Na 13460 LEIDSCH DAGBLAD. ZATERDAG 9 JANUARI. - VIERDE BLAD. Anno 1004 Brieven van een Leidenaar. Uit de Rechtzaal. FEUILLETON. De iestams taire beschikking. xxxvin. Dftt lk myn eersten brief In het nieuwe Jaar wydde h&u de voorgestelde prysverhooging van de melk, zal niemand hebben bevreemd, die weet, dat ik by voorkeur over Leideche zaken en toestanden schrijf en dan natuurlijk liefst over zoodanige, die op het oogenblik aan de orde z\Jn. En de melkquaestie was aan de orde. Het was te voorzien, dat er sterke oppositie tegen de prysverhooging gevoerd zou worden. De melkverkoopera hebben het meest met de ▼rouwen te doen en die geven ik zeg dit niet met een verkeerde bedoeling niet gemak kelijk krimp. Of de prl)8verhooging billijk of niet billijk was, daarover ve:mocht ik niet te oordeelen, wat lk ook niet gedaan heb. Alleen heb ik aangetoond, dat de in werking getreden ver ordening op het melkverkoopersbedrUf haar alleen niet kon rechtvaardigen. Daarom voerden de melkvorkoopers aan den hoogeren inkoops prijs der melk. „Welnu," zei ik, „maak hot publiek met cyiora duidelijk, dat een verhooging van éón cent per Liter billijk is, en ieder zal er vrede mee hebben. Wy gunnen den melk- ▼erkooper, die geen gemakkeiyk leven heeft, gaarne een goed stuk brood." Dat ik daarmede deze menschen aan de kaak zou hebben gosteld of belasterd, zooals een melkverkooper het in de courant van verleden Dinsdag deed voorkomen, is eenvoudig niet waar. Laat de melkverkooper myn brief oog maar eens kalm overlezen, dan zal hy wel tot een andere beoordeeling komen. 't Ia waar, eens anders rekening kan men moeiiyk opmaken, doch als het waar is wat „geen Leidenaar" in hetzelfde nummer schreef, dat de handelsprys van de melk varieert tusschen 4'/% en 5l/i cent per Liter, dan was het toch vrel na te rekenen dat een melkverkoopei met een matig aantal klanton een behooriyk bestaan heeft, ook al ontvangt hy maar 8 cents voor de melk. Beter dan „een Melkverkooper" heeft het bestuur dor „Melkverkooperavereeniglng" de strekking van myn laat6ten brief begrepen. Het bestuur begreep ook dat het er op aan kwam aan te toonen, hoeveel de melkprijzen omhoog zyn gegaau en ik ben er dankbaar voor dat het myn vraag beantwoord heeft. Wanneer nu de inkoopsprys van de melk •/io ceflt Per Liter hooger is dan vóór 1898 en men neemt daarbij 'n aanmerking do hoogere eischen door den keuringsdienst en nu laatst door de bekende verordening gesteld aan de melkverkoopors, dan zou toch één cent verhooglug niet onbiliyk genoemd kun nen wordon. Dat een poging daartoe mislukt is, heeft men niet te wijten aau hot verzet der koopers, veel minder nog aan mijn brief, maar aan het gebrek van kameraadschap by de melk verkoopera onderling. De spelbrekers, die om misschien hun collega's klanten af te trog gelen, voor den ouden prils verkochten, heb ben de zaak verraden. Hiermee kan ik van deze melkquaestie, die wel niet zoo licht weer op de proppen zal komen, afstappen. Het Is gewoest eon storm in een glas melk. Dat het bestuur der „Melkverkoopersver- eeniglng" on enkele groote melkzaken, die met hen meegingen, een slecht figuur maak ten, kan lk niet toegeveD. Men kan het don generaals niet wytea dat het leger by het eerste verzet op den loop gaat. dat ze In al die jaren de gemeente voor een schyntje hebben bediend. Het relnhouden der gemeente voor zooveel de oude etad betreft, werd