Een compleet Ihl voor16.50. Paljas, Derde Gewoon Concert OrEdietmaatschappij DE BAZAR, Heerengracht 7. Cavalleria Rusticana, Uit de Rechtzaal, Pianano Vrijdag 4 December 1003, Utrechtsch Stedjlijk Orkest, f §6.50. C. BecSisieio. lol. Biüllmer. I End. Ibacü Solm. UgbelSLecbleiier LEIDEN en AMSTERDAM, lijders aan Hoofdpijn. Keukenmeid, NIEMAND Stads-Gehoorzaal. „DE NEDERLAND» OPERA" [H.M.SASSE, Opent Rekening-Courant. Rheumatiek. Ischias. FEUILLETON. Het Hub dar Vresss. Het drama in het Grand Thè&tre. Heb gerechtshof to Amsterdam deed gis teren uitspraak in do zaak van A. J. van Ingcn, <lio in den avond, van 7 Mei jl. tij dons de voorstelling in liet Grand Theatre in de Anxstclstraat twee revolverschoten op mej. M. J. J. Anjelier, gescheiden huis vrouw van 0. N. Schmidt loste, cu door do viordo kamer dor rechtbank aldaar werd veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, wegens poging tot moord, waarbij het voor nemen des daders zich door een begin van uitvoering heeft geopenbaard en de uitvoe ring alleen niet voltooid is door de van den wil van beklaagde onafhankelijke omstan digheid, dat geen voor hot leven onmisbaro organen zijn getroffen. Het gerechtshof overwoog, dat dc recht bank bewezen heeft verklaard, dat de po ging tot moord ten gevolge van de mindere qualitoit van hot vuurwapen geen voldoen de indringingsvermogen had om mej. Anje lier doodelijk te verwonden, doch geen acht heeft geslagen op de verklaringen van den deskundige Van Egmond, waarom het Hof het vonnis, als niet behoorlijk met redenen omkleed, vernietigde. Opnieuw rechtdoende, overwoog het Hof, dat niet aannemelijk ig dc opgave van be klaagde ter terechtzitting van don Hovo ge daan, dat hij van hui9 gaande do rovolver niet heeft modegenomen, omdat hij toen reeds het voornemen had opgevat mej An jelier van het leven te berooven, daar hij dit wapen steeds bij zich droeg, aangezien hij vroeger was aangerand, en het Hof achtte die opgave niet aannemelijk, omdat be klaagde reeds vroeger bedreigingen tegen mej. Anjelier had geuit on do bckl. zich in don schouwburg van bo voren heeft verge wist-, waar mej. Anjelier zat. Uit do verklaringen dor deskundigen maakte het Hof op, dat de op mej. Anje lier gerichte schoten levensgevaarlijke won den hadden kunnen te wcogb rongen. Het Hof wa« dan ook van oordeel, dat wettig vast-staat, dat de uitvoering van het voorne men van beklaagde om mej. Anjelier van het leven te berooven, alleen niet is vol tooid doordat een der kogels geen voor het loven onmisbaro organen trof, terwijl dc an dore kogel het achterhoofdsbeon niet heeft doorboord door de mindere qualitoit van het vuurwapen, dat geen voldoende indrin gingsvermogen had. Wegens poging tot moord, waarbij hot voornemen des daders niet word voltooid door van den wil van den beklaagde onaf hankelijke omstandigheden, veroordeeldo het Hof den beklaagde tot een gevangenis straf voor den tijd van vij f jaren. Hbl De gezonken boot. De rechtbank te Leeuwarden heeft uit spraak gedaan in do zaak van Pietor S., ka pitein van de stoomboot „Voorwaarts I", to Drachten, beschuldigd van het door zijn schuld doen zinken van die boot op 4 Augustus jl., waardoor levensgevaar voor andoren was ontstaan. De Rechtbank heeft hem veroordeeld tot een goldboeto van f 300, subsidiair een maand hechtenis. De eisoh was een maand. Vrijgesproken. De