Financieele Kroniek. Ingezonden. Aoademionieuws. Het dagelijkfioh wachtwoord dor fondnen- markt luidde gedurende deze week onaf gebroken „zeer weinig handel." Het waa seer stil in allo afdeelingen, zonder onder scheid. De berichten uit het Oosten blijven iu hooge mate de onzekerheid voeden en dit gaf aanleiding tot gedurig aanbod van Rua- eischo fondsen. Wel werd door de hulp van do Arbitrage, welke nu en dan als koopster voor deze papieren optrad, eenigo steun aan do markt gegc- ven, doch kon daardoor niet worden voorkomen, dat over de geheele lijst dezer •waarden, por saldo verlies is te boeken. Gelukkig was het aanbod niet zoo overstel pend, zoodat do internationale markt hot aangebodene kon absorbeeren, doch uit do houding onzer markt zou men ook mogen afleiden, dait het reusachtig kapitaal ia ons land in Russische waarden belegd, zich geheel in kalme handen bevindt. Hoe be langrijk de belegging van het Ncderlandsch kapitaal ook in andero buitenlandsche etaatsfondison is, blijkt uit de cijfers, welke omtrent do conversie der buitenlandsche Portugeesch» schuld zijn bekend geworden, i Terwijl uit Frankrijk een bc-drag van 490 millflocn franc® ter conversie is ingeleverd, uit Dnitschland 258 millioen, heeft Hol land het, in evenredigheid der bevolking het hoogste, bedrag van 261 millioen aange boden. Thans heeft zich overwegend de be legging der Januari-renten bepaald tot ver schillende Hollandsche soorten, en hcblien vereohillende nieuwe provinciale- en stede- lijke leeningen daarvoor ruimschoot® gele genheid aangeboden, waarbij ook een be- 1 hoorlijk gedeelte van. het nationale geld 1 naar de hypotheekbanken is verhuisd. Onder don invloed eener algemeenc loom® ebcmmiing, waren ook de verschillende kolo niale en industrieel© waarden zeer lustc- V>os. Tabaks-aandeelen moesten bij zeer wei- jiig handel, zich belangrijke verliezen laten welgevaJlen en bij de Potroleum-onderne- mïngen was het niet veel beter. Toch geven de productie-cijfore van enkele maatschap pijen over December weer flinke, toename te ?ien, waaronder die der Koninklijke het hoogste record gedurende de laatst» jaren hebben verhaald. De totale productie dezer onderneming heeft over 1903 gegeven 5,329,400 units, tegenover 4,014,500 over 1902. Daaronder is begrepen de productie 'dor Suraatra-Palembang, welke in 1903 slechte 6000 unite meer heeft opgeleverd dan in het voorgaande jaar. Dc groote vermeer dering is dus nagenoeg geheel uit de velden der Koninklijke alleen verkregen. De resul taten der Mooara over December waren niet alleen verre van bevredigend, doch de gchee le opbrengst over 1903 staat bij die van 1902 en 1901 ten achter. Onder de Russische soor ten bestond voor gewone aandeelon Schibai- eff iet® meerdere vraag, tegenover ecnig aanbod in de Preferente, doch bij de Rus ei an Petr. Go. wa® do teruggang vrij belang rijk, Behalve met de heersohende ongunstige stemming voor alles wat Russische waarden betreft, aal men hier ook rekening moeten houden met de dalende beweging, welke op de Russische petroleummarkt is ingetreden Het bericht, dab de Nobel-Maataohappij haar prijzen op de voornaamste barer sta pelplaatsen heeft verlaagd, heeft een onaan gename stemming teweeggebracht. Zou dit de voorbode zijn cener naderende kentering in den Russisohcn petroleumhandol, na het glorierijk keretel in het vorige jaar? Inter- natrionaal-Rumeensche aandeelen liepen vrij belangrijk hooger, in verband mot de zeer gunstago berichten omtrent den toestand der