hun met ingang van 1 Januari 1894 voor den tyd van 10 jaren opgedragen voor ƒ2300. Dat was vergeleken by het bedrag, dat betaald werd voor den reinigingsdienst In die gedeelten, welke voor 1 Augustus 1890 tot de gemeenten Oegstgeest, Zoeterwoude en Leiderdorp behoorden, en die te zauien ook 2800 kostten, al weinig," doch naast het be drag gezet dat volgens het nieuwe contract door de gemeente vergoed moet worden, was het een bagatel. Nu het zal wel waar zyn, dat de loonen door hen uitbetaald niet hoog waren als het niet uit de lengte kan, dan moet het uit de breedte waar is toch ook, "dat de ge meente er met een koopje afkwam. Daarom hadden velen in de gemeente het werk aan deze mannen ook nu wel gegund; maar toen men eenmaal tot een openbare ver pachting overging en de laagste iuscbryvers solider en vertrouwde menschen waren, kon de gemeente moeiiyk anders dan aan hen deze werkzaamheden opdragen. Er scheen een tydlang kans to wezen, dat de oude aan nemers nog als gemachtigden voor de nieuwen souden optreden. De onderhandelingen daar over gevoerd zyn echter afgesprongen, omdat het voor de mannen, die jaren lang baas waren, al te moeiiyk werd, nu als onderge schikten te füDgesren. Ik meen echier wel uit naam van vele Leidenaars te spreken, als ik by het aftreden Gebrs. Van Uldea de eore geef, die hun toe komt, n.l. dat ze een reeks van jaren de ge meente op heel biliyke voorwaarden hebben bediend. En nu zyn de nieuwe pachters aan het werk gegaan. Ik kan me voorstellen, dat het voor hen, die hier betrekkeiyk vieemd waren, moei iyk ging de eorsto week reeds geheel op streek te komen, wat lk er echter van in de courant las en or zelf van zag en hoorde, geeft recht tot de verwachting, dat de gemeente dit werk aan goede handen heelt toevertrouwd. „Nieuwe bezems vegen schoon," zegt een spreekwoord, dat eigenaardig past op een zaak ais deze, maar als ik hier vertel dat ik, die in een der buitenwyken woon, my jarenlang heb göörgord over de oude opeu kar, waar mede een afgeleeflie oude stumper by ons het vuil ophaalde, en nu geregeld een gesloten kar bespannen mot een goed paard en bediend door twee flinke mannen, voor myn deur kryg, dan zal men het kunnen begrypen, dat ik ten minste tevreden ben. Als het waar is wat meu ml] vertelde, dat de Gebrs. Blok reeds over do zeventig mannen ln 't werk genomen hebben, dan blykt daaruit, dat ze 't nogal broed hoDben opgezet. Wat grooter personeel, dós le meer kans op een goede uitvoering. Ik sprak enkele der werklieden over het loon. Zy konden my nog geen bepaalde cyfors noemen, doch spraken het vertrouwen uit, dat Zaterdag niemand met minder dan f 7 naar huis zou gaan. Dat ïykt dus goed en wy willen hopen, dat de uitkomst het begin niet zal logonslrufien. Misschien kom ik later nog eons op dit onderwerp terug. Dit meende ik er alvast van te moeten zeggen. De „Christen-Deinouraai" en liet Bal ten Hove. De „Christen-Democraat", onder redactie van de heeron A. P. Staalman en mr. T. de Vries, 8chryft, melding makonde van het Bal ten Hove op Zaterdag 1. 