Eigenaardige gewaden. Een les in de geschiedenis. De diphtheritis had Madeleine n' 1 aan getast. 'tWas slechte een zware verkoud heid. En de weduwe, buiten zichzelf van blijdschap, dacht niet meer aan al het lij den, dat zij had verduurd en dat haar nog stond te wochton, maar keek telkens en tel kens weer naar haar kleine lieveling, dio daar zoo heerlijk kalm lag te rusten. Een kloppen op de deur deed haar op- tien. Hot was de vrouw van den concierge, weer met een brief. „Juffrouw Vernier, een brief!" „Weer een!" „Ja, nu is hot er een van het commissari aat vaat politie." „Hemel „Maak u niet ongerust. U weet immers niet wat er in staat?" „U hebt gelijk, maar een mensch, die on gelukkig is, heeft altijd angst." „Nu, kijk maar eens Met trillende vingers opende Martha Vernier do enveloppe en begon den brief te lezen. Maar naarmate zij verder kwam, begon haar gelaat op te helderen. Eindelijk vloeiden tranen langs haar wangen, doch het waren tranon van blijdschap. „O, wij zijn gered 1" sprak zij zacht „Gered! Wat zegt u daar?" vroeg de vrouw van den concierge vol deelneming. „Ja, gered!" En met bevende stem las de weduwe: „Mejuffrouw Het vorige jaar bracht uw zoon Charles Vernier op ons bureau een portefeuille, die hij op den openbaren weg had gevonden en die voor 4000 franken aan effecten en drie bankbiljetten van 100 franken bevatte. Daar nu gemelde portefeuille niet is op gevorderd binnen den vastgestelden tijd, een jaar en een dag komt zij u rechtens toe. Wees dus zoo goed n aan ons bureau te vervoegen, voorzien van het regu, afgegeven bij het deponeeren van de portefeuille, dan zullen wij u in het bezit daarvan stellen. De commissaris van politie, X." Miss Ellen Jaqua, een beroemde tooneel- apeelster te Nieuw-Brooklyn bij Nieuw- York, is do gelukkige eigenares van het ee- nige glazen kleed, dat op het oogenblik in de wereld te vinden is, waaraan geen draadje stof gebruikt is, en dat werkelijk gedragen kan worden. Zacht als zijde, gol vend als m-usseline, prijkt het kostuum als zacht groen, blauw en zilverwit. Bij el ke beweging der draagster smelten de kleu ren in elkander. Daarbij schittert en glin stert het gewaad niet; het heeft een onbe- schrijflijken zilverglans, alsof het in zacht maanlicht gedompeld is. Men kan zich de uitwerking voorstellen, toen de kunstena res op het tooneel trad in uen glans van de eloctrische verlichting. En in haar glazen kleed bewoog zij zich .n vrij en gemakke lijk als in een zijden japon: zij kan gaan zitten, zij kan knielen, zonder gevaar te loopen, dat het kostbare kleed wordt ge kreukt, gebroken of bedorven. Het glas weefsel kan evengoed voor baltoiletten ge bruikt worden als bijvoorbeeld chiffon. Vijf maanden lang heeft men noodig ge had om de stof te vervaardigen. De Dresde- ner fabrikant had zijn beste werklieden daarvoor aangewezen. Er moesten 14 me ter extra breed glasweefsel zijn, benevens 35 meter glasgalon en 25 meter volants. Toch weegt het kostuum nog lichter dan een toi let van chiffon, omdat de draden zoo on beschrijflijk fijn zijn en de stof ongelooflijk zacht en licht is. In het Nijverheidsmuseum te Parijs vindt men een stuk brokaat van glas, dat sprekend gelijkt op een stuk roode zijde met grooto gouden bloemen. Jammer echter dat het breekt, zoodra men het aanvat. Op de "'tentoonstelling te Chicago in 1893 was een rkleed van glas,dat door de Infante Eulalia •iwerd aangekocht. Dit toilet kan echter slechts als een voorwerp van pronk be schouwd worden, want bij de minste po ging om het in plooien te doen vallen, zou het aan duizend stukken gesprongen