Ingezonden. Geveilde perceelen. Gemengd Nieuws. nifc blijkt hoe allo Kamerleden, dicht om den spreker gesoliaard, onder den indruk kwamen van do woorden des Leidschen hooglecraars: „Het was roerend stil ip de Kamer, toon doze redo zoo nobel gezegd werd zonder praal, zoo sober en zacht, en toch met een trilling van gegriefde overtuiging cn be dwongen kracht, 7joo zuiver in vorm, zoo klaar van inhoud. „Men gevoelde uit deze rede, dat religie een geheim is des gemoeds, dat God woont in el kon goeden mensch, dat, waar Godsge loof do daden beheerecht van den individu, óók God moet zijn in die monschondadon, tfolko Staatsrecht heeten, dat God dus is reeds in het Staatsrecht, omdat Hij is in dear mensch. „Terwijl prof. Van der Ylugt sprak, zoo bominnel'jk, zxk> vast cn kalm overtuigend, zoo braaf-hof fel ijk, dc vriendelijke kijkers in bezielende schittering, het geaioht in wel willend en nadrukkelijk betoogon, zat do premier naast hem, als steeds het geweldig gelaat roerloos op de borst gedokendat gelaat, dat enkel spreekt van hcerschcn, willen en geweldig denken. „En toen do hoogleeraar gesproken had, bewoog men zich stil van hom henen en ve len keken elkaar in ernstig begrijpen aan. De politiek was even op de vlucht. „Het debat kon daarna niet meer tot zijn recht komon, en men kreeg enkel nog de stellingen van don heer Talma en den premier te hooren, dat, wie God erkent,, ook Zijn rechten to aanvaarden heeft op den individu niet alleen, maar ook op het volk en bij liet volk God moet brengen. Hebben niet ook do Doopsgezinden smar ten geleden voor hun geloof, zei de premier, en waren wij niet nog een wingewest van Spanje, als do Calvinisten niet hun geloof aan hot volk haddon verkondigd „Dat werd weer gezegd met dien praal, dat geweld, die gestrengheid van gelaat en dictie, dat men eigenlijk niet heeft te be grijpen, maar alleen kan gevoelen wat deze beide mannen eoheidt. Zie on hoor hen slechts beiden getuigen." Gemeenteraad wan Lïsse. Togenwoordig 9 leden. Afwezig de hoeren Blokhuis en Van Stockum. Voorzitter: de Burgemeester. De notulen der overige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter doet mededeoling van de volgende Ingekomen stukken. lo. Adres van den hoer S. P. ten Cate, >udonde verzoek om afdoende maatregelen 3 nemon om verbetering te brengen ln den toestand van den weg tusschen do tramrails voor x\Jn en de naastbygelegen perceelen, daar deze by regenachtig weer ln een waren moddorpoel herschapen zyn. Besloten wordt in overleg to treden met do trammaatschappü en den Ryksopzlchter dor wegen. 2o. Adres van den hoer H. Z(jp, houdende verzoek om plaatsing van oon lantaarn voor zyn perceel. Besloten wordt om de lantaarn by de Vuursteeg aan de ovorzfjde van don weg to plaatsen. 3o. Adres van de Ohr. Zangvereeniging „Loof den Heer" om voor de wekelyksohe oefeningen oen lokaal van de Openbare School te mogen gebruiken. Toegestaan op voorwaarde, dat het lokaal schoon gehouden zal worden en licht on brandstof voor eigen Tokening zullen komen. 4o. Verzook namens J. B. Meskers, om aanwijzing der rooiiyn voor een door hem te stichten woonhuis. Hierby legt do Voorzitter over het rappart van den Gemeonto-Opzlchter. Overeenkomstig hot rapport aangewezen. 