1. „Is het voor een eenvoudig anti-revolutionair niet vorschrikkelyk hier te lezen, nog wel eervol vermeld, onze Chrisielyke Minister Mei- vil van Lynden, ook al een Minister van de Chrleteiyke kleine luyden? En wat zegt meu van den president der Eerste Kamer, baron Schimmelpenninck van der Oye van Hoevelaken? Hy, de voorzitter nota bene van de Unie, „Een school met den Bybel", oorvol vermeld in den quadrille dans 1 Heuach het wordt ons te machtig. En op gevaar af, dat de heor mr. de Savor- nln Lobman ons woor vergeiykt mot do las tige Saints" (heiligen) in het Barabone Par lement onder Cromwoll, protesteeren we op grond van Goda Woord en van one anti revo lutionair beginsel tegen zulk een georag van onze anti-revolutionaire mannen van naam en Opeens hoordo hy in de verte zware schre den naderen. Nog half slapend richtte hy zich op. En die haastige beweging, hot kraken en ritselen der takken, verraadde hem. De vreemde wandelaar bleef Btaan en luisterde. Het vaal gele maanlicht drong zoo ver door de takken heen, dat de donkeie gestalte in reusachtige afmetingen te zien kwam. Nu hoorde hy het gerinkel van metaal en dan zag by iets glinsteren: een bajonet. Een yskoude rilling voer den vluchteling door de leden. Dat was een veldwachterI Als die hem zag, hem aan hield, hem naar zyn papieren vroeg en hem dan in verzekerde bewaring hield 1En de veldwachter kwam werkeiyk naderby om te zien wat de oorzaak was van dat leven. Erwin mocht geen seconde langer aarzelen. Hier tusschen de boomen had de man ten minste niet veel aan zyn wapen; ja, zyn wapen zou hem misschien nog tot overlast zyn, als het er op aankwam te bewyzen wie het vlugst ter been was. En dus sprong hy op als een opgejaagd stuk wild en rende voort, zoo snel als zyn styve ledematen het hem toelieten. „Haïti" riep de jager met een stentorstem. Hygend van angst en inspanning liep hy voort. Hy kon zich nu geheel indonken in de gevoelens van een landlooper, op wien door een meiemonsch in naam der wel jacht wordt gemaakt. „Halt, halt I" riep zyn vervolger met regel matige tusschenpoozen. „Halt, of ik schiet!" Erwin rende voort. Eindeiyk bereikte hy een open plek. Hier kon hy gemakkeiyker vooruit komen, maar zyn vervolger ook. „Yoor do laatste maal, halt I" De vluchteling holde blindelings voort. Daar viel een schot. Erwin verbeeldde aich, én m tea kogel vlak langs oor boorde Invloed, die om hun Christeiyke beiydenls het vertrouwen verwierven van de Chrlstelyke kleine luyden." Nederland en België. „De Telegraaf" schryft het volgende: Dr. Kuyper is, na een etmaal laDg weer stand geboden te hebben, ton slotte voor de verleiding bezweken en heeft zich door Brus- öelsche journalisten laten interviewen. Het doel van Z.Exc.'s reis is daarmede tegeiyk aan het licht gekomeneen hartelyker toenadering tusschen Nederland en Belgtö te bewerk stelligen. Op welke wyze deze toenadering bewerk stelligd zal worden, behoeft niet langer een geheim te zyn en we kunnen niet anders dan de Noderland8che natie in het algemeen en hst anti-revolutionnaire volk in het byzondor, gelukweuschen met de oplossing, door dr. Kuyper gevonden, al zal misschien de „Christen- Democraat." als quasl-kampioen der „kleine luyden," er weer gift uitzuigen. Wat lezen we in de „N. R. CL" van heden morgen „Do Noderlandacho premier, toen naast prinses Clomentmo gezeten, sprak hedenavond in vleiende bewoordingen over de majestueuze ver8chynlng en de byzondere lieftalligheid der prinses." Zonder eenlg chauvinisme en ln alle kalmte zy het gevraagd: ls dit iels anders dan een declarallo van den ongebuwden Nederland- 8chen premier aan de ongehuwde dochter van Koning Leopold? En wanneer we dan verder lozen: „Heden was minister Kuyper weer in het