petroleum-industrie in Rumenie. Daaren boven blijkt meer en meer, dat de geruchten, welke in den laatsten tijd hebben geloopen, dat de Aincrikauinsohe Standard Oil Co. zich in het Rumcenkche gebied zou hebben genesteld, rneor hebben moeten dienst doen om de Duiteche producenten tot een krach tiger samenwerking te bewegen. De onder handelingen, welke inderdaad door de Stan dard zijn gevoerd, hebben voor haar tot geen bevredigend resultaat gelead, zoodat zij in Rumenië nog niet veol te vertellen heeft. De Europeesche staatsfondsen konden zich natuurlijk niet aan den doprimeerendon in vloed onttrekken en werden algemeen lager verhandeld. Bijzonder aangeboden waren do verschillende Z ui clamervkaanscho soorten, voornamelijk Uruguay, ten gevolge van de ongunstige politieke berichten, welke weder om van ernstige binncnlandsche onlusten melding maken. Het is zeker te betreuren, dat de rust weer verbroken is, omdat hierin do onaangename herinnering is gedegen, dat men de Zuidamerikaansche Staten met hot oog op een rustig voortbestaan, toch niet te vast kan vertrouwen en dergelijke verrassingen nog imnvor te wachten zijn. Brazilianen waren eveneens zwak, niet al- lcon door de algemeen ongunstige markt, dooh ook ten gevolge van het afbreken dor onderhandelingen met Frankrijk ten op zichte van liet handelsverdrag. Do zilvermarkt was zeer vast met stijgen de prijzen, waarvan men een gunstige uit werking op de koersen der Mexioaansehe fondsen zou hobbcn kunnen verwachten, indien niet Londen te veel door do ongun stige 8 brooming werd mcdegesleept. In overeenstemming met de bedoelingen vojü den Mexicaansohon minister van financiën, heeft nu ook de commissie voor do Mexi- caansche muntregeling, zich geheel ver klaard voor een zeer geleidelijke hervorming van hot rauntstelaal. Toen omtrent dit plan de eerste berichten bekend worden, meende men, dat de Mexicaanecho zilver-dol!r op ongbveer 50 Amerikaansche dollarcents zou worden vastgesteld, hetgeen echter zou neer komen op een veel hoogere zilverwaarde, dan met de werkelijke tegenwoordige zilver- koers in overconsbemming zou zijn. Wanneer dus do commissie wenschte te waken tegen het 'aannemen eener fictieve zilverwaarde, waa zij genoodzaakt om het invoeren der gouden standaard slechte zeer langzaam te doen geschieden. Deze nieuwe opvatting is een ernstige tegenvaller voor hen, die reeds een spoedige invoering van den gouden standaard in Mexico hadden verwacht en daarenboven ia het nog niet duidelijk, op welke wijze de Regeering tot verwezenlijking van het plan denkt te kunnen geraken. Niettegenstaande de ontvangsten der Peru vian Co. over December een vrij aanzien lijke toename aanwijzen, waa de houding voor deze fondsen wijfelend, mede op reke ning der Londensche stemming. De Novem- berontvangsten der Warechau-Weener spoorweg geven volgens do voorloop ige op gaaf een vermeerdering van 170,000 roebel, waardoor de gezamenlijke ontvangsten over de 11 maanden van 1903 een verhooging aan wijzen van 1,228,000 roebel. Niettegenstaan de deze gunstige cijfers, ondervond do koers een opmerkelijken teruggang, welke werd veroorzaakt door eenig omvangrijk aanbod, waartegenover geen vraag van be teekenis stond. De 8troomingen der Amerikaansche spoor- wegmarkt blijven een mengelmoes vormen, waaruit moeilijk is wijs te wordon. Alleen laat zich daaruit zooveel erkennen, dab New-York eer geneigd was tot een betere stemming, doch dat deze verloren ging bij gebrek aan steun uit Euro pa. Voor Amerika golden de tegen