5o. Kennisgeving van G. Blokhuis, dat hy zyn ontslag neemt als wethouder en lid van den gemeenteraad. De Voorzitter geoft zyn loedwezen te kennen over het besluit van den heer Blokhuis, waar mede de vergadering Instemde. Hiervan zal rnededeellng wordon gedaan aan den heer Blokhuis. 60. Adres van den heer Kingma, houdende verzoek om z(jn jaarwedde te verhoogen met de bedragen der hem toegekende subsidiön voor teekenen en onderwys in vreemde talen en zulks om een hoogeren grondslag voor pensioen te vorkrygen. Afwyzend beschikt. 7o. Voorstel van den heer Kingma om aan den onderwijzer Beukema een gratificatie te verleonen wegens buiteDgowone werkzaam heden tydens het verlof van den heer J. Wessols. Afgewezen met algomeene stemmen op óón na (die van den heer Huyg). Besloten wordt tot aanvulling der politie verordening ln verband met het schoonhouden van slooten. Nog wordt besloten tot aanbesteding der straatverlichting. De openbare vergadering wordt gesloten, waarna wordt overgegaan tot een zitting met gesloten deuren tor behandeling van het suppl, kohier van den hoofd, omslag. Koloniën. BATAVIA, 6 11 November. De expedities naar Djambi en Korintji hebben, biykens mededeoling van het depar tement van oorlog, de raming van de kosten met twee inillloen gulden overschreden. (Bat. JNbld By de Regeering is van den minister van koloniön, ter nadere uitwerking, ontvangen een sohema tot toekenning van subsidies aan particuliere ziokenhulzen. De vooruitzichten voor den aanstaanden Javakofflsoogst zyn weinig bemoedigend. Door do hevige te vroeg ingevallen regens zyn op do meeste peroeelon de koffleboomon meer op blad dan op knop gaan werken, zoodat weinig vrucht verwacht wordt. SoerHbld.) De ingenieur late klasse by den water staat P. Th. L. Grlnwls Plaat, heeft, wegens ziekte, met ingang van 8 December, een jaar verlof naar Europa aangevraagd. De predikant J. H. C. Israel heeft, wegens volbrachten diensttyd, eervol ontslag uit '8 lands dienst gevraagd. Do onderwyzsr 2de klasse J. B. Ruzlus gaat, wegens langdurlgen dienst, met een jaar verlof naar Europa. J.-B In do kas van den zoutverkooppakhuis- meestor te Koedoes is ©en tekort ontdekt van 3000. Het fait werd aan het licht ge bracht door een anoniemen brief aan den controleur aldaar. Het tekort is sedert bygo- past. De verdachte is in zyn ambt geschorst. To Semarang is na een landurig lyden overleden do heer P. A. van Asporen van de Velde, voorzitter van de Centrale Loge en de Theosof ische Vereeniging," eigenaar der Semarangsche Drukkerij en Boekhandel. AT JEU. Onder dagteekening van 5 November werd van generaal Van Heutsz het volgend telegram ontvangen: By achtervolgen vier Atjehers in gampong Toeöng Peusna, door pararighouw niet levens- gevaariyk gewond Europeesch wachtmeester Herzog, alg. at. no. 30063; twoo vyanden werden gedood. Luitenant Rynen overviel in Meuroudoe een bende van Bón Peukan, die 12 dooden met wapens, waaronder 5 Beaumonts, in onze handon liet; daarby niet levens- govaariyk gewond Europeesch sergeant Van der Steen, alg. et. no. 35413. JavaCt DJAMBI. Van den resident van Palembang is, onder dagteekenlng van 9 November, het volgond telegram ontvangen: Assistent-resident Djambi ging van Telok Kajoe Poetlh over Tandjoeng en Beneden- DJoedjoohan naar Pelajang (Tebo). Doesoens tusschen eerstgenoemde plaatsen nog niet geheel bewoond, ovorigena boven Batang Hari rustig. In Beneden Djoedjoehan hoofden en bevolking goedgezind. 