Rotterdamseho rechtbank sprak vrij C. J. v. L., 38 jaar, schilder te Dirksland, beschuldigd van het schrijven van een las terlijken brief aan de justitie te Rotter- I dam omtrent het gedrag van don rijksvold- wachter te Dirksland. De cisch was 3 maanden gevangenisstraf. Bekl. werd verdedigd door mr. A. 0. van J Blommesteijn, die op uitvoerige en techni- i sehe wijzo het rapport bestreed van de beido schriftkundigen in deze zaak, die geconclu deerd hadden, dat bekl. den brief geschre ven had Vader en zoon. Gistermiddag stond voor de Vijfde Ka mer der Rechtbank to Amsterdam terecht do 26-jarige vleeschhandclaar Gerardus Daalhuizen, uit Uithoorn, beklaagd dat hij op Maandag 28 September jl. zijn vader Gerrit Daalhuizen moedwillig en geweldda dig met oen hooivork gestooten heeft en daardoor pijnlijk getroffen en bloedend ver wond. Beklaagde, die bij zijn vader in de zaak werkt, ontkende. Do vader, een 53-jarig man, werd met toestemming van den zoon onder eedo ge hoord. Hij is, toen hij don zweepslag kreeg, naar den dokter geloopen, die zei dat het wol genezen zou (het waren onbeduidende huidwonden). 's Avonds halfelf bij het uit- kleoden zag hij pas do verwonding van den arm, waarmede hij ook toen naar den dok ter is gegaan. Het was een steekwond, door de kleeren heen, volgens den genees heer niet van govaarlijken aard. Een keer of drie, vier is hij cr voor bij den doktor geweest. De vader weet niet of hij dien middag beschonken, wel dat hij erg drif tig was. Volgens den beklaagde moet zijn vader zichzelf bij een val met een mes gestoken hebben. Het O. M., mr. Van Dam, noemde de houding van den beklaagde treurig en hoopte dat de vervolging van den zoon beterschap in deze familieverhouding ton gevolge zou hebben. Een flinke gevangenis straf achtte hij de beste heelmeester in deze. Eisch: drie maanden gevangenisstraf. Uitspraak 2 December a.s, Hen ontaarde moeder. 't Is een weerzinwekkende zaak, die gis teren aan het oordeel dor Haarlemse he rechters werd onderworpen. Vrouw Proost, wonende te Schoten, wordt beschuldigd in de maand Augustus haar dochtertje te hebben aangegrepen en over don grond te hebben gesleurd. Twee buurvrouwen van de bekl. vonden het verschrikkelijk, dat zij haar kind zoo mishandelde, en deden aangifte van het ge val. Vrouw Proost komt in zeer opgewonden toestand in het beklaagden-bank je. De deurwaarder geeft haar op haar ver zoek een glas water om wat te kalmeeren. De getuigen doen uitkomen, dat bekl. dronken was en dat is ze nogal dikwijls toen ze haar kind mishandelde. De kleine meid is een leeiijk ondeugend kind, zegt do moedor. Zij is niet slecht, maar koppig. Juffrouw Springer zegt, dat bekl. 't kind zeker geworgd zou hebben als er geen hulp was komen opdagen. Het kind zal nu wel heel wat te verdu ren hebben is getuigee oordeel, vooral nu de vader ook weg is. Bekl.Met mijn man heb je niets to ma ken. Jouw man is ook naar Amsterdam 1 De president moet de juffrouw weer kal meeren. Het O. M. nocr-t het weerzin wek» kend, dat een moeder in dronkenschap haar kind op zoo ergerlijke wijze miskom» delt, dat de justitio er aan te pas moet ko men. De eisch luidt 9 maanden gevangenis straf. Het O. M. bij do rechtbank te Rotterdam nam gisteren conclusie in dc zaak van de Naamlooze Vennootschap „Dagblad van Rotterdam,'* dio in 1899 van dc vroegere eigenaars het