woordige ruime geldmarkt en de vooruit zichten van verderen goudtoevoer, als aan leiding om aan de markt meer vastheid te verieenen, waarbij nog kwam, dab do span ning omtrent het te verwachten besluit dor Steel-trust ten opziohte van de dividend-uit- kcering, een opgewekte zenuwachtigheid veroorzaakte, die zich zoo ver uitstrekte, dat op den uitslag, weddenschappen werden aangegaan 1 Doch evenmin bleef de Beurs vorsehoond van deprimecrendo geruchten, waaronder vooral die der dreigende werk staking onder dc arbeiders der Staalfabrie ken. Deze werkstaking kon echter worden verwacht, zoodra bekend werd, dat de staal fabrieken hadden besloten om na do Kerst dagen tot vermindering der loonen met 10 pOt., over te gaan. Hierbij dient echter niet vorgeten, dab deze staking voor de staal-in dustrie in den tegenwoordigen, slappen tijd niet ongologen komt, en, waar gedurende de laatste maanden door do werkgevers her haaldelijk tot afdanking van werklieden op groote schaal moest worden overgegaan, een staking thans van de werklieden uit gaande, niet zooveel indruk meer kan ma ken. Dat 't niet met den roem dier industrie, en daaronder voornamelijk met de U. S. Steel-trust, voor het oogènblik geheel gedaan is, bewijst thans wel het treurig verloop dier ondernoming. Het besluit der directie om op de gewone aandeelen go en dividend uit to koeren, behoeft niemand te verwonderen. De resultaten der laatste maanden, herhaal delijk besproken, gaven meer dan voldoende aanleiding om dezen afloop te doen voor zien. Evenwel worden dc vooruitzichten van het onbctaald-blijven van het dividend, meer dan voldoende in de koersnoteering uitge drukt, want bij con prij3 van ongeveer 12 pCt. voor een reusachtig verwaterd aandeel, mag men gerust elke verwachting op divi dend laten varen en kon dus het besluit moeilijk teleurstelling opleveren. Intusschea veroorzaakte het bericht toch een al gehee le demoralisatie der spoorwegwaarden, waarbij vooral Rock-Islands werden getrof fen, dio toch reeds te N.-York een ongun stige markt hadden gevonden. Nu echter voor het oogenblik het lot der gewone aan- deolcn der Steel-Co is beslist, (op dc prefe rente aandeelen is 't gewone dricmaandsch dividend aangekondigd), zullen er zeer bij zondere dingen moeten gebeuren, voordat de houders dier papieren weer over cenige uitkeering kunnen gaan donken. De ont vangsten der Steel-trust gaan intusschen sterk achteruit, de netto-winst over do laat ste drie maanden toont een teruggang van 17,000,000 dollars, terwijl ook de orders voor de fabrieken, een bedenkelijk inkrimping aantoonon. Do vooruitzichten zijn inder daad verontrustend en het eenige redmiddel zal zijn, om tot een spoedige en zeer ingrij- pendo reorganisatie der trust over te gaan. De speculatie-koorts voor de spoorweg- waarden is nu vrijwel geweken, doch daar- medo zijn de vooruitziohten nog niet veel opgeklaard. De speculatie heoft zich slechts verplaatst en met alle kracht geworpen op deai koffie- en katoenhandcl. Vooral do ka toen-speculatie heeft een zeor onrustbaren de afmeting aangenomen, waarbij de prij zen van dit artikel tot ongekendo hoogte zijn opgeschroefd. Wanneer dit in verband kon worden gebracht met een groote ver mindering der productie, zou voor de rij zing een natuurlijke verklaring zijn govon- den, doch bij den grooten katoen voorraad komt de abnormaliteit der hoogo prijzen nog duidelijker uit en is zij dan ook uitsluitend too te schrijven aan handelingen van en kele groote speculanten. Daarom