palels, en had een lang onderhoud met Konmg Leopold, wiens innemende vriendeiykheid hy niet ge noeg kan roemeu", behoeft er dan iets meor dan oen Jan-en-allemans-phantasie toe, om to concludeeren, dat dr. Kuyper als schoonzoon door Leopold is geaccepteerd? Eo waar Z.Exc. tegen de „Petit Bleu" zich uitliet over een zich „philosophiquement" terug trekken ln een coupé van den Trans-Sibenschen spoorweg, beteekent dit iets andera dan een huweiyksreis naar Ooat-Aziö? Zoo is dus ook het gerucht, eeolgen tyd geleden in de pers geventileerd, van een huweiyk van dr. Kuyper met een damo uit den allerhoog8ten adel, op éclatante wyze beveel igd. Door dit huweiyk worden de twee brooder en zustervolkon, die thans dertien millioen tellen, gloeiend aaneengesmeed en de coalitie tusschen' anti-revolutionairen en katholieken van nieuw cement voorzien. Piinses Clemen tine ia, zooals men weet, katholiek. Gezien de familie banden, die beataan tus- schon hot Bulgische Hof en de andere Euro- peesche hoven, ia ook uit woreld-politiek-oog- punt do nieuwe „harteiyke toenadering" van het nederige volk der lage landen aan de zee, van groot gewicht, en ligt hec tbans slechts aan ous alleen, Noderland de plaats te her geven, die het in do 17de eeuw met zooveel oero mocht ïnuemon. Daarom love de Aartshertog Abraham Kuyper l Gemengd Nieuws. Het vervoer en de opbrengst van den RUnlandschen Stoomtramweg waa ge durende do maand Sopt. 11. als volgt: aantal reizigers 49,668, met een opbrengst van 7084 825, goederen en diversen brachten ƒ942.29 op, totaal ƒ8027.]!5. Van 1 Januari tot uit. Sept. 1903 was de opbrengst: aantal reizigers 400,710, met een opbrengst van 65.693.t0, goederen en diver sen brachten f 7166.255 op, totaal 62,869.865. Zynde per dagkilometer ƒ25.64. Te Woerden werd een amateurb- wedstryd op do korto baan gehouden, waarby de Isle prya behaald werd door P. M. Arts te Tilburg, 2 L. Spaans te Leiden, 3 N. van WyDgaarden te Woerden. De hoofdcommissaris van politie te Amsterdam waarschuwt het publiek tegen het koopen van fleschjes zoogenaamd vernik keld water, waarvan de Inhoud gebleken ls achadeiyk voor de gezondheid te zyn. Op het gerucht, dat bezuiden Noordwyk oen stoomschip zou zyn gestrand, zyn sleepbooten vau IJrauiden derwaarst ver trokken, doch keerden weder terug zonder een gestrand schip te hebben gezien. gaan, on rende voort. Zyn grootste angst was, dai dat schot de aaudacht der andere veld- wachtors zou trekkon. Maar voort, voortl Was het verbeelding of vermoeidheid, dat hy den veldwachter nu minder dicht achter zich hoorde loopen? Maar wat betetkende die stekende pyn in zyn linkerschouder? Zonder stil te staan voelde hy met zyn hand aan zyn schouder; hy voelde iote lauw-warms en schrikte. O, hy wist beel goed wat die kleverige massa beteekendel Hy had al eons zyn hand ln men8chenbloed gestoken, al was dat zeven maauden geleden; in zyn oogen een eeuwig heid I Maar ditmaal was het zyn eigen bloedt Do kogel uit bet geweer van den veldwachter bad hem dus toch geraakt. Als het hem maar niet beletto vooruit te komen l Hy volgde nu een heel slecht onderhouden kronkelend pad, dat een beetje steeg Hy moest dat pad wel volgen, omdat by voelde, dat hy geen kracht genoeg meer had om op een andere manier vooruit te komen, maar by raadde als by instinct, dat by daardoor weer dichter by de grenzen kwamhet was hem alsof de maan aan den anderen