recht van uitgifte \an het „Rotterdamsch Dagblad" had gekocht, met het recht d n titel to blijven Yocren. Bij die vroegere eigenaars waren verschillende aJxmnós gratis verzekerd tot een bedrag van f 500 tegen overlijden ten gevolge van een ongeval. In 1901 verongelukten twee aldus verzekerde abonnés en dc erfgenamen ver zochten nu op grond van een polis namens de vroegere eigenaren geteekend, uïtkcering van het „Dagblad van Rotterdam", dat deze uitkeering weigerde. Het O .M. was van mecning, dat hier niet van schuldvernieuwing bleek: eer het tegendeel was gebleken. Ontkennend werd de vraag beantwoord of, door de koopover eenkomst alléén, èa do abonnés èn de verze- korden waren overgegaan. Verschil lendo abonnés hadden niet verklaard de verzeke ring to willen hernieuwen. Eischeressen wa ren dus niet geslaagd om to bewijzen, dat er ook maar cenige rechtsband kon gecon strueerd worden tusschcn de verongelukte- mannen van do eischeressen en de gedaagde.1 Het O. M. concludeerde derhalve tot nieti ontvankelijk verklaring van den eisch. Ad vocaten waren mrs. Smit on Schürmann. De rechtbank bepaalde de uitspraak op 14 December. 1© koop gevraagd. Brieven met opgaaf van prlja Bureel v. d. Blad onder No. 11008. 5 voor t© lil?IDEIV. 's avonds to 8 uron, IN DB Stads-Gehoopzaafl, DOOR HET ONDER LEIDING VAN ien Heer VJOUIER HUTSGHENRUYTER, MET MEDEWERKING VAN Mejuffrouw BLANCHE MARCHES), uit Pnrys (Zang). De leden bobben persooniyk toe gang met 2 Damea op vertoon van hun Diploma; meerdere Dameskaarten h ƒ1.50 per persoon. 11002 56 Introductie vnn vrooradellngen en studenten h ƒ1.50 per persoon. ZU, die lid der Maatschappij wen- schon te worden, betalen over het loopende jaar ƒ3.50 (de helft der oontrlbutlo), maar blUven dan voor hot volgend jaar als Lid ingeschrevon. Aangifte voor het lidmaatschap by de H.H. A. D. VIJGH (Secretaris), Rapenburg 62, A. H. DROS (Penning meester), Hooigracht 79, on J. M. EGGERS, Botermarkt 14. Plaatsbespreking 10 Cis. per plaats, op vertoon van het Bewya van Lidmaatschap, van af Woens dag 3 December a. s., by den Hoor EGGERS, b(j wlen Kaarten te bekomen zijn, benevens v au lieden ai de verklaring van do uit te vooron EltOïCA-SYMPHONIE van L. VAN BEETHOVEN, ad 15 Cis. Hot Eorslo Abonnemenls-Concert is bepaald op 7 Mn art 1001, door hot I Zeegt-asbed 1 peïuw. 2 Kapokkussens. 10365 90 8 Pt-, prima Sti-oomatrassen. I zeer solieri Ledikant. Alles Z-persoons en van prima quallteit voor Verkoop Contant en op Termijnbetaling. Böhmische Streic'nqmiM. en anderen. Damrak 74. JOfooftlpyu-PnslilleM stillen in korten tyd de hevigste Hoofdpijn en zijn daartegen hot beste geneos- middel. Prijs per flacon SO Cenls. Overal verkrijgbaar in de Drogist- wlnkol8 to Leiden by J. H. DIJKHUIS, REIJST KRAK en G. J. T. WUB- BELS, te Alfen by L. VAROSSIEAÜ, te Katwijk a/Zee bi) P. BLOOT. 11005 11 Mevrouw VOS, Rapenburg 32, vraagt tegen 15 December of 1 Februarieen die goed kan kokon en flink kan werken. Zich met getnlgsclirlfton aan te melden 's avonds tusschen 8 en 8$ uur. 11004 9 behoeft lijdende te zijn aan Influenza, Moest, Borst- of Keel- auudoenlug, indien men maar direct de toevlucht neemt tot het allorwegen bekroonde en Wereldberoemde Superior, Drnivenborsl-Monig-Extract 10998 32 lk/L'31 L.IANTHH uit de Konlnkl. Stoomfabiiek „De Honigbloem" van M. VAN SCHAIK A Co., gevestigd te 