wordt door het kalme gedeelte dor Beurs, de re actie der katoenprijzen, die onmogelijk kan uitblijven, met angst tegemoet gezien, want de schokken, die daaruit zullen ontstaan, zullen weder tot ernstige gebeurtenissen moeten leiden. Hierin is dan ook een grond, om do marktpositie te New-York nog niet als gezond te beschouwen, want, een even- tueelo débacle in de katoen-speculatie, kan onmogelijk ongemerkt aan de fond ren markt voorbijgaan. Mijnheer de RedacteurI Beleefd vraag ik U mij con kleine plaats ruimte in Uw veelgelezen blad te willen af staan. In het No. 13458 van Donderdag 7 Jan laa ik een ingezonden stuk van een baan veger. Nu, Mijnheer de Redacteur, gaarne ge loof ik, dat er onder do Leidsche schaatsen rijders zijn, die in den waan verkceren, dat de baanvegere op Leiden's Singels worden betaald door do stad, gemeente of IJs club, doch dezulken zdjn er weinig, daar het al meermalen is bekond gemaakt, dat zul ka niet het geval is, doch een mensoh is altijd geneigd to klagen. De eene monsch is eerder tevreden dan de andero, zooals Zondag b.v. was er een baanveger op don Witten Singel, die voor zichzelf nog meer dato 6 aan baan- oenten had ingebeurd en toch had hij nog meer verwacht, terwijl een ander, die 3 had gebeurd, best in zijn schik was Dat de banen op de Singels des morgens voor 10 uren schoon zijn aangeveegd, is waar, doch na dien tijd wordt er ook bitter weinig meer aan gedaan. Nu vraagt mijnheer de baanveger, of zij verplicht zijn, na den middag op bevel van een aldaar op schaatsen surveilleerend agent do baan nogmaals te vegen, (welk gebod volgens zijn zeggen direct wordt ten uit voer gebracht). Mijnheer do Redacteur, meermalen ben ik oorgebuife geweest, dat een agent den inzender van genoemd stuk en meer andere baanvegers aanmaande, (doch niet herval) om hun eind baan nogmaals schoon te mar ken, aan welk verzoek zij ongaarne volde den. Begonnen zij dan nog eens te vegen, dan kwamen zij niet vorder dan 20 30 meter, zoodaf> het overige gedeelte van do baan omgeveegd bleef liggen. Of die baan vegers nu verplicht zijn do banen op aan maning der politie na den middag nogmaals te vegen, weet ik niet, doch ik zou het wel denkon, daar zij toch, willon zij op de baan staan te vegen, van het hoofd der politie daarvoor permissie moeten hebben, en an ders hun permissie wel weer zou kunnen worden ingetrokken. Ook geloof ik, dat een schoone baan goed is voor alle schaatsen rijders. WannecT er veel snijdsel op de baan ligt, wat vooral des middags, als er druk gereden wordt, het geval is, dan kunnen de spaantjes, Likjes, stukjes papier op en de spleten In do baan niet of slecht worden gezien, waardoor het dikwijls gebeurt, dat een ongeoefende, ja zelfs een geoefende rij der komt te vallen, hetgeen niet zooveel voor komt, als de baan goed geveegd is, want dan kunnen zij het vuil on de spleten zien en dus mijden. Wel is waar, heeft een schaatsenrijder cenigen last van een baanve ger, als deze aan het vegen is, doch de ba nen zijn wel zoo breed, dat een schaatsenrij der, wanneer hij wil, den veger zonder hin der passeeren kan. Ik geloof dan ook wel, dat verreweg do meeste schaatsenrijders zich den hinder, welken zij hebben van hot vegen, willen getroosten, als de baanvegers de batoen maar schoonhouden. U, Mijnheer do Redacteur, dank zeggende voor de voTlcendo plaatsruimte, blijf ik, Uw. Dw. Dr. B. Een liefhebber van schaatsenrijden. Mijnheer de Redacteur 1 Naar aanleiding van het stuk, handelen de over dc „Harmonie", veTzock