80 October werd een patrouille uit Limboer (Boven Tebo) naar Boren Soongo by passeeron Boven Oelè door bende ongovoer lien man beschoten, waardoor 1 Amboinoosch fuselier zwaar word gewond. Zelfs de bende beschoot 1 November Tebing- Tinggl (Boengo), waar patrouilles uit Rantau Phndjang (Tabir) en Moera Boeat bivakkeerden. Hoofden Ajer Item leverden beruchton roover Panglima Mioen uit. (Java Ct.) NIElItV-CiUINEi. Do „Java-Bode" meldt: Do toestand aan de Zuidkust van Nieuw Guinea wordt door de regeering, voorgelicht door haar vertegen woordiger aldaar, reeds zoo gunstig iQgezion, dat de militaire bezetting van Merauke eerst daags zal worden opgeheven en vervangon door een korps gewapende politie-dionaien. Ook de bezetting van Seroeway, ter Oost kust van Sumatra, zal binnenkort worden Ingetrokken. Door don QouTornear-Genoraal van Ned.-In- iië bij 11 do volgondo hcsciukltingon genomen i CIVIEL DEPARTEMENT. Benoemd: tot aspirant-controleur bij bot binnen- landscb-bcstuur op de bezittingen buiten Ja va en Madocra, H. I. Bussemaker, ge steld. tor beschikking van den Gouverneur- Generaal van Nedorl.-Indic om in admini stratieve betrekkingen hier to lande ge plaatst te wordon. Benoemd: tot eersten commies bij de weeskamer te Batavia de tweede commies bij die kamer A. Ch. L. F. Sohefer. Overgoplaatst: van de ree. Sema rang naar de rcs. Pekalongan dc aspirant controleur C. H. Douwee Dekker. Geplaatst: in de res. Semarang de bur gerlijke ambtenaar A. R, Hazenberg; op de bezittingen buiten Java en liadoera in de res. Benkoelen de burgerlijke ambte naar L. J. J. Caron; in do rcs. Lampongsohe districten do bur gerlijke ambtenaar H. O. A. Elenbaas. Benoemd: bij het bosohwozen op Java ©q Madoora tot opziener en geplaatst in het boschdistrict Rembang Ch. O. H. Füh- ring thans leerling opziener. Ingetrokken: bij het openbaar lager onderwijs, de tijdelijke werkzaamstelling als hul pon derwijze res van mejuffrouw W. L. H. Wintershovcn en haar plaatsing aan de eer ste school te Menado. Benoemd: tot onderwijzer tweede klas se, J. van Assondorp, thans belast met do waarneming der betrekking van onderwij zer derde klasse, vroeger eerstgenoemde be trekking bekleed hebbende. Tijdelijk werkzaam gesteld: als hulpondorwijzeres, rnej. A. P. Rikkers. Overgeplaatst: van de vijfde school te Batavia naar de derde school te Buiten zorg, als eerste onderwijzer, do herbenoemde onderwijzer tweede klasse J. van Assendorp Geplaatst: aan do eerste school te Me nado, de tijdelijke hulponderwijzeres A. P. Rikkers. MILITAIR DEPARTEMENT. Ge plaatst: bij aankomst bij het tiende bat. dc kap. van verlof uit Nederland terug ver wacht wordende H. J. de Jong; Verleend: wegens ziekte een twee-ja rig verlof naar Europa, aan den kap. der inf. L. F. H. Peoreboom. Overgeplaatst: de eerste luitenant der artillerie J. de Boor van den artillerie constructiewinkel te Soerabaia naar de 16de compagnie (zesde compagnie vesting) artil lerie te Soerabaia en in verband, daarmedo van h la suite bij zijn wapen teruggevoerd; de eerste luit. der artil. M. van Welie van dc eerste compagnie artil. (eerste veld bat terij) to Batavia en werkzaam gesteld bij het hoofdbureau der artillerie (derde afd. van het depar. van oorlog) naar den art.