's-Gravcnhage (Holland). Verkrijgbaar in flacons van f 0.40, f 0.70 en f 1. en ala TABLETJES in blikken doosjes (VESTZAKFORMAAT) van f 0.40 en f 0.70. ALOM VERKRIJGBAAR. Voor Kat wijk-aan-ZeeEn gros tyj P. BLOOT, Frinsonstraat, aldaar. VEREENIGING VAN DUN Stadsschouwburg te Amsterdam. Woensdag 25 November 1903: Muziekdrama In 3 Bedrijven van R. LEONCAVALLO. GEVOLGD DOOR: Opera iu 3 gedeelten. Muziek van P. MASCAGNI. Kostnmes van den Eostnmier J. N. BERKBOOT Coiffures van de Firma HBCHELS. Aanvang HALFACHT. PRIJZEN DER PLAATSEN: 10 Perste Stoelenrijen ƒ1.50, overige plaatsen ƒ1. Front eu 1ste Rij Zybalkon ƒ0.75, Balkon ƒ0.50. Plaatsbespreking als gowooniyk van af Maandag 23 Nov. vnn 13 lot 3 uur aan de Zaal. 10997 88 Zie latere Annonces en Aanplakbiljetten. Breeslraal 61, naast Rijnlandshuis, LEIDEN. /wvw\ EFFECTEN, 11003 17 COUPONS, WISSELS, ASSURANTIËN. CHroplrln-Pastilles zijn het beste en nieuwste geneesmiddel tegon Rheumatiek eu Ischias. Door de Citro- pirin Pastilles zijn personen genezen, die jaren aan do Rheumatiek ge leden hadden. Prijs per flacon ƒ1. Overal verkrygbaar in de Drogist winkels te Leiden b(j J. H. DIJKHUIS, REIJST KRAK on G. J. T. WÜB- BELS, te Alfen by L. VAROSSIEAÜ, te Katwijk a/Zee by P. BLOOT. 11006 18 Moderne Schilderijen en Aquarellen uit de Nalatenschappen wyien WelEd. Heer O. B. VER. WEG F, wyien Mejuffrouw R. 8. GEtJRTSEN, enz., waar onder stukken door: Apol, Bastert, De Bock, Daubigny, Frank fort, Gorter, Henriques, Hobbe Smith, Hooper, Hoytema, Israöls, Jongkind, Kamerlingh Onnes, Karsen, Ton Kate, Koekkoek, Millet File, Nakken, Hart Nibbrig, Oerder, Van Oort, Richet, Roelofs, Rip, Schelfhout, Schiodges, Van Soest, Stroobol, Van Thol, Van der Valk, Verschuur, Van der Weele, Westerbeek, De Zwart, enz., enz. Alles te zamen een uitgebreide Ver zameling, waaronder zoowel werken van waarde, als evoneens ▼elo keurige stukjes koopbaar voor de meest verschillende beurzen en geschikt voor ieder, die in deze dagen naar oon fraai geschenk heeft om te zien. 10987 52 Verkooping op Dinsdag 1 December 1(!03 in „De Brakke Grond'* te Amsterdam. Bezichtiging: Zaterdag 28 November particulierZon dag 29 en Maandag 80 November publiek. Catalogus ver krijgbaar (uitsluitend ongeïllustreerd), daar by de Directie gratis een photo-reproductie aangevraagd worden kan, van iedere schll- dery, die men nader wil kennen) by de Directeuren der Verkooping C. F. ROOS Co., Nes 49 (Brakke Grond) Amsterdam. 64) Hy zat ineengehurkt op den vloer naast het bod; zyn lang, verward haar hing gedeeltelijk over zyn hoogon rug, gedeelteiyk aan eiken kant van zyn gelaat, toiwyi hy zyn voeten voor zich had uitgestrekt on ik ver- wenschte do wro9de ellendelingen, wier genot In noodolooa martolen scheen te bestaan, toen ik het zware Uzeron gowicht zag, dat mot een ring en een ketting aan zyn linkorvoet was bevestigd. Myn hart was vol medoiyden. „Den Hemel zy dank," dacht lk, „hy heeft hier even voldoende om do levensvonk In hem nog een paar dagen te onderhouden. Indien zy van plan zyn my van honger te doen om komen, behoeft hy daarom denzolfden dood niet to sterven. En wanneor het my geluk ken mag een plan tot ontsnapping te vor- zinnon en uit te voeren, zal ik hom mede- nemen, of ik zal in hot geheel niet gaan." Op den vloer ontdokte ik myn lucifers doosje en drie van de vier lucifers, welke van