprekers animeerend zal werken. Hy ver trouwde dat het zal wezon een belangstellend publiek, dat hem een ordeiyk verloop ver zekert. Hy heette allereerst welkom de Kamer leden mr8. H. L. Drucker en W. van der Vlugt en deelde mede dat mr. N. de Ridder, burgemeester, wegens ongesteldheid was ver hinderd, zoo ook de Ijverige secretaris van het Comité, mr. Van Eek. Het onderwerp, dat thans aan de orde komt, le zeer belangiyk en wekt dan ook toe nemende belangstelling. Do hoerschende drink gewoonton met haar gevolgen hebben de zieners van ons volk over de toekomst met angst vervuld. Andere biyven de kroeg in haar onder schelden vorm als een heilig huisje beschouwen. Nu heeft do Regeering een wetsontwerp inzake den drank verkoop ingediend en Is de vraag: Hoe moeten w(j ons daartegenover stellen? Gaat ze le ver? Doet zo genoeg? Of moet ze nog verder gaan? Een viertal sprekers vol komen bevoogd en die we moeten bowonde- ren om hun yvor, zullen hun meening zeggen, waarna gelegenheid tot debat zal zUn. De sprekers werden daarna in de volgorde van hun optreden genoemd: de heoren Arle Willemse, van Utrecht; mr. Rutgers, van Amsterdam; mr. Van Gyn, van's Gravenhago, en pator "Weyers, van Uirocht. 't Eerst trad dus op de heer Willemse, spoorwegambtenaar, zooals was aangekondigd. Maar spr. zeide, alleroerst te zyn kind van zyn moeder, echtgenoot zyner vrouw, vader van zyn kreoat en vriend van het opkomend geslacht. Dit opkomend geslacht to boscher- men en by te staan by de moeilykheden des levens, achtte hy zyn taak en hy hoopte daar voor op Ieders sympathie. Daaiom was hy ook zoo Ingenomen met het aanhangige drank- wetontwerp, waarin vele bepalingen voor kwamen, die de jeugd en jongelingschap ten goede zullen komen. Spr. bepaalde zich tot die artikelen der wet, wo ke daarop in meer of minder nauw verband betrekking hebben: 't verminderen der drankgolegenhedoo, 't ver bod ten opzichte van wachtkamers en can- tlnes, daniesbedionlng, Zondagslulting en vooral het niet tappen aan jeugdige personen. Spr.'s slotsom wasniet geheel voldaan, maar toch zeer dankbaar. Om het ontworp tot wot ver heven te zien is er een stuwkracht noodig, waarom spr. zyn gehoor ten slotte opwekte tot propaganda voor het ontwerp, waarmede een nationaal belang op het spel staat. Do tweede spr. was mr. Rutgers, die zeide het wetsontwerp te zullen behandelen zooals een scheikundige zokore stof; hy zou laten ziou, hoe het op twee groepen van personen reageerde, nl. op de drunkbostryders en op de betrokkenen by den drankhandel in hun veelvormige verscheidenheid. De tydon, dio wo thans beleven, zijn ten opzichte van het Alcoholvraagstuk zeer be- langryk. Voor de drankbeotiyders is het een lust om te loven, Yoor de betrokkenen by den drankhandel is thans Leiden in last. De laatsten hebben de groote grief, dat by do drankbestrydera het rechtsgevoel ia ver stompt. Maar tegenover do belangen van den drankhandel staat het belang der gobeele natie. En de byzondere belangen, die m hoofd zaak de beurs raken, moeten wyxen voor het algemeen belang. En dat zeer peisooniyke belangen hier op den voorgrond treden, toonde spreker aan door er o. a. op te wyzen, hoe bierhuishouders en vorgunninghoudors in hun opvatting omtrent vrijhandel en do bepalingen betreffende sociöteiton verschillen. Omtrent de laatste punten gaan de vergunninghouders met de drankbostryders mee. Na de tweo groote argumenten der tegen standers van het ontwerp, nl. dat hun recht matig bolong zal worden aangetast en na tionaal kapitaal zal worden zoek gebracht, te hebben weerlegd, zette spr. zijn denkbeel den omtrent 't „local optaon" (het plaatse lijk verbod.) uiteen, dat volgenn ae memorie van toelichting ook der Regeering sympa thiek is en dat daarom nog in de wet zou kunnen worden gebracht. Dezo spr. eindigde ook mot een krachtige opwekking om het verzoekschrift, dat eerst daags vanwege het Drank wot-comité zal worden aangeboden, te teekenen. Kunnen wij dan al niet gedaan krijgen, dat het ont werp tot wet worde verheven, we hebben toch versterkt de volksovertuiging, dat de alcohol van het Vaderlandsche erf moet worden verdreven. Mr. Van Gijn die hierna het podium be trad, behandelde speciaal één punt, he( 9chijnhaar weinig beteekenend art 7, maa$ dat in de toekomst zal blijken van reusach tig belang te zijn. Volgens dit artikel zaj de vergunning stilzwijgend blijven bestaan, zoolang het vergunningsrecht wordt be- taald. De Regeering is uitgegaan van he4 standpunt, dat het er meer op aankomt waar en hoe wordt getapt, dan in hoeveel gelegenheden. In verband hiermede behandelde spr. uik, voerig het Gothenburgerstelsel en de doos den vorigon spreker behandelde „local op tion", die beide een kans van slagen zuL len hebben, wanneer niet de wetgever het recht heeft op een gegeven tijdstip een aan tal drankgelegenheden te