-con- structiewinkol te Soerabaja als ondercon- structcur cn in verband daarmede la suite van zijn wapen gevoerd. Bevorderd: bij het wapen der inf. tot luit.-kolonel, de majoor J. P. Linok; tot majoor, de kap. P. Bodemeijer; bij het wapen der art. tot kapitein, de eerste luit. J. de Boer; tot eereto luit., de tweede luit-. W. P. J. K. Brunot de Roohebrune. MARINE DEPARTEMENT. Overge plaatst: van Hr, Ms, „Edi" naar het de partement der marine, de luits. ter zee der tweede klasse B. Sohreudere en O. Aron- stein; van Hr. Ms. „Koning der Nederlanden" naar Hr. Me. „Edi", de luitenant© ter zee der tweede klasso H. W. A. Brans on E. Broros; van Hr. Ms. „Gelderland" naar Hr. Ms. „Koning der Nederlanden", de off. van adm. tweede klasse T. Meijer; van het departement der marine naar Hr. Ms. „Holland" de luitenant ter zee der tweede klasse W. Moens. Geplaatst: aan boord van Hr. Ms. „Gelderland", de uit Nederland verwacht worden adjunct-administrateur J. Mager. Vergund te rcpatriecren de luitenant ter zee der tweede klasse W. Moens en de officier van administratie tweede klasse P. A. F. Appelboom. Mijnheer dc Redacteur! Tot mijn spijt verneem ik van den heer Pera, dat hij niet zal ingaan op mijn ver zoek tot een publiek debat. Als reden geeft hij op, dat hij „van mijn zin voor recht en billijkheid de ondervin ding heeft opgedaan", die hem noodzaakt elk debat of polemiek met mij te weigeren. Dat is niet in den haak, Mijnheer de Redac teur, en daarom acht ik een kleine toe lichting niet overbodig. Orn alle misverstand te voorkomen moet ik mededeelen, dat ik nooit anders met hem in aanraking ben geweest, dan in de Kics- vecreeniging Nedorlamd on Oranje" en „Patrimonium". Daar heb ik gemeend zijn theorie te mooten bestrijden als in strijd zijaido met het „Anti-revolutionaire beginsel". Daar zijn de meeningen tegen over elkander geplaatst en nog nooit heb ik het onder stoelen of banken gestoken, dat i'k zijn beginsel zal blijven bestrijden zoolang het buiten do lijn van het „Anti revolutionaire beginsel", gaat. Te vhrtm en gekozen to worden onder de vlag om de belangen der Christelijke arbei ders te dienen on hen ten slotte te bestrij den, dat is in strijd met mijn rechts- go voel. En om mij bij één zijner „in gezonden 6tukken" to bepalen, roep ik al léén Ln Uw herinnering terug, het door hem ingenomen standpunt, betreffende de rege ling van arbeid en loon waar in hij toch de stelling verdedigde, dat het loon van den arbeider geregeld moest worden naar do „Concurrentiemarkt". Het is mijn doel niet, nog meerdere feiten op to sommen, wellicht doet zich de gelegenheid nog wel voor, om daar nader op terug te komen. Dat ik zijn sympathie niet bob, Mijnheer do Redacteair, is mij volstrekt niet onbe kend- Maar ik meende de re oh te bil lijkheid to betrachten, ora met- voorbij zien van allo persoonlijke gevoelens de zaak te behandelen, namelijk de richting, waarin de Christolijko Vakbeweging dient geleid te worden. Hij hcoit geschreven, dat die staat op den bodem van den klassen strijd, en dat heb ik lastor genoemd. Dat is do quaeetie. Dat heeft hij te bewijzen. Do „Christelijke Vakbowcging" is niet m ij n zaak, maar die dor Christelijke ar beiders. Wil hij dus mij niet beantwoorden, dan is de zaak daar niet mee afgedaan. Vol strekt nipt. Tegenover de Christelijke arbei ders is hij verplicht