kant moest verdwynen. Erwin keek achter zich, maar waagde het niet te biyven staan en te luisteren. Werk- tuigiyk liep hy voort, steeds achter zich ky- kend. Opeens verloor hy don vasten grond onder z(jn voeten, hy gloed uit, wilde zich nog tegenhouden; tevergeefs! Hy viel ineen diep gat. Hy hoorde nog hoe hy een gil van schrik gaf, voelde, dat hU op den bodem van den afgrond aankwam; dan verloor hy het bswusUyn. Weer kwam hy tot zichzelf, ten gevolge van de snerpende koude. Hy had het gevoel alsof hy geradbraakt was en zyn ooren sui»- dfttt. Een rilling TMf hem dde leden; Uit Amsterdam wordt aan „De N. O." gemeld: Zooals men zich zal herin neren., hebben zich voor eenige weken een drietal gevallen van brand voorgedaan in de Stoombierbrouwery „'t Haantje." Men schreef de oorzaak der branden, waarvan de laatste zeer ernstig was, aanvankeiyk aan een defect in de olectrischo geleiding toe. Deze meening bleek spoedig onjuist, zoodat vooral waar de branden olkander binnen weinige uren hadden opgovolgd een vermoeden van kwaad willigheid opkwam. Een nauwkeurig door justitie en brandweer-autoriteiten ingesteld onderzoek heeft dit vermoeden tot zekerheid gemaakt. Echter is het, ook na de uiiloving van 1000 door de directie, niet mogen go- lukken den dader In handen te krygen. Men vond slechts hier en daar eemg stroo met afgebrande lucifers; geen enkele nadeie aan- duidiog, terwyi hot verhoor van werklieden geen aanwijzing verschafte. De directie denkt hier met een zekere revanche van oen der werklieden te dnen te hebben, en heeft het personeel op straffe van hooge geldboete of ontslag verboden, zich op te houden in localiteiten, waar zy niet uit hoofde hunner werkzaamheden moeten ver toeven. Men schryft van de grenzen: Zelfs de landbouwers doen mede aan de sui- kersmokkelary. By den landbouwer L. op Vin- kenbroek onder Rozendaal hobbon gisteren de ambtenaren in de schuur niet minder dan 15,000 pond gesmokkelde suiker gevonden en in beslag genomen. Gisteren word te Ny mogen aan besteed hot gedeeltoiyk amoveeren van het perceol hoek Broerstraat eu Beynumgas (bet wolbekende huis, waarin Petrus Canisius geboren is) en bet bouwen op dat terrein van oen Hotol Café Restaurant. Hot werk is nog niet gogund. Het aantal milllonnairs Is ln Pruisen gestadig aan het toenemen. Van do 2653 mensclien, die over 1903 belasting be taalden over een jaariyksch inkomen van meer dan 100,000 mk., hadden er 68 inkomsten van moer dan een millioen mk. jaariyks (tegen 31 in 1892). In 1908 woonden in de etedon 4 personen met meer dan 3 millioen mk. inkomen, waarvan een aangeslagen was voor Inkomsten tusschen de 3 en 4 millioen, de tweo anderen voor tusschen de 4 en 6 millioen. Bovendien woonden op het land nog 4 ryk&ards met meer dan 3 millioen mk. jaar- ïykache lnkomslon. Een van hen botaalde een belasting over inkomsten van tusschen de 8 en 4 millioen, eon ander over 4 tot 6 millioen eu twee over 5 tot 10 millioen mk. Verder hadden ln 1902 in het geheel 2844 Pruisen oen vormogoii van meer dan 2 millioen mk. (tegen 1830 in 1895). In 1902 waren er 160 met een vermogen van ineor dan 10 millioen mk. (tegen 115 in 1895). Menschen met vermogens van meer dan 60 millioen mk. waren er in 1895 ln Pruisen 4, wier aantal in 1902 met 1 vermeerderd is. Een curieus resultaat heeft de po- litie te Kief, ln Rusland, dezer dagen bereikt met het gebruik van