myn voorraad waren overgebloven. Vol vreugde nam ik ze weer in myn bezit en voolde my even dankbaar als iomand, die onverwacht oen verborgen schat heeft ontdekt. Myn eerste gedachte was nu om de staven ran de twee ramen te probeeren, zooals ik dat in do andere kamer had gedaan. Deze waren oven stevig en liepen van boven naar benedou ovor het raam met regelmatige tusschenruimten van niet meer dan twee duimen. Dit was dus de stand der zaken. Ik had allo mogoiyke uitgangen om te ontsnappen beproefd en bevonden, dat ontkomen ondoeniyk was. Indien myn cipiers dat verkozen, moosten ik on myn motgezel sterven als een paar ge vangen ratten. lk zou eenvoudig slechts één zyn van do volen, die verdwynen, onder de oppervlakte vordwynen, nauweiyks de spreekwoordeiyko bobbels achterlatend, om de plaats, waar zy gezonkon zyn, aan te geven. Zoo er maar iomand by my kwam, met het plan om my to dooden, voelde ik in myn wan hoop, dat ik nog kracht genoeg zou bobben om een aanval te trotseeron. Maar dat zou niet do staatkunde zyn van den hoer Niemand van Norgenahuizen; daarvan was ik overtuigd. De schrik van den armen idioot, toen ik de staven van zyn ramen probeerde, was aandoen- ïyk om to zien. Hy kroop van my af, terwijl hy blaatto als eon verschrikt schaap, en ter wille van hom maakte ik myn onderzoek zoo kort mogeiyk. Do deur van zyn kamer weer sluitend, begaf ik my diep neerslachtig naar het droevige schemerlicht en de doodeiyke verveling in het andere vertrek. Uren verstreken. Ik kon niets andors doen, als myn ongedurigheid ondraagiyk word, dan als een opgesloten dier op en neer te loopen en telkens op de wyzerplaat van myn horloge te kyken. Eindeiyk werd het licht zwakker. Hot was om gok te worden by de gedachte, dat dikke, ondoordringbare duisternis my weer moedoogen- loos zou omhullen, evenals de zwarte vleugels van een boosaardigen roofvogel, die neer3trykt op het lichaam, waarin het gety des levens verloopt. Het moest naar myn berekening (oordeelend naar hot tydstip, waarop ik wist, dat de zon was ondorgogaan) dicht by middernacht zyn, toen ik plotseling uit een halve sluimering verschrikt wakkor werd door vreemde gelui den in de tegenovergestelde kamer. Ik had my op het bed goworpen, maar stond op, duizelig en verward, waarop ik tastend den weg door de gang en naar het andere vertrek vond. De deur daarvan open werpend, stond ik een oogenblik te luisteren naar het zacht gerammel van den ketting, waaraan het yzeren gewicht was bevestigd. En ofschoon alles donker was, zag lk af en toe een achynsol van geel licht, dat door de reten in do luiken voor do ramen viel. Ik vond mijn weg door de kamer en drukte myn gelaat styf tegen de staven van een der ramen. Ik kon in het eerst niets onderschei den, ofschoon lk opmorkto, dat een licht langs do stammen van de booraen flikkerde. Doch elndeiyk, terwyl ik voortdurend tuurde, bewoog zich in myn gezicht6iyn een gostalte, welke een lantaarn omhoog hield. Het was mrs. Heckleberry, de oude vrouw, mot haar oogen op den grond gericht, terwyl zy het licht van de lantaarn voor haar uit liet schynen, waar door de diepe duisternis onder de dicht opeen staande dennen werd verbroken. Ten laatste stond zy stil en zette de lantaarn op den grond en toen zag lk, dat zy niet alleen was. Eon man was by haar; een man, die iets op zyn schouder droeg. Plotseling