ik een weinig plaatsruimte voor onderstaande. Bij voorbaat mijn dank. In de eerste plaats wordt het art. be sproken, van na vier weken niet betaald te hebben, waarop boete volgt. Dit art. is ge maakt om het den penningmeester gemak kelijk te maken. Nu, dat hindert niet, als heb den schijn niet gaf alsof de penning meester aan dc leden te. kort kwam, en bo vendien, moet voor heb gemak van één persoon de heele. „Harmonie" ten gronde? Ik geloof het niet. Het tweede punt handelt over niet ijve rig studccren. Als er oen uitvoering in het jaar gegeven wordt, dan worden som mige leden mismoedig en zeggen: „nou blok je een heel jaar, cn al dat werk breng jo in twee uur ten gchoore", dan worden zij moedeloos cn gaan bij de pak ken neerzitten. Is het wonder, dat er dan niet ijverig wordt gestudeerd? Wat die andere opgenoemde art. betreft, van bij wangedrag of bij weigering van deelname aan festivals, enz. onz. is er ook iemand geweest, die, na het invoeren vau het nieuwe reglement zich hiertegen heeft verklaard De laatste bepaling van do verschillen de voorstellen van muziek is opgenomen in heb reglement, omdat de Directeur an ders niet wist welk stuk bedoeld werd, en is een zeer goed artikel. Want als een lid bij den Directeur komt en zegt.,, Wij moesten dat stuk hebben of zien te krijgen waarvan het trio is: „Het reisje naar Parijs", en dat lid weet niet, dat het bedoelde stuk „Les Cadets" heet, noch den uitgever noch den prijs weet, dan is het den Directeur niet kwalijk te nemen, dat hij tot dat lid zegt: „Als je weet waar het stuk verkrijgbaar ia, dan zullen wij eens zien," want toen bleek het dat de ge noemde muziek, slechts geschreven en te gen hoogen prijs verkrijgbaar was. Toen ia er niet meer om getaald en wij beschouwen wij het als onbereikbaar. Zooals wij uit hot ingezonden stuk moe ten opmaken, beschouwt de Voorzitter bet nieuwe reglement als dc steen des aan stoots, en toch geloof ik dat, als er, voor dat het n. r. werd ingevoerd, een goede geest ondor de leden had geheerscht, het nieuwe reglement veel goeds en geen kwaad had gedaan. Wat toch is de oorzaak? Als er een uitvoering wordt gegeven, is elk ver plicht aan de voorafgaande werkzaamhe- deel te nemen, zooals: de zaal in orde brengen, tribune bouwen, enz. enz. Als nu alle leden zolder uitzondering hieraan deelnamen, dan ging dat wel, maar de een moet naar do markt (al is er ook niets voor hem te koop), een tweede heeft weer een andere uitvlucht en zoodoende schie ten er slechts cenigen over voor het meest al zware werk. Om eeu voorbeeld te noe men: Bij de laatste uitvoering beeft een lid twee dagen verzuimd en moest per slot van rekening nog schuitenhuur betalen, om stoelen te halen van den Rijndijk. En als er dan bij of na dc uitvoering nog geen kom koffie, laat staan een prettig avondje, op over kan schieten, ik vraag u, Mijnheer de Redacteur, ie het dan won- dor, dat de „Harmonie" kwijnt? Nog een ander voorbeeldEen lid werk te, even na de uitvoering, (dus had hij weer een jaar voor zich) van 's nachts 2 uur tot 'a avonds 7 uur; dan ging hij, als er repetitie was, blazen tot een uur of tien, en als het hem dan moeilijk viel, zijn oogen open te houden, dan kreeg hij, indien hij weg wilde, een standje van wat belief je. Als er nu zulk© toestanden zijn, dan is het te verwonderen, dat de „Harmonie" nog is wat zij is. Ik wil hiermee eindigen, want het lust mij niet nog verder hierin door te drin gen. Wij hebben de eer te zijn, M. de R, Üw. Dw. Dr. J. 0. GAARKEUKEN. 