zijn. Het toilet van mejuffrouw Jaqua is een balkleed. De rok is van voren glad, en volt j van achteren in ruime plooien met een kor- ten sleep neder. Hij is met een breeden vo lant en met galon gegarneerd. Een glazen ceintuur mot dito gesp sluit de ruime, on berispelijk zittende gedecolleteerde taille af, die, evenals do rok, met een volant en ga lon gegarneerd is, terwijl een geplisseerd glazen lint, aan den hals tot een rozet ont plooid, langs de taille afhangt. Het is on begrijpelijk, hoe dit glasweefsel zich laat plooien, opnemen en inhalen. Hoe dc stof geweven wordt? Ja, dat is het geheim van den fabrikant, zoodat de hoofdzaak, de eigenaardige bestanddeelen van het glas, niet bekend zijn. Men weet al leen op welke wijze do draad verkregen wordt, en hoe daaruit de stof wordt ver vaardigd. Zooals reeds gezegd is, wordt hiervoor een bijzondere soort van glas gebruikt. Do glasblazer neemt een buisje van dit glas en brengt het eene einde bij een blaasvlam. Zoodra dit gedeelte van het buisje begint te smelten, vat hij het met een tangetje en rekt het uit zoo ver zijn arm reikt. Door de elasticiteit van het glas krijgt hij een draad van ongeveer een meter lengte, die aan don eenen kant aan het buisjo hangt, en aan den anderen kant aan de weeke massa, die met de pincet wordt aangevat, en be vestigd aan de trommel, die aan een groot rad verbonden is. Dit rad maakt eenige honderden omwentelingen in een minuut. Het rad wordt nu in beweging gebracht, en daar het glasbuisje steeds dichter bij de vlam gebracht wordt, wordt het week en geeft mee waar het ronddraaiende wiel den draad steeds verder uittrekt, zoodat de ze zeer spoedig een buitengewone fijnheid ea lengte bereikt. Wanneer men nu aan de vijf groeven van een trommel do oinden van vijf buisjes bevestigt, dan heeft men binnen weinige seconden vijf bundels draden. Zulk een draad is veel fijner dan een haar, veel zachter dan zijde, en wat zeer merkwaardig is: hij is hol. Ofschoon dus het glazen buis je tot een ongelooflijke fijnheid is uitge rekt, en het geheel en al het voorkomen van een werkelijken draad heeft, blijft het een buisje, al is de opening Lij het doorsnijden van den draad slechts met bohulp van een microscoop waar te nemen. Een aardige proef heeft de waarheid hiervan bewezen. Op een rad van ongeveer een meter omtrek, dat 500 omwentelingen per minuut maakte, heeft men in een uur een glasdraad van 30,000 meter lengte ver kregen. De doorsnede a n den draad moest dus oneindig klein zijn .Nu knipte men een stuk van viji centimeter van den draad af, en bracht het eene einde daarvan in verbinding met een luchtpomp, terwijl het andere in kwikzilver stak. Bij het uitpom pen vulde het dunne draadvormige buisje zich met een fijn, glinsterend draadje kwik zilver. Dit kan natuurlijk alleen gebeuren, wanneer do draad feitelijk een buisje is met een zeer kleine inwendige ruimte. Komt nu de glasdraad van het rad, dan wordt hij aan strengen gebonden of op Bpoclen gewonden. Een bekwame, uiterst zorgvuldig arbeidende wever kan hieruit een stof maken, vele meters lang, zoo goed nis van katoen of van wol. In het „Berl. Tageblatt" fantaiseert Hans Dominik een schoolbezoek tusschen de 35ste en 40ste eeuw. Hij komt juist bij de les in de geschiedenis en hoort een leer ling de volgende jaartallen opzeggen: 1820. Fulton bouwt de eerste stoomboot. 1S25. De eerste stoomlocomotief in En geland. 1837. Dc eerste spoorweg op het vaste land. 1873. Dc eerste bruikbare automobiel. 1895. Ontdekking der X-stralen. 1898. Ontdekking der lichtende stof. 1903. Do snelheid van meer dan 200 K.M. in het uur op een spoorweg bereikt. 