keerde hy zich om en liet het ding, dat hy had gedragen, van zyn «ohouder giyden; en toen hy een paar stappen dieper do dennen inging en zoo achter de lantaarn kwam in plaats van daar vóór, vlol het licht op zyn gelaat en zag ik, dat, zooals ik had verwacht, het de heer Niemand van Nergenshulzen was. Het voorwerp, dat hy had vastgehouden, werd tegen den grond gezet, stevig met beide handen vastgegrepon, terwijl óón voot het naar beneden drukte. Het was een groote spade en hy was begonnen te graven I Een oogenblik werd ik geheel ontdaan, toen het my duideiyk werd, wat hy daar uitvoerde. Hy was bezig myn graf te graven! Ik begon te berekenen, hoeveel tyd dat zou nemen. De grond was zoo licht en zoo los, dat het betrekkoiyk een gemakkeiyk werk voor hem was. Ik dacht, dat hy het wel in oen paar uur zou volbracht hebben. Met een zekeren schok bracht lk myzolvon aan het verstand, dat myn cipiers, alles wèl beschouwd, het geraden moesten hebben ge vonden, om myn dood te bespoedigen. Er bestond de een of andere reden, welko ik niet kon raden, waardoor een langzaam wegkwynen nu minder veilig werd geacht. Ik moest haastig uit den weg geruimd worden. Zy hadden ongetwyfeld gemeend, dat ik in do andere kamer sliep, in het ledikant, waarin ik het grootste gedeelte van den vorigen nacht had doorgebracht. Hot kwam my voor, dat zy aldus moosten geredeneerd hebben, anders zouden zy wel een andere plek voor het graf hebben gekozen, welke zelfs niet zichtbaar was gowoest van uit de kamer van den Idioot. Op óe een of andere wyze (deze gedachte kwam voor het eerst by my op) moesten die man en vrouw daar benedon bekend zyn geworden met myn be wegingen tydens de vier en twintig uur en langer, dat ik hun gevangene was geweest. Doch hoe hadden zy dat kunnen bewerk stelligen Ik richtte my haastig uit myn gebogen houding aan het raam op. In een oogwenk was het geheim voor my opgelost. De oogen in het portret 1 Welk een dwaas was ik geweest om daaraan niet eerder te denken 1 Zoo er een klep was, waarop de doffo oogon zonder uitdrukking waren geschilderd een klep, welke op on neer kon getrokken wor- j den, zoodat een paar menschenoogon door de1 openingen konden kyken bohoofde myn! verby6tering over de onverklaarbare verande-! ring, welke telkens plaats had, goen ver-' bystering meer te zyn. Het zou dus slechts) een listig uitvindsel wezen om alles, wat er; in do kamer gebeurde, op te merken, zonder de middelen van communicatie te verraden. Indien door de openingen in het portret oogen kondon gluren, moest het gedeelte van don muur achter de lyst der schildery niet,: solide zyn. Waar menschelyke wezens konden doorkyken, moest een menscheiyk wezen ook' in staat zjjn uit te komen. Ik wachtte niet langer. Zoo er iets zou gedaan worden, dan moest het spoedig go-1 eohieden. Hot heen en weer zwevende licht onder de boomen, dat in zyn kamer scheen, had do; ongelukkige jongen iu die mate verschrikt,' dat hy de yseiyke klanken had uitgestooten, welke my naar zyn kamer hadden gebracht. Deze kreten moesten gehoord zyn door do: twee, welke buiten dat vreeselyke werk ver-' richtten, en toch hadden die hen niet in hun bezigheid gestoord. Hot rampzalige wezen; was in sommige opzichten evenmin te duchten als een dood manhy kon geen verhalen opdisschen. (Wordi venolgd.)

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 16