8. VAN GORKUM. Leden der „Harmonie". Hazerswoude, Januari 1904. Gemeenteraad van Voorschoten. Tegenwoordig alle leden, behalve do heer De Graaf, afwezig zonder kennisgeving. Na lezing en goedkeuring der notulen doet de Voorzitter mededeeling van de volgende ingekomen stukken, die alle voor kennis geving worden aangenomen: lo. Berichten van de heeren: H. K. 0ver diep, 0. v. d. Graaf, C. 0. de Vroomen, C. J. Broers, L. H. van Wissen, G. Torenbeek en E. Vernède, dat zy hun herbenoeming als leden der Commissie tot wering van School verzuim aannemen. 2o. Missive van het bestuur en commissa rissen der Ambacht8teeken«chool, daarby dank- betuigende voor de toegezegde subsidie. 3o. Missives van Ged. Staten ten geleide van goedgekeurde Raadsbesluiten, suppL kohie ren hoofd, omslag en Hondenbelasting en Gemeentebegrooting. 4o. Missive van Ged. Staten, houdende mededeoling dat de gemeente op 30 Dec. 1903 nog moest ontvangen 1708.70 als laatsten tormyu van de ryksuitkeerlng ad 6826.70. öo. Missive van het Bureau voor Staats- en administratief rechtelyke adviezen betreffende abonnement op adviezen van dat Buroau. 6o. Proces-verbaal van kasopneming. 7o, Missive van den heer J. Last Jr., hou dende dankbetuiging voor de hem toegokende gratificatie. De Voorzitter deelt mede, dat de goldlee- ning, geraamd op ƒ2000, slechts ƒ1500 be hoeft te bedragen, in verband met de aan nemingssom voor de nieuwe Raadzaal, en dat plaatsing voor dit bedrag is gevonden tegen 4 pCt. Vervolgens worden benoemd tot leden van het slembureel voor de in 1904 te houden verkiezingen de heeren: J. Hooymans, J. van Santen en als controleerend lid de heer J. C. de Graaf. Besluiten tot af- en overschry ving diensten 1903 en 1904 worden vastgesteld, waarby de 150 uitgetrokken voor verplanting van de Wyngaardenlaan worden overgenomen op On voorziene Uitgaven, omdat deze zaak een jaar ia uitgesteld en de som uitgetrokken voor inrichting van de nieuwe Raadzaal 100 wordt verhoogd. Daarna is aan de orde een voorstel van B, en Ws. om in overeenstemming met door Ged. Stalen gemaakte opmerkingen te wyzi- gen bot Raadsbesluit lot facultatieve vermin dering van iiot getal scholen waaraan her- halingsonderwy8 zal worden gegeven, zóó, dat de bopaling komt te luiden als volgt:» De gemeenteraad kan, wanneer zich minder dan 6 jongens of 5 meisjes voor liet herhalings- onderwys aan eene school aanmelden, bepalen, dat het herlialingsonderwys voor de jongens of voor de meisjes slechts aan die der beldo openbare lagere scholen zal worden gegeven, naar ziclr de meeste jongens of meisjes voor dat onderwijs liobbon aangemeld. Do heer van Kempen vraagt, hoe het moet gaan met kindoren, die een 2- of 3- jaariyk- schen cursus wenschen te volgen en die nu eon 2do of 3de jaar de school gesloten kun nen vinden. Do Voorzitter zegt, dat het geval zich zel den voordoet, dat leerlingen een 2de of 3de jaar torugkomon, maar mocht dit gebeuren en zou het ondorwys aan de betrokken school niet doorgaan, dan zouden zulke leerlingen aan den cursus aan de andere school kunnen deelnemen en zou de gemeente desnoods de tramkosten kunnen vergoeden. Hierna wordt het voorstel met algemeene stemming aangenomen, waarna de vergade ring door den Voorzitter wordt gesloten. Bandjir op Sninaira. Do correspondent te Batavia van de „N. R. C." seint onder dagteekening van giste ren: „Een bandjir in de Anei-kloof sloeg de spoorbaan op twee plaatsen weg, over een lengte van vijftig meter. De paraboolbrug met het landhoofd