sluiten. Het Go- thenburgersteisel heeft in Zweden niet aan de verwachting beantwoord, de Noren heb-' ben het stolsel verbeterd, doch in den geeety zooals spr. het wenscht toegepast te 7.iea zal het eindelijk kunne® voldoen. v Een pakkend slotwoord werd gesproken door een geestelijke, pater Weijera. Hij pleitte voor totstandkoming der wet uit: deernis metde vergunninghouder». Sprekers werkkring bracht hem nogal een» in aanraking met kasteleins en nu had hij nog nooit iemand aangetroffen, die mei dit beroep was ingenomen. Steeds luidde het refrein: „ik hoop dat geen mijner kin deren ooit dit beroep zal uitoefenen." Ia roerende taal schetste spr. daarna de bit tere gevolgen van het kroegleven, de ellen de van het drinken, en do kroeghouder is ook mensch en gevoelt de beteokenis van het dief cn diefjesmaat zijn, dr.t hem met tegenzin voor zijn bedrijf vervult. Hij ein digde ook weder met een krachtige aan sporing zelfs tot drankhandelaren en ver gunninghouders om de adressen voor de aanneming der wet te teckenen en de strak» voor te stellen motie te steunen. Yoor het debat gaven zich vier personen op, de heeren J. Hartevelt Az. alhier; Hen ri Koeberg, distillateur t» Rotte rdamj Bartman, voorzitter der Vereeniging vaj| Vergunninghouders te Amsterdam, cn Bos» solaar, adjudant-pikeur bij het reg. huza ren alhier, wien ieder 7i minuut werd to«* gestaan. Do heer Hartevelt, dio in deze wet eed groote bedreiging zag van het distillateur»' bed rij wraakte vooral het systeem van uit sterving. Wilde de Regeoring in eens bek monopolio van den drankhandel, hij zou ef zich bij neerleggen. D© fout van de drank bestrijders is, dat zij het groote middel* herziening van het individu zelf, op dof achtergrond dringen en van de wet alifc heil verwachten. Hij refereerde zich tea slotte aan een artikel van prof. Simona, die van do wet een reeks overtredingen ver wacht, zonder afdoend resultaat. Spreke» durfde nu reeds de verzekering geven, dal ook hij zal trachten op elke wijze de wek te ontduiken. De heer Henri Koeberg was teleurgesteld door do zwakko argumentatie der spreker». Als goed katholiek richtte hij zich vooral tegen heb betoog van pator Weijera. Waav» om, vroeg hij, moet, nu er zooveel werk in de Tweede Kamer is do wet er door gehaald worden? Laten d© kiezers in 190® er uitspraak over doen. Do heer Bartman verklaarde zich dan)» baar voor den hoffelijkcn toon der spre kers, die zoo gunstig afstak bij de spreker^ die in Amsterdam het woord voeren, waan de vergunninghouders worden vergeleken bij spinnen, slangen on dergelijk gespuis-HiJ vreesde van de scheiding in kroeghouder» cn slijters schromelijke gevolgen ten op zichte van drankmisbruik en meende al» vakman sedert 22 jaren een woordje te mo gen meesproken. Hij is medesteller van het adres der vergunninghouders en staat voor de waarheid van het daarin aangevoerde in. Ook hij meende, dat de drankbestrijder» beter deden de drinkers aan te vallen dan het tappersbedrijf. Eenigszins uitvoerig werd door hem nog het Gothenburgcrstelsel bestreden, dat hij uit eigen ervaring kent. De heer Basselaar toonde uit een 45-ja» rigo ondervinding als militair aan, dat het drankgebruik in de Cantines een goe de uitwerking had, omdat het veel schade» delijker kroegbezoek er zeer door afneemt» De heer Willemse was in tusschen door andere debattere reeds op zijn fout omtremt dc cantines attent gemaakt. Nadat een drietal sprekers de opposan-. ten hadden beantwoord (pater Weijers was inmiddels vertrokken) stelde do voorzitter do volgende motie voorl „Do vergadering van ingezetenen vani Leiden op 'den 8sten Januari in de Stads gehoorzaal te Leiden gehouden, Spreekt den wensch uit, dat in het be lang van het geheele Nederlandsche volk krachtige maatregelen worden genomen ter beteugeling van •drankmisbruik en drankellende. En dat daartoe het thans bij de Tweede Kamer 'der Staten-Gcneraa.1 aanhangige wetsontwerp tot wijziging der Drankwet voor zoover noodig gewijzigd en verscherpt tot wet worde verheven." Deze motie werd door zitten en opstaan met een beduidende meerderheid aangeno men Daarna werd do vergadering, die, hoe wel sommte- der aanwezigen niet nalieten bijwijlen teekenen van goed- en afkeuring te geven, een zeer ordelijk verloop had, met een hartelijk woord van dank aan spr© kor, debaters en publiek gesloten. Lelde*, 9 Jan. Granen Prijzen werden algemeen hcoger gehouden, doch met weinig handel. Witte Tarwe ƒ6.60 a ƒ7.90 per 80 KG. Rogge ƒ4.76 a ƒ5.per 76 KG. Haver f 3.16 a 3.60 per 60 KG. Paarilenboouen 6 90 a ƒ6.10 per HL. Duivenboouen 6 40 a f 6.90 per HL. Boter. Aanvoer 3260 kilogr., late qual per 'A vut 69.a 62.2de qual. per vat f 60.— a ƒ60.lete qual. per kilogr. ƒ1.45 1.65,2de qual. per kilogr. 1.26 a 1 40. Lange zwarte turf geen aanvoer, ƒ4.76 r ƒ6.per duizend.

Leidsch Dagblad | 1904 | | pagina 2