zijn bezwaren uiteen te zetten. Mijaa verzoek wa© dus alleszins bil lijk. Om maar wat neer to schrijven, en dan, wanneer men ter verantwoording wordt geroepen to schrijven, dat doe ik niet, verwaoht men in do eerste plaats niet van een man, die meent een plaats te moeten innemen op het terrein van het pu blieke leven. Maar dat schijnt zoo zijn gewoonte te zijn. Toon hij nog niet lang geleden door den heer Pannekoek werd uitgenoodigd om in een openbare vergadering zijn „ingezonden stuk" toe te lichten, toen heette het: „ik laat mij niet sommeeren" en ging niet. Nu komt het verzook van een andere zijde en nu hoort mon: „Met hom weiger ik alle debat of polemiek." En uit vreee, dat nog iemand anders hem zou kunnen uitnoodi- gen, geeft hij vóóraf bericht „geen tijd te hebben." Een waardige strijder, niet waar? Hoe zijn wijze van doen gequalifioec-rd moot wordon, laat ik gaarne aan de lezers over. En nu ten slotte, Mijnheer de Redacteur. Zoolang hij in gebreke blijft zijn publieke beschuldiging met bewijzen te staven, blijf ik volhouden, dat, wat hij schreef over de Christolijko Vakorganisatie niets anders dan laster is. Met beleefde dankbetuiging voor do plaatsing, verblijf ik, Mijnheer de^ Redac teur, UEd. dw. dienaar F. KLEIN. Mijnheer de Redacteur In de ingezonden stukken, die verschenen nadat lk myn stukje geplaatst had, wordt er af en toe iets aan myn adres gezegd. Mag lk nog éénmaal eon klein plaatsje om hierop te antwoorden? Ik heb niet beweerd, dat ik van samen werking met patroons geen heil verwacht. Maar lk heb gezegd, dat samenwerking alleen verkregen kan worden door krachtige, neutrale vakvoreenigingen, organisaties, die ontzag weten in te boezomen en den patroons zullen noodzaken rekening met haar te houden en haar samenwerking te acceptoeren. Want wanneer de patroons zoo gesteld waren op samenwerking met de werklieden, hadden zy die altyd kunnen zoeken; niets stond hun in den weg. Maar zy willen juist geen samen werking (enkele uitzonderingen natuuriyk daar gelaten); zy dulden geen maoht naast de hunne; zy willen do baas zyn „heelemaal alleen", zooals ik reeds ln myn eerste stukje een beetje scherper zei. En juist omdat de vakorganisatie, wanneer men die regelmatig laat groeien, vanzelf een macht wordt, waar rekening mee zal moeten gehouden worden, daarom gaan de door my genoemde beunhazen uit om dlo organisatie te breken, door het oprichten van allerlei christeiyke vakvereenigingen. Zy brengen het: g verdeel en heerech" in practyk, anders Diet. Of er by de oprichting van zulke vereenigiDgen nu een dominee meer of minder in 't spel is, doet myns inziens minder ter zake; de denkende arbeider weet toch wel, dat er by zulke organisators altyd bybedoelingen ln het spel zyn en hy niet de behartiging van zyn vakbelangen (waarvan die heeren weinig of niets weten) aan hen kan toevertrouwen. Meer zal ik er niet van zeggen en er ook niet meer op terugkomen; lk zei reeds: 't zou zonde van den tyd zyn en ik voeg er nu by: omdat do christeiyke heeren je toch niet willen begrypen. Met dank voor do plaatsing, Een an dei'e X. P. S. Ik zou nog iets vergeten. Mag ik den heer Pera herinneren aan één zyner ont boezemingen in onzen Raad, waar hy de huisvrouw, die met zeven gulden kon rond komen, een van God gesteld voorbeeld noemde? Mijnheer de Redacteur In de gehouden Ledenvergadering van het Ned. Werkl.