X-stralen. Zy had oen net gekleed persoon wegens dronk <nschup op straat opgepakt en in het cachot geduwd, waar zich reeds een vyftsl andere ariestanten be vonden. Toen do dronken jongeman zyn roes had uitgeslapen, ontdekte hy, dat hy een be drag van ongeveer f 760 miste. Een kleine 600 worden op de vyf mede-arrestanten by fouiileering gevonden, maar de rest was niet te ontdekkeu. Do politie ondorzocht hen toen door middel van Röntgenstralen en daarby kwam aan 't licht, dat de ontbrekende stuk ken door do dieven waron ingeslikt. In don sohouwburg te Blyth, in Northumberland, is eergisteravond brand uitgebroken, op ongeveer dezelfde wijzo als to Chicago, tijdens de vertooning van het drama ,,The Priest of tiio Temple", doordat een der bovenschormcn vlam vatte. De tooneelspeler March sprong echter op de brandende stukken doek toe toen zij neer vielen en doofde de vlammen. Het brand- schorm was onmiddellijk neergelaten, zoo dat het publiek ternauwernood tijd had op te merken wat gebeurd was en een paniek voorkomen werd. March verscheen later bij do voortzetting der vetooning met zijn hand in een verband en kreeg een warme ovatie van het publiek voor zijn tegenwoordigheid ,-an geest. zeker al oen uiting van wondkoorts, want hy had erg voel pyn aan zyn schouder. En nu merkte hy ook, dat het langzamerhand dag begon te wordon. Hy richtte zich open rekte zich uit. Hy had geen andere kwetsuren dan zyn scbouderwond; by had dus niets ge broken, zooals hy al vreesde. Maar wat was dat? De enkel van zyn rechtervoet deed hem heel erg pyn en toen hy een paar schioden wilde doen, bemerkte hy heel duideiyk, dat hy zyn voet verstuikt had. Wat nu? Biyven liggen totdat iemand hem vond? De een of andoro veldwachter? In elk geval moest hy trachten uit dien afgrond te kruipen en een weg te bereiken, waar menschen langs kwamen, anders zou by hier misschien moeten omkomen, aangezien by wel vreesde, dat zyn voet erger zou worden. Hy trachtte zich te oriênteeren. Daarginds was het oosten, want daar was hot lichtor. Hy stopte zyn zakdoek tusschen zyn jas, op do hoogte van zyn linkerschouder, want het bloed vloeide door ds beweging, die hy maakte, weer sneller uit de wonde. Dan kroop hy voort, loopen kon hy niet, hygend en kermend, want elke beweging deed bom razende pyn. Zoo kroop hy voort, totdat hy een tak zag, die over den rand van den afgrond hing. Iiy klomde er zich aan vast en trok zichzelf naar boven, totdat by een vryer uitzicht had. Daarginds was een weg, daar kon men hem hooren. Hy verhief zyn stem en riep zoo hard hy kon om hulp. Na een poosje hoorde hy iets ritselen in het gebladerte en naderden er vlugge schreden. Nu sprong er Iets met een vlug gobaar naar beneden. Het was een hond, die hem besnuf felde en dan hard begon te blaffen. Hy riep zyn baas en weldra hoorde Erwin ook zware schreden naderen. Erwin spande al In de fabriek van dynamiet es andere ontplofbare stoffen te Eayle hoef\ naar de Engelsche bladen meidon, een ont ploffing plaats gehad. Ernstige schade werd aangericht; vier personen werden go- dood, maar het aantal gekwetsten blijkt zeer groot on er komen or stoeds meer btL Een twaalftal is levensgevaarlijk gowomA Do ramp ontstond in de werkplaata voc® dc vervaardiging van nitro-glycerme. Da i schok werd mijlen V6r in hoz rond gevoeld en een dichte wolk van rook en stof hul de de stad eenige minuten in een volslagea