aan do zijde van Pa- da ng-Pandjang zijn geheel verloren. Het treinenverkeer is voor twee maanden ge stremd de kosten van herstelling worden geraamd op twee ton. Dc verzending van Ombilin-kolen voor Waterstaat en Marine is voorloopig gestaakt." Het blad teekent hierbij het volgende aan: De spoorweg van Kajoe-Tanam naar Pa- dang-Pandjang volgt het dal, en in het noordelijk gedeelte, 'de beroemde kloof van de Anei (Aneh), welke rivier op den Boe- kit Merapi ontspringt en bij Pasar Kasang, even ten noorden van Padang, in zee valt. De lijn, die naar Fort de Koek en Paja- kombo doorloopt zendt t© Padang-Pand- jang een zijtak uit, om het meer van Sinka-- rah heen, over Solok naar het kolenbekken van do Ombilin. Het verkeer te Padang-Pandjang, dat al- tij'd belangrijk was, is natuurlijk nog zeer toegenomen sedert de exploitatie der kolen velden, en de schade, aan den spoorweg toe bracht, is dus een ernstige zaak. Padang-Pandjang is do hoofdplaats der afdeeling r.atipoe en X Kota (res. Padang- scKc Bovenlanden), en standplaats van don assistent-resident. I>e Nacbtwaclit. Men zal zich herinneren, dat neemt mi nister Kuyper in de gewisselde stukken vóór do behandeling van de Staatsbegroo- tirg io de Tweede Kamer verklaard heeft, dat het Rijkssubsidie van f 70,000 voor het bouwen van een Nachtwachtzaal niet wm worden gegeven 'dan wanneer teveci ruime bijdragen van particuliere zijden zoedee inkomen. Het „HbL" verneemt, door den Minister wordt gevorderd, dat door particulieren 30,000 wordt bijeengebracht dat is dus evenveel als de eerste termijn van het Rijkssubsidie bedraagt, en wel vóór 1 Februari aanstaande. Dit zou de minister als voorwaarde hebben gesteld, nadat hem uit een onderhoud met enkele leden van de commissie gebleken ia, dat bedoeld bedrag wol bijeen zou zijn to brengen. Het komt het „HbL" voor, dat nu eenmaal het be sluit tot het verleenen van een Rijksbijdra ge was genomen, het stellen van deze voor waarde, die alles weer op losse schroeven zet, te betreuren is. Intusschen is het te hopen, dat particulieren, nu de zaak een maal zoo staat, de dertig duizend gulden inderdaad bijeen zullen weten tc brengen. Vermoedelijk zal bij de behandeling van do Eerste Kamer nog inlichting worden ge vraagd. Hazorswoudo. Tn ons bericht over de mis handeling van H. van R. op bet y«, Is een bedenkoiyko foat geslopen, waardoor een blaam op onze politie zou worden gelegd. Immers we lazen gisteravond, dat de daders onbekende lui waren eo dat er derhalve pro ces verbaal was opgemaakt, waaruit zou vol gen, dat er In onze gemeente van bekende lui geen werk wordt gemaakt en dat die dus gerust allerlei booze stukken zouden kuGnen uithalon. Het tegendeel werd natuuriyk be doeld. Katwijk. De bevolking dezer gemeente bestond op 31 December 1902 uit 4445 m. en 4269 v., totaal 8714; vermeerderd door geboorte met 176 j. en 164 m., totaal 840: door vestigiDg met 172 ra. en 164 v. totaal 326; verminderd door overladen met 41 m. en 51 v. totaal 92; door vertrek met 161 m. en 121 v. totaal 272, zoodat de bevolking op 31 December 1903 bestond uit 4601 m. en 4415 v., tot_a! 9016 inwoners. Het aantal voltrokken hu wel U ken bedroeg 74, echt scheidingen werde niet ingeschreven, terwtfl 6 als levenloos werden aangegeven. RatwQk a./d. Rijn. In de Geref. Kerk alhier gaf de Chr. Zangvereeniging BHal leluja" Donderdag-avond een uitvoering, ondc'- leiding van haar directeur, den heer Groenveld, uit Leiden. Het eamenzyn werd geopend door den voorzitter der vereeniging, den