-Verbond „Patrimonium" op Maan- aag 7 December, alwaar ter sprake kwamen de „Ingezonden Stukken" van den heer Pera, werd na een aangename discussie het volgende besloten De Afd. Leiden van het Ned. Werkl.-Verb. „Patrimonium", gelezen hebbende de „Inge zonden Stukken" van den heer Pera, stelt gaarne haar lokaal beschikbaar ten einde den heer Pera de gelegenheid te geven zich uit te Bpreken: op welke wyze zy de Chr. arbei ders in de Vakbeweging leidt in don klassen- stryd. Namens de Afd. „Patrimonium" P. Mazurel, Voorzitter. C. Latkrvebr, Secretaris. Mijnheer de Redacteur! Vergun my een kleine plaatsruimte in uw veelgelezen blad. Het voornemen van Burgemeester en Wet houders, om de vaten te doen uitstoomen en putten of pompen to doen ontsmetten door crooline by de melkslyterB of -verkoopors, zal volgens myn Inzicht welnJg betoekenen, daar de ziekte febris typholdea voortspruit uit de melk of het water, volgens gezegde van de Gezondheidscommissie. My dunkt, dat het dan beter was, om by de afzenders van de melk de vaten uit te laten atoomen of te ontsmetten, en de melk te onderzoeken, maar niet by de verkoopers, omdat de meeste melkslyters hun vaten toch altyd met duinwater schoonmaken, wat buiten de stad ln slooten of rivieren geschiedt. U dank zeggende voor de gegeven plaats ruimte, noem ik my met de moeste achting Een Abonné. De uitslag van do te Bodegraven gehouden publieke veiling ten overstaan van notaris Fuhrl Suethlage van 18 perceelen van wyien den heer C. van Ingen, is als volgt: Perceel 1 en 2, kooper de heer G. Vreeden- burg voor ƒ5450-, perceel 3, kooper de heer G. Greven voor 4600; perceel 4, kooper de heer J. Splinter voor ƒ660; perceel 6, kooper do heer P. de Jong voor 1100; perceel 6, kooper de heer 0. vaa Ingen Jr. voor 865 perceel 7 en 9, kooper de heer 0. van Ingen Wzn. voor 5450; perceel 8, kooper de heer J. Hoek voor ƒ3200; perceel 10, kooper de heer J. Heemskerk voor ƒ4105; perceel 11, kooper do heer W. Spruljt voor 1750; per ceel 12, kooper de heer C. van Ingen Jr. voor ƒ925; perceel 18, kooper de heer 0. Biorhorst voor 330; perceel 14, kooper de heer C. van Ingen Jr. voor ƒ930; perceel 15, kooper de heer W. Sprayt voor 1510; perceel 16, kooper de heer H. Goebel voor ƒ1125; per ceel 17, kooper de heer H. T. Kooy voor ƒ825; perceel 18, kooper de heer H. T. Kooy voor f 876. Het wrak van de voor Scheve- ningen gestrande „Henriötte", dat nog in zee ligt, heeft men gisteren by laag water met een achttal waterdichte tonnen verbonden (opge- boeid), met het doel het wrak by vlood to doen ryzen. en het dan op het strand te krygen. De ronde zwarte stormbal hangt weer aan den vuurtoren te Scheveningen uit. Te W i 0 r d e n i s eonoude wlndkoren- molen ineengestort. De molenaarsknecht werd gedood. Twontsche Nyverheid. Nog schryft de correspondent van het „Hbl." te Almeloo: Aan de ongehuwde wevers in de fabriek der firma H. en B. ScholteD, alhier, is Zaterdag medegedeeld, dat zy geen nieuwe „boomen" meer ter afwerking zullen ontvan gen. Het aantal weefgetouwen bedraagt 425. Het Is Yoor de ongeveer 250 arbeiders en arbeidsters, die op deze fabriek werken, te hopen, dat het bedryf, mocht ook al de we verij in andore handen overgaan, zonder stag natie wordt voortgezet. Aan het „H bid." wordt