1905. De eerste telephoonkabel wordt in den Atlantischen Oceaan neerge laten. 1952. Eeuwfeest der spoorwegen, welker treinen echter niet meer door stoom of electriciteit, maar door ont- plof-turbinen wordeD gedreven. 1937. Eerste luchtvaartlijn Hamburg— New-York met verbeterde ontplof- turbinen. 1940. Verandering van regeering in Duitschland. 1949. Eeuwfeest der electrische spoor wegen (die niet geheel aan de ver wachting hebben voldaan.) 1989. Ontwikkeling der teletechniek (dienstbaar-maken van verwijderde energie zonder stoffelijke verbin ding.) 2000. Ontdekking der X-stralen, als ge neesmiddel van turberculose. 2012. Ontdekking van do serums „An- tiklepsine" en „Anticidine", die driemaal ingespoten, onvatbaar ma ken voor stelen en moorden. 2039. Een oorlog tusschen Engeland en Rusland verijdeld, doordat Ameri ka het krediet stopzet. 2040. Verandering van regeering in Duitschland. 2103. Voor 't eerst wordt van on weegba ren fijnen lichtether een vaste stof gemaakt. Van de Grieken en Romeinen behoefden do leerlingen niets te weten,evenmin veel van de oorlogen in de middeleeuwen on la ter. Daarentegen leeren de jongens veel van technischen en wetenschappelijken vooruit gang en het zoeken naar nieuwe hulpbron- men. De leeraar verhaalt o.a dat omstreeks 2500 de kolenmijnen uitgeput waren en de laatste waterval voor een turbine gebezigd was. Men zocht naar een nieuwe beweeg kracht en meende daartoe den vloed der zee te kunnen gebruiken. Maar weldra bleek, dat de arbeid, dien men van den vloedgolf aftapte en die indirect van de beweging van aarde en maan kwam, de uitwerking had, dat do omwenteling der aarde langzamer werd, de dagen eenigo minuten langer werden. Men moest toen wel de proefnemingen staken, wilde men de aarde niet allengs doen stilstaan. Omtrent den loop der talen onderricht in een andere klasse de onderwijzer, dat het Engelsch en het Russisch zich, evenals eeuwen voorheen het Latijn, in een aantal verschillende talen hadden gesplitst. In d6 Vereenigde Staten van Amerika bestond al in 3100 ue taal uit een mengsel van En gelsch en Duitsch met veie Spaansche en Franscho elementen en tal van afschuwelij ke nieuwe woorden. De Zuidafrikaanache taal was gevormd uit Engelsch en Hol- landsch met vele Kafferwoorden. Duitsch werd omstreeks het jaar 3500 door 250 mil- lioen menschen in Afrika gesproken en in Zuid-Amerika was een nieuwe taal ont staan uit Duitsch en Spaansch met een aantal Indioansche bijmongsels. De oorlogen waren niet verdwenen, maar werden anders dan voorheen gevoerd. In de 28ste eeuw werd Europa bedreigd door een inval der Chineezen, dio allengs tot beschaving waren gekomen, trots jenever en opium. Hun getal was tot 2 milliarden gestegen, van welke een leger van 300 mil- lioen modern bewapende soldaten naar het Westen toog. Maar volgens de jaartallen- lijst gebeurde het volgende: 2735. De Chineezen verklaren Europa den oorlog. 2736. Uitvinding van het Chinesocoidi- ne-serum. 2737. Vernietiging van alle weerbare Chineezen. De wetenschap had Europa gered. Een geleerde had een serum ontdekt, dat voor Europeanen onschadelijk was, maar inge spoten onder de huid van Chineesche krijgsgevangenen, die men weder losliet, dood en verderf onder het gele ras ver spreidde en China nagenoeg geheel ont volkte. Een ander geleerde berekende toen, dat, op den grondslag van /2000 per volwassen Cbineeschen arbeider, deze se rum-oorlog het menschdom een verlies van ongeveer 1000 millioenen had berokkend.

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 10