heer D. van Egmond Gzdie naar aanleiding vau Psalm 103 een kort woord sprak Een 18-t*l nummers werden ten geboore gebracht, sommige niet onverdienstelijk. De pauze werd aangevuld door orgelbespeling. Aan het eind der uitvoering sprak ds. Metering het slot- woord, die de vereeniging met haar directeur dank zei voor hetgeen zy dezen avond hadden geboden, en zyn leedwezen uitsprak over de weinige belangstelling der vereeniging betoond. Slechts ongeveor 80 personen gaven biyk van belangstelling. Bogonnen met gebed, werd hel samenzyn met dankzegging aan God ge sloten. Donderdagavond gaf „Fanfare Katwyk" haar gewone jaariyksche uitvoering In het café „De kroon". De belangstolliDg was echter met groot, daar slechts een zestig personen de uitvoering bywoonden. Op muzikaal ter rein toonden de leden, dat zy door hun direo teur, den hoer Hupkens, uit Leiden, degeiyk wordon gevormd; toch zyn de vorderingen zeker niet zoo groot als de dirigent gaarne wenscht en voor het korpa zelf niet te vei^ smaden zou zyn, wat moet worden toege schreven aan het feit, dat het ledental niet stationnair is. Er is te voel afwisseling ln ledental, de onde leden zyn te schaarech; toch moet gezegd worden, dat meermalen' biyk werd gegeven dat de loden hun uiterste boet deden en de belangstellende bezoekers en bezoeksters zich wel amuaoerden, waartoe zeker niet weinig bydroeg de opvoering van: „Loontje komt om z'n boontje" en „Valschü* bankbiljetten en een twintigje van de 20,000",. waarin sommige rollen nilmuntend werden vertolkt. De trouwe vriend van het korpa te Voorschoten, die de laatste jaren geregeld da uitvoeringen by woont, gaf ook thans weder een paar voordrachten ten beate op een wyza, die hem een welverdiend applaus deed ia- oogsten. Ter-Aar. De lotelingen uit deze gemeente, voor de lichting van 1904, die verlangen bfl de Zeemilitie te dienen, moeten zich daarvoor vóór 1 Februari aa. ter gemeente-secretarie aanmelden, terwyi meer bopaald de gelegenheid daartoe wordt opengesteld den 29ston Januari e k. 's voormiddags te 11 uren. Inlichtingen, welke beroepen in aanmerking komen, zyn ook ter secretarie verkrijgbaar. Naar men verneemt, is de lotelmg M. W. Hoogeveen in deze gemeente, die een her keuring heeft ondergaan, voor den dienst der' nationale militie ongeschikt bevonden en alzoo afgekeurd. P. Meyer en C. J. Akerboom, die eveneens herkeuring hebbon aangevraagd, zyn daarentegen goedgekeurd. Het laatste oproepingsnummer Is alzoo 11. Mejuffrouw W. A. M. van Lingen, ruim 7 jaren onderwyzeres aan de openbare lagere school in deze gemeente, komt thans voor onder No. 1 op de voordracht t6r vervulling eener vacature als onderwyzeres aan een der openbare scholen te 's Gravenbage. Van wege de ysciub „Polmot"' werd deze week een ringrydery met paren ge- houden, waaraan er 27 deelnamen. De pi yzen werden behaald door W. van Zaal en M. van der Pyi. H. Frieció en L Oudenaarden. A. van den Broek en P. de Haan. Alles liep in de beste orde af. De eerste prys bedroog ƒ10, de tweede' 5 en de derde 2,60. Amsterdam: De Dies Natalie van het vroegere Arasterdamsche Athenaeum, later universiteit, werd gisteren ln de Aula van bet Academie gebouw herdacht in tegonwoordig- beid van vertegenwoordigers van 'c Gemeente bestuur, curatoren, hoogleeraren, studenten en vele andere belangstellenden. Do Rector-mag- nificus, Prof. Dr. H. W. Bakhuis Roozeboom, hield een rede over: „De tegenwoordige stand van de problemen in de chemie".

Leidsch Dagblad | 1904 | | pagina 20