uit Boriyn gemeld, dat de Russisohe kolossale reus Machnon, die te Amsterdam in het „Salon des Variétés te zien ie gewsest, maar zich Zondag opeens heeft verwyderd, gisteren te Beriyn aan het station Friedrlchstrasse door de politie werd opgewacht en wegens contract breuk gearresteerd. Naar de „Deventer Courant" ver neemt, zyn er nieuwe plannen aanhangig om het nieuwe gemeenschappeiyk station en de goederenemplacementen van de Staatsspoor en Hollandsche Spoor te Deventer te brengen achter de Marechaussee-kazerne. Men schryft aan d ,N. R. C." By N. d. G., te Nykerkerveen, gemeente Nykerk, op wien onlangs in zyn woning een geweerschot gelost werd, waarvan de hagel korrels doordrongen tot in de bedstede, waarin de familie sliep, zyn thans weer de glasruiten ingeslagen. Ook nu heeft men den dader of de daders no^ niet kunnen opsporen. Om aan deze aanslagen en ook aan de veis diefstallen, die daar ter plaatse herhaaldeiyk plaats hebben, zoo mogeiyk een einde te maken, zal er nu een gemeenteveldwachter worden gestationneerd. Toon zich Donderdagavond te Helmond zekere vrouw H. boven een warme stoof had nedergezet en in slaap viel, ge raakten haar kleederen in vlam, met het ongelukkig gevolg, dat zy gistermorgen aan de bekomen brandwonden overleed. Een vrouw te Dueaen heeft zich aan een spyker by het bukken verwond, waar door een wondje ontstond. Weldra zwol het geheele lichaam der vrouw op. De yiings ontboden geneesheer constateerde in hoogen graad bloedvergiftiging. De vrouw is ln 'b gasthuis opgenomen, haar toestand is schier hopeloos. Men zal zich herinneren, dat In den avond van 19 September 11. te Maastricht een moord gepleegd is door zekeren Mulder, die in koelen bloede en zonder eenige aan leiding een persoon met een mes op straat had doodgestoken. Mulder had reeds vóór jaren blyken van krankzinnigheid gegeven en ook reeds een tyd lang in een gesticht voor krank zinnigen doorgebracht. Na den moord werd hU daarom ter observatie in een gesticht voor krankzinnigen geplaatst, waar de deskundigen hebben verklaard, dat hy, naar hun gevoelen, niet toerekenbaar moet geacht worden. De rechtbank in raadkamer zal nu hebben te beslissen of zy zich al dan niet met dat gevoelen vereenigt. De typhus breidt zich ln de dorpen aan den Graafstroom (Al blasserwaard) onrust barend uit. Vele gevallen, waaronder met doodeiyken afloop, deden zich de laatste dagen ook voor te Bleskensgraaf. Vooral te Mole naarsgraaf lieerscht de ziekte hevig; terwyi thans ook Noordeloos is aangetast, en schier geen week gaat voorby of te Sliedrecht wor den nog gevallen geconstateerd. In de streek langs den Graafstroom heerschfc groote verslagenheid. Vrijdagmiddag Is de landbouwers woning, behoorende aan en in gebruik by B. de Vries, te Ruimzicht, onder Laaghalon, totaal afgebrand. Met groote moeite heeft men een paard, geit en eenige meubelstukken kun nen reddeneenige varkens zyn in de vlammon omgekomen. Huis en inboedel waren verzekerd by de Assurantie Maatschappy „De Salamander." Donderdagavond had op de steen- fabriek van Wolff Co. te Wageniogen een ongeval plaats, dat betrekkeiyk goed is afgolöopen. By het los schieten van de trek gaten van den oven, ontplofte plotseling, door het spatton Yan het geweor, een bus kruit, waardoor twee arbeiders ernstig werden ge wond. Van één waren