duisternis. De paniek waa "ontzettend. Men dacht na tuurlijk dat het aantal slachtoffers ondea- de 600 arbeiders bij dozijnen zou zijn te tel- lon, en vrouwen en kinderen snelden dan ook in doodsangst uit bot dorp naar de fabriek. Dit bleek gelukkig onjuist. Van de vier bovenbedoelde mannen weet men echter zeker, dat zij dood zijn. 8iecht« hier en daar heeft men frag: .nten hunner lij ken teruggevonden. Het was do eersto ramp, die de maat schappij, 6cdcrt do oprichting der fabriek in 1888, heeft getroffen. Hot gerechtshof to 's-Gravenhage behan delde gisteren en hedon do zaak van een 29-jarig commissionnair, geboron to 'e-Gra- venhago, thans to Amsterdam, door do Hangsche roc h tb ank tot 1 jaar gevangenis straf veroordcold wegens oplichting door middel van con valscholijk onderteekend stuk, eon quitantiezogol, waarop door hem wna geschreven goed voor f 400 on waarop hij f 100 had weten to krijgen van iemand, dio in do meening verkeerde, dat bekl.'» tante het stuk voor anal had gotcekeud. Nadat gisteren reeds verschillende getui gen on schriftkundigen waren gehoord, vorderde heden do advocaat-gone raai mr. Reitsma bovostiging van hot vonnis der rechtbank, evenwel onder reserve, daar do rechtbank z. i. ton onrechte als bewezen had aangonomon, dat bekl. het bewuste stuk valschelijk voor aval had getcokend. Het be trof alleen do vraag of bowezen is, dat be kl. op de vraag of do avalteckening door zijn tante was geeteld, opzettelijk valsche lijk bevestigend heeft geantwoord. Of bekl. zelf de valscho handteekoning heeft geechre- ven, deed nieto tor zako. De verdediger, mr. L. W. van Gigh, uit Amsterdam, pleitte vrijspraak, daar or z.i. noch een lustige kunstgreep, noch een sa menweefsel v an verdichtsels is geweest. Be kl. had alleen een leugen gebezigd, welke ge heel op zichzelf stond. Uitspraak over 14 dagen. Loiinuidezi. Een zeor geanimeerde wed- stryd ui hst ringsteken op schaatsen voor paren, had hier Donderdagnamiddag op ds Drecht plaats. Hst aantal medsdingende paron bedroeg 21. Na langdurlgen stryd werden ton slotte ds pry zen behaAld door: Cornelia Disseldorp en Corns. Bernard lste prys, Christina de Ryk en Willom Roest 2de prjjs, Marlo Bergman en Pieler Bergman 8do prya en Risje Nonhebei en Dirk van Egmond 4de prys. Daartoe door de commissie van „Nut en Vermaak" ultgenoodlgd, werden de pry?on na afloop ln cafó „Keyzer", door den hoer Ninabor, burgemeester, mot een toepaesoiyk woord aan de winners uitgereikt. Met genoegon kan de commissie op dezen goedgeslaagden wedslryd terugzien. Valkenburg. Op 81 Deo. 1902. bestond de bevolking dezor gemeente uit 829 m. en 320 v., totaal 665 p. In 1903 had de vermeerdering plaats door de geboorte van 9 j. en 8 m., totaal 1? p. en door vestiging In de gemeente van 21 m. en 17 v., totaal 38 p. Vermindering had plaats door overlyden van 5 m. en 6 v., totaal 10 p. en door vertrek naar elders van 10 m. en 15 v., totaal 25 p. Op 81 Deo. 1903 bestond de bevolking dus uit 344 m. en 331 v., totaal 675 p. Ze glcg derhalve met 20 p. vooruit. Er werden 7 huwoiyken voltrokken. Aan gifte van levenloos geboren kinderen kwam niet voor. zyn krachten in om zyn bewustzyn niet te verliezen. Maar hy hoordo alleen nog, dat de baas zyn bond riep, die opnieuw begon te blaffen, en daardoor de richting aangaf, dio hy moest volgen. Dan verbeeldde hy zich, dat er uren verstreken moesten zyn, totdat de vreomdeling voor hem stond. „Aba, is men aan het stroopen geweest, ouwe jongen?" vroeg een flinke mannenstem. „Gevallen en een been gebroken, bó?" Erwin deed zyn oogon opon. „Alweer een vervolger," mompelde hy op doffen toon; hy zag, dat do man oen geweer by zich had. Doze boog zich nu over hem heen. „Hum! Het is toch niet precies dat, wat ik dacht l Een vreemdeling. Wio zyt ge?" Erwin was niet in staat om to spreken en maakto alleen oen gebaar mot zyn band, dat de jager begreep. Hy haalde oen veldfloscn te voorscbyn en stak ze Erwin toe. Erwin slak werktulgiyk zyn hand uit om do veldflesch aan te nemen, maar toen hy ze aan zyn lippen bracht, schrikte hy. „Biandowyu Notn, neen," mompelde hy met inspanning van al zyn krachten. De ander scheen verbaasd te zyn hy zag, dat hy met een beschaafd mensch te doen had. „Drink er maar van, het is goede oude Wachholdor. En u hebt bepaald oen hartver sterking noodig." „Brandewyn, nooit meer, ik heb er eer eed op gedaan," mompelde Erwin. „Wie zyt ge eigoriiyk? Hoe komt u hier? Wat Is or met u gebourd?" „En u? Wie is u?" „Nu, als u bepaald van oordeel is, dat bet aan ray is mezelf het eerst voor te Bteilenj ik ben Feriukul" Wordt vervolgd.) Zoo zyn we dan al weer oen week in het nieuwe jaar op en alles is nog by het oude. Het oene Jaar geiykt op het ander. De om- itandigheden wyzigen en vervormen zich langzaam on ongemerkt, en soms zyn ver anderingen tot stand gekomen voor we het weten. Zelden dat nieuwe toestanden te geiyk mot een nieuw jaar intreden, Dit nu is toch wel het geval mot een zaak, die allen Leidenaars, groot en kloin, aangaat: het reinhouden der gemeente. Met 1 Januari ls de reinigingsdienst in andore handen over gegaan zooal8 men weet. De gebroeders Van UldeD, die voor zoover de oude stad betreft, Jaren lang dit werk hebben gedaan, zyn afge treden. Die aan den weg werkt, heeft veel bekyks, dit hebben deze mannon ook al ondorvondon. Men was niet altyd even goed over deze mannen tevreden. Het blykt nu van achteren, S4I Het was begin October on een heldere, koude nacht. Erwin liep haastig voort, maar merkte weldra, dat hy erg verzwakt was tydens zyn verbiyf in liet geslicht. Weldra moest hy evon uitrusten en van dat oogenblik af aan steeds vaker. Het was op zyn horloge niet vor meer van middernacht, toen het kronkelende boschpad hem naar een laag steenblok voerde, waarop de kleuren van het uaburigekoninkrUk prykten. Hy strompelde nog een paar honderd schre den verder, dan begaven zyn krachten hem. Zyn voeten gloeiden en z(Jn uitgeput lichaam eischte voedsel en slaap. Maar heinde en ver was geen meuscbeiyke woning te zien en al had hy er een gevonden, al had men er hem opgenomen en eten en drinken gegeven, waar van had hy zyn vertering moeten betalen? Boe gevanrlyk zou het zyn geweest om *yn kostbaar horloge of zyn juweelen te gelde te maken 1 Neen, daarmee moest hy wachten totdat hy in een stad was 1 Hy moest in het vochtige mos gaan liggen en had maar net genoeg kracht om tusschen de struiken te kruipen, zoodat de eerste de beste voorby- ganger hem niet kon zion. „Wat zal do dag van morgen my brengen?" was de gedachte, waarmee hy in slaap viel, Waaruit hy na verloop van eenige uren door de steeds toenemende kou wakker werd. De dampen, die uit den grond opstegeD, drongen door al zyn kleeren heen hy mes rast een dus laagje fesdakt

Leidsch Dagblad | 1904 | | pagina 19