beide handen on bovea- arm overdekt niet brandwonden, terwijl een ander het aangezicht op verschillende plaateen was vorschrooid. Dank 7.y der tegenwoordig heid van geest van don schutter, die den ge wonden de brandende kleeren van het lichaam rukte, had het ongeluk geen verdere gevolgen. Aanvaring. In de haven te Ham- burg had Vrydag een aanvaring plaat» tus schen het binnenloopende Eogelsche stoomschip „Staveley" en de Duitsche stoomboot „Hermla" op weg naar Rotterdam. Laatstgenoemde werd middensclieeps ingevaren en bekwam zware avory. Met behulp van acht groote stoom pompen gelukte het de „Hermla" voor zinken te behoeden en naar eeu werf te Bleepon, Eenigon tyd geledon maaklon wy melding van den Amerikaanschen mil- lionnair, die zich voor do som van 5000 dollars oen nieuw oor had aangeschaft, dat den vorl-f gen drager eerst moeat geamputeerd worden. De dokter, die de amputatie en aanhech-1 ting uitvoerde, dr. Andrew L. Neider to Nieuw-' York, heeft nu laten bekend maken, dat d®' operatie goed gelukt 18, en dat het nieuws oor „houdt". HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd W. Koning en G. Bakker. Gehuwd: I. de Kooker en J. O verdorp. A. J. RijsteDbil en M. J. van Ryawhk. Bevallen: C. Leyen gob. Bakker D. J. M. de Waal geb. Van Hofwegen Z. T. Joffer- mans geb. Commandeur D. M. Breur geb. Horstman D. A. M. A. Mesman geb. van Doorn Z. A. Heemskerk geb. Berrevoets (lovenl. Z.) J. C. van Tol geb. Breeveld Z. J. do Rijke geb. v. Staverden D. Overleden: J. Troost 4 m. A. de Zeeuw 64 j. D. van Renswoude 49 j. OEGSTGEEST. Ondertrouwd: H. Koops j 26 j. en A. C. Wernink 20 j., beiden wonende te Oegstgeeat. L. van Eos 24 j. en W. Star 19 j., beidon wonende te Oegstgeeat. Geboren: Adrianua, Z. van C. de Raadt en A. C. J. Meershoek. S|aukje Petronella, D.j van Q. J. Spierenburg en M. de Roode. Overleden: Tbeodorus Cornelia Jufferraan»: 8 m. Cornelia Alborta van Eginond 6 ni. VALKENBURG. Geboren: Albertas, Z, van' G. van Dujjn en P. Minnee. Ondertrouwd: Pieter Verdel jm. 24 j., t©, Oudewater, en Margarelha Maria Kersbergen jdj 23 j., te Valkenburg, onlangs te Oudewater. i Parmerend, 8 Dec. Aangevoerd 96 stapels! Kaaa, 23 af 29.— do 60 KG., Boter ƒ1.16 a ƒ1.26 bet KG. Vee. 416 Runderen, vet! vee ƒ0.64 a 0.67 het KG.; 22 Paardon100 vette! Kalveren 0.70 a f 0.90 per KG., 1S9 nuchtere id. f 12 a f 24 por stuk; 274 vette Varkens ƒ0.361 a f 0.40 per KG. 20 magero id. f 10 a 13 pet1 stuk; 259 Biggen f 3 a 4 per stuk; 3710 Sohapea en Lammeren. Eieren ƒ6.50 a 7.60 per 100 stales, 479 Ganzen, f2.40 a ƒ3 per Btuk. 1 Sueek, 8 Deo. Boter. Aanvoer 35.4 en 4/8 Vi Prijs lste keur ƒ61.—. Bij do vereeniging lat» keur ƒ61.a 2de keur ƒ60.a f 3de keur f 49.af,4de keur f 48 a J Fabrieksboter; Aanvoer 24/3 en 20,6 vn. Prg» f 62.60 a Berichten over Rijnland's boezem, gedurende de week van 29 Nov.—5 Deo. 1908. Stand van de» boezem te Leiden. Idem te Oude-Wetering Werking der stoomgemalen Waterloozing langs natuurlijk, weg. Waterinlating Regenval in Mm. •••••- 29 Nov. 30 Nov. 1 Deo. 2 Deo. 8 Deo. 4 Deo. 5 Dee. 47 50 51 54 59 62 58 cm.—A .R 43 52 52 54 56 58 56 om.—A.Ï, Spaarndam 168 u., Halfweg u., Gouda 64.20 n., Katwijk u. Spaarndam u., Halfweg u., Gouda u., Katwyk